Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίλημμα μεγάλο!SOS


lolalu

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι!

 

Χρειαζομαι βοήθεια!εχω ενα φοβερο δίλημμα!δεν ξέρω τι να κανω!Αυτη τη στιγμη μένουμε σε μια μονοκατοικια 450?,με μεγάλη αυλή ,ωραίο σπιτι με 2υπνοδωματια πολυ μικρα,ενα πολυ μικρο μπανιο ,πισινα( δεν λειτουργεί οποτε άχρηστη) γυρω γυρω μπαλκόνια τζάκι πολυ μικρο,μικρη κουζινα!80τμ!πολλα ελλατωματακια που δυσκολεύουν τη ζωη μου με 2 παιδια!

απο ολα αυτα το κακο ειναι πως δεν εχω πρόσβαση πουθενά,ουτε για περίπατο με τα παιδια με αποτελεσμα να ειμαι συνέχεια μα συνέχεια μέσα,τα παιδια να βαριουνται ,να κάνουν ζημιές,εγω να μην μιλάω με κανέναν απολυτως και να τσακωνομαι με τον άντρα μου (βατραχάνθρωπος) οποτε καταλαβαίνετε πως λείπει αρκετα,μια υπηρεσία ,μια άσκηση στα βουνά ,μια επίδειξη και παει λέγοντας!

Αποφασίσαμε να παμε σε άλλο σπιτι πιο κοντα στην πόλη!βρηκαμε ενα σπιτι αρκετα μεγάλο πολλα ντουλάπια παντου πολυ ωραία κουζινα,γρανιτης,λευκα ντουλάπια με τζαμαριες κτλ.αυλή μικρη,ενα μικρο παιδικο δωμάτιο,ενα άλλο πολυ μεγάλο,ενα πολυ μεγάλο μπανιο ,ενα μικρο δώμα εξωτερικά,μια αποθήκη για πλυντηριο στεγνωτηριο κτλ εξωτερικά ,χωρις τζάκι ξεχωριστή σαλοτραπεζαρια(αυτο μου αρεσει) !σχεδον παραδοσιακή με μοντερνα ντουλάπια χαχα..330?

Το πρόβλημα μας λοιπόν ειναι πως ειναι τριπλοκατοικια,μένουν αλλοι απο πάνω και μια γριουλα απο κάτω!Τα παιδια μας ειναι πολυ ζωηρα,φοβαμαι την συμπεριφορά τους στο σπιτι μέσα!εχουμε μάθει αυτόνομοι,θα δυσκολευτουμε νομιζω !το άλλο πρόβλημα ειναι το κοινό ρεύμα!εχουμε βέβαια εσωτερικά!

Δεν ξέρω τι να κανω!τι θα αντιμετωπίσω!να πω πως εκει που λέμε να παμε μένουν πολυ κοντα 4 φίλες μου!απεναντι εχει πλατεία!,φούρνο,φαρμακείο,λαικη,περίπτερο,γαλακτοκομικά,ολα στα πόδια μου!

Συγγνώμη ειλικρινά για το μεγάλο ποστ!δεν είχα άλλη λύση!βοηθηστε με να αποφασίσω!

 

Ευχαριστω πολυ!παω να σκάσω!

:confused::confused::confused

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφου σ'αρέσει καλύτερα αυτό που βρήκες, γιατί το σκέφτεσαι; Μετακόμισε κ στην πορεία βλέπεις. Αλλωστε τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται με την πρώτη ματιά, ίσως να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα με τους πάνω-κάτω. Θα κάνεις λίγη προσπάθεια να βάλεις λίγα όρια στα παιδιά, πράγμα το οποίο ειναι απαραίτητο κ τα υπόλοιπα θα φανούν με τον καιρο.

