Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα μικρά και τα μεγάλα του κόσμου-σειρά παιδικών βιβλίων.


Recommended Posts

Έξοχα παραμύθια τα οποία ευαισθητοποιούν τα παιδιά σε θέματα που αφορούν τον κόσμο μέσα στον οποίο ζουν και διαμορφώνουν την προσωπικότητά τους, αποκτούν κοινωνικές δεξιότητες και αποκτούν τη στάση τους για τη ζωή.

 

 

 

Ο ΡΙΚΟ ΚΟΚΟΡΙΚΟ

Συγγραφέας: Σοφία Mαντουβάλου

Εικονογράφος: Τέτη Σώλου

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-11-X

Περίληψη: Το βιβλίο αυτό κρύβει ένα μυστικό. Το ξέρουν όλα τα παιδιά που έχουν έξυπνη καρδιά.

Όταν η αγάπη κυβερνάει, η ξενοφοβία περνάει! Kατάλληλο για την αντιρατσιστική εκπαίδευση.

 

 

H KOKO

Συγγραφέας: Σοφία Παράσχου

Εικονογράφος: Λίζα Hλιού

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-17-9

Περίληψη: Η Κοκό, η μικρή κοτούλα, είναι η πιο καλή μανούλα. Κι ας μην έκανε αβγό, έγινε μαμά η Κοκό. Γιατί κι όταν δε γεννάει, η μανούλα αγαπάει! Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

 

 

ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΙΣΣΟΥΣ

Συγγραφέας: Κατερίνα Aναγνώστου

Εικονογράφος: Ντανιέλα Σταματιάδη

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-18-7

Περίληψη: Μπορεί ένα όπλο, αντί να σκοτώνει, να κάνει τους κισσούς να το αγκαλιάσουν με εμπιστοσύνη; Όταν τα ζώα μιλάνε χαρούμενα με τα πουλιά και οι ανθρώπινες ψυχές χαίρονται και αγαπούν, τότε η βία γίνεται μακρινή, ξεχασμένη ιστορία. Kατάλληλο για την ειρηνική συνύπαρξη των λαών.

 

ΦΛOΓEPA TOY BOΣKOY

Συγγραφέας: Eλένη Πριοβόλου

Εικονογράφος: Nαταλία Kαπατσούλια

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-22-5

Περίληψη: Ο μικρός βοσκός κληρονόμησε από τους προπαππούδες του μια φλογέρα, καμωμένη από χέρι νεράιδας. Την έπαιζε με την ψυχή του και αυτή, επειδή ήταν μαγική, μπορούσε να καλεί μέχρι και τα σύννεφα. Αλίμονο όμως! Η μαγική φλογέρα έπεσε στα χέρια του άπληστου, αλαζόνα βασιλιά…

Kατάλληλο για τη διαμόρφωση προσωπικότητας

 

 

ΞΟΥΤ

Συγγραφείς: Φωτεινή Τσάμπρα – Ζωή Σκαλίδη

Εικονογράφος: Λίζα Hλιού

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-25-X

Περίληψη: Σε κάθε δρόμο, σε κάθε γωνιά της γης, μπορεί κι εσείς να συναντήσετε έναν Ξουτ. Θα τον αναγνωρίσετε από το αδύναμό του σώμα, από τις φοβισμένες του κινήσεις και από το ζεστό του βλέμμα.

Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών

 

 

O ΠAΠΠOYΣ TOY POKO

Συγγραφέας: Bησσαρία Zορμπά-Pαμμοπούλου

Εικονογράφος: Nτανιέλα Σταματιάδη

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-50-0

Περίληψη: Όπως η πνοή του ανέμου μάς χαϊδεύει και ύστερα χάνεται, έτσι και το νερό κυλάει και πίσω δε γυρνάει. Όμως, όσα φύλλα κι αν πέσουν το φθινόπωρο κι όσο γυμνά κι αν μείνουν τα δέντρα το χειμώνα, κάθε άνοιξη η φύση ξαναστολίζεται και ομορφαίνει για χάρη μας. Κι εμείς την αγαπάμε. Έτσι είναι τα πράγματα. Για όλα. Και για τους ανθρώπους που αγαπάμε...

Kατάλληλο για τη διαμόρφωση προσωπικότητας.

