Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπασιμο νευρων απο συναδελφους


Recommended Posts

θελω να πω τον πονο μου!

εργαζομαι στο δημοσιο σε μια υπηρεσια με 4 ατομα(εγω κ 3 αντρεσ).διανυω τον 3ο μηνα της εγκυμοσηνης μου.στην αρχη λογω αποκολησης πηρα 15 μερεσ αναρωτικη.μετα γυρισα κανονικα.την δευτερα ενημερωσα προφορικα τον προυσταμενο οτι 8α κανω ληψη τροφοβλαστη(περναω μια υπεροχη εγγυμοσηνη) και θα παρω καποιες μερες αναρωτηκη και καποιες μερες απο την περσυνη μου κανονικη που μου χρωστανε.απο τοτε αρχισανε τα οργανα.αντιδρασανε καποιοι συναδελφοι γιατι παιρνω πολλες αδειες.απο τη μερα εκεινη αρχισε ο πολεμος. καθε πρωι στελνουν τις παρουσιες με φαξ χωρις να περιμενουν εμενα.αρνειτε ο προυσταμενος να μου δωσει την κανονικη μου κ.α.δε θελω να ξαναπαω στη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωραιους συναδελφους εχεις!!

αν ο προισταμενος σου αρνειτε να σου δωσει την κανονικη σου(για ποιο λογο??ισα ισα που θα την ξεφορτωθει κιολας) παρε ασθενεια...σε καθε περιπτωση μην χαλας την ζαχαρενια σου και μην τους δινεις σημασια,με την αδιαφορια θα τους σπασεις εσυ τα νευρα και οχι εκεινοι τα δικα σου...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μια παρόμοια κατάσταση πέρασα κι εγώ με αποτέλεσμα να κοντέψω να χάσω το παιδάκι μου, αφού είχα ήδη χάσει τον ύπνο μου, την γαλήνη μου και την ηρεμία μου, σου λέω, γραψε τους όλους...Πήγαινε στον γιατρό, βγάλε μια ξεγυρισμένη άδεια και να σε ξαναδούν μετα από 2 χρόνια σου έυχομαι...όλα θέμα του μυαλού μας είναι, θα γκρινιάξουν, θα φωνάξουν, στο τέλος θα το αποδεχτούν..Είναι συνήθης πρακτική στις έγκύους προκειμένου να μην "εκμεταλλεύονται" τις άδειες, αλλά άμα υπάρχει θέμα...Απορρώ που το σκεφτεσαι...Στο δημόσιο και με την προστασία, κανείς δεν σε ακουμπάει

Link to comment
Share on other sites

αχ,βρε κοριτσια το πιο ευκολο ειναι να παρω αναρωτικη αλλα ειμαι ικα νομιζω οτι χανω πολλα λεφτα και μετα τις 30 μερεσ χανω κ ενσημα.πριν απο λιγο με απηλισε ο προισταμενος οτι αν δε του κανω το προτοκολο(ειμαι μηχανικοσ αρα οχι η δουλεια μου)8α μου κανει αναφορα....

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις τον εαυτό σου και το bebe σου...Αν σου δίνουν να κάνεις μια δουλεια πιο "ελαφρυά" να το πω, μην αγχώνεσαι...Αφού έχεις ΙΚΑ μετά τον τοκετό θα σε χάσουν για κανένα χρόνο και βάλε...Άρα μην κοιτάς τωρα καριέρες και θέσεις...Κάνε χαλαρά όσο λιγότερη δουλίτσα μπορείς, πάρε και καμια αδειούλα στο μεταξύ κι ας τους να τραγουδάνε!!!Στο κάτω κάτω η περυσινή κανονική άδεια είναι αναφέρετο νόμιμο δικαιωμά σου!Τμήμα προσωπικού δεν έχετε???Πήγαινε, χωρίς να το δημοσιοποιήσεις, διακριτικά και ρώτα αφού είσαι έγκυος κι αφού έχεις υπόλοιπο γιατί στην αρνούνται???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η διευθυντρια προσωπικου ειναι φιλη (νομιζω κ συγγενης) του προισταμενου!τι να ρωτησω...δεν ασχολουμε με καριερες.ετσι κ αλλιως δουλεια γραφειου κανω.αλλα δε θα τους βγαλω κ ολη τη χαρτουρα για να παρω μια αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή μου φίλη, που δουλέυει σε κολέγιο, προκειμένου να πάρει άδεια εγκυμοσύνης κάποιες μέρες, αναγκάστηκε να βοηθάει στις εγγραφές νέων μαθητών ενω είναι δασκάλα...Και τελικά έχασε το παιδάκι της...Πρόσεχε, στο λέω επειδή έχω δει πολλά γύρω μου...Συνήθως τους συναδέλφους τους πιάνει κακία που θα λείψεις κάποιους μήνες, δεν σκεφτονται τους πόνους, τα ξενύχτια, τις μεταπτώσεις, τις αγωνίες που περνάς και θα περνάς...Όλα στο μυαλό σου είναι... Στο κάτω κάτω τι θα σου κάνουν???Θα σε απολύσουν???Κι αν σε απολύσουν θα πάρεις τέτοια αποζημίωση που μάλλον καλό θα σου κάνουν