Κ στο κάτω-κάτω, με ενοίκιο θα είσαι, αν υπάρξει χοντρό πρόβλημα με τους γείτονες που δε το πιστεύω, τα μαζεύεις κ σ'άλλη παραλία!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι σημαινει αυτο με το εσωτερικο κοινο ρευμα. Παντως με τη γιαγια θα εχετε θεμα, θα της πρηζετε τα συκωτια καθημερινα και ενδεχομενως αυτη τα δικα σας. Τα παιδια κανουν φασαρια και θα εισαι συνεχεια στην πριζα να τα μαζευεις. Το εχω αυτο καθημερινα με τους γειτονες μου και δυστυχως εχουν αποθρασυνθει και πλεον απαιτουν να μη κανουμε φασαρια ολη μερα. Κατα τα αλλα μια χαρα σε βλεπω. Αν ανησυχεις μπορεις να δεις και αλλα σπιτια μηπως βρεις κατι καλυτερο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

θες να αλλάξουμε???? να έρθω εγώ να μείνω στην μονοκατοικία κι εσείς σε ένα υπερλουξ διαμέρισμα που πρέπει να σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας, που δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τους από πάνω κι από κάτω για το ποιος τινάζει το τραπεζομάντιλο, γιατί έπεσαν φύλλα από τα λουλούδια σου, γιατί μύρισε το σπίτι τζακίλα από την από κάτω, γιατί πληρωσες τόσα κοινόχρηστα κι οι άλλοι λιγότερα, να μαλώνεις γιατί το αυτοκίνητο το πάρκαρες καταλάθος δυο δάχτυλα πιο μέσα και πατάς τη γραμμή του πάρκινγ του άλλου? γιατί το παιδί σου λέρωσε το διάδρομο με σοκολάτα??? να σου πέσει ζαχαρη ενώ πας να φτιάξεις γλυκό το βραδάκι που κοιμήθηκαν τα πιτσιρίκια και να μην μπορείς να βάλεις σκούπα γιοατί έχει πάει 11 και 10 και θα αρχίσουν να σου χτυπάνε με τα σκουπόξυλα??? Και άλλα πολλά που αμα σου τα αναλύσω θα φρικάρεις. και τι δεν θα έδινα να ζήσω με την οικογενεια μου κάπου πιο ύσηχα. Μπορείς να φτιάξεις ένα καλό πρόγραμμα και να κανονίζεις 2 φορές τη βδομάδα να πηγαίνεις κάπου με τα παιδιά άλλες δυο να καλείς φίλες στο σπίτι με τα δικά τους παιδιά...να φροντίζετε τον κήπο σας μαζί με τα πιτσιρίκια...να έχει το καθένα τα λουλούδια του που θα πρεπει να περιποιείται...να κάθεστε μεσημέρια ηλιόλουστα στον κήπο και να παίζεται χωρίς να σκέφτεσαι αν ενοχλείς τους από πάνω/κάτω...να κάνετε χειροτεχνίες, να χορεύεται...Όπως κατάλαβες εγώ είμαι σε μια διαδικασία να πείσω τον άντρα μου να πουλήσουμε το διαμέρισμα και να αγοράσουμε μονοκατοικία.....Α!!!! γιατί και ο δικός μου άντρας δουλεύει περίεργα ωράρια ότι να ναι υπηρεσίες σε πληροφορώ ότι μαλώνουμε πολύ περισσότερο από ότι εσείς είμαι σίγουρη γιατί δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την μεταξύ μας συμβίωση αλλά και με τη συμβίωση και με άλλες οικογένειες. Να σκεφτείς ότι του κάναν παρατήρηση γιατί ξυρίζεται στις 5:30 το πρωί και τους ενοχλεί..να ξυρίζεται από την προηγούμενη το βράδυ λέει...και μετά φρικάρεις η δεν φρικάρεις???/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nikkky τα παιδάκια μουειναι 33 μηνών ο μεγάλος κ 14 μηνών ο μικρός,ποσο εύκολο θα ειναι να τους βάλω όρια?

Vera μεγαρα μενω ολα πολυ ακριβα!δυστυχως δεν καταλαβαίνουν πως συνέχεια μας κόβουν λεφτα!

Αφροδιτη χα χα χα αυτο ακριβώς σκεφτηκα!εδω που μενω δεν το χαιρομαι το σπιτι! Εχω τόσα πράγματα που δεν ξέρω που να τα βάλω!περιττο να σου πω πως η ηλεκτρική σκουπα ,ειναι στο σαλόνι!κ το στεγνωτηριο επισης!οσο για το πλυντηριο ειναι του σπιτιου,δεν πλένει καθόλου καίει τα εντερα του κ δεν μπορω να παρω άλλο!δν χωράει στο μπανιο!

