Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΑΙΔΟΙΟΥ- ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;


Recommended Posts

Προσφατα η μητερα μου διεγνωσθη με αυτη την παθηση. Ηθελα να ρωτησω αν καμμια κοπελα γνωριζει κατι γι αυτο ή αν εχετε ακουσει για καποιο περιστατικο.

Με ενδιαφερει να μου γραψετε αν εγινε αιδιοεκτομη αν ακολουθησαν κι αλλες θεραπειες και ποια ηταν η εξελιξη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εγω Φριντα μου δεν ξερω τι ακριβως ειναι..

δηλαδη ειναι στο αιδιο και οχι στον τραχηλο?

καλη τυχη στην μαμα σου και μακαρι να πανε ολα καλα γι'αυτην και για εσενα που εισαι εγκυουλα!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω ακουσει κατι.

πατα στο google ολο και κατι θα βρεις.

ευχομαι στη μαμα σου να πανε ολα καλα και δυναμη στην οικογενεια να τη στηριξετε.

 

Εχω μπει κι εχω διαβασει εικοσιτετραωρα ολοκληρα. Κυριως απο την παγκοσμια βιβλιογραφια απλα λεω μηπως καποια ειχε ακουσει προσωπικη εμπειρια.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

και εγω Φριντα μου δεν ξερω τι ακριβως ειναι..

δηλαδη ειναι στο αιδιο και οχι στον τραχηλο?

καλη τυχη στην μαμα σου και μακαρι να πανε ολα καλα γι'αυτην και για εσενα που εισαι εγκυουλα!!!

 

 

ΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ! ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΟΓΚΙΔΙΟ ΣΑΝ ΣΤΡΑΓΑΛΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΡΑΧΗΛΟ ΜΗΤΡΑ Κ.Λ.Π.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΦΑΓΟΥΡΑ ΜΕΤΑ ΕΙΧΕ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΙΜΑ.

ΤΟ ΠΑΠ ΚΑΙ ΟΙ ΑΞΟΝΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!! χθες μαθαμε οτι η μητερα μου έχει καρκινο του αιδοίου.. ψαχνοντας στο internet δεν βρισκεις πολλές πληροφορίες_μάλλον είναι σπάνιο!!! ετσι αποφασισα να επικοινωνήσω μαζί σου.. περιμένω πληροφορίες σχετικά και ελπίζω η δική σου μαμα τώρα να είναι περδίκι.... θα περιμένω απάντηση σου..... το γρηγορότερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα! Μεσα σε ενα χρονο που περασαμε αγωνιες, θεραπειες, λαθος διαγνωσεις, κ.λπ πιστεψε με εχω μαθει τα παντα για τον καρκινο αιδοιου. Λοιπον:

 

1. Ο καρκινος αιδοιου ειναι συνηθως πλακωδων κυτταρων, κυτταρων της επιδερμιδας δηλαδη και αντιμετωπιζεται με τον ιδιο ακριβως τροπο που αντιμετωπιζεται και ο καρκινος του δερματος. Κατα βαση ειναι καρκινος του δερματος εντοπισμενος στην περιγεννητικη περιοχη.

 

2. Συνηθως ειναι ακανθοκυτταρικος αιδοιου που σημαινει οτι σε ενα μικρο ποσοστο κανει μεταστασεις μεσω της λεμφου και σε βασικοκυτταρικο αιδοιου που σημαινει οτι δεν μεθυσταται συνηθως αλλα κατατρωγει γειτονικους ιστους.

 

3. Αν περιοριζεται στο αιδοιο τοτε η χειρουργικη ειναι η πρωτη επιλογη. Προεχει βεβαια η σταδιοποιηση που γινεται απο τους Ογκολογους με βαση τις αξονικες την κλινικη εξεταση και την χειρουργικη. Μετα το χειρουργειο μπορει να ακολουθησουν χμθ ή ακτινοβολιες

 

4. Αν δεν περιοριζεται στο αιδοιο κι εχει φτασει π.χ μεχρι τον πρωκτο τοτε για την αποφυγη δυσκολης επωδυνης και μονιμης χειρουργικης επεμβασης με κολοστομια προτιμαται η λυση της συνδυασμενης χημειο - ακτινοβολιας. Ο ογκος ειναι χημειοευαισθητος και εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Η μητερα μου εκανε αυτη την επιλογη θεραπειας και ειναι καθαρη απο την τριτη κιολας θεραπεια.

 

5. Τα φαρμακα που χρησιμοποιουνται στη χμθ ειναι η πλατινα και το FU- 5.

