Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρασία στον τοίχο


mamavasia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα!!εγω καθε χειμωνα εχω πολυ μεγαλο προβλημε με την μουχλα,καθε μερα τα κουφωματα ειναι μουσκεμα κ σταζουν!ολλα τα υπνοδοματια στην μερια που συνορευει εξωτερικος τοιχος ειναι μουχλιασμενα,ξεκινουν με μικρες μαυρευς κουκιδες κ μετα γινετε μια μαυρη μεγαλη σκια,,αυτο πρεπει να το καθαριζεις γτ αν μεινει μετα δν φευγει κιολας..με χλωρινη απαγορευετε να το καθαριζουμε!!εντομεταξυ εχω κ αφυγραντήρα δεν χω σωθει κιολας!ρε παιδια τι να κανω βοηθηστεμεε δν την μπορωωω την μουχλαα!!:(

Link to comment
Share on other sites

Egv με χλωρίνη την καθαρίζω !!

Γιατι δεν κάνει ??

Επίσης και εγω εχω στο δωμάτιο που περιγραφεις κα΄θε πρωι νερα από μεσα λόγω της διαφορας της θερμοκρασίας αλλά αυτό δεν διορθωνεται ...και εχω και λίγα μαυρακια ...Σκέψου ότι αύτό εμενα γίνεται πίσω από την ντουλαπα με τα ρουχα μου αυτη την στιγμή , αφυγραντηρα δεν εχω αλλά δοκίμασα αυτα τα UHU για την υγρασία που όλο γίνονταν νερό και επρεπε να δινω μια περιουσια καθε μηνα.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η χλωρινη δεν κανει γιατι ειναι τοξικη,και δεν ειναι οτι καλυτερο να την εισπνεετε μεσα στο σπιτι. Καλυτερα να χρησιμοποιειτε καποια ειδικα σκευασματα που κυκλοφορουν για την μουχλα, και με αυτα να καθαριζετε τα σημεια που εχουν .Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και σωθηκα οταν εβαψα το σπιτι,πριν 2 χρονια και εχω να δω μουχλα απο τοτε.Βαψαμε το εσωτερικο του σπιτιου,καλοκαιρι,οποτε και στεγνωσε εντελως και δεν κρατησε υγρασια.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα πρεπει να παρεις ενα καλο στεγανωτικο για την ταρατσα απο πανω και να το βαλεις στοιχιζει καπου στα 22e ειναι σαν τσιμεντο και διαρκει 5 χρονια και μετα βαφεις με αντιμουχλικη μπογια τους τοιχους και εισαι οκ για μερικα χρονια αλλιως ,πορεις οποτε κανει καλκο καιρο να παρεις αντιμουχλικο σπρευ πουλανε σε καταστηματα χρωματα σιδηρικα και οποτε εμφανιζετε η υγρασια βουρτσιζεις το ταβανι

παντως και το αντιμουχλικο μυριζει χλωρινιλα :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας..κ εγω δεν αντεχω αλλο την υγρασια στο σπιτι.

εχουμε μετακομισι σε αυτο το σπιτι εδω κ 1.5 χρονο.

ειμαστε στον δευτερο οροφο .. απο πανω μας μονο ταρατσα...

οταν ηρθαμε ηταν φρεσκοβαμενο κ δεν καταλαβαμε τιποτα.

τωρα ομως....καθε πρωι τα τζαμια (αλουμινια ) σταζουν νεραααα κ εχω παρατηρησει οτι χαμηλα στα λαστιχα των τζαμιων πιανει μια μαυριλα σαν σκονη που με τη υγρασια κολλαει...

σε εξωρικο τοιχο χαμηλα αρχισαν μικρες κηλιδες μουχλας ακρη-ακρη στο σοβατεπι οπως επισης κ σεν ενν εσωτερικο τοιχο -στην γωνια εσωτερικου κ εξωτερικου τοιχου που συνορευει με το μπανιο..

