Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χελωνάκια νερού


fragola

Recommended Posts

Έχει κανείς ως "κατοικίδιο"?

 

Μου ζητάει η κόρη μου επίμονα κάποιο ζωάκι. Στις γάτες έχει αλλεργία, σκυλάκι δε θέλω (κυρίως για οικονομικούς λόγους). Μου είπαν για χελωνάκια νερού, αλλά διάβασα διάφορα στο νετ και έχω μπερδευτεί...

Ότι μεγαλώνουν πολύ και ότι πρέπει να τα υποσιτίσεις για να παραμείνουν μικρά, ότι στο τέλος θέλουν ενυδρείο, ότι θελει η γυάλα πολύ συχνά καθάρισμα, κλπ.

 

Επίσης, εσείς τι ζωάκι έχετε ή προτείνετε για διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις εχουμε χελωνακια....αυτο οτι μεγαλωνουν τοσο ωστε να θελουν ενυδρειο...πρωτη φορα το ακουω.

αυτα τις περισσοτερες φορες δεν ζουν πολυ.Εμεις ειχα 3 και τωρα ημαστε με 1.το νερο θελει αλλαγμα καθε2-3μερες(δεν ειναι τιποτα σπουδαιο). Ειναι ωραιο για παιδακι.ο δικος μου εχει αναλαβει να την ταιζει καθε μερα,και οταν την αλλαζω νερο με βοηθαει,να την βγαλει απο μεσα και μετα να την ξαναβαλει. Τωρα βρηκαμε και στον δρομο μια πολυ μεγαλη και την βαλαμε στην αυλη.

Εχουμε και σκυλο.Ασχολειται με ολα ο μικρος.Ειναι καλο για τα παιδια.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για τα χελωνάκια διάβασα στο παρακάτω φόρουμ

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

 

Σκέφτομαι και για χαμστεράκια, αλλά δε ζουν πολύ λέει 2-3 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

θες οπωσδήποτε ζωάκι? γιατί δεν παίρνεις 1-2 καναρίνια? και οικονομικά είναι, συνήθως ζουν αρκετά χρόνια ,και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις.

ή κουνελάκι.κουνέλι δεν είχα ποτέ οπότε δεν ξερω τι απαιτήσεις έχουν αλλά ήθελα και εγώ να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Νομιζω οτι για παιδακι ειναι καλυτερο ενα ζωακι που να μπορει να εχει μεγαλύτερα "σχέση"... ΑΛΛΑ η φροντίδα βαραίνει το γονέα οπότε και εσυ πρέπει να έχεις τη διάθεση και να το αγαπάς και να το φροντίζεις. (Δεν θελω να σε προσβάλω ετσι! Μην με παρεξηγήσεις! Δεν λεω οτι δεν θα το κάνεις, απλά σου λέω να το σκεφτείς απ'ολες τις πλευρες πριν το αποφασίσεις)

 

Αυτά που γράφεις για τα χελωνάκια ειναι σωστα... Μεγαλώνουν πολύ οταν τα ταιζεις κανονικα και γι αυτο τα υποσιτίζουμε για να μενουν μικρα... (εγω δεν θα το αντεχα). Επίσης οι χελώνες ζούνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια!! Πιο πολλά απο μας... Οπότε αν δεν σου πάθουν τίποτα, μοιραία καποτε θα μεγαλώσουν και τι θα τα κάνεις?

 

Εναλλακτικές:

Κουνέλακι. Απιστευτο IQ. Μαθαίνει τα πάντα, ειναι πεντακάθαρο και λερώνει σε ένα σημείο, δενεται με τους ιδιοκτήτες. ΑΛΛΑ, αν το αφήσεις ελευθερο μπορεί να φάει οτιδήποτε! Πορτες, ντουλάπια, καλώδια, οπότε χρειάζεται ή επιτήρηση ή κλουβάκι. Επίσης ως τρωκτικό το βραδυ ειναι ξύπνιο και κάνει λίγο θόρυβο, οπότε καλό ειναι να μην το εχεις σε υπνοδωμάτιο. Επίσης ειναι ευαισθητο ζωάκι, αρρωστένει ευκολα και θελει προσοχη. Πάντως ήταν από τα πιο υπέροχα κατοικίδια που είχα ποτε! ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΑ!!!

 

Καναρίνι: Ευκολο για σένα, σου κάνει παρέα με το τραγούδι του και μαθαίνει και αυτό τους ιδιοκτήτες. Οταν πλησιαζεις το κλουβί σου κάνει χαρές και αν εχεις χρονο και υπομονη να ασχοληθεις μαθαίνει απιστευτα πραγματα. Ειχα ενα που το ειχα μαθει να καθεται στον ωμο μου και να κανουμε βολτα μες το σπιτι!! Αληθεια...

 

Επίσης καλή ιδεα είναι το σκιουράκι, αλλά δεν είχα ποτέ και δεν μπορώ να σου πω πολλές πληροφορίες... Οπως και το χαμστερακι...

 

Ελπίζω να βοηθησα, αν σκεφτώ και κάτι ακόμα θα επανέλθω...

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

..........

 

Αυτά που γράφεις για τα χελωνάκια ειναι σωστα... Μεγαλώνουν πολύ οταν τα ταιζεις κανονικα και γι αυτο τα υποσιτίζουμε για να μενουν μικρα... (εγω δεν θα το αντεχα). Επίσης οι χελώνες ζούνε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια!! Πιο πολλά απο μας... Οπότε αν δεν σου πάθουν τίποτα, μοιραία καποτε θα μεγαλώσουν και τι θα τα κάνεις?

