Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

(ιδιωτικό σχολείο) αρνητική απάντηση στη συνάντηση γνωριμίας!


Recommended Posts

Πριν από λίγες ημέρες πήγαμε με το παιδί μας στην edit admin (ιδιωτικό σχολείο) (για την Α' Δημοτικού) για να κάνει τη διαδικασία γνωριμίας με τους δασκάλους του σχολείου. Μετά από 2-3 ημέρες μας πήραν τηλέφωνο και μας είπαν ότι το παιδί έδειξε αρνητισμό και επιθετικότητα (επειδή κλώτσησε ένα παιδάκι) και καλό θα ήταν να μην πάει σε αυτό το σχολείο το οποίο είναι αυστηρό και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει. Στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει τώρα, μου λένε τα καλύτερα και ουδέποτε μου έχουν αναφέρει πρόβλημα με συμπεριφορά ή με τη διαδικασία της μάθησης. Πρόκειται για ένα πολύ έξυπνο παιδί με κρίση και άποψη για τα πράγματα και που δεν χαρακτηρίζεται από αυτά τα στοιχεία.

Βέβαια, εκείνη την ημέρα όντως είχε ένα σχετικό αρνητισμό (ή μια άσχημη διάθεση, αυτό δεν σημαίνει ότι χαρακτηριίζεται από αυτή) ο οποίος όμως μπορεί να πηγάζει από διάφορες παράγοντες και δεν είναι το κύριο χαρακτηριστικό του: ίσως γιατί αργοπορήσαμε να φθάσουμε και δεν έπαιξε στην παιδική χαρά πολύ όπως τα άλλα παιδάκια, ίσως γιατί του χαλάσαμε το πρόγραμμα και δεν ήθελε να βρίσκεται εκεί αλλά να κάνει ποδήλατο όπως συνηθίζει, ίσως γιατί αυτά που τον έβαλαν να κάνει του φάνηκαν απλά κι εύκολα, κ.λπ. Το θέμα είναι ότι οι υπεύθυνοι του σχολείου, μέσα σε αυτό το διάστημα που είδαν το παιδί, το χαρακτήρισαν, με ευκολία πήραν τους γονείς και τους ανακοίνωσαν κάτι που οι ίδιοι ξέρουν ότι δεν ισχύει κ.λπ. Επιπλέον, σε ένα άλλο σχολείο που κάναμε την ίδια διαδικασία μας είπαν τα καλύτερα για το παιδί. Έχω πολλές σκέψεις για το πώς μπορεί να επιλέγουν παιδιά....και τί είδους παιδιά μπορεί να θέλουν εκεί ... και απογοητεύτηκα γιατί edit admin την είχα ξεχωρίσει. Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία? :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 22 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 20 δημοσιεύσεις

  • sofi@p

    sofi@p 14 δημοσιεύσεις

  • Aimee

    Aimee 14 δημοσιεύσεις

Δεν έχω εμπειρία από ιδιωτικά σχολεία (και είμαι και αρνητική με αυτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά θεωρώ ότι ένα παιδί δε πρέπει να κλωτσάει για κανένα λόγο κάποιον. Εσύ δεν ανησύχησες με αυτή τη συμπεριφορά του παιδιού;

Εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε πιο πολύ και όχι γιατί το ανέφερε το σχολείο...τι θα έπρεπε να κάνουν δηλαδή όταν στη πρώτη συνάντηση το παιδί δε ξέρει πως να συμπεριφερθεί στους συμμαθητές του;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις παρόμοια εμπειρία δεν έχω αλλά όλα αυτά τα ιδιωτικά όπως πηγαίνουν οι γονείς και "κόβουν" τι παίζει φαντάζομαι ότι ισχύει και από την άλλη πλευρά το ίδιο... εσύ το παιδί σου το ξερεις, αυτοί όχι.. οπότε και αυτοί μέσα από μία πολύ σύντομη διαδικασία θα πρέπει να επιλέξουν... οπότε δεν μπορώ να τους κατηγορήσω εφόσον είδαν μία συγκεκριμένη συμπεριφορά που για τη σχολή δεν είναι αποδεκτή.. άσχετα εάν αυτή τη συμπεριφορά το παιδί την έδειξη συγκεκριμένη στγιμή υπό προυποθέσεις.. αυτοί δεν μπορούν να το ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις παρόμοια εμπειρία δεν έχω αλλά όλα αυτά τα ιδιωτικά όπως πηγαίνουν οι γονείς και "κόβουν" τι παίζει φαντάζομαι ότι ισχύει και από την άλλη πλευρά το ίδιο... εσύ το παιδί σου το ξερεις, αυτοί όχι.. οπότε και αυτοί μέσα από μία πολύ σύντομη διαδικασία θα πρέπει να επιλέξουν... οπότε δεν μπορώ να τους κατηγορήσω εφόσον είδαν μία συγκεκριμένη συμπεριφορά που για τη σχολή δεν είναι αποδεκτή.. άσχετα εάν αυτή τη συμπεριφορά το παιδί την έδειξη συγκεκριμένη στγιμή υπό προυποθέσεις.. αυτοί δεν μπορούν να το ξέρουν...

