Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβλημα με το ρολοι-μετρητη στο νεο σπιτι..


tattoo

Recommended Posts

Μετακομιζουμε γιατι το σπιτι που μεναμε μουχλιασε..Βρηκα αλλο σπιτι δωσαμε προκαταβολη κι ενα νοικι και τωρα ο αντρας μου το βαφει...οταν μιλισα με τον ιδιοκτητη μου πε οτι εχει το δικο του ρολοι για νερο και ρευμα...ελα ομως που οταν του ζητησα να τα δω μου εδειξε μετρητη για το ρευμα...Το προβλημα ειναι το εξης....το συγκροτημα εχει αδεια ξενοδοχειου και ρευμα τριφασικο...για καθε σπιτι εχει μετρητη...αυτος ειπε οτι χρεωνει την kw/h 0,22 Ε...εμενα στη ΔΕΗ μου πανε οτι το τριφασικο χρεωνεται 0,17..εχει και τα τελη τα δημοτικα λεει αυτος και βγαζει ενα μεσο ορο και καλα...με το νυχτερινο τι γινεται του λεω..ειναι μικρο το ποσοστο απανταει...ο μετρητης του σπιτιου μου δεν εχει κοντερ για νυχτερινο και φυσικα δεν βρισκω το λογο εφοσονν υπαρχει στο κεντρικο ρολοι...αντε να καταπιω το ψεμα γτ ειχα ρωτησει εξαρχης αν εχει οικιακη χρεωση και μου πε ψεματα και γι αυτο...με τη ΔΕΗ δεν βγαζω ακρη...εγω θελω να βαλω μετρητη που να μετραει και το νυχτερινο...το ερωτημα ειναι..πρεπει ο ιδιοκτητης να συμφωνει η ειναι υποχρεωμενος να το δεχτει?η μηπως να του κανω μια αναφορα στη νομαρχια ακομα δεν εχω μπει στο σπιτι?Εν τω μεταξυ συμβολαιο δεν υπογραψαμε γιατι μας προτεινε να μας δινει αποδειξη παροχης υπηρεσιων για καθε νοικι και ο λογιστης μας συμφωνησε οτι ειναι καλυτερα ετσι...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προτείνω μακριά και αλάργα. Όλα αυτά είναι μπλεξίματα.

Τι πάει να πει απόδειξη παροχής υπηρεσίων?

Τι πάει να αυτό βάζει ένα μέσο όρο?

 

Αν δεν έχεις υπογράψει συμβόλαιο, θα έλεγα να το ξανασκεφτείς.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχουμε ηδη πληρωσει 800 ευρω και ειλικρινα αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οτι δεν εχει υγρασια το σπιτι...μιλησα ξανα με ΔΕΗ και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αιτηση διαχωρισμου οποτε θα κανω συμβολαιο απο τον Ιανουαριο κι επειτα θα μου βαλουν δικο μου ρολοι και οχι με τριφασικο αν θελω...για να δουμε...καιγομαι να φυγω απο δω η μικρη ειναι ενα μηνα με βρογχιτιδα και ολα βρωμανε μουχλα...ουφουφ ουφ

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχουμε ηδη πληρωσει 800 ευρω και ειλικρινα αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οτι δεν εχει υγρασια το σπιτι...μιλησα ξανα με ΔΕΗ και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αιτηση διαχωρισμου οποτε θα κανω συμβολαιο απο τον Ιανουαριο κι επειτα θα μου βαλουν δικο μου ρολοι και οχι με τριφασικο αν θελω...για να δουμε...καιγομαι να φυγω απο δω η μικρη ειναι ενα μηνα με βρογχιτιδα και ολα βρωμανε μουχλα...ουφουφ ουφ

 

πωπω καλή τυχη σου ευχομαι και μακάρι να μην έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη..

πάρε μια συσκευή που μαζευει την υγρασία έχει στο πράκτικερ και δεν ξεπερνάει τα 20 ευρώ μπορεί να είναι και πολύ πιο φθηνη εμείς έχουμε μια τέτοια και δεν έχω καθόλου υγρασία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω καλή τυχη σου ευχομαι και μακάρι να μην έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη..