 

 

...

 

τι εννοεις οταν λες δεν τα ταιζουμε πολυ? Εμενα μου ειπαν οτι αν τους βαλω παραπανω θα σκασουν:-(!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα..

Μόλις προχθες πήρα και εγώ ένα χαλωνάκι στην κόρη μου για τα 2α γενέθλια της. Λοιπον, το έβαλα σε ένα μεγάλο ειδικό πλαστικό μπολ με αεριζόμενο καπάκι απο πάνω (το πήρα απο το πετ σοπ). Απο οτι μου είπε η κοπέλα απο εκεί άλλαγμα νερού ανα 2-3 μέρες και πλήσιμο του πλαστικού με νερό κ ξύδι. Τάισμα 1 φορά την μέρα (αποξυραμένες γαριδούλες). Εμένα δεν τις τρώει όλες αυτές που πετάω οπότε δεν καταλαβαίνω αυτό με τον υποσιτισμό που αναφέρθηκε. Είναι καθαρό ζωάκι και μπορεί να ζήσει και 20 χρονιά αρκεί να έχει χώρο εκεί που ζει για να μπορέσει να αναπτυχθεί. Είναι ασφαλέ απο αλλεργίες και τέτοια αν έρθει σε επαφή με το παιδί. Η μικρή το λάτρεψε...Τώρα πως θα εξελιχθεί...θα δείξει:D:D

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οταν λες δεν τα ταιζουμε πολυ? Εμενα μου ειπαν οτι αν τους βαλω παραπανω θα σκασουν:-(!!!!!

 

Κοριτσι μου, δεν θελω να σε κανω να νιωσεις τύψεις.... Συγνώμη!!!

Η τροφή που τους δίνεις ειναι τέτοια που δεν έχει θρεπτικές ουσιες που να βοηθάνε στην αναπτυξη τους... Είναι φτιαγμένη για να μένουν χελωνάκια γυάλας...

Δεν μπορείς δυστυχώς να κάνεις κατι καλύτερο για το χελωνάκι σου... Να του αλλάζεις το νεράκι του, να του δίενις το φαγητάκι του και να του χαϊδευεις το καβουκι του ή το κεφαλάκι αν σε αφήνει...

Δεν ήθελα να σε κάνω να νιώσεις ασχημα!!! :-(

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, απ'οτι διάβασα τα χελωνάκια νερού μπορούν να φτάσουν και τα 30 εκ. μήκος όταν ταίζονται σωστά, αυτή είναι η πραγματικότητα! Ζουν πολλά-πολλά χρόνια και αν μεγαλώσουν και δεν τα θέλουμε δεν μπορούμε να τα ρίξουμε σε μια λίμνη, γιατί είναι εισαγωγής και ανταγωνίζονται τις ελληνικές. Για αυτό και πολλοί τις δωρίζουν στο Αττικό Πάρκο. Αν τα ταίζουμε μια φορά την ημέρα δε μεγαλώνουν, αλλά στην ουσία τις έχουμε υποσιτισμένες. Στα πετ σοπ δεν ξέρουν πάντα να σου πουν τη σωστή φροντίδα (ή δεν τη λένε επίτηδες?). Στο φόρουμ που ανέφερα παραπάνω έχει πολλές πληροφορίες...

 

Τα καναρίνια είναι μια επιλογή, αλλά θα ήθελα κάτι πιο "πιασιάρικο" (γι'αυτό άλλωστε απέριψα και τα ψάρια-εκτός από το κόστος).

 

Οπότε, μάλλον πάμε σε χαμστερ, κουνελάκια... Τ σκιουράκια δεν είναι πολύ φιλικά, δαγκώνουν εύκολα (έχει μια φίλη μου).

 

Είμαι πολύ ζωόφιλη και τα αγαπάω (μεγάλωσα με γάτες τις οποίες και λατρεύω) αλλά ειλικρινά με ζόρι κάνω τα βασικά στο σπίτι μου, δεν μπορώ να επιβαρυνθώ με πολλά παραπάνω. Η γάτα ας πούμε θέλει πολύ λάτρα και είναι δέσμευση για το καλοκαίρι, αλλά ούτως ή άλλως την έχω απορρίψει λόγω αλλεργίας της μικρής μου. Και επειδή είμαι ζωόφιλη το ψάχνω λίγο παραπάνω αν μπορώ να παρέχω τα απαραίτητα στο κατοικίδιο που θα διαλέξω...

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή είμαι ζωόφιλη το ψάχνω λίγο παραπάνω αν μπορώ να παρέχω τα απαραίτητα στο κατοικίδιο που θα διαλέξω...

 

Τότε ειμαι σίγουρη οτι θα κάνεις την καλύτερη επιλογή για τις συνθήκες του σπιτιού σας και θα έχετε ενα ευτυχισμενο νεο μελος!

Αν σου αρέσει η ιδέα του κουνελιού, δες και τα τσιντσιλα. Ειναι υπέροχα... Δεν ειχα ποτέ, αλλά το σκεφτόμουν.

