Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοηθειά σας στο θέμα του αποθηλασμού.Η κόρη μου είναι 13,5 μηνών και μέχρι και πριν από 15 μέρες απ' όταν γεννήθηκε, θήλαζε αποκλειστικά.Τις τελευταιες 15 μέρες τις έχω δώσει και ξένο γάλα ως συμπλήρωμα για να το συνηθίζει σιγά σιγά αλλά έδω και μια εβδομάδα με το που βλέπει το μπιμπερό το σπρώχνει και με ψάχνει για να θηλάσει.Την πιπίλα την έχει κόψει απ΄όταν ήταν 5 μηνών.

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοηθειά σας στο θέμα του αποθηλασμού.Η κόρη μου είναι 13,5 μηνών και μέχρι και πριν από 15 μέρες απ' όταν γεννήθηκε, θήλαζε αποκλειστικά.Τις τελευταιες 15 μέρες τις έχω δώσει και ξένο γάλα ως συμπλήρωμα για να το συνηθίζει σιγά σιγά αλλά έδω και μια εβδομάδα με το που βλέπει το μπιμπερό το σπρώχνει και με ψάχνει για να θηλάσει.Την πιπίλα την έχει κόψει απ΄όταν ήταν 5 μηνών.

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ

 

Πιθανόν αγχώθηκε και μπερδεύτηκε οπότε θελει μόνο να θηλαζει.

 

Ποσο γρήγορα θέλεις να αποθηλασει;

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο τώρα; Με το φαγητό πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμεις στα ιδια! 13 μηνων θηλαζουμε αποκλειστικα από τοτε που γεννηθηκε.. .Μεχρι 5 μηνων επινε σπανίως δικο μου γαλα αντλημενο με το μπιμπερο και επαιρνε πιπιλα στο αυτοκινητο...από 5 μηνων σφραγισε το στομα της! Υωρα προσπαθησα να δωσω φρεσκο με μπιμπερο για να έχουμε μια εναλλακτικη και αρνειται...δεν με ενδιαφερει να αποθηλάσω απότομα αλλα θελω πχ τα σαββατοκύριακα που εγω θα δουλευω να μπορει ο μπαμπας της να την παρει μαζι του στην εξοχη και να μπορει πχ μια μερα να πιει φρεσκο γαλα!! Θα ψηθει όλο το καλοκαιρι στην πολη αν είναι τοσο εξαρτημενη από το στηθος!

Θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ...το μεσημερι μπορει να κοιμηθεί και στο καροτσι...το βραδυ θελει οπωσδήποτε στηθος για να χαλαρωσει...πλεον ξυπναει σπανια την νυκτα για θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμεις στα ιδια! 13 μηνων θηλαζουμε αποκλειστικα από τοτε που γεννηθηκε.. .Μεχρι 5 μηνων επινε σπανίως δικο μου γαλα αντλημενο με το μπιμπερο και επαιρνε πιπιλα στο αυτοκινητο...από 5 μηνων σφραγισε το στομα της! Υωρα προσπαθησα να δωσω φρεσκο με μπιμπερο για να έχουμε μια εναλλακτικη και αρνειται...δεν με ενδιαφερει να αποθηλάσω απότομα αλλα θελω πχ τα σαββατοκύριακα που εγω θα δουλευω να μπορει ο μπαμπας της να την παρει μαζι του στην εξοχη και να μπορει πχ μια μερα να πιει φρεσκο γαλα!! Θα ψηθει όλο το καλοκαιρι στην πολη αν είναι τοσο εξαρτημενη από το στηθος!

Θηλαζει πρωι-μεσημερι-βραδυ...το μεσημερι μπορει να κοιμηθεί και στο καροτσι...το βραδυ θελει οπωσδήποτε στηθος για να χαλαρωσει...πλεον ξυπναει σπανια την νυκτα για θηλασμο...

 

Μην σου κανει εντύπωση αν αυτό το καλοκαίρι δεν θελει να φύγει μακριά σου, είστε σε ζόρικη ηλικία!

Στα σκούρα θα το πιει αλλα έτσι κι αλλιώς υπάρχουν εναλλακτικές αν ειναι εκτός σπιτιού, και να μην πιει γαλα μια μέρα δε χάθηκε κι ο κόσμος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε επίσης γάλα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι, κανονικό ποτήρι ή ποτήρι και καλαμάκι. Αν δε θέλει το γάλα μπορεί να φάει γιαούρτι ή τυρί.

 

Ίσως θα βοηθούσε να της μάθεις αρχικά το φρέσκο ως κάτι ανεξάρτητο, όχι ως υποκατάστατο του θηλασμού. Δηλαδή να το πιει τις πρώτες φορές σε άσχετες στιγμές μέσα στη μέρα, όχι την ώρα που κανονικά θα θήλαζε.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιθανόν αγχώθηκε και μπερδεύτηκε οπότε θελει μόνο να θηλαζει.