 

 

 

TO NEΦOΣYNNEΦAKI

Συγγραφέας: Mαρία Bελετά-Bασιλειάδου

Εικονογράφος: Nαταλία Kαπατσούλια

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-30-6

Περίληψη: Tο νεφοσυννεφάκι τρελαίνεται για καυσαέριο, γι‘ αυτό έρχεται στην Aθήνα. Xαρούμενο στην αρχή, νιώθει μοναξιά αργότερα και ψάχνει να βρει φίλους. Kανένας, όμως, δεν το θέλει, γιατί σε όλους άθελά του έχει κάνει κακό. Aγριεμένοι άνθρωποι το κυνηγούν. Θα καταφέρει να τους ξεφύγει; Ή μήπως θα τους βάλει να σκεφτούν;

Kατάλληλο για την ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης.

 

 

H ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΠΑΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Συγγραφέας: Σμαρούλα Παντελή

Εικονογράφος: Σπύρος Γούσης

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-81-0

Περίληψη: Μια οικογένεια βατράχων, οι Πρασίνοι, βρίσκονται σε διακοπές και η ζωή της μαμάς Πρασίνου δυσκολεύει. Ο καθένας θέλει το δικό του, ενώ καταφθάνουν απρόσκλητοι και οι Βατραχοπεδιλάκηδες! Ποιος θα κάνει τις δουλειές; Ποιος θα ετοιμάσει το φαγητό; Το όνειρο της μαμάς Πρασίνου για λίγη ξεκούραση αρχίζει να καταρρέει. Ώσπου εμφανίζεται ο ξάδελφος Γιώργος…

Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

 

 

ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ

Συγγραφέας: Φρόσω Χατόγλου

Εικονογράφος: Nτανιέλα Σταματιάδη

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-57-8

Περίληψη: Ένιωθε μόνος κι άσχημος. Και ήταν! Μέχρι που ήρθε μια τρελλοπαρέα και… τέλος η μιζέρια!

Kατάλληλο για τη διαμόρφωση προσωπικότητας.

 

 

ΤΟ ΡΟΜΠΟΤ ΜΕ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ

Συγγραφέας: Ειρήνη Καμαράτου-Γιαλλούση

Εικονογράφος: Βασίλης Γρίβας

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-66-7

Περίληψη: Σ’ ένα μακρινό πλανήτη, τα ρομπότ είχαν στο μέρος της καρδιάς τους μια βιτρίνα που τη στόλιζαν με όμορφα πετράδια. Το ρομπότ Ρο 7 ήθελε πολύ να βρει κάτι αληθινό για να βάλει στη βιτρίνα της δικής του καρδιάς, όμως αυτό δεν ήταν τόσο εύκολο. Μέσα από την αλήθεια του μύθου, τα παιδιά ανακαλύπτουν την έννοια της αυτοεκτίμησης.

Kατάλληλο για τη διαμόρφωση προσωπικότητας.

 

 

ΝΑ ΜΕ ΛΕΤΕ ΛΑΡΙΤΣΑ

Συγγραφέας: Νίκη Βούρβουλη

Εικονογράφος: Νίνα Σταματίου-Κωτσάκη

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-8340-74-8

Περίληψη: Να με λέτε Λαρίτσα γιατί αυτό είναι το όνομά μου κι εγώ θα σας πω την ιστορία μου απ’ την αρχή: πού γεννήθηκα, πώς μεγάλωσα, ποιους αγαπώ και κουβαλάω στα όνειρά μου – με αυτή τη σειρά. Θα σας πω για την οικογένειά μου και όλους τους φίλους μου, τι έχω μάθει από τη ζωή, τι έχω δώσει και τι έχω πάρει.

Γιατί εγώ, ο Λαρίτσας, είμαι ένα σοφό σκυλί κι ακούστε με… η ζωή είναι ωραία!

Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

 

 

ΤΟ ΛΑΙΜΑΡΓΟ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙ

Συγγραφέας: Ηλίας Κεφάλας

Εικονογράφος: Γιώργος Σγουρός

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-661-705-X

Περίληψη: Ο Νάκης Γουρουνάκης δε χόρταινε με τίποτα και μηχανευόταν ένα σωρό τρόπους για να τρώει πιο πολύ. Όλο φούσκωνε και ξεχείλωνε, ώσπου η μαμά του, αφού είδε κι αποείδε, τον πήγε στη σοφή αγελάδα που ήξερε ένα σωρό γιατροσόφια. Άραγε τα τρία μαγικά βελανίδια που έδωσε θα του κόψουν την όρεξη; Και με ποιον τρόπο;

Kατάλληλο για τη διαμόρφωση προσωπικότητας.