Τελικά βρέθηκε ενα κουτάβι στο δρόμο μου και με υιοθετησε αυτό οπότε τώρα εχω σκυλάκο... :D

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

, δες και τα τσιντσιλα. Ειναι υπέροχα... Δεν ειχα ποτέ, αλλά το σκεφτόμουν.

 

Απ'ότι βλέπω τα τσιντσιλά είναι πανέμορφα και διάβασα ότι είναι αγαπησιάκια. Ζουν 10-20 χρόνια. Θέλουν όμως σχετικά μεγάλο κλουβί (πιο μεγάλο από τα χαμστερ) και είναι ακριβούτσικα (60-70 ευρώ). Το καλοκαίρι χρειάζεται προσοχή γιατί μπορεί να πάθουν θερμοπληξία! Άραγε τρίχα δεν αφήνουν? Μυρίζουν? Από αλλεργίες? Φαντάζομαι ότι στις διακοπές θα μπορούμε να το παίρνουμε μαζί μας...

 

lovely people, αν δεν το ξέρεις, μην πιάνετε το χελωνάκι χωρίς γάντια, έχουν σαλμονέλα...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω τα τσιντσιλά είναι πανέμορφα και διάβασα ότι είναι αγαπησιάκια. Ζουν 10-20 χρόνια. Θέλουν όμως σχετικά μεγάλο κλουβί (πιο μεγάλο από τα χαμστερ) και είναι ακριβούτσικα (60-70 ευρώ). Το καλοκαίρι χρειάζεται προσοχή γιατί μπορεί να πάθουν θερμοπληξία! Άραγε τρίχα δεν αφήνουν? Μυρίζουν? Από αλλεργίες? Φαντάζομαι ότι στις διακοπές θα μπορούμε να το παίρνουμε μαζί μας...

 

lovely people, αν δεν το ξέρεις, μην πιάνετε το χελωνάκι χωρίς γάντια, έχουν σαλμονέλα...

 

Αυτό δεν το ήξερα!!!!Ευχαριστώ :D! Στην κόρη μου δεν αφήνω να το πιάσει γιατι είναι μικρή ακόμα και το καημένο το ζωνατό μπορεί να τρομάξει. Με προβληματίσατε τώρα θα ψαχτώ καλύτερα. Επειδή λάμπα δεν έχω, πέρα απο τον ήλιο που το βγάζω, μια απλή λάμπα με φως θα κάνει δουλειά??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα!!!!Ευχαριστώ :D! Στην κόρη μου δεν αφήνω να το πιάσει γιατι είναι μικρή ακόμα και το καημένο το ζωνατό μπορεί να τρομάξει. Με προβληματίσατε τώρα θα ψαχτώ καλύτερα. Επειδή λάμπα δεν έχω, πέρα απο τον ήλιο που το βγάζω, μια απλή λάμπα με φως θα κάνει δουλειά??

 

Όχι, πρέπει να είναι λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω ειχα απολα τα ζωακια.θα σου πω ενα ενα για να δεις,οποτε μετα βλεπεις τι ταιριαζει σε σας και τι σας βολευει.

ειχα καναρινι.ζουν αρκετα δε τρωνε παρα πολυ δηλαδη περνεις μια σακουλα με καναβουρι και τη κρατας αρκετο καιρο.νερακι φαγακι και εφημεριδα στο κλουβι για να μη λερωνεται.το καλοκαιρι του ειχα βαλει και πισινα με νερο!!!πηγαινε και δροσιζοταν η καθοταν μεσα!!αυτο που μου αρεσε ηταν οταν κοιμοτα που εβαζε το κεφαλι κατω απο το φτερο!τη πρωτη φορα που το ειδα νομιζα οτι του επεσε το κεφαλι και ειχα κατατρομαξει χαχα!!ωσπου μια μερα αποφασισα να το κανω μπανιο γιατι ζεστενοταν και μαλλον κρυωσε.

χελωνακι,ειχαμε δυο τα οποια ειχαν ενα μικρουλι σα μπολακι ηταν εμεναν μεσα και ουτε γατα ουτε ζημια.τρωγανε τις γαριδουλες μια φορα τη μερα και αλλαγη το νερακι οποτε βρομιζοταν.εφυγα διακοπες και η μανα μου τα ξεχασε και ψωφισανε.ηθελα να τη πνιξω!

κουνελακι.ειχα ενα κατασπρο κουνελι!την λεγαμε σαντιγυ!υπεροχο πλασμα την ειχα απο 20 ημερων μεχρι που μεγαλωσε και εγινε ολοκληρη κουνελα!για να μη πω λαγος!εκεινη ηταν στο κλουβι,ετρωγε μαρουλια και τροφη κανονικη σε μπολακι ειχε το νερακι της και κατι σα σανοπου γεμιζες το κλουβι.αλλαγη το σανο καθε βδομαδα και μιλαμε για τη βρομα!!!!οταν ηταν μικρη την επερνα και την εβαζα μεσα στη τσεπη της μπιτζαμας μου και καθοταν ησυχα ησυχα!το κακο ειναι οτι αρρωσταινουν παρα πολυ ευκολα.ειχα παρει μετα απο 2 χρονια ενα στην αδερδη μου και τα βαλαμε διπλα διπλα.μαλλον αυτο ηταν αρρωστο γιατι τη τριτη μερα πεθανε και την επομενη πεθανε και η σαντιγυ.το τι στεναχωρια τραβηξα δε λεγεται.γυρισα απο τη δουλεια και τη βρηκα πεθαμενη.απαισιο.

