Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

εχουνε δικιο καποια παιδια εδω πρωτα σου βγαζουν καινουρια φαρμακα και μετα τα αποσυρουν ουτε ξερουν τι εχουν μεσα ειμαι πολυ κατα στα χαπι τους και στις ενεσεις τους τα χαπια που επερνα εγω ενα διαστημα με κυκλοσπορινη γραφανε μεσα αυξησει του να παρουσιασεις καρκινομα εγω δεν θελω να πεθανω απο καρκινο μακρυα απο χαπια και ενεσεις και χωρις παρεξηγησει ειναι η δικη μου αποψη για το θεμα μιας και το εχω 28 χρονια να στε καλα ολοι......

KALISPERA TI THERAPIA KANIS EXEIS DI APOTELESMATA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Είμαι 44 ετών και από τα 14 πάσχω από ψωρίαση είχα πάνω από 95% του σώματος μου

Να είναι μια μεγάλη κόκκινη πλακά γεμάτη άσπρα λέπια .Στην αρχή είχα μοναχά 2 πολύ

μικρά κομματάκια στους αγγόνες και στα γόνατα που ούτε καν τα βλέπεις από μακριά .Πήγα

και ε γω να με δη δερματολόγος μιλάμε τώρα 30 χρόνια πίσω και μου δώσε κάτι χάπια που

λεγονταν Τιγγασον . Αυτό ηταν παιδια μεσα σε 2 μερες εγινα ολόκληρος μια πλάκα ψωρίασης.

Εχω δοκιμάσει ότι φτιαχτη κρεμα εχη βγει στα φαρμακεια χωρις όμως να δω θεαματικη βελτιωση.

Μετα αρχισα να παιρνω χαπια Νεοραλ των 100 κάθε 8 ωρες 1 για 6 μηνες ειδα μια μικρη

Βελτιωση αλλα η χαρα μου κοπηκε όταν επαθα σοβαρη ψωριακη αρθιτιδα με φριχτους πονους

Όταν αλλάζει ο καιρος . Εδώ και 5 χρονια κανω μια ενεσιμη θεραπεια Ρεμιγγεητ ορό κάθε 6 εβδομαδες με παρα πολύ θεαματικα αποτελεσματα .Αυτη την βελτιωση δεν την περιμενα ποτε

Τωρα ειμαι ολοκαθαρος χωρις καθολου πλακες .Παιδια προτεινω να ρωτησετε τον γιατρο σας

Εάν μπορειτε γιατι επειδη είναι δυνατο φαρμακο θελει πρωτα κατι ειδικές εξετασεις .

Αυτή είναι η θεραπεια για μενα που με έχει κάνη ναεχω μια φυσιολογικη ζωη .

Παιδια όποιος δη βελτιωση με αυτή την θεραπεια να μου στείλει τις εμπειρειες του.

Περιμενω γεια σας. …………………..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

είπα να γράψω και την δική μου ιστορία.

Πριν 5-6 χρόνια εμφάνισα 'λέπια' στους αγκώνες και άρχισαν να ξεφλουδίζουν τα...αυτιά μου... Δεν πονηρεύτηκα στην αρχή, αλλά μετά απέκτησα πρόβλημα στο τριχωτό της κεφαλής, στα δάκτυλα των χεριών και στα δάκτυλα των ποδιών...Πήγα στον δερματολόγο, μου διέγνωσε ψωρίαση και άρχισε ένας κύκλος φαρμάκων, που δεν μου έκανε τίποτα... Αρχισα να αλλάζω γιατρούς γιατί χειροτέρευα, τα δάκτυλα των χεριών μου άρχισαν να τρέχουν αίματα και επειδή δουλεύω σε γραφείο, είχα σοβαρό πρόβλημα να χαιρετώ ανθρώπους δια χειραψίας, ντρεπόμουν να γράψω με το στυλό γιατί το θέαμα ήταν αποκρουστικό... Οποια κρέμα και αν χρησιμοποίησα δεν με βοήθησε, ούτε οι κορτιζόνες μου έκαναν τίποτα...

