Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΙΚΑ ΜΩΡΟΥ. ΧΡΗΣΙΜΗ Ή ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ;


Recommended Posts

Κοριτσια τι λετε, αξίζει να επενδυσω 150-180? για να αγορασω προικα μωρού. Δηλαδη παντα , πάπλωμα , σεντονια και κουνουπιερα. Εχω βρει μια που με 180? μου δινει και παπλωματοθηκη εκτος των παραπανω. Ομως αξιζει; Την παντα πόσο καιρο την χρησιμοποιούμε; το ιδιο και την κουνουπιερα; αρεσει στο μωρο ή θα την κατεβασει κατω; (παρεπιμπτόντως γενναω τελος Αυγουστου). παπλωμα ξερω οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιω το πρωτο χρονο. τελικα θα χρησιμοποιήσω όλο το σετ μαζί; (γι΄αυτο σκεφτομαι την παπλωματοθηκη, για να βαζω καμια κουβερτουλα μεσα και να ειναι σετ με παντα). ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!!!!!!!!! τι να κανω; να την αγορασω τελικα; ειναι ολα τοσο ομορφα οταν τα βλεπεις στρωμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γνώμη μου είναι ότι 180 είναι πολλά για προικα μωρού... Μπορεις με πολυ λιγοτερα να παρεις αξιοπρεπεστατα πράγματα...

 

Εμεις την παντα και την κουνουπιερα τη χρησιμοποιήσαμε μεχρι και το χρόνο και το παπλωμα επειτα...

 

Εμεις να σου πω την αλήθεια είχαμε παρει μια προικα απο το Τζαμπο (πολυ ωραίο σχεδιο) με 50 ευρω... Μια χαρά τα εβγαλε τα λεφτά της και δεν έπαθε τιποτα με το πλυσιμο...

 

Και τα σεντονακια γιατι θα πρεπει να ειναι ασορτι με τα υπολοιπα??? Παρε φθηνότερα και πιο πολλά...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε πάντα ασορτί με κουρτίνα. Τα άλλα ήταν εντελώς ουδέτερα γιατί τα αλλάζαμε συχνά. Το πάπλωμα το αγοράσαμε πολύ αργότερα, δεν συνέπεσε καθόλου με την πάντα, αλλά ήταν στις αποχρώσεις της κουρτίνας οπότε έδεσε. Κουνουπιέρα δεν βάλαμε, αλλά ήταν μεγάλο σφάλμα, ίσως τελικά πάρω φέτος αλλά μία κανονική, τούλη μονόχρωμο στην απόχρωση της κουρτίνας. Τα λεφτά που μας λές δεν είναι πολλά για όλα αυτά, ειδικά αφού έχει και πάπλωμα. Φαντάζομαι ότι θα είναι καλής ποιότητας. Όμως τόση ομοιομορφία, θα σου άρεσε, δεν ξέρω! Συνήθως προσπαθούν να μας τα πουλήσουν όλα μαζί, ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω του πηρα παπλωμα που ηταν ασορτι με το κρεβατακι , πηρα μια λευκη παντα απο τα ικεα(αφου αυτη που ηταν ασορτι με το παπλωμα ειχε 80 ευρω) και την κουνουπιερα που την αγορασα απο τα τζαμπο(που ειναι ωραιοταη) δεν την εχω χρησιμοποιησει...ε και μαλλον δεν θα την χρησιμοποιησω....

 