σκυλακι.θελει τρελλη φροντιδα,φαγητο γιατι τρωνε πολυ και βολτα μια το πρωι μια το βραδυ.ειναι φυλακας και κανει παιχνιδια αλλα ειναι και μεγαλη ευθυνη-δεσμευση.ειναι σα μωρα αφου θελουν την ιδια φροντιδα,εμβολια,φαγακι κλπ.

γατακι.το ιδιο με το σκυλο με τη μονη διαφορα οτι ο σκυλος ειναι πιστος ενω η γατα αμα της κανεις τιποτα καταλαθος θα στη φυλαει,εκει που θα σε βρει ευαλωτο μπορει να σου πατησει και καμια γρατζουνια.δεν τις συμπαθω ιδιαιτερα.

ψαρακια.εχουμε τωρα εδω και κανενα χρονο.ειναι δυο μεσα στη γυαλα.βαζουμε δυο φαρμακα στο νερο τα οποια ακομα δεν εχουν τελειωσει τρωνε μια φορα τη μερα και αλλαζουμε νερακι μια φορα την εβδομαδα.ο μικρος μου τα εχει λατρεψει και καμια φορα παει στο τραπεζακι που τα εχουμε και ανοιγοκλεινει το στομα.συνομιλουν κιολας!!!!

τελος χαμστερ που εχει ο αδερφος μου.ενα αρσενικο και ενα θυληκο.κανανε 8 μωρα.ο μπαμπας πηγε σε αλλο κλουβι γιατι ηταν επιθετικος με τα μωρα.μυριζουν λιγακι και προσωπικα δε μου αρεσουν τα ποντικια.δε τα νοιαζει που ειναι αδερφακια μπορει να κανουν το καθενα απο αλλα 8 μωρα και να βρεθεις με 100 χαμστερ.βαζεις στο κλουβι ροδα οπου γυρνανε γυρω γυρω και αυτο το σανο η κομενες εφημεριδες.δε ξερω τι τρωνε.

αυτα ολα ειναι προσωπικες εμπειριες,απο εκει και περα ενημερωσου για οτι με το καλο παρετε,εγω θα διαλεγα παλι σκυλακι αλλα μου ειναι δυσκολο να το εχω μεσα στο σπιτι λογω τριχων και αυτη η βολτα πρωι βραδυ δε ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να τη κανω!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου είχε πεί ο παιδίατρος καλύτερα να αποφέυγουμε με μικρά παιδάκια της χελώνες γιατι κουβάλανε διάφορες αρρώστιες :(μια εποχή κίολας είχαν σταματήσει να της εισάγουν οπότε εμέις πήραμε ψαράκια ,απλά μη νομίζεις οτι ειναι απλή λύση γιατι και αυτά μεγαλώνουν και θέλουν αλλάγη ενυδρείου εκτός αν έχει χώρο για κανονικό ενυδρείο το οποιό ειναι λίγο τσιμπημένο απο οικονομη αποψη .Χρειάζονται μια φορά την ημέρα τάισμα ,αλλάγη του νερού τους κάθε 15-20 μέρες και ενα ειδικο υγρό για το νερό.

Εμείς τα τελευταία 7χρόνια έχουμε αν και απο τα 2μου έχει επιβιώσει μονο το ένα εδώ και 1,5χρόνο α και εννοείτε οτι πχ.στις διακοπές χρειάζεσαι κάποιον να είναι πίσω για να τα φροντίζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ! Τελικά το να έχεις ένα πετ δεν είναι απλή ιστορία! Έχω μπερδευτεί...

 

Λοιπόν, τα τσιντσιλά τα απέρριψα (μάλλον). Πρώτον είναι ακριβά, τα είδα χθες σε γνωστή αλυσίδα 89 ευρώ. Επίσης, το σωστό κλουβί για τσιντσιλά είναι ψηλό και μεγάλο, γιατί είναι ζώα που πηδάνε ψηλά. Το μικρό κλουβί ύψους 60 εκ έχει 120 ευρώ και το μεγάλο ύψους 1 μέτρο 200 ευρώ και γενικά είναι ογκώδη. Είναι ζώα ευαίσθητα στη ζέστη και η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει η ιδέα της αιχμαλωσίας τους και το αν είναι σωστό να τα έχουμε ως πετ, καθώς είναι ζώα άγρια από τη φύση τους.

 

Τα κουνελάκια είναι γλυκά αλλά μεγαλούτσικα, συνήθως μυρίζουν και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το έχω μέσα στο σπίτι. Το να κοιμάται έξω το λυπάμαι, θα είναι μόνο του...

 

Τα ενυδρεία είναι ακριβά και δε θέλω να μπρώ σε αυτή τη διαδικασία. Άσε που για μένα είναι απλά για ομορφιά...

 

Στο πετσοπ είδα και σκιουράκια, αλλά είναι άγρια και θα παραμείνουν, δεν εξημερώνονται...

 

Τις χελώνες τις απέρριψα για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω...

 

Για μένα τα καλύτερα κατοικίδια είναι η γάτα και ο σκύλος, αλλά δεν μπορώ να υιοθετήσω κάτι από αυτά για πολλούς λόγους....