 

Ποσο γρήγορα θέλεις να αποθηλασει;

 

Πόσες φορες θηλαζει το 24ωρο τώρα; Με το φαγητό πως τα πάτε;

 

Τώρα θηλάζει πρωί και βράδυ γύρω στα 10 λεπτά απο το ένα στηθός την κάθε φορά και μπορεί να χρειαστεί και στο ενδιάμεσο μια με δύο φορές .Αν και την τελευταία εβδομάδα κοιμάται χωρίς να ξυπνάει το βράδυ.

Από φαγητό τρώει φρουτόκρεμα στις 10:00 ή αβγό,το μεσημεριανό της που σιγα σιγά τρωει από το δικό μας χωρίς αλάτι και το απόγευμα θα φάει ή γιαουρτάκι ή κρέμα.

Απλώς στις 9:00 που θα θηλάσει και θα κοιμηθεί πίνει γάλα και την παίρνει ο ύπνος στο στήθος και άμα ξαναξυπνήσει κοιμισμένη με ψάχνει και αφου πιπιλίσει για κανένα 5λέπτο κοιμάται.

Για τον αποθηλάσμο έχω περιθώριο 1 μήνα περίπου ακόμη γιατί θα χρειαστεί να πάει στο εξοχικό μας με τους γονείς μου νωρίτερα από έμας γιατί δουλεύω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θηλάζει πρωί και βράδυ γύρω στα 10 λεπτά απο το ένα στηθός την κάθε φορά και μπορεί να χρειαστεί και στο ενδιάμεσο μια με δύο φορές .Αν και την τελευταία εβδομάδα κοιμάται χωρίς να ξυπνάει το βράδυ.

Από φαγητό τρώει φρουτόκρεμα στις 10:00 ή αβγό,το μεσημεριανό της που σιγα σιγά τρωει από το δικό μας χωρίς αλάτι και το απόγευμα θα φάει ή γιαουρτάκι ή κρέμα.

Απλώς στις 9:00 που θα θηλάσει και θα κοιμηθεί πίνει γάλα και την παίρνει ο ύπνος στο στήθος και άμα ξαναξυπνήσει κοιμισμένη με ψάχνει και αφου πιπιλίσει για κανένα 5λέπτο κοιμάται.

Για τον αποθηλάσμο έχω περιθώριο 1 μήνα περίπου ακόμη γιατί θα χρειαστεί να πάει στο εξοχικό μας με τους γονείς μου νωρίτερα από έμας γιατί δουλεύω.

Ευχαριστώ

 

Στο εξοχικό θα μείνει πολλές μέρες χωρίς εσένα; Γενικώς να ξέρεις ασχέτως θηλασμού δεν ειναι σε καλή ηλικία για πολυήμερη απουσία σου.

 

Αρχικά πρέπει να προσπαθήσεις να κόψεις τους ενδιάμεσους θηλασμούς. Θα αρχίσεις να θέτεις όρια χρονικά (πχ δε θηλαζουμε την ημέρα, θα θηλασεις μέχρι να μετρήσω ως το 20) και τοπικά (πχ μόνο στο κρεβάτι). Επίσης οταν παει να ζητήσει σε άσχετη ώρα θα δοκιμάζεις να προτείνεις αλλα πράγματα πχ ζωγραφική, παιχνίδι!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , είμαι καινούργια στην παρέα σας .θελω απεγνωσμένα την βοήθεια σας κανένας( γιατρός μαία συμβουλοι θηλασμού )δεν μπορεί να με βοηθήσει . Θέλω να διακόψω το θηλασμό αλλά το μωρό μου με έχει κάνει πιπίλα !!! Είναι 9 μηνών τώρα ψιλό τρώμε τις στέρεες τροφές ( γενικά κρατάμε σιλουέτα ) , αλλά δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα έχω δοκιμάσει τα πάντα !! Πείρε στο 4 έως 5 μήνα το hipp ha αλλά μόλις μπήκαν οι τροφές το έκοψε ! Δεν ξέρω τι να κάνω .... Όταν είναι μαζί μου για να κοιμηθεί θέλει να την βάλω στο στήθος και το βράδυ ξυπνάει και με ψάχνει πιπίλαει λίγο και συνεχίζει τον υπονο της . Έχει βγάλει δόντια και όπως είναι φυσικό με δαγκώνει !!! Οι γιατροί μου λένε για αλεργιες και βλακίες μας τρέχουν από γιατρό σε γιατρό και από εξετάση σε εξέταση . Την προηγούμενη βδομάδα μου την τρυπισαν 6 φορές για να καταφέρουν να πάρουν αίμα . Αποτέλεσμα το παιδί μέσα στη μελάνια χωρίς λόγο όλα βγήκαν καλά . Όλο μου δίνουν υπό αλλεργικά που δεν τα πινει με τπτ αλλά δεν πίνει ούτε τα κλασικά πια . Έχω πάρει όλες τις μάρκες !!! Αν κάποια από εσάς είχε παρόμοια εμπειρία η έχει κάποια λύση ΒΟΗΘΕΙΑ !!! Έχω φρικάρει ....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου λένε για αλλεργία; Δε μας έγραψες αν έχει συμπτώματα.

