Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα


LETOM

Recommended Posts


Διαφημίσεις


καμία κοπέλα? κάποια που να θυμάται το πρωτόκολλό της???????

 

Θα σου πω και γω!

2 ciclacur πρωι βράδυ απο 1η μέρα περιόδου

3 μέρες πριν την έμβρυο μεταφορά ξεκίνησα μαζί με ciclacur τα

300mg ultrogestan πρωι-μεσημερι-βραδυ

1prezolon πρωι-βραδυ

1felicine μεσημέρι

Σύνολο 13 χαπακια τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και γω!

2 ciclacur πρωι βράδυ απο 1η μέρα περιόδου

3 μέρες πριν την έμβρυο μεταφορά ξεκίνησα μαζί με ciclacur τα

300mg ultrogestan πρωι-μεσημερι-βραδυ

1prezolon πρωι-βραδυ

1felicine μεσημέρι

Σύνολο 13 χαπακια τη μέρα.

 

Thanks...από ότι βλέπω, όλες οι κοπέλες πάνω κάτω ακολουθούν αυτό το σχήμα....δεν έχω διαβάσει καμία να έχει ακολουθήσει το δικό μου πρωτόκολλο...τέσπα....μάλλον θα πρέπει να πάω να συζητήσω και με άλλο γιατρό....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου απαντησω τι γινεται με μεταφορα σε φυσικο κυκλο, γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

σκεφτομαι ομως το εξης-

μηπως το ενδομητριο σου ειναι πολυ καλο απο μονο του και παχαινει και εχει 3 στρωσεις οπως πρεπει κ.λ.π. και δεν χρειαζεσαι τα χαπια?

μολις φτανει σε επιθυμητο μεγεθος, σου ξεκινανε τα cyclacur και utrogestan, γιατι τα cyclacur σε εκεινη τη φαση "κρατανε" το ενδομητριο και δεν το αφηνουν να "ξεφουσκωσει". οπως π.χ. σε κυκλο με ωοληψια + μεταφορα, που μετα την ωοληψια σου δινουν τα χαπια.

γιατι δεν ζητας απο τον γιατρο σου να σου εξηγησει τι κανει? οταν πας για υπερηχο, σου λεει για το παχος, ποιοτητα ενδομητριου κ.λ.π.?

και αν ειναι καθετος χωρις εξηγησεις, να το απαιτησεις με τροπο, γιατι δεν γινεται να κανεις κατι τοσο σημαντικο για σενα χωρις να ξερεις τι σου γινεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να σου απαντησω τι γινεται με μεταφορα σε φυσικο κυκλο, γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

σκεφτομαι ομως το εξης-

μηπως το ενδομητριο σου ειναι πολυ καλο απο μονο του και παχαινει και εχει 3 στρωσεις οπως πρεπει κ.λ.π. και δεν χρειαζεσαι τα χαπια?

μολις φτανει σε επιθυμητο μεγεθος, σου ξεκινανε τα cyclacur και utrogestan, γιατι τα cyclacur σε εκεινη τη φαση "κρατανε" το ενδομητριο και δεν το αφηνουν να "ξεφουσκωσει". οπως π.χ. σε κυκλο με ωοληψια + μεταφορα, που μετα την ωοληψια σου δινουν τα χαπια.

γιατι δεν ζητας απο τον γιατρο σου να σου εξηγησει τι κανει? οταν πας για υπερηχο, σου λεει για το παχος, ποιοτητα ενδομητριου κ.λ.π.?

και αν ειναι καθετος χωρις εξηγησεις, να το απαιτησεις με τροπο, γιατι δεν γινεται να κανεις κατι τοσο σημαντικο για σενα χωρις να ξερεις τι σου γινεται.

 

Turbulence καλημέρα....ο γιατρός από τους υπερηχογραφικούς ελέγχους πάντα με διαβεβαιώνει για την άριστη εξέλιξη του ενδομητρίου και κάνουμε και ορμονικό έλεγχο και όλα οκ μέχρις εδώ...