Κάποια στιγμή, απελπισμένη, συζητούσα με κάποια φίλη και μου είπε ότι ο άντρας της είχε το ίδιο πρόβλημα και ότι του πέρασε. Μου είπε για κάποια φυτικά φάρμακα τα οποία έκαναν το θαύμα... Σκέφτηκα ότι δεν χάνω τίποτα να τα δοκιμάσω... Το αποτέλεσμα??????? Θεαματική βελτίωση!!!! Τον χειμώνα σχεδόν εξαφανίζεται...Ποτέ δεν φεύγει τελείως, αλλά καμία σχέση με πριν... Χειροτερεύω πάντα το καλοκαίρι, σύμφωνα με την φαρμακοποιό μου φταίει ο ιδρώτας για την χειροτέρευση... Η θάλασσα και ο ήλιος μου προκαλούν πρόβλημα λοιπόν, αντίθετα με τα όσα μου έλεγαν οι δερματολόγοι...

Οποιος από εσάς θέλει παραπάνω πληροφορίες, εδώ είμαι...

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

yesiamtroubled Μηπωσ μπορεις να μ πεις ποιο ειναι αφτο το φαρμακο κ που μπορω να το βρω ??? και εαν επιτρεπετε τι μορφι ψωριασεισ εχεις ? Εφχαριστω εκ τον προτερων.........
Link to comment
Share on other sites

yesiamtroubled Μηπωσ μπορεις να μ πεις ποιο ειναι αφτο το φαρμακο κ που μπορω να το βρω ??? και εαν επιτρεπετε τι μορφι ψωριασεισ εχεις ? Εφχαριστω εκ τον προτερων.........

 

Δεν είναι ένα φάρμακο, είναι συνδυασμός. Στην αρχή μου έδωσε κάποια ροφήματα που λέγονται physiodepur, τα οποία περιέχουν τσουκνίδα και κάτι άλλα φυτά.. Επινα μία αμπούλα από αυτό διαλυμένο σε νερό κατά τη διάρκεια της ημέρας, το βράδυ έπινα το ίδιο ρόφημα αλλά ζεστό, ένα πράγμα σαν τσάϊ να φανταστείς. Τα ροφήματα αυτά έχουν ως σκοπό να αποβάλλουν τις τοξίνες και να καθαρίσει ο οργανισμός. Κατά τη διάρκεια που τα έπινα αυτά, τρέχανε τα αίματα ποτάμι από τα χέρια μου. Φαινόταν ότι χειροτέρεψα.

Μετά μου έδωσε κάποιες σταγόνες, πάλι φυτικές, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα, σε συνδυασμό με μία κρέμα που λέγεται traumeel, η οποία νομίζω έκανε το θαύμα...Πάλι φυτική. Είδα τρελή βελτίωση... Μετά μου έδωσε και κάποιες άλλες σταγόνες, ενώ συνέχισα την traumeel. περιττό να σου πω ότι την κρέμα δεν σταμάτησα να την βάζω ποτέ, είναι άκακη..

Το κακό είναι ότι για να πάρω αυτή την θεραπεία αναγκάστηκα και κατέβηκα σε φαρμακείο στην Αθήνα, εσύ μένεις Αθήνα? για να σου πω τις λεπτομέρειες αν ενδιαφέρεσαι... Η δική μου περίπτωση είναι κατά πλάκας....

