Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποναει η κοιλια μου....


Recommended Posts

καθε πρωι πριν το σχολειο ..ΠΟΝΑΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.........Τσιριζει δεν θελει να παει αν και δεν συμβαινει κατι εκει διοτι η δασκαλα του ειναι ενας αγγελος..

την δευτερα την "πατησα "..εκλαιγε και επεφτε στα ποδια μου..πιστεψε με σε παρακαλωωωω..

τον κρατησαμε σπιτι και φωναξα την εξπρες ...ο γιατρος δεν ειδε κατι αν και τον εξεταζε πολυ ωρα....

3 μερες τωρα τα ιδια.

σημερα εκλαιγε καθολη την διαρκεια του μαθηματος λεγοντας οτι ποναει αλλα οταν τον απασχολουσε με κατι ηρεμουσε..

η δασκαλα εχει και αλλα παιδια και δεν μπορει να ασχολειτε συνεχεια μαζι του..

εχετε αναλογη εμπειρια??????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κανει κακα πριν φυγει ..αλλα του σταματησα και το πρωινο γαλα μπας και...

το θεμα ειναι οτι εχουμε ενα 7μηνο στο σπιτι το οποιο ζηλευει πολυ αλλα ειναι δυνατον 5 ωρες να κλαιει στο σχολειο?

Του εκανα και εξεταση αιματος γιατι φοβηθηκα αλλα εκτος οτι εχει φεριτινη μειωμενη διοτι δεν τρωει κρεας τα αλλα ειναι φυσιολογικα..

ειμαι σε δυσκολη θεση διοτι εμποδιζει την ομαλη λειτουργεια του σχολειου και απο την αλλη φοβαμαι μηπως και εχει κατι?

βεβαια πολυ επιλεκτικο ειναι αυτο το κατι μια που ερχεται μονο τις ωρες του σχολειου και οχι τα σαββατοκυριακα ας πουμε..

Link to comment
Share on other sites

ίσως είναι σε φάση τα αγόρια μας που ψιλοβαρέθηκαν...

από χθες και ο δικός μου τα ίδια, αλλά ευτυχώς αποκαλύφθηκε γρήγορα το ψεματάκι τους και χωρίς ιδιαίτερα κλάματα....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi επειδή είδε ότι δεν έπιασε ο πονόκοιλος ( του είπα οκ αγάπη μου ας πάμε στο γιατρό ) μου είπε ότι είναι κρυωμένος επειδή η δασκάλα ανοίγει το air condition στον κρύο αέρα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κανει κακα πριν φυγει ..αλλα του σταματησα και το πρωινο γαλα μπας και...

το θεμα ειναι οτι εχουμε ενα 7μηνο στο σπιτι το οποιο ζηλευει πολυ αλλα ειναι δυνατον 5 ωρες να κλαιει στο σχολειο?

Του εκανα και εξεταση αιματος γιατι φοβηθηκα αλλα εκτος οτι εχει φεριτινη μειωμενη διοτι δεν τρωει κρεας τα αλλα ειναι φυσιολογικα..

ειμαι σε δυσκολη θεση διοτι εμποδιζει την ομαλη λειτουργεια του σχολειου και απο την αλλη φοβαμαι μηπως και εχει κατι?

βεβαια πολυ επιλεκτικο ειναι αυτο το κατι μια που ερχεται μονο τις ωρες του σχολειου και οχι τα σαββατοκυριακα ας πουμε..

Όταν είχα γεννήσει εγώ την κόρη μου και ερχόταν το σχολικό να τον πάρει για να μην ζηλεύει που θα έμενα στο σπίτι με την μικρή του έλεγα πως πάει και αυτή στο σχολείο αλλά σε άλλο για μωρά (φεύγει αργότερα και γυρίζει νωρίτερα από αυτόν). Ξέρω ρε κορίτσια ψέμματα του έλεγα αλλά προσπαθούσα να του μετριάσω την ζήλεια του και να μην αισθάνεται άσχημα. Το θέμα είναι πως δεν έφερε ποτέ αντίρρηση γιατί εγώ να πάω και να μην μέινω εδώ μαζί σας;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον απο αντιδραση το κανει ο μικρος σου!!!παντως κι εγω τωρα που καθομαι σπιτι για να γεννησω δεν της λεω οτι μενω σπιτι αλλα γυριζω πιο νωρις απο τη δουλεια.μικρα αναγκαια ψεμματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

γενικα εχουμε ενα θεμα απο τοτε που γενννηθηκε το μωρο..

