Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω πρόβλημα με δασκάλα


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με την δασκάλα της τάξης γιατί ξεχωρίζει τα παιδιά σε καλούς και κακούς μαθητές και κάνει διακρίσεις. Όποιος-α θέλει να βοηθήσει θα παρακαλούσα να στείλει πμ για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 months later...

Θα ήθελα από τα βάθη της ψυχής μου να ευχαριστήσω θερμά την alkyon γτ με βοήθησε πάαααααααααααρα πολύ στο θέμα αυτό. Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι το θέμα δεν λύθηκε τελείως αλλά έχουν καλυτερεύσει αρκετά τα πράγματα σχετικά με το παιδί. Έχει προχωρήσει σε όλα τα βήματα που μας συμβούλεψες... Να σαι καλά alkyon και να σαι πάντα κοντά μας να μας βοηθάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια μας να είναι καλά και να ξεπερνάνε τις δυσκολίες που θα τους εμφανίζονται στο δρόμο τους. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά με ξεπερνά ο λόγος που ανοίχτηκε το θέμα.... σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ ένα θέμα τίθεται προς συζήτηση τόσο για να βοηθηθεί αυτός που άνοιξε το θέμα όσο και οι υπόλοιποι που διαβάζουν προκειμένου να αποκομίσουν κάτι που μπορεί να βοηθήσει και τους ίδιους... αυτά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είχε ξεχαστεί τότε τον Οκτώβριο που αναρτήθηκε.

Τι λόγο είχε η ippoliti να ξαναμπει και να εκφράζει ευχαριστίες για κάτι που κανείς δεν καταλαβαίνει το λόγο.... Ας τις εξέφραζε προσωπικά στην alcyon. Η δημοσιοποίηση δεν είχε νόημα. Τώρα είναι υποχρεωμένη ή να ζητήσει τη διαγραφή του θέματος ή να πει τι έχει γίνει. Oταν έγραφε τόσο τον Οκτώβριο όσο και τώρα, δεν ήξερε ότι απευθυνόταν σε δημόσιο φόρουμ και ότι δεν έκανε συζήτηση κατ'ιδίαν με προσωπικά e mails????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια πείτε με παράξενη, αλλά το βρήκα αυτό το πιο ενδιαφέρον θέμα της εβδομάδας. Αγγίζει ένα θέμα που δεν είναι πολύ σπάνιο, δυστυχώς, σε κάποια από τις 6 τάξεις του Δημοτικού όλο και κάποια δασκάλα θα είναι κατώτερη των περιστάσεων. Τουλάχιστον αυτά ακούω από τον κύκλο μας, δεν χρειάστηκε να μας απασχολήσει το θέμα ευτυχώς.

 

Σε μια τέτοια περίπτωση, καταλαβαίνω γιατί κάποιος να μη θέλει να γράψει λεπτομέρειες, καθώς αν γράψει, είναι πιθανό να ταυτοποιηθεί και να επιβαρύνει τη θέση του παιδιού του. Στο κάτω κάτω, σε αυτό το φόρουμ με ψευδώνυμα γράφουμε.

 

Οπότε, έχει έστω ένα εργαλείο μέσω του φόρουμ να αναζητήσει λύσεις. Και η πληροφορία πως ό,τι ειπώθηκε μέσω πμ είχε αποτέλεσμα, είναι πολύ χρήσιμη. Οπότε στο μέλλον έχει κάποιος έναν τρόπο να βρει την άκρη.

 

Φαντάζομαι, υπάρχουν και δημόσια θέματα αντίστοιχα, που όποιος θελει, μπορεί να γράψει και εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια θέματα, εμπεριέχουν τόσο ευαίσθητα δεδομένα, που ο μόνος λόγος μιας γενικευμένης δημοσίευσης είναι η αλίευση γνώμης αλλά σε πιο προσωπικό επίπεδο. Εκ των πραγμάτων αυτά τα θέματα θα μοιάζουν με "φαντάσματα".

 

 

Ακριβώς επειδή είναι δημόσιο, όποιος θέλει μπορεί να ρωτήσει για διευκρινήσεις.

 

 

Είμαστε μαμάδες. Δεν υπάρχει λόγος να γινόμαστε επικριτικές... έτσι; :);)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι η λογική ενός δημόσιου φόρουμ αυτή. επιπλέον δημοσιοποιώντας το πρόβλημά σου με ψευδώνυμο πάντα, δύο τινα μπορούν να συμβούν.1ον να ταυτιστει κάποια άλλη μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα μαζί σου και να βρει και η ίδια λύση στο πρόβλημά της και 2ον να διαβάσει τα μηνύματά σου μία δασκάλα και να κάνει την αυτοκριτική της, να προβληματιστεί και τελικά να βελτιωθεί.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορούν να συμβούν... (όχι μόνο αυτά τα δύο).