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

eιμαι 37 χρονων με ψωρίαση που προκαλει καποια μικρη ερυθροτητα απολεπιση και κάποια περίεργα σπυράκια έντονου χρώματοs.αν δεν αρρώσταιναν τα νύχια μου ακόμη θα έψεχνα να βρω τι έχω.παρόλα αυτα εχω παρει neoral methotrexate kai enbrel, humira.μονο το neoral βοηθησε.αλλα μολιs με θεραπευσε αρχισα να αρρωσταίνω αλλού.μυκητίαση οισοφάγου,προστατίτιδεs που δεν θεραπεύονταν, ακμή... κολικόs νεφρού .τωρα μπορεί να δοκιμάσω το stellara..΄το έχει δοκιμάσει κανείs???Πολύ με βοηθάει το roacutan .to παιρνω 7 μερεs περίπου και αφου με καθαρίσει το σταματάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους

Είχα για πολλά πολλά χρόνια ψωριάση.Καμιά 25 σίγουρα. Τώρα είμαι 33. Μετά τις γέννες εξαφανίστηκε. Όταν αγχωθώ στεναχωρηθώ βγάζω λίγο στο κεφάλι αλλά το αντιμετωπίζω εύκολα. Μια καταπληκτική φαρμακοποιός μου έδωσε ένα μπουκαλάκι που δεν θυμάμαι τι έχει , το φτιάχνει η ίδια, στοιχίζει 10 Ε , και το βάζω στο κεφάλι και μετά τέλος.

Επίσης έχω να προτείνω μια ιριδολόγο η οποία βρίσκεται κ Αθήνα κ Θεσσαλονίκη. Δίνει βιολογικά φάρμακα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα και απο μένα. προσπαθησα και διάβασα τα περισσότερα απο αυτά που έχετε γράψει όλοι. έχω ψωρίασει απο 6 ετών και τώρα ειμαι 25. ξεκίνησε στα γόνατα που μετα απο μια 5ετία έφυγαν και δεν ξανα έβγαλα. απο τότε μέχρι τώρα σε όσα σημεία έχω βάζω μόνο μια κρεμούλα. για μένα τουλάχιστον θαυματουργή...LIDEX...!!!είναι ελαφριά. μου την είχε δώσει ο γιατρός γιατί ήμουνα μικρή σε ηλικία τότε. τη χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα γιτί φοβάμαι το βαριά κορτιζονούχα. τη θεραπεία στο κεφάλι μου την έχω σταματήσει χρόνια. έχει παραμείνει το πρόβλημα στον αυχένα και σε μικρά σημεία στο κεφάλι. ο΄ταν όμως έκανα τη θεραπεία θυμάμαι οτι με είχε βοηθήσει πολύ, εκτός απο τισ σταγόνες(δεν θυμάμαι όνομα), το σαμπουάν πίσσας.

μην αγχόνεστε. ζήστε με αυτό. δεν είναι τπτ κακό.όλα λύνονται. ξέρεται οτι ειναι συμαχοσ μασ ο ήλιοσ.....κάτω απο τον ήλιο λοιπόν το καλοκαίρι και μη ξεχνάτε....ποτέ δεν αφήνουμε τα μαλλιά μασ βρεγμένα. κατευθείαν στέγνωμα. οχι μεγάλες θερμότητεσ και τραβήγματα όμως.