 

Η ΜΕΓΑΛΗ ΤΣΕΠΗ ΤΗΣ ΧΟΠΛΑ

Συγγραφέας: Κατερίνα Τζωρίδου

Εικονογράφος: Σπύρος Γούσης

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-661-706-8

Περίληψη: Η Χόπλα, το μικρό καγκουρό, κρύβει κάτω από το κρεβάτι της ένα μυστικό: ένα κουτί που έχει μέσα πολλούς θησαυρούς. Μόνο που οι θησαυροί αυτοί, προτού φτάσουν στο κουτί της Χόπλα, έχουν μπει πρώτα στην τσέπη της. Και πριν μπουν στην τσέπη της, ήταν πάνω στα θρανία των συμμαθητών της. Τι θα γίνει όμως τη μέρα που θα την ανακαλύψουν;

Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

 

 

Ο ΠΑΝΩ ΚΑΙ Ο ΚΑΤΩ

Συγγραφέας: Ελένη Πιτσιδοπούλου

Εικονογράφος: Μαρία Πεπονά

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Eξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11€

ISBN: 960-661-707-6

Περίληψη: Ο Πάνω και ο Κάτω, τα δύο παράξενα πλασματάκια,

μένουν μαζί στο ίδιο σπίτι. Νομίζετε ότι είναι φιλαράκια; Δυστυχώς όχι. Κάθε μέρα καβγάς και φασαρία. Μέχρι που κατάλαβαν τι πρέπει να γίνει για να λύσουν το πρόβλημά τους. Έκαναν μια βόλτα, ήρθανε τα πάνω κάτω κι όλα άρχισαν ν’ αλλάζουν.

Kατάλληλο για την ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

 

 

ΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΩΡΙΟ

Ηλικία: 10+ χρόνων

 

Ενα βιβλίο για τους λαούς του κόσμου.

Συγγραφέας: David J. Smith

Εικονογράφος: Shelagh Armstrong

Μετάφραση: Γιάννα Σκαρβέλη

Σχήμα: 24Χ31

Σελίδες: 32

Εξώφυλλο: σκληρό

Τιμή: 13€

ISBN: 690-87717-1-4

Περίληψη: Σήμερα υπάρχουν περισσότερα από 6 δισεκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη μας! Είναι δύσκολο να φανταστούμε τόσους πολλούς ανθρώπους ταυτόχρονα. Γι΄ αυτό ας φανταστούμε ότι ολόκληρος ο κόσμος είναι ένα χωριό με μόνο 100 κατοίκους.

Σε αυτό το χωριό: 22 κάτοικοι μιλούν μια κινεζική διάλεκτο, 20 κερδίζουν λιγότερο από 1 € την ημέρα, 17 δεν ξέρουν ανάγνωση και γραφή, 60 είναι πάντα πεινασμένοι, 24 έχουν στα σπίτια τους τηλεόραση.

Το βιβλίο αυτό μας μαθαίνει ποιοι είμαστε, πού ζούμε, πόσο γρήγορα αυξανόμαστε, ποιες γλώσσες μιλάμε, σε ποιες θρησκείες πιστεύουμε και πολλά ακόμη.

Έλα να γνωρίσουμε μαζί το παγκόσμιο χωριό μας. Ίσως μάθεις πράγματα που σε αφήσουν έκπληκτο.

 

 

Η ΣΟΦΗ ΕΛΙΑ

Ηλικία:4-8 ΧΡΟΝΩΝ

Συγγραφέας: Ειρήνη Καμαράτου-Γιαλλούση

Εικονογράφος: Γιώργος Σγουρός

Σχήμα: 21Χ27

Σελίδες: 32

Εξώφυλλο: Σκληρό

Τιμή: 11 €

ISBN: 960-6617-28-9

Περίληψη: Σ΄ ένα παράξενο περιβόλι οι καρποί δεν ήταν ευχαριστημένοι. Η κολοκύθα, που ήταν και αρχηγός, τους έβαζε να δουλεύουν σκληρά. Η πληρωμή τους ήταν ένας κουβάς νερό την εβδομάδα. Για το φραγκόσυκο ήταν αρκετό, όχι όμως και για το καρπούζι. Αποφάσισαν ότι αυτό δεν μπορούσε να συνεχιστεί άλλο, ξεσηκώθηκαν και ακολούθησαν το σχέδιο της σοφής ελιάς.