 

Νόμιζα πως στο φόρουμ ο καθένας διαθέτει ορισμένες πληροφορίες με τον τρόπο που εκείνος κρίνει. Από πού προκύπτουν οι "υποχρεώσεις" έκθεσης;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

"μιλάς με γρίφους γέροντα...."

λοιπόν κορίτσια ις προάλλες είχα ένα θέμα προσωπικό μου, αλλά πλέον δεν το έχω, βρήκα τη λύση!!! όποια θέλει να το συζητήσουμε και να τη συμβουλέψω, μόνο με πμ παρακαλώ!!!!!!!

πώς σας φαίνεται αυτό το μήνυμα? φυσικά μπορώ να γράψω ένα τέτοιο μήνυμα δεν προσβάλλω κανέναν..δε βοηθάω και κανέναν όμως πέραν από τον εαυτό μου! έχω διαφορετική αντίληψη για τα δημόσια φόρουμ. συζηταω δημόσια και ούτε προσβάλλω ούτε κρύβομαι από κανέναν.

θα σας αφήσω όμως τώρα γιατί με περιμένει διάβασμα !!! φιλιά!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είναι η λογική ενός δημόσιου φόρουμ αυτή. επιπλέον δημοσιοποιώντας το πρόβλημά σου με ψευδώνυμο πάντα, δύο τινα μπορούν να συμβούν.1ον να ταυτιστει κάποια άλλη μανούλα με παρόμοιο πρόβλημα μαζί σου και να βρει και η ίδια λύση στο πρόβλημά της και 2ον να διαβάσει τα μηνύματά σου μία δασκάλα και να κάνει την αυτοκριτική της, να προβληματιστεί και τελικά να βελτιωθεί.

 

Συμφωνώ μην συζητάς.. Το φόρουμ ειναι η για υποστήριξη η για συμβουλή .. Που βοήθησε τώρα αυτο πέρα απο την θεματοθετρια- που σίγουρα κατι ειναι αυτο αλλά δεν εχει σχέση με φόρουμ

Ελπίζω να μην ξανασυμβεί γιατί ο μόνος λόγος που μπαίνουμε εδώ ειναι για ιδέες και συμβουλές :-)

 

 

Και αυτή η ευχαριστία στο τέλος χωρις περιγραφή του προβλήματος λιγο περίεργη- βρε alcyon μπας και εισαι εσύ η θεματοθετρια και ήθελες να παινευτεις:-) (πλάκα κάνω:-) )

By the way τι τα έχουμε τα ψευδονηματα :-)

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι ενοχλητικό να μπαίνεις να διαβάσεις το τίποτα......τα ψευδώνυμα γι αυτό υπάρχουν, δεν είναι ανάγκη να μπει σε λεπτομέρειες κανείς, αλλά μπορεί να πει με κάποιο τρόπο αυτό που θέλει χωρίς να εκτίθεται...Το θέμα πιο πολύ σαν προσωπική αλληλογραφία είναι, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

ok εχεις προβλημα με δασκαλα...! μπαινεις λοιπον στο Parents και αρχιζεις να στελνεις προσωπικα μηνυματα σε αγνωστες μαμαδες για να σε συμβουλευσουν, γιατι για φαντασου να σε διαβασει η δασκαλα και να λες αρλουμπες?

Κατα τη γνωμημου, αν δε λες αρλουμπες, ακομη και να σε διαβασει η δασκαλα, ακομη και να καταλαβει ποια εισαι, κακο δε θα παθεις...ασε που μπορει και να σου βγει σε καλο, διοτι θα τη βαλεις σε σκεψεις...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ, μπαινεις στο φορουμ , γραφεις δημοσια για τη δασκαλα με την 1η ελπιδα πως διαβαζει parents και με τη 2η ελπιδα πως θα ευαισθητοποιηθει η θα ταρακουνηθει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τι την ήθελες την ευχαριστία βρε Ιππολύτη?

Δεν την καταπινες καλυτερα? :mrgreen:

 

Ενταξει, βρε παιδιά, ακομα και αν ενοχληθηκατε, οι δυο "εμπλεκομενες" δεν ειναι και χθεσινες στο φορουμ, ούτε πρόκειται για μη σοβαρα φορουμ-άτομα... Δεν ειναι λιγο υπερβολικο τόσο κηρυγμα? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Τι την ήθελες την ευχαριστία βρε Ιππολύτη?

Δεν την καταπινες καλυτερα? :mrgreen:

 

Ενταξει, βρε παιδιά, ακομα και αν ενοχληθηκατε, οι δυο "εμπλεκομενες" δεν ειναι και χθεσινες στο φορουμ, ούτε πρόκειται για μη σοβαρα φορουμ-άτομα... Δεν ειναι λιγο υπερβολικο τόσο κηρυγμα? :roll:

 

Ποιος μίλησε για κήρυγμα ή ότι είμαστε επικριτικές (όπως γράφτηκε πιο πάνω)??? είμαστε σε ένα φόρουμ και υπάρχουν κανόνες, τόσο απλά... ποιος ο λόγος να μπω να διαβάσω ένα θέμα που μπορεί και να μοιάζει με την δική μου πχ περίπτωση? για να δω ότι το έλυσαν με πμ? πολύ κακό για το τίποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος μίλησε για κήρυγμα ή ότι είμαστε επικριτικές (όπως γράφτηκε πιο πάνω)???