πάρε μια συσκευή που μαζευει την υγρασία έχει στο πράκτικερ και δεν ξεπερνάει τα 20 ευρώ μπορεί να είναι και πολύ πιο φθηνη εμείς έχουμε μια τέτοια και δεν έχω καθόλου υγρασία

 

Ασε εχουμε αφυγραντηρα 24 ωρες να δουλευει....2 aircondition στο dry και παλι ολο κ χειροτερευει...δεν σωζεται...

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχουμε ηδη πληρωσει 800 ευρω και ειλικρινα αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οτι δεν εχει υγρασια το σπιτι...μιλησα ξανα με ΔΕΗ και μου ειπαν οτι μπορω να κανω αιτηση διαχωρισμου οποτε θα κανω συμβολαιο απο τον Ιανουαριο κι επειτα θα μου βαλουν δικο μου ρολοι και οχι με τριφασικο αν θελω...για να δουμε...καιγομαι να φυγω απο δω η μικρη ειναι ενα μηνα με βρογχιτιδα και ολα βρωμανε μουχλα...ουφουφ ουφ

 

ΔΕΝ μπορείς εσύ να κάνεις αίτηση διαχωρισμού, αλλά ο ιδιοκτήτης, και ΑΝ το θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μετακομιζουμε γιατι το σπιτι που μεναμε μουχλιασε..Βρηκα αλλο σπιτι δωσαμε προκαταβολη κι ενα νοικι και τωρα ο αντρας μου το βαφει...οταν μιλισα με τον ιδιοκτητη μου πε οτι εχει το δικο του ρολοι για νερο και ρευμα...ελα ομως που οταν του ζητησα να τα δω μου εδειξε μετρητη για το ρευμα...Το προβλημα ειναι το εξης....το συγκροτημα εχει αδεια ξενοδοχειου και ρευμα τριφασικο...για καθε σπιτι εχει μετρητη...αυτος ειπε οτι χρεωνει την kw/h 0,22 Ε...εμενα στη ΔΕΗ μου πανε οτι το τριφασικο χρεωνεται 0,17..εχει και τα τελη τα δημοτικα λεει αυτος και βγαζει ενα μεσο ορο και καλα...με το νυχτερινο τι γινεται του λεω..ειναι μικρο το ποσοστο απανταει...ο μετρητης του σπιτιου μου δεν εχει κοντερ για νυχτερινο και φυσικα δεν βρισκω το λογο εφοσονν υπαρχει στο κεντρικο ρολοι...αντε να καταπιω το ψεμα γτ ειχα ρωτησει εξαρχης αν εχει οικιακη χρεωση και μου πε ψεματα και γι αυτο...με τη ΔΕΗ δεν βγαζω ακρη...εγω θελω να βαλω μετρητη που να μετραει και το νυχτερινο...το ερωτημα ειναι..πρεπει ο ιδιοκτητης να συμφωνει η ειναι υποχρεωμενος να το δεχτει?η μηπως να του κανω μια αναφορα στη νομαρχια ακομα δεν εχω μπει στο σπιτι?Εν τω μεταξυ συμβολαιο δεν υπογραψαμε γιατι μας προτεινε να μας δινει αποδειξη παροχης υπηρεσιων για καθε νοικι και ο λογιστης μας συμφωνησε οτι ειναι καλυτερα ετσι...

 

 

 

νομίζω ότι σε συμφέρει να το πληρώνεις με μετρητή το ρεύμα διότι αν το συγκρότημα έχει πχ 3 διαμερίσματα πληρώνεις τα πάγια δια 3.Μπορείς να του ζητήσεις τον λογαριασμό και να υπολογίσεις μόνη σου πόσο χρεώνεται η μονάδα.Αν αυτός έχει κάνει αίτηση για νυχτερινό στον δεύτερο λογαριασμό που έρχεται δηλαδή στον εκκαθαριστικό, γράφει πόσες μονάδες είναι ημερήσιες και πόσες νυχτερινές.Υπάρχει τρόπος λοιπόν που αν θέλεις μπορώ να στον πω για να υπολογίσεις πόσο κάνει η μονάδα και σύμφωνα με τον μετρητή σου τι χρήματα θα του δώσεις για το ρεύμα στο τετράμηνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...