Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λεκές από αυτοκόλλητη ασφάλεια σε έπιπλα. Πως βγαίνει;;;;


Recommended Posts

Γειά σας.

Θέλω την βοήθειά σας. Είχα βάλει αυτές τις ασφάλεις που στεριώνουν με αυτοκόλλητο πάνω στα συρτάρια των επίπλων μου (τρομάρα μου και εγώ) και θέλω να τις βγάλω.

Τις βγάζω προσεκτικά με μαχαίρι όμως μένει εννοείται το υπόλλειμα από την ταινία και την κόλλα. Την κόλλα κυρίως. Τρίβω την επιφάνεια με καθαρό οινόπνευμα αλλά τζίφος.Αν ακουμπήσεις το χέρι σου αισθάνεσαι την κόλλα. Λαδάκι φοβάμαι να βάλω γιατί τότε θα έχω άλλα βάσανα.

Περιμένω την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!!

Τα υπολλειματα απο κολλα βγαινουν με λεμονι, δλδ παιρνεις την κουπα και τριβεις στο σημειο. Εγγυημενο θα με θυμηθεις..

Καλα αν δουλεψει με εσωσες.

Εχω το ιδιο θεμα.

 

Το οινοπνεμα απετυχε σε μας :-(

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

To oινοπνευμα ή το διαλυτικό πολυμερίζουν την κολλα και βγαινει αλλά πρέπει να το αφησεις λιγάκι να ποτίσει επάνω...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ που προστάθησα να βγάλω την κόλλα από τα έπιπλα σαλονιού με οινόπνευμα ή με καθαρή βενζίνη (η οποία παρεπιπτώντος τη βγάζει γρήγορα και εύκολα) μου χάλασε ο λούστρος του επίπλου. Στις συρταριέρες δοκίμασα μόνο οινόπνευμα όπου ταλαιπωρήθηκα ώρες, έβγαλα τα νύχια μου και τελικά συγχύστηκα. Μου έχουν μείνει οι ντουλάπες λέω να δοκιμάσω το λεμόνι.

Κάποια κοπέλα ανέφερε το baby oil, αφαιρείται και με αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια δοκιμασατε με ασετον???????????σωθηκαααααααα.............

Δεν ξεβαψε το ξυλο? (αναφερομαι σε επιπλο με φυσικο ξυλο και η αληθεια ειναι και το οινοπνευμα φοβηθηκα να το αφησω πολυ :?)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

οχιιιιιιιιιιιιιιιι ασετον πανω σε επιπλα με λουστρο η χρωμα βρε κοριτσια..

τις αδερφης μου ακταλαθος της επεσε το ασετον κ το σκουπισε γρηγορα αλλα προλαβε κ της χαλασε το τραπεζακι...

το ασετον αφου ειναι για να ξεβαφει το χρωμα δεν θα βγαλει κ το βερνικι - λουστρο - χρωμα η οτι αλλο εχει το επιπλο....?

 

δεν ξερω για το λεμονι...δεν το εχω δοκιμασει....

 

εχω δοκιμασει ασετον αλλα οοχι σε επλιπλα...κ εννοιειται πως βγαινει...

 

πιστετω πως μονο λαδι πρεπει να βαλεις πανω σε επιπλο για να μην το καταστρεψεις...λαδι φαγητου η baby oil... δεν νομιζω να παθει τιποτα...αφου κ οι επιπλοποιει για να καθατισουν κ να γυαλισουν τα επιπλα ειδικο λαδακι χρησιμοποιουν...θρεφει κ το ξυλο...

κ με ενα βρεγμενο πανακι 1-2 φορες φορες καθαριζεις το λαδι μετα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να βγαλεις αυτοκολητα ή την κλλοα τους απο τις πορτες τα επιπλα τα γραφεια των παιδιων κοριτσια βαζεις ενα στρωμα χοντρο μαγιονεζα το αφηνεις 15 λεπτα και μετα με ενα σφουγγαρακι και απορυπαντικο για τα πιατα ,κανει θαυματα!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ κορίτσια. Η απάντησή σας ήταν άμεση.

Δοκίμασα με το οινόπνευμα για να φύγουν τα χοντρά ( με φόβο πάντα για τους λόγους που λέτε παραπάνω) και μετά με επιμονή με φυσικό λαδάκι και αμέσως με πολύ καλά στιμμένο βρεγμένο πανί. Έκανε δουλειά. ( Τα δοκίμασα αυτά πριν τα μηνύματά σας χθες) σήμερα θα δοκιμάσω της φίλης τη συνταγή με τη λεμονόκουπα μπας και αποφύγω το οινόπνευμα.