 

Αν το μωρο πιάνει σωστά την ώρα που θηλάζει, δεν είναι φυσιολογικό να σε δαγκώνει. Τα πάνω δόντια κατά το θηλασμό μένουν σταθερά, δεν κουνιούνται για να δαγκώσουν και τα κάτω δόντια δεν ακουμπάνε τη θηλή γιατί ανάμεσα στα κάτω δόντια και τη θηλή βρίσκεται η γλώσσα. Τα μωρά μπορεί να δαγκώνουν όταν σταματησουν να θηλάζουν ενεργά, προς το τέλος του γεύματος, γι αυτό όταν τη δεις να έχει φάει και να έχει ξεκινήσει το πιπίλισμα να είσαι σε επαγρύπνηση. Πριν σε δαγκώσει βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι στη γωνία των χειλιών για να ανοίξει το στόμα της και να αφήσει τη θηλή.

 

Λένε ότι όταν το μωρό δαγκώσει να το βγάλεις από το στήθος και να το αφήσεις κάτω, για να πάρει το μήνυμα ότι όταν δαγκώνω με βγάζουν από το στήθος, επομένως να μη δαγκώνω. Ακούγεται λίγο βάρβαρο αλλά σε μένα τουλάχιστον είχε δουλέψει με τη μεγάλη μου που δάγκωνε.

 

Δεν είναι απαραίτητο να την αφήνεις να πιπιλίζει αν δε σου αρέσει. Από τη στιγμή που σταματήσεις να την ακούς να καταπίνει και πιστεύεις ότι έχει φάει καλά,μπορείς να τη βγάλεις από το στήθος. Αν κλαίει δοκίμασε να την παρηγορήσεις με κάποιο άλλο τρόπο.

 

Επίσης, σχετικά με τον ύπνο μπορείς να δοκιμάσεις να της αλλάξεις τη ρουτίνα του ύπνου. π.χ. μετά που θα τελειώσει το γεύμα της να μην την αφήσεις να πιπιλίσει μέχρι να κοιμηθεί, αλλά να την κοιμίσεις π.χ.αγκαλίτσα περπατώντας. Ξέρω, θέλει πολύ υπομονή αυτό για να γίνει αλλά θα γίνει κάποια στιγμή είτε αποθηλάσεις τώρα είτε αργότερα, εκτός αν σκοπεύεις να αφήσεις το παιδί να αποθηλάσει μόνο του, όποτε είναι έτοιμο. Πιπίλα παίρνει;

 

μήπως δεν της αρέσει το μπιμπερό; έχεις δοκιμάσει άλλου είδους μπιμπερό ή εκπαιδευτικό ποτηράκι; υπάρχουν και κάποιοα εκπαιδευτικά ποτηράκι με στόμιο σιλικόνης. Εμάς μας είχε βολέψει ένα τέτοιο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

