Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η παιδίατρος συμβουλεύει να δώσω συμπλήρωμα - τι νομίζετε;


Recommended Posts

αγχος εχει πολυ αλλα κι εγω προσπαθω να την κινητοποιησω λιγακι γιατι μπορει αλλου να οφειλεται το προβλημα και με τον καιρο να επιδεινωθει. Μιλησα και με τη μαμα της που ειναι πιο συνεργασιμη και κοντευει να σκασει η γυναικα, η φιλη μου εχει επικεντρωθει μονο οτι πρεπει να θηλασει για καλο του μωρου. Μεχρι εκει συμφωνω αλλα οταν το παιδι το γεννας παιδαρο και το κανεις μινιατουρα δεν φοβασαι? πρεπει να βγουν οι παρωπιδες και φαντασου ειναι και γιατρος (οδοντιατρος) αλλα εχει ενα σωρο διασυνδεσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγχος εχει πολυ αλλα κι εγω προσπαθω να την κινητοποιησω λιγακι γιατι μπορει αλλου να οφειλεται το προβλημα και με τον καιρο να επιδεινωθει. Μιλησα και με τη μαμα της που ειναι πιο συνεργασιμη και κοντευει να σκασει η γυναικα, η φιλη μου εχει επικεντρωθει μονο οτι πρεπει να θηλασει για καλο του μωρου. Μεχρι εκει συμφωνω αλλα οταν το παιδι το γεννας παιδαρο και το κανεις μινιατουρα δεν φοβασαι? πρεπει να βγουν οι παρωπιδες και φαντασου ειναι και γιατρος (οδοντιατρος) αλλα εχει ενα σωρο διασυνδεσεις

 

Δεν είπε κανεις να μην θηλασει, ας θηλασει! Αλλα ας ψάξει να δει τι γίνεται!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και να διπλασιάσει το βάρος γέννησης 2 μηνών βρέφος! :shock::shock: Φαντάζεσαι 2 μηνών 7 κιλα;;;;;; :shock:

 

Με 90μλ ξένο την ημέρα δεν σώζεται η κατάσταση.... :rolleyes:

Πρέπει να αξιολογηθεί ο θηλασμος απο IBCLC!!!

 

πρωτον νομιζα οτι ηταν λιγο μεγαλυτερο, πανω απο 2,5 μηνων και δευτερον γραφω οτι επρεπε να ΚΟΝΤΕΥΕΙ να το διπλασιασει. στους 3 μηνες κανονικα διπλασιαζεται το βαρος γεννησης. αντε με το θηλασμο να το τρεναρει. αλλα μεσα σε 2+ μηνες να παρει μονο 500 γραμμαρια; δηλαδ εσυ το θεωρεις φυσιολογικο;

 

κατα τα αλλα, επειδη ειπες και για ουρολοιμωξη, αλλεργεις κτλ δεν ειπα τιποτα γιατι το καλυψες το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα της τα πω και οτι γινει!

 

Εδω θα βρει ειδικούς:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτον νομιζα οτι ηταν λιγο μεγαλυτερο, πανω απο 2,5 μηνων και δευτερον γραφω οτι επρεπε να ΚΟΝΤΕΥΕΙ να το διπλασιασει. στους 3 μηνες κανονικα διπλασιαζεται το βαρος γεννησης. αντε με το θηλασμο να το τρεναρει. αλλα μεσα σε 2+ μηνες να παρει μονο 500 γραμμαρια; δηλαδ εσυ το θεωρεις φυσιολογικο;

 

Ο διπλασιασμός του βαρους γίνεται μέχρι 6 μηνών. Οποιαδήποτε στιγμη εντός του εξαμήνου ειναι φυσιολογική αλλα συνήθως γίνεται μετα τους 4 μήνες (ας υποθέσουμε οτι ένα μωρο γεννιέται πχ 3.500 και βάζει 800 γρ που ειναι λίγο πάνω απο το μέσο όρο, τότε περίπου 4 μηνών θα διπλασιάσει).

Δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ειναι φυσιολογικο το να πάρει 500 γρ σε 2 μήνες. Ξαναδιαβασε αυτα που έγραψα αν θέλεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλασιασμός του βαρους γίνεται μέχρι 6 μηνών. Οποιαδήποτε στιγμη εντός του εξαμήνου ειναι φυσιολογική αλλα συνήθως γίνεται μετα τους 4 μήνες (ας υποθέσουμε οτι ένα μωρο γεννιέται πχ 3.500 και βάζει 800 γρ που ειναι λίγο πάνω απο το μέσο όρο, τότε περίπου 4 μηνών θα διπλασιάσει).

Δεν έγραψα ΠΟΥΘΕΝΑ οτι ειναι φυσιολογικο το να πάρει 500 γρ σε 2 μήνες. Ξαναδιαβασε αυτα που έγραψα αν θέλεις.

 

οχι δεν ειπες οτι ειναι φυσιολογικο. δεν διαφωνουμε. απλα δεν καταλαβα την επιθεση σου απεναντι μου.

 

εμενα και τα δυο παιδια το υπερδιπλασιασαν το βαρος γεννησης στους 3 μηνες. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. και εκτος αυτου το εχω διαβασει οτι συνηθως στους 3 μηνες το διπλασιαζουν. τωρα πυ το διαβασα δεν θυμαμαι. αλλα μεχρι τους 6 ειναι φυσιολογικο. εδω ομως συμφωνουμε οτι το μωρο υποσιτιζεται η οτι εχει καποιο προβλημα και δεν παιρνει βαρος πχ αλλεργια

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειπες οτι ειναι φυσιολογικο. δεν διαφωνουμε. απλα δεν καταλαβα την επιθεση σου απεναντι μου.

 

εμενα και τα δυο παιδια το υπερδιπλασιασαν το βαρος γεννησης στους 3 μηνες. αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. και εκτος αυτου το εχω διαβασει οτι συνηθως στους 3 μηνες το διπλασιαζουν. τωρα πυ το διαβασα δεν θυμαμαι. αλλα μεχρι τους 6 ειναι φυσιολογικο. εδω ομως συμφωνουμε οτι το μωρο υποσιτιζεται η οτι εχει καποιο προβλημα και δεν παιρνει βαρος πχ αλλεργια

 

Δεν σου επιτεθηκα κι ο λόγος που επεμεινα στο ξεκαθάρισμα ειναι οτι μια μαμα που θηλάζει και διαβάσει για διπλασιασμό βαρους τοσο νωρις μπορει άδικα να πανικοβληθει και να πιστέψει οτι το γάλα της δεν ειναι καλο, δεν ειναι αρκετο και τα γνωστά.

 

Το οτι κάποια μωρα το διπλασιάζουν τόσο νωρίς δεν σημαίνει οτι όλα τα μωρα ειναι έτσι. Ο μέσος όρος το διπλασιάζει περίπου στους 5 μήνες.

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε ένα μωρο που γεννιέται 3.100 που ειναι κι ο μέσος όρος βαρους γέννησης. Αυτο το μωρο αν παίρνει το πρώτο τρίμηνο 750 γρ το μήνα που ειναι ο μέσος όρος πρόσληψης μέχρι να γίνει 3 μηνών θα πάρει 2.250 άρα θα ειναι συνολικά 5.350 κι έχει 3 μήνες μπροστα του να φτάσει στο διπλασιασμό που μάλλον θα γίνει 4-5 μηνών. Κι αυτη η έννοια του μέσου όρου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος σου πρότεινε ξένο γάλα αλλα όχι να βγαλεις την πιπιλα και να αυξήσεις τα γεύματα; :confused: Ωραία!

Το βάρος συνολικά ειναι πολυ καλο. Πλέον δεν χρειάζεται να ζυγιζεις το μωρο τόσο συχνα καθώς οι συχνές ζυγισεις δίνουν λανθασμένα συμπεράσματα.

 

Τα γεύματα σας ειναι λίγα. Κανονικα οι θηλασμοι πρέπει να ειναι 8-12. Αν ειναι λιγότεροι κι αυτο το έχει αποφασίσει το μωρο απο μόνο του χωρις να εχει επεμβει η μαμα ειναι οκ.