νομιζω οτι το παπλωμα επιβαλλεται να ειναι καλης ποιοτητας....σεντονακια μπορεις να παρεις δυο -τρια σετ πιο οικονομικα αφου θα τα αλλαζεις πολυ συχνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πάντα την έχω ακόμα. Το πάπλωμα το χρησιμοποίησα μόνο τον χειμώνα που μας πέρασε γιατί επειδή ξεσκεπαζόταν χρησιμοποιούσα υπνόσακο. Κουνουπιέρα δεν αγόρασα αλλά δε μου χρειάστηκε κιόλας. Τη θεωρώ άβολη, είναι μέχρι κάποια ηλικία γιατί τα μωρά την κατεβάζουν, τσουλάς λίγο την κούνια πιάνεται από κάτω και σκίζεται και τα άτιμα τα κουνούπια βρίσκουν πάντα διέξοδο και περνάνε από κάτω. Σεντονάκια έραψα μόνη μου, είναι πολύ εύκολο. Τώρα η κόρη μου είναι 3 ετών+, μόλις παραγγείλαμε κρεβάτι και όλα αυτά αχρηστεύονται. Μια συμβουλή είναι να τα κάνεις ουδέτερα για να ταιριάζουν και σε αγόρι και σε κορίτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το σετ που ανεφερα παραπάνω έιχε παντα, κουνουπιερα και πάπλωμα και είχε 50 ευρώ.,... Τα σεντονακια είναι εξτρα αλλά έχει και οικονομικά, ασε που αν ξερει η μαμα/πεθερα να ραβει με μηδαμινο κοστος μπορει να σου ράψει σεντονάκια ωραιότατα....

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τα ειχα σκασει τοτε χοντρα ειχα δωσει 355ευρω στο Ηρα για να τα παρω ολα σετ βεβαια τα χρησιμοποιω ολα ακομα κ τωρα,αλλα πλεον τα θεωρω πολλα λεφτα για σεντονια,κ παπλωματα μπορεις να βρεις πολυ οικονομικοτερα,παντως το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεσαι την κουνουπιερα εγω γεννησα τελος Σεπτεμβριου κ την χρησιμοποιησα μεχρι τον Νοεμβριο για τα κουνουπια ακομα κ τωρα την χρησιμοποιω που ειναι η μικρη 21μηνων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν ψωνισμένη μαμά που ήμουν και ήταν και ο πρωτος μου αγορασα παντα-κουνουπιέρα-σεντόνια-παπλωμα-καλαθακι καλλυντικων ίδια. Αργότερα αγοράσαμε και την ιδια κουρτινα, δωρο της γιαγιάς στο πρωτο εγγόνι, και ασορτί μπορντούρες στο τοιχο. Τα λεφτά δεν τα λυπήθηκα(250,00+250,00 η κουτίνα), ειναι μεν μονο για αγορι, αλλά η ποιότητα τους εξαιρετική. Από το Τζαμπο αγόρασα καποια σεντονάκια που βγήκαν αχρηστα. Για δευτερα σετ σεντονια πήγα στην Ερμου στο καταστημα με λευκα ειδη(να μην λεω ονοματα, φανταζομαι το ξερετε) που ειναι απο τα παλαιοτερα στη Θεσσαλονικη.

Τώρα που κοιμαται ο κυριος σε ημιδιπλο κρεββατι και χρειαστήκαμε σεντονια διπλά, αγόρασα ενα σετ απο μια κυρια πλασιέ στα 50,00 που βγήκε επίσης αριστης ποιότητας. Τα υπολοιπα τα έραψε η μαμα μου στη λαικη και ειναι επιοικως απαραδεκτα. Αλλά τι να της πεις της γιαγιας να μην τη στεναχωρήσεις?

Κορίτσια οτι πληρωνεις παιρνεις. Ακόμη εχω τα σεντόνια και τα παπλώματα που χρησιμοποιησε η μαμα μου σε εμένα και στην αδελφή μου και ακόμη είναι σε πολυ καλη κατάσταση και.... μυρίζουν μανούλα....

Link to comment
Share on other sites

. Ακόμη εχω τα σεντόνια και τα παπλώματα που χρησιμοποιησε η μαμα μου σε εμένα και στην αδελφή μου και ακόμη είναι σε πολυ καλη κατάσταση και.... μυρίζουν μανούλα....

 

οντως........ ασε, θα με παρουν τα ζουμια.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι και εγώ η άσχετη ? :oops:

 

Γιατί δεν επιτρέπεται το πάπλωμα τον πρώτο χρόνο?

 

Γιατι μπορεί το νινάκι ευκολα να τρυπωσει κατω απο το παπλωμα αλλά αντιθετα πολυ δυσκολα να ξετρυπωσει.

Για αποφυγη λοιπον οτιδηποτε... κουβερτουλα.

Ετσι και αλλιως το μωρακι δεν χρειαζεται παπλωμα αλλά κουβερτουλα για να αγκαλιαζει καλυτερα και να ειναι ζεστουλι..