εφόσον όμως δεν μας πετυχαίνει το συγκεκριμένο σχήμα,γιατί να μην δοκιμάσουμε το ελεγχόμενο???χθες μου είπε πάντως πως το ελεγχόμενο πρωτόκολλο το ακολουθούν μόνο όσες κοπέλες έχουν θέμα πολυκυστικών και δεν έχουν σταθερό κύκλο!!!!απέδοσε την αποτυχία στην αυτοανοσία μου και είπε πως πρέπει να πάρω παραπάνω διάστημα κορτιζόνη....όταν το ψάχναμε πριν την τρίτη προσπάθεια πάντως το είχε υποβιβάσει στην αρχή ως αρνητικό παράγοντα....ενώ τώρα το θεωρεί ως βασικό...... εγώ πάντως δεν πείθομαι....όλες οι κοπέλες που ακολουθούν το ελεγχόμενο έχουν θέμα??????το συζήτησα με τον άντρα και θα πάμε σε άλλο γιατρό να ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μπορω να σου απαντησω τι γινεται με μεταφορα σε φυσικο κυκλο, γιατι δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

σκεφτομαι ομως το εξης-

μηπως το ενδομητριο σου ειναι πολυ καλο απο μονο του και παχαινει και εχει 3 στρωσεις οπως πρεπει κ.λ.π. και δεν χρειαζεσαι τα χαπια?

μολις φτανει σε επιθυμητο μεγεθος, σου ξεκινανε τα cyclacur και utrogestan, γιατι τα cyclacur σε εκεινη τη φαση "κρατανε" το ενδομητριο και δεν το αφηνουν να "ξεφουσκωσει". οπως π.χ. σε κυκλο με ωοληψια + μεταφορα, που μετα την ωοληψια σου δινουν τα χαπια.

γιατι δεν ζητας απο τον γιατρο σου να σου εξηγησει τι κανει? οταν πας για υπερηχο, σου λεει για το παχος, ποιοτητα ενδομητριου κ.λ.π.?

και αν ειναι καθετος χωρις εξηγησεις, να το απαιτησεις με τροπο, γιατι δεν γινεται να κανεις κατι τοσο σημαντικο για σενα χωρις να ξερεις τι σου γινεται.

 

Turbulence καλημέρα....ο γιατρός από τους υπερηχογραφικούς ελέγχους πάντα με διαβεβαιώνει για την άριστη εξέλιξη του ενδομητρίου και κάνουμε και ορμονικό έλεγχο και όλα οκ μέχρις εδώ...

εφόσον όμως δεν μας πετυχαίνει το συγκεκριμένο σχήμα,γιατί να μην δοκιμάσουμε το ελεγχόμενο???χθες μου είπε πάντως πως το ελεγχόμενο πρωτόκολλο το ακολουθούν μόνο όσες κοπέλες έχουν θέμα πολυκυστικών και δεν έχουν σταθερό κύκλο!!!!απέδωσε την αποτυχία στην αυτοανοσία μου και είπε πως πρέπει να πάρω παραπάνω διάστημα κορτιζόνη....όταν το ψάχναμε πριν την τρίτη προσπάθεια πάντως το είχε υποβιβάσει στην αρχή ως αρνητικό παράγοντα την αυτοανοσία....ενώ τώρα το θεωρεί ως βασικό στην αποτυχία...... εγώ πάντως δεν πείθομαι....όλες οι κοπέλες που ακολουθούν το ελεγχόμενο έχουν θέμα??????το συζήτησα με τον άντρα και θα πάμε σε άλλο γιατρό να ακούσουμε και μια δεύτερη γνώμη.....

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλεπω δινουν τα ιδια φαρμακα

εχω ειχα το μακρυ πρωττοκολο 21η μερα του κυκλου με Arvekap 0,1[καταστολή] για δεκα μερες και Altermon 300 μοναδες [υπερδιεγερση] για εννια μερες δεν χρειαστηκε να παρω ολες της ενεσης της υπερδιέγερσης ευτυχως και τα πηγα φαρμακειο.

την ημερα της ωοληψιας ξεκινησα

3 ciclacur την ημερα,

3 utrogestan,

πρωι και βραδι vasclor κολπικη κρεμα προγεστερόνης ,

aspirinaki ,

clexane0,4 ενεσακι

κορτιζονη για 8μερες

και τελος αντιβιωση για δυο μερες.

