Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια , όταν ο μήνας αλλάζει είναι αλήθεια οτι κάποια συμπτώματα γίνονται λίγο πιο έντονα??? Παράδειγμα, στην αλλαγή του περασμένου μήνα (απο τον 2ο στον 3ο) είχα κάτι καφέ υγρά που τελικά η γιατρος μου δεν τα αξιολόγησε λόγω και μικρής ποσότητας. Η μαμά μου όμως λέει, οτι συμβαίνουν στην αλλαγή του μήνα, πόνοι, υγρά κ.α. Είναι αλήθεια ή ένας ακόμα μύθος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στην αλλαγη του μηνα στους 2 πρωτους μηνες ειχα κι εγω κατι καφε υγρα..περα απο αυτο τιποτα αλλο.και στην δικη μου περιπτωση η γιατρος μου το ιδιο αντεδρασε.

απο κει και περα δεν ξερω αν ειναι κανονας η αν υπαρχουν και αλλα συμπτωματα.

εξαλλου καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη οποτε ειναι σχετικο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρομαι που ανοίξαμε αυτό το θέμα γιατί και εγώ ανησυχώ....

Αύριο κλείνω τον 2ο και μπαίνω στον 3ο μήνα. Έχω λοιπόν και εγώ λίγο καφέ υγρό. Χαρακτηριστικά είχα πριν μια εβδομάδα μόνο για 3 μέρες και μόνο το βράδυ πριν πέσω για ύπνο. Παίρνω τα Utrogestan (αν και ο γιατρός μου μου τα έδωσε προληπτικά γιατί δεν έβλεπε καμιά αποκόλληση).

Χθες βράδυ πάλι πριν πέσω για ύπνο είδα λίγο καφέ χωρίς όμως άλλα συμπτώματα, ενώ συνεχίζω την αγωγή με τα Utrogestan. Tο πρωί τίποτα πάλι...Τι να πω? Θα ξαναπάρω τον γιατρό μου, αλλά υποψιάζομαι ότι είναι λόγω αλλαγής μήνα... :(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΑΠΑΙΣΙΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ, ΑΠΟ 2ο ΣΕ 3ο.ΠΗΡΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΑ ΚΡΕΒΒΑΤΩΜΕΝΗ ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ, ΠΡΟΟΛΗΠΤΙΚΑ..ΤΕΛΙΚΑ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ :lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν έχω νέα: Ρώτησα την γιατρό μου (είχα ραντεβού σήμερα) για την αλλαγή του μήνα και τα συμπτώματα!!! Η απάντηση ήταν πως αυτό είναι μύθος. Τα καφέ υγρά έχουν να κάνουν με την αιμάτωση του τραχήλου και δεν είναι σοβαρό αν δεν έχουν ποσότητα και συχνότητα. Άλλη γιατρός φίλης μου, της είχε πεί ότι πάνω στην αλλαγή του μήνα μπορεί να δεί υγρά καφέ, αλλά και να έχει πιο έντονα πονάκια. Τι να πω!!!

Και ένα άλλο θέμα. Ο υπολογισμός του μήνα. Μου είπε για να βρω τον μήνα μου πχ: είμαι 14 εβδομάδων, αφαιρώ τις 4, άρα μένουν 10 και αυτό δια του 4. Δηλαδή είμαι 2,5 μηνών. Ουυυφ!!! εγω νόμιζα οτι είμαι παραπάνω. . . έχει ξανά συζητηθεί αυτό το θέμα, αλλά νομίζω οτι κανένα δεν είναι ίδιο. Καμιά γνώμη για αυτά???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μπηκα τωρα στον 4 και εχω σημερα εντονους πονους περιοδου και σαν τραβηγμα απο την δεξια πλευρα οταν κατσω και παρω και μαγνησιο μου περναει μεχρι ποτε θα εχουμε πονους περιοδου?

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ποπη2. μιλα βεβαια και με τον ιατρό σου, αλλά ηθελα να σου πω οτι τα εχω κι εγω αυτα και μου ειπε (μετα απο υπερηχο) οτι ειναι επειδη μεγαλωνει η μητρα. εγω στην αλλαγη απο 3ο στον 4ο ειδα και αιμα και αγχωθηκα αλλα ολα καλα.