όσο για κάποιες πολύ άσχημες περιπτώσεις που διάβασα...θα προσπαθήσω να βοηθήσω σύντομα. έχω μια γνωστή που είχε σε όλο το σώμα. παρήγγειλε απο εξωτερικό μια κρέμα και σε ένα χρόνο(πολύ λέω) εξαφανίστικαν όλα. έχουν περάσει 12 χρόνια και δεν έχει ξανα βγάλει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας. Εχω ψωριαση απο 14 χρονων πισω στο κεφαλι απο καθαρα ψυχολογικους λογους γιατι περνουσα παρα πολυ ασχημα εφηβικα χρονια... μεσα στους φοβους και στο αγχος. Θυμαμαι γυρνουσα στο σπιτι και πριν μπω μεσα μ επεινε μια φαγουρα μανιακη οσπου ματωνα και γεμιζα μεχρι και τα νυχια. Πηγα στο γιατρο, εγινε η διαγνωση και μου ειπε οτι το πιθανοτερο ειναι να εξαπλωθει. ειμαι 25 και εχει μεινει στο ιδιο σημειο εκτως απο ελαχιστες φορες που εμφανιζεται και στο τατουαζ.... (Δεν επερεπε να το ειχα κανει αλλα δεν ηξερα). Το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι δεν εχει εξαφανιστει απο το κεφαλι μου ουτε για δευτερολεπτο? κανω ασταματητες θεραπεις με λοσιον και με σαμπουαν αλλα τιποτα. Με τρωει και βγαζω λεπια οπως και παλια. Φοβαμαι να βαλω μαυρη μπλουζακαι με αγχωνει περισσοτερο το οτι μπορει να εξαπλωθει. Ξερετε καποια αγωγη που να περασει εστω για λιγο καιρο? ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Rita το πιθανότερο είναι διότι τα πειράζεις συνεχώς και ξύνεσαι.Όσο ξύνεις το σημείο και το ερεθίζεις τόσο θα φουντώνει.Δεν πρέπει να τα πειράζεις καθόλου, πρέπει τα λέπια να φεύγουν μόνα τους.Επίσης να χρησιμοποιείς ελαφρά σαμπουάν όσο γίνεται.Πρόσεχε ακόμα αν χρησιμοποείς προιόντα για τα μαλλιά , όπως λακ. Όσο περισσότερα και δυνατότερα χημικά στο κεφάλι μας, τόσο χειρότερα γίνεται η ψωρίαση.

 

Επίσης αν χρησιμοποιείς δυνατές λοσιόν, είναι λογικό να καλυτερεύει για μερικές μέρες και μετά να επανέρχεται.Οι θεραπείες αυτές είναι για μερικές μέρες και μόνο, καθώς το δέρμα εθίζεται στο φάρμακο και γίνεται χειρότερο αμέσως μόλις του λείψει.Θα σου έλεγα να σταματήσεις τα φάρμακα, αλλά αν είσαι σε απελπιστική κατάσταση δοκίμασε τη λοσιόν Propiosalic.Θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα μέσα σε λιγες μέρες και δεν είναι τόσο εθιστική για να μην πω καθόλου. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω οτι κι εγώ κάνω τη θεραπεία με το φάρμακο του παππού από τις Σέρρες, πλεον έρχεται και Αθήνα και Θεσσαλονίκη.Γι'αυτό σταμάτησα και να γράφω εδώ, καθότι σταμάτησα να χρησιμοποιώ οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, ούτε αλοιφές , ούτε λοσιόν ούτε τίποτα.

 

Τώρα μου έμειναν μόνο μερικά σημάδια στο πρόσωπο , στο σώμα έχουν εξαφανιστεί σχεδόν τελείως και είχα παντού.Για 'μένα προσωπικά είναι το απόλυτο θαύμα, θεωρώ λίγο πολύ πως αυτός ο άνθρωπος μου έσωσε τη ζωή, γιατί εδώ και μήνες δεν έχω βγάλει ούτε ένα νεό σημάδι και όλα τα σημάδια που έφυγαν δεν ξαναβγήκαν.Έχω ξεχάσει το θέμα ψωρίαση και συνεχίζω τη θεραπεία για όσα σημάδια μου έμειναν ακόμα.

 

Αυτό το φάρμακο του παππού είναι ένα πράγμα που καίει ελαφρά και χρησιμοποείται εδώ και 25 χρόνια τουλάχιστον χωρίς παρενέργειες.Η θεραπεία γίνεται κάθε 15 μέρες μέχρι να φύγει και το τελευταίο σημαδάκι.Στο ''group'' των ανθρώπων που κάνουμε τη θεραπεία..οι παλαιότεροι έχουν να εμφανίσουν ψωρίαση 2 χρόνια.

 

Αισθάνομαι πως πρέπει να ενημερώσω και εσάς, γιατί εγώ μαζί με πάρα πολλά άτομα βρήκαμε την ίαση.'Οπως ενημέρωσαν εμένα τα παιδιά , νομίζω οτι οφείλω να κάνω το ίδιο.

Δεν έχω καμία πρόθεση να πείσω κανένα, δεν είναι ο λόγος αυτός του post έτσι κι αλλιώς.