πριν 3 μερες το δαγκωσε τοσο δυνατα που εκλαιγε το φουκαριαρικο 2 ωρες ..να σημειωσω οτι ειναι πολυ καλο και ησυχο νινι..

το βραδυ ειπα στον μεγαλο ελα να κανουμε μπανιο και ελεγε τωρα οχι βλεπω παιδικα ..τωρα παιζω τωρα το ενα και το αλλο..

μολις ξυπνησε το μωρο και ακουσε το πρωτο κιχ μου λεει..ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙς ΜΠΑΝΙΟ!!!!!!!

Στο κολυμβητηριο παμε ολοι μαζι διοτι δεν παει αν δεν παω και εγω και το μωρο...

ολοι μερα με το μωρο ασχολειτε και δειχνει λυπημενος θα ελεγα αν και μου κανει τα νευρα κροσια..

ηταν ο λογος που εψαχνα παιδοψυχολογο αλλα οταν πηγα λιγο πολυ μου ειπε οτι συζηταμε και εδω μαζι..δεν μου αρεσε διοτι δεν εδωσε λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

demi επειδή είδε ότι δεν έπιασε ο πονόκοιλος ( του είπα οκ αγάπη μου ας πάμε στο γιατρό ) μου είπε ότι είναι κρυωμένος επειδή η δασκάλα ανοίγει το air condition στον κρύο αέρα...

 

 

DALIA μην πας κοντρα στον πρωταθλητη μας..πολυ τον παω τον γιο σου..εμενα δεν θελέι να ασχολειτε με ΤΙΠΟΤΑ!!!Στο κολυμβητηριο τον σερνω και τον παω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi μου,

σίγουρα παίζει ρόλο και η ζήλεια προς το δεύτερο νινί αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

 

Έχει αρχίσει και μου το κάνει και μένα ο γιός μου αυτό (σημειωτέον είναι μοναχοπαίδι).

Χθες μου είπε "μαμά, δεν θέλω να πάω στο Νηπιαγωγείο γιατί είμαι πολύ άτακτος και η δασκάλα με μαλώνει συνέχεια!". Καμία σχέση με την πραγματικότητα βέβαια!

Σήμερα μου είπε "μαμά δουλεύεις τώρα το πρωί? - όχι αγόρι μου - ε τότε, θέλω να κάτσω μαζί σου και να μην πάω στο σχολείο!"

Τώρα το βράδυ πριν αποκοιμηθεί, πάλι τα ίδια. Kαι του λέω "μα γιατί αγάπη μου θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί μου? - γιατί είσαι γλυκοαίματη βρε μαμά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

 

Παίζουν πολλά λοιπόν. Από έντονο οιδιπόδειο (φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία) μέχρι βαρεμάρα όπως είπε η dalia (παιδάκια είναι) μέχρι άρνηση για το σχολείο γενικότερα (το πρόγραμμα, το πλαίσιο, τις υποχρεώσεις - σε σχέση με την ως τώρα χαλαρότητα). Για το τελευταίο, μας είχαν ενημερώσει και οι νηπιαγωγοί στην πρώτη συγκέντρωση γονέων στην αρχή της σχολικής χρονιάς. Ότι είναι πολύ πιθανόν δηλαδή να αντιμετωπίσουμε άρνηση για το σχολείο και μάλιστα έντονη. Ειδικά, περίπου εκεί γύρω στα Χριστούγεννα όπου το σχολείο αρχίζει να μην είναι μόνο παιχνίδι.

 

Εγώ τον έστειλα και θα τον στέλνω στο σχολείο (όσο κι αν με λυγίζει συναισθηματικά με τα λόγια του...). Πέρα από το ότι πρακτικά δεν έχω άλλη επιλογή, η αποχή δεν θα τον βοηθήσει πιστεύω αλλά θα εντείνει το όποιο πρόβλημά του.