 

Οπότε μένουν τα πουλιά και τα χάμστερ (απορρίπτω φυσικά φίδια, ιγκουάνα, χαμελαίοντες και άλλα περίεργα). Τα χάμστερ ίσως είναι πιο "πιασάρικα", αλλά ζουν λίγο (2-3 χρόνια). Το είδος syrian μπορεί να ζει και μόνο του γιατί αν πάρεις ζευγαράκι γεννοβολάνε συνέχεια. Και υπάρχει και το κλασσικό πουλάκι (καναρίνι, παπαγαλάκι, κλπ).

 

Μάλλον για χάμστερ μας βλέπω...

 

ΣΣ. Σε γνωστή αλυσίδα με κατοικίδια που ρώτησα χθες ήταν όλοι άσχετοι, ελλιπής ενημέρωση και παραπληροφόρηση. Εγώ ήξερα πιο πολλά από αυτούς. Για αυτό όσοι θέλετε κάποιο ζωάκι ψαχτείτε πρώτα πριν ρωτήσετε σε κάποιο μαγαζί. Είχαν ας πούμε κάποιο syrian χάμστερ φαινόταν μεγάλο, ρωτάω την ηλικία του, μου λέει δεν ξέρω ακριβώς, μικρότερο από χρόνο! Και πόσο ζουν? Α, μου λέει 3 χρόνια σίγουρα. Αν πάρω χάμστερ λοιπόν (και γενικά κάποιο ζώο) διάβασα ότι είναι καλύτερα να κοιτάξω στις μικρές αγγελίες, όλο και κάποιος πουλάει ή χαρίζει κάποιο που έχει ζευγαράκι και έχει γεννήσει. Πολλές φορές τα ζώα στα πετ σοπ κακοποιούνται δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε μια γατούλα 11,5 ετών, 2 παπαγαλάκια budgies και μια νεροχελώνα. Σε 3 περίπου μήνες που θα έρθει στον κόσμο ο μπέμπης μας, θα πρέπει να του μάθουμε να συμβιώνει με τα άλλα μας "παιδιά" (γιατί σαν παιδιά μας τα έχουμε). Πρόβλημα δεν νομίζω να έχουμε.

Οσον αφορά τις νεροχελώνες, πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράματα. Η νεροχελώνα ζει 60-70 χρόνια, δηλαδή πρέπει να είσαι έτοιμος ότι θα την έχεις για όλη σου την ζωή. Ναι, την αγοράσαμε από κάποιο πανηγύρι, είχε μέγεθος κέρματος και στην αρχή την είχαμε σε αυτά τα άθλια πλαστικά μπανάκια που πουλάνε οι άσχετοι. Παιδιά, το χελωνάκι ΔΕΝ μπορεί να ζήσει για πολύ καιρό εκεί μεσα. Η τροφαντή μας Τάρτη είναι πλέον 6 ετών, ζει εδώ και χρόνια στο ενυδρείο της και δεν έχει καμία σχέση με το κέρμα που αγοράσαμε. Φυσικά δεν τρώει μόνο γαριδούλες αλλά και ειδική τροφή που την παραγγέλνουμε από το εξωτερικό. Το ενυδρείο το έφτιαξε ο άντρας μου μετά από πολλές ώρες διαβάσματος στο ίντερνετ, τρώει μέρα παρά μέρα συγκεκριμένη ποσότητα τροφής και όταν πάμε σε μεγαλύτερο σπίτι θα της φτιάξουμε μεγαλύτερο ενυδρείο. Οσοι γνωστοί μας πήραν χελωνάκια από πανηγύρια για τα παιδιά τους, τους ψοφήσανε μέσα σε λίγο καιρό. Το νερό δεν πρέπει να αλλάζει όλο κάθε 2-3 μέρες, διότι η χελώνα χρειάζεται κάποια από τα βακτήρια που δημιουργούνται μέσα. Συμπέρασμα? Αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το χελωνάκι, καλύτερα να πάρεις κάποιο πιο "εύκολο" κατοικίδιο. Ολα τα πλάσματα έχουν ψυχή και εφόσον τα θέλουμε στο σπίτι μας πρέπει να τους προσφέρουμε αγάπη και αξιοπρεπή διαβίωση.

img0029cet.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Καλά, της φτιάξατε πανέμορφο "σπιτάκι"! Έχει μεγαλώσει πολύ ή μου φαίνεται? Γι' αυτό κι εγώ απέρριψα τη χελώνα, γιατί δεν μπορώ να της προσφέρω αυτά που της προσφέρεις εσύ!

 

Για παπαγαλάκια σκέφτομαι κι εγώ! Τα έχεις ζευγάρι?

Link to comment
Share on other sites

καλα μου φαινετε απιστευτο που το χελωνακι εγινε τοοοοοοοοοοοσο μεγαλο!!! Πες μου σχετικα με την τροφη,γιατι και εμεις απο ''τυπου''πανηγυρι την αγορασαμε.εχουν ψωφισει 2μεχρι στιγμης,αλλα αυτη που εχουμε τωρα εχει γερη κραση μαλλον.πολυ υπερκινητικη,δεν εχουν κλεισει ουτε μια φορα τα ματια της,ενω στις αλλες βαζαμε ιδικο υγρο...στην μια τα καταφεραμε και ανοιξαν στην αλλη οχι.Δωσμου πληροφοριες αν θες.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω χαρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτο το post....