Στην περίπτωσή σας όμως, πρέπει να τσεκαρεις τις παρεμβάσεις σου:

-αρχικά η πιπιλα ίσως κάνει το μωρο να ξεχνιέται και να χάνει γεύματα (το πιπιλισμα μεσω μιας ορμονης που παράγεται προκαλει αίσθηση κορεσμου είτε το μωρο καταπίνει είτε όχι. Έτσι βολεύεται με την πιπιλα-ειδικα αν ειναι ένα καλοβολο μωρο- και χάνει γεύματα).

-στη συνέχεια έχεις βάλει το μωρο σε προγράμμα δίνοντας του να θηλασει κάθε 3-4 ωρες (το μητρικο γάλα χωνευται απο τον ανθρώπινο οργανισμο το πολυ σε 2 ωρες. Επίσης με αυτόν τον τροπο ειναι αδύνατο να ακολουθήσεις τους ρυθμούς του μωρου πχ όταν περνάει κάποιο άλμα αναπτυξης ώστε να σου αυξήσει την παραγωγη).

-τέλος, έχεις κόψει 1-2 νυχτερινους θηλασμους ξεγελωντας το μωρο με πιπιλα (οι νυχτερινοι θηλασμοι ειναι απαραίτητοι για την διατήρηση της παραγωγής κι επίσης απαραίτητοι αν ειναι επιλογη του μωρου για όλο το πρώτο έτος!!! Όταν ξυπνάει το μωρο το βράδυ η θηλαζουσα μαμα πρέπει να ανταποκρίνεται καθώς το μωρο έχει εκτός απο διατροφικές ανάγκες που ειναι πολυ σημαντικο να καλυφθούν, και συναισθηματικές).

 

Εγω προσωπικα δε θεωρω οτι χρειάζεται το μωρο ξένο γάλα, ίσως να προσπαθούσες να μην είσαι τόσο παρεμβατικη καθώς ο θηλασμος πρέπει να ειναι ελεύθερος κι ανεμποδιστος.

 

 

Τους δύο πρώτους μήνες έκανα μαραθώνιους θηλασμούς, πρωί βράδυ, όποτε το μωράκι ζητούσε, συν ότι την ξυπνούσα κι εγώ. Μετά τους δύο πρώτους μήνες ο πρώτος παιδίατρος μου είχε πει να την αφήνω να πεινάει και να μην την ξυπνάω. Μετά τον τρίτο μήνα η καινούργια παιδίατρος είπε ότι είναι καλό για την νευρολογική ανάπτυξη του παιδιού να την αφήνω να πεινάει και μετά να την θηλάζω (το πολύ στο τετράωρο).

 

Το βράδυ κοιμάται το πολύ ένα πεντάωρο συνεχόμενο και αν ξυπνήσει, ξυπνάει στο τετράωρο και μετά της βάζω πιπίλα για μία ώρα και μετά σηκώνομαι και θηλάζω. Εννοείται πως όποτε το παιδί πεινάσει είμαι στην διάθεσή του να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Τους δύο πρώτους μήνες έκανα μαραθώνιους θηλασμούς, πρωί βράδυ, όποτε το μωράκι ζητούσε, συν ότι την ξυπνούσα κι εγώ. Μετά τους δύο πρώτους μήνες ο πρώτος παιδίατρος μου είχε πει να την αφήνω να πεινάει και να μην την ξυπνάω. Μετά τον τρίτο μήνα η καινούργια παιδίατρος είπε ότι είναι καλό για την νευρολογική ανάπτυξη του παιδιού να την αφήνω να πεινάει και μετά να την θηλάζω (το πολύ στο τετράωρο).

 

Το βράδυ κοιμάται το πολύ ένα πεντάωρο συνεχόμενο και αν ξυπνήσει, ξυπνάει στο τετράωρο και μετά της βάζω πιπίλα για μία ώρα και μετά σηκώνομαι και θηλάζω. Εννοείται πως όποτε το παιδί πεινάσει είμαι στην διάθεσή του να θηλάσει.

 

Αυτο που σου είπε η δεύτερη παιδιατρος ειναι η τακτική "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" που εφαρμόζεται μετα το πρώτο έτος ζωής του μωρου και το βοηθάει να οδηγηθεί προς τον αποθηλασμο. Για να καταλάβεις αυτο εφαρμόζω εγω στην κόρη μου απο τότε που ειναι 1 ετους.