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου καλημέρα δεν υπάρχει πιο ευτυχισμένη περίοδος στην γυναίκα από αυτή της εγκυμοσύνης της...η δική μου συμβουλή είναι να προσπαθήσεις να αφοσιώσεις την σκέψη σου και την ενέργειά σου στην εγκυμοσύνη σου να αδιαφορήσεις για τα τριγύρω να είσαι συνεπής εκεί που πρέπει να είσαι και να σκέφτεσαι το μωράκι σου...αυτό είναι το θείο δώρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , επειδη περασα κι εγω στην δικη μου εγκυμοσυνη σπασιμο νευρων απο τον εναν απο τους δυο προισταμενους μου ... ενα θα σου πω..πηγε να μου φαει 20 μερες υπολοιπο αδειας επειδη η λοχεια μου επεφτε 10 μερες απο το νεο ετος...δηλαδη λενε οτι πρεπει να εχεις παρει την αδεια σου μεσα στο ετος, ελα ομως που εμενα μου ειχαν μεινει γιατι δεν τις ειχα παρει και .....πηγα στα κεντρικα στο διαστημα της λοχειας μου με το κοριτσακι μου στο μαρσιπο και απαιτησα να μου πουν τα δικαιωματα μου.Μολις τους ειπα τι ειχε γινει... πηρε Η ΙΔΙΑ τηλεφωνο στην υπηρεσια μου και τους εκραξε και απαιτησε να μου δωσουν την αδεια μου....μετα την αδεια μου ξεκινησε το 9 μηνο μου....

μαθε να απαιτεις ...δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα και μεταθεση να σου κανουν πανω απ ολα ειναι η μητροτηρα που δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.Στην τελικη κανε αναφορα....

 

Link to comment
Share on other sites

Αν με την αποκόλληση δεν τίθεται πια θέμα (αφού όπως λες έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη), πάρε αναρωτική τις ημέρες που πρέπει μετά τη λήψη του τροφοβλάστη και επέστρεψε κανονικά στην υπηρεσία σου.

 

Σκέψου και τη θέση αυτών που θα μείνουν πίσω και θα φορτωθούν όλη τη δουλειά αλλά και τις δύσκλες εποχές που ζούμε.

 

Για μένα η συνέπεια παντού (όχι μόνο τη δουλειά) είναι θέμα αρχής. Και εγώ έγκυος είμαι στο 2ο παιδί και ακόμα δουλεύω.

 

Ετσι και αλλιώς τα πάντα είναι θέμα υποκειμενικής συνείδησης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ. Και εγώ μέχρι τον 8 μήνα δούλευα, αλλά όταν είδα τα σκούρα την έκανα. Έτσι να κάνεις και εσύ. Εμένα μου έκαναν σπάσιμο νεύρων και στο πρώτο και στο δεύτερο παιδί μου. Από την μια το έπαιζαν υπέρ μου και δεν ήθελαν να κουράζομαι τόσο και να βγάζω όλη την δουλειά και από την άλλη όλο και απαιτούσαν περισσότερα και όλο υπονοούμενα για μετά που φεύγω και τη γλιτώνω κτλ. Δυστυχώς όταν οι άνθρωποι είναι .... δεν τουν αλλάζεις. Μπορείς όμως να προσπαθήσεις να αδιαφορήσεις καθώς επίσης να τους φοβίσεις λίγο. Για πέτα στον προυστάμενο σου ότι ρώτησες στο υπουργείο που υπάγεσαι και στην επιθεώρηση όλα τα δικαιώματα σου κτλ. και σου λέω εγώ αν τον νοιάξουν άλλες βλακείες και αν η συγγενείς του είναι στο γραφείο προσωπικού. Πάντα να ξέρεις κάτι, είτε είσαι στο δημόσιο, είτε στο ικα είτε όπου αλλού είσαι. Η εγκυμονούσα και η "μαμά " δεν πειράζετε από κανέναν. Αν είναι τόσο ... οι συνάδερφοι σου, αντε να καταφέρουν να σε πάνε στο διπλανό τμήμα, που μεταξύ μας ούτε αυτό μπορούν να κάνουν. Εσύ να σκέφτεσαι μόνο το παιδάκι σου και όλα τα άλλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

θελω να πω τον πονο μου!