Οι συνειδητοποιημένοι ιδιοκτήτες ζωων συντροφιας στην Ελλαδα ειναι τοσο λίγοι και χαιρομαι παρα πολυ οταν βρίσκω τετοιους!!!!

 

fragola εγώ ειμαι πολύ πολύ κατα των πετσοπ που πουλάνε ζωα! Κυρίως σκυλάκια και γατάκια που απομακρύνονται από τη μαμα τους πολύ νωρίτερα απ'οτι θα έπρεπε, κακοποιούνται και ζούνε σε αθλιες συνθήκες μέχρι να πουληθούν...

Όλοι εχουμε δει κουτάβια στην βιτρινα, σε χώρο 1*1 που λερώνουν και κοιμούνται στον ιδιο χώρο... Μετά το παίρνεις και αν εισαι τυχερος και δεν ειναι αρρωστο (πραγμα πολύ συνιθησμένο) έχει ένα σωρό ψυχολογικά και αναρρωτιέσαι γιατί το σκύλί σου χαλάει τον κόσμο μολις φύγεις από το σπίτι και λερώνει το μαξιλάρι που του εβαλες για να κοιμάνται... Και δεν θα σχολιασω καν τι τα κάνουν αν δεν πουληθούν...

(βρήκα χώρο και ξεσπάθωσα...)

 

Το ενυδρίο θέλει αρκετή δουλεια και πραγματικά πολλά λεφτά και ειναι τοσο ειαισθητα τα ψάρια που και όλα τέλεια να τα κάνεις, πάλι μπορεί να έχεις απώλειες...

Κουνελάκια μπορείς να βρεις και toy αν θες να το ξανασκεφτείς που ειναι πολύ μικρότερα.

Σου ειπα για χαμστερ δεν ξέρω να σου πω...

 

Αν όμως μπορείς να αντεξεις το έξοδο και την φροντίδα για μένα τιποτα δεν συγκρίνεται με ενα σκυλο! Τώρα έχω το 2ο μου σκύλο. Τον πρώτο τον ειχα από παιδί και εζησε 13 ευτυχισμένα χρόνια μαζί μας... Δεν υπάρχουν λόγια για το πως είναι να μεγαλώνεις με ενα σκύλο... Της είχα πει από την ιστορια της επόμενης μέρας μέχρι τα αισθηματικά μου, την είχα ντύσει Αγ. Βασίλη... Εκλαιγε όταν έκλαιγα και με περίμενε πίσω από την πόρτα πάντα... Μπορείς να πάρεις ένα αδεσποτάκι από καταφύγιο που 1ον είναι τα καλύτερα σκυλιά και 2ο θα είναι ήδη στειρωμένο, εμβολιασμένο και αποπαρασητομένο οπότε τα μεγάλα εξοδα τα γλιτώνεις. Μετά έχεις μόνο φαγητό, κολλάρο για ψείλους και αμπούλα, εμβόλιο μια φορά το χρόνο... Αλλά εσύ ξέρεις...

 

Παντως ΟΤΙ και να αποφασίσεις, ψάξε από αγγελία ακόμα και στη χρυση ευκαιρια. Στην καλύτερη θα βρεις κάποιο από σπιτική γέννα ή έστω κάποιον εκτροφέα. τουλάχιστον το ζωντανο θα εχει γλιτώσει την ταλαιπωρία του πετ σοπ και θα ξέρουν να σου πουν πότε γεννήθηκε και αν οι γονείς του είναι καλά.

Οταν με το καλό πάρεις το ζωάκι σου, προσπάθησε να βρεις ενα μικρο πετσοπ που να μην εμπορευεται ζωα για να ψωνίζεις. Εμενα το συνοικιακό της γειτωνιας μπορεί να μην εχει την τρελή ποικιλια της αλυσιδας αλλά οτι του ζητάω μου το φέρνει και ταίζει και τα γατια της γειτωνιας! Οπότε δεν τον αλλαζω για καμια αλυσιδα!

 

menia21 υπέροχη η χελώνιτσα σας! Και το σπιτάκι της! Ειμαι σίγουρη οτι το μωράκι σας θα ειναι πολύ ευτυχισμένο με τοσα αδερφάκια!

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χαμστερ ζουνε περιπου 3-4 χρονια στη καλυτερη των περιπτωσεων! Εχε υπ οψη σου οτι πρεπει να καθαριζεις το κλουβι τους πολυ συχνα για να μην μυριζει και καλυτερο απο πριονιδι ειναι να τους βαζεις χωμα για γατες μεσα και χαρτια ή εφημεριδες για να κανουν φωλιτσα.Κατ αλλα καλυτερα να τα χεις ζευγαρι για παρεα, απλα αν γεννησουν πρεπει να χωρισεις τον αρσενικο για λιγο καιρο απ το κλουβι.Και βεβαια να βρεις τι θα κανεις τα μωρα.

 

Γενικα εχουν πλακα αλλα μπορει και να σε δαγκωσουν αν τα ενοχλεις. Ειχα χαμστερ που με ειχε ταραξει στις δαγκωνιες γιατι το τσιγκλαγα συνεχεια (δεν εφταιγε αυτο το κακομοιρο) και ειχα χαμστερ που, χωρις υπερβολη, το εβγαζα απ το κλουβι και κοιμοταν στο χερι μου.Στο συνολο τους ομως ειναι πιο πολυ "διακοσμητικα" ζωακια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

fragola εγώ ειμαι πολύ πολύ κατα των πετσοπ που πουλάνε ζωα! Κυρίως σκυλάκια και γατάκια που απομακρύνονται από τη μαμα τους πολύ νωρίτερα απ'οτι θα έπρεπε, κακοποιούνται και ζούνε σε αθλιες συνθήκες μέχρι να πουληθούν...