Link to comment
Share on other sites

Το πάθαινα εγώ η ίδια όταν ήμουν μικρή, ήταν καθαρά ψυχολογικό αλλά το άσχημο ήταν οτι ο πόνος ήταν πραγματικός, δηλαδή δεν έλεγα ψέματα, πονούσα πραγματικά.... αυτό το θυμάμαι πολύ καλά. Κάποια στιγμή νοσηλεύτικα και για 1 εβδομάδα.... άσε με κατατρύπησαν, πέρασα και από ψυχολογική εκτίμηση, όπου το μόνο που βρήκαν ήταν άγχος! Ημουν λίγο τελειωμανής σαν παιδάκι, χωρίς καμία απολύτως πίεση από το σπίτι, απλά έτσι ήταν ο χαρακτήρας μου... οπότε κάθε πρωί και μόνο τις καθημερινες πονούσα... Μεγαλώνοντας άλλαξε λίγο η κατάσταση πέρασαν οι πόνοι και άρχισαν οι εμετοι (σορρυ κι όλας) κάθε πρωί, πριν φάω, τα έβγαζα και μετά έτρωγα και μετά σχολείο... Μόνο καθημερινές πάντα! και μέχρι τρίτη λυκείου!!!! Και χωρίς άγχος από το σπίτι το ξανατονίζω.... Μάλλον η ζήλια είναι.... έτσι όπως διάβαζα το αρχικό μύνημα νομιζα οτι έγραφε η μάνα μου για μένα!!! εύχομαι να το ξεπεράσετε γρήγορα!!!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

EIMAI πολυ προβληματισμενη ..δεν ξερω τι να κανω..τα σκεφτηκα ολα και την ζηλεια και αυτο που λεει η dimibo γιατι και εγω το ειχα ΑΛΛΑ ο γιος μου μονο τελειομανης και αγχωτικος δεν ειναι..

και την ζηλεια την σκεφτηκα το οποιο παιζει ως το πιο πιθανο σεναριο..

σημερα αφου ξεκινησε το show απο τις 6 το πρωι (ενω εγω δεν ειχα κλεισει ματι γιατι ειναι αρρωστο το μωρο)αρχισε να λεει με κλαματα οτι ψεματα λεω δεν ποναω αλλα δεν ξερω γιατι το κανω..δεν αντεχω αλλο ..δεν αντεχω τον εαυτο μου!!!!!

επαθα σοκ αρχισα να κλαιω και εγω και οταν ηρθε ο πατερας του για να φυγω και εγω στην δουλεια ειχα αργησει πολυ ..αυτος εκλαιγε δεν ηθελε να παει οποτε εφυγα διοτι θα χασω την δουλεια μου στο τελος συν την γκρινια του στυλ και εμεις εχουμε παιδια αλλα δεν αργουμε...

εφυγα δεν πηγε σχολειο και στην δουλεια σερνομαι γιατι δεν ξερω τι να κανω..

οταν ειπα τον αντρα μου για ψυχολογο ειπε οτι δεν θελει και οτι μ ευπομπονη και αγαπη θα το χειριστει αυτος..ναι αλλα αυτο ςλειπει 24 ωρα και εγω ειμαι σε απογνωση..τοσο κακο ειναι να ζητησουμε βοηθεια?γιατι δεν μπορει να το δεχτει?

στο σχολειο θα φωναξουν παιδοψυχολογο και θα κανουν συγκετρωση γονεων αλλα ζουμε σε χωριο και δεν θελω να βουιξει ολο το χωριο την αλλη μερα...εσεις ζειτε σε πολη και ισως δεν το αισθανεστε αλλα αν μιλησω εκει μπροστα σε ολους την αλλη μερα θα μας κρεμασουν κουδουνια..

Link to comment
Share on other sites

demi μου,

σίγουρα παίζει ρόλο και η ζήλεια προς το δεύτερο νινί αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

 

Έχει αρχίσει και μου το κάνει και μένα ο γιός μου αυτό (σημειωτέον είναι μοναχοπαίδι).