ένα άλλο κόλπο είναι να ανακατέψεις το δικό σου γάλα με το ξένο. Σιγά σιγά θα βάζεις όλο λιγότερο δικό σου γάλα και περισσότερο ξένο, μέχρι που στο τέλος θα πίνει μόνο ξένο.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν ευχαριστω πολυ για τις άμεση απάντηση ! Ναι αυτό το κόλπο κάναμε για το hipp απλά τώρα εγώ δεν έχω τόσο γάλα ώστε να Καλυψώ τις ανάγκες της . Γενικά έχει ησχυρο χαρακτήρα και με κάνει ότι θέλει . Θα κλαιει μέχρι να γίνει το δικό της ..Με εμένα δεν κοιμάται με κανέναν άλλο τροπο ειδικά τώρα . Πριν κανα μήνα κάποιες φορές την κατάφερνα με περπάτημα και απορροφητιρα . Τώρα αν το κανω με δαγκώνει όπου βρει γρατζουναει και τραβάει μαλλιά . Έχω δοκιμάσει όλα τα μπιμπερό ακόμα και σε αυτό που πίνέι νερό το γάλα δεν το πινει!!! Ούτε και το δικό μου , ενώ παλιά που την άφηνα για να πάω δουλειά έπινε κανονικά . Όταν μπήκαν οι τροφές άλλαξε τέλειος με το γάλα . Για αλεργια μου είπαν γιατί στον 3 μήνα που δώσαμε συμπλήρωμα s26 έκανε λίγο κοκκινίλα στο προσωπο . Αλλά κανένα τεστ δεν βγήκε θετικό στο γάλα η σε οτιδήποτε άλλο . Επισεις μου είχαν κόψει όλα τα γαλακτοκομικά μέχρι τον 6 μήνα γιατί όταν τα έτρωγα έβγαζε σπιρακια στο πρόσωπο . Θέλω να σταματήσω το θηλασμό γιατί η Μπέμπα θέλει μόνο εμένα και κάποιες φορές χριαζομαι να την κοιμίζει ο σύζυγος !! Έχω καταλάβει πως απλά με έχει κάνει πιπίλα γιατί ποτέ δεν πειρε την κλασική δεν την ήθελε από ημερών . Τώρα όταν της την δίνω μήπως και την παρει την δαγκώνει !!! Επισεις εδώ και 2-3 μήνες καπνίζω έως 5 τσιγάρα και αισθάνομαι τρελές τύψεις !! Στην εγκυμοσύνη τα είχα καταφέρει και δεν κάπνιζα αλλά τώρα ....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω πολυ για τις άμεση απάντηση ! Ναι αυτό το κόλπο κάναμε για το hipp απλά τώρα εγώ δεν έχω τόσο γάλα ώστε να Καλυψώ τις ανάγκες της . Γενικά έχει ησχυρο χαρακτήρα και με κάνει ότι θέλει . Θα κλαιει μέχρι να γίνει το δικό της ..Με εμένα δεν κοιμάται με κανέναν άλλο τροπο ειδικά τώρα . Πριν κανα μήνα κάποιες φορές την κατάφερνα με περπάτημα και απορροφητιρα . Τώρα αν το κανω με δαγκώνει όπου βρει γρατζουναει και τραβάει μαλλιά . Έχω δοκιμάσει όλα τα μπιμπερό ακόμα και σε αυτό που πίνέι νερό το γάλα δεν το πινει!!! Ούτε και το δικό μου , ενώ παλιά που την άφηνα για να πάω δουλειά έπινε κανονικά . Όταν μπήκαν οι τροφές άλλαξε τέλειος με το γάλα . Για αλεργια μου είπαν γιατί στον 3 μήνα που δώσαμε συμπλήρωμα s26 έκανε λίγο κοκκινίλα στο προσωπο . Αλλά κανένα τεστ δεν βγήκε θετικό στο γάλα η σε οτιδήποτε άλλο . Επισεις μου είχαν κόψει όλα τα γαλακτοκομικά μέχρι τον 6 μήνα γιατί όταν τα έτρωγα έβγαζε σπιρακια στο πρόσωπο . Θέλω να σταματήσω το θηλασμό γιατί η Μπέμπα θέλει μόνο εμένα και κάποιες φορές χριαζομαι να την κοιμίζει ο σύζυγος !! Έχω καταλάβει πως απλά με έχει κάνει πιπίλα γιατί ποτέ δεν πειρε την κλασική δεν την ήθελε από ημερών . Τώρα όταν της την δίνω μήπως και την παρει την δαγκώνει !!! Επισεις εδώ και 2-3 μήνες καπνίζω έως 5 τσιγάρα και αισθάνομαι τρελές τύψεις !! Στην εγκυμοσύνη τα είχα καταφέρει και δεν κάπνιζα αλλά τώρα ....

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο δεν είναι απαγορευτικό για το θηλασμό. Το καλύτερο είναι φυσικά να μην καπνίζεις, αλλά καλύτερα για το παιδί να καπνίζεις και να θηλάζεις παρά να καπνίζεις και να μη θηλάζεις.

 

Επίσης θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις να πιει γάλα από κούπα με καλαμάκι. Οι δικές μου ξεκίνησαν να μπορούν να πίνουν από καλαμάκι γύρω στο χρόνο ,αλλά με λίγη εξάσκηση ίσως μπορέσει και από τώρα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το τσιγάρο δεν είναι απαγορευτικό για το θηλασμό. Το καλύτερο είναι φυσικά να μην καπνίζεις, αλλά καλύτερα για το παιδί να καπνίζεις και να θηλάζεις παρά να καπνίζεις και να μη θηλάζεις.

 

Επίσης θα μπορούσες ίσως να δοκιμάσεις να πιει γάλα από κούπα με καλαμάκι. Οι δικές μου ξεκίνησαν να μπορούν να πίνουν από καλαμάκι γύρω στο χρόνο ,αλλά με λίγη εξάσκηση ίσως μπορέσει και από τώρα.

 

Θα δοκιμάσω και το καλαμάκι και θα δούμε.... μακάρι τι να πω . Ευχαριστω πολυ !! Ελπίζω να γίνει κάτι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καιτη όταν λες σε δαγκώνει τι εννοεις;όταν θηλάζει ξαφνικά δαγκώνει χωρίς λογο;μου φαίνεται απίθανο αν συμβαίνει..

