Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματισμός...


Recommended Posts

Κορίτσια θα ήθελα για ακόμα μία φορά την βοήθειά σας: Μετά την περιπέτεια της μικρής μας που την είχα στο νοσοκομείο,έπαψα να θηλάζω αποκλειστικά. Λόγω του άγχους για το αν τρώει, το γάλα μου της το δίνω σαν συμπλήρωμα.

Το πρόβλημα είναι πως μάλλον με έχει πιάσει σπαστική κολίτιδα και εδώ και μια βδομάδα κάνω 2 φορές την ημέρα διάρροιες. Επίσης έχω και περίοδο με πάρα πολύ αίμα. Φοβάμαι να πάω στον γιατρό για την κολίτιδα γιατί αν μου δώσει φάρμακα δεν θα μπορώ μάλλον να θηλάσω καθόλου. Απ'την άλλη νιώθω τεράστια εξάντληση. Σε περίπτωση που κάνω τελικά θεραπεία,εάν για τις μέρες αυτές βγάζω το γάλα με το θήλαστρο,θα μπορώ να την ξαναθηλάσω μετα?Εχω ήδη στενοχωρηθεί πολύ που δεν θηλάζω αποκλειστικά,και δεν θα ήθελα να κόψω έστω κι αυτό το λίγο που της δίνω :(

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν τα φάρμακα που θα σου δώσει για την κολίτιδα είναι συμβατά με το θηλασμό, δε θα έχεις πρόβλημα!!!!

Οπότε δε θα μπεις και στην διαδικασία των αντλήσεων! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν είναι συμβατά δεν θα υπάρχει πρόβλημα,αν όμως όχι?Αυτό φοβάμαι και δεν έχω πάει ακόμα στο γιατρό...

 

Θα έλεγα να πας πρώτα, να δεις τι θα σου πει και έπειτα να ελέγξεις τη συμβατότητα των φαρμάκων στο e-lactancia... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά πήγα στο γιατρό και τα χάπια για την κολίτιδα δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό. Επίσης η θεραπεία διαρκεί 20 μέρες οπότε είναι πολλές για να αντλώ. Ετσι προς το παρόν θα πάρω μόνο ένα προβιοτικό που επιτρέπεται και μόνο αν δω ότι δεν πάω καλύτερα θα ξεκινήσω τα χάπια...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στο γιατρό και τα χάπια για την κολίτιδα δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό. Επίσης η θεραπεία διαρκεί 20 μέρες οπότε είναι πολλές για να αντλώ. Ετσι προς το παρόν θα πάρω μόνο ένα προβιοτικό που επιτρέπεται και μόνο αν δω ότι δεν πάω καλύτερα θα ξεκινήσω τα χάπια...

Ποια χαπια ειναι;Για γραψτα λιγακι να σου πει η Αγλαια...

Ο γιατρος σου ειπε οτι δεν ειναι συμβατα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα για ακόμα μία φορά την βοήθειά σας: Μετά την περιπέτεια της μικρής μας που την είχα στο νοσοκομείο,έπαψα να θηλάζω αποκλειστικά. Λόγω του άγχους για το αν τρώει, το γάλα μου της το δίνω σαν συμπλήρωμα.

 

Μην έχεις ανχος με αυτό, προσπάθησε να της ελλατώσεις το ξένο και να της προσφέριες το στήθος πιο συχνά. Ετσι το γάλα σου θα αυξηθεί.

 

Το πρόβλημα είναι πως μάλλον με έχει πιάσει σπαστική κολίτιδα και εδώ και μια βδομάδα κάνω 2 φορές την ημέρα διάρροιες. Επίσης έχω και περίοδο με πάρα πολύ αίμα. Φοβάμαι να πάω στον γιατρό για την κολίτιδα γιατί αν μου δώσει φάρμακα δεν θα μπορώ μάλλον να θηλάσω καθόλου. Απ'την άλλη νιώθω τεράστια εξάντληση. Σε περίπτωση που κάνω τελικά θεραπεία,εάν για τις μέρες αυτές βγάζω το γάλα με το θήλαστρο,θα μπορώ να την ξαναθηλάσω μετα?Εχω ήδη στενοχωρηθεί πολύ που δεν θηλάζω αποκλειστικά,και δεν θα ήθελα να κόψω έστω κι αυτό το λίγο που της δίνω :(

 

περαστικά, ισως η κολίτιδα είναι απο το άνχος σου, συχνά συνδέεται με ψυχολογικά αίτια. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη αυτή την περίοδο και κόψε τα πολλά γαλακτοκομικά διοτι επιδεινώνουν την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :D Τα χάπια λέγονται ibutin και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν είναι συμβατά. Πάντως σήμερα αισθάνομαι καλύτερα γιατί η περίοδος σχεδόν τελείωσε και σήμερα δεν έκανα διάρροια. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι!