Όλοι εχουμε δει κουτάβια στην βιτρινα, σε χώρο 1*1 που λερώνουν και κοιμούνται στον ιδιο χώρο... Μετά το παίρνεις και αν εισαι τυχερος και δεν ειναι αρρωστο (πραγμα πολύ συνιθησμένο) έχει ένα σωρό ψυχολογικά και αναρρωτιέσαι γιατί το σκύλί σου χαλάει τον κόσμο μολις φύγεις από το σπίτι και λερώνει το μαξιλάρι που του εβαλες για να κοιμάνται... Και δεν θα σχολιασω καν τι τα κάνουν αν δεν πουληθούν...

(βρήκα χώρο και ξεσπάθωσα...)

 

Αν όμως μπορείς να αντεξεις το έξοδο και την φροντίδα για μένα τιποτα δεν συγκρίνεται με ενα σκυλο! Τώρα έχω το 2ο μου σκύλο. Τον πρώτο τον ειχα από παιδί και εζησε 13 ευτυχισμένα χρόνια μαζί μας... Δεν υπάρχουν λόγια για το πως είναι να μεγαλώνεις με ενα σκύλο... Της είχα πει από την ιστορια της επόμενης μέρας μέχρι τα αισθηματικά μου, την είχα ντύσει Αγ. Βασίλη... Εκλαιγε όταν έκλαιγα και με περίμενε πίσω από την πόρτα πάντα... Μπορείς να πάρεις ένα αδεσποτάκι από καταφύγιο που 1ον είναι τα καλύτερα σκυλιά και 2ο θα είναι ήδη στειρωμένο, εμβολιασμένο και αποπαρασητομένο οπότε τα μεγάλα εξοδα τα γλιτώνεις. Μετά έχεις μόνο φαγητό, κολλάρο για ψείλους και αμπούλα, εμβόλιο μια φορά το χρόνο... Αλλά εσύ ξέρεις...

 

Παντως ΟΤΙ και να αποφασίσεις, ψάξε από αγγελία ακόμα και στη χρυση ευκαιρια. Στην καλύτερη θα βρεις κάποιο από σπιτική γέννα ή έστω κάποιον εκτροφέα. τουλάχιστον το ζωντανο θα εχει γλιτώσει την ταλαιπωρία του πετ σοπ και θα ξέρουν να σου πουν πότε γεννήθηκε και αν οι γονείς του είναι καλά.

 

Ναι, όταν είδα πως είχαν τα ζωάκια στο πετσοπ στεναχωρήθηκα. Και τελικά θα κοιτάξω από αγγελία.

Σκυλάκι θα ήθελα πολύ (βασικά μου αρέσουν πολύ και οι γάτες αλλά έχει αλλεργία η μικρή μου σε αυτές) αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες του. Βασικά θα ήθελα ένα μικρό πχ. τύπου "μαλτεζ" (ας μην είναι και με πεντιγκρι δεν τρελαίνομαι κιόλας). Σε άσυλο δεν ξέρω, έχει μικρά? Θα μου άρεσε η ιδέα να ΄"σώσω" ένα σκυλάκι και να περάσω αυτό το μνμ στην κόρη μου. Ως προς τη φροντίδα, έχω δει και ακούσει ότι μπορεί να κάνουν ζημιές ιδιαίτερα όταν λείπεις και δεν ξέρω αν θα μπορώ να ανταπεξέρχομαι στο θέμα της καθαριότητας. Έχω πάει σε σπίτια με σκυλάκι που μυρίζουν γεμάτο τρίχες και δε μου αρέσει να συμβεί το ίδιο και στο δικό μου. Οι βόλτες που θέλει δε με πειράζουν, μπορώ να το κάνω. Αλλά εγώ με το ζόρι προλαβαίνω να κάνω τις δουλειές του σπιτιού, με ένα σκυλάκι έχει πιο πολύ λάτρα. Επίσης, δεν ξέρω τί γίνεται στις διακοπές. Τέλος, ένα σημαντικό θέμα είναι τα έξοδα διατροφής και περίθαλψης και επειδή είχα γάτα (σιαμ) ξέρω ότι δεν είναι αμελητέο πια στις μέρες μας.

 

Τα χαμστερ ζουνε περιπου 3-4 χρονια στη καλυτερη των περιπτωσεων! Εχε υπ οψη σου οτι πρεπει να καθαριζεις το κλουβι τους πολυ συχνα για να μην μυριζει και καλυτερο απο πριονιδι ειναι να τους βαζεις χωμα για γατες μεσα και χαρτια ή εφημεριδες για να κανουν φωλιτσα.Κατ αλλα καλυτερα να τα χεις ζευγαρι για παρεα, απλα αν γεννησουν πρεπει να χωρισεις τον αρσενικο για λιγο καιρο απ το κλουβι.Και βεβαια να βρεις τι θα κανεις τα μωρα.

 

Το ξέρω ότι ζουν πιο λίγο. Εντάξει, ένα κλουβί φαντάζομαι θα μπορώ να το φροντίζω. Ακριβώς για να μην πάρω ζευγάρι και να αποφύγω τα γεννητούρια, διάβασα ότι τα syrian είναι μοναχικά, οπότε αν πάρω προσανατολίζομαι σε ένα τέτοιο.