εργαζομαι στο δημοσιο σε μια υπηρεσια με 4 ατομα(εγω κ 3 αντρεσ).διανυω τον 3ο μηνα της εγκυμοσηνης μου.στην αρχη λογω αποκολησης πηρα 15 μερεσ αναρωτικη.μετα γυρισα κανονικα.την δευτερα ενημερωσα προφορικα τον προυσταμενο οτι 8α κανω ληψη τροφοβλαστη(περναω μια υπεροχη εγγυμοσηνη) και θα παρω καποιες μερες αναρωτηκη και καποιες μερες απο την περσυνη μου κανονικη που μου χρωστανε.απο τοτε αρχισανε τα οργανα.αντιδρασανε καποιοι συναδελφοι γιατι παιρνω πολλες αδειες.απο τη μερα εκεινη αρχισε ο πολεμος. καθε πρωι στελνουν τις παρουσιες με φαξ χωρις να περιμενουν εμενα.αρνειτε ο προυσταμενος να μου δωσει την κανονικη μου κ.α.δε θελω να ξαναπαω στη δουλεια...

 

 

Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να αντέξεις και συγχίζεσαι μονίμως, πήγαινε στο γιατρό σου να σου γράψει μια αναρρωτική. Αυτό που προέχει είναι η υγεία σου και του μωρού σου. Μην του κάνεις τη χάρη να σε βλέπουν στεναχωρημένη. Αν σου κάνουν σπάσιμο νεύρων αυτοί, στο χέρι σου είναι και να πληρώνεσαι και να μην σε ξαναδουν για αρκετούς μήνες.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεκτη η συμπεριφορα τους...Μου εχει συμβει, πηρα αδεια με ΙΚΑ και δεν το μετανιωσα. Οταν ερθει με το καλο το μωρακι σου θα δεις ποσο λιγη σημασια εχουν και τα χρηματα που θα εχεις χασει με το ΙΚΑ, και τα λογια των αλλων. Αν δηλαδη παθουν κατι οι συναδελφοι σου, δεν θα παρουν αδεια νομιζεις? Εγω πιστευω οτι θα ελειπαν και για πολυ λιγοτερο σημαντικα πραγματα, απο ενα παιδι, χωρις να σκεφτουν εσενα. Με το καλο σου ευχομαι.

 

ΥΓ εμενα συναδελφος, που το επαιζε φιλη μου, μολις εφυγα με αδεια μητροτητας κι αλλαξε ο προισταμενος, πηγε στον καινουργιο και του ειπε οτι δηθεν ο προηγουμενος μου εδινε αδειες και δεν τις δηλωνε-για να δεις, τι ανθρωποι υπαρχουν...απλα, δεν υπαρχει για εμενα αυτο το ατομο. Να φανταστεις λοιπον οτι δεν το μετανιωνω ουτε μετα απο ενα τοσο σοβαρο και αδικο περιστατικο. Και στηριζω, παραλληλα, οσους συναδελφους λειπουν ειτε για μητροτητα ειτε για λογους υγειας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την λήψη τροφοβλάστη εγώ το έκανα Παρασκευή μετά τη δουλειά και νομίζω πήρα τη Δευτέρα άδεια. Δεν είναι τόσο φοβερό! (Βέβαια δεν είχα αποκόλληση)

Επίσης κι εγώ μηχανικός σε ΝΠΔΔ είμαι, αλλά τα κάνω όλα και ... όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.... :shock: Τώρα με την κρίση δεν είναι να το συζητάς! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να μην αναλώνεσαι σε μικρότητες. Δεν είναι κακό, τις μέρες που πας στη δουλειά, να είσαι το πρωι στην ώρα σου, να μην μπορούν να σου πούν τίποτα. Ούτε το πρωτόκολλο είναι υποτιμητική δουλειά. Δείξε λίγο φιλότιμο κι αν δείς πως κουράζεσαι, τότε χτύπα την κατάλληλη αναρρωτική. Μην τους απειλείς ότι θα το κάνεις. Απλά κάντο. όταν χρειάζεται ! και προπάντων μην αφήνεις κανέναν να ρίχνει την ψυχολογία σου!