Χθες μου είπε "μαμά, δεν θέλω να πάω στο Νηπιαγωγείο γιατί είμαι πολύ άτακτος και η δασκάλα με μαλώνει συνέχεια!". Καμία σχέση με την πραγματικότητα βέβαια!

Σήμερα μου είπε "μαμά δουλεύεις τώρα το πρωί? - όχι αγόρι μου - ε τότε, θέλω να κάτσω μαζί σου και να μην πάω στο σχολείο!"

Τώρα το βράδυ πριν αποκοιμηθεί, πάλι τα ίδια. Kαι του λέω "μα γιατί αγάπη μου θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί μου? - γιατί είσαι γλυκοαίματη βρε μαμά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

 

Παίζουν πολλά λοιπόν. Από έντονο οιδιπόδειο (φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία) μέχρι βαρεμάρα όπως είπε η dalia (παιδάκια είναι) μέχρι άρνηση για το σχολείο γενικότερα (το πρόγραμμα, το πλαίσιο, τις υποχρεώσεις - σε σχέση με την ως τώρα χαλαρότητα). Για το τελευταίο, μας είχαν ενημερώσει και οι νηπιαγωγοί στην πρώτη συγκέντρωση γονέων στην αρχή της σχολικής χρονιάς. Ότι είναι πολύ πιθανόν δηλαδή να αντιμετωπίσουμε άρνηση για το σχολείο και μάλιστα έντονη. Ειδικά, περίπου εκεί γύρω στα Χριστούγεννα όπου το σχολείο αρχίζει να μην είναι μόνο παιχνίδι.

 

Εγώ τον έστειλα και θα τον στέλνω στο σχολείο (όσο κι αν με λυγίζει συναισθηματικά με τα λόγια του...). Πέρα από το ότι πρακτικά δεν έχω άλλη επιλογή, η αποχή δεν θα τον βοηθήσει πιστεύω αλλά θα εντείνει το όποιο πρόβλημά του.

 

το παθαινουν πολλα παιδια την αρνηση εννοω?το παθαινουν γενικοτερα η οταν υπαρχει και αλλο παιδι στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

δεν αντεχω αλλο ..δεν αντεχω τον εαυτο μου!!!!!

Καλημέρα! Αν και δε μπορώ να βρω πόσο χρονών είναι ο μικρούλης σου, μήπως σε καυγάδες με τον σύζυγο μιλάτε έτσι και απλώς σας αντιγράφει?

Δε νομίζω πως ένα παιδάκι μπορεί να αντιληφθεί τι σημαίνει "δεν αντεχω τον εαυτο μου"..

Μπορεί να κάνω και λάθος.. Εικασίες κάνω, δεν έχω ιδέα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Αν και δε μπορώ να βρω πόσο χρονών είναι ο μικρούλης σου, μήπως σε καυγάδες με τον σύζυγο μιλάτε έτσι και απλώς σας αντιγράφει?

Δε νομίζω πως ένα παιδάκι μπορεί να αντιληφθεί τι σημαίνει "δεν αντεχω τον εαυτο μου"..

Μπορεί να κάνω και λάθος.. Εικασίες κάνω, δεν έχω ιδέα..

 

οχι πραγματικα οχι..ο συζυγος ειναι τοσο ηρεμος που και να θελεις να μαλωσεις δεν τα καταφερνεις..

οποτε εκτος απο 1 φορα που καυγαδισαμε οταν ηταν 7 μηνων για το ονομα του παιδιου δεν φωναξαμε ποτε ουτε καυγαδισαμε ποτε μπροστα στο παιδι ..διαφορες εχουμε σαφως αλλα λυνονται με ηπιο τροπο..

ειναι πολυ εξυπνο παιδι ετοιμολογο και με πολυ πλουσιο λεξιλογιο...οταν πηγαμε σε λογοθεραπευτη εξεπλαγειν ο ανθρωπος..

