Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο συχνα πεφτουν τα παιδια σας;;;


Recommended Posts

Εχω μια κορουλα ενος ετους .Ξεκινησαμε το περπατημα απο 10 μηνων αλλα ακομα και τωρα οσο και να την προσεχουμε τις τρωει τις τουμπες τις.Ειμαστε μονιμως με ενα καρουμπαλο στο κεφαλι.Σημερα ομως επεσε με τα μουτρα και χτυπησε στη μυτη και φυσικα εχει κοκκινισει.Τι κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις βρε κοριτσια;;Ειναι τελικα νορμαλ νε πεφτουν τοσο πολυ;;Και τι μπορουμε να βαλουμε στο καρουμπαλο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου,

στα χτυπήματα χρησιμοποιώ άρνικα ή βούτυρο και αν υπάρχει υποψία ότι

μπορεί να δημιουργηθεί καρούμπαλο πάγο ή πιέζεις με κέρμα (αν έχει ήδη

δημιουργηθεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά)για το κέρμα δεν είμαι απόλυτα σίγουρη είναι γιατροσόφι της γιαγιάς και δεν ξέρω αν ισχύει.

φυσικά εννοείτε ότι δεν

βάζουμε τίποτα από αυτά που προανέφερα σε ανοιχτές πληγές για ήδη

υπάρχουσες μελανιές νομίζω πως το ανθόνερο τις βοηθάει να φύγουν

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα μονιμο καρουμπαλο στο μετωπο .Αλλα σημερα ηταν το αποκορυφωμα .Η μυτη της ειναι κατακοκκινη.Εχει ενα συνηθειο να το πω ,πεφτει συνεχεια με τα μουτρα.Εχω στρωσει τα χαλια εδω και ενα μηνα τι αλλο να κανω;;Υπομονη μαλλον και πολλη προσοχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας ακομα πεφτει καθως τρεχει και μας κοιταει αν την κοιταμε, κοιταειμονιμως αλλου εξω, βεβαια και εμεις την εχουμε απο πισω.

υπομονη, σε λιγο θα βαζει τα χερια μπροστα και ετσι δεν θα εχει προβλημα.

αν παντως κατι σε ανησυχει πολυ παρε το γιατρο να ρωτησεις

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για τις απαντησεις .Με ανεβασατε αρκετα γιατι ειχα καταστεναχωρεθει και ας ειμαι και της αποψης οτι τα παιδια πεφτουν .Δεν ειμαι υστερικη αλλα ομολογω οτι σημερα τρομαξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχ κορίτσια κι η δικιά μου άρχισε τις τούμπες και μετά κλααααααααμα!!!!! Φοβάμαι μη σπάσει τη μυτούλα της ή κανά δοντάκι αλλά πως να την προστατέψουμε;

 

Σε περίπτωση που τρέξει αιματάκι σε γδάρσιμο πχ, βάζουμε οινόπνευμα ή betadine;

 

Φορώντας παντοφλάκια λετε να πέφτει λιγότερο; Η με τα χαλιά;

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... το αδυνατο σημείο μας!!!! Το τι τούμπα φάγαμε από τους 10 μήνες ως τα 2.5 χρόνια μας, δεν λέγεται. Τουλάχιστον 3-4 φορές χτύπησε τόσο ώστε να μην κοιμηθώ το βράδυ για να τον παρακολουθώ. Εννοείται ότι όλες τις φορές χτυπησε στο κεφάλι και τις μισές φορές στο πίσω μέρος που είναι επικινδυνο. 2-3 φορές έχει σκίσει και τα χειλη του. και φυσικά οι τούμπες ήταν όλες σε μάρμαρα.

Αλλά ποτέ δεν έπαθε τίποτα ανησυχητικό δόξα τον Θεό. Ούτε σημάδι έχει πουθενά. Εγώ έβαζα βούτυρο, το καρούμπαλο έφευγε πολύ γρήγορά. Σε ανοιχτή πληγή (πχ χείλη) έριχνα μόνο νερό, τίποτα άλλο. Υπομονή βρε μανούλες. θα μάθουν να βάζουν τα χεράκια τους τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ανησυχία είναι ίσως επειδή είναι πρώτες μέρες ακόμη και αυτές οι τούμπες είναι από μπουσούλημα ή απλά που στέκεται όρθια για λίγο που κρατιέται από κάπου και πέφτει. Ούτε τρέχει ούτε κάτι τέτοιο..... ουφ!!!!! μακάρι να μάθει να προστατεύεται και να είναι τυχερή και να μην πάθει κάτι. Απ'ότι κατάλαβα και δίπλα να είμαστε δεν προλαβαίνουμε. Πάντως το ξεχνά πολύ πολύ γρήγορα και ξανά τα ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ενταξη είστε πάτνως! Την δικιά μου στα 2,5 την τρέχαμε βραδιατικα στον χειρούργο: είχε βγαλει ενα πραγμα μέσα σε δευτερόλεπτα σαν να βράσεις ενα αυγό και να το κόψεις στην μέση να εξογκώνει 3 πότνους πανω απο το κρανίο και μωβ και έμοιαζε να είναι υγρό απο μέσα. Μας έβαλε 48 ώρες παρακολούθηση να την ξυπνάω κάθε ώρα για να βλέπω οτι αναπνέει και οτι ξυπνάει!!!