Μπορεί για 'μένα να είναι η απόλυτη θεραπεία, για εσάς να είναι μια δοκιμή.Νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο.Εμείς μαζευόμαστε κάθε 15 μέρες και γνωριζόμαστε μεταξύ μας.

 

'Οποιος και όποτε θελήσει μπορεί να έρθει και να δει με τα ίδια του μάτια την πορεία της ψωρίασης όλων μας.Γιατί πραγματικά αν δε δεις , δεν πιστεύεις.

 

Το e-mail μου : [email protected] και το group στο facebook : http://www.facebook.com/group.php?gid=131609186870119&ref=ts

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα σε ολους!Ειμαι 24 χρονων και ανηκω και εγω στο κλαμπ των ατομων με ψωριαση την οποια εχω εδω και 11χρονια!γενικα και εγω οπως ολοι ακολουθω τοπικη θεραπεια με κορτιζονη κυριως ή ''φτιαχτες" αλοιφες με κορτιζονη και βιταμινες ωστε να μην ειναι τοσο ισχυρες.το τελευταιο διαστημα βαζω την γνωστη dovobet!

παρολα αυτα το τελευταιο χρονο εχω δει μια σημαντικη επιδεινωση που με εχει προβληματισει πολυ:(.βεβαια για να πω την αληθεια το εχω παραμελησει λιγο το θεμα καθως εχω βαρεθει με τις αλοιφες και ολη αυτη τη λιγδα!!

το προβλημα μου εστιαζεται κυριωσ κατω απ το στηθος και στη πλατη χωρις ιδιαιτερη παρουσια λεπιων απλα κοκκινιλες.

Εχω δοκιμασει και ομοιοπαθητικη αλλα τζιφος!Μην σας πω οτι εγινα χειροτερα δηλαδη!

Απο χθες σκεφτομαι να αρχισω χαπια αλλα ειμαι διστακτικη καθως διαβασα για διαφορες παρενεργειες.

Οποιος εχει καμια καλη ιδεα ας την ριξει γιατι η κατασταση δεν παλευεται αλλοοοοο:lol:

:pgiati stamathses thn omoiopathitikh?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και πο εμενα. Παρακολουθω καιρο το θεμα καθως και γω εδω και 10 χρονια ταλαιπωρουμε με την ψωριαση.

Εχω δοκιμασει και γω διαφορες κρεμες κορτιζονουχες κυριως που ειτε εξαφανιζαν για λιγο τα εξανθηματα ειτε οχι. Μετα απο μια τελευταια προσπαθεια τα παρατησα και εψαχνα αλλου τροπους να με βοηθησω. Επεσε στα χερια μου ενα βιβλιο με βοτανα και τις θεραπευτικες τους ιδιοτητες, οπου μεσα ειχε και και για την ψωριαση. Πριν 3 μερες ξεκινησα να δοκιμαζω το ενα " γιατροσοφι" και πραγαμτικα δεν πιστευω στα ματια μου. Υπαρχει μεγαλη βελτιωση! Διαβασα λοιπον οτι το γαρυφαλελαιο βοηθαει ... και ετσι αγορασα ενα μπουκαλακι και πρωι - βραδυ ριχνω 1- 2 σταγονες.

Το γραφω απλα σαν μια αλλη εναλλακτικη... και καλο να μην κανει σιγουρα δεν θα κανει κακο. Το βιβλιο επισης αναφερει πως ο χυμος λεμονιου και τα καταπλασματα απο λαχανο βοηθουν εξισου!

KuxCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην ψωρίαση δρα ιδιαίτερα κατευναστικά η ηλιοθεραπεία. Ο πατέρας μου έχει ψωρίαση και έχει δοκιμάσει τα πάντα αλλά ένας γιατρός του είπε να εκθέτει τα σημεία με ψωρίαση στο ήλιο όσο περισσότερο μπορεί και πράγματι είδε τεράστια βελτίωση. Δεν ξέρω αν είναι σωστό και καλό γενικότερα αλλά η βελτίωση ήταν θεαματική.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα!

