Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνη προειδοποιηση απολυσης. Τι ισχυει?


Recommended Posts

Μια ερωτηση σε γνωστες του εργατικου"δικαιου":p...μαλλον δικηγορο ψαχνω που να γνωρισει η καποιον λογιστη(???) να μας διαφωτισει ετσι οπως εχει προκυψει!

Σε μια εταιρια με 40 περιπου ατομα εργαζομενους κανουν προειδοποιηση απολυσης 6 μηνες πριν, σε 5 ατομα ταυτοχρονα, για να παρουν την μιση αποζημιωση.

Τι ισχυει για αυτους τους 6 μηνες, ισχυει κατι ιδιεταιρο απο πλευρας εργοδοτη η εργαζομενου? μολις περασουν οι 6 μηνες η απολυση θα πρεπει να γινει ντε και καλα η με καποιο χαρτι μπορει να ακυρωθει υπο καποιες προυποθεσεις? Αν δε γινει απολυση στο 6 μηνο ακυρωνεται αυτοματα η 6μηνη προειδοποιηση και αν απολυθει στους πχ 7 μηνες η στον 1 χρονο (χωρις να γινει παλι προειδοποιηση) παιρνει ο εργαζομενος ολη την αποζημιωση τελικα?

 

ευχαριστω προκαταβολικα!!!!:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσι μου εμενα αυτο ακριβως κανανε στην κουμπαρα μου,δηλαδη την προειδοποιησαν 4 μηνες πριν οτι θα απολυθει τον μηνα νοεμβριο εκτος εαν δεχεται μεγαλης μειωσης μισθου,αυτην δεν το δεχτηκε ενω δουλευε σε αυτους (βοηθος συμβολαιογραφου ητανε) 17 χρονια,τελικα τελη νοεμβριου την απελυσαν και αρχες φεβρουαριου ειναι να παρει το επιδομα απο τον οαεδ,φυσικα πηρε την μιση αποζημιωση που της αναλογουσε................:mad:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως αυτη η προειδοποιηση ειναι λιγο περιεργη φαση! Αν δηλ αρχισει να δουλευει πιο αποδοτικα ο εργαζομενος μπορει κ να μη τον απολυσει!!! Γιαυτο λεω τι γινεται αν τελικα περασει το εξαμηνο και δεν απολυθει τι ισχυει μετα; Αν Απολυθει τρεις μηνες μετα τη ληξη των εξι μηνων παλι παιρνει τη μιση αποζημιωση;

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

συγκεκριμενα η κουμπαρα μου ητανε ενταξει και με το παραπανω να φανταστεις δουλευε παντα 1-2 ωρες υπερωριες,ηθελημενα χωρις εξτρα επειδη ητανε φιλη η αφεντικινα της,ο αντρας της αφεντικινας, ομως δεν χωνευε την κουμπαρα μου, αποτι καταλαβα και της ειχε προτεινει μειωση, διαφορετικα ειχε βρει λεει καποια αλλη με 600ε και μαλλον θα την επαιρναν ψεματα ομως τελικα δεν πηρανε καμια,ητανε προφαση ετσι τωρα η κουμπαρα μου ειναι χωρις δουλεια και με μωρακι 3 ετων και ψαχνει σε ολα τα γραφεια αλλα τιποτα..........:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο μισθωτός εξακολουθεί να εργάζεται και μετά την λήξη του χρόνου της προειδοποίησης, τότε θεωρείται ότι ακυρώθηκε η προειδοποίηση και για να καταβληθεί το 1/2 της αποζημίωσης θα πρέπει να γίνει νέα έγγραφη προειδοποίηση (Α.Π. 2064/86).

 

Ο υπάλληλος αν απολυθει δλδ αφού εχει λήξει χρονικά η ειδοποιηση απολυσης δικαιούται όλο το ποσο.

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=20169

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως δεν ειναι για μενα! αλλα επειδη δεν ηθελα να ρωτησω στη δουλεια μου τι ισχυει για να μη δημιουργησω περιεργες εντυπωσεις, σκεφτηκα να το κανω εδω που ειμαστε "μπολικοι" ...ελεγα σιγουρα καποιος θα μου πει!!!!! :)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά οι εργοδοτες έχουν ξεφύγει...εγώ δούλευα σε μια εταιρεία και ενώ είχαν προειδοποιήσει εγγράφως ότι θα απολυθεί ένας εργαζόμενος..και παρήλθε το 6μηνο και την μισή αποζημίωση πήρε...επειδή εγώ ήμουν υπεύθυνη μισθοδοσίας μου είπε ο άνθρωπος ότι θα πάει σε εργατολόγο κτλ κτλ...όταν πήγε και άκουσε τιμές και πόσο θα διαρκέσει μια δίκη, έρχεται και μου λέει : δεν συμφέρει, άστο! σε αυτό πατάνε όλοι οι εργοδότες...ποιός έχει λεφτά να τρέχει;;!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εκανε λαθος που δε πηγε σε δικηγορο.

ο δικηγορος πληρωνεται βαση των κερδισμενων του δικαστηριου που θα γινει. δε δινει κατι απο τη τσεπη του πριν. τουλαχιστον εγω σε παλια υποθεση ετσι εκανα.... μπορει να περασε ο καιρος αλλα πηρα τα χρηματα μου τελικα 3 χρονια μετα και μαλιστα με τοκους αυτων των ετων ! λαθος που δε πηγε νομικα !!!! αν δε το κηνυγησει κανεις τιοτε και οι υπολοιποι εργοδοτες τα μαθαινουν και μετα παιρνουν θαρρος!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω ότι η ενημέρωση απόλυσης για να εχει ισχύ πρεπει να γινεται γραπτώς και να εχει και την υπογραφή του υπαλλήλου ότι έλαβε γνώση. Μόνο έτσι ισχύει η 6μηνη προειδοποίηση.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Να συμπληρωσω ότι η ενημέρωση απόλυσης για να εχει ισχύ πρεπει να γινεται γραπτώς και να εχει και την υπογραφή του υπαλλήλου ότι έλαβε γνώση. Μόνο έτσι ισχύει η 6μηνη προειδοποίηση.

 

 

Εκτος αν ο υπαλληλος δεν την παραλαβει και αυτη του κοινοπιηθει με κλητηρα παλι θεωρειται νομιμη και σε ισχυ.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εκανε λαθος που δε πηγε σε δικηγορο.

ο δικηγορος πληρωνεται βαση των κερδισμενων του δικαστηριου που θα γινει. δε δινει κατι απο τη τσεπη του πριν. τουλαχιστον εγω σε παλια υποθεση ετσι εκανα.... μπορει να περασε ο καιρος αλλα πηρα τα χρηματα μου τελικα 3 χρονια μετα και μαλιστα με τοκους αυτων των ετων ! λαθος που δε πηγε νομικα !!!! αν δε το κηνυγησει κανεις τιοτε και οι υπολοιποι εργοδοτες τα μαθαινουν και μετα παιρνουν θαρρος!

 

 

Ο νομος άλλαξε .Πλεον πρεπει να πληρωσεις για να ξεκινησεις μια εργατικη δικη. Αναλογα με το ποσο που ζητας.Δεν τα αναλαμβανει ο δικηγορος πλεον. Ασχετο με το εργολαβικο κερδος αυτο.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...