Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 1/5 ετων"πόνοι ανάπτυξης"...


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Θελω την βοήθεια σας.. Εχω ενα αγοράκι 2 1/2 ετων. Ειναι χαρούμενο παιδάκι που αγαπά το τρέξιμο "πανω- κάτω" με την μπάλα όλη μέρα.. Κοιμάται καλά (2 ώρες το μεσημέρι &9-10 ώρες το βραδυ ) και τρώει όχι τρέλα, αλλά καλούτσικα.. Βέβαια απο το ατελείωτο παιχνίδι δεν του μένει κιλό..τον τελευταίο καιρο στο τέλος της μέρας,μου παραπονιέται πως πονάνε τα γόνατα και η μέση του..δυο φορές ξύπνησε και την νύχτα με παράπονο..Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε να του δώσω για 4 μερες algofren και αν εξακολουθεί να παραπονιέται θα κάνουμε κάποιες συμπληρωματικές αιματολογικές εξετασεις.. Επιπλέον μου είπε οτι συχνα στην ηλικια 2-6 παρατηρούνται πόνοι ανάπτυξης.. Εχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; Εχω αρχίσει να ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και τα δύο μου τα παιδιά μου παραπονιούνται που και που για πόνους σε αρθρώσεις. Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, θεωρώ πως είναι πόνοι ανάπτυξης. Κάποιες από αυτές τις φορές ήταν έντονοι και τους έδωσα παυσίπονο, αλλα δεν με ανησυχούν. Τον τελευταίο χρόνο πήραν και οι δύο 5 πόντους (3.5 ακι 6.5 χρονών). Πήραν πολύ και απότομα...εξου και οι πόνοι. Καμια φορά τους τρίβω εκεί που πονάνε, μασαζάκι..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

G.Geo δεν φαντάζεσαι ποσό με ήρεμες.. Το ίδιο κάνω και εγώ για να τον ανακουφησω μου ζητάει "μασαζάκι" στα σημεία που τον ενοχλούν..αν εχω κάτι νεότερο απο τον παιδίατρο θα ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο γιος μου ειναι ακριβως 2,5 χρονων.Οπως περιγραφεις ζωηρος,δεν σταματαει να κινειται ολη μερα και βεβαια κιλα εχουμε να παρουμε απο ποτε που περπατησε,ευτυχως ηταν αρκετα παχουλο και εχει ακομα αποθεματα!!Και να φανταστεις οτι τρωει και αρκετα!Εχω τα ιδια προβληματα το βραδυ με τα ποδια του,ξυπνουσε και ειχε παραλογες απαιτησεις του στυλ,τριψτα μου,κρατα τα ψηλα,φιλησε τα μου και ενα σωρο αλλα και γω απελπιζομουν γιατι να ποναει τοσο το παιδακι μου.Πριν λιγες μερες καταλαβα οτι απλα εχει υπερενταση απο ολη την ημερα και τις περισσοτερες φορες απλα θελει αγκαλιες.Οταν τον επιασαν πριν λιγες μερες οι πονοι του παλι του δωσα λιγο σιροπι φραουλας(αυτο που βαζουμε στο παγωτο) και του ειπα ειναι φαρμακακι για να σου περασουν.Με ττο που το ηπιε μου ειπε μου περασαν τα ποδαρακια μου και ξανακοιμηθηκε.δεν αμφιβαλλω οτι καποιες φορες πονανε τα κοκκαλα τους ειναι λογικο οτι ειναι στην αναπτυξη τους απλα οσο αφορα το δικο μου ζουζουνι καταλαβα οτι τις περισσοτερες φορες εχει αναγκη αγκαλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έτσι είναι και η κόρη μου. Ή τουλάχιστον έτσι λέει. Είναι αδύνατο και ψηλό παιδάκι, 2,5 χρονών σχεδόν και μας λέει κάποιες φορές ότι πονάνε τα γόνατά της και η μέση της. Βέβαια δεν είμαι και σίγουρη ότι το εννοεί γιατί η αδερφή μου έκανε επέμβαση στη μέση και παραπονιέται συχνά ότι πονάει οπότε νομίζω πως ακούει τη θεία της και τα λέει και αυτή. Ο παιδίατρος μας είπε ότι μπορεί να το λέει αλήθεια γιατί ψηλώνει συνέχεια και γιατί είναι πιο ψηλή από ότι θα έπρεπε στην ηλικία της. Επίσης, να πω ότι τρώει πολύ λίγο αλλά επειδή πίνει γάλα και τρώει πολύ τυρί και κασέρι, ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ. Φυσικά δεν μας το λέει και συχνά. Τι να πω? Δεν ξέρεις κιόλας πότε σε δουλέυουν τα τερατάκια!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κόλπο με το σιρόπακι το εκανα και εγω με φρούτοχυμο.. Το ίδιο βραδυ όμως ξύπνησε 2 φορές και αναγκάστηκα να δώσω λίγο παυσίπονο για να ηρεμήσει.. Αύριο θα πάμε στον παιδίατρο,μετα όμως και απο τις δικές σας εμπειρίες,είμαι κάπως πιο ήρεμη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, το έχω ακούσει όμως από την κουμπάρα μου που το παρουσιάζουν και τα δυο της παιδάκια..είναι ψιλόλιγνα και όχι ιδιαίτερα φαγανά... ( 5 kai 3,5).Ο πόνος ξεκινά συνήθως το βράδυ στον ύπνο τους και το αντιμετωπίζει όπως και εσύ με μασάζ και algofren..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα το βράδυ συνήθως παραπονιούνται. Και κάποιες φορές έχουν ξυπνήσει από ύπνο και το είπαν. Αυτό μου φαίνεται λογικό, το βράδυ αναπτύσονται και γενικά ολα λειτουργουν πιο έντονα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ψηλο δεν τον λες,ειναι 95εκ.και μενει στασιμος για μηνες μεχρι να παρει ποντους,οποτε μου φαινεται απιθανο να πονανε συνεχεια τα ποδαρακια του.Να σημειωσω οτι εγω του χω κανει ολες τις εξετασεις γιατι με προβληματιζε γιατι ενω τρωει αρκετα βαρος και υψος δεν επαιρνε.εγω εχω καταληξει οτι μαλλον του βγαινει η κουραση της ημερας και ολη η ενταση.