 

δινουν πααααρα πολλα φαρμακα μου εκανε εντυπωση που μου εδωσαν ασπιρινακι και αντυπηκτ. ενεσακια

ετυχε να σας δωσουν και τα δυο;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

με αυτοανοσο συνηθως δινουν κορτιζονη απο την αρχη του κυκλου. αν εχεις θρομβοφιλια η προδιαθεση, δινουν και αντιπηκτικες απο την αρχη του κυκλου επισης.

παραλληλα ξεκινανε τα cyclacur (στον κυκλο μεταφορας). οταν κανεις ωοληψια, τα ξεκινας την ημερα ωοληψιας, οπως η λιν.

τα utro τα ξεκινας 4 εικοσιτετραωρα πριν την μεταφορα, και οχι 2 μερες μονο. μετρας την προγεστερονη πριν τα ξεκινησεις.

 

τωρα, για δευτερη γνωμη συμφωνω φυσικα.

το αυτοανοσο εννοειται οτι επηρεαζει αρνητικα τα παντα στον οργανισμο, αλλα τοσες γυναικες με αυτοανοσα εχουν γεννησει υγειεστατα μωρα.

ελεγχομενο πρωτοκολλο ακολουθουν οι περισσοτερες, ειτε εχουν θεματα πολυκυστικων, ειτε οχι.

παντα υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει το ελεγχομενο, οπως στην περιπτωση της μαγιοπουλας π.χ.

δοκιμαζεις και βλεπεις, και δεν ρισκαρεις τιποτα, απλα σταματας την διαδικασια (και δεν αποψυχεις τα εμβρυακια!!!!).

 

υ.γ. οταν ρωτησα τι σου λεει ο γιατρος, εννοουσα αν ξερεις καθε φορα ποσα χιλ. φτανει το ενδομητριο, ποσες στρωσεις κ.λ.π. γιατι αν το ενδομητριο ειναι π.χ. 6 χιλ (η δεν εχει καλη διαστρωματωση) και σε προχωραει σε μεταφορα, εννοειται οτι δεν θα πετυχεις. σε ενημερωνει παντα για ολα? το να μου πει ο γιατρος οτι ειναι σουπερ, δεν μου αρκει.

αν το ενδομητριο ειναι καλο, και ξεκινας διαφορα χαπια μονο για 2 μερες, δεν ειναι αρκετο σιγουρα.

αλλα την κορτιζονη τη συνηστουν για πολυ καιρο πριν την μεταφορα οπωσδηποτε, σ'αυτο εχει δικιο ο γιατρος (μη σου πω και μηνες πριν).

κατα τ'αλλα, να πας και αλλου.

Link to comment
Share on other sites

με αυτοανοσο συνηθως δινουν κορτιζονη απο την αρχη του κυκλου. αν εχεις θρομβοφιλια η προδιαθεση, δινουν και αντιπηκτικες απο την αρχη του κυκλου επισης.

παραλληλα ξεκινανε τα cyclacur (στον κυκλο μεταφορας). οταν κανεις ωοληψια, τα ξεκινας την ημερα ωοληψιας, οπως η λιν.

τα utro τα ξεκινας 4 εικοσιτετραωρα πριν την μεταφορα, και οχι 2 μερες μονο. μετρας την προγεστερονη πριν τα ξεκινησεις.

 

τωρα, για δευτερη γνωμη συμφωνω φυσικα.

το αυτοανοσο εννοειται οτι επηρεαζει αρνητικα τα παντα στον οργανισμο, αλλα τοσες γυναικες με αυτοανοσα εχουν γεννησει υγειεστατα μωρα.

ελεγχομενο πρωτοκολλο ακολουθουν οι περισσοτερες, ειτε εχουν θεματα πολυκυστικων, ειτε οχι.

παντα υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει το ελεγχομενο, οπως στην περιπτωση της μαγιοπουλας π.χ.

δοκιμαζεις και βλεπεις, και δεν ρισκαρεις τιποτα, απλα σταματας την διαδικασια (και δεν αποψυχεις τα εμβρυακια!!!!).

 

υ.γ. οταν ρωτησα τι σου λεει ο γιατρος, εννοουσα αν ξερεις καθε φορα ποσα χιλ. φτανει το ενδομητριο, ποσες στρωσεις κ.λ.π. γιατι αν το ενδομητριο ειναι π.χ. 6 χιλ (η δεν εχει καλη διαστρωματωση) και σε προχωραει σε μεταφορα, εννοειται οτι δεν θα πετυχεις. σε ενημερωνει παντα για ολα? το να μου πει ο γιατρος οτι ειναι σουπερ, δεν μου αρκει.