καλη συνεχεια!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόπη2 καλησπέρα και από μένα. Αυτά τα συμπτώματα είναι φυσιολογικά.Μην αγχώνεσαι!! Και εγώ νιώθω αυτά τα πονάκια και τα τραβήγματα και μάλιστα σήμερα το πρωί πάλι τα είχα (μεθαύριο κλείνω τον 6ο και μπαίνω στον 7ο). Ο γιατρός από μόνος του μου το είχε αναφέρει αυτό για να το ξέρω και να μη φοβάμαι, γιατί γενικά φοβάμαι με το παραμικρό!! Μεγαλώνει η μήτρα,μετατοπίζονται τα όργανα,σπρώχνει και το μωρό... δεν γίνονται και λίγα!!! Ρώτησα και 3 φίλες μου που έχουν ήδη παιδιά και μου είπαν και οι 3 ότι μέχρι και το τέλος τα είχαν αυτά. Φυσικά αν ανησυχείς ή είναι έντονοι οι πόνοι, θα ρωτήσεις και τον γιατρό σου να στα εξηγήσει καλύτερα. Με το καλό το μωράκι σου!!!!

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το εχει καποια κοπελα απο εσας ?σε 2-3 ημερες αλλαζω μηνα κ εχω ενα βαρος και πονακια χαμηλα αριστερα και δεξια ,βεβαια εχω φαει και πολυ αυτες τις μερες κ φοβαμαι μην ειναι απο το εντερο μου

S1Snp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Σήμερα 15:26ντανταπονακια και καφε υγρα στην εγκυμοσυνη

γεια σας αν κ ειμαι καινουρια στην παρεα σας σας διαβαζω καιρο τωρα.σημερα εχω αναγκη να ακουσω την αποψη σας κ στο δικο μου ''προβλημα??''...τι να πω.ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης κ το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο ειναι την επομενη τεταρτη.απο την πρωτη στιγμη αντιληφθηκα τη συλληψη κ απο την επομενη μερα μεχρι κ σημερα εχω πονακια χαμηλα.ειχα αρχισει να τα συνηθιζω μεχρι χθες που εμφανιστηκαν στη δουλεια μου καφεμπεζ υγρα.πανικοβληθικα πηρα το γιατρο κ μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτα ουτε κ σιγουρη απαντηση πηρα κ να περιμενω κανονικα μεχρι το ραντεβου.δε μου ειπε τιποτα για ξεκουραση.σημερα ειχα ρεπο αλλα τα υγρα εγιναν ροζ:oops:.εχω πανικοβληθει φοβαμαι για αποβολη.ειχε καποια τετοια συμπτωματα κ να κατεληξε σε καλα αποτελεσματα??????????????????????

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου εγω απο την αρχή είχα πολύ συχνά καφε΄και κάποιες στιγμές αίμα.Θέλει ξεκούραση και εμενα μου έδωσε να παίρνω utrogestan σίγουρα θα βοηθησουν αλλα μίλα πρωτα με τον γιατρό σου.Μη το αμελήσεις ούτε να ντρέπεσαι.πάρτον τηλέφωνο και πάνω απο όλα μην αγχωθείς.

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

 

Ισχύει ότι όταν αλλάζουμε μήνα έχουμε και πονάκια εκείνες τις ημέρες?

σήμερα ξύπνησα με εντονα πονάκια χαμηλά.......όχι κάτι ανυπόφορο αλλά με προβλημάτισε γιατί τις τελευταίες μέρες ήμουν μια χαρά.

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάθε φορά που αλλάζω μήνα, έχω δυνατά πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Μάλιστα μια φόρα πόναγα τόσο πολύ, που πήρα πρωί πρωί τον γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε πως δεν πρέπει να ανησυχώ. Επίσης μπορεί να νιώσω ναυτία, κούραση ή υπνηλία και με πονάει υπερβολικά το στήθος μου. Μην ανησυχείς, θεωρώ πως αυτά είναι φυσιολογικά. Αλλά για να είσαι και πιο ήρεμη συζήτησε το και με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που πόσταρα νέο θέμα για ένα θέμα που ήδη υπήρχε...καθώς όμως έιμαι σχετικά νέο μέλος δεν μπορώ να γνωρίζω όλο το περιεχόμενο του και επιπλέον η αναζήτηση ενδεχομένως να μην μου βγάζει τα αποτελέσματα αυτά.

 

Πάντως το θεωρώ απαράδεκτο να δέχομαι μήνυμα απο τον διαχειριστή πως αν ξαναγίνει αυτό για 3η φορά θα μου αφαιρεθεί το δικαίωμα να ποστάρω σε νέο θέμα.

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια είμαι 3ον μηνών εγκυος μπήκα στον 3 στις 7 Μαρτίου... από το Σάββατο είχα πονους χαμηλα όχι κάτι το τρομερό αλλά έχω πονους 3 μέρες ειδικά όταν ξαπλωνω εσείς είχατε κάτι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...