Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νονοί συγγενείς 1ου ή 2ου βαθμού


melita

Recommended Posts

Επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξει η νουνά και θα πρέπει να επιλέξω μεταξύ συγγενών, θα ήθελα την γνώμη σας ή εμπειρία σας σχετικά με το άν μπορεί να βαπτίσει την μικρή μου η μεγάλη της αδελφή (από άλλη μητέρα). Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμας μας παντρεψε η κορη της αδερφης μου και βαφτισε κ τον Μιχο μου.να σου πω την αληθεια το προτιμω αυτο ,οταν βεβαια υπαρχουν και οι σωστες σχεσεις.εγω για τα ανηψια μου πχ λιωνω!!!!!!!!!!!!οποτε ηταν ομορφη εμπειρια και η κουμπαρια;).

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις πατησες ευαισθητη χορδη! Δεν θελω να σε κουρασω με την ιστορια μου και γι' αυτο σου λεω συνοπτικα τα εξης:

Ειμαι με τον αντρα μου 4 χρονια συνολικα.. Οταν περασε ενα διαστημα απο την 1η μερα που αποφασισαμε να ειμαστε μαζι, με πηγε να γνωρισω τους δικους του. Η αντιμετωπιση τους απεναντι μου ηταν και εξακολουθει να ειναι χειριστη. Απο οποιον κι αν προσπαθουσα να κερδισω λιγη ευνοια, λιγα καλα συναισθηματα, λιγο καλυτερη αντιμετωπιση, επεφτα πανω σε τοιχο! Ολοι: πεθερος, πεθερα, κουνιαδοι, νυφες, παππουδογιαγιαδες ηταν απεναντι μου στην καλυτερη ψυχροι και στη χειροτερη εχθρικοι και λεκτικα αλλα και με πολεμουσαν ψυχολογικα. Ωσπου ο αντρας μου αποφασιζει να μου γνωρισει τον 1ο του ξαδερφο, ο οποιος τοτε ηταν παντρεμενος και ειχε ενα παιδακι. Με βαρια καρδια αποφασισα να παω και ετσι γνωριζω και τον ξαδερφο αλλα και τη γυναικα του. Οι ανθρωποι οχι απλα με υποδεχτηκαν εγκαρδια, δεν υπηρχε κατι που να ζητησα και να μην το ειχα, μου προτεινανε να μεινω μαζι τους οταν θα κατεβαιναμε Πατρα για το καρναβαλι και γενικα γινανε χαλι να τους πατησω! Η Μαρια (η γυναικα του ξαδερφου) με επαιρνε καθημερινα τηλεφωνο να με ρωτησει τι κανω και ποτε θα κατεβω γιατι της ελειψα (κατι που κανενας αλλος απο το σοϊ του αντρα μου δεν εχει κανει) και γενικα αρχισαμε και δενομασταν παρα πολυ!

Τα χρονια περνουσαν, η Μαρια εκανε αλλο ενα κοριτσακι και μετα απο 1 χρονο ηρθε και η δικη μου σειρα να γεννησω την κορουλα μου! Ειχαμε αποφασισει να τη βαφτισει ενας συναδελφος του αντρα μου, με τον οποιο ειχαμε και φιλικες σχεσεις. Ο "παρολιγον" νονος, δεν ενδιαφερθηκε να μας παρει μια φορα τηλεφωνο να δει τι κανουμε και τι κανει και το βαφτιστηρι του κι αρχισε να μας πεταει σποντες του τυπου "χρωσταω, δεν εχω να πληρωσω το ενοικιο, με κυνηγανε οι τραπεζες" κι αλλα τετοια πολλα! Οταν τον ρωτησα λοιπον, πως με τοσα οικονομικα προβληματα ειναι ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ βραδυ εξω και το γλενταει, μου απαντησε πως τον κερνανε... :roll: Ειχα αρχισει να στραβωνω με ολα αυτα και καπου εκει εφτασε το καλοκαιρι... Οπου με παιρνει η Μαρια τηλεφωνο να μου ανακοινωσει πως ειναι εγκυος στο 3ο της παιδακι και να παρω τη μικρη μου να παμε στο εξοχικο που ειχαν νοικιασει για να κανουμε ολοι μαζι διακοπες! Ετσι κι εγινε.. Ενω ειχε πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη, εβρισκε χρονο να παιζει με τη δικη μου κορη και με τις πραξεις της μου εδειχνε πως την υπεραγαπαει!

Κοντευαν μεσα Αυγουστου οταν με πηρε τηλ. ο "παρολιγον" νονος, να μου πει πως δεν εχει λεφτα ουτε για το στολισμο, ουτε για τα στεφανα (καναμε γαμο και βαφτιση μαζι), ουτε για λαμπαδες και πως ειναι "πανι με πανι"... Φυσικα και πελαγωσα γιατι σε λιγοτερο απο ενα μηνα ηταν να γινουν τα μυστηρια! Κι εκει παλι με ξελασπωσε η Μαρια.. Εβαλε ολα τα λεφτα (αν και μεταξυ μας αυτο ηταν το λιγοτερο, ο ΤΡΟΠΟΣ ειναι που μετραει), ετρεξε παρ'ολο που ειναι εγκυος και ηρθε Αθηνα απο Πατρα χωρις να παραπονεθει καθολου!

Εγω λοιπον ειμαι πολυ χαρουμενη που ειχαμε αυτη την εξελιξη και που νονα της μικρης μου ειναι η συγκεκριμενη κοπελα με τον ξαδερφο του αντρα μου (που επισης μας παντρεψανε κιολας).. Και ξαναλεω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ! Θα προτιμουσα να μου ελεγε απο την αρχη πως δεν θελει, δεν μπορει, αδυνατει, κι εγω θα εβρισκα λυση να ειναι εκεινος νονος χωρις να με "αδειασει" λιγο πριν τα μυστηρια!