αν το ενδομητριο ειναι καλο, και ξεκινας διαφορα χαπια μονο για 2 μερες, δεν ειναι αρκετο σιγουρα.

αλλα την κορτιζονη τη συνηστουν για πολυ καιρο πριν την μεταφορα οπωσδηποτε, σ'αυτο εχει δικιο ο γιατρος (μη σου πω και μηνες πριν).

κατα τ'αλλα, να πας και αλλου.

 

Κοριτσι μου καλησπέρα! Θα ήθελα να σε ρωτησω κατι. Ειχα μια αποτυχημένη εξωσωματικη( βιοχημικη) τον Δεκέμβριο κ καταψύξαμε 4 βλαστοκυστες. Τωρα περιμενω να αδιαθετησω κ να πάμε σε εμβρυομεταφορα. Εμενα με απασχολεί λίγο η κορτιζόνη κ το αυτοάνοσο. Δηλ. : εχω ΑΝΑ λίγο αυξημένα κ κάποια anti κατι( δεν θυμάμαι ποια). Δεν νοσώ όμως, τα ανακάλυψα τυχαία. Εκανα για ΝΚ και ηταν φυσιολογικά. Πήγα σε ανοσολογο κ δεν στάθηκε καθολου εκεί για την αποτυχία. Μου το απέκλεισε με κάποιο τροπο. Στην εξωσωματικη λοιπόν, τον Δεκέμβριο μου έδωσαν κορτιζόνη την επομενη μερα της έμβρυο μεταφοράς ( medrol αν θυμάμαι καλα) μέχρι τέλους. Διαβάζω όμως απο εσένα κ απο την kiskat οτι κανονικά πρεπει να ξεκινάμε κορτιζόνη πιο πριν . Εσένα σου το ειπε ο γιατρος σου αυτο ; Μπορεις να με πληροφορηςείς λίγο παραπάνω; Παρόλο που μου ειπε ο ανοσολογος οτι δεν φταει αυτο , εγω φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια γεια.

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με το κάθε πρωτόκολλο, πάντως στην εξωσωματική με τη διέγερση και το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών πήρα gonal, setrotide, vasclor και τα κλασικά φάρμακα μετά την μεταφορά....cyclacur δεν πήρα σίγουρα....

Το ενδομήτριο σε όλες τις περιπτώσεις ήταν πάντα πάνω από 8 χιλ. Μετρήσεις ορμονών στην μεταφορά κρυοσυντηρημένων έκανα τις LH και Ε2 οιστραδιόλη...

Για τη διαστρωμάτωση του ενδρομητρίου δεν συζητούσαμε...τι να πω...δεν ρωτούσα-δεν ήξερα....και εγώ στην πορεία τα διαβάζω...δεν μπορούμε να έχουμε εικόνα για όλα...

Τώρα Εvgi για τα ΑΝΑ , και τις υποκατηγορίες τους και τις σχετικές τιμές, εγώ πήγα σε 2 ρευματολόγους και σε μια ανοσολόγο....δεν νοσώ, αλλά υπάρχουν πολύ αυξημένες τιμές αυτοανοσίας (πχ εγώ στα ΑΝΑ είχα 1/650....δε το λες και λίγο....είχα όμως και άλλες τιμές αυξημένες )....ξεκίνησα ένα μήνα πριν την προσπάθεια κορτιζόνη για να καταλαγιάσει το ανοσοποιητικό, καθώς ήταν το κοινό που μου πρότειναν όλοι...μου πρότειναν και φάρμακα θεραπείας αυτοάνοσων προληπτικά!!!!!δεν τα πήρα.....εσένα εφόσον ο ανοσολόγος σου είπε οκ και στο απέκλεισε, ίσως δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω εκτός από την κορτιζόνη από την εμβρυομεταφορά σου.....αν έχεις αμφιβολία πήγαινε και σε κάποιο ακόμη ανοσολόγο ή ρευματολόγο...πάντως από τη πείρα μου, όπου λαλούν πολλοί κοκόροι....εγώ τρόμαξα να πάρω απόφαση του τι να κάνω.....δεν χρειάζεται όμως να αγχωθείς εξτρα πριν την προσπάθεια σου...και η αλήθεια είναι πως δεν πρέπει να εξατομικεύουμε τα πρωτόκολλα ή τις θεραπείες άλλων σε εμάς....