ακριβώς τα ίδια, με μούχλα στα ντουλάπια της κουζίνας, στην οροφή, μούχλα σε όλες τις γωνίες του σπιτιού που είναι εξωτερικές (σημειωτέον νεόχτιστο το σπίτι, πρώτοι μπήκαμε).

Ο αφυγραντήρας βοηθάει? Πως ξέρω ποιά είναι τα επιτρεπτά επίπεδα υγρασίας? Ερχεται κι ένα μωρό...

Εγώ απλώνω στα καλοριφέρ, αλλά αποφεύγω στην κρεβατοκάμαρα μας που είναι το πιο προβληματικό δωμάτιο.

Κουζίνα έτσι κι αλλιώς δεν απλώνω μη μυρίσουν από φαγητό.

Το παιδικό δωμάτιο ευτυχώς είναι τέλειο ακόμη,

και το μωρό θα γεννηθεί καλοκαίρι οπότε δεν πολυανησυχώ.

 

Την μούχλα γύρω γύρω από τα παράθυρα και στα ντουλάπια την καθαρίζει η γυναίκα με χλωρίνη όποτε έρχεται κι χω δεί αποτέλεσμα.

Στα ντουλάπια που είχα τρελή μούχλα (εβαζε η οροφή νερά μέχρι που την έκλεισαν με σιλικόνη, όπως και το παράθυρο) δνε έβαζα τίποτε μέσα και τα άφηνα ανοιχτά.

Τώρα που είναι σε ύφεση βάζω σκεύη που δεν πολυχρησιμοποιώ.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς έχουμε πρόβλημα. Μπήκαμε πέρσι τον Ιούνιο. Όλα καλά, αλλα τον χειμώνα άρχισαν να τρέχουν τα όλα τα αλουμινια απο μέσα. Το σαλόνι βορινο και οι κρεβατοκαμαρες νότιες. Περισσότερο νερό στο σαλόνι. Εγώ να τα καθαρίζω με πετσετες για να μην κάνουν μούχλα στις γωνίες των αλουμινιων. Ρούχα δεν βάζω μέσα κα αν βάλω θα είναι σχεδόν στεγνά η αν χρειαστεί τα βάζω σε ένα δωμάτιο και κλεινω την πόρτα.φέτος πάλι το ίδιο έχουμε. Πέρσι μέχρι τον Δεκέμβριο δεν είχαμε καλοριφέρ και την βγάλαμε με το ac αλλα όταν βάλαμε καλοριφέρ άρχισε να έχει μικρή διάφορα στο χρωμα ο βορινος τοίχος, δίπλα στην μπαλκονοπορτα. Έχει φουσκώσει πολυ λίγο. Στα μπάνια ο τοίχος στο σημείο που είναι η λεκάνη ( και στα δυο μπάνια το ίδιο σημείο) έχει φουσκώσει αλλα δεν έχει αλλάξει χρωμα. Στο ένα το τριψαμε καλά, βάλαμε ένα αντιμουχλικο, το αφήσαμε να δράση αρκετή ώρα και μετά το βαψαμε ε ειδικό χρωμα. Θα δούμε τι θα γίνει. Αλλα το πραξενο είναι ότι στα μπάνια τα πλακάκια στάζουν σε σημείο που φαίνεται ότι περνάνε σωλήνες του καλοριφέρ και στην περιοχή της λεκάνης. Μέχρι και το καζανακι της λεκάνης στάζει! Μέχρι στιγμή χρωμα μουχλας δεν έχουμε δει ( νομίζω ότι είναι μαύρο; )απο πάνω μας υπάρχει όροφος αλλα δεν μένουν γιατί δεν έχει φτιαχτεί η σοφιτα του. Το σπίτι είναι ολοκαίνουργιο και υποτίθεται είναι με θερμομονωση και όλα. Το παρακολουθούσε ο πεθερος μου και έβλεπε την δουλειά που γινόταν. Αλλα συμπεριφέρεται σαν σπίτι χωρίς θερμομονωση! Πως γίνεται. Τα αλουμινια όλοκαινουργια με τα λάστιχα του και δίπλα τζάμια κλπ. Το καλοριφέρ προαθω να το έχω στους 18 με 19 βαθμούς. Σκέφτομαι σοαρα για αφυγραντηρα τώρα με ο παιδι που έρχεται. Πάλι καλά το άλλο μου παιδι δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα αλλα δεν το καταλαβαίνω. Ειδικά όταν έχει πολυ κρύο έξω μέσα όλα στάζουν όλα τα παράθυρα. Αεριζω το σπίτι μισή ώρα. Δεν μπορώ παραπάνω γιατί με μικρό παιδι είναι δύσκολο. Τι να φταίει;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα,