 

 

Ούτως ή άλλως, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το αγαπημένο μου κατοικίδιο είναι το σκυλάκι. Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι οι βόλτες και η άσκηση του εκτός σπιτιού. Γι'αυτό δεν παίρνουμε τόσα χρόνια. Ξέρω ότι μόνο σε μένα θα πέσει τελικά η ευθύνη και δεν έχω χρόνο, ούτε και διάθεση να πω την αλήθεια. Ούτε φυσικά θέλω να πάρω ένα ζωάκι και να το έχω κλεισμένο και να πηγαίνει για την ανάγκη του στο μπαλκόνι, όπως έκανε η γειτόνισα μου!!:twisted::twisted::twisted: το καημενάκι μου, έκανε σαν τρελό όταν άνοιγε η πόρτα....:(

 

Ένα βασικό σου θέμα είναι το κόστος περιποίσης (διατροφή κλπ).... Εδώ, θα χρειαστώ την βοήθεια κάποιου που έχει σκύλο αλλά είναι και διαβασμένος.

 

Τι εννοώ: Η γιαγιά μου είχε έναν σκύλο που πέθανε απο βαθιά γεράματα στα 17 του χρόνια. Αυτός ο σκύλος, έτρωγε τα αποφάγια της οικογένειας... Μέχρι και σαλάτες και ψάρια... πράγματα άσχετα με αυτά που φανταζόμαστε ότι πρέπει να τρώει ένα σαρκοφάγο ζώο. Και όμως έχαιρε άκρας υγείας.

Δεν πάω σε αυτό το άκρο, αλλά αν έχουμε ένα σκυλάκι και του δίνουμε φαγητό απο αυτό που περισσεύει στα πιάτα μας. (π.χ. ζυμαρικά και κρέας) και συμπληρώνουμε την διατροφή του με κροκέτες και που και που μια κονσερβούλα έτσι για λιχουδιά, όχι καθημερινά, είναι κακό για την υγεία του? Επίσης, έχω ακούσει φίλους που πηγαίνουν σε κρεοπωλεία και παίρνουν κόκκαλα και υπολείμματα κρέατος και τα βράζουν και τα δίνουν στα σκυλάκια τους. Όπως επίσης, είμαι σίγουρη ότι αν ρωτήσεις κάποιον που έχει χρόνια σκύλο, θα έχει να σου προτείνει λύσεις, για αγορά κροκετών ή άλλης σκυλοτροφής, σε μεγάλης ποσότητες απο συγκεκριμένα μαγαζιά, που οι τιμές είναι σαν να αγοράζεις χονδρική.

 

Τώρα για την καθαριότητα. Μπορείς να πάρεις σκύλο με κοντό τρίχωμα, που δεν αφήνει τρίχες (όσο το δυνατό βέβαια...κι εμείς χάνουμε καμιά 150αριά τρίχες την ημέρα). Όσο για την μυρωδιά, νομίζω ότι είναι μύθος... Έχω μπει σε πολλά σπίτια που έχουν σκυλάκια και δεν έχω μυρίσει τίποτα διαφορετικό. (όταν βέβαια, τηρούνται οι απαραίτητες συνθήκες υγιεινής)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την καθαριότητα. Μπορείς να πάρεις σκύλο με κοντό τρίχωμα, που δεν αφήνει τρίχες (όσο το δυνατό βέβαια...κι εμείς χάνουμε καμιά 150αριά τρίχες την ημέρα). Όσο για την μυρωδιά, νομίζω ότι είναι μύθος... Έχω μπει σε πολλά σπίτια που έχουν σκυλάκια και δεν έχω μυρίσει τίποτα διαφορετικό. (όταν βέβαια, τηρούνται οι απαραίτητες συνθήκες υγιεινής)

 

Δεν είναι μύθος, το έχω δει και μυρίσει σε αρκετά σπίτια. Δεν ξέρω να απλά δεν καθαρίζουν όσο πρέπει και δεν τους κρίνω γιατί δεν ξέρω αν κι εγώ θα μπορώ σε αντίστοιχη περίπτωση, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σιχαίνονται οι άλλοι να έρχονται σπίτι μου. Μακάρι να είχα αυλή αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μύθος, το έχω δει και μυρίσει σε αρκετά σπίτια. Δεν ξέρω να απλά δεν καθαρίζουν όσο πρέπει και δεν τους κρίνω γιατί δεν ξέρω αν κι εγώ θα μπορώ σε αντίστοιχη περίπτωση, αλλά σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σιχαίνονται οι άλλοι να έρχονται σπίτι μου. Μακάρι να είχα αυλή αλλά...

 

Εγώ πάλι, τώρα πια έχω αυλή, αλλά σκέφτομαι ότι δεν θέλω να αφήνω το σκυλάκι όλη μέρα στην αυλή, έρχεται και χειμώνας, θα κρυώνει το καημένο. Και σίγουρα τα παιδιά μου, θα το ζητάνε μέσα για παρεούλα. Οπότε, θα πρέπει όλη την ώρα να του καθαρίζω τα ποδαράκια του και να το κάνω μπάνιο και δεν έχω χρόνο. Και γι'αυτό πάλι κολλάω....:(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...