Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΘΕΛΟΥΣΙΑ ΕΞΟΔΟΣ Ή ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΕΙ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Και εκεί που αισθανόμουν τυχερή που δουλεύω σε τράπεζα και ένιωθα λίγο πιο σίγουρη από τους υπόλοιπους εγαζόμενους ,η κρίση μας χτύπησε την πόρτα.Η πρόταση της τράπεζας?Εθελουσία έξοδος με την νόμιμη αποζημίωση επί τρία.Εάν βγω σε εθελουσία , το ποσό που μου βγαίνει με 13 χρόνια προυπηρεσία είναι 65,000€.Να σημειώσω ότι από τα 500 άτομα προσωπικό, θα μείνουν 350, εάν δηλαδή δεν πιάσουν τον αριθμό που θέλουν με την εθελουσία, θα προβούν σε απολύσεις, το έχουν δηλώσει εμμέσως.Και τώρα τι?'Εχω δύο παιδάκια 5 και 3 ετών, εγώ είμαι 36 και ο άνδρας μου προς το παρόν εργάζεται.Λέω προς το παρόν, γιατί έτσι όπως είναι πλέον τα πράγματα στην αγορά εργασίας, όλα παίζουν.Αυτό που με κολλάει είναι φυσικά το εάν θα βρω δουλειά.Και αν μείνω και τελικά απολυθώ και πάρω μόνο την νόμιμη αποζημίωση?Μύλος...Θέλω γνώμες και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα καλη μου.Δυσκολα τα πραγματα για ολους πραγματικα.Πιστευω πως αν ημουν στη θεση σου θα επελεγα να φυγω.Τα χρηματα για τα σημερινα δεδομενα ειναι ικανοποιητικα βεβαια εξαρταται και τι ποσο μπαινει καθε μηνα στο σπιτι,τι εξοδα εχετε (ενοικια , δοσεις κλπ).Παντως αν πιστευεις οτι εστω και με ζορι βγαινετε με το μισθο του συζυγου καντο και βλεποντας και κανοντας.Δεν ξερω τι να σου πω. Θα εχεις και μια καβατζα πισω.Αλλιως αν σε απολυσουν θα εχεις ολα τα υπολοιπα και λιγοτερα χρηματα στην ακρη.Βεβαια μπορει και να μην σε διωξουν.ΤΩΡΑ.Αργοτερα? Μακαρι να παρεις την σωστοτερη αποφαση, ο αντρας σου τι λεει?

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολη η αποφαση σου και πιστευω πως δεν πρεπει να την παρεις με βαση τα λεγομενα τα δικα μας.Μονη τη γνωμη μας μπορουμε να σου πουμε.Γιατι μια λαθος αποφαση επηρεαζομενη απο ξενους μπορει να σου στοιχισει.Εσυ ξερεις τι αναγκες εχεις.Δεν μπορεις να μαθεις απο την τραπεζα πως θα γινουν οι απολυσεις?Δηλ. με ποια κριτηρια?Πρεπει να εισαι σιγουρη εσυ για την αποφαση σου για να μην την χρεωσης καπου αλλου αργοτερα και πεις για παραδειγμα:γιατι ακουσα τους αλλους?Ο μονος φυσικα που μπορει να εχει σοβαρο λογο στο τι θα κανεις ειναι ο αντρας σου.Ειλικρινα εγω δεν ξερω τι θα εκανα.Ελπιζω να παρεις την καλυτερη και πιο σωστη αποφαση για σενα.