Συγγνωμη αν σας κουρασα με την ιστορια μου, απλα ηθελα να σου πω πως μερικες φορες αποδυκνειεται σωτηριο να ειναι νονος καποιος συγγενης.. Το βασικο ομως ειναι ο ανθρωπος που θα το βαφτισει να ειναι πανω απο ολα ανθρωπος και να αγαπαει πολυ το παιδι! Καλη επιτυχια! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό κι εγω έχω προβληματιστεί επειδή θέλω όποιος βαπτίσει το μωρό μου να είναι κοντά του τουλάχιστον για τα παιδικά του χρόνια.

Πριν 6 μηνες μου ζήτησε μια φίλη μου να τη βαπτίσει αλλά τους τελευταίους μήνες ούτε επικοινωνεί και φυσικά έχει 5 μήνες να μας δει από κοντά. Πριν ένα μήνα που της τηλεφώνησα μου είπε θα περνούσε και από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Δεν έχουμε μαλώσει ή κατι τέτοιο αλλά αυτή η απουσία και εξαφάνιση με προβληματίζουν για το άν συνεχίζει να θέλει να βαπτίσει. Από το βράδι που συμφωνήσαμε την κουμπαριά δεν ξανασυζυτήσαμε το θέμα, πάνε 6 μήνες τώρα.

Έτσι, σκέφτομαι ως εναλλακτική είτε να βαπτίσει η ετεροθαλής αδελφή της είτε ο αδελφός μου.

 

Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκανα μια κουβεντα στην κοπελα και θα τη ρωτουσα για ποιον λογο εξαφανιζεται, λεγοντας της βεβαια παντα πως ο ρολος του νονου δεν πρεπει να ειναι σαν τον κομπαρσο.. Θα εβλεπα πως θα απαντουσε και θα επραττα αναλογως..

Τωρα αν πεσει σε δικαιολογιες οπως επεσε και ο δικος μας "φιλος" και δεν τη δεις και ιδιαιτερως "θερμη", θα της εξηγουσα τους λογους που δεν θελω να βαφτισει τελικα το παιδι μου.

Οπως και να 'χει, καλη επιτυχια!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειμαι υπερ....

 

οπως και να το κανεις, και την καλυτερη , καλυτεροτερη, σουπερ σχεση να εχεις με τη νονα σου δεν ειναι ποτε συγγενης σου.

Νομιζω οτι η νονα συγγενης ειναι διπλα σου σε όλη τη ζωη σου. Ισως αναγκαστικά αλλα ειναι... Δεν θα ειναι νονα των εορτων. Σπανια...

Θα μεγαλωσει μαζι της.

Σκεψου τον εαυτό σου... Ποσες φορες εχεις δει την νονά σου και ποσες φορες φορες την θεια σου την Ευριδικη??? (μη γελατε... εγω εχω θεια Ευριδικη....)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ, μου κάνει λίγο «αντικοινωνικό» χωρίς παρεξήγηση.

Μου θυμίζει παλιές κλειστές κοινωνίες που τα κάναν όλα μεταξύ τους.

Δλδ εκτός από τους συγγενείς μας δε βάζουμε άλλους στη ζωή μας, στο σπίτι μας?

Σκάρτοι υπάρχουν και συγγενείς υπάρχουν και φίλοι και γνωστοί. Είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα και ανθρώπου.

Προσωπικά δε θέλω να μπερδεύω συγγενείς με κουμπαριές. οι συγγενείς είναι και θα παραμείνουν συγγενείς μου και θέλω να «δεθώ και με φίλους μου για πάντα». Θέλω να έχω σχέσεις στενές και επαφές, «να δεθώ κοινωνικά» και με άλλα άτομα πέρα από το σόι μου, να διευρύνω τον κύκλο μου. Τα ανήψια μου είναι ανήψια μου και τα αγαπάω σαν παιδιά μου δεν νομίζω ότι μόνο αν τα βαφτίσω θα τους συμπαρασταθώ και θα τους βοηθήσω αν χρειαστεί και μπορώ να τους προσφέρω. Το ίδιο θα κάνω αν χρειαστεί και για τους κουμπάρους μου γιατί κατά μία έννοια και αυτοί γίνονται συγγενείς μου, όπως ακριβώς και οι εξ αγχιστείας συγγενείς (πεθερικά, κουνιάδος).

 

Ελπίζω να μη φαίνονται απόλυτα αυτά που γράφω. Αυτά ισχύουν για μένα, μπορεί και να είμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου γιο τον εχει βαπτισει η αδερφη του αντρα μου και νομιζω ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι τον λατρευει και τον εχει σαν γιο της μιας και η ιδια δεν εχει δικα της παιδια. εμεις εχουμε υπεροχη σχεση και δεν το εχω μετανοιωσει στιγμη. παντως και την κορη μου την εχει βαπτισει φιλη του αντρα μου και η γυναικα του ειναι δικη μου φιλη( απο πριν ) και μπορω να πω ειμαι τυχερη με τους νονους ειναι καταπληκτικοι και λατρευουν τα παιδια μου...οποιος και να ειναι αρκει να αγαπαει το παιδι και να διατηρησει τη σχεση μαζι του επειδη το θελει και οχι λογω υποχρεωσης!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

οποιος και να ειναι αρκει να αγαπαει το παιδι και να διατηρησει τη σχεση μαζι του επειδη το θελει και οχι λογω υποχρεωσης!

αυτό είναι το ζητούμενο και έχει να κάνει με το πως "μας βλέπει/νοιάζεται" ο συγγενής ή ο φίλος μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...