Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το 30% αν αυτονομηθείς στην θέρμανση, ισχύει???


emmaniko

Recommended Posts

 

Θα σου ξαναπώ άλλη μια φορά να συμβουλευτείς μηχανολόγο-μηχανικό (και όχι σκέτο μηχανικό) και δικηγόρο αν χρειαστεί και μην βασίζεσαι στην νοοτροπία δικό μου είναι το σπίτι ή το μπαλκόνι και τα κάνω ότι θέλω.

 

 

Συγχωρέστε με για το off topic, αλλά επειδή είμαι μηχανικός με συγκεκριμένη ειδικότητα όπως όλοι οι μηχανικοί, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν υπάρχει σκέτος μηχανικός. Όλοι κάτι είναι. Άλλος μηχανολόγος, άλλος πολιτικός, άλλος αρχιτέκτων, άλλος ηλεκτρολόγος, άλλος τοπογράφος, άλλος πολεοδόμος, άλλος χημικός μηχανικός και πολλές άλλες ειδικότητες.

Σκέτος μηχανικός δεν υπάρχει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Θέλω να κλείσω τα καλοριφέρ φέτος γιατί 1. δεν ζεσταίνεται το σπίτι μια πού κανένας δεν κάνει εξαέρωση και στον 5ο που είμαι συνέχεια είμαι με το εξαερωστηράκι στο χέρι 2. το ανάβουν 2 ώρες και μέχρι να ζεσταθούν τα καλοριφέρ και λίγο το σπίτι τα κλείνουν και σε ένα τέταρτο είναι κρύα πάλι και 3. πληρώνω 300ευρώ το μήνα πετρέλαιο :shock:.

Μου είπε ο διαχειριστής ότι δεν γίνεται να τα κλείσω. Του ζήτησα κατασταστικό μου είπε ότι δεν έχει η πολυκατοικία και να πάω στην πολεοδομία να δω τί ισχύει.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να τα κλείσω ενώ μένω μέσα. Κι αν ναι τί ποσοστό πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Θέλω να κλείσω τα καλοριφέρ φέτος γιατί 1. δεν ζεσταίνεται το σπίτι μια πού κανένας δεν κάνει εξαέρωση και στον 5ο που είμαι συνέχεια είμαι με το εξαερωστηράκι στο χέρι 2. το ανάβουν 2 ώρες και μέχρι να ζεσταθούν τα καλοριφέρ και λίγο το σπίτι τα κλείνουν και σε ένα τέταρτο είναι κρύα πάλι και 3. πληρώνω 300ευρώ το μήνα πετρέλαιο :shock:.

Μου είπε ο διαχειριστής ότι δεν γίνεται να τα κλείσω. Του ζήτησα κατασταστικό μου είπε ότι δεν έχει η πολυκατοικία και να πάω στην πολεοδομία να δω τί ισχύει.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να τα κλείσω ενώ μένω μέσα. Κι αν ναι τί ποσοστό πρέπει να πληρώνω κάθε μήνα;

Κανείς;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

δεν γίνεται να μην έχει καταστατικό η πολυκατοικία.Μπορείς να πάς στο υποθηκοφυλακείο της περιοχής να το βρεις.Για τα χιλιοστα της θέρμανσης που σου αναλογούν ρώτησε ενα γραφείο που βγάζει κοινόχρηστα να σου πει ακριβώς.300 ευρώ μου φαίνονται πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ μένω στον 1ο όροφο και δεν χρησιμοποιώ ποτέ ασανσέρ ακόμη και τώρα που είμαι έγκυος. Πληρώνω όμως το πάγιο για τα έξοδα συντήρησης και ρεύματος γιατί το ασανσέρ είναι εκεί. Δεν έχει σημασία αν το χρησιμοποιώ εγώ προσωπικά. Το ίδιο ισχύει και για το ρεύμα για τις γκαραζόπορτες, ενώ εγώ δεν έχω καν θέση πάρκινγκ στην πολυκατοικία. Ότι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας τον οποίο αποδέχεσαι όταν πας στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μένω στον 1ο όροφο και δεν χρησιμοποιώ ποτέ ασανσέρ ακόμη και τώρα που είμαι έγκυος. Πληρώνω όμως το πάγιο για τα έξοδα συντήρησης και ρεύματος γιατί το ασανσέρ είναι εκεί. Δεν έχει σημασία αν το χρησιμοποιώ εγώ προσωπικά. Το ίδιο ισχύει και για το ρεύμα για τις γκαραζόπορτες, ενώ εγώ δεν έχω καν θέση πάρκινγκ στην πολυκατοικία. Ότι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας τον οποίο αποδέχεσαι όταν πας στο σπίτι!

Συμφωνώ αρκεί να ξέρεις τον κανονισμό γιατί εδώ δεν υπάρχει πραγματικά τίποτα.

Από όσο έψαξα αν δεν υπάρχει κανονισμός τότε αποφασίζει η συνέλευση της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να μην υπάρχει κανονισμός! ειναι παράνομο! απλά είναι υπογεγραμμένος απο μερικούς και όχι όλους τους ιδιοκτήτες. Θα τα βρείτε στα υποθηκοφυλάκια της περιχής σας. Απο κεί και πέρα, τα κοινοχρηστα βγαίνουν σύμφωνα με τα χιλλιοστά που γράφονται στα συμβόλαια της εκάστοτε κατοικίας και αξαρτώνται απο τα τετραγωνικά του σπιτιού, τον όροφο και απο την εμπειρία μου απο άπειρα λάθη μηχανικών που έχουν δώσει λάθος αριθμούς στην πολεοδομία. Κανείς δε μπορεί να κάνει κάτι αυθαίρετα προσβάλλοντας τους εξωτερικούς χώρους της οικοδομής φυσικά και τα μπαλκόνια ασχέτως αν είναι ιδιοκτησία μας! Ακόμα και τα σώματα να θέλεις να αλλάξεις δε μπορείς ασχέτως αν υπάρχει θερμοδμέτρηση που πληρώνεις οτι καίς γιατί καταναλώνεις περισσότερες θερμίδες απο τις προβλεπόμενες σύμφωνα με την κατάθεση του μηχανικού στην πολεοδομία. Ακόμα και τα ξύλα σου να βάλεις στο μπαλκόνι αν κάποιος φοβάται μη πέσει το μπαλκόνι σου στο κεφάλι του μπορεί να σου φέρει την πολεοδομία. Η θέρμανση για να αλλάξει πρέπει να συμφωνη8εί το 60% απο μεριάς των ενοίκων. Εμείς ας πούμε είμαστε πέντε πρέπει οι τρείς να συμφωνούν. Διαφορετικά παραμένει η υποχρέωση στα κοινόχρηστα είτε γίνεται χρήση τους είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...