Eve δυσυχώς δεν μπορώ να μένω ήρεμη αν την θηλάζω αποκλειστικά. Ηταν μεγάλο το σοκ που πέρασα και τώρα θέλω να είμαι 100% σίγουρη ότι τρώει καλά γιατί όταν αρρώστησε ελλάτωσε την ώρα του θηλασμόυ και εγώ νόμιζα ότι απλά είχε αυξηθεί το γάλα μου...δεν ήταν όμως έτσι :(

Γάλα έχω και το ξέρω και παρ'όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω περάσει αλλά το άγχος παραμένει. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τον κόψω τελείως. Η παιδίατρος μου είπε ότι όσο έχω καλό είναι,έστω και 5 λεπτά την ημέρα να της δίνω,οπότε θα συνεχίσω έτσι προς το παρόν και βλέπουμε...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :D Τα χάπια λέγονται ibutin και ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν είναι συμβατά. Πάντως σήμερα αισθάνομαι καλύτερα γιατί η περίοδος σχεδόν τελείωσε και σήμερα δεν έκανα διάρροια. Ελπίζω να συνεχίσω έτσι!

 

Το φάρμακο είναι συμβατό με το θηλασμό, μπορεί να μειώσει λίγο την παραγωγή και γι αυτό δεν συστήνεται για μακροχρόνια χρήση. Αλλά μόνο αυτό, δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα συμβατότητας.

 

Ο γυναικολόγος σου καλά θα έκανα να αγοράσει κανένα βιβλίο και να το ανοίξει...

Το βιβλίο αυτό:

0781756510.jpg

 

υπάρχει στον Παπασωτηρίου:

 

http://www.papasotiriou.gr/product.ebook.asp?pfid=1101250&prid=300301

 

Drugs in Pregnancy and LactationGerald G.,Briggs, Roger K.,Freeman, Sumner J.,Yaffe

Τελική τιμή (με ΦΠΑ): €90,78

 

Διαθεσιμότητα: Διαθέσιμο σε 4-7 εργάσιμες ημέρες.

Δωρεάν παράδοση και άτοκες δόσεις

 

όπως βλέπετε κοστίζει 90,78 ευρώ και το στέλνουν δωρεάν για όσους δεν έχουν το χρόνο να πάνε μέχρι το βιβλιοπωλείο... :?

 

 

 

δυσυχώς δεν μπορώ να μένω ήρεμη αν την θηλάζω αποκλειστικά. Ηταν μεγάλο το σοκ που πέρασα και τώρα θέλω να είμαι 100% σίγουρη ότι τρώει καλά γιατί όταν αρρώστησε ελλάτωσε την ώρα του θηλασμόυ και εγώ νόμιζα ότι απλά είχε αυξηθεί το γάλα μου...δεν ήταν όμως έτσι :(

 

Μπορείς κάθε μέρα να ελέγχεις το πόσο γάλα πίνει μετρώντας τις βρεγμένες πάνες, πρέπει να είναι 5-6 το 24ωρο. Αν δίνεις αρκετό ξένο γάλα για περισσότερο από μία εβδομάδα, δεν είναι ασφαλές να θηλάσεις αποκλειστικά. Αν θέλεις να θηλάσει αποκλειστικά αυτό θα πρέπει να γίνει σταδιακά για να γίνει με ασφάλεια.

 

 

Γάλα έχω και το ξέρω και παρ'όλη αυτή την ταλαιπωρία που έχω περάσει αλλά το άγχος παραμένει.

Μπορείς να καταλάβεις πόσο γάλα έχεις από το πόσο ξένο γάλα πίνει το μωρό. Αν πίνει πχ 600 ml ξένο γάλα αυτό σημαίνει ότι από εσένα παίρνει περίπου 400 ml ( τα παιδιά πίνουν περίπου 1 λίτρο γάλα το 24ωρο)

 

Η παιδίατρος μου είπε ότι όσο έχω καλό είναι,έστω και 5 λεπτά την ημέρα να της δίνω,οπότε θα συνεχίσω έτσι προς το παρόν και βλέπουμε...

Αυτές είναι οδηγίες απογαλακτισμού. Είναι δύσκολο να διατηρήσεις μια περιορισμένη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Προσφέρεις πολύ μεγάλο έργο. Σκέψου πως αν δεν διάβαζα τις συμβουλές σου εδώ τότε που η μικρή ήταν στο νοσοκομείο, τότε το γάλα θα μου είχε κοπεί τελείως :o