Την μαγιονέζα να τη λάβω βρε φιλενάδα υπόψη ή για χαβαλέ το έγραψες;;;;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολύ κορίτσια. Η απάντησή σας ήταν άμεση.

Δοκίμασα με το οινόπνευμα για να φύγουν τα χοντρά ( με φόβο πάντα για τους λόγους που λέτε παραπάνω) και μετά με επιμονή με φυσικό λαδάκι και αμέσως με πολύ καλά στιμμένο βρεγμένο πανί. Έκανε δουλειά. ( Τα δοκίμασα αυτά πριν τα μηνύματά σας χθες) σήμερα θα δοκιμάσω της φίλης τη συνταγή με τη λεμονόκουπα μπας και αποφύγω το οινόπνευμα.

Την μαγιονέζα να τη λάβω βρε φιλενάδα υπόψη ή για χαβαλέ το έγραψες;;;;

δεν σου κανω πλακα!ο γιος μου ειχε κοληση στην πορτα του δωματιου του πολλα χαζα και μου το ειπε μια φιλη μου ετσι τα βγαλα!το ειχε δει απο τις τρελες που εβαζε στο σκαι με τα πολυ βρωμικα σπιτια:lol::lol::lol:τι χαβαλε ρε?αν ηταν θα στο λεγα λες να σε βαζω να πασαληψης τον τοπο με μαγιονεζα για πλακα?:lol::lol::lol:

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μέτα από πολύ καιρό αποφάσισα να βγάλω κάποια αυτοκόλλητα που είχα κολλημένα πάνω στην ντουλάπα μου και στην συρταριέρα μου..δυστηχώς μου έμειναν κάτι σημάδια πάνω στα έπιπλα..συγκεκριμένα το σχήμα απο τα αυτοκόλλητα, κόλλα δεν το λες :| το καθάρισα πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα.. Σας παρακαλώ γιατί ανησυχώ λίγο, αν κάποιος/οια μπορέι να μου δώσει μια συμβουλή πως να τα βγαλώ θα χαρώ πολύ.

Επεξεργάστηκαν by DesprerateHousewife
ορθογραφικο λαθος
Link to comment
Share on other sites

Μέτα από πολύ καιρό αποφάσισα να βγάλω κάποια αυτοκόλλητα που είχα κολλημένα πάνω στην ντουλάπα μου και στην συρταριέρα μου..δυστηχώς μου έμειναν κάτι σημάδια πάνω στα έπιπλα..συγκεκριμένα το σχήμα απο τα αυτοκόλλητα, κόλλα δεν το λες :| το καθάρισα πολλές φορές χωρίς αποτέλεσμα.. Σας παρακαλώ γιατί ανησυχώ λίγο, αν κάποιος/οια μπορέι να μου δώσει μια συμβουλή πως να τα βγαλώ θα χαρώ πολύ.

 

 

Aλλοιφεις μαγιονεζα πανω στα αυτοκολλητα μια γενναια ποσοτητα, τα αφηνεις να μουλιασουν και βγαινουν αμεσως. (το ειδα στο ΣΚΑΙ στο How clean is your house) το δοκιμασα και μια χαρα!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σώθηκα!!!!είχα τοποθετήσει προστατευτικά αυτοκόλλητα για δύο χρόνια στα έπιπλα κουζίνας μου που είναι από φυσικό δρυς και μόλις τα έβγαλα η κόλλα δεν έβγαινε με τίποτα!!!Έβαλα λοιπόν σε κάποια σημεία μαγιονέζα και σε κάποια άλλα ελαιόλαδο τα άφησα για 4 περιπου ωρίτσες, τα πέρασα λίγο και με σφουγγαράκι εμποτισμένο σε fairy και οι κόλλες εξαφανίστηκαν εντελώς!!!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Είμαι πολύ χαρούμενη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης η καθαρη βενζινη που παιρνεις απο το σουπερ μαρκετ βγαζει τα υπολοιματα κολλας τελεια αλλα οχι σε επιπλα. Εμενα με βοηθησε να βγαλω την κολλα απο τα παραθυρα οπου ειχαμε βαλει μονοτικη ταινια.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!!!

Μετά από διάφορα πειράματα κ αφού κατέστρεψα ένα συρτάρι πριν ψάξω να βρω τον τρόπο.. οφειλω να ομολογήσω πως η μαγιονέζα είχε θεαματικά αποτελέσματα κ χωρίς κόπο, φανταστείτε μετά το ετριψα με χαρτί κουζίνας ούτε καν με σφουγγάρι..μαγιονέζα αβλεπει λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...