 

 

 

ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΒΙΛΗΣ ΣΤΑΦΥΛΗ

 

Συγγραφέας: Βάνα Σάρλη.

Εικονογράφος: Ναταλία Καπατσούλια

Σχήμα: 21x27

Σελίδες: 32

Εξώφυλλο: σκληρό

Τιμή: 11 €

ISBN: 960-6617-27-0

Περίληψη: Πρωί πρωί στο αγρόκτημα όλοι ξύπνησαν από τις φωνές της Βίλης Σταφύλη που όταν κοιτάχτηκε στον καθρέφτη είδε να της λείπει μια ρόγα. Άρχισε να υποψιάζεται τους συγχωριανούς της, ενώ την υπόθεση ανέλαβε ο αστυνόμος κύριος Μπούρδας Φιστίκης.

 

 

 

ΡΟΖ ΜΠΛΕ

Συγγραφέας:Όλγα Ιωαννίδου

Εικονογράφηση!Νίκος Βασιλειάδης

Σχήμα:21*27

Σελίδες 32

Εξώφυλλο: σκληρό

Τιμή: 11 €

ISBN:960-6617-34-3

Περίληψη:Ο Νικηφόρος έχει μια στεναχώρια που την κουβαλάει στο μυαλό του όλη μέρα.Κάτι στριφογυρίζει στο μυαλό του και δεν τον αφήνει να ησυχάσει.Να ήταν ο χθεσινός καυγάς της μαμάς και του μπαμπά;Να ήταν που δεν κοιμήθηκε καλά χθες βράδυ;

-<< 'Ε...ένα καυγαδάκι ήταν ,πάει, πέρασε>>, λέει, συνεχώς στον εαυτό του. Μέχρι που οι γονείς του, του ανακοίνωσαν οτι θα πάρουν διαζύγιο.

 

 

Περιπέτεια στους πάγους

Συγγραφέας:Λίτσα Παναγιωτοπούλου-Ρίζου

Εικονογράφηση: Φερένα Σκόρδη

Σχήμα:21*27

Σελίδες 32

Εξώφυλλο: σκληρό

Τιμή: 11 €

ISBN:960-6617-33-5

Περίληψη: Πάγοι, παγόβουνα, πιγκουϊνοι, καλαμάρια και...μανούλα μου, θαλάσσιες λεοπαρδάλεις!Όλα αυτά μας παρασέρνουν σε μια ονειρική περιπέτεια στην παγωμένη απεραντοσύνη του Νότιου Πόλου.Όμως εκεί παραμονεύουν κίνδυνοι και περιπέτειες που μας διδάσκουν τις μεγάλες αξίες της ζωής, όπως την αλληλεγγύη και την αυτοθυσία.

 

 

 

 

Είναι πραγματικά μια υπέροχη σειρά παιδικών βιβλίων που βοηθούν στη διαμόρφωση της προσωπικότητας του παιδιού και στην ανάπτυξη κοινωνικών αξιών.

Είναι πολύ προσοδοφόρα για συζητήση και σχολιασμό με διαφορετικό αντικείμενο για κάθε βιβλίο.

Η ξενοφοβία, η υιοθεσία, ο πόλεμος, η αλαζονεία, η ζωοφιλία, το πένθος, το περιβάλλον, η ισοτιμία, η συντροφικότητα, η αυτοεκτίμηση,

η οικογένεια, η λαιμαργία, η κλοπή, η συνύπαρξη, η δημοκρατία, η καχυποψία, το διαζύγιο και η αυτοθυσία περιγράφονται με ένα μοναδικό τρυφερό τρόπο που αγγίζει τις παιδικές καρδιές αλλά και εμάς τους μεγάλους.

Έχω διαβάσει μερικά στη κόρη μου και θέλω και κάποια ακόμα να βρώ που θα ταιριάζουν στα χαρακτηριστικά της ηλικίας της και στις επιλογές της.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...