Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εχω ενα αγορι 3,5 ετών και πριν 10 μερες παρουσίασε κενα στο τριχωτό της κεφαλή με ξηροδερμία και σε εκείνα τα σημεία του πέφτουν τα μαλλιά εχω ραντεβού με δερματολόγο αλλά μέχρι να πάμε ανησυχώ έντονα. Εχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το βαφτιστηρακι μου ηταν περιπου στα 5 οταν αρχισαν να του πεφτουν τα μαλλακια. Ειχε και προβλημα στα δοντακια. Εκανε θεραπεια , εβγαζε μαλλακια και μετα ξαναεπεφταν. Τωρα 2.5 χρονια μετα ανακαλυψαν οτι εχει θυρεοειδη.... Δεν λεω οτι ντε και καλα το παιδακι σου εχει κατι τετοιο. Αλλα μηπως πρεπει να κανεις και καμια εξεταση αιματος? Επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι ειδικη στο θεμα ετσι?

Ευχομαι να ειναι κατι πολυ πολυ απλο.

Link to comment
Share on other sites

έχω ακούσει ότι από πολύ έντονο στρες καθώς και στεναχώρια μπορεί να πέσουν τα μαλλάκια ανεξαρτήτου ηλικίας...

 

δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει στη δική σας περίπτωση αλλά έχε κι αυτό υπόψη σου και αν πιστεύεις οτι μπορεί να υπαρχει ομοιότητα ... κοίταξε το

 

 

σε κάθε περίπτωση, περαστικά σας κι εύχομαι το καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που περισσοτερο με ανησυχεί είναι αυτό μήπως δηλαδή είναι ψυχολογικό.... αύριο είναι το ραντεβού με τον δερματολόγο, για να δούμε τι θα πει ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γυροειδής αλωπεκία είπε ο δερματολόγος. Οι αιτίες πολλές πιθανές καμμία σίγουρη. Μπορεί να είναι αποτέλεσμα απο ψυχολογική πίεση λόγω της πρώτης χρονιάς στον παιδικό, μπορεί να είναι αλλεργικό, πρέπει να κάνουμε εξέταση για θυροειδή ή ζάχαρο.... κλπ.

Η θεραπεία είναι συμπτωματική, και το πρώτο που σκέφτομαι να κάνω είναι να μιλήσω στην ψυχολόγο του παιδικού.

Αυτά για τυχόν άλλους παθόντες.

Link to comment
Share on other sites

αχ γμτ :(

 

περαστικά σας

 

 

θα σου πω μόνο το εξής

η αδερφή μου που είχε πάθει αλωπεκία, παρόλο που γύρισε τους μισούς γιατρούς της Αθήνας, βρήκε πίσω τα μαλάκια της μόνο όταν απευθύνθηκε σε ομοιοπαθητικό...

 

θα σου έλεγα πριν πλακώσεις το μωρό σου στα φάρμακα να κοιτάξεις αυτό το ενδεχόμενο του ομοιοπαθητικού

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για ομοιπαθητικο,

οταν ημουν πολυ μικρη εχανα και εγω μαλια τουφες... και τοτε μου ειχαν τριψει το κεφαλι με μια μυξη που περιειχε μπαρουτι μεσα.. περισσοτερα δεν θυμαμαι αλλα εχω μαλλια!! :) βεβαια δεν σου λεω να κανετε το ιδιο αλλα τα "ματζουνια" κανουν δουλεια ενιοτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαλλιά θα ξαναβγούν με την θεραπεία. Τα φάρμακα και τα βότανα και

γενικότερα όλα αυτά θα βοηθήσουν να βγάλει μεν μαλλιά, αλλά καταπολεμούν μόνο το σύμπτωμα το οποίο είναι η τριχόπτωση. Δεν καταπολεμούν όμως την ρίζα του κακού, την αιτία , η οποία πιθανότατα είναι η ψυχολογική πίεση π.χ. του παιδικού. Και για να πούμε την αλήθεια δεν μου έδωσε ο γιατρός τίποτα τρελλά φάρμακα μια αλοιφούλα και ενα σαμπουάν μόνο. Θα δείξει..... αχχχ ευχαριστώ για την συμπαράσταση όμως, βοηθάει η κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σας και συντομα!!!Ευχομαι να βρεθει η αιτια του κακου και να το ξεπερασει γρηγορα το παιδακι.....

Εχει γινει κατι στον σταθμο αυτες τις μερες ?σου εχει πει κατι?

Τωρα στο τελος της χρονιας βρε παιδι μου?....τι να πω...

Ειναι και Ανοιξη ,και η αλλεργιες ειναι στα πανω τους ,μπορει να ειναι πιο πιθανο αυτο...

Ειμαι σιγουρη ομως, πως εσεις θα κανετε το καλυτερο για να βρεθει η αιτια.

Φιλακια πολλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθες μίλησα με την ψυχολόγο του σχολείου, η οποία είχε παρατηρήσει συμπεριφορές και δεν ξέρω τι περίμενε για να μου τις πει κι εμένα της μάνας ! Τελως πάντων, η ουσία είναι οτι μου είπε πως ο μικρούλης μου είναι ενα παιδί με έντονο άγχος. θέλει να κάνει τα πάντα μόνος του πριν του ζητηθούν καν, θέλει να τα κάνει όλα πιο γρήγορα και πιο καλά απο τους υπόλοιπους γενικά έχει άγχος για το παραμικρό. κατά τη γνώμη του το σχολείο είναι ενα μέρος που πρεπει να είναι ''κάπως'' γι αυτο είναι παντα τσιτωμένος και αυτό φυσικά είναι κάτι που δεν αντέχεται καθημερινά! Αυτά με λίγα λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Χθες μίλησα με την ψυχολόγο του σχολείου, η οποία είχε παρατηρήσει συμπεριφορές και δεν ξέρω τι περίμενε για να μου τις πει κι εμένα της μάνας ! Τελως πάντων, η ουσία είναι οτι μου είπε πως ο μικρούλης μου είναι ενα παιδί με έντονο άγχος. θέλει να κάνει τα πάντα μόνος του πριν του ζητηθούν καν, θέλει να τα κάνει όλα πιο γρήγορα και πιο καλά απο τους υπόλοιπους γενικά έχει άγχος για το παραμικρό. κατά τη γνώμη του το σχολείο είναι ενα μέρος που πρεπει να είναι ''κάπως'' γι αυτο είναι παντα τσιτωμένος και αυτό φυσικά είναι κάτι που δεν αντέχεται καθημερινά! Αυτά με λίγα λόγια...

 

Μηπως του το εχετε μεταδοσει εσεις αυτο με καποιο τροπο που δεν το εχετε καταλαβει,οχι απαραιτητα για το σχολειο,αλλα γενικα ?στο σπιτι πως συμπεριφερεται?

Link to comment
Share on other sites

ε εννοείται οτι του το έχουμε περάσει εμείς, οτιδήποτε έχει ενα παιδάκι απο το σπίτι του περνάει, ειναι το μόνο σίγουρο. Προφανώς αντιγράφει συμπεριφορές, οχι απαραίτητα για το σχολείο του αλλά γενικότερα συμπεριφορές. Κ εγω είμαι ενας αγχωτικός άνθρωπος, και ο πατέρας του σε κάποια πράγματα επίσης. Το παιδί είχε να πάρει.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...