Με το καλό :P

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας/αυτο που προσπαθω τωρα να κανω ειναι να μεταφερθω σε αλλη υπηρεσια(κατι που προσπαθω πριν απο την εγγυμοσυνη).εξαλλου η υπηρεσια που ειμαι τωρα ειναι σε απομακρυσμενη περιοχη(για τα δεδομενα επαρχιας)και με ασχημο δρομο.ελπιζω να πανε ολα καλα με τη ληψη τροφοβλαστη και σε λιγο καιρο να αρχισω να φουσκωνω(εχω παρει μονο 1 κιλο).αρα μαλλον θα ειναι δυσκολο να οδηγω 30 χλμ την ημερα μεσα στις λακουβες και την ομιχλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Κορίτσια αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τους συναδέλφους μου στη δουλειά. Λόγω παιδιού κάτω του έτους υπάρχει προεδρικό διάταγμα για να με διευκολύνει με τις υπερωρίες. Ωστόσο και ο διευθυντής κια οι συνάδελφοι μου μου φέρονται πολύ εχθρικά και πετάνε υπονοούμενα και μπροστά μου ότι δεν βοηθάω στο τμήμα. Εσάς πως το πήραν οι συνάδελφοι σας όσον αφορά άδειες κύησης-ανατροφής-μειωμένο ωράριο? Σας φέρθηκαν διαφορετικά?

S74Ap2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακου την δικη μου περιπτωση myprecious.... Γεννησα 10/9/2010 λιγο μετα αρχισε η κριση ... και με βαση το οικονομικο επεστρεψα στην εργασια μου 1/5/2011 η μικρη μ τοτε 9 μηνων βολικη για τους γονεις μου να την κρατησουν....αλλαξανε εντελως οι ωρες μειωμενου μου αφου γυρισα πολυ πιο νωρις μ'αποτελεσμα να κανω μειωμενο κατα 2 ωρες και επειδη με χητησε η ιδια μου η υπηρεσια λογω ελειψης προσωπικου γιατι εγω δνε θα γυριζα... εκεινοι μου το πεταξανε και με ριξανε και στο φιλοτιμο και οτι ετσι χανω χρηματα...κτλ κτλ κτλ ... απλα μου τονισανε οτι επειδη εχω και στρατιωτικο αντρα και το μωρο θα εχω πιο ευαλωτο ωραριο /...του στυλ να πηγαινω στις 9 και να φευγω στης 1:30 κατι που ΔΕΝ εφαρμοστηκε πανω απο ενα μηνα... το καλοκαιρι οταν πλησιαζανε οι αδειες με παρακαλεσανε εαν μπορω να πηγαινω 7:30 και να φευγω λιγο μετα τις 2 κοινως να κανω φουλ ωραριο το δεχτηκα γιατι ? γιατι πηγανε να κοψουν τις αδειες 2 αγαπημενων μ συναδελφων... παλι στο φιλοτιμο... με την επιστροφη τους πηγα να αλλαξω απλι το ωραριο να το κανω κανονικοτατο με το νομιμο μειωμενο μου και τσιριζανε... ελεος δηλαδη και εξυπηρετεις και σε ......μπιπ........εκει αλλαξα συμπεριφορα κοιταγα την παρτυ μου και μονο στο ωραριο μεχρι που με πλαγιο τροπο μ αλλαξανε ποστο και με βαλανε με πολυ κοινο ετσι ωστε να μην μπορω να σηκωθω να φυγω στις 1:30 ελα ομως που η μικρη μ ξεκινησε παιδικο και εκει τους αλλαξα τα πρεκια χιχιχι πηγαινα μια ωρα αργοτερα το πρωι και εφευγα μια ωρα νωριτερα... και αυτο θα γινεται μεχρι του χρονου το καλοκαιρι και ευελπιστω να εχω κανει καιτ ο 2ο παιδακι που εκει θα χτυπησω ετησια αδεια ....θα ευχαριστηθω ολη την εγκυμοσυνη μου δεν θα χαρισω σε κανεναν...μπορω και με τα λιγα να μεγαλωσω τα παιδακια μ ...σε ολες τις υπηρεσιες παντως υπαρχουν αυτοι που τους κανουν χαρες και εξυπηρετησεις και τους κανουν οτι θελουν κι αλλοι που ξεπατωνονται και δεν παιρνουν τιποτα...εγω τωρα μολις παει 1:30 το πολυ 1:45 εχω σηκωθει και εχω φυγει εχω ακουσει κραξιμο απο το κοινο αλλα το ωραριο μου ειναι αυτο και εχω να παιρνω κι ενα παιδι απο τον παιδικο... και θελεις να σου πω και το καλυτερο? εμεις εχουμε ηδλωσει οι μισοι οτι εργαζονται απο τις 7:30-3:30 και αλλοι 7:00-3:00 ΚΑΝΕΙΣ δεν ερχεται πριν της 7:50 μονο 2-3 που σηκωνονται με τα κοκορια και ερχονται να πιουν καφε εκει .. και φευγουν στις 2:30 και αλλοι που ερχονται 8 φευγουν στις 2:30 αναγκαστικα καθε μερα μενει πισω κι ενας μονο και μονο για την καθαριστρια...

κουραγιο και υπομονη θελει ....