αυτο με προβληματιζει..το ειπε συνειδητα?η αρπαξε κατι απο την τηλεοραση πραγμα το οποιο συνηθιζει και μετ αμε ρωταει..μαμα τι σημαινει αυτο και εκεινο??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το συζητήσεις μαζί του σε άσχετη ώρα,πχ το απόγευμα όταν είναι πιο χαλαρός?Μήπως καταλάβεις απο τα λεγόμενα του τι πραγματικά συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το συζητήσεις μαζί του σε άσχετη ώρα,πχ το απόγευμα όταν είναι πιο χαλαρός?Μήπως καταλάβεις απο τα λεγόμενα του τι πραγματικά συμβαίνει.

 

ΝΑΞΕΡΕς μονο ποσες ωρες μιλαμε..με το καλο ,με ηρεμια αλλα διαφορετικες ειναι οι απαντησεις..

την μια μου ειπε οτι δεν εχει φιλους..δεν τον παιζει κανεις..

ρωτηα την δασκαλα και μια κοπελα που βοηθαει συχνα στην ταξη (μανα αλλου παιδιου)

και μου ειπαν οτι ειναι κοινωνικος και αγαπητό παιδι..εχει τον κολλητο του φιλο αλλα παιζει και με αλλα παιδια..νορμαλ δηλ..

μετα ειπε οτι τον πειραζει ενα παιδι και τον χτυπαει..

οντως υπαρχει ενα ζωηρο αγορακι το οποιο ομως δεν ασχολειτε με τον γιο μου και τον επιτηρουν συνεχεια διοτι ειναι πιο ζωηρο απο τα αλλα..προσωπικα το συμπαθω πολυ.

αρα ακυρο και αυτο..

αναρωτιεμε αν μπορει στα 4,5 χρονια του να καταλαβει την εννοια ζηλια διοτι πριν λιγες μερες που εκλαιγε το μωρο μου πεταξε την ατακα...ΕΣΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΜΩΡΟ!!!!

Και αυτο δεν ισχυει διοτι εκλαιγε και ελεγε ειμαι μονος θελω αδερφακι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα γεννήσει εγώ την κόρη μου και ερχόταν το σχολικό να τον πάρει για να μην ζηλεύει που θα έμενα στο σπίτι με την μικρή του έλεγα πως πάει και αυτή στο σχολείο αλλά σε άλλο για μωρά (φεύγει αργότερα και γυρίζει νωρίτερα από αυτόν). Ξέρω ρε κορίτσια ψέμματα του έλεγα αλλά προσπαθούσα να του μετριάσω την ζήλεια του και να μην αισθάνεται άσχημα. Το θέμα είναι πως δεν έφερε ποτέ αντίρρηση γιατί εγώ να πάω και να μην μέινω εδώ μαζί σας;

 

Τα ίδια ακριβώς κάνει μια ξαδέρφη μου με την μεγάλη της κόρη για να μη ζηλεύει το μικρό που τον έχει στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Και η κόρη μου ανα διαστήματα μου λέει οτι δεν έχει φίλες και δεν την παίζουν, αλλά η δασκάλα μου λέει άλλα.Βέβαια δεν κλαίει όπως ο δικός σου.Τι να πώ,δύσκολη η περίπτωση σου.

Link to comment
Share on other sites

demi, δύσκολη η κατάστασή σου! Πόσο καιρό το κάνει αυτό; Είναι προφανώς ψυχολογικό! Εφόσον το κάνει και στο σχολείο και στο σπίτι σημαίνει ότι το νιώθει!

Μια φίλη μου έλεγε ότι όταν άρχισε να πηγαίνει σχολείο, επειδή είχε τρελή αδυναμία στη μαμά της, ζήλευε που η μικρή της αδερφή έμενε στο σπίτι μαζί της, με αποτέλεσμα να πονάει η κοιλίτσα της! Έλεγε ότι οι πόνοι ήταν τόσο δυνατοί που τους θυμάται ακόμη! Δεν είχε όμως κάτι παθολογικό! Δεν ξέρω πραγματικά τι θα έκανα στη θέση σου! Ίσως να του έδινα λίγες μέρες στο σπίτι με δική του επιλογή, αν είχα τη δυνατότητα (του τύπου: τον ξυπνάω το πρωί και αν μου πει ότι πονάει η κοιλιά του, του δίνω την επιλογή να μην πάει σχολείο). Μετά τον πιπιλάω λιγάκι ότι στο σχολείο θα μαθαίνουν τόσα πράγματα που τα χάνει, εκεί παίζει με τους φίλους του και περνάει ωραία κλπ.