Καταλαβαίνετε τι κακός ντρουβρουτζάς με βρήκε. Πόσο καιρό έκανε να φυγει ΤΕΛΕΙΩΣ το καρούμπαλο? Κάθεστε ? 14 μήνες!!! Αν την κοιτούσες με προσοχή το έβλεπες που εξόγκωνε και φυσικά το έπιανες!!!

 

Πάντως όταν μπήκε στα 3 και κάτι ειχα αρχήσει να ανησυχώ διότι επεφτε και οτνα στεκόταν ακίνητη!!! Αλήθεια λεω: πχ στεκόταν να δει τηλεόραση και ξαφνικά σοριαζόταν! Ημουν ετοιμη να το ψάξω οταν ξαφνικά το σταμάτησε!!!

Μάλλον εχει πάρει απο την αδελφη και την μανα μου οι οποίες είναι τοοσοοο ατσούμπαλες που τις φωνάζω "Μπολσοϊ" :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αχ,αυτες οι τουμπες!

εμεις ειμαστε 10μηνων και εχουμε φαει αρκετες και αυτο το κεφαλι ποσα να αντεξει? τωρα ειναι λιγο καλυτερα ελεγχει περισσοτερο το σωμα του και βαζει και τα χερια αργοτερα που θα περπαταει μονος του και θα καμαρωνει τι γινεται? χθες ειμασταν 3 γυναικες και γυροφερνε στα ποδια μας αναμεσα στον καναπε και στο τραπεζι και οχι στα παιχνιδια του,για ποτε επεσε και χτυπησε το κεφαλι του στο τραπαζι ενω τον κοιτουσαμε και δεν προλαβε καμια μας να αντιδρασει!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε, δυστυχώς τα πεσίματα δεν αποφεύγονται.

Ο δικός μου για να πώ την αλήθεια ευτυχώς είχε ψιλοπεσίματα άνευ σημασίας, τα φυσιολογικά δηλ.

Αλλά θα σας πώ τι έκανα, όταν περπάτησε 10 μηνών περίπου, πάνω στο χαλί είχα στρώσει μια κουβέρτα. Του επέτρεπα λοιπόν να περπατάει μέχρι εκεί που τελείωνε το χαλί και έτσι έμαθε να πέφτει πρώτα στα μαλακά βάζοντας τα χεράκια του μπροστά και μόλις εξοικιώθηκε με το πέσιμο, τον άφηνα πιο πέρα. Πάντα όταν πέφτει δεν τον τρομάζω αλλά κάνω ότι δεν συμβάινει τίποτα, σηκώνεται μόνος και δεν κλαίει ακόμα και στα λίγο πιο δυνατα χτυπήματα. Κάνω την αδιάφορη. Τις γωνίες προσέξτε και μην τα αφήνετε σε πλακάκια μόνα τους αν πρωτοπερπατάνε τώρα, εμείς τα χαλιά τα ξεστρώσαμε για 1,5 μήνα μόνο το καλοκαίρι.

Πάντως σταθερά περπατάνε μετά από 4-5 μήνες περίπου από τα πρώτα βήματά τους. Κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ο μικρός μου τώρα που άρχισε να περπατάει έχει πέσει αρκετές φορές και μάλιστα έχει χτυπήσει και στο κεφάλι. Σας συμβαίνει κάτι παρόμοιο και πώς το χειρίζεστε? Λαμβάνετε κάποια μέτρα προστασίας?

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις μια απο τα ιδια... πεφτει χτυπαει, κλαιει λιγο και μετα παλι πιχνιδι. αμα εχει τα νευρα του η νυσταζει η φτανει η ωρα για μπανιο και χαλαρωση με το παραμικρο κλαιει. αν ειμαστε στην αρχη του παιχνιδιου και χτυπησει δε βγαζει κιχ. νομιζω ολα τα παιδια πεφτουν και χτυπανε... κι ειδικα τα κεφαλια τους....

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου τώρα που άρχισε να περπατάει έχει πέσει αρκετές φορές και μάλιστα έχει χτυπήσει και στο κεφάλι. Σας συμβαίνει κάτι παρόμοιο και πώς το χειρίζεστε? Λαμβάνετε κάποια μέτρα προστασίας?