Υπάρχει βέβαια τρόπος να το κόψει αν σε ενδιαφέρει.Επισης να ξέρεις ότι περνάτε μια φάση που βγάζετε δόντια και το γάλα σου είναι παυσιπονο για εκείνη και μάλιστα το καλυτερο.ΚΑΝΕΝΑ μωρό σε αυτή την ηλικία δεν κακομαθαινει ούτε σε κάνει πιπίλα σε καμία περίπτωση απλά έχει την ανάγκη να ανακούφιστει και αυτό κανει.Φυσικα αν θέλεις να απόθηλασεις γιατί νιώθεις απόγνωση τότε να το κάνεις χωρίς δισταγμό γιατί πιστεύω ότι η ευτυχισμένη μαμά μεγαλώνει ευτυχισμένα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Καιτη όταν λες σε δαγκώνει τι εννοεις;όταν θηλάζει ξαφνικά δαγκώνει χωρίς λογο;μου φαίνεται απίθανο αν συμβαίνει..

Υπάρχει βέβαια τρόπος να το κόψει αν σε ενδιαφέρει.Επισης να ξέρεις ότι περνάτε μια φάση που βγάζετε δόντια και το γάλα σου είναι παυσιπονο για εκείνη και μάλιστα το καλυτερο.ΚΑΝΕΝΑ μωρό σε αυτή την ηλικία δεν κακομαθαινει ούτε σε κάνει πιπίλα σε καμία περίπτωση απλά έχει την ανάγκη να ανακούφιστει και αυτό κανει.Φυσικα αν θέλεις να απόθηλασεις γιατί νιώθεις απόγνωση τότε να το κάνεις χωρίς δισταγμό γιατί πιστεύω ότι η ευτυχισμένη μαμά μεγαλώνει ευτυχισμένα παιδια.

 

Αλεξιά καταρχάς σε ευχαριστω για την απάντηση . Ναι δυστυχώς αυτό συμβαίνει!! Όλο αυτό το έχω σκεφτεί και μου αρέσει που ήρεμει . Απλά δεν μπορώ να σταματήσω το κάπνισμα όλο λέω αύριο δεν θα καπνίσω και τελικά καπνίζω ! Δυστυχώς από όταν μπήκαμε στις τροφές χαλάρωσα !!! Σίγουρα θα είχα κόψει το θηλασμό αν έπινε οποιοδήποτε γάλα . Γιατί αφού καπνίζω δεν πρέπει να θηλάζω . Ίσως να το πιστεύω αυτό γιατί κανείς δεν με έχει ενημερώσει πως μπορώ να τα συνδυάσω η επειδή η Μπέμπα μου δεν έχει ωράριο στο πιπίλισμα :) Δεν ξέρω απλά όλο αυτό με έχει αγχώσει πολυ .....

Link to comment
Share on other sites

http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/lv/lvaugsep04p75.html

 

Διάβασε το παραπάνω. Η La Leche league είναι η πιο γνωστή διεθνής οργάνωση που προσφέρει έθελοντική βοήθεια σε μητέρες που θηλάζουν. Εγώ το θεωρώ αξιόπιστη πηγή. Στη μέση έχει και απόσπασμα από κείμενο της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιάτρων που λέει ότι τα προβλήματα στο αναπνευστικό σύστημα των μωρών που δε θηλάζουν και οι μητέρες τους καπνίζουν είναι πιο συχνά απ' ότι τα προβλήματα στα μωρά που θηλάζουν και οι μητέρες τους καπνίζουν.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/lv/lvaugsep04p75.html

 

Διάβασε το παραπάνω. Η La Leche league είναι η πιο γνωστή διεθνής οργάνωση που προσφέρει έθελοντική βοήθεια σε μητέρες που θηλάζουν. Εγώ το θεωρώ αξιόπιστη πηγή. Στη μέση έχει και απόσπασμα από κείμενο της Αμερικανικής Ακαδημίας Παιδιάτρων που λέει ότι τα προβλήματα στο αναπνευστικό σύστημα των μωρών που δε θηλάζουν και οι μητέρες τους καπνίζουν είναι πιο συχνά απ' ότι τα προβλήματα στα μωρά που θηλάζουν και οι μητέρες τους καπνίζουν.

 

Θα το δω ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα.Θα ηθελα τη γνωμη σας. Η μικρη μου ειναι 26 μηνων και θηλαζει ακομα αλλα μονο κατα την διαρκεια της νυχτας και οταν θελει να αποκοιμηθει. Θα ηθελα να το σταματησουμε αυτο.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ατομο να την κοιμιζει αντι να το κανω εγω για να μην ζηταει το στηθος.Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα ηθελα τη γνωμη σας. Η μικρη μου ειναι 26 μηνων και θηλαζει ακομα αλλα μονο κατα την διαρκεια της νυχτας και οταν θελει να αποκοιμηθει. Θα ηθελα να το σταματησουμε αυτο.Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ατομο να την κοιμιζει αντι να το κανω εγω για να μην ζηταει το στηθος.Καμια ιδεα;

 

Καλησπερα.