 

Η μαμα μου εχει ψωριατικη αθριτιδα εδω και 10 χρονια περιπου.Εχει δοκιμασει διαφορες θεραπειες.Αναμεσα σε αυτες και πολλα φαρμακα που τα ειδα γραμμενα εδω οπως το neoral,methodrexate,dovonex,

himyra (δεν ξερω και αν τα γραφω σωστα).

 

Καποιο διαστημα πηγαινε στο Τμημα Ψωριασης στο Νοσοκομειο Συγγρος,αλλα γρηγορα βαρεθηκε την πανω - κατω μετακινηση στην Αθηνα (μενει Καλαματα)και εφοσον δεν ειδε καποιο αποτελεσμα,σταματησε.

 

Ανα καιρους ακουμε απο διαφορους για κατι θαυματουργικες κρεμες που κανουν καλο,εξαφανιζουν τα σπυρακια,ομως δεν εχουμε βρει κατι που να της κανει καλο.

 

Ξερω πως νιωθετε,γιατι βλεπω την μαμα μου και στεναχωριεμαι πολυ.

 

Ξερω πως ειναι, να ειναι Καλοκαιρι και ενω ολοι γυρω σου να πελαγωνουν για το ποιο χρωμα μπλουζας ειναι ιν φετος,εσυ να ψαχνεις να βρεις τροπους να καλυψεις κατι για το οποιο σιγουρα δεν φταις,αλλα που οι αλλοι κατακρινουν !!:-(

 

Το Καλοκαιρι βαφτισα ενα διδυμακι.Η νονα του αλλου μωρου,ειχε ψωριαση.Φορουσε ενα λευκο μακρυ πουκαμισο και ηταν καπως απομακρη στο κεντρο.Δεν ηθελε να χορεψει,ηταν συνεχεια καθισμενη και εκρυβε τα χερια της κατω απο το τραπεζι.Ηθελα τοσο πολυ να της πω ξερω,δεν ειναι τιποτα,ΚΟΙΤΑ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ,αλλα κρατηθηκα δεν ηξερα πως θα το παρει.Προσπαθησα να ειμαι οσο πιο φιλικη γινοταν,χωρις να ειμαι ενοχλητικη!

 

Με εκπλησει που ακουω ηλικιες ατομων στην δικη μου ηλικια και λεω Δοξα Τω Θεω,μια χαρα ειμαι στην ζωη μου!

 

Ευχομαι οτι καλυτερο σε ολους!!

 

Οτι ειναι αδυνατο για τον ανθρωπο,ειναι δυνατο για το Θεο.....;)

Link to comment
Share on other sites

χτες μιλούσα με μια φίλη μου για την ομοιοπαθητική και σκέφτεται να ξεκινήσει και εκείνη για ένα έκζεμα που έχει στα πόδια της...απλά φοβάται μην της το επιδεινώσει γιατί η κολλητή της που είχε ψωριάση έκανε τελικά ομοιοπαθητική αλλά για 6 μήνες ήταν ψιλοχάλια...τελικά όμως της πέρασε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εχω και εγω ψωρίαση εδω και 10 χρόνια περίπου. Ξεκίνησε όταν ήμουν φοιτήτρια σε περίοδο που είχα πολλές υποχρεώσεις και απο τότε δεν έχει βέβαια σταματήσει να εκδηλώνεται.

Για το τριχωτό της κεφαλής χρησιμοποιώ το σαμπουάν πίσσας Tarmed. Είναι το μόνο που κάνει δουλειά σε μένα τουλάχιστον. Για τα εξανθήματα, χρησιμοποιώ τη γνωστη στους περισσότερους dovobet. Κυρίως βγάζω εξανθηματα στις μασχάλες, πίσω απο τα γόνατα, στο πρόσωπο. Κατα καιρούς βγάζω και αλλού. Το καλό είναι πως το εξάνθημα δεν επεκτείνεται ποτέ πολύ, απότε είναι πιο εύκολο να ελεγχει. Βέβαια τα σημάδια στο πρόσωπο είναι κουραστηκά. Μέχρι και στο βλέφαρο έχω βγάλει μερικές φορές.

