Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψάχνω ιδιωτικό σχολείο για τον μικρό μου Αλέξανδρο που θα πάει 1η Γυμνασίου.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


γιατί να πάει σε ιδιωτικό; συγγνώμη κι όλας...

να ξυπνάει από τα μαύρα χαράματα και να τρώει όλες τις ώρες του στο σχολικό, να γυρνάει...οτι ωρα γυρνάει... αδιάβαστός και να μην εχει χρόνο για παιχνίδι ή για άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες;

εκτος αν διαλέξεις το ιορδανάκειο που διαβάζουν μέσα και ούτε τσάντα δεν κουβαλάνε.

το καλύτερο σχολείο είανι αυτό δίπλα στο σπίτι σου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο σχετικά κοντά στο Μαρούσι. Θέλω ιδιωτικό γιατί προσωπικά πιστεύω ότι στο σύνολο κάνουν καλύτερη δουλειά και συνήθως "προσέχουν" περισσότερο τον μαθητή. Που είναι το σχολείο που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά κι εγώ πήγαινα σε ιδιωτικό, δεν είμαι εντελώς κατά του δημοσίου βέβαια. Λοιπόν, αυτό που πήγαινα ήταν η Ελληνογαλλική Σχολή της Αγίας Παρασκευής, ένα σχολείο αρκετά σοβαρό και όχι με "σνομπαρίες" - τουλάχιστον όταν ήμουν έγώ μαθήτρια. Όταν ξεκίνησα να πηγαίνω εκεί, είχε μόλις ιδρυθεί (1981), τώρα έχει μόνο γυμνάσιο-λύκειο. Κρίνω ότι είναι αρκετά καλό, σε σημείο που σκέφτομαι να στείλω κι εγώ την κόρη μου εκεί - στο γαλλικό τμήμα - καθώς ήδη πηγαίνει σε γαλλόφωνο παιδικό σταθμό και είμαι κι εγώ καθηγήτρια γαλλικών.

Αν λοιπόν, γνωρίζει ο γιος σου ήδη γαλλικά, θα ήταν μια καλή λύση.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ααα, και κάτι βασικό... είναι από τα πιο λογικά σε τιμές σχολεία

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω στο σχετικά κοντά στο Μαρούσι. Θέλω ιδιωτικό γιατί προσωπικά πιστεύω ότι στο σύνολο κάνουν καλύτερη δουλειά και συνήθως "προσέχουν" περισσότερο τον μαθητή. Που είναι το σχολείο που αναφέρεις;

 

SAINT JOSEPH

Ελληνογαλλική Άγιος Ιωσήφ. (οι γνωστες καλογριες)

Είμαι απόφοιτος. Είναι πολύ καλό σχολειό αν και ιδιαίτερα αυστηρό (αν δεν έχει αλλάξει). Πολλοι αποφοιτοι εχουν διαπρεψει κυριως με το ηθος τους (Καρεζη, Τρεμη απο τους γνωστους)

Νομίζω ότι είναι 7000-7500 το χρόνο αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Σίγουρα είναι κοντά σου, ίσως να μπορείτε να εξυπηρετηθείτε με την συγκοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

ααααααααα

 

ξέχασα: αν σε ενδοιαφέρει παρε τηλ σύντομα διότι τωρα κοντα νομίζω θα πρεπει να δηλώσεις συμμετοχή διότι δίνουν και καποιες εξετάσεις (παλι αν δεν εχει αλλάξει το συστημα)

 

(στο εστειλα και σε πμ)

Link to comment
Share on other sites

Τον έγραψα τελικά στο Δούκα. Τους είδα, μίλησα μαζί τους και εντυπωσιάστηκα απο την τεχνογνωσία που έχουν αποκτήσει πάνω στη τεχνολογία. Οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά. Ο Αλέξανδρος θα έχει laptop που του δίνει το σχολείο με τα βιβλία του μέσα σε ηλεκτρονική μορφή. Όλα τα τετράδια θα είναι και αυτά στο laptop για να κραταει σημειώσεις. Το μάθημα το κάνουν καθηγητές, ειδικά καταρτισμένοι, σε διαδραστικό πίνακα αφής! Νομίζω ότι είναι χρήσιμο για το παιδί να αρχίσει να έχει αρκετή επάφη με την τεχνολογία μέσω της μάθησης. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο. Καλή αρχή. Μου έχει δημιουργήσει κι εμένα και μία πρώτη καλή εντύπωση αυτό το σχολείο.

Αν δεν σε πειράζει, και έχεις χρόνο, θα σου ήμουν ευγνώμων όταν με το καλό το παιδί θα τελειώνει τον πρώτο χρόνο του, να μας έδινες από πρώτο χέρι τις εντυπώσεις σου και τότε (είτε στο θέμα που έχεις ανοίξει εδώ, είτε στο θέμα "ιδιωτικά σχολεία", είτε και με πμ).

Αν μαζί με την τεχνογνωσία και γενικά την θετική σκέψη βαδίζει και η γλώσσα και όλα τα θεωρητικά μαθήματά της, τότε νομίζω ότι πράγματι έχουμε ένα καλό σχολείο.

Σε κάθε περίπτωση καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο. Καλή αρχή. Μου έχει δημιουργήσει κι εμένα και μία πρώτη καλή εντύπωση αυτό το σχολείο.

Αν δεν σε πειράζει, και έχεις χρόνο, θα σου ήμουν ευγνώμων όταν με το καλό το παιδί θα τελειώνει τον πρώτο χρόνο του, να μας έδινες από πρώτο χέρι τις εντυπώσεις σου και τότε (είτε στο θέμα που έχεις ανοίξει εδώ, είτε στο θέμα "ιδιωτικά σχολεία", είτε και με πμ).

Αν μαζί με την τεχνογνωσία και γενικά την θετική σκέψη βαδίζει και η γλώσσα και όλα τα θεωρητικά μαθήματά της, τότε νομίζω ότι πράγματι έχουμε ένα καλό σχολείο.

Σε κάθε περίπτωση καλή αρχή.

mourinia σε ευχαριστώ πολύ. Θα ενημερώσω για εντυπώσεις . Ψάχνοντας πάντως και σε άλλα ιδιωτικά είδα ότι είναι το πρώτο σχολείο στην Ελλάδα και από τα λίγα παγκοσμίως που εφαρμόζουν αυτή τη λογική. Νομίζω πως πραγματικά έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ καλό σχολείο. Θα σε κρατήσω ενήμερη. Και πάλι ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι τα καλύτερα και στο/στα παιδί/παιδιά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...