Μπραβο σου που θηλαζεις ακομα!

Πιστευω οτι μπορεις να τραβας την θηλη απο το στοματακι της ακριβως πριν αποκοιμηθει. Θα παραπονεθει ,θα της την ξαναδωσεις και παλι, πριν αποκοιμηθει θα την τραβηξεις. Με πολυ ηπιο, φυσικα, τστομα.Θα το επαναλαμβανεις καθε φορα και καθε μερα ετσι ωστε, σταδιακα, θα μαθει οτι για να κοιμηθει δεν χρειαζεται να εχει το στηθος στο στομα.

Απο την αλλη πλευρα, το μωρο σου ειναι αρκετα μεγαλο για να μπορεις να συνεννοηθεις μαζι της, οποτε, χρησιμοποιησε την επικοινωνια σαν επιπλεον τροπο για να καταλαβει αυτο που εγραψα παραπανω.

Μολις μαθει να κοιμαται χωρις στηθος, παλι, σταδιακα, θα την θηλαζεις και θα την ακουμπας εκει που κοιμαται και αν διαμαρτυρεται τοτε, θα αρχισεις να αντικαθιστας το να την παρεις αγκαλια με χαδια π.χ στην πλατουλα...ετσι, καποια στιγμη θα συνηθισει το να την θηλαζεις, να εχει νυσταξει πολυ και να την ακουμπας στο κρεβατι με χαδακια και υπνο.

Με αυτον τον τροπο θα μπορει καποιος αλλος, αφου την θηλασεις, να την βαλει για υπνο. Ολο αυτο θα παρει καποιο χρονο, αλλα θα πρεπει να εχεις υπομονη και επιμονη. Με αυτον τον τροπο, το παιδι θα μαθει να κοιμαται χωρις να εχει υποστει οποιουδηποτε ειδους σοκ και θα περασει πολυ ομαλα στο σταδιο του υπνου χωρις το στηθος.

Ολα αυτα, εφ'οσον θελεις να συνεχισεις τον θηλασμο. Αν επιθυμεις να αποθηλασεις, τοτε υπαρχουν και αλλοι τροποι για σταδιακη αποκολληση απο την διαδικασια θηλασμου.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω να αποθηλάσω απότομα αλλά σταδιακά. Προσπαθω να κανω αυτά που περιγραφεις αλλά δεν εχω κανει προοδο. την ρωταω αν θελει να προσπαθησει να αποκοιμηθει χωρις στηθος και δεν θελει και μεσα στη νυχτα που ξυπναει γκρινιαζει μεχρι να πάρει στηθος οσο κι αν τη χαιδευω,την κουναω και της τραγουδαω. Τι να πω ίσως περιμενω πολλά και γρηγορα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω να αποθηλάσω απότομα αλλά σταδιακά. Προσπαθω να κανω αυτά που περιγραφεις αλλά δεν εχω κανει προοδο. την ρωταω αν θελει να προσπαθησει να αποκοιμηθει χωρις στηθος και δεν θελει και μεσα στη νυχτα που ξυπναει γκρινιαζει μεχρι να πάρει στηθος οσο κι αν τη χαιδευω,την κουναω και της τραγουδαω. Τι να πω ίσως περιμενω πολλά και γρηγορα..

 

Ευχαριστηση μου...

Αυτα που σου εγραψα ειναι μονο ενας τροπος για να μπορεσεις να την κοιμισεις διαφορετικα.

Η αληθεια ειναι οτι αυτη η διαδικασια δεν θα γινει αμεσως, ειδικα αφου το παιδι ετσι κοιμαται 26 μηνες τωρα...σιγουρα θα παρει αρκετες μερες ή και 1-2 εβδομαδες, αναλογως την ιδιοσυγκρασια του παιδιου.

Φαινεται ομως πως σε εχει κουρασει πολυ αυτο...και λογικο! Σε καταλαβαινω!

Να ρωτησω, δουλευεις; αν ναι, πως κοιμαται τις ωρες που λειπεις;

Ισως, αντι να την ρωτησεις αν θελει να κοιμηθει χωρις το στηθος, θα μπορουσες να της ανακοινωσεις (π.χ) οτι " θα πιεις το γαλατακι σου και μολις το πιεις θα σε κρατησω αγκαλια μεχρι να κοιμηθεις" ή οτι μολις πιει το γαλα, το στηθος ή (οπως, πιθανοτατα, η ιδια το αποκαλει) θα κοιμηθει και ξυπνησει οταν βγει ο ηλιος. Κατι τετοια λογακια βαζουν τα μικρουλια σιγα σιγα στο νοημα...Το μωρο σου ειναι βεβαιο πως θα παραπονεθει και γι αυτο θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη ψυχολογικα ετσι ωστε να μπορεσεις να επιμεινεις υπομονετικα και στοργικα παντα, μεχρι να επιτευχθει ο σκοπος. Θυμήσου οτι εσυ εισαι αυτη που πλεον καθοδηγει το μωρο οσον αφορα τον θηλασμο, αφ'ενος γιατι το μωρο δεν εχει πληρη εξαρτηση απο τον θηλασμο πλεον και αφ'ετερου γιατι βαδιζεις σε ενα ηπιο και σταδιακο αποθηλασμο.