 

Αυτο που σου είπε να κανεις απλα δεν υπάρχει!!!! Και δεν υπάρχει πουθενα στα πρώτα χρόνια του μωρου γιατι πολυ σπάνια ένα παιδι ακόμα και 2-3 χρόνων θα ζητήσει να φάει αν παίζει. Θα το ζητήσει όταν ειναι στα πρόθυρα λοιμοκτονιας. Θα μπορούσε να μας πει αν δεν είσαι κόπος που διάβασε οτι η νευρολογικη ανάπτυξη του 3 μηνών βρέφους σχετίζεται με το πόσο νηστικο θα μείνει γιατι έχω μεγάλη περιέργεια;;;

 

Όταν έχουμε ένα μωρο κάτω του 1 ετους και μεγαλύτερο των 3 μηνών η μαμα προσφέρει στηθος οπότε θεωρήσει οτι έχει περάσει η ώρα και χρειάζεται γιατι το μωρο λόγω του αυξανόμενου ενδιαφέροντος προς τον έξω κόσμο ξεχνάει να ζητήσει να θηλασει όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο. Θα το ακούσεις απο πάρα πολλές μαμάδες που θηλάζουν οτι το μωρο δεν δήλωνε την πείνα του γιατι έπαιζε! Στο μωρο λοιπόν δίνεται η επιλογη να θηλασει κι αυτο απο μόνο του αποφασίζει αν θα θηλασει ή όχι!

 

Δεν σου λέω να το ξυπνάς, προς Θεού! Αναφέρομαι μόνο στις ωρες που ειναι ξυπνιο γιατι τα γεύματα σας ειναι πολυ λίγα.

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σου επιτεθηκα κι ο λόγος που επεμεινα στο ξεκαθάρισμα ειναι οτι μια μαμα που θηλάζει και διαβάσει για διπλασιασμό βαρους τοσο νωρις μπορει άδικα να πανικοβληθει και να πιστέψει οτι το γάλα της δεν ειναι καλο, δεν ειναι αρκετο και τα γνωστά.

 

Το οτι κάποια μωρα το διπλασιάζουν τόσο νωρίς δεν σημαίνει οτι όλα τα μωρα ειναι έτσι. Ο μέσος όρος το διπλασιάζει περίπου στους 5 μήνες.

Ας υποθέσουμε οτι έχουμε ένα μωρο που γεννιέται 3.100 που ειναι κι ο μέσος όρος βαρους γέννησης. Αυτο το μωρο αν παίρνει το πρώτο τρίμηνο 750 γρ το μήνα που ειναι ο μέσος όρος πρόσληψης μέχρι να γίνει 3 μηνών θα πάρει 2.250 άρα θα ειναι συνολικά 5.350 κι έχει 3 μήνες μπροστα του να φτάσει στο διπλασιασμό που μάλλον θα γίνει 4-5 μηνών. Κι αυτη η έννοια του μέσου όρου!

 

γι' αυτο ειπα και εγω οτι ΚΟΝΤΕΥΕΙ και οτι εφοσον θηλαζει μπορει να ΤΡΕΝΑΡΕΙ το διπλασιασμο βαρους περαν των 3 μηνων, δηλαδη να παει περιπου στους 4-5 μηνες.

 

οπως επισης το τριπλασιαζουν στο χρονο. εμενα ομως ο μεγαλος γεννηθηκε πολυ μικρος και στο χρονο 4πλασιασε το βαρος γεννησης. δεν σημαινει οτι ολα τα παιδακια τετραπλασιαζουν το βαρος γεννησης στο χρονο. εσυ δεν διαβασες προσεκτικα οσα εγραψα.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
εχει παει 2 φορες και της ειπανε οτι δεν πειραζει που δεν παχαινε ετσι ειναι τα παιδια που θηλαζουν και κανει 2 μηνες ο θηλασμος να εδραιωθει. εμενα μου φαινεται περιεργο αυτο εχω κι αλλη φιλη που θηλαζει και το παιδι παιρνει μια χαρα βαρος απο την αρχη

 

1. Ο θηλασμός δεν κάνει 2 μήνες να εδραιωθεί και αν υπάρχει οποιδήποτε πρόβλημα στην εδραίωση του θηλασμού, το μωρό ΠΡΕΠΕΙ να σιτίζεται ικανοποιητικά με οποιοδήποτε γάλα υπάρχει διαθέσιμο.