 

Οτι αλλο θελεις ειμαι στη διαθεση σου!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το περιγράφεις (σταφυλάκι) μάλλον για καρκίνος δέρματος μοιάζει απλά έτυχε εκεί. Το έχουν διαγνώσει όπως το ονομάζεις ακριβώς;

 

edit: με κάλυψε η frinda

edit2: τώρα πρόσεξα τις ημερομηνίες και ποιός ρώτησε αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.. η γιατρός ούτε τις μισες δεν μας είπε κι αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα.. θα ηθελα να μου συστήσεις τον γιατρό της μαμας σου_που αλήθεια χαίρομαι πάρα πολυ που είναι καλά και με γεμίζει με πολύ δύναμη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.. η γιατρός ούτε τις μισες δεν μας είπε κι αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα.. θα ηθελα να μου συστήσεις τον γιατρό της μαμας σου_που αλήθεια χαίρομαι πάρα πολυ που είναι καλά και με γεμίζει με πολύ δύναμη!!!!!

 

Η μητερα μου εκανε χημειοακτινοβολιες στο Αττικο Νοσοκομειο και ειλικρινα μειναμε πολυ ευχαριστημενοι. Κανανε φοβερη δουλεια οι ανθρωποι και με πολλη αγαπη προς τον ασθενη.

Λεπτομερειες και ονοματα σε π.μ

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα

Εδώ και δύο χρόνια η μητέρα μου παρουσίασε έντονο και επίμονο κνησμό στην περιοχή. Μετά από επισκέψεις σε 6 γυναικολόγους και άπειρες αγωγές χωρίς αποτέλεσμα, ψάχνοντας στο ιντερνετ, είδα ότι πρόκειται για ένα από τα πρώτα συμπτώματα καρκίνου του αιδίου. Έτσι έπεσα πάνω στο μήνυμα σου. Πρώτα απ' όλα, εύχομαι η μανούλα σου να είναι καλά και να είναι πάντα και δεύτερον θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν μπορούσες να μου στείλεις το όνομα ή το τηλέφωνο κάποιου γιατρού σε πμ, μήπως και βγάλουμε άκρη. Η μητέρα μου έχει χειρουργηθεί ήδη για καρκίνο του μαστού και όπως καταλαβαίνεις η αγωνία μου έχει χτυπήσει κόκκινο. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι και πάλι όλα να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 3 χρόνια μετά...
On 11/11/2010 at 5:48 PM, frinda said:

Προσφατα η μητερα μου διεγνωσθη με αυτη την παθηση. Ηθελα να ρωτησω αν καμμια κοπελα γνωριζει κατι γι αυτο ή αν εχετε ακουσει για καποιο περιστατικο.

Με ενδιαφερει να μου γραψετε αν εγινε αιδιοεκτομη αν ακολουθησαν κι αλλες θεραπειες και ποια ηταν η εξελιξη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα!! Το ξέρω ότι έχουν περάσει παρά πολλά χρόνια από την δημοσίευση σας και ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Ήθελα να σας ρωτήσω αν βρήκατε τότε κάποιον εξειδικευμένο γιατρό στο πρόβλημα της μητέρας γιατί δεν μπορώ να βρω καποιον να απευθυνθούμε. Ιδιώτη η σε δημόσιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2021 at 4:56 ΜΜ, astimegoesby είπε:

Καλησπέρα!! Το ξέρω ότι έχουν περάσει παρά πολλά χρόνια από την δημοσίευση σας και ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Ήθελα να σας ρωτήσω αν βρήκατε τότε κάποιον εξειδικευμένο γιατρό στο πρόβλημα της μητέρας γιατί δεν μπορώ να βρω καποιον να απευθυνθούμε. Ιδιώτη η σε δημόσιο νοσοκομείο.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω . Στέλνω για να πάει πάλι το θέμα που ανοίξατε πάνω στις συζητήσεις μήπως το δει κάποια κοπέλα που γνωρίζει. Περαστικά εύχομαι όλα να σας πάνε καλά ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/8/2021 at 4:56 ΜΜ, astimegoesby είπε:

Καλησπέρα!! Το ξέρω ότι έχουν περάσει παρά πολλά χρόνια από την δημοσίευση σας και ελπίζω όλα να πήγαν καλά. Ήθελα να σας ρωτήσω αν βρήκατε τότε κάποιον εξειδικευμένο γιατρό στο πρόβλημα της μητέρας γιατί δεν μπορώ να βρω καποιον να απευθυνθούμε. Ιδιώτη η σε δημόσιο νοσοκομείο.

Ρωτα τον ακτινοθεραπευτει.συνεργαζεται σίγουρα,με χειρουργους διαφόρων ειδικοτήτων. Εγώ από εκεί είδα φως για τον πατέρα μου.πολλοι χειρουργουν τα πάντα αλλά οι εξειδίκευση είναι σημαντική όπως κατάλαβα.Αν δεν έχεις βρει ακτινοθεραπευτη έχω να σου σύστησε έναν εξαιρετικό που συνεργάζεται με πολλά νοσοκομεία.ακρως βολικό αυτο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...