Η μικρη σου αισθανεται ασφαλεια με το να κοιμαται στο στηθος και γι αυτο δεν θελει κατι αλλο.

Προσωπικα, σε συγχαιρω για το φοβερο δωρο που εχεις κανει στο παιδι σου αλλα και στον εαυτο σου! Τα εχεις καταφερει τοσο, μα τοσο καλα! Αισθανομαι περηφανη για εσενα και για ολες τις μανουλες που προσπαθησαν και τα καταφερανε με τον θηλασμο. Το να κοιμαται στο στηθος ειναι φυσιολογικο, κουραστικο ομως απο καποιον καιρο και μετα...

Μπορεις να μπεις στο mitrikosthilasmos και να ψαξεις πληροφοριες και απαντησεις ειδικων πανω στο θεμα "υπνος στο στηθος" ή να υποβαλεις η ιδια ερωτημα. Πραγματικα εχει πολυ κατατοπιστικες λυσεις.

Γενικως να ξερεις οτι εφτασε σε μια ηλικια οπου πλεον εισαι πιο κοντα στο να αποθηλασει απο το να μεινει ακομα πιο προσκολημμενη, συγκριτικα παντα με τον πρωτο καιρο....ο αποθηλασμος θα ερθει πιο φυσικα καθως το παιδι εχει πλεον κι αλλα ενδιαφεροντα.

Το βραδυ που θα ξυπνησει θα της δωσεις στηθος κατ'ευθειαν με το που θα ακουσεις κιχ ή εχεις δοκιμασει να δεις αν θα την ξαναπαρει ο υπνος, αν θα γυρισει πλευρο και θα αποκοιμηθει;

Κοιμαστε μαζι ή σε δικο της κρεβατι σε δικο της δωματιο;

θηλασμο.

Δεν θεωρω οτι σε βοηθησα ιδιαιτερα γιατι διακρινω την αναγκη σου να απελευθερωθεις οσο πιο συντομα γινεται απο τη νυχτερινη προσκολληση στηθους-υπνου και αυτα που σου προτεινω εγω θελουν χρονο....

Οπως ειπα, τσεκαρε το mitrikosthilasmos ή τις "απανταχου θηλαζουσες" στο facebook ή ψαξε για συναντησεις μελων της la leche league ή γενικως καποια συμβουλο θηλασμου, απο οπου θα βοηθηθεις extra.

Εγω εχω μια κορουλα 10 μηνων την οποια θηλαζω απο την πρωτη στιγμη, κοιμομαστε μαζι και κοιμαται ΜΟΝΟ με στηθος. Πολλες φορες ειναι εξοντωτικό αλλα αισθανομαι με ολο μου το ειναι οτι, ειναι η μονη μου επιλογη για τωρα. Οταν παει 26μηνων, βλεπουμε...θα ειναι σιγουρα καλος καιρος για αποθηλασμο και σκεφτομαι πως θα πρεπει να επιστρατευσω πολλα ψυχικα αποθεματα οταν θα ερθει αυτη η ωρα....απλα λεω στον εαυτο μου: "αντι να μου παρει 1 εβδομαδα, θα μου παρει 1 μηνα (βαζω την χειροτερη)...που θα παει; το παιδι θα κοιμηθει μονο του καποια στιγμη!"

Ο,τι αλλο θελησεις, στην διαθεση σου αν μπορω να βοηθησω...