Link to comment
Share on other sites

Το πάπλωμα είναι βαρή και αν το μωρό μπει κατά λάθος από κάτω και δεν μπορεί να βγεί δεν μπορεί να αναπνεύσει.

 

Σχετικά με την προικα και μεις τα πήραμε όλα ασορτί από το Ηρα, και τα χρησιμοποιήσα μέχρι να γεννηθεί ο μπέμπης. Το δωμάτιο ήταν κουκλί. :D Μετά η κουνουπιέρα δε με βόλευε, το πάπλωμα θα δούμε του χρόνου αλλά το αποκλείω γιατί ξεσκεπάζεται, τα σεντονάκια τα αλλάζεις τόσο συχνά που δεν μπορείς να τα έχεις όλα ίδια, και όσον αφορά στην μπάντα είναι ακόμα πολύ όμορφη, αλλά όσο καιρό δεν γυρνούσε δεν προσέφερε τίποτα γιατί δεν θα χτυπούσε και τώρα που σηκώνεται πρέπει να την βγάλω γιατί είναι σκαλί για να πηδήξει από τα κάγκελα.

Βέβαια πάλι θα τα έπερνα γιατί μου είχαν αρέσει τρελά όλα αυτά τα μπεμποπράματα, αλλά από χρησιμότητα...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι χρησιμοποιησα κατευθειαν παπλωμα χωρις κανενα προβλημα, το μεγαλο μου προβλημα ηταν με τα πανωσεντονα γιατι τα επερνε κ τυλιγοταν οποτα τα εκοψα κ της εβαζα σκετο το παπλωμα η την κουβερτουλα κ φετος το χειμωνα της εβαζα κ κουβερτα κ παπλωμα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σημαντικό είναι να είναι τα υφάσματα καλής ποιότητας και τα χρώματα φιλικά προς το δέρμα του παιδιού. Γι αυτό τα δικά μας μωρουδιακά παραμένουν μετά από τόσα χρόνια τέλεια. Τότε είχαν λιγότερα αλλά πιο καλής ποιότητας. Εγώ κατωσέντονα αγόρα 4 από το Mothercare μονόχρωμα και τα συνδυάζω με διάφορα πανωσέντονα (μόνο για διακόσμηση, γιατί ξεσκεπάζεται συνέχεια). Δύο χρόνια τα πλένω στου 90 βαθμούς, δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις. το σχεδιο που εχω διαλεξει εινα σχετικα απλο. για να το δειτε ειναι http://www.babyjes.gr/index2.html και στον καταλογο που εχει σε pdf ειναι η σελιδα με ονομα SAFARI BLUE Ή http://www.feretti.it/IT/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=0 Σαν ποιοτητα μου φαινεται καλη αλλά λυπαμαι λιγο τα λεφτα. ακομα δεν ξερω τι να κανω. οσο για τα σεντονια σκεφτομαι να αγορασω μονοχρωμα για να μπορω να τα συνδυασω με την προικα αυτη

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια τα πλένω στου 90 βαθμούς, δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα.......
Οικολογική συνήδηση μηδέν!Τα ρούχα καθαρίζουν εξήσου καλά και στους 40 βαθμούς δεν είναι ανάγκη να σπαταλά με ενέργεια και νερό στους 90 :wink:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χρήσιμη το πρώτο τρίμηνο! Μετά δεν ξέρω, ακόμη δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Η πάντα προεξέχει τώρα που είναι ψηλά το στρώμα στο κρεβατάκι και την έβγαλα (ούτως ή άλλως δεν κουνιέται το μωρό).

Η κουνουπιέρα την ημέρα που έχω την μπέμπα εκεί δεν χρειάζεται και την έχω μαζεμένη.

 

Το πάπλωμα δεν το συζητάμε, τα σεντονάκια είναι μόνο ένα ακριβό στην πραγματικότητα, το δεύτερο είναι μονόχρωμο και υπάρχει και μαξιλαροθήκη που δεν την χρησιμοποιείς τον πρώτο χρόνο.

 

Το βράδυ βέβαια η κουνουπιέρα είναι απαραίτητη το καλοκαίρι. Εμένα είχε μία η καλαθούνα και πήρα και μία με 10 ευρώ από το μαδερκερ για το καρότσι (την έβγαλα από 15 ημερών έξω και έχει πολλά ζουζούνια).