Link to comment
Share on other sites

honeybunny τι ηλικια εχει το μωρακι σου; Μπορει να είχε μια στασιμότητα στην ανάπτυξη και τώρα να παίρνει ύψος...πάντως G.Geo έχεις δίκιο,κατα την διάρκεια του νυχτερινού ύπνου παράγεται η αυξητική ορμόνη ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς μια απο τα ίδια...είναι 2 χρονών ( σήμερα!) τρέχει ΟΛΗ μέρα και που και που έρχεται και μου λέει ''πονάω''...συνήθως δείχνει τη μέση του ή το πόδι του.

 

Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα μια περίοδο (πρέπει να ήμουν γύρω στα 5) που το βράδυ πονούσαν πολύ τα γόνατά μου...πολύ όμως..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυομιση χρονων ακριβως.Δεν ξερω μακαρι να παιρνει υψος,αλλα οταν συζηταμε την επομενη μερα γιατι ποναγαν τα ποδαρακια μου βρισκει δικαιολογιες οτι τα ποδαρακια ηθελαν τη μαμα να τα φιλησει ή οτι το κρεββατι ηταν παγωμενο και κρυωσαν.Να πω κιολας οτι οταν παει ο μπαμπας του να τον τριψει τον διωχνει γιατι θελει τη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε το πιστεύω, και μπήκα για να ψάξω αν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα στο φόρουμ... Έχουμε και εμείς θέματα με τα πόδια της κόρης μου. Τις τελευταίες μέρες διαμαρτυρεται για τα γόνατα της, και δύο μέρες τώρα την πονάει ψηλά στο πόδι, εκεί που ξεκινάει δηλαδή το ποδι της στη λεκάνη. Φίλες μου και η μητέρα μου μου είπαν αυτό που λέτε ότι είναι επειδή ψηλωνει αλλά ο άντρας μου λέει να το ψάξουμε. Εμείς είμαστε 6 χρόνων.... Να την πάω σε ορθοπεδικο στο παίδων να μας φύγει η ιδέα; ξέρετε κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Μαρίτα εγώ αυριο θα πάω τον μικρο στον παιδίατρο..έτσι για να ηρεμήσω..θα σας ενημερώσω για την κατεύθυνση που θα μου δώσει..πάντως σαν φαινόμενο παρατηρείται και σε παιδάκια 6-8 ετών..

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι πες μας τι σας είπε και μπορεί να τον πάρω και τον δικό μου τηλ. αύριο να τον ρωτήσω....... Και από περιέργεια θα την μετρήσω κιόλας αύριο να δω μήπως ψηλωνει γιατί μου φαίνεται σαν έχει αδυνατισει

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς μια απο τα ίδια...είναι 2 χρονών ( σήμερα!) τρέχει ΟΛΗ μέρα και που και που έρχεται και μου λέει ''πονάω''...συνήθως δείχνει τη μέση του ή το πόδι του.