 

Ουυυυυ αν πεφτει? Εδω και κανα 4μηνο και βαλε που περπαταει μονη της εχουμε χτυπησει απο μελανια στο μαγουλο, μεχρι ανοιξει κεφαλι (λιγο ευτυχως) μεχρι ανοιξει χειλια (λιγο και παλι). Το τι γκαπ και γκουπ δεν λεγεται. Αστα. Και ειμαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο πισω της να σκεφτεις.......τι να σου πω. Δεν την προλαβαινεις. Μεσα σε δεκατα την κανει την δουλεια. Απλα κοιτα να εισαι κοντα να προλαβεις τα χοντρα και να ευχεσαι ολα τα πεσιματα να ειναι ανουσια τιποτα αλλο. Εξαλλου παιδια ειναι. Αν το παιδι δεν χτυπησει και δεν λερωσει δεν μαθαινει......:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου μου είπε ότι όταν ήμουν μικρή έπεφτα τόσο συχνά που φοβήθηκε ότι το κεφάλι μου δεν θα αντέξει και ότι θα αποκτούσα μόνιμο πρόβλημα...(ακόμη δεν είμαστε σίγουροι για το τι έγινε τελικά :wink:).

 

Ο μικρός μου είναι 11 μηνών , μπουσουλάει και στέκεται για λίγο και μετά ΜΠΑΜ και κάτω,τις περισσότερες φορές πέφτει με τον κώλο (το pamper απορροφά τους κραδασμούς) , αλλά έχει τύχει να πέσει με το κεφάλι και να χτυπήσει πίσω...δεν είναι εφικτό να έχουμε παντού χαλιά, απλά κάνω υπομονή και τον έχω πάντα από κοντά, το πρόβλημα μας είναι ότι με ΤΙΠΟΤΑ δεν φοράει παπούτσια ή κάλτσες , τα βγάζει στη στιγμή, και σουλατσάρει ξυπόλυτος, ευτυχώς στο δωμάτιο του έχει σανίδι κάτω και δεν είναι κρύο...υπομονή!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρα ειναι "ελαστικα" οχι οτι δεν παθαινουν τιποτα με το πεσιμο αλλα δεν ειναι το ιδιο με το να χτυπησει ενας μεγαλος το κεφαλι του απο ενα μωρο.

και εμενα πεφτει οχι οτοσο οταν ξεκινησε να περπαταει, τοτε μπορω να πω οτι δεν πολυεπεφτε οσο τωτα που δεν βαζει κωλο κατω και τρεχει συνεχεια.

2 φορες εχει σκισει τα χειλια του εσωτερικα. κατ αλλα μελανιες μονο.

μετρα προστασιας δεν μπορεις να εχεις στα παντα, εγω ενα πραγμα τρεμω μονο. τις γωνίες. ας πέσει οσες φορε θελει κατω, μην πεσει σε γωνια μονο.αυτο με φοβιζει πιο πολυ απ ολα και εχω βαλει προστατευτικά.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τωρα που αρχισε να τρεχει, πεφτει συνεχεια και συνηθως δεν προλαβαινει να βαλει τα χερια μπροστα και πεφτει με το κεφαλι.

 

Να ρωτησω κατι. Τι εχετε κανει για ασφαλεια στο σπιτι? Εχουμε βγαλει χαμηλα επιπλα με γωνιες αλλα υπαρχουνα ακομα γωνιες οπως η συρταριερα στο δωματιο του και η ντουλαπα, που αν και ψηλα, φοβαμαι μην χτυπησει στα πλαινα. Υπαρχει καποιος τροπος να τα κανει κανεις πιο ασφαλη?

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου πεφτει γυρω στις 10 φορες την ημερα πανω κατω:rolleyes: ο λογος ειναι οτι μονο τρεχοντας παει κ ποτε δεν περπαταει κανονικα.ακομα κ για αποσταση 2 βηματων θα παει τρεχοντας.γιαυτο κ σκουντουφλαει συνεχεια.επισης μερικες φορες τρεχει αλλα κοιταει οπου να ναι κ πεφτει πανω σε τοιχους η επιπλα.:rolleyes::shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Δεν είναι κατάσταση αυτή. Η Αναστασία περπατάει εδώ και 2 μήνες και είναι γεμάτη μελανιές. Έχει και λευκό δέρμα και δεν φαντάζεστε πως φαίνεται. Χτες είχαμε πάει βόλτα στη θάλασσα. Έπεσε, χτύπησε στις πέτρες και το δεξί μάτι της μαύρισε!!!! Τι πάγο έβαλα, τι βούτηρο, τίποτα... (αλουμινόνερο δεν κάνε στο μάτι). Υπάρχει άραγε κανένα κράνος να της φοράω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...