Link to comment
Share on other sites

Οι παράγοντες που θα κοίταζα προκειμένου να πάρω απόφαση θα ήταν: 1) τι γνώσεις έχω και πόσο θα ήταν εύκολο να ξαναβγώ στην αγορά εργασίας σε παραπλήσια ή όχι θέση, 2) αν είμαι σε ενοίκιο, έχω δάνεια ή όχι, 3) ποια κριτήρια θα λάβαινε υπόψη η τράπεζα προκειμένου να προβεί σε απολύσεις και 4) σημερινές απολαβές από την εργασία του συζύγου. Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις, δύσκολη απόφαση... Πόσο χρόνο σας έδωσαν για να απαντήσετε;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι δύσκολο να μάθεις με ποια κριτήρια θα γίνουν οι απολύσεις; Έχεις υποψίες ότι μπορεί να είσαι ανάμεσα στους απολυμένους;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις???με 65.000 ευρω??θα εφευγα....δεν θα το διακινδυνευα να μεινω και στην τελικη να απολυθω και να μην τα παρω....θελει σκεψη αλλα εγω αυτο θα εκανα...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ποιά τράπεζα προσφέρει εθελούσια με αποζημίωση χ 3 και για πιο λόγο; Εγώ αυτό δεν κατάλαβα. Γιατί να μην προβούν σε απολύσεις με την νόμιμη αποζημίωση; Εκεί επιλέγουν ποιούς θα διώξουν και φαντάζομαι θα ισχύουν κριτήρια αξιολόγησης.

Κατά τα άλλα για να απαντήσω στην ερώτηση σου αν υποψιαζόμουν ότι θα ήμουν ανάμεσα στους απολυμένους θα την έκανα με ελαφριά. Αν όχι δεν υπάρχει περίπτωση να άφηνα την δουλειά μου. Την σήμερον ημέρα το ρευστό δεν έχει όση αξία έχει η θέση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς και εγώ είμαι του κλάδου, άκουσα την πρόταση που σας έκαναν γιατί ανάλογη συζήτηση έκανα με ένα συνάδερφό σου και φίλο μου. Από μία παρέα 4 ατόμων είχαμε μοιρασθεί μισοί-μισοί. Παίζει ρόλο αν έχετε στεγαστικό, τι θέση έχεις στην Τράπεζα (δίκτυο, διοίκηση και που), τι δουλειά κάνει ο άντρας σου. Σημειώνουμε οτι αν έρθει η περίφημη ανάπτυξη στα δύο χρόνια που θα τελειώνουν τα ?60.000, εσύ θα είσαι μία μάνα πάλι με μικρά παιδιά. Επίσης ο θεός και η ψυχή μας πόσες Τράπεζες θα έχουν απομείνει. Ελπίζω να είστε τυχεροί στην επιλογή σας (όσο και να τα βάλεις κάτω και να τα μελετήσεις, οι εξελίξεις δεν είναι στο χέρι μας).

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Του κλαδου και εγώ. τα μάθαμε τα νέα σας... εμείς έχουμε άλλα. Ειμαστε σε παρόμοια φαση (ίδια χρόνια περίπου προυπηρεσία). μάλλον θα έφευγα παρόλο που τη θέλω την δουλειά μου και δεν έχω άλλα εισοδήματα (μόνο του συζύγου τα οποία έιναι σε χαμηλα επίπεδα). Σκέψου το ενιαίο μισθολόγιο. για πόσα θα δουλευουμε σε λίγο καιρό? αν ψηφιστεί κανένας νόμος και μπορούν να μας πεταξουν χωρίς αποζημίωση στο δρόμο σε λίγους μήνες?

 

Ζύγισε τα....στεγαστικό, ενοίκιο, δουλειά συζύγου ????? Σου φτάνουν να περάσεις ένα έυλογο χρονικό διάστημα?