Link to comment
Share on other sites

θες να αλλάξουμε???? να έρθω εγώ να μείνω στην μονοκατοικία κι εσείς σε ένα υπερλουξ διαμέρισμα που πρέπει να σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας, που δεν μπορείς να συνεννοηθείς με τους από πάνω κι από κάτω για το ποιος τινάζει το τραπεζομάντιλο, γιατί έπεσαν φύλλα από τα λουλούδια σου, γιατί μύρισε το σπίτι τζακίλα από την από κάτω, γιατί πληρωσες τόσα κοινόχρηστα κι οι άλλοι λιγότερα, να μαλώνεις γιατί το αυτοκίνητο το πάρκαρες καταλάθος δυο δάχτυλα πιο μέσα και πατάς τη γραμμή του πάρκινγ του άλλου? γιατί το παιδί σου λέρωσε το διάδρομο με σοκολάτα??? να σου πέσει ζαχαρη ενώ πας να φτιάξεις γλυκό το βραδάκι που κοιμήθηκαν τα πιτσιρίκια και να μην μπορείς να βάλεις σκούπα γιοατί έχει πάει 11 και 10 και θα αρχίσουν να σου χτυπάνε με τα σκουπόξυλα??? Και άλλα πολλά που αμα σου τα αναλύσω θα φρικάρεις. και τι δεν θα έδινα να ζήσω με την οικογενεια μου κάπου πιο ύσηχα. Μπορείς να φτιάξεις ένα καλό πρόγραμμα και να κανονίζεις 2 φορές τη βδομάδα να πηγαίνεις κάπου με τα παιδιά άλλες δυο να καλείς φίλες στο σπίτι με τα δικά τους παιδιά...να φροντίζετε τον κήπο σας μαζί με τα πιτσιρίκια...να έχει το καθένα τα λουλούδια του που θα πρεπει να περιποιείται...να κάθεστε μεσημέρια ηλιόλουστα στον κήπο και να παίζεται χωρίς να σκέφτεσαι αν ενοχλείς τους από πάνω/κάτω...να κάνετε χειροτεχνίες, να χορεύεται...Όπως κατάλαβες εγώ είμαι σε μια διαδικασία να πείσω τον άντρα μου να πουλήσουμε το διαμέρισμα και να αγοράσουμε μονοκατοικία.....Α!!!! γιατί και ο δικός μου άντρας δουλεύει περίεργα ωράρια ότι να ναι υπηρεσίες σε πληροφορώ ότι μαλώνουμε πολύ περισσότερο από ότι εσείς είμαι σίγουρη γιατί δεν έχουμε να κάνουμε μόνο με την μεταξύ μας συμβίωση αλλά και με τη συμβίωση και με άλλες οικογένειες. Να σκεφτείς ότι του κάναν παρατήρηση γιατί ξυρίζεται στις 5:30 το πρωί και τους ενοχλεί..να ξυρίζεται από την προηγούμενη το βράδυ λέει...και μετά φρικάρεις η δεν φρικάρεις???/

 

Πω πω..με φρικαρες τώρα!ετσι κ εχω τέτοια την εβαψα!παντως σε περίεργους επεσες!απο κάτω μενει η μάνα του κ απο πάνω ο αδερφός του,εχει δυο κορίτσια!

Φαντάζομαι δεν θα εχω κ τόσα προβλήματα πια..λέω εγω!

Τα παρουσιάσεις παντως ωραία με τον κήπο αλλα δεν ειναι ετσι τουλαχιστον εδω!τα παιδια μου ειναι μικρα ,οταν τους παω κάτω τους κυνηγώ συνέχεια να μην πανε στη βρύση , μην χαλουν τα λουλούδια της σπιτονοικοκυρας(μενει απο κάτω) αλλα ερχεται μια στο τόσο,μην ρίξουν πέτρες στην πισινα μην μην μην μην..σε ρωτω τι να τον κανω τον κήπο αν δν μπορούν να ειναι ελεύθερα!?ασε που πιάνουν τις βρωμουσες,τις αραχνες,τα σκαθαρια κτλ..όλο μη ειμαι κ εδω αστα!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω..με φρικαρες τώρα!ετσι κ εχω τέτοια την εβαψα!παντως σε περίεργους επεσες!απο κάτω μενει η μάνα του κ απο πάνω ο αδερφός του,εχει δυο κορίτσια!

Φαντάζομαι δεν θα εχω κ τόσα προβλήματα πια..λέω εγω!