 

Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα μια περίοδο (πρέπει να ήμουν γύρω στα 5) που το βράδυ πονούσαν πολύ τα γόνατά μου...πολύ όμως..

 

hara86 να σου ζήσει!!!τωρα πρόσεξα οτι εχετε γεννεθλια.. Εύχομαι για ΟΛΑ τα μωρακια να ναι γερά και καλοτυχα στην ζωή τους!!!

Link to comment
Share on other sites

hara86 να σου ζήσει!!!τωρα πρόσεξα οτι εχετε γεννεθλια.. Εύχομαι για ΟΛΑ τα μωρακια να ναι γερά και καλοτυχα στην ζωή τους!!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ!!!Να 'σαι καλά!!!

 

Περιμένω να δω τι θα πει κι ο δόκτωρ....

 

ΜΑΡΙΤΑ ακριβώς αυτο που εχει η κόρη σου,είχα κι εγώ μικρή....ήταν τόσο χαρακτηριστικό που ακόμα το θυμάμαι...μην σε ανησυχεί όμως..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποσά κιλά κ ποσο υψος έχουν τα παιδάκια σας που είναι στην γλυκιά των 2-2μιση κ σας λένε οτι πονανε? Εμένα είναι 13μιση 14 κιλά κ έχει υψος 97 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

 

ΜΑΡΙΤΑ ακριβώς αυτο που εχει η κόρη σου,είχα κι εγώ μικρή....ήταν τόσο χαρακτηριστικό που ακόμα το θυμάμαι...μην σε ανησυχεί όμως..

 

Αλήθεια λες; Μακάρι να μην τίποτα για όλα τα παιδάκια μας!

Θα ενημερώσω και εγώ αν μιλήσω με τον παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποσά κιλά κ ποσο υψος έχουν τα παιδάκια σας που είναι στην γλυκιά των 2-2μιση κ σας λένε οτι πονανε? Εμένα είναι 13μιση 14 κιλά κ έχει υψος 97 ποντους.

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ύψος και το βάρος του κάθε παιδιού. Οι πονοι αυτοί έχουν να κάνουν με το απότομο ύψος νομίζω κάτι σαν πρόωρη ανάπτυξη ας πούμε...... Όχι με το αν είναι ψηλό ή κοντό το παιδί

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα ο δικός μας ειναι η' ηταν τουλάχιστον 93 πόντους (όσο μπορω να τον μέτρησω γιατι δεν κάθεται..)& 12,7 κιλα περίπου..ψήλωνε σταθερά,αλλα πάντα ηταν απ'τα μινιόν παιδάκια..Μαρίτα και εγω αυτό εχω ακούσει προκαλούνται λόγω απότομης αύξησης -ανάπτυξης..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 95 εκ.βαση μετρησης παιδιατρου πριν 2 μηνες και γυρω στα13,5 κιλα.Δεν νομιζω να χει παρει αλλο βαρος και υψος.η παιδιατρος μου τον λεει μετριο στο αναστημα.περιμενουμε νεα απο τον παιδιατρο σου αν πας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγαμε στον παιδίατρο και απο την περιγραφή των συμπτωμάτων & την κλινική εξέταση,μας είπε οτι μάλλον πρόκειται για πόνους ανάπτυξης ..για να ειμαστε όμως σίγουροι θα κανουμε μια σειρά εξετάσεων (αιματολογικές)ώστε να έχουμε την πραγματική εικόνα ..

Link to comment
Share on other sites

του ειχα κανει και γω εξετασεις και ευτυχως ολες βγηκαν καλες.Αντε σου ευχομαι.καλα αποτελεσματα,τι να τα κανουμε τα ζουζουνια μας που μας τρομαζουν συνεχεια.αν στον μετρησε και ειδε πως πηρε υψος τοτε σιγουρα για αναπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

honeybunny ηταν αδύνατο να τον κρατήσουμε για μέτρηση...μόλις μπήκαμε και αναγνώρισε το ιατρείο,έκανε μεταβολή προς την εξώπορτα...παιχνίδια του έταξα...βόλτες..του έλεγα πως ο γιατρός μας φροντίζει τα παιδάκια κ.α πολλα..αδύνατον να σταθεί στο μετρο..αφού κάποια στιγμή με πιάσανε τα γέλια γιατι μου ζητούσε να κλείσουμε τα φώτα και να φύγουμε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...