 

Δυστυχώς το δήλημμα είναι δύσκολο και την σωστή απαντηση μπορείς να δώσεις μόνο εσυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλεον 65.000 είναι 65 μήνες μισθοί σωστά?Δηλ 4-5 χρόνια. Εγω θα παιρνα τα λεφτά και θα φευγα. Ετσι όπως πάει μπορεί σε λίγο 65.000 να είναι μισθοί 10 χρόνων, γιατί να δουλεύεις εφόσον μπορείς να έχεις τα λεφτά χωρίς να δουλεύεις

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγους μήνες το ίδιο ακριβώς έκανε και μια τράπεζα σε μια γνωστή μου. Ακριβώς η ίδια περίπτωση, εκείνη ήταν διευθύντρια καταστήματος, και ήταν όσα χρόνια κι εσύ, και πήρε ακριβώς τα ίδια χρήματα κι έφυγε. Τα ζύγισε κι εκείνη και σκέφτηκε οτι και η mirtoula παραπάνω. 65.000? είναι 3-4 χρόνια μισθοί έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Έχει κι εκέινη μικρό παιδί που το Σεπτέμβρη θα πάει και πρώτη δηματικού, οπότε καλύτερα να είναι κοντά του....

 

Πάντως κι εγώ θα τα έπαιρνα ασυζητητή και θα έφευγα. Τέτοιες αποζημιώσεις δεν παίζουν πουθενά πλέον.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα έπαιρνα τα χρήματα και στην τελική αν η κατάσταση χειροτέρευε κι άλλο στην Ελλάδα θα δοκίμαζα την τύχη μου σε άλλη χώρα έχοντας τα χρήματα για καβάντζα. Πλέον στην Ελλάδα δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει, δυστυχώς, κι αν γίνει κανένα μπαμ και απολύσεις θα γίνουν χωρίς αποζημιώσεις και δουλειά δεν θα μπορείς να βρεις πουθενά, κι ίσως τράπεζες να μείνουν ελάχιστες κι αυτές κρατικές. Δεν θέλω να σε τρομάξω, εδώ οι δημόσιοι υπάλληλοι που είχαν σίγουρη δουλειά και μισθό και αύριο δεν ξέρουν αν θα έχουν δουλειά και κυρίως τι μισθό θα έχουν!

 

Βέβαια, τη γνώμη μου λέω, εσύ όλους να τους ακούς και όλες τις γνώμες αλλά τελικά να κάνεις αυτό που εσύ θεωρείς σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δήλωσα εθελουσία τελικά όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι.Αύριο λήγει η προθεσμία δήλωσης και τα άτομα που φεύγουν μάλλον θα φτάσουν τον αριθμό που ήθελε η διοίκηση της Τράπεζας, δηλαδή 120-130.Τι να πω , λάθος σωστό , ο χρόνος θα δείξει.Πάντως τα έβαλα κάτω και το αποφάσισα.Ευτυχώς στεγαστικό δεν έχουμε αλλά με 2 μικρά παιδιά και υποχρεώσεις τα έξοδα τρέχουν.Δεν άντεχα την ανασφάλεια και ενόψει των μειώσεων μισθών είπα να φύγω.Κρίμα πάντως γιατί αγαπούσα την δουλειά μου και οι εργοδότες πια μας αναγκάζουν να παίρνουμε αποφάσεις που δεν θα παίρναμε υπό κανονικές συνθήκες ή εκμεταλλεύονται την κρίση για το δικό τους όφελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πήρες την σωστή απόφαση ή τουλάχιστον την πιο ασφαλή. Τα συναισθήματα σου απόλυτα κατανοητά.....

 

καλη συνέχεια λοιπόν...εκτός τραπέζης

 

τα παιδάκια να είναι καλά και όλα τα άλλα θα τα

Link to comment
Share on other sites

υποψιαζομαι σε ποια τραπεζα εισαι ( ε δεν υπαρχουν πολλες που κανουν εθελουσια) και σου λεω καλα εκανες!!!!! οι αξιοι ανθρωποι δε χανονται, θα βρεις δουλεια αν την κυνηγησεις. δε ξερω ομως μηπως σε συνεφερε να εισαι στους απολυμενους για να βγαζες και καρτα ανεργιας...(θα παιρνες αραγε τα ιδια ως αποζημιωση??)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...