Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέγεθος στήθους & θηλασμός


Angel74

Recommended Posts

Είμαι καινούργια στο forum και δεν ξέρω αν αυτή η ερώτηση έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Τις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης το στήθος μου μεγάλωσε, αλλά μετά επανήλθε στο κανονικό του μέγεθος και δεν έχει μεγαλώσει από τότε, ενώ η υπόλοιπη έχω γίνει τεράστια (είμαι στην 31η εβδομάδα και έχω πάρα πολύ μεγάλη κοιλιά).

Ρώτησα τον γιατρό μου και τη μαία του και μου είπαν ότι αυτό είναι φυσιολογικό, ότι δεν επηρεάζει τις πιθανότητές μου για θηλασμό και ότι το στήθος μου θα μεγαλώσει μόλις γεννήσω.

Ισχύει αυτό; Θέλω πάρα πολύ να θηλάσω και με έχει πιάσει άγχος ότι το στήθος μου δεν ανταποκρίνεται σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να μην ανησυχείς καθόλου θηλάζουν και μαμάδες με μικρό και μαμάδες με τεράστιο στήθος, δεν παίζει κανένα ρόλο. Μετά την γέννα το στήθος θα φουσκώσει λίγο τις πρώτες μέρες αλλά μετά τους 2 πρώτους μήνες που θα εδραιωθεί η γαλουχία είναι πιθανόν να επιστρέψει και στο πρό της εγκυμοσύνης μέγεθος !!!

 

Το μέγεθος δεν παίζει ρόλο...

Οσο για την κοιλιά και αυτή θα επιστρέψει στα αρχικά μεγέθη ως δια μαγείας :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι παντού διαβάζω ότι "κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα αλλάξετε τρία νούμερα σουτιέν" και εγώ δεν έχω αλλάξει ούτε ένα. Και φοβάμαι μήπως έχω τίποτα αφύσικο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι παντού διαβάζω ότι "κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης θα αλλάξετε τρία νούμερα σουτιέν" και εγώ δεν έχω αλλάξει ούτε ένα. Και φοβάμαι μήπως έχω τίποτα αφύσικο.

 

 

Απλά να νοιώθεις τυχερή που δεν χρειάζεται να αγοράζεις σουτιέν που θα σου είναι άχρηστα μετά.

 

Μια φίλη μου επίσης έχει μικρό στήθος, δεν αυξήθηκε στην εγκυμοσύνη, μεγάλωσε ελάχιστα μετά την γέννα δεν φόρεσε ποτέ σουτιεν θηλασμού ή εγκυμοσύνης και τώρα που το μωρό της είναι 6,5 μηνών το θηλάζει μια χαρά (είχε φοβερή υπερπαραγωγή, έχει ένα συρτάρι γάλα στον καταψύκτη, το μωρό της είναι θηρίο και όταν δουλεύει βγάζει με το θήλαστρο 350 ml στην καθησιά της :shock: )

 

Μην ανησυχείς, το μέγεθος επαναλαμβάνω δεν παίζει ρόλο :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα το στήθος μου είναι αυτό που λέμε "αυγά...αλλά τηγανητά" και θηλάζω αποκλειστικά μια χαρά, η μπέμπα μάλιστα έχει παραμεγαλώσει. Τώρα για την κοιλιά.....να πιστέψω στη μαγεία felinidoc? Στην εγκυμοσύνη είχα τεράστια κοιλιά, μετά τη γέννα ήμουν σαν 5 μηνών έγκυος και τώρα είμαι σαν 2-3 μηνών και με εκνευρίζουν οι πωλήτριες που με ρωτάνε αν είμαι έγκυος :evil:

Φυσικά γυμναστική δεν έχω αρχίσει ακόμα, τώρα θα ξεκινήσω γιατί μου είπε ο γιατρός ότι λόγω καισαρικής θα πρέπει να περάσουν 2 μήνες. 8 κιλάκια μείνανε :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το στήθος μου είναι αυτό που λέμε "αυγά...αλλά τηγανητά" και θηλάζω αποκλειστικά μια χαρά, η μπέμπα μάλιστα έχει παραμεγαλώσει. Τώρα για την κοιλιά.....να πιστέψω στη μαγεία felinidoc? Στην εγκυμοσύνη είχα τεράστια κοιλιά, μετά τη γέννα ήμουν σαν 5 μηνών έγκυος και τώρα είμαι σαν 2-3 μηνών και με εκνευρίζουν οι πωλήτριες που με ρωτάνε αν είμαι έγκυος :evil:

Φυσικά γυμναστική δεν έχω αρχίσει ακόμα, τώρα θα ξεκινήσω γιατί μου είπε ο γιατρός ότι λόγω καισαρικής θα πρέπει να περάσουν 2 μήνες. 8 κιλάκια μείνανε :roll:

 

Στέλλα μου συμπατριώτισσα (από Χανία εγώ αλλά λέμε τώρα... :wink: )

 

Και εγώ έτσι ήμουνα με την κοιλιά που ήταν τεράστιααααα στην εγκυμοσύνη... να σου πω την αλήθεια αν εξαιρέσεις τα κιλά που χάθηκαν γρήγορα (χωρίς γυμναστική την αμαρτία μου τη λέω) την κοιλιά την είδα να γίνεται ξανά επίπεδη μετά από το χρόνο... κατά τα άλλα όταν γέννησα δε φαινόταν ότι το παιδί "έφυγε" από μέσα μου... μια χαρά έγκυος φαινόμουν ακόμη... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος του στήθους δεν παίζει κανένα ρόλο στην επιτυχία του θηλασμού ή την ποσότητα γάλακτος που παράγεις.

Με την εμπειρία ενός μεγάλου στήθους που έγινε τεράστιο από τον 1 μήνα της εγκυμοσύνης και ακόμα μεγαλυτερο μετά, σου λέω ότι μπορείς να αισθάνεσαι ΤΥΧΕΡΗ :D:D

Εκτός από τα παμπολλα σουτιεν που αναγκαστικα να αγοράσω για να το βολέψω, το στηθος μου με εμποδιζε και με ενοχλούσε και τώρα που έχει επανέλθει σε μέγεθος μοιαζει ξεφούσκωτο :evil::evil::evil::evil:

όσο για την κοιλιά, παρόλο που δεν μου έχουν μείνει κιλά και γυμνάζομαι, ακόμα ψιλοδιαγράφεται :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Angel74 εγω ειχα πολυ μικρο στηθος το οποιο πηρε 1-2 νουμερα πανω 2 εβδομαδες μετα την γεννα και τωρα εχει σχεδον επανελθει στην προηγουμενη κατασταση. Θηλαζω αποκλειστικα και ολα οκ :P

 

Συμβουλη: μην αγορασεις καλυτερα σουτιεν θηλασμου πριν γεννησεις γιατι συνηθως το στηθος μεγαλωνει αφου "κατεβει" το γαλα δηλαδη 3-4 μερες μετα τον τοκετο.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβουλη: μην αγορασεις καλυτερα σουτιεν θηλασμου πριν γεννησεις γιατι συνηθως το στηθος μεγαλωνει αφου "κατεβει" το γαλα δηλαδη 3-4 μερες μετα τον τοκετο.

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα ευτυχώς. Μπορεί καμμία σας να προτείνει κάποια συγκεκριμένη μάρκα; Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό του mothercare. Ξέρει κανείς αν είναι καλό;

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλη: μην αγορασεις καλυτερα σουτιεν θηλασμου πριν γεννησεις γιατι συνηθως το στηθος μεγαλωνει αφου "κατεβει" το γαλα δηλαδη 3-4 μερες μετα τον τοκετο.

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα ευτυχώς. Μπορεί καμμία σας να προτείνει κάποια συγκεκριμένη μάρκα; Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό του mothercare. Ξέρει κανείς αν είναι καλό;

 

εχω κι εγω μεγαλο στηθος!!!

στην αρχη της εγκυμοσυνης μου φουσκωσε λιγο,μετα φουσκωσε πιο πολυ μολις μπηκα στο μηνα μου!!!

λοιπον,επειδη εχω παρει σουτιεν και mothercare και prenatal,σου λεω πως του mothercare με βολευει καλυτερα!!!

σουτιεν εγκυμοσυνης ομως μου αρεσε καλυτερα του prenatal!!!

η επιλογη δικη σου!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Με τα σουτιέν θηλασμού την πάτησα κ εγώ. Είχα αγοράσει όταν μπήκα στον 8ο για να μην τρέχω τελευταία στιγμή κ κατάφερα να τα φορέσω τώρα, μετά από 3 μήνες θηλασμού. Μόλις γέννησα ως διά μαγείας το στήθος μου φούσκωσε απίστευτα... Λόγω της κατακράτησης είχα πάρει κ στο στέρνο πόντους οπότε από 75Β που ήμουν προ εγκυμοσύνης πήγα 85D! Τώρα έχω 'στεγνώσει' κ είμαι στο 75D. Υποψιάζομαι όμως ότι κ το D θα μειωθεί σιγά-σιγά [δυστυχώς]. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το στήθος αλλάζει συνέχεια, οπότε σουτιέν μαλακά, με περιθώρια προσαρμογής [π.χ. αυτά του mothercare] θα βολέψουν για περισσότερο καιρό. Τέλος, συμφωνώ απόλυτα με το ότι το μέγεθος του στήθους είναι παντελώς άσχετο με την παραγωγή γάλακτος. Το γάλα δεν αποθηκεύεται στο στήθος, αλλά παράγεται από αυτό [είναι αδένας]. Φιλιά :D