 

Για αυτό το κήρυγμα και για αυτες τις επικρισεις μιλάω

 

... σύμφωνα με τους κανόνες του φόρουμ ένα θέμα τίθεται προς συζήτηση τόσο για να βοηθηθεί αυτός που άνοιξε το θέμα όσο και οι υπόλοιποι που διαβάζουν προκειμένου να αποκομίσουν κάτι που μπορεί να βοηθήσει και τους ίδιους...

 

...Τι λόγο είχε η ippoliti να ξαναμπει και να εκφράζει ευχαριστίες για κάτι που κανείς δεν καταλαβαίνει το λόγο.... Ας τις εξέφραζε προσωπικά στην alcyon. Η δημοσιοποίηση δεν είχε νόημα. Τώρα είναι υποχρεωμένη ή να ζητήσει τη διαγραφή του θέματος ή να πει τι έχει γίνει. Oταν έγραφε τόσο τον Οκτώβριο όσο και τώρα, δεν ήξερε ότι απευθυνόταν σε δημόσιο φόρουμ και ότι δεν έκανε συζήτηση κατ'ιδίαν με προσωπικά e mails????

 

δεν είναι η λογική ενός δημόσιου φόρουμ αυτή. ...

 

Συμφωνώ μην συζητάς.. Το φόρουμ ειναι η για υποστήριξη η για συμβουλή .. Που βοήθησε τώρα αυτο πέρα απο την θεματοθετρια- που σίγουρα κατι ειναι αυτο αλλά δεν εχει σχέση με φόρουμ

Ελπίζω να μην ξανασυμβεί γιατί ο μόνος λόγος που μπαίνουμε εδώ ειναι για ιδέες και συμβουλές ..

 

Όντως είναι ενοχλητικό να μπαίνεις να διαβάσεις το τίποτα...

 

 

..πολύ κακό για το τίποτε...

 

Ακριβώς Ελένη.

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σκουντούφλα!

Το φόρουμ διέπεται από κανόνες. Πολλές φορές αν ένα θέμα έχει παρείστικο χαρακτήρα, το μεταφέρουν στο καφέ. Δεν σημαίνει ότι κάναμε κήρυγμα, απλά είπαμε τη γνώμη μας, με βάση τους κανόνες του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λατινα, καλημερα

Συμφωνώ με όλα οσα λες, αλλα πες μου σε παρακαλω και βασει της μεγαλης σου εμπειρίας στο φορουμ : δεν νομιζεις ότι ηδη πριν γραψω την πρωτη φορά, το θεμα ειχε παρει δυσαναλογα μεγαλες διαστασεις, εν όψει ιδίως των κοριτσιών που "εμπλεκονταν"? Αυτο και μονο επισημανα.

Πόσα ποστ με εντελώς μ...... βλέπουμε καθε μερα? Εκεί δεν ασχολείται κανείς, για την τηρηση της ταξεως. Ειναι αυτό ένα τετοιο ποστ?

Ακόμα και αν ηταν ατόπημα εκ μέρους της Ιππολύτης και της Αλκυόνης, δεν ηταν υπερβολικό να προσελκύσει τόσα πολλά σχόλια "σε βαζω στη θεση σου, υπενθυμιζοντας σου τους κανονες του φόρουμ"?

Προκάλεσε τόση ενόχληση ωστε να εκφραστεί με τόσες απαντησεις επί του ατοπήματος? Γιατί δεν προσπεράστηκε? Πιστεύεις ότι τα δυο κορίτσια χρειάζονταν ένα μάλωμα?

 

Απλώς εκφράζω τις απορίες μου, δεν το λεω κακοπροαίρετα.

... και ίσως μπήκα στον πειρασμό να κανω τον συνηγορο (πολύ κακώς), αφού μου φάνηκε σαν να υπήρχε δημόσιος κατηγορος.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγήσω τη δική μου οπτική. Πολύπαθη γαρ με το σχολείο του υιού, μπήκα να διαβάσω ένα θέμα παρεμφερές....διάβασα προσωπικές ευχαριστίες, ΟΚ, νομίζω υπάρχει και τόπικ για κάτι τέτοιο. Είδα πως δυσανασχέτησαν τα κορίτσια, έγραψα κι εγώ, δικαίωμα απαράβατο του καθενός βέβαια τι θα γράψει, αλλά επειδή κι αυτή τη στιγμή το ίδιο κάνουμε, αναπαράγουμε με νέα μηνύματα ένα θέμα φάντασμα, το λήγω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...