 

2. Το ελάχιστο βάρος που πρέπει να παίρνει ένα παιδί αυτής της ηλικίας είναι περίπου 450 γρ. το μήνα. Αν ένα παιδί πάρει λιγότερο από αυτό το βάρος, χρειάζεται οπωσδήποτε ιατρικές εξετάσεις το συντομότερο δυνατό.

 

3. Δεν υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι αυτή η πρόσληψη βάρους είναι έστω ελάχιστα ικανοποιητική. Φοβάμαι ότι η φίλη σου λέει ψέμματα. Αν συμβαίνει αυτό, τότε ίσως είναι επικίνδυνη για το μωρό.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
η παιδιατρος ειπε να του δωσει 30γρ ξενο 3 φορες τη μερα το οποιο δεν εκανε. Μου ειπε οτι πανες βρεχει και κανει κακα αλλα δεν την εμπιστευομαι και ιδιαιτερα. Εγω ειπα αν μπορει να το βγαζει για λιγες μερες με το θηλαστρο να το δινει για α παρακολουθει και τι τρωει, να δει το βαρος του και μετα να ψαχτει για τυχον αλλο προβλημα. Βεβαια καλο ειναι να ακολουθει αυτα που λεει η γιατρος αλλα δεν το κανει γι αυτο κι εγω της ειπα αυτο για να πινει δικο της γαλα συνεχεια. Λυπαμαι το μωρακι που κλαιει απο τοτε που γεννηθηκε

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει παιδίατρος που προτείνει 90 γρ. συμπλήρωμα το 24ωρο σε ένα μωρό που έχει αυτή την πρόσληψη βάρους. Το συμπλήρωμα που πρέπει να πάρει αυτό το μωρό είναι πολύ περισσότερο.

 

Φοβάμαι ότι η φίλη σου δεν σου λέει αλήθεια. Αν ισχύει αυτό, τότε το μωρό ίσως κινδυνεύει περισσότερο από όσο νομίζετε.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου είπε η δεύτερη παιδιατρος ειναι η τακτική "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" που εφαρμόζεται μετα το πρώτο έτος ζωής του μωρου και το βοηθάει να οδηγηθεί προς τον αποθηλασμο. Για να καταλάβεις αυτο εφαρμόζω εγω στην κόρη μου απο τότε που ειναι 1 ετους.

 

Αυτο που σου είπε να κανεις απλα δεν υπάρχει!!!! Και δεν υπάρχει πουθενα στα πρώτα χρόνια του μωρου γιατι πολυ σπάνια ένα παιδι ακόμα και 2-3 χρόνων θα ζητήσει να φάει αν παίζει. Θα το ζητήσει όταν ειναι στα πρόθυρα λοιμοκτονιας. Θα μπορούσε να μας πει αν δεν είσαι κόπος που διάβασε οτι η νευρολογικη ανάπτυξη του 3 μηνών βρέφους σχετίζεται με το πόσο νηστικο θα μείνει γιατι έχω μεγάλη περιέργεια;;;

 

Όταν έχουμε ένα μωρο κάτω του 1 ετους και μεγαλύτερο των 3 μηνών η μαμα προσφέρει στηθος οπότε θεωρήσει οτι έχει περάσει η ώρα και χρειάζεται γιατι το μωρο λόγω του αυξανόμενου ενδιαφέροντος προς τον έξω κόσμο ξεχνάει να ζητήσει να θηλασει όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο. Θα το ακούσεις απο πάρα πολλές μαμάδες που θηλάζουν οτι το μωρο δεν δήλωνε την πείνα του γιατι έπαιζε! Στο μωρο λοιπόν δίνεται η επιλογη να θηλασει κι αυτο απο μόνο του αποφασίζει αν θα θηλασει ή όχι!

 

Δεν σου λέω να το ξυπνάς, προς Θεού! Αναφέρομαι μόνο στις ωρες που ειναι ξυπνιο γιατι τα γεύματα σας ειναι πολυ λίγα.