 

Link to comment
Share on other sites

Εν όψει κρίσης για ποια δικαίωματα και για ποιά μειωμένα ωράρια να μιλήσουμε!!....

 

Εγώ όταν γύρισα απο την εγκυμοσύνη μου

νόμιζα οτι ειχα πολλά δικαιώματα.....

 

....έκανα λάθος.

 

Δουλεύω κανονικότατο 8-ωρο

και εαν δεν είχα το "μειωμένο"

 

θα δούλευα 10-11 ώρες!

(έτσι δουλεύει η συνάδερφος μου

η οποία είναι στο ίδιο πόστο με εμένα)

 

Οπότε λέω και Δόξα το Θεώ που έχω ακόμα δουλειά

γιατί είχε υποθει πολύ σοβαρά για περικοπές προσωπικού.

 

Οταν ήμουν έγκυος έκατσα μέχρι το τέλος.

Δύο ημέρες πριν να γεννήσω, ήμουν ακόμα στο γραφείο.

 

Οι συνάδερφοι μου όμως μου φέρονταν "καλά" τότε...

...όχι γιατί με αγαπούσαν ή επειδή με νοιαζόντουσαν

(σκασίλα τους για εμένα και για την εγκυμοσύνη μου)

 

αλλά γιατί φοβόντουσαν μην "πάθαινα τίποτα"

(είχα χαμηλό αιματοκρίτη και ζαλιζόμουν)

 

και μου έγραφε ο γιατρός καμιά αναρρωτική άδεια

για να καθόμουν σπίτι μου.

 

Ενώ έστω κι έτσι, σε κατάσταση εγκυμοσύνης

έκανα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια Γειά σας είμαι στη 7 βδομάδα και δόξα το θεό όλα πάνε καλά, κάτι μικρό ανακατεματα αλλά ευτυχώς χωρίς εμετούς κ βέβαια κ το ανακάτεμα περνάει πάρα πολύ γρήγορα.

Λοιπόν δουλεύω σε σουπερ μαρκετ και στην καρέκλα του ταμείου δεν καθόμαστε. Απαγορεύεται!!!!!!! Εγώ βέβαια πλέον μια κάθομαι μια στέκομαι όρθια. Και στα ράφια πάω για πολύ λίγο και βάζω ελαφριά πραγματα. Από της άλλες κοπέλες δεν έχω κανένα παράπονό! Με προσέχουν. Μου λένε συνεχώς να είμαι ταμείο κ όσο κ πιο λίγο στα ράφια. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα άκουσα από μια κοπέλα ότι ο υπεύθυνος γύρισε κ είπε "καλά από τώρα κάθεται στην καρεκλα;" ααα διαπίστωσα ότι όταν είμαι αρκετή ωρα όρθια δεν αισθάνομαι καλά, νομίζω πως θα πέσω. Οπότε όταν άκουσα να λέει ο υπεύθυνος τέτοιο πράγμα είπα ας μου πουν ότι δεν τους αρέσει να βγω αναρρωτική μέχρι να γεννήσω! Βέβαια να οικονομικά μου είναι δύσκολα για κει τέτοιο. 500? ο μισθός μου κ δουλεύω μόνο εγώ. Αλλά πως να αντέξεις να σου λέει ο υπεύθυνος τέτοια πράγματα κ από τι βλέπω θα έχει κ άσχημη συμπεριφορά απέναντι μου;;;;;

Δηλαδή να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη να θες να δουλέψεις αλλά να μην σε αφηνουν;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Γειά σας είμαι στη 7 βδομάδα και δόξα το θεό όλα πάνε καλά, κάτι μικρό ανακατεματα αλλά ευτυχώς χωρίς εμετούς κ βέβαια κ το ανακάτεμα περνάει πάρα πολύ γρήγορα.

Λοιπόν δουλεύω σε σουπερ μαρκετ και στην καρέκλα του ταμείου δεν καθόμαστε. Απαγορεύεται!!!!!!! Εγώ βέβαια πλέον μια κάθομαι μια στέκομαι όρθια. Και στα ράφια πάω για πολύ λίγο και βάζω ελαφριά πραγματα. Από της άλλες κοπέλες δεν έχω κανένα παράπονό! Με προσέχουν. Μου λένε συνεχώς να είμαι ταμείο κ όσο κ πιο λίγο στα ράφια. Το θέμα μου είναι ότι σήμερα άκουσα από μια κοπέλα ότι ο υπεύθυνος γύρισε κ είπε "καλά από τώρα κάθεται στην καρεκλα;" ααα διαπίστωσα ότι όταν είμαι αρκετή ωρα όρθια δεν αισθάνομαι καλά, νομίζω πως θα πέσω. Οπότε όταν άκουσα να λέει ο υπεύθυνος τέτοιο πράγμα είπα ας μου πουν ότι δεν τους αρέσει να βγω αναρρωτική μέχρι να γεννήσω! Βέβαια να οικονομικά μου είναι δύσκολα για κει τέτοιο. 500? ο μισθός μου κ δουλεύω μόνο εγώ. Αλλά πως να αντέξεις να σου λέει ο υπεύθυνος τέτοια πράγματα κ από τι βλέπω θα έχει κ άσχημη συμπεριφορά απέναντι μου;;;;;