Τα παρουσιάσεις παντως ωραία με τον κήπο αλλα δεν ειναι ετσι τουλαχιστον εδω!τα παιδια μου ειναι μικρα ,οταν τους παω κάτω τους κυνηγώ συνέχεια να μην πανε στη βρύση , μην χαλουν τα λουλούδια της σπιτονοικοκυρας(μενει απο κάτω) αλλα ερχεται μια στο τόσο,μην ρίξουν πέτρες στην πισινα μην μην μην μην..σε ρωτω τι να τον κανω τον κήπο αν δν μπορούν να ειναι ελεύθερα!?ασε που πιάνουν τις βρωμουσες,τις αραχνες,τα σκαθαρια κτλ..όλο μη ειμαι κ εδω αστα!

 

κοίτα ...σου λέω απλά την αποψη μου..δες και τα υπόλοιπα μνμ από τα άλλα άτομα και αποφάσισε με ηρεμία και προπαντός με βάση τις ανάγκες της οικογένειας σου...Πάντως λόγω δουλειάς του άντρα μου οι περισσότερες μηνύσεις, διαταράξεις, τσακωμοί και μαλώματα για ψύλλου πήδημα γίνονται σε πολυκατοικίες είναι αποδεδειγμένο Σε ένα 8ωρο μπορεί να έχει 6, με 7 επεισόδια σε οικοδομές και ζούμε και σε επαρχιακή πόλη. Τώρα όσο για το μη και μη ...φαντάσου να ζεις σε διαμέρισμα. Απλά θα σου πω ότι ένα μεσημέρι η μικρή είχε ένα παιχνίδι και το χτύπαγε πάνω στην μεταλλική κρέκλα..Μη κατερινα,,, μη κατερινακι εγω...τίποτα αυτή..σε 2 λεπτά αρχίσανε να ακούγονται γκαπα γκουπα από κάτω...Μάζεψα άρων άρων το παιδί..του πήρα το παιχνίδι..αυτή να κλαίει να κλαίω κι εγώ μαζί γιατί στερώ το παιχνίδι από το μωρό...και την έβαλα στο καρότσι για ύπνο...Μου βγήκε η ψυχή.. εγώ να κουνάω εκείνη να σηκώνεται και τα νεύρα μου ζαρτιέρες... ώσπου το παιδί από το πολύ κούνα κούνα θέλοντας και μη κοιμήθηκε...όλο μη και μη θα είσαι και στο διαμέρισμα και μη σου πω και χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Κοινό ρεύμα σημαίνει ... ΑΚΡΙΒΟ ρεύμα!!

Γιατί η ΔΕΗ έχει κλιμακωτό τιμολόγιο. Κάποιες κιλοβατώρες... Α τιμή, κάποιες Β τιμή κτλ...

3 οικογένειες.... = μεγάλες απαιτήσεις... άρα... ενδεχομένως να πληρώνεις πολύ περισσότερο τελικά!

 

Επίσης τριπλοκατοικία μπορεί να σημαίνει και κοινόχρηστα!

Δες δηλαδή κι άλλα έξοδα που δε φαίνονται (π.χ. καθαριότητα στη σκάλα, κοινόχρηστο νερό, κτλ κτλ)

 

Έτσι αυτά τα 330 ευρώ μπορεί να είναι αρκετά περισσότερα.......

Θέλει προσοχή και να μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις! Γιατί από τη στιγμή που θα μπεις μέσα, θα απαιτήσουν από εσένα να είσαι εντάξει στις οικονομικές υποχρεώσεις σου. Άρα κι εσύ πρέπει να ξέρεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ έχεις να πληρώσεις και όχι στο περίπου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Baggi δεν έχεις και άδικο!αλλα ψαχνω 7 μήνες και ολα απο 500 και πάνω!αλλωστε σκέφτομαι τωρα εγω,δεν θα το αγοράσουμε κιόλας!αν ειναι τόσο χαλια τα πράγματα θα ψάξουμε κ αλλου αλλα θα έχουμε γλιτώσει 150? συν βενζίνες (36χλμ κάθε μέρα) συν πολλες υπηρεσίες μονη!