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

 

Ειλικρινά το άγχος μου να κάνω το σωστό είναι μεγάλο, ιδίως με την περιπέτεια που έιχε το μωρό μου πριν καν αντικρίσει το φως! Λόγω του ότι έχω και τον χρόνο και όλη την διάθεση θέλω να θηλάζω και περισσότερο αν πρέπει. Το μωράκι μου εδώ που τα λέμε δεν έχει μείνει χωρίς να θηλάσει πάνω από τρίωρο, εκτός από το βράδυ, οπότε τα γεύματα μπορείνα βγαίνουν και περισσότερα και εννοείται ότι μπορώ να το θηλάζω και στο ενδιάμεσο αντί να δίνω ξένο. Αυτό έκανα πριν μου πούνε για μεγαλύτερα διαστήματα και τα σχετικά. Είναι φορές που κάθομαι και είμαι και η πιπίλα του. Θέλω, όμως, να είμαι σίγουρη ότι όλα πάνε καλά. Ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνει 4-5πόντους το μήνα. Τις πάνες δεν τις έχω μετρήσει τελευταία, θα το κάνω. Πάντως μου φαίνονται εκτός λίγων π΄αντα ή γεμάτες ή έστω βρεγμένες. Κακά και κάνει πια μια δυο φορές, όμως γερές! Είναι καλοδιάθετο και ζωηρό. Τι να πω. Καταλαβαίνεται ότι εκτός από τους παιδιάτρους μιλά νέα μαμά ακούει πολλά και από άλλους, ιδίως οταν εκπλήσσονται που θηλάζω αποκλειστικά.

Θα μπορούσε παρακαλώ να μου πει τη γνώμη της και η κ. Παπαδήμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Μαρινούλα, η nina-nana κάλυψε πλήρως το θέμα και δεν έχω να προσθέσω κάτι.

 

Επαναλαμβάνω και τονίζω τα πιο σημαντικά σημεία:

Ο θηλασμός πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος όλο το 24ωρο για όλο τον πρώτο χρόνο της ζωής του παιδιού. Οποιοσδήποτε περιορισμός στον αριθμό των γευμάτων, υπονομεύει την παραγωγή του 24ωρου και βάζει σε κίνδυνο την ανάπτυξη και την υγεία του παιδιού.

 

Τα περί νευρολογικής ανάπτυξης που αναφέρθηκαν είναι εντελώς άστοχα και για μένα αποτελούν σημαντικό λόγο αλλαγής παιδιάτρου.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειλικρινά το άγχος μου να κάνω το σωστό είναι μεγάλο, ιδίως με την περιπέτεια που έιχε το μωρό μου πριν καν αντικρίσει το φως! Λόγω του ότι έχω και τον χρόνο και όλη την διάθεση θέλω να θηλάζω και περισσότερο αν πρέπει. Το μωράκι μου εδώ που τα λέμε δεν έχει μείνει χωρίς να θηλάσει πάνω από τρίωρο, εκτός από το βράδυ, οπότε τα γεύματα μπορείνα βγαίνουν και περισσότερα και εννοείται ότι μπορώ να το θηλάζω και στο ενδιάμεσο αντί να δίνω ξένο. Αυτό έκανα πριν μου πούνε για μεγαλύτερα διαστήματα και τα σχετικά. Είναι φορές που κάθομαι και είμαι και η πιπίλα του. Θέλω, όμως, να είμαι σίγουρη ότι όλα πάνε καλά. Ξέχασα να αναφέρω ότι παίρνει 4-5πόντους το μήνα. Τις πάνες δεν τις έχω μετρήσει τελευταία, θα το κάνω. Πάντως μου φαίνονται εκτός λίγων π΄αντα ή γεμάτες ή έστω βρεγμένες. Κακά και κάνει πια μια δυο φορές, όμως γερές! Είναι καλοδιάθετο και ζωηρό. Τι να πω. Καταλαβαίνεται ότι εκτός από τους παιδιάτρους μιλά νέα μαμά ακούει πολλά και από άλλους, ιδίως οταν εκπλήσσονται που θηλάζω αποκλειστικά.