το κανονικό δεν είναι να παίρνεις κορτιζόνη μεγαλύτερο διάστημα....στο ορίζει ο γιατρός σου και μόνο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kiskat σε ευχαριστώ που απάντησες. Καταλαβαίνεις πως μετα την αποτυχια ψαχνόμαστε για το παραμικρό.Μηπως φταει εκείνο , μηπως το αλλο;; Πραγματικά εχω κουραστεί!!!! Τωρα για το ενδομήτριο. Και εγω ειχα καλό πάχος, θυμάμαι στον τελευταίο υπέρηχο, 2 μερες πριν ωοληψια ηταν 12,5. Όμως δεν γνώριζα για τις 3 στρώσεις κ δεν ρώτησα. Αυτη τη φορά όμως θα ρωτησω. Δεν θελω να αφήσω τίποτα στην τύχη του. Αχ, άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Kiskat έκανες εξέταση για τα NK κύτταρα; Σκέφτομαι μηπως γι αυτο ο ανοσολογος μου ειπε να μην ανησυχώ, επειδή βγήκαν φυσιολογικά. Δεν ξερω τι να σκεφτώ. Εχω πελαγώσει κ δεν έρχεται κ αυτη η περιοδος να ξεκινήσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου καλησπέρα! Θα ήθελα να σε ρωτησω κατι. Ειχα μια αποτυχημένη εξωσωματικη( βιοχημικη) τον Δεκέμβριο κ καταψύξαμε 4 βλαστοκυστες. Τωρα περιμενω να αδιαθετησω κ να πάμε σε εμβρυομεταφορα. Εμενα με απασχολεί λίγο η κορτιζόνη κ το αυτοάνοσο. Δηλ. : εχω ΑΝΑ λίγο αυξημένα κ κάποια anti κατι( δεν θυμάμαι ποια). Δεν νοσώ όμως, τα ανακάλυψα τυχαία. Εκανα για ΝΚ και ηταν φυσιολογικά. Πήγα σε ανοσολογο κ δεν στάθηκε καθολου εκεί για την αποτυχία. Μου το απέκλεισε με κάποιο τροπο. Στην εξωσωματικη λοιπόν, τον Δεκέμβριο μου έδωσαν κορτιζόνη την επομενη μερα της έμβρυο μεταφοράς ( medrol αν θυμάμαι καλα) μέχρι τέλους. Διαβάζω όμως απο εσένα κ απο την kiskat οτι κανονικά πρεπει να ξεκινάμε κορτιζόνη πιο πριν . Εσένα σου το ειπε ο γιατρος σου αυτο ; Μπορεις να με πληροφορηςείς λίγο παραπάνω; Παρόλο που μου ειπε ο ανοσολογος οτι δεν φταει αυτο , εγω φοβάμαι...

 

οπως ειπε και η kiskat, για την κορτιζονη (τι δοσεις, τι διαστημα και αν τη χρειαζεσαι), το οριζει ο γιατρος.

δεν θα πω ψεμματα, και εγω δεν γνωριζω τις επιπτωσεις της κορτιζονης.

γι'αυτην μου ειπε η αιματολογος. επειδη απ'οτι καταλαβα, δεν ειναι εξατομικευμενη αυτη η θεραπεια και τη συνιστα σε ολες, το εψαξα λιγο παραπανω. λοιπον, κανεις δεν ξερει σιγουρα. οι αλλοι 2 αιματολογοι δεν ηταν αρνητικοι παντως, μου ειπαν οτι μπορω να την παιρνω.

καποιοι εξωσωματικοι τη δινουν ετσι και αλλιως, και ο δικος μου συμφωνει με την αιματολογο.

για αυτοανοσα θα πρεπει να σε συμβουλεψει ο αντιστοιχος γιατρος.

 

παντως, η απαντηση για τα ΝΚ συμφωνα παλι με αιματολογους, και παλι κορτιζονη ειναι. κατεβαζει το ανοσοποιητικο.