Αχ δεν ξέρω ολα ωραία αλλα πρεπει να κοιτάξουμε λίγο και την τσέπη!απο το νέο έτος θα κόψουν τα εκτος έδρας!κ πολλα αλλα!ειναι δυσκολα τα πράγματα παντως!ειναι ενα θέμα και αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης τώρα με την κρίση σκέψου πως κάποιοι από τους ενοίκους μπορεί να αποφάσισαν να χρησιμοποιήσουν κάποια θερμαντικά σώματα με ρεύμα. Άρα, οι λογαριασμοί να έρχονται "φουσκωμένοι" και ενώ θα έχετε την αναλογία στα διαμερίσματα... η ΔΕΗ θα χρεώνει με υψηλότερη τιμή την κιλοβατώρα (κλιμάκωση που έγραψα παραπάνω).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κοινό ρεύμα σημαίνει ... ΑΚΡΙΒΟ ρεύμα!!

Γιατί η ΔΕΗ έχει κλιμακωτό τιμολόγιο. Κάποιες κιλοβατώρες... Α τιμή, κάποιες Β τιμή κτλ...

3 οικογένειες.... = μεγάλες απαιτήσεις... άρα... ενδεχομένως να πληρώνεις πολύ περισσότερο τελικά!

 

Επίσης τριπλοκατοικία μπορεί να σημαίνει και κοινόχρηστα!

Δες δηλαδή κι άλλα έξοδα που δε φαίνονται (π.χ. καθαριότητα στη σκάλα, κοινόχρηστο νερό, κτλ κτλ)

 

Έτσι αυτά τα 330 ευρώ μπορεί να είναι αρκετά περισσότερα.......

Θέλει προσοχή και να μη ντρέπεσαι να ρωτήσεις! Γιατί από τη στιγμή που θα μπεις μέσα, θα απαιτήσουν από εσένα να είσαι εντάξει στις οικονομικές υποχρεώσεις σου. Άρα κι εσύ πρέπει να ξέρεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ έχεις να πληρώσεις και όχι στο περίπου.

 

Alcyon μου ,γεια σου!παντα χαιρομαι να σε διαβάζω!αυτο με το κοινό ρεύμα ειναι μεγάλη υπόθεση,δεν εχω ιδέα τι γίνεται!εχει τριφασικο λεει,νυχτερινο!κοινοχρηστα δεν εχει,κοινο νερο δεν εχει!εχει ομως βόθρο!καλα και εδω που μενω βόθρο εχει!

Αύριο εχω ραντεβού και για ενα άλλο σπιτι 400? διπλοκατοικια ,απο κάτω μενει ο κουνιαδος του!αυτονομο τελειως!με τζάκι!απο πάνω ταράτσα!2002 κατασκευη!145 τμ!

Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινό σημαίνει:

- έξτρα πάγιο,

- φθηνό ρεύμα ΜΟΝΟ τις νυχτερινές ώρες. Αλλά συνήθως τα σώματα (λαδιού, κλιματιστικά κτλ) τα "καίμε" όλη τη μέρα.

 

Άρα αν εσύ κάνεις οικονομία και βάζεις πλυντήρια το βράδυ....

αλλά ο διπλανός σου βάζει όλη μέρα το σώμα στην πρίζα ή το κλιματιστικό.... Δε φαίνεται στα ρολόγια σας ποιος έκαψε τι.

Εντάξει... η ΔΕΗ θα πει... τόσες κιλοβατώρες κανονικό... τόσες νυχτερινό. Εσείς ΠΩΣ θα τις κατανείμετε;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βόθρος με βόθρο έχει διαφορά.

Ρώτα κάθε πότε αδειάζουν. Αν είναι στεγανός ή διαπερατός και κάθε πότε κάνουν συντήρηση.

 

Έχει τύχει σε σπίτι (2 διαμερίσματα) να μου κάθεται αλλαγή βόθρου της τάξης των 20 ευρώ (πολύ λίγα!!!) και έχει τύχει να πληρώσω για βόθρο 80/μήνα. Επίσης μου έχει τύχει να φράξει και να χρειαστεί να πληρώσουμε συντήρηση και απόφραξη και έξτρα άδειασμα άρα χτυπάγαμε κάτι έξτρα 200άρια !! και μάλιστα αυτό το πράγμα εις διπλούν εντός της ίδιας χρονίας!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες το θέμα της θέρμανσης! Πληρώνουν όλοι τα κοινόχρηστα; Πόσο "καίει";; Ρώτα τους άλλους ενοίκους αν μπορείς για να δεις τις εντυπώσεις σου και να πάρεις μια γενική εικόνα. Άσε που έτσι θα δεις και τις διαθέσεις τους απέναντι στα παιδιά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χμ.,έχεις δίκιο!ετσι θα ειναι σαν να πληρώνω τα ίδια λεφτα με τωρα!και να εχω να δώσω λογαριασμο και σε άλλους!