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τα ειχα σκασει τοτε χοντρα ειχα δωσει 355ευρω στο Ηρα για να τα παρω ολα σετ βεβαια τα χρησιμοποιω ολα ακομα κ τωρα,αλλα πλεον τα θεωρω πολλα λεφτα για σεντονια,κ παπλωματα μπορεις να βρεις πολυ οικονομικοτερα,παντως το σιγουρο ειναι οτι χρειαζεσαι την κουνουπιερα.

 

ακριβως τα ιδια εκανα και εγω απο την ιδια εταιρεια, η αληθεια ειναι, μεχρι και ασορτι φωτιστικο πηρα.Αυτο που δεν χρησιμοποιησα καθολου ηταν το παπλωμα.

Παιδια δεν το μετανιωσα ειναι καποια πραγματα που τα κανεις λιγες φορες στη ζωη σου!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου!!

Εμάς η πάντα μας χρησίμεψε πιο πολύ όταν άρχισε λίγο να στριφογυρίζει το μωρό ούτως ώστε ναμην βγάζει το ποδαράκι ή το χεράκι από τα κάγκελα της κούνιας μιας και μετά δεν θα μπορούσε να τα ξαναβάλει. Την βγάλαμε αφού έκλεισε χρόνο.

Είχαμε πάρει κουνουπιέρα και το αντίστοιχο στήριγμά της, αλλά δεν την χρησιμοποιήσαμε ποτέ, γιατί η παιδίατρος μας την απαγόρεψε (με το σκεπτικό ότι μπορεί να κλείσεις κάποιο κουνούπι μέσα καθώς την κλείνεις και να το κατατσιμπήσει το μωρό).

Πάπλωμα αγοράσαμε όταν έκλεισε το χρόνο, γιατί το βράδυ έβηχε και μου φάνηκε ότι ήταν από την κουβέρτα. Ο δικός μου ξεσκεπάζεται αρκετά, αλλά το πάπλωμα του αρέσει γιατί κοιμάται πάνω σε αυτό που είναι μαλακό!!

Τέλος, αν έχεις τη δυνατότητα, πάρε ότι θες για το μωράκι σου. Δεν τα κάνεις κάθε μέρα αυτά και δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι στην κατάστασή σου!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο jumbo δεν εχει και την τρελλη ποικιλια μην φανταστεις!Ενα δυο σχεδια εχει. Επισης στο ικεα εχει σεντονακια και μαξιλαροθηκες νομιζω ειδα και παντα. Στο κουκου εχει πιο πολλα σχεδια γιατι εχει και μερικα επωνυμα. ΗΡΑ ,mothercare κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Στα κουκου γνωριζεις τι τιμες πανε περιπου?Ασε απο την αλλη εβδομαδα που θα βγουμε για κρεβατακι και τα συναφι μου φαινεται θα παρω σβαρνα ολα τα μαγαζια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασισα να του την παρω την προίκα. Και μακαρι, αν δεν την χρησιμοποιήσω, να ειναι τα μονα πεταμενα χρήματα. Επειδη όλες οι προικες συμπεριλαμβάνουν και παπλωμα, γνωριζετε καποιες εταιρειες που εχουν καλή ποιοτητα και θα ειμαι σιγουρη για το μωρό; Στην εταιρεια που ανεφερα το παπλωμα ειναι απο ινες καλαμποκιού. Ευχαριστω για τη βοήθειά σας!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στα κουκου γνωριζεις τι τιμες πανε περιπου?Ασε απο την αλλη εβδομαδα που θα βγουμε για κρεβατακι και τα συναφι μου φαινεται θα παρω σβαρνα ολα τα μαγαζια!!!!!!!

 

Εχει και φθηνα οπως και στο jumbo αλλα εχει και ακριβα. Θυμαμαι τον Ιανουαριο που τα κοιτουσα εγω ενα που μου ειχε αρεσει ΗΡΑ εκανε και ταιριαζε στο δωματιο εκανε 170 μου φανηκε ακριβο. Αλλα ειχα δει και πιο φθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...