Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάρος εμβρύου στην 36η εβδομάδα


Recommended Posts

Χθές πήγα για τον υπέρηχο του μήνα(είμαι 36 +2),και μου είπε ο γιατρός οτι το έμβρυο είναι 2 εβδομάδες μικρότερο..Απο κιλά είναι 2380.Μου είπε να μην ανησυχώ,αλλα αυτό είναι αναπόφευκτο όπως καταλαβαίνετε..Τί σημαίνει αυτό για το μωρό;Τα κιλά του γιατί εμένα μου φαίνονται κανονικά;είμαι μικρόσωμη,με 1.60 ύψος και τώρα είμαι 59 κιλά απο 50 που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη.όταν ρώτησα τον γιατρό ,μου είπε οτι αυτό έχει το καλό του οτι θα γεννήσω εύκολα,αλλα θα αργησει λίγο το μωρό να πάρει τα πάνω του..:confused:.Να μην περπατάω πολύ και να μην κουράζομαι καθόλου,για να πάρω όλο το μήνα.Εσείς πώς τα βλέπετε όλα αυτά;έχετε παρόμοια εμπειρία;

 

edit admin υπάρχει αυτό το θέμα που αφορά την συζήτηση για μεγάλα μωρά και πιθανότητα καισαρικής:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα ο γιος μου τοσο ηταν και ο γιατρος μου ελεγε οτι ο πλακουντας μου δεν τρεφει και χρειαζομαι προσοχη.Αυτος ηθελε να με ξεγεννηση αυτος γιατι του ειπα οτι θα γεννησω στο νοσοκομειο.Τελικα το μωρο γεννηθηκε 3570.Δεν μου ειπε αυτος οτι μπορει να παρει κιλα στον 9ο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς οτι ήθελε να σε ξεγεννήσει αυτός σε ιδιωτικό ενώ εσύ του είπες για δημόσιο;

όσο για την προσοχή που λες τί εννοούσε;να μην κουράζεσαι ή τί άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οταν του ειπα οτι θα γεννησω στο νοσοκομειο τοτε μου ειπε οτι δεν θα σε προσεχουν εκει και τετοια πραγματα.Ετσι ελεγε σε πολλες κοπελες να τις κανει να αγχωθουν περισσοτερο για τις να ξεγενησει αυτος με καισαρικη νωριτερα και να παρει 3000.Το εχω ακουσει και απο αλλα ατομα ο γιατρος να τους λεει τετοιο πραγμα οτι το μωρο ειναι αδυνατο και οσες δεν ακουσαν το γιατρο γεννησαν μωρα πανω απο 3200.Μην στεναχωριεσαι

Link to comment
Share on other sites

το δικό μου είχε πιο μικρό βάρος την αντίστοιχη εβδομάδα 2200 κ μου είπε να ξεκουράζομαι πολύ για να πηγαίνει το αίμα στον πλακουντα ανεμπόδιστα κ οτι ο στοχος είναι να γεννηθεί το μωρό με βάρος πάνω από 2500.. έτσι κ έκανα, ξεκούραση κ ξάπλα κ γέννησα στις 39+3 2780.. το μωρό έπαιρνε απίστευτα γρήγορα βάρος όταν γεννηθηκε;)

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικός μου γιατρός ούτωσι άλλως δουλεύει στο δημόσιο νοσοκομείο(δεν έχουμε και άλλο εδώ),και ξέρει οτι αυτός θα με αναλλάβει,οπότε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο συμφέρον να με ανυσηχεί άσκοπα..

Πάντως κι εμένα μου είπε ξεκούραση,για το θέμα του πλακούντα.Η διατροφή που κάνουμε πάιζει κανένα ρόλο στην ανάπτυξη του εμβρύου;άλλοι λένε ναι,άλλοι όχι.Δεν κάνω καταχρήσεις,αλλα δεν έιμαι και πολύ της υγιεινής διατροφής..(μια κλίση στα γλυκά την έχω η άτιμη..:oops:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Το αν είναι φυσιολογικό ή όχι φαίνεται από τις καμπύλες που υπάρχουν σε όλα τα αποτελέσματα των υπερηχογραφημάτων.

Προφανώς είναι φυσιολογικό (δεν είναι μεγάλο το βάρος) αλλά θα τοποθετειται στα πάνω όρια.

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω γιουπι απλα ο γιατρος τις ειπε να ειναι χαλαρη να ξεκουραζετε και να μην κανει αποτομες κινησεις τουλαχιστον μεχρι 15του μηνος ωστε να μην γεννησει πρωορα..

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου τα έλεγα???

Αντιστοιχο βάρος είχαν τα μωράκια μας !!!!!

Να σου ζήσει!!!

είναι ζωγραφιά!!!![/QUOT

 

Είχες πολυ δίκιο τελικά!

σε ευχαριστώ,να σαι καλά και το δικό σου κουκλάκι:)

Είμαι κατενθουσιασμένη με την άφιξή της!μου έχει γεμίσει την ζωή:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια,εγω ειμαι 36+2 εβδομαδων κ ο μπεμπης μας ειναι περιπου 3200!!μου φανηκε λιγο μεγαλουτσικο η αληθεια αλλα θα δουμε ποσο θα βγει τελικα!την αλλη δευτερα θα μου κανει κ μετρηση τραχηλου,μπορει να μου πει καμια αν ποναει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα ειμαι 36εβδομαδων και 4 ημερων,εχθες εκανα το τελευταιο ντοπλερ η μπεμπα μου ειναι μια χαρα αλλα ζυγηζει μολις 2.500 πιο χαμηλο απο το μεσω ορο των εβδομαδων της!!ανησυχω καπως!!ο γιατρος ειπε να μην ανησυχω καθολου και πως με αυτη την αναπτηξη στις 40 εβδομαδες θα φτασει 3.000.εγω ομως ειναι να γεννησω με καιραρικη πιο νωρις!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, εμένα το αγοράκι μου στις 36+1 ήταν 2890, ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά το βάρος του. παρ'όλα με ανησύχισε γιατί μου είπε να προσέχω, να το κρατήσω όσο μπορέσω ακόμα γιατί έχει πάρει θέση και είναι έτοιμο να βγεί το ζουζουνάκι μου.

έχω μια απορία τώρα - πώς είναι ο ρυθμός ανάπτυξης του μωρού τον τελευταίο μήνα? ελαττώνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα το αγοράκι μου στις 36+1 ήταν 2890, ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά το βάρος του. παρ'όλα με ανησύχισε γιατί μου είπε να προσέχω, να το κρατήσω όσο μπορέσω ακόμα γιατί έχει πάρει θέση και είναι έτοιμο να βγεί το ζουζουνάκι μου.

έχω μια απορία τώρα - πώς είναι ο ρυθμός ανάπτυξης του μωρού τον τελευταίο μήνα? ελαττώνεται?

 

Από όσο γνωρίζω τον τελευταίο μήνα παίρνει βάρος 250γρ. την εβδομάδα...

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω τον τελευταίο μήνα παίρνει βάρος 250γρ. την εβδομάδα...

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

 

Σ'ευχαριστώ, marilyn!! άρα θα είμαστε καλά αν αντέξω καμιά εβδομάδα ακόμα....

Με το καλό και το κοριτσάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εμένα το αγοράκι μου στις 36+1 ήταν 2890, ο γιατρός λέει ότι είναι μια χαρά το βάρος του. παρ'όλα με ανησύχισε γιατί μου είπε να προσέχω, να το κρατήσω όσο μπορέσω ακόμα γιατί έχει πάρει θέση και είναι έτοιμο να βγεί το ζουζουνάκι μου.

έχω μια απορία τώρα - πώς είναι ο ρυθμός ανάπτυξης του μωρού τον τελευταίο μήνα? ελαττώνεται?

 

με το καλό το μωράκι σου! εμένα τον τελευταίο μήνα πήρε 630 γρ. την 36 εβδομάδα ήταν 3000 και την 40 3630. Στην 36 εβδομάδα μάλιστα είχα σχολιάσει στο γιατρό ότι είναι μεγάλο μωρό και μου είχε πει "θα γεννηθεί 3600". προφανώς έτυχε κ έπεσε μέσα αλλά συμπεραίνω ότι τον τελευταίο μήνα δεν παίρνουν όπως τον προτελευταίο. μπορεί να ειναι κ λάθος αυτό. Σε κάθε περίπτωση όσο το κρατήσεις παραπάνω καλό είναι!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

36+6 η μικρουλα μου ηταν 3200..ο γιατρος μου ειπε οτι υπολογιζει γυρω στα 3800 με 4:shock:αλλα εδειχνε ικανοποιημενος απο το βαρος της..κι εμενα μου φανηκε πολυ αλλα μου ειπε οτι ειναι πολυ καλη..τα μωρα μας παιρνουν γυρω στα 20 γραμμαρια τη μερα μπορει να φτασουν ακομη και το 200 γραμμαρια την εβδομαδα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω και ιδιαιτερα κοπελες που εχουν γεννησει ποσο αξιοπιστοι ειναι οι υπερηχοι οσον αφορα στη μετρηση του βαρους του εμβρυου ανα εβδομαδα.Χτες στη 36 και 3 μερα κυησης που ειμαι ο γιατρος υπολογισε το μικρουλη γυρω στα 2.802 με αποκλιση (+-)402γρ.Μου εχει κατσει μια ανησυχια(κολλησε το κεφαλι μου λεμε) οτι θα βγαλω κανα κουνελι επειδη εχω μικρη κοιλια και εχω παρει 9 κιλα ενω στο χτεσινο ζυγισμα ειχα χασει και μισο κιλο.:shock:Ο γιατρος λεει οτι ειναι στα φυσιολογικα πλαισια βαρους βεβαια αλλα εγω το χαβα μου..Συνηθως αν το βαρος ειναι τοσο σε αυτη την εβδομαδα ποσο περιπου παιρνει αν εξαντλησει και τις 40 εβδομαδες κυησης?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι.εγω γεννησα 34 βδ κ ηταν 2500. αν επαιρνα τον 9ο δε θα βαζε αλλο ενα κιλο;; εγ ειχα παρει 7 κιλα. η διπλανη μου στο μαιευτηριο 20 κιλα κ το μωρο 2900 στις 38 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε τα δικά μας τα κιλά δεν έχουν σχέση με τα κιλά του μωρού πιστεύω.

Εδώ ξέρω κοπέλα στο επάγγελμα διατροφολόγος - έχει σημασία που το αναφέρω- που γέννησε παιδί 3500 κιλά και σε όλη την εγκυμοσύνη πήρε μόνο 4 κιλά!

Οπότε μην αγχώνεστε με τα δικά μας κιλά...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι το παιδί ότι βάρος είναι να πάρει, θα το πάρει άσχετα με τα πόσα κιλά έβαλες εσυ. Η μπέμπα στις 36 εβδομάδες ακριβώς ήταν 2900γρ με απόκλιση +-150γρ. Όχι απλά κουνελάκια δεν θα βγάλουμε, αλλά φρόντισε να πάρεις τα περισσότερα φορμάκια για ηλικία από 3-6 μηνών γιατί θα τα φορέσει πολύ γρήγορα...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...