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα σουτιεν θηλασμού: Προτείνω και εγώ mothercare (ανοιγοκλείνουν πανεύκολα, γεγονός που μετράει)! Από ότι θυμάμαι έχει δύο τύπους, ένα φουλ βαμβακερό και ένα που στην περιφέρεια ΜΟΝΟ είναι ελαστικό. Προτίμησα το δεύτερο (γιατί στα εγκυμοσύνης που είχα πάρει το πρώτο, δε μου έστρωνε καλά!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στήθος είχα,έχω και θα έχω σχεδόν ανύπαρκτο!! :):):)(εκτός αν βάλω εμφυτεύματα στο μέλλον... :lol::lol::lol: )

Στην εγκυμοσύνη δεν άλλαξα νούμερο σουτιέν,θηλάζω μια χαρά,σουτιέν θηλασμού χρησιμοποίησα λίγο στην αρχή...τώρα δε φοράω σχεδόν καθόλου σουτιέν ή φοράω τα παλιά μου με ενίσχυση......

Και είχα μια ελπίδα ότι θα μου μεγάλωνε λίγο με την εγκυμοσύνη αλλά τελικά δεν.....

Link to comment
Share on other sites

εγω απο παντα ειχα μεγαλο στηθος με αποτελεσμα να χρειαστω οπωσδηποτε σουτιεν εγκυμοσυνης και τωρα σουτιεν θηλασμου.. επελεξα της Mothercare και για τις δυο περιπτωσεις και εμεινα ευχαριστημενη..σουτιεν θηλασμου πηρα κανα 2 βδομαδες (και ευτυχως) γιατι ειχα αλλαξει νουμερο ( 1 μεγαλυτερο ).. μετα απο σαραντα κατι μερες θηλασμου δεν εχει μικρυνει παντως..

Link to comment
Share on other sites

Στήθος είχα,έχω και θα έχω σχεδόν ανύπαρκτο!! :):):)(εκτός αν βάλω εμφυτεύματα στο μέλλον... :lol::lol::lol: )

Στην εγκυμοσύνη δεν άλλαξα νούμερο σουτιέν,θηλάζω μια χαρά,σουτιέν θηλασμού χρησιμοποίησα λίγο στην αρχή...τώρα δε φοράω σχεδόν καθόλου σουτιέν ή φοράω τα παλιά μου με ενίσχυση......

Και είχα μια ελπίδα ότι θα μου μεγάλωνε λίγο με την εγκυμοσύνη αλλά τελικά δεν.....

 

Μια απ΄τα ίδια μόνο που εγώ θήλασα εξίμιση μήνες σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

το στηθος μου ηταν μια χαρα.... :lol: κανονικο,κανονικοτατο!!! στην εγκυμοσυνη εγινε διπλασιο και τωρα τετραπολασιο...θελω πισω το στηθος μου!!!!!μπουα!!!! :lol:

θηλαζω εδω και 5 και κατι μηνες.

ποτε θα επανελθει;φανταζομαι μετα που σταματησω το θηλασμο,ε;

Link to comment
Share on other sites

το στηθος μου ηταν μια χαρα.... :lol: κανονικο,κανονικοτατο!!! στην εγκυμοσυνη εγινε διπλασιο και τωρα τετραπολασιο...θελω πισω το στηθος μου!!!!!μπουα!!!! :lol:

θηλαζω εδω και 5 και κατι μηνες.

ποτε θα επανελθει;φανταζομαι μετα που σταματησω το θηλασμο,ε;

 

Δεν είναι απαραίτητο να σταματήσεις το θηλασμό για να επανέλθει το στήθος! Εξαρτάται από το πόσο καιρό θα θηλάσεις. Γενικά περίπου μεταξύ 8ου και 10ου μήνα οι περισσότερες μητέρες βλέπουν επαναφορά στο αρχικό μέγεθος αν και σε μερικές συμβαίνει περίπου στο 12ο μήνα, σπάνια αργότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...