 

για το ενδομητριο - αυτο που μου εκανε εντυπωση, ειναι οτι ο εξωσωματικος μου ειπε οτι η μεταφορα (για να πετυχει) γινεται οταν το μεγεθος ενδομητριου ειναι τουλαχιστον 7,5 αλλα οχι παραπανω απο 11 περιπου. γιατι αλλιως ειναι υπερωριμο και δεν πετυχαινει.

δεν ξερω αν ειναι ισχυει 100%, γιατι βλεπω να πετυχαινουν οι μεταφορες και σε μεγαλυτερα σε παχος ενδομητρια. ρωτηστε το ομως και αυτο τους γιατρους σας.

Link to comment
Share on other sites

Kiskat έκανες εξέταση για τα NK κύτταρα; Σκέφτομαι μηπως γι αυτο ο ανοσολογος μου ειπε να μην ανησυχώ, επειδή βγήκαν φυσιολογικά. Δεν ξερω τι να σκεφτώ. Εχω πελαγώσει κ δεν έρχεται κ αυτη η περιοδος να ξεκινήσω!!!

 

έκανα για ΝΚ και ήταν οκ....αλλά κάπου πήρε το μάτι μου πως άλλα τα ΝΚ του αίματος και άλλα τα ΝΚ μήτρας....άσε..μη το ψάχνεις....όσο περισσότερο το ψάχνουμε, τόσα βρίσκουμε....άσε που γινόμαστε κατά φαντασία ασθενείς...εγώ μόλις μου είπαν για αυτοανοσία, μετά άρχισα να ψάχνομαι κάθε μέρα για συμπτώματα....

και εγώ τώρα μετά την αποτυχία όλο σκέφτομαι μήπως φταίει το ένα ή το άλλο ή το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο γιατρός μου ή ο χρόνος που πήρα την κορτιζόνη ή δεν ξέρω τι άλλο....

το θέμα στην περίπτωσή μας είναι η μέθοδος με την οποία γίνεται η σύλληψη...δεν την έχουμε στο τσεπάκι.....οπότε και οι γιατροί και εμείς προσπαθούμε να εξαλείψουμε όλα τα αρνητικά ή τα εμπόδια που μπορεί να οδηγήσουν στην αποτυχία...από το μικρό ως το μεγάλο...όπως χαριτωμένα μου είπε ο άντρας μου "τι προσπαθούν?να σε κουρδίσουν και να σε φτιάξουν από την αρχή?" (...ρίξε το θυροειδή...πάρε βιταμίνη d3....πάρε κορτιζόνη...πάρε προληπτικά ηπαρίνες....κτλ κτλ κτλ) και ως άνθρωπος των θετικών επιστημών μου είπε ότι βάσει στατιστικών η αποτυχία ήταν πολύ πιθανή.....

σε άλλες κοπέλες θα κάτσει με τη μια, στο 30% ....σε άλλες με τη δεύτερη...σε άλλες με την τρίτη....και σε άλλες με τη 13!!!!!οι εξωσωματικοί πάντως τα βγάζουν αθροιστικά και λένε πως με την τρίτη προσπάθεια ξεπερνάς το 50 %....δεν είναι ακριβώς έτσι......

οπότε ας μην αγχωνόμαστε (καλό ε?όταν το λες σε άλλους βγαίνει εύκολα)....μην πελαγώνεις....πόσες στρώσεις έχει το ενδομήτριο και πόσα πετσιά η μοναξιά(από τον Γιώργο Πάντζα σε ελληνική ταινία....) ....ηρέμησε για να σου έρθει η περίοδος....και αυτά που μπορούμε και ξέρουμε να ρωτήσουμε τους γιατρούς μας ας το κάνουμε...αυτά που οφείλει να ξέρει αυτός και να τα κάνει σωστά, ας ελπίσουμε να τα κάνει....

δεν μπορούμε να τα ελέγχουμε όλα...ας είμαστε όμως και υποψιασμένες....φιλιά και μην αγχώνεσαι...έχεις μπροστά σου ωραίο μήνα...μπορεί να σε οδηγήσει να γίνεις μανούλα...αυτό να σκέφτεσαι

Link to comment
Share on other sites

έκανα για ΝΚ και ήταν οκ....αλλά κάπου πήρε το μάτι μου πως άλλα τα ΝΚ του αίματος και άλλα τα ΝΚ μήτρας....

 

μα αυτο το παραδεχονται και οι ιδιοι οι γιατροι.