Εμεις εδω μια φορα έχουμε πληρώσει βόθρο!περσυ!

Ο κύριος μας είπε πως πάνω απο 20 ευρώ το μήνα δεν θα μου βγει επισης οταν έμενε εκει το ρεύμα του ερχοταν το δίμηνο λιγότερο απο 120? ,εγω τα θεωρω πολλα αφου εδω μου ερχεται πολυ λιγότερο!και εδω νυχτερινο εχω!

Μηπως καλύτερα να έδινα 400 και αυτόνομη παρα 300 και να μην ξέρω τι άλλο να περιμενω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολύ φοβάμαι πως στο φτηνότερο... θα σου βγει τελικά ακριβότερο....

 

Ψάξτο...

Ειδικά στα "κοινά"....

Βόθρο εμείς σε δικό μας πλέον (δάνειο κτλ) πληρώνουμε 40 το μήνα.

 

Στο άλλο που ήταν 80/μήνα, ο βόθρος δεν ήταν στεγανός και επομένως με τα νερά της βροχής ... γέμιζε!!! Το χειμώνα δηλαδή κάναμε πολλά αδειάσματα, ενώ το καλοκαίρι αρκετά λιγότερα!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα κοινόχρηστα πληρώνεις είτε είσαι στο σπίτι είτε λείπεις, ενώ στα αυτόνομα, όταν είσαι πληρώνεις όταν λείπεις..... απλά λείπεις! ;)

 

(Ένα ένα τα θυμάμαι! χαχαχαχαχα Είναι η ώρα!)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες το θέμα της θέρμανσης! Πληρώνουν όλοι τα κοινόχρηστα; Πόσο "καίει";; Ρώτα τους άλλους ενοίκους αν μπορείς για να δεις τις εντυπώσεις σου και να πάρεις μια γενική εικόνα. Άσε που έτσι θα δεις και τις διαθέσεις τους απέναντι στα παιδιά.

 

Alcyon ,τι θα μου πουν συγγενεις του σπιτονοικοκυρη ειναι μάνα και αδελφός!Στην πρωτη μας συνάντηση τον ρώτησα αν θα υπάρξει πρόβλημα με τα παιδια!καθως ειναι μικρα και ζωηρα πολυ!

Η απαντηση του ήταν ΄΄οχι ,παιδια ειναί΄΄!

Για να πω την αληθεια ο μονος λόγος που θελω να φύγω ειναι γιατι ειμαι μακρυα απο ολα αλλα και γιατι το σπιτι ειναι πολυ μικρο,μου βγαζει πολλα πρόβληματα καθημερινα τα νευρα μου ειναι τεντωμενα,τα βαζω με τα παιδια συνέχεια!ο μικρός δεν κάθεται στο παιδικο καθισμα με τίποτα με αποτελεσμα να μην παίρνω το αμάξι να πηγαίνω βόλτα!εχω και εγω ανάγκη να βρεθώ με κόσμο!ειμαι 25 χρόνων και νοιωθω 60!δεν εχω διάθεση ουτε με τα παιδια να ασχοληθω ντρέπομαι που το λέω αλλα ειναι η αληθεια!ισως αν άλλαζα σπιτι και έβλεπα κόσμο να ήμουν λίγο πιο καλα!

Link to comment
Share on other sites

Ωωω δεν το πρόσεξα πως είναι οι συγγενείς!

Πάντως και πάλι δε χάνεις τίποτα να χτυπήσεις μια πόρτα και να πεις ... σκοπεύω να πιάσω το σπίτι εδώ και είπα να πω μια καλημέρα! ;) Να δεις φάτσες...

 

 

Εγώ ήμουν σε σπίτι... όπως το περιγράφεις...

