Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη κ Συμβαση ορισμενου χρονου με το Δημοσιο


Recommended Posts

Καλησπερα. Ειμαι ιατρος στον ΕΟΠΥΥ με 12 μηνη συμβαση. Διανυω τη δεύτερη συνεχομενη συμβαση μου και αν ανανεωθει το Μαρτη οπότε κ λήγει θα είναι η τριτη συνεχομενη συμβαση. Ειμαι εγγυος κ αναμενεται να γεννησω το Μαιο. Αν ανανεωθει η συμβαση μου δικαιουμαι άδεια περαν του μηνος που ορίζει η συμβαση μου εστω και ανευ αποδοχών? Ή επίσης γίνεται να διακοπεί η συμβαση μου για διάστημα έστω τεσσάρων μηνών και έπειτα να επανέλθω για να ολοκληρώσω τη συμβασή μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι ασφαλισμενη στο ΤΣΑΥ όσο διαρκει η 12μηνη συμβαση. Στη συμβαση δεν αναφερεται πουθενα αδεια λοχειας. Λεει απλα κ καθαρα ότι αν διακοπει η συμβαση μου για οποιονδηποτε λογο περαν του μηνα ακυρωνεται. Αυτο περιλαμβανει κ την εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι ξέρω η μητέρα λόγω της κατάστασης παίρνει την κύησης και τη λοχείας ούτως η άλλως, άσχετα με τη σύμβαση, για λόγους μη ικανότητας της να βρίσκεται στο χώρο να εργαστεί (άλλο αν στον ιατρικό κλάδο αυτό το έχουν λίγο καταπατήσει και είναι γιατρόι που επιστρέφουν 20 ημερών λεχώνες). Απλά επειδή η σύμβαση σου το λεει ρητά για 1 μήνα, γνωμη μου είναι να το διευκρινήσεις στα κεντρικά. Νομίζω ότι ο μήνας αναφέρεται σε άδεια (κανονική, εκπαιδευτικη, ανευ λόγου,ασθένεια κτλ) και όχι σε μητρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...