Ο ηλιος σε συνδιασμό με το αλάτι της θάλασσας βοηθάει πολύ το καλοκαίρι.

Υπομονή σε όλους/ες και μην απογοητευεστε!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εχω και εγω ψωρίαση εδω και 10 χρόνια περίπου. Ξεκίνησε όταν ήμουν φοιτήτρια σε περίοδο που είχα πολλές υποχρεώσεις και απο τότε δεν έχει βέβαια σταματήσει να εκδηλώνεται.

Για το τριχωτό της κεφαλής χρησιμοποιώ το σαμπουάν πίσσας Tarmed. Είναι το μόνο που κάνει δουλειά σε μένα τουλάχιστον. Για τα εξανθήματα, χρησιμοποιώ τη γνωστη στους περισσότερους dovobet. Κυρίως βγάζω εξανθηματα στις μασχάλες, πίσω απο τα γόνατα, στο πρόσωπο. Κατα καιρούς βγάζω και αλλού. Το καλό είναι πως το εξάνθημα δεν επεκτείνεται ποτέ πολύ, απότε είναι πιο εύκολο να ελεγχει. Βέβαια τα σημάδια στο πρόσωπο είναι κουραστηκά. Μέχρι και στο βλέφαρο έχω βγάλει μερικές φορές.

Ο ηλιος σε συνδιασμό με το αλάτι της θάλασσας βοηθάει πολύ το καλοκαίρι.

Υπομονή σε όλους/ες και μην απογοητευεστε!

 

 

H μαμα μου βγαζει μονο στο σωμα.Κυριως στα ποδια και στα χερια.Δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να βγαλει και στο προσωπο.Ηδη προσπαθει να κρυφτει απο τα σημαδια στα ποδια,δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι πως θα ενιωθε αν εβγαζε και στο προσωπο.

 

Ναι,το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια και εξαφανιζονται τα "σπυρακια",μενουν σαν λευκα σημαδακια στο δερμα!

 

Επειδη η μαμα μου εχει εντονη φαγουρα,συνεχεια ξυνεται και τα "μαδαει" απο μονη της.Μου σπαει τα νευρα οταν την βλεπω.Συνεχεια της φωναζω ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!Ειναι οντως τοσο ενοχλητικη η φαγουρα η απλα η μαμα μου το εχει παρει συνηθεια να ξυνεται και να τα "μαδαει"?

 

 

Εφοσον ειναι καθαρα μια κατασταση που θεραπευεται απο μονη της ,ποσο δυσκολο σας ειναι,να πειτε ειμαι καλα,ολα ειναι καλα,δεν στεναχωριεμαι για μια ασθενεια που στην ουσια εγω την προκαλω με το να αγχωνομαι και να τα αφησετε ολα πισω σας???Αυτο προσπαθω να περασω στην μητερα μου,αλλα δεν εχει αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

H μαμα μου βγαζει μονο στο σωμα.Κυριως στα ποδια και στα χερια.Δεν ειχα σκεφτει πως μπορει να βγαλει και στο προσωπο.Ηδη προσπαθει να κρυφτει απο τα σημαδια στα ποδια,δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι πως θα ενιωθε αν εβγαζε και στο προσωπο.

 

Ναι,το καλοκαιρι κανει πολλα μπανια και εξαφανιζονται τα "σπυρακια",μενουν σαν λευκα σημαδακια στο δερμα!

 

Επειδη η μαμα μου εχει εντονη φαγουρα,συνεχεια ξυνεται και τα "μαδαει" απο μονη της.Μου σπαει τα νευρα οταν την βλεπω.Συνεχεια της φωναζω ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ!!Ειναι οντως τοσο ενοχλητικη η φαγουρα η απλα η μαμα μου το εχει παρει συνηθεια να ξυνεται και να τα "μαδαει"?