 

εγω εχω πρόβλημα με το δωμάτιο που είχα σκοπό να βάλω το μωρό μου (4 μηνών τώρα) αλλα το ταβάνι μου υδροστατεί και μετα απο κανα δυο μέρες στάζει. δυστηχώς με το κρύο δεν μπορω να το ανοίξω να αερίζετε καθημερινά. τι να κανω? βαρέθικα να σφουγγαρίζω το ταβάνι:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

εγω εχω πρόβλημα με το δωμάτιο που είχα σκοπό να βάλω το μωρό μου (4 μηνών τώρα) αλλα το ταβάνι μου υδροστατεί και μετα απο κανα δυο μέρες στάζει. δυστηχώς με το κρύο δεν μπορω να το ανοίξω να αερίζετε καθημερινά. τι να κανω? βαρέθικα να σφουγγαρίζω το ταβάνι:D

 

Κοίτα , δεν είμαι ειδική. Ωστόσο εμένα με συμβούλεψαν να ανοίγω κάθε μέρα τα παράθυρα του σπιτιού γιατι έχω κι εγω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Ούτως ή άλλως κι όταν γεννηθεί το παιδάκι σου πρέπει να αερίζεις καθημερινά το δωμάτιό του 2-3 φορές την ημέρα . Ακόμη κι αν έχει κρύο. Εγώ προσωπικά δεν έχω φτάσει ακόμη στο σημείο να σφουγγαρίζω το ταβάνι ευτυχώς. Μόνο μούχλα λίγη σε κάποιους τοίχους . Μάλιστα η περισσότερη στο δωμάτιο του παιδιού. Πήρα ένα σφουγγαράκι με λίγη χλωρίνη ( όχι την αραιή) , καθάρισα τον τοίχο και αέρισα το δωμάτιο για πολλές πολλές ώρες πριν βάλω το παιδί ξανά μέσα. Βέβαια παραδέχομαι οτι είμαι λίγο υπερβολική ως προς τις ώρες , αλλά καλύτερα κανείς να προσέχει με αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , δεν είμαι ειδική. Ωστόσο εμένα με συμβούλεψαν να ανοίγω κάθε μέρα τα παράθυρα του σπιτιού γιατι έχω κι εγω πρόβλημα υγρασίας στο σπίτι. Ούτως ή άλλως κι όταν γεννηθεί το παιδάκι σου πρέπει να αερίζεις καθημερινά το δωμάτιό του 2-3 φορές την ημέρα . Ακόμη κι αν έχει κρύο. Εγώ προσωπικά δεν έχω φτάσει ακόμη στο σημείο να σφουγγαρίζω το ταβάνι ευτυχώς. Μόνο μούχλα λίγη σε κάποιους τοίχους . Μάλιστα η περισσότερη στο δωμάτιο του παιδιού. Πήρα ένα σφουγγαράκι με λίγη χλωρίνη ( όχι την αραιή) , καθάρισα τον τοίχο και αέρισα το δωμάτιο για πολλές πολλές ώρες πριν βάλω το παιδί ξανά μέσα. Βέβαια παραδέχομαι οτι είμαι λίγο υπερβολική ως προς τις ώρες , αλλά καλύτερα κανείς να προσέχει με αυτά τα θέματα.