Δηλαδή να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη να θες να δουλέψεις αλλά να μην σε αφηνουν;;;;;

 

Κοίταξε να δεις, κατ' αρχάς δεν στο είπε ο προιστάμενος αλλά κάποια που "άκουσε" τον προιστάμενο να το λέει... επειδή έχω αρκετούς υφισταμένους λάβε υπόψη σου ότι το θέμα που θέτεις είναι πολύυυυυυυυ μεγάλο..

δεν ειναι πάντα ο "κακός" προιστάμενος που φταίει... σε μία δουλειά υποτίθεται πως όταν πάει κάποιος για εργασία θα κάνει ότι απαιτεί η δουλειά.. στο λέω αυτό γιατί όσες φορές στην δική μας την δουλειά υπήρξε "εύνοια" προς έγκυο, ξεσηκώθηκε το ψου ψου ψου και μου μου μου.. του στυλ.. και εγώ την μέση μου έχω και εγώ το χέρι μου πονάει κλπ κλπ.. οπότε όλες οι εταιρείες σχεδόν δεν θέλουν να υπάρχουν θέματα ευνοικής μεταχείρισης προς εργαζομένους.. γιατί αυτό που για εσένα και εμένα είναι αυτονόητο, δηλ. μία έγκυο γυναίκα να την προσέξουμε λίγο στην δουλειά για τους άλλους (ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ) δεν είναι αυτονόητο αλλά αντικείμενο σχολιασμού και γκρίνιας.. οπότε κανένας προιστάμενος (που σέβεται τον ευατό του κατ' εμέ) δεν θα μπει σε αυτή την διαδικασία... και επειδή μην πιστεύεις αυτά που λέγονται γύρω σου άσε να το ακούσεις πρώτα από αυτόν και μετά το συζητάμε!!

επίσης, επειδή πολλές φορές έγκυες κάνουν κατάχρηση των δικαιωμάτων τους, πλέον όλοι θα βγάλουν το απωθημένο τους :P

στην δική μου την δουλειά αυτή τη στιγμή έχουμε 3 κοπέλες που από όταν είδαν θετικό τεστ παίρνουν συνεχώς αναρρωτικές άδειες χωρίς να υπάρχει κανένα ιατρικό θέμα.. και επειδή βγαίνουν για καφέ με άλλους συναδέλφους και τα λένε φτάνουν και στα αυτιά του αφεντικού :P οπότε δημιουργούν το προηγούμενο!!

οπότε κράτα μικρό καλάθι.. εγώ θα σε συμβούλευα επειδή είναι δύσκολη η δουλειά που κάνεις να πας ξεκάθαρα να μιλήσεις με τον προιστάμενο.. δηλ. θα του πεις ότι ξέρω ότι απαγορεύεται να καθόμαστε σε καρέκλα αλλά επειδή είμαι έγκυος δεν γίνεται να κάθομαι όρθια.. από εκεί και πέρα θα σου πρότεινα να πάρεις αναρρωτική άδεια, είναι το πιο έντιμο και για εσένα και για τους συναδέλφους σου... δηλ. λόγω της κατάστασής σου εννοείται ότι δεν κάνει να σηκώνεις βαριά πράγματα.. όταν όμως πας στην δουλειά κάποιος άλλος θα το κάνει για εσένα.. και αυτός εργαζόμενος είναι.. τα λέω χύμα γιατί έτσι είναι η πραγματικότητα... και για να μην υπάρχουν γκρίνιες ναι όταν μία κοπέλα μένει έγκυος σε μία δουλειά θα πρέπει να παίρνει άδεια από την αρχή μέχρι το τελος.. επειδή δυστυχώς αυτό όμως είναι πολυτέλεια για τα εργασιακά μας δικαιώματα θα πρέπει να κάνουμε αυτό που ορίζει ο Νόμος...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι καποιες γυναικες εκμεταλευονται το θεμα της εγκυμοσυνης για να λειψουν περιπου 2 χρονια απο την δουλεια (στον δημοσιο τομεα). Στο καπακι επιλεγουν να κανουν ενα ακομη παιδακι και ουσιαστικα η δικη τους δουλεια πεφτει πανω στους συναδελφους τους. Ενα υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη σαφως και πρεπει να παιρνει αδεια και να καθεται στο σπιτι της, εαν ομως δεν υπαρχει προβλημα εγω προσωπικα το θεωρω το λιγοτερο γαιδουρια. Οταν εργαζομουν ως πενταμηνο σε δημοσια υπηρεσια, ειχε φυγει μια κοπελα για να γεννησει και θα ερχοταν τουλαχιστον μετα απο εναν χρονο. Κανενας δεν ειχε αναλαβει την δικη της δουλεια ουτε η ιδια επετρεπε σε κανεναν να μπει στο κομπιουτερ και στα αρχεια της (μιλαμε για αρχεια και κομπιουτερ της δημοσιας υπηρεσιας) με αποτελεσμα να μην μπορουν να εξυπηρετηθουν ανθρωποι. Μαλιστα κατι ελεχθηκε οτι ειχε σκοπο να μεινει ξανα εγκυος μετα τον χρονο...