ειναι αμφισβητουμενη εξεταση τα ΝΚ στο αιμα, αλλα παλι καποιοι τη συστηνουν και δινουν κορτιζονη (η intralipids).

σε ολα σχεδον συμφωνω μαζι σου. αλλα -

ψαχνοντας πολυ, πλεον δεν πας στα τυφλα. ξερεις τι σου γινεται.

πολλες γυναικες (και εγω μαζι) κανουν αποτυχημενες προσπαθειες τη μια μετα την αλλη, πληρωνοντας σε χρονο, χρημα και ψυχολογια, επειδη εμπιστευτηκαν τυφλα τους γιατρους, οι οποιοι (οι περισσοτεροι να μην πω), δεν σου προτεινουν καν εξετασεις εκτος απο τα τυπικα. καποιοι απ'αυτους ειναι απλα απαραδεκτοι, μην πω αλλη λεξη.

και πολλες γυναικες θα γλιτωναν ολα αυτα αν εψαχναν καποια πραγματα απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια και οι δυο είσαστε σωστές. Απλά θα ήθελα να μη χρειαζόταν εμεις να ψαχνόμαστε για τα αν κ τα μηπως έτσι ή αλλιώς. Δεν ειναι δίκη μας δουλειά , αλλα των γιατρών. Όσοι φυσικά ειναι ευσυνείδητοι . Απο τη μια όσο τα ψάχνουμε μπερδευόμαστε και αντιμετωπίζουμε προβλήματα , ξεφυτρώνουν κ αλλα ερωτήματα κ φτάνουμε σε αδιέξοδα. Όσο δεν τα ψάχνουμε γινόμαστε έρμαια στα χέρια γιατρών ( αξιών ή μη) και ίσως να μη προλάβουμε να αποτρέψουμε κατι που θα μπορούσε να μας οδηγήσει πιο κοντά στην επιτυχια. Τη μια στιγμή λέω " έλα μωρε, ας μη τα ψειρίζω ολα, αν ειναι να γίνει θα γίνει", απο την άλλη λέω "γιατι , δεν ειναι κρίμα να μη βοηθήσω την κατάσταση με περισσότερη ενημέρωση και γνώση για το καλό μου; "

Στη " παγίδα" του Ίντερνετ έπεσα κ εγω απο την πρώτη στιγμή. Διάβαζα και διάβαζα για ολα τα πιθανά σενάρια και φυσικά " ανακάλυπτα " οτι ειχα ολα τα αρνητικά και απαγορευτικά για να πετύχω μια εγκυμοσυνη. Πραγματικά έφτασα σε κορεσμό, έφτασα πάτο, πλησίασα κ μπορω να πω"άγγιξα" την κατάθλιψη, εκανα κακό στην υγεία μου απο τη θλίψη κ την στεναχώρια μου κ που κατέληξα; Καθε φορά ενα βήμα πιο μακρυα απο αυτο που ήθελα, αφού ανέβασα προλακτινη, κυστη στο στηθος κλπ. Μόλις ηρέμησα ολα έφτιαξαν ως δια μαγείας. Τωρα μένει να πανε καλα στο επομενο βημα μας. Σήμερα τελικά αδιαθέτησα κ ξεκινάμε. Ο γιατρος ειπε να παρω 3 cyclacur την ημερα (τα αςπρα)κ Τρίτη τηλ για να κανονίσουμε τον 1ο υπέρηχο. Πιθανόν Παρασκευή ή Σάββατο κ μετα βλέπουμε τι αλλο.

Θα σας ενημερώσω για τα επόμενα βήματα μας κ για οτι αλλο προκύψει. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Είσαστε η καλύτερη παρέα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για το ψαξιμο, με τα δεδομενα της καταστασης που επικρατει γενικα, το να ψαχνεσαι καλο κανει (αφου δεν ασχολειται κανενας αλλος). μπορεις να βρεις κατι που να διορθωνεται και να προχωρησεις χωρις θεματα και προβληματα. απλα θελει σωστο ψαξιμο. με σωστους γιατρους.

σου ευχομαι καλη αρχη και καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Χρόνια πολλά!!!!

