Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση μισθού και καθεστώς προστασίας μητρότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα. Από το τμήμα product management, με έκαναν βοηθό γραμματέα (πάντα όμως ως "υπάλληλο γραφείου") και αναγκαστικά το δέχτηκα. Εργάζομαι σε εμπορική επιχείρηση.

Σήμερα όμως μου είπαν και για μείωση μισθού, καθώς έχουν πρόσφατα κάνει μείωση σε όλους τους εργαζόμενους της εταιρείας. Δηλαδή δε γίνεται η μείωση σε εμένα μεμονωμένα για κάποιο λόγο.

Το δικό μου 18μηνο λήγει Οκτώβριο 2012. Έχουν δικαίωμα να μου επιβάλλουν τη μείωση θέλω δε θέλω? Αν δεν υπογράψω τη μείωση, τί κάνουν, με απολύουν? Η αναγκάζονται να με κρατήσουν με τον ίδιο μισθό μέχρι να λήξει το 18μηνο και μετά...bye bye!?

Πάντως δεν έχω σκοπό να το δεχτώ ποτέ, επομένως τον Οκτώβρη μου κάνουν απόλυση, αλλά θα πάρω αποζημίωση? Φοβάμαι μήπως υπάρχει κάποιο παράθυρο, διότι η μείωση έγινε μαζικά σε όλους τους υπαλλήλους (πάντα με τη συγκατάθεσή τους όμως, τους έβαλαν να υπογράψουν χαρτί.) Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μπορουν να σε βαλουν να υπογραψεις νεα συμβαση με λιγοτερα λεφτα, το κανουν πολλες επιχειρησεις. Στη δικη μου δουλεια οσοι δεν το υπεγραψαν απολυθηκαν. Τωρα αν θες να το ρισκαρεις και να μην το δεχτεις θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου την απολυση, εχουν βρει και τα κανουν. Εσυ ξερεις τι αναγκες εχετε κι αν πρεπει να το δεχτεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα Ιωάννα μου, ας με απολύσουν. Έτσι κι αλλιώς έχω ήδη άλλα σχέδια. Θέλω όμως να ξέρω επί του παρόντος τί ισχύει και σε νομικό πλαίσιο, για να δω τί θα μπορέσω να διεκδικήσω.

Γι αυτό ήθελα αν κάποια μανούλα γνωρίζει από αυτά σαν εργατολόγος, λογιστής ή εργαζόμενη σε τμήμα προσωπικού, να μου πει τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση. Προσπαθώ να βρω επιθεώρηση εργασίας να ρωτήσω, αλλά έχω την αίσθηση ότι το δημόσιο είναι σε αναταραχή λόγω εκλογών και δε θα βγάλω εύκολα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

μπορουν να σε βαλουν να υπογραψεις νεα συμβαση με λιγοτερα λεφτα, το κανουν πολλες επιχειρησεις. Στη δικη μου δουλεια οσοι δεν το υπεγραψαν απολυθηκαν. Τωρα αν θες να το ρισκαρεις και να μην το δεχτεις θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου την απολυση, εχουν βρει και τα κανουν. Εσυ ξερεις τι αναγκες εχετε κι αν πρεπει να το δεχτεις

 

Αφού υπογράψεις τη νέα σύμβαση εννοείται ότι χάνεις τα δικαιώματά σου όσον αφορά στην προηγούμενη σύμβαση,έτσι;Κι εμένα θέλει να με βάλει να υπογράψω νέα σύμβαση ενώ το 18 μηνο λήγει το Σεπτέμβριο.Κι αν υπογράψω και με απολύσει θα αποζημιωθώ σύμφωνα με τα νέα δεδομένα,δηλ. θα χάσω αποζημίωση για τα 8 χρόνια που είμαι στην εταιρεία,έτσι δεν είναι;Βέβαια μου υπόσχεται ότι δεν θα γίνει μείωση μισθού αλλά το κάνει μόνο για τη μείωση εισφορών στο ΙΚΑ.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι χανεις τα δικαιωματα. Εγω απο το 2000 δουλευα σε μια εταιρια που το 2006 πουληθηκε σε αλλη και μας πηρε με τα δικαιωματα μας. Αν με απολυσει θα με πληρωσει απο τοτε κι ας εχω υπογραψει τωρα αλλη συμβαση για λιγοτερα λεφτα. Καποιοι συναδελφοι που υπεγραψαν νεα συμβαση αλλα απολυθηκαν πληρωθηκαν κανονικα απο τοτε που ειχε γινει η προσληψη στη παλια εταιρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομιζω οτι χανεις τα δικαιωματα. Εγω απο το 2000 δουλευα σε μια εταιρια που το 2006 πουληθηκε σε αλλη και μας πηρε με τα δικαιωματα μας. Αν με απολυσει θα με πληρωσει απο τοτε κι ας εχω υπογραψει τωρα αλλη συμβαση για λιγοτερα λεφτα. Καποιοι συναδελφοι που υπεγραψαν νεα συμβαση αλλα απολυθηκαν πληρωθηκαν κανονικα απο τοτε που ειχε γινει η προσληψη στη παλια εταιρια

 

Μήπως το έχεις ως όρο στην καινούρια σύμβαση;Ετσι είμαι κι εγώ τώρα που μου έχει κάνει 6ωρη σύμβαση,γράφει ομως από κάτω ότι ισχύει η παλιά 8ωρη σε περίπτωση απόλυσης.

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να γνωρίζω επαγγελματικά, αλλά μόνο εμπειρικά το θέμα αυτό, από ότι έχω διαβάσει εφόσον στη νέα σύμβαση αναφέρεται ότι μεταφέρεται η προϋπηρεσία από την ακριβώς προηγούμενη δουλειά και όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από αυτήν και στην επόμενη, τότε είσαι καλυμμένη. Απλώς έχει πιο λογιστική διατύπωση. Πάντως αν αναφέρεται σαν όρος τότε είναι ιδιαίτερα θετικό, σε σύγκριση με μια απλή, ξερή νέα σύμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...