Ίσως και λίγο εκφοβισμός του τύπου, αφού πονάει τόσο η κοιλίτσα, μάλλον πρέπει να μπούμε στο νοσοκομείο και να κάνουμε πολλές εξετάσεις για να δούμε τι συμβαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν προσποιηθείς,όπως σου είπαν παραπάνω, οτι θα πάει και το μωρό στον παιδικό,δηλαδή να το ντύσεις κανονικα,και οτι θα πάς στη δουλειά?Αν καταλάβει οτι δε θα είναι κανένας στο σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν προσποιηθείς,όπως σου είπαν παραπάνω, οτι θα πάει και το μωρό στον παιδικό,δηλαδή να το ντύσεις κανονικα,και οτι θα πάς στη δουλειά?Αν καταλάβει οτι δε θα είναι κανένας στο σπίτι?

Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ προφασιζόμουν ότι δούλευα και η μικρή αδελφή του όπως είπα πιο πάνω πήγαινε και εκείνη σε άλλο σχολείο. Στο σπίτι δεν θα ήταν κανείς για να τον προσέχει.

 

Ίσως να του έδινα λίγες μέρες στο σπίτι με δική του επιλογή, αν είχα τη δυνατότητα (του τύπου: τον ξυπνάω το πρωί και αν μου πει ότι πονάει η κοιλιά του, του δίνω την επιλογή να μην πάει σχολείο).

 

Αυτό λίγο το φοβάμαι και βέβαια το φοβόμουν και τότε γιατί και εμένα το είχε κάνει, πιστεύω αν ενδώσεις μια φορά θα πρέπει να ενδίδεις πάντα. Αν θα δει ότι του περνάει μια φορά, θα το ξανακάνει. Του έλεγα ότι η μαμά και ο μπαμπάς έχουν ¨υποχρέωση¨ να πάνε στην δουλεια τους και για εκείνον η δουλειά του είναι το σχολείο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύει ο καημένος κι έχει δίκιο. Λοιπόν το μωρό θα ξεκινήσει σχολείο σαν της ballou παραπάνω (λευκό ψέμα είναι) κι εκείνος στην περίπτωση που θα μείνει στο σπίτι δε θα μπορεί να κάνει τίποτε που να του αρέσει. Δηλαδή όχι τηλεόραση, όχι παιχνίδια για μεγάλους, αυστηρή παραμονή στο κρεβάτι (ε, καλά δε θα κάτσει και πολύ ώρα αλλά θα το παίξεις ότι αυτό πρέπει να γίνει), φαγητό για άρρωστους (ενώ οι υπόλοιποι θα φάτε το αγαπημένο του) κ.λ.π. Γιατί στο σπίτι μένουν τα πολύ μωρά και οι άρρωστοι. Χωρίς να του πεις κάτι όμως.

 

Τώρα για την ατάκα που σου είπε να σας δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια γιατί το παιδί σας είναι πάρα πολύ έξυπνο. Έχετε κάνει καταπληκτική δουλειά. Μόνο που τα παιδιά αυτά έχουν τρομερές ικανότητες χειρισμού , τις οποίες πρέπει να τους μάθουμε να τις χαλιναγωγούν.

 

Συνεπώς μπίρι μπίρι διαρκώς για το πόσο περήφανη είσα γιαυτόν που είναι μεγάλος, που πάει σχολείο, που τα λέει τόσο ωραία, που σε βοηθάει με το μωρό, που κάνει υπομονή όταν κλαίει το μωρό που....... Επίσης μπίρι μπίρι για το τι φανταστικά πράγματα κάνουν στο σχολείο και γιορτές και παιχνίδια και παραμύθια και......

 

Ωστόσο για το σπίτι κουβέντα καμιά. Μόνο αυτό που σου είπα παραπάνω ότι αν είναι άρρωστος και πονάει η κοιλιά του αν μείνει στο σπίτι θα κάνει αυτά που κάνουν οι άρρωστοι. Και οι υπόλοιποι θα φάτε παγωτό...... (λέμε τώρα)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...