 

το κακο ειναι πωςστο σπιτι δεν εχουμε καλοριφερκαι θα ειναι λιγο δυσκολο να ξαναζεσταθεί. ελεγα να παρω αφυγραντήρα λες να πιάσει να καλυτερέφσει έτσι κι αλλιως ο αντρας μου εχει σκοπο να το βαψει την ανοιξη οποτε θα μεινει και πολλες πολλες ωρες ανοιχτο και θέλω να πιστευω πως θα ειναι καλυτερα απο υγρασια αλλα τωρα τι γινετε...???:D:D:D αααα ευχαριστωπου μου απάντησες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μουχλα το χειμώνα παρουσιάζεται σε χώρο που δεν έχει θερμονωμένους τοίχους, δοκάρια από μπετόν, πλάκες οροφής, δάπεδα κλπ.Η μούχλα είναι μύκητες που μεταφέρονται με τον αέρα και η έκθεση σε αυτούς μας δημιουργεί προβλήματα υγείας, κυρίως σε παιδιά. Παρατηρήθηκαν από διεθνείς έρευνες ότι τα προβλήματα που δημιουργούν στην υγεία μας οι αερομεταφερόμενοι μύκητες είναι βήχας, δύσπνοια, αναπνευστικά, αγγειακά νευρολογικά , αλλεργικά, μολύνσεις κ.λπ.

edit admin

 

Η αλήθεια είναι οτι φοβήθηκα για το παιδί μου, διότι είχα υγρασία και στο προηγούμενό μου σπίτι και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που έφυγα. Σημειωτέον οτι απέκτησα αλλερία εξαιτίας της όλης κατάστασης. Καθε χειμώνα ξυπνάω πολλές φορές μπουκωμένη και φτερνίζομαι συνέχεια 4-5- φορες απανωτά. Την αλλεργία μου την επιβεβαίωσε αλλεργιολόγος. Μάλιστα η φράση που χρησιμοποίησε ήταν "αλλεργία σε οικιακή υγρασία". Τα πήρα όταν είδα οτι και στο νέο σπίτι ξεκίνησαν τα ίδια προβλήματα. Φοβάμαι για το παιδί μου, γιατι έχω ακούσει και για άσθμα. Δεν ξέρω αν φταίω εγω για την υγρασία που παρουσιάστηκε , δεδομένου οτι το είχα και στο άλλο σπίτι και μπορεί να κάνω κάτι λάθος . Όμως , αν δεν φταίω εγώ και επειδή νοικιάζω , θα τον κολλήσω στον τοίχο τον σπιονοικοκύρη, είμαι αποφασισμένη.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το θέμα της "οικιακής" υγρασίας είναι θέμα νυκοκοιράς ως επι το πλείστον..(δε μιλάω για ρημάδια που μπάζουν από παντού έτσι?) αλλά σε καινούρια σπίτια με μονώσεις και κουφώματα αλουμινίου που σφραγίζουν ερμητικά, αν δεν ανοίξετε να αερίζεται το σπίτι κάθε μέρα, όλη η υγρασία που δημιουργείται από ατμούς μέσα στο σπίτι( μαγείρεμα, μπάνιο, ακόμη και οι ανάσες μας αν το σπίτι είναι σχετικά μικρό) πηγαίνει και κολλάει σε εξωτερικούς τοίχους και γίνεται νερό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μια θερμογραφηση με θερμοκαμερα μπορει να δειξει το προβλημα και να κατανοηθει η αιτια πολυ πιο γρηγορα και εν τελει οικονομικα, σε συγκριση με το να πηγαινεις υποθετοντας καθε φορα σχετικα με την αιτια. Αυτο βεβαια δεν ειναι απολυτο γιατι εαν καποιος ειναι πολυ εξοικιωμενος μπορει να εντοπισει την αιτια με μεγαλο ποσοστο επιτυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...