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αληθεια ειναι οτι εχω κουραστει.Ημουν απλοχερη με το θεμα του θηλασμου απο την αρχη. Αποκλειστικος θηλασμος, εδωσα μπουκαλι 3-4 φορες γιατι ειχα προβληματα, τελοσπαντων, συγκοιμηση, ολη μερα μαζι. Ομως αυτο που με εχει κουρασει ειναι ο νυχτερινος θηλασμος. Δε με πειραζει ο θηλασμος κατα την διαρκεια της μερας. Ξυπναω και ποναει ολο μου το σωμα απο την σταση θηλασμου τη νυχτα. Επισης νιωθω μεγαλη ενοχληση μετα απο αρκετη ωρα πιπιλισματος. Μου ερχεται να τσιριξω απο την αισθηση. Εχω προσπαθησει να μην της δωσω στηθος οταν το ψαχνει τη νυχτα αλλά κλαιει. Ισως πρεπει να επιμεινω..δεν ξερω. Απο την αλλη φετος ξεκιναει σχολειο και νομιζω οτι δεν μπορω να ξεκινησω αποθηλασμο καθως συμβαινει κατι τοσο σημαντικο στη ζωη της. Εψαξα και στα σαιτ που μου ειπες αλλα δεν βρηκα κατι που να με αφορα ηταν για μικροτερες ηλικιες ή προτειναν να το κοιμιζει καποιος αλλος. Εγω δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα. Ειναι μεγαλη και καταλαβαινει, ξερει ποτε ειμαι σπιτι και μπορει να ζητησει.Οταν καταλαβαινει οτι της αρνουμαι αγχωνεται και κλαιει.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αληθεια ειναι οτι εχω κουραστει.Ημουν απλοχερη με το θεμα του θηλασμου απο την αρχη. Αποκλειστικος θηλασμος, εδωσα μπουκαλι 3-4 φορες γιατι ειχα προβληματα, τελοσπαντων, συγκοιμηση, ολη μερα μαζι. Ομως αυτο που με εχει κουρασει ειναι ο νυχτερινος θηλασμος. Δε με πειραζει ο θηλασμος κατα την διαρκεια της μερας. Ξυπναω και ποναει ολο μου το σωμα απο την σταση θηλασμου τη νυχτα. Επισης νιωθω μεγαλη ενοχληση μετα απο αρκετη ωρα πιπιλισματος. Μου ερχεται να τσιριξω απο την αισθηση. Εχω προσπαθησει να μην της δωσω στηθος οταν το ψαχνει τη νυχτα αλλά κλαιει. Ισως πρεπει να επιμεινω..δεν ξερω. Απο την αλλη φετος ξεκιναει σχολειο και νομιζω οτι δεν μπορω να ξεκινησω αποθηλασμο καθως συμβαινει κατι τοσο σημαντικο στη ζωη της. Εψαξα και στα σαιτ που μου ειπες αλλα δεν βρηκα κατι που να με αφορα ηταν για μικροτερες ηλικιες ή προτειναν να το κοιμιζει καποιος αλλος. Εγω δεν εχω αυτη τη δυνατοτητα. Ειναι μεγαλη και καταλαβαινει, ξερει ποτε ειμαι σπιτι και μπορει να ζητησει.Οταν καταλαβαινει οτι της αρνουμαι αγχωνεται και κλαιει.

 

 

Νομιζω και εγω οτι θα πρεπει να επιμεινεις...οταν ξαναζηταει στηθος το βραδυ, θα της δινεις, ξαπλωμενη και θα τραβας σε καποια φαση που θα ειναι πολυ κοιμισμενη. Εγω ετσι κανω. Μια μερα που δεν αντεχα αλλο το πιπιλισμα το τραβηξα με την σκεψη οτι ο,τι θελει ας γινει και προς μεγαλη μου εκπληξη παρατηρησα οτι, αφου στραβομουτσουνιασε και δυσανασχετισε για μερικα δευτερολεπτα, γυρισε πλευρο και κοιμηθηκε. Ηταν πολυυυ νυσταγμενη. Εκει συνειδητοποιησα τον φοβο που ειχα μη τυχον και τραβηχτω και ξυπνησει και παααλι απο την αρχη. Καμμια φορα λοιπον, οταν ειμαστε πολυ κουρασμενες και η υπομονη μας εχει εξαντληθει ( μια φορα το εξαμηνο δλδ που, σαν καλες μαμαδες, αντεχουμε πολυ υπομονετικα), κανουμε πραγματα αλλα ή τολμουμε να "αφεθουμε" και βλεπουμε οτι το παιδι μας ανταποκρινεται. Και φυσικα μιλαω, παντα, για πραγματα και πρακτικες που εχουν σαν γνωμονα τον σεβασμο στο παιδι και την τρυφεροτητα. Υπαρχουν και αλλες, πιο βαρβαρες, πρακτικες στις οποιες δεν προκειται να αναφερθω καθως δεν ασπαζομαι τετοια πραγματα για το παιδι μου. Οπως και εσυ. Γι' αυτο και υπομονετικα κοιμιζω το παιδι μου στο στηθος και μαζι μου στο κρεβατι.

Για να μη μακρηγορω, οι μονες λυσεις που βρισκω για το προβλημα σου ειναι:

ειτε συνεχιζεις ετσι μεχρις ότου το παιδι απο μονο του παψει να ενδιαφερεται,

ειτε υιοθετεις πρακτικη τραβηγματος της θηλης, η οποια θελει χρονο (!) μεχρι το παιδι να συνηθισει στην ιδεα αυτη.

Αυτα προτεινω εγω με την ταπεινη μου, παντα, αποψη!

Ελπιζω να σου απαντησουν και αλλες κοπελες μηπως βοηθηθεις περισσοτερο.

Κρατα γερα! Εχεις διανυσει το μεγαλυτερο κομματι και εισαι πολυ δυνατη για να καταφερεις ο,τι, μα ο,τι και αν αποφασισεις να κανεις.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...