Θα μπορούσε παρακαλώ να μου πει τη γνώμη της και η κ. Παπαδήμα;

 

Δε χρειάζεται να αγχωνεσαι, να ακούς το μωρο σου και να το ενθαρρυνεις να θηλάζει όταν πιστεύεις οτι χρειάζεται (αυτο όλες οι μαμάδες πρέπει να το κάνουν για τους λόγους που σου έγραψα πιο πάνω, δεν το προτείνω ειδικα σε σένα γιατι κατι δεν παει καλα).

Το ύψος και το βάρος που παίρνει ειναι μια χαρα, δεν ξέρω αν τα πρόωρα ακολουθούν άλλες καμπυλες αναπτυξης αλλα η συνολικη ανάπτυξη του μωρου ειναι καλη! Το συμπλήρωμα θα το χρειαζοσουν αν δεν μπορούσες να παράγεις αρκετο γάλα (που και πάλι υπάρχουν κι άλλα σκαλοπάτια πριν απο αυτο), δε φαίνεται απο κάπου οτι δεν παράγεις αρκετο γάλα.

Αφου το μωρο σου ειναι ικανοποιημένο κι αναπτύσσεται κανονικα για μένα δεν έχεις κανένα λόγο να δώσεις συμπλήρωμα. Ίσως να εβρισκες έναν παιδιατρο με περισσότερη εμπειρια σε μωρα που θηλάζουν για να μην σε αγχωνει κάθε φορα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση να συνεχίσω το θηλασμό. Ήδη έβαλα το ξένο γάλα στο ντουλάπι. Πήγα βόλτα με τη μικρή μου και επειδή ξέχασα την πιπίλα για να μην γκρινιάζει την έβαλα στο στήθος καθώς ήμασταν σε μέρος που μπορούσα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να συνεχίσω να προσφέρω στο μωρό μου το καλύτερο. Κάτι ακόμα. Πόσο είναι το αναμενόμενο βάρος που πρέπει να λαμβάνει ένα μωρό που κοντεύει τους 4 μήνες; Και παίζουν σημαντικό ρόλο οι εβδομαδιαίες ζυγίσεις; Γιατί εμένα αυτές περισσότερο με προβλημάτισαν λόγω των αποκλίσεων που είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου ειχε πει ότι μετά τον 3ο μήνα πρέπει να παίρνει 450 - 500 γρ Το μήνα. Καλό είναι να ζυγίζεις το μωρό σου 1 φορά το μήνα κι όχι κάθε βδομάδα γιατί έχει αποκλίσεις κι αγχώνεσαι χωρίς να υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου ειχε πει ότι μετά τον 3ο μήνα πρέπει να παίρνει 450 - 500 γρ Το μήνα. Καλό είναι να ζυγίζεις το μωρό σου 1 φορά το μήνα κι όχι κάθε βδομάδα γιατί έχει αποκλίσεις κι αγχώνεσαι χωρίς να υπάρχει λόγος.

 

Έχεις δίκιο. Να δω πώς θα συγκρατηθούμε με τον άντρα μου να μην το ζυγίζουμε συχνά. Στην αρχή ζυγίζαμε το μωρό κάθε μέρα, μέχρι που κόντεψα να τρελαθώ! Οπότε πιστεύω ότι με αρκετή προσπάθεια θα καταφέρουμε να το ζυγίζουμε και σε πιο αραιά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Να δω πώς θα συγκρατηθούμε με τον άντρα μου να μην το ζυγίζουμε συχνά. Στην αρχή ζυγίζαμε το μωρό κάθε μέρα, μέχρι που κόντεψα να τρελαθώ! Οπότε πιστεύω ότι με αρκετή προσπάθεια θα καταφέρουμε να το ζυγίζουμε και σε πιο αραιά διαστήματα.