3 οροφοδιαμερίσματα, με συγγενείς του σπιτονοικοκύρη στα άλλα. Με βόθρο (αυτόν με τα 80+ και τα έξτρα θέματα). Το σπίτι ήταν καμιά 90αριά τετραγωνικά... και πήγαινε στα 450 (προ διετίας). Τα κοινόχρηστα όμως ήταν ένα δράμα τελικά! Όχι άδικα. Αλλά βγαίνανε πολλά.

 

Γενικά όμως πέρασα καλά. Είχανε κι αυτοί παιδιά και έτσι το θέμα της φασαρίας δεν ήταν πρόβλημα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λέω λοιπόν να ακολουθήσω το ένστικτο μου,να λαβω σοβαρα υπόψιν τις πολύτιμες συμβουλες σου αλλα και εμπειρίες,και να περιμενω μετα τις γιορτές μηπως και βρω κάτι καλυτερο!

Αααα μας το κατέβασε εδω απο 450.. Σε 380! Και πάλι θελω να φύγω αλλα θα κανω υπομονη!δεν αντέχω τα μπλεξίματα άλλο!και σίγουρα θα εχω ...παντα με κυνηγούν...χαχαχααα...

Link to comment
Share on other sites

Nikkky τα παιδάκια μουειναι 33 μηνών ο μεγάλος κ 14 μηνών ο μικρός,ποσο εύκολο θα ειναι να τους βάλω όρια?

Vera μεγαρα μενω ολα πολυ ακριβα!δυστυχως δεν καταλαβαίνουν πως συνέχεια μας κόβουν λεφτα!

 

Εγω με τους γειτονες δεν ειχα ποτε προβλημα πριν, πολυ καλες σχεσεις φιλικες. Με το που μεγαλωσαν τα παιδια (5 ο ενας 2 μισι ο αλλος) και εγιναν δυο και οπως καταλαβαινεις παιζουν μεταξυ τους μου εχουν σπασει τα νευρα. Αρχικα σποντες ακομα και απο τους αλλους οροφους (εμεις ειμαστε 4ο τελευταιο) να πηγαινουμε τα παιδια παιδικη χαρα καθε μερα για να ξεδινουν (νομιζουν δλδ οτι μετα σπιτι θα λιποθυμανε απο την κουραση!) . Μετα παρατηρησεις συνεχεις απο τον τριτο γιατι ακουνε τα παιδια να περπατανε ωρες κοινης ησυχιας.....ακομα και το περπατημα τους ενοχλει! Φυσικα τα παιδια δεν μπορεις να τα προγραμματισεις να κοιμουνται με το ζορι 4-6.30 και δεν μπορεις να αποφυγεις να τους πεφτουν πραγματα στο πατωμα. Ετσι καταντησαμε νευρασθενικοι καθε μεσημερι και βραδυ προσπαθωντας να τα πεισουμε να μη κανουν φασαρια να μη τρεχουν και ριχνουν πραγματα κλπ. Και οι παρατηρησεις να συνεχιζονται και με χειροτερο τροπο. Φθασαν να παιρνουν τηλεφωνα κιολας να κανουν παραπονα και να χαλανε οι σχεσεις μας κι εμεις να νιωθουμε αχρηστοι γονεις. Γιατι τα δικα τους παιδια μεγαλωσαν βλεπεις και τα εχουν ξεχασει αυτα!!! Σου λεει συνεχεια "δεν μπορεις να ελεγξεις το παιδι σου?"

 

Φθασαμε στο σημειο να τα τρομοκρατουμε με απειλες οτι θα ρθει ο γειτονας να μας μαλωσει, με εκβιασμους ακομα και με ξυλο. Μιλαμε για ψυχοφθορες καταστασεις. Το κλου ειναι τις προαλλες που 7 μισι το απογευμα ηρθε η γειτονισσα να κανει παραπονα με ασχημο τροπο επειδη ετρεχαν τα παιδια εκεινη την ωρα. Δλδ πρεπει να τα εχω με ηρεμιστικα σε καταστολη για να μη κινουνται ολη μερα. Η να τσακωθω και να βρισω τους γειτονες. Μας εχει χαλασει πολυ αυτη η κατασταση, εφθασα να λεω κι εγω μακαρι να μεναμε καπου αλλου και να ζηλευω τους γονεις μου που μενουν στον πρωτο οροφο (αλλου)

 