 

Είναι υποχρεωμένοι όμως να το ξεχωρίσουν αφου επιλέγουν να έχουν τέτοια διαδικασία ή τουλάχιστον να το συζητήσουν με τους γονείς σε άλλη βάση κι όχι να σε πάρουν τηλέφωνο μια ωραία ημέρα, στη δουλειά σου για να σου ανακοινώσουν ότι το παιδί είναι επιθετικό και αρνητικό και για αυτό δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει το πρόγραμμα του σχολείου. Στο κάτω κάτω, δεν μου είπαν είχε κάποια μαθησιακή δυσκολία, δεν κατανοούσε τί του ζητούσαν? Εδώ, παιδιά με πρόβλημα που οι γονείς τους το ψάχνουν πηγαίνοντας σε ψυχολόγο, για να αποκρυσταλλώσει άποψη ο ψυχολόγος τα βλέπει και τα ξαναβλέπει. Έχουν λογαριάσει ότι ένα παιδί χρειάζεται να νοιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη για να αφεθεί? Μήπως κάτι δεν έκαναν κι εκείνοι καλά για να το κερδίσουν? Γιατί στο άλλο σχολείο δεν έκανε τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από ιδιωτικά σχολεία (και είμαι και αρνητική με αυτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά θεωρώ ότι ένα παιδί δε πρέπει να κλωτσάει για κανένα λόγο κάποιον. Εσύ δεν ανησύχησες με αυτή τη συμπεριφορά του παιδιού;

Εμένα αυτό θα με προβλημάτιζε πιο πολύ και όχι γιατί το ανέφερε το σχολείο...τι θα έπρεπε να κάνουν δηλαδή όταν στη πρώτη συνάντηση το παιδί δε ξέρει πως να συμπεριφερθεί στους συμμαθητές του;

 

Εννοείται ότι κανένας δεν πρέπει να κλωτσάει κανέναν. Όμως συμβαίνει. Και το κάνουν όλα τα παιδιά γιατί είναι παιδιά κι όχι γιατί κρύβουν ψυχολογικά ή γιατί δεν μπορούν να προσαρμοστούν.

Επίσης, να σου πω ότι δεν ήταν συμμαθητές του, ήταν άγνωστα παιδιά, άγνωστοι δάσκαλοι σε ένα άγνωστο περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariamou και γιατί σκας?

 

Και εμάς που μας έδωσαν αμέσως θετική απάντηση , στην ψύχρα τους είπαμε όχι ευχαριστώ καθώς επιλέξαμε άλλο ιδιωτικό σχολείο!

Ζητώ πολλά περισσότερα από ένα σχολείο, εκτός από αξιολόγηση εισαγωγής νηπίων στην Α Δημοτικού που δεν έχει κανένα ουσιαστικό νόημα , παρα μόνο τυπικό.

Στα περισσότερα ιδ. σχολεία φυσικά θα περάσει συνέντευξή το παιδί και εσείς.... άρα η επιλογή θα είναι με ΑΜΟΙΒΑΊΑ τα αισθήματα.

Και ναι, τα παιδιά μπορεί να μην έχουν καμία όρεξη την συγκεκριμένη μέρα για τέτοιες βλακείες και ναι δεν τα στιγματίζει. Τώρα για το πόσο απαιτητικό και αυστηρό είναι το κάθε σχολείο ........ ότι:lol: θέλει μπορεί να λέει ο καθένας.

 

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κανένας δεν πρέπει να κλωτσάει κανέναν. Όμως συμβαίνει. Και το κάνουν όλα τα παιδιά γιατί είναι παιδιά κι όχι γιατί κρύβουν ψυχολογικά ή γιατί δεν μπορούν να προσαρμοστούν.

Επίσης, να σου πω ότι δεν ήταν συμμαθητές του, ήταν άγνωστα παιδιά, άγνωστοι δάσκαλοι σε ένα άγνωστο περιβάλλον.

 

 

Eνας λόγος παραπάνω αυτό που αναφέρεις, για