 

 

Εφοσον ειναι καθαρα μια κατασταση που θεραπευεται απο μονη της ,ποσο δυσκολο σας ειναι,να πειτε ειμαι καλα,ολα ειναι καλα,δεν στεναχωριεμαι για μια ασθενεια που στην ουσια εγω την προκαλω με το να αγχωνομαι και να τα αφησετε ολα πισω σας???Αυτο προσπαθω να περασω στην μητερα μου,αλλα δεν εχει αποτελεσμα!!

 

 

Να σου πω...

εγω ποτέ δεν ένιωσα άσχημα με τα εξανθήματά μου, ακόμα και όταν ειναι σε πολύ εμφανές σημείο όπως στο σαγώνι α πούμε. Κάνω τη θεραπεία μου και περιμένω να φύγουν. Βέβαια ποτέ δεν είχε εξανθηματα σε μεγάλη έκταση. Εχω δει ανθρώπους που έχουν πολύ μεγαλήτερο πρόβλημα και τους κατανοώ απόλυτα.

Επίσης, εμένα τουλάχιστον με πιάνει φαγούρα μόνο στο τριχωτο της κεφαλής. Οπουδήποτε αλλού δεν τα πειράζω, οπότε φευγουν πιο εύκολα.

 

Μου έχει τυχει μια- δυο φορές που ειχα πολλά εξανθηματα σε διαφορετικά σημεία του σώματος όμως, να με κοιτάξουν περίεργα στην παραλία, αλλά σιγα μην κάτσω να σκάσω! Οτι δεν κατανοει ο καθένας μας το "δαιμονοποιεί". Δεν ξερουν άρα δεν ασχολούμαι.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΥ Η ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΧΕΙ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΤΑ 90%. ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΑΘΗΝΑ ΤΟ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΓΑΜΠΡΟς ΤΟΥ ΒΟΣΚΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ 15ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ. ΤΟ ΜΕΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ [email protected] ΓΙΑ ΟΠΟΙΝ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

 

Tι ειναι αυτη η θεραπεια του βοσκου που αναφερεις?Τωρα το ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω...

εγω ποτέ δεν ένιωσα άσχημα με τα εξανθήματά μου, ακόμα και όταν ειναι σε πολύ εμφανές σημείο όπως στο σαγώνι α πούμε. Κάνω τη θεραπεία μου και περιμένω να φύγουν. Βέβαια ποτέ δεν είχε εξανθηματα σε μεγάλη έκταση. Εχω δει ανθρώπους που έχουν πολύ μεγαλήτερο πρόβλημα και τους κατανοώ απόλυτα.

 

Υπογραμιζω αυτο που εγραψες γιατι για μενα ειναι πολυ σπουδαιο και εξισου σημαντικο!Μακαρι να το εβλεπε ετσι και η μαμα μου!

 

 

Επίσης, εμένα τουλάχιστον με πιάνει φαγούρα μόνο στο τριχωτο της κεφαλής. Οπουδήποτε αλλού δεν τα πειράζω, οπότε φευγουν πιο εύκολα.

 

Μου έχει τυχει μια- δυο φορές που ειχα πολλά εξανθηματα σε διαφορετικά σημεία του σώματος όμως, να με κοιτάξουν περίεργα στην παραλία, αλλά σιγα μην κάτσω να σκάσω! Οτι δεν κατανοει ο καθένας μας το "δαιμονοποιεί". Δεν ξερουν άρα δεν ασχολούμαι.

 

Ποσο δικιο και ποσο σωστα βλεπεις τα πραγματα!Οταν κατεβαινω Καλαματα και θελω να παω μια βολτα με την μαμα μου πρεπει να σκεφτω ενα καρο πιθανα προβληματα και λυσεις για να μην την φερω σε δυσκολη θεση και μια απλη βολτα μετατραπει σε εστια για κλαματα και παραπονα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...