Μια ερώτηση... Μετα απο αποτυχημενη(αρνητική) εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα και αφού σταματήσει η λήψη cyclacur και utrogestan , σε ποσες περίπου μερες έχετε η περιοδος;

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε σενα και με περισσοτερη τυχη την επομενη φορα! Ειχα κι εγω πριν απ ενα μηνα μια αποτυχημενη προσπαθεια μετα απο εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενο εμβρυο και η περιοδος ηρθε σε μενα περιπου 3 μερες αφοτου σταματησα τα cyclacur. Απο το κεντρο παντως μου ειχαν πει οτι ερχεται συνηθως μετα απο 2-3 ημερες αλλα να ανησυχησω και να τους ενημερωσω μονο αν αργησει να ερθει περισσοτρρο απο μια εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και σε σενα και με περισσοτερη τυχη την επομενη φορα! Ειχα κι εγω πριν απ ενα μηνα μια αποτυχημενη προσπαθεια μετα απο εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενο εμβρυο και η περιοδος ηρθε σε μενα περιπου 3 μερες αφοτου σταματησα τα cyclacur. Απο το κεντρο παντως μου ειχαν πει οτι ερχεται συνηθως μετα απο 2-3 ημερες αλλα να ανησυχησω και να τους ενημερωσω μονο αν αργησει να ερθει περισσοτρρο απο μια εβδομαδα.

 

Tzilda σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση σου. Τα εχω σταματήσει ήδη τρεις μερες , οποτε αυριο θα πρέπει να μου έρθουν. Μακαρι να ξενοιάσω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!! Έχει ξεκινήσει κάποια κοπέλα διαδικασία για εμβρυομεταφορα με κατεψυγμένα;; Το έχω ξανακάνει άλλες δυο φορές λίγο διαφορετικά, δηλ. Έκανα averkap 16 μέρα , αδιαθέτησα κ μετά cyclacour , αυτή την φορά ξεκίνησα cyclacour 2 μέρα της περιόδου κ πάω για υπέρηχο 9 μέρα. Πια η διαφορά;; Μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα;;

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Nola4004 ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Απο τη 2η μερα ξεκινησα σικλακουρ 2 χαπακια τη μερα , την 6η μερα μου τα αυξησαν σε 3 τη μερα κ την 9η εκανα υπερηχο. Σημερα 11η μερα θα ξανακανω υπερηχο κ μαλλον θα δωσω αιμα για προγεστερονη κ ειδωμεν. Πιστευω ειναι κοντα η μερα της εμβρυομεταφορας! Απο οτι καταλαβα θελουν να ειναι σε καταστολη καπως οι ωοθηκες κ να μην κανεις ωορηξια μονη σου. Εγω δεν ειχα καθολου ωοθηλακια στον υπερηχο της 9ης μερας κ μου ειπαν αυτο ειναι καλο.

Αχ καλη μας επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα evio!!

Στην αρχή μου είχε;ν πει να κάνω υπέρηχο την 7η μέρα αλλά επειδή έχω καλό ιστορικό με ενδομήτριο μου είπαν να κάνω την 9η τελικά ! Φαντάζομαι ότι είναι αυτό που λες ΕΣΥ κ θέλουν κ καλό ενδομήτριο !!πολυ πολύ καλή μας επιτυχία!!

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φανταζομαι 9η μερα κ σε σενα θα δουνε τι γινεται. Αφου δεν εχεις θεματα κ με το ενδομητριο σου γενικοτερα μια χαρα! Εμενα τελικα χτες ηταν ετοιμο, εφτασε 9 χιλ κ ηταν 3στρωματικο κ απο σημερα ξεκινησα την προγεστερονη κ συνεχιζω κ τα αλλα φαρμακα μου κανονικα. Σαββατο παραλαμβανω τα μικρακια μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι φανταζομαι 9η μερα κ σε σενα θα δουνε τι γινεται. Αφου δεν εχεις θεματα κ με το ενδομητριο σου γενικοτερα μια χαρα! Εμενα τελικα χτες ηταν ετοιμο, εφτασε 9 χιλ κ ηταν 3στρωματικο κ απο σημερα ξεκινησα την προγεστερονη κ συνεχιζω κ τα αλλα φαρμακα μου κανονικα. Σαββατο παραλαμβανω τα μικρακια μου

 

Τέλεια!!!! Καλοστεργιοτα!!!!!!! Να μείνουν να μεγαλώσουν πέτσα.....

που θα πάει θα έρθει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...