 

Να δεις που θα είναι καλύτερα! Εμείς ζυγίζαμε το μωρό κάθε εβδομάδα μέχρι τον 4ο μήνα. Είδαμε όμως ότι μετα τον 3ο μήνα το βάρος που έπαιρνε δεν ήταν σταθερό και το κόψαμε. 1 φορά το μήνα είναι αρκετή. Εξάλλου τώρα η παραγωγή έχει σταθεροποιηθεί και δεν έχεις πρόβλημα. Εάν υπάρξει θέμα θα φανεί στο σύνολο. Όλα καλά θα πάνε!!! Μην αγχώνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση να συνεχίσω το θηλασμό. Ήδη έβαλα το ξένο γάλα στο ντουλάπι. Πήγα βόλτα με τη μικρή μου και επειδή ξέχασα την πιπίλα για να μην γκρινιάζει την έβαλα στο στήθος καθώς ήμασταν σε μέρος που μπορούσα. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να συνεχίσω να προσφέρω στο μωρό μου το καλύτερο. Κάτι ακόμα. Πόσο είναι το αναμενόμενο βάρος που πρέπει να λαμβάνει ένα μωρό που κοντεύει τους 4 μήνες; Και παίζουν σημαντικό ρόλο οι εβδομαδιαίες ζυγίσεις; Γιατί εμένα αυτές περισσότερο με προβλημάτισαν λόγω των αποκλίσεων που είχαν.

 

Ποιο ντουλαπι;;; Στα σκουπίδια να το βάλεις! :P

Όπως σου είπε κι η nina84 μια φορα τον μήνα στην επίσκεψη τον παιδιατρο ειναι αρκετή ζυγιση.

Εδω θα βρεις τον πίνακα της πρόσληψης βαρους:

http://goneis-paidia.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα μολις ηρθαμε απο την παιδιατρο ολα μια χαρα.....

Και μπραβο που θηλαζεις και μπραβο και μπραβο μεχρι που τον ανεβασε στην ζυγαρια....

Βγηκαμε απο τ μαιευτηριο 25/5 3310 και γεννηθηκε 3400...

Εεεε σημερα ειναι 3480...τα υπολογισε και παιρνει μεσο ορο 17 γραμμαρια την μερα....ειμαστε οριακα λεει και επειδη ειναι ακομα λιγο κιτρινουλης ελαχιστα ομως απο τον ικτερο....θα του δωσουμε συμπληρωμα λεει μεχρι την αλλη τεταρτη που θα μας ξαναζυγισει

Να τον βαζω λεει κανονικα στο στηθος να τρωει οσο θελει και μετα να του δινω και 60 μλ συμπληρωμα αν το θελει λεει αν δεν το πινει δεν πειραζει......αν δεν το θελει το ξενο λεει μετα θα παρουμε θηλαστρο να δουμε τι ποσοτητες βγαζω

 

επινε στην αρχη ξενο στο μαιευτηριο το κοψαμε ξεκινησαμε πεδευτηκαμε να πιασει και τωρα παλι μπουκαλι???δεν το θελω καθολου αλλα τι να κανω...

 

Φοβαμαι μην δεν ξαναπιανει μετα στηθος....

Και ποσο επρεπε να παρει δηλαδη μεσα σε 12 μερες αποκλειστικου θηλασμου???ανεβηκε και πανω απο το βαρος που γεννηθηκε....ουφφφφ.....

Στεναχωρεθηκα......τοσος κοπος...και φοβαμαι μην δεν ξαναπιασει μετα....\

 

μην φοβασαι μ λεει δεν θα κοψουμε τον θηλασμο...δοκιμαστικα λεει μια εβδομαδα να δουμε ποσο θα παρει....θα θηλασεις αποκλειστικα λεει μην αγχωνεσαι....

 

Στεναχωρεθηκα πολυ γιατι ειναι και υπερ τ θηλασμου γενικα:(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Jo πόσο συχνά θηλάζει; Τον ακούς να καταπίνει; Από πάνες πώς πάτε; Πόσο ίκτερο έκανε. Έχεις απαντήσει στις ερωτήσεις της Αγλαΐας;

 

θηλαζει μεσο ορο καθε 2 ωρο με 3 ωρο βασικα οποτε ζηταει συνηθως τοτε...καταπινει μια χαρα πινει κανονικα απο πανες ειμαστε 7 σιγουρα βρεγμενες αρκετα και απο κενωσεις 2-3 μεσο ορο .....

Οχι δεν εχω απαντησει σε ποιες ερωτησεις λες??ικτερο βλεπω γραφει 8,2 σε ευχαριστω

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...