Εκει βεβαια εχουν προβλημα με τους γειτονες του 2ου οροφου οταν κρατανε τα παιδια μου. Ανεξαρτητως ωρας μη τυχον και τα ακουσουν να φωναζουν η να τρεχουν, βγαινουν στα μπαλκονια καιι ουρλιαζουν και χτυπανε σκουποξυλα. Οι ιδιοι ηταν παντα τρομερα ενοχλητικοι και θορυβωδεις και ουδεποτε τος εγινε παρατηρηση. Ειναι θεμα ανθρωπου, ποσο θρασυς ειναι γενικως και γαιδουρι. Οχι να εχουν αναλογες εμπειριες. Εγω ουδεποτε εκανα παραπονα σε κανενα οσο κι αν με ενοχλουσαν με θορυβο, το θεωρουσα κατινια να παω να χτυπαω πορτες και να φωναζω......αμα πεσεις ομως σε τετοια ατομα την εβαψες. Οι γιαγιαδες ειναι γενικως πολυυυυυυυ ευαισθητες σε θορυβους να ξερεις.

 

Μπορει να σου ειπαν "παιδια ειναι δεν πειραζει" επειδη θελουν να νοικιαστει το διαμερισμα η δεν εχουν αλλη εμπειρια με παιδια γειτονες. Και μετα να σε αρχισουν στις αναποδες. Μακαρι να εισαι τυχερη και να μη πεσεις στην περιπτωση, εγω ομως σου λεω τη δικη μου εμπειρια με γειτονες μαλιστα πολυ φιλους που μενουμε μαζι χρονια. Οχι αγνωστους.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Α και με ολα αυτα εχουμε δημιουργησει ψυχολογικα στον μεγαλο. Οταν ηρθε και χτυπησε την πορτα η γειτονισσα 7 μισι το απογευμα να κανει παραπονα να τα μαζεψουμε επαθε νευρικο κλονισμο, κλειστηκε στο δωματιο κλαιγοντας και ουρλιαζοντας "συγνωμη δεν θα το ξανακανω" και τρομαξα να τον συνεφερω. Φυσικα ξανακανει θορυβο και προκαλει συνεχεια με την συμπεριφορα του ( αυτο να το περιμενεις απο τοσο μικρα παιδια) και δε ο μικρος δεν καταλαβαινει απο τετοια πραγματα, κανει οτι του καπνισει. Δεν μπορεις να τους βαλεις τετοια ορια, νευρασθενικη θα καταντησεις. Ειναι μεγαλο το στρες που σου προκαλει και ξεσπας μετα στα παιδια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παντως το κοινο ρευμα απο οτι διαβαζω ειναι ο νουμερο 1 αποτρεπτικος παραγοντας. Δε θα συζητουσα καν να μπω σε αυτο το σπιτι. Τα αντερα μας πληρωνουμε σε ρευμα απο μονοι μας, δεν προκειται να βρειτε ακρη μεταξυ σας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Vera κοπέλα μου ,τι τραβας?τα καμένα τα παιδάκια ,φαντάζομαι και την δικιά σου ψυχολογια!

Εγω παντως το αποφάσισα δεν θα παω!θα κανω υπομονη μεχρι να βρω τουλαχιστον κάποιο σπιτι με μικρα παιδια!αν δεν καταφέρω μονοκατοικια!

Σημερα κατεβασα τα παιδια στον κήπο!μαζεψαμε λεμόνια,πορτοκάλια,νερατζια(θα φτιάξω αρωματικα)! Περασα καλα!δεν γκρινιαζαν και εγω δεν βαριομουν!

Δεν νομιζω οτι μπορω να παω σε πολυκατοικία!μεγαλωσα σε χωριό και έπειτα εμενα παντα ( εκτος απο 2 φορές) σε μονοκατοικια!

Ο μικρός σου βλέπω ειναι στην ίδια ηλικία με το μεγάλο μου?:?:

Παντως τι γελοίο!πιειτε ξύδι να τους λες!ξερεις τι εχω καταλάβει?μερικοι(ακομα και η μάνα μου να φανταστείς ) θεωρούν πως τα παιδια ειναι κατώτερα όντα,μηχανές που τις κανεις ο,τι θες!θεωρουν ή (αδιαφορούν) πως( για)δεν εχουν δικαιωματα,αισθήματα!ξεχνουν πως κάποτε ήταν και αυτα παιδια!

Ειναι πολυ σκληροί οι γείτονες σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...