Σ'ευχαριστώ για ακόμα μία φορά :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στο γιατρό και τα χάπια για την κολίτιδα δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό. Επίσης η θεραπεία διαρκεί 20 μέρες οπότε είναι πολλές για να αντλώ. Ετσι προς το παρόν θα πάρω μόνο ένα προβιοτικό που επιτρέπεται και μόνο αν δω ότι δεν πάω καλύτερα θα ξεκινήσω τα χάπια...
Μην τα παρατας τωρα,δεν ειναι πολλες οι 20 μερες για να αντλεις.Κανε υπομονη,ειναι για το καλο του μωρου.Κριμα ειναι να σταματησεις αφου ηδη θηλαζεις.Εγω αντλουσα για 30 ωστε να κρατησω το γαλα και να θηλασω παλι το γιο μου(ειχε νοσηλευτει πολυ μικρος με λοιμωξη του αναπνευστικου) και μια χαρα το μωρο ''επιασε'' ξανα το στηθος μετα
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα στο γιατρό και τα χάπια για την κολίτιδα δεν είναι συμβατά με τον θηλασμό. Επίσης η θεραπεία διαρκεί 20 μέρες οπότε είναι πολλές για να αντλώ. Ετσι προς το παρόν θα πάρω μόνο ένα προβιοτικό που επιτρέπεται και μόνο αν δω ότι δεν πάω καλύτερα θα ξεκινήσω τα χάπια...
Μην τα παρατας τωρα,δεν ειναι πολλες οι 20 μερες για να αντλεις.Κανε υπομονη,ειναι για το καλο του μωρου.Κριμα ειναι να σταματησεις αφου ηδη θηλαζεις.Εγω αντλουσα για 30 ωστε να κρατησω το γαλα και να θηλασω παλι το γιο μου(ειχε νοσηλευτει πολυ μικρος με λοιμωξη του αναπνευστικου) και μια χαρα το μωρο ''επιασε'' ξανα το στηθος μετα

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσω.Απλά θα κάνω υπομονή :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η arma εγραψε και για δευτερο φαρμακο,το garamat,οποτε πρεπει να ελεγχθει κι αυτο για το αν ειναι συμβατο με θηλασμο(γι'αυτο ισως χρειαστει αντληση)

 

Ακριβώς! με πρόλαβες resident! βλέπετε έπαθα και μία φλεγμονή στο αφτί μου :( όλα μαζί! Δεν πειράζει αφού η μικρούλα μου είναι καλά δεν με νοιάζει τίποτα. Το απόγευμα θα φύγουμε για σαββατοκύριακο οπότε μάλλον δεν θα έχω πάρει απάντηση ακόμα οπότε συνεχίζω τις αντλήσεις...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το είδα και αυτό που γράψατε για το garamat... Απλά νομίζω είναι πρόωρο να μιλάμε για αντλήσεις αν δεν επιβεβαιωθεί πρώτα η συμβατότητα ή μη του φάρμακου... :roll:

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβώς! με πρόλαβες resident! βλέπετε έπαθα και μία φλεγμονή στο αφτί μου :( όλα μαζί! Δεν πειράζει αφού η μικρούλα μου είναι καλά δεν με νοιάζει τίποτα. Το απόγευμα θα φύγουμε για σαββατοκύριακο οπότε μάλλον δεν θα έχω πάρει απάντηση ακόμα οπότε συνεχίζω τις αντλήσεις...

 

στη διεύθυνση

 

http://www.e-lactancia.org

 

έχει κατάλογο με όλες τις φαρμακευτικές ουσίες που έχουν ελεγχθεί για το θηλασμό

 

απλά επιλέγεις τον κατάλογο και βρίσκεις την ουσία που τη γράφει μέσα το χαρτάκι του φαρμάκου

 

τα τοπικά αντιβιωτικά είναι συμβατά με το θηλασμό

 

το συγκεκριμένο νομίζω είναι gentamicin, αν είναι έτσι είναι απολύτως ασφαλές.

 

το απλούστερο είναι να ρωτήσεις τον γιατρό αν το ίδιο φάρμακο μπορεί να το χρησιμοποιήσει ένα παιδί, αν είναι κατάλληλο για το παιδί, τότε είναι συμβατό με το θηλασμό.

 

βρίσκω αναίτιο όλο αυτό τον πανικό και τις αντλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα, όντως δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως δεν πρόκειτε παρί πανικού απλά επειδή ήδη ο οργανισμός της μικρής πήρε στις 20 μέρες κιόλας της ζωής της 10 μέρες αντιβίωση θέλω να είμαι 100% σίγουρη πως δεν θα επιβαρυνθεί από μένα και με άλλες ουσίες :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα, όντως δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως δεν πρόκειτε παρί πανικού απλά επειδή ήδη ο οργανισμός της μικρής πήρε στις 20 μέρες κιόλας της ζωής της 10 μέρες αντιβίωση θέλω να είμαι 100% σίγουρη πως δεν θα επιβαρυνθεί από μένα και με άλλες ουσίες :wink:

 

Καλή συνέχεια arma!

:D

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βρήκα, όντως δεν υπάρχει πρόβλημα. Πάντως δεν πρόκειτε παρί πανικού απλά επειδή ήδη ο οργανισμός της μικρής πήρε στις 20 μέρες κιόλας της ζωής της 10 μέρες αντιβίωση θέλω να είμαι 100% σίγουρη πως δεν θα επιβαρυνθεί από μένα και με άλλες ουσίες :wink:

 

Καλή συνέχεια arma!

:D

 

ευχαριστώ πολύ, να σαι καλα :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...