Γνωριζω και περιπτωση με 4 παιδια, ακριβως με τον ιδιο τροπο...

Οι συναδελφοι ή καποιοι που εξαρτιωνται απο την δικη μας εργασια, δεν ειναι υποχρεωμενοι να επωμιστουν το οποιο βολεμα δικο μας χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος. Οποτε αν καποιος δεν θελει να μας εξυπηρετησει ενω -το τονιζω παλι- δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη μας - καλο ειναι να καθησουμε να το σκεφτουμε και να μην αρχιζουμε τις οποιες κατηγοριες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι καποιες γυναικες εκμεταλευονται το θεμα της εγκυμοσυνης για να λειψουν περιπου 2 χρονια απο την δουλεια (στον δημοσιο τομεα). Στο καπακι επιλεγουν να κανουν ενα ακομη παιδακι και ουσιαστικα η δικη τους δουλεια πεφτει πανω στους συναδελφους τους. Ενα υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη σαφως και πρεπει να παιρνει αδεια και να καθεται στο σπιτι της, εαν ομως δεν υπαρχει προβλημα εγω προσωπικα το θεωρω το λιγοτερο γαιδουρια. Οταν εργαζομουν ως πενταμηνο σε δημοσια υπηρεσια, ειχε φυγει μια κοπελα για να γεννησει και θα ερχοταν τουλαχιστον μετα απο εναν χρονο. Κανενας δεν ειχε αναλαβει την δικη της δουλεια ουτε η ιδια επετρεπε σε κανεναν να μπει στο κομπιουτερ και στα αρχεια της (μιλαμε για αρχεια και κομπιουτερ της δημοσιας υπηρεσιας) με αποτελεσμα να μην μπορουν να εξυπηρετηθουν ανθρωποι. Μαλιστα κατι ελεχθηκε οτι ειχε σκοπο να μεινει ξανα εγκυος μετα τον χρονο...

Γνωριζω και περιπτωση με 4 παιδια, ακριβως με τον ιδιο τροπο...

Οι συναδελφοι ή καποιοι που εξαρτιωνται απο την δικη μας εργασια, δεν ειναι υποχρεωμενοι να επωμιστουν το οποιο βολεμα δικο μας χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος. Οποτε αν καποιος δεν θελει να μας εξυπηρετησει ενω -το τονιζω παλι- δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη μας - καλο ειναι να καθησουμε να το σκεφτουμε και να μην αρχιζουμε τις οποιες κατηγοριες...

 

Κοίταξε να δεις ο καθένας το βλέπει από την πλευρά του (εργοδότης και εργαζόμενος) και καλά κάνει κατ΄εμε... στο Δημόσιο π.χ. εφόσον ο Νόμος σου δίνει το δικαίωμα καλά κάνουν και κάθονται.. κάτι που θα έπρεπε να εφαρμόζεται και στον ιδιωτικό τομέα.. δηλ. να μην υπάρχουν μαμάδες 2 ταχυτήτων (Δημόσιο - ιδιωτικό) όπως υπάρχουν εργαζόμενοι 2 ταχυτήτων... βέβαια και στον ιδιωτικό τομέα υπάρχει πλέον το εξάμηνο του ΟΑΕΔ που κάτι είναι και αυτό..

θα συμφωνήσω μαζί σου όμως, πως δεν μπορούμε από την μία να θέλουμε την εξυπηρέτηση αλλά από την άλλη η δική μας εξυπηρέτηση να είναι εις βάρος άλλων... επίσης, τι σημαίνει δεν θέλω να πάρω αναρρωτική γιατί τα λεφτά είναι λίγα?? δυστυχώς δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... οπότε ή θα πάω στην δουλειά και θα δουλεύω όπως και οι άλλοι (για ορισμένες δουλειές το θεωρώ τραγικό για τις εγκύους λόγω συνθηκών εργασίας) ή θα πάρω αναρρωτική με ότι λεφτά δοθούν από το ΙΚΑ.. άσε που το ΙΚΑ νομίζω από ένα σημείο και μετά πληρώνει.. μέχρι τότε πληρώνομαι κανονικότατα από την δουλειά μου...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη mama_3. Όσο για τα χρήματα, γιατί έχω την εντύπωση ότι είναι τα ίδια;; Απλώς ένα μέρος το δίνει ο εργοδότης και τα υπόλοιπα τα καλύπτει το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ειπώθηκε από την mama_3, και αυτό να ισχύει γενικότερα στην εργασιακή σου πορεία, μη δίνεις βάση στα "ο ταδε άκουσε ότι ο δείνα είπε έτσι και αλλιώς". Οποιοδήποτε θέμα έχεις, αν έχεις, το συζητάς απευθείας και μόνο με τον προϊστάμενό σου και μόνο αν δεν μπορείτε να καταλήξετε σε από κοινού αποδεκτή λύση, ενημερώνεις και μιλάτε με διευθυντή/αφεντικό κλπ Τα σχόλια τρίτων από εδώ να μπαίνουν, από εκεί να βγαίνουν. Προς το παρόν, κανένας δε σου φέρθηκε ή μίλησε άσχημα, άρα μην προϊδεάζεις καταστάσεις.

 

Στο θέμα της εγκυμοσύνης, αρχικά εύχομα να σου πάνε όλα καλά. Σε φιλικό επίπεδο μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπε η mama_3 να μιλήσεις δλδ με τον προϊστάμενο και να του πεις ότι δεν αισθάνεσαι κάποιες φορές καλά, και κάθεσαι στο κάθισμα. Η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια αλλά φυσικά δεν μπορείς να κάνεις κατάχρηση δυνάμεων. Όσο όμως νιώθεις καλά, μπορείς να κάνεις κανονικά τη δουλειά σου. Αν πιστεύεις ότι η φύση της δουλειά σου είναι τέτοια που βάζει σε κίνδυνο την κύηση, τότε η μόνη εναλλακτική είναι να πάρεις αναρρωτική άδεια. Δε νομίζω ότι τίθεται δίλλημα, τα λεφτά ή διακινδυνεύω την υγεία του μωρού.

 

Αν σου γίνει παρατήρηση, τότε ήρεμα και με ψυχραιμία, παρουσίασε το πρόβλημα (ζαλίζομαι κάποιες φορές και αν κάθομαι στο κάθισμα νιώθω καλύτερα) και ζήτα να σου δώσουν εναλλακτικές. Μπορείς έμμεσα να αφήσεις να εννοηθεί ότι δεν θα ήθελες να φέρει σε δύσκολη θέση την εταιρία με κάποιο ατύχημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι απαγορεύεται να κάθεται ο/η ταμίας σε καρέκλα αγγίζει τα όρια του παρανόμου, δεν είναι δυνατόν να το δεχόμαστε ως "πρακτική" της επιχείρησης που "έτσι είναι και τί να κάνουμε".

 

Ασχολούμαι με το εργατικό δίκαιο χρόνια και το λέω μετά λόγου γνώσεως, είτε έγκυος είτε όχι, το να δέχεσαι αρνητική κρητική επειδή έκατσες στην καρέκλα του ταμείου δεν είναι νόμιμο.

 

Η συμβουλή μου στην κοπέλα είναι να συνεχίσει κανονικά την δουλειά της, εντός των ορίων των αντοχών της, ούτε να λουφάρει έναντι των συναδέλφων λόγω εγκυμοσύνης (συμφωνώ ότι γίνεται από πολλές κοπέλες), ούτε να πιέζει τον εαυτό της. Όσο η ίδια είναι σωστή, είναι προστατευμένη από το νόμο.

 

Όσον αφορά στην αναρρωτική και την επιδότησή της , ούτε εκεί πρέπει να γίνεται κατάχρηση. Τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν πολύ περιορισμένους πόρους και καλό είναι να τους αξιοποιούν εκεί όπου πραγματικά υπάρχει ανάγκη και όχι σε μούφα αναρρωτικές. Υπάρχουν κλάδοι (π.χ. ο τραπεζικός) όπου τα αντίστοιχα ασφαλιστικά ταμεία επιδοτούν 6 μήνες τον χρόνο αναρρωτική άδεια. Δυστυχώς οι περισσότερες άδειες αφορούν εγκύους που δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα, αλλά είτε φοβούνται, είτε βαριούνται να δουλέψουν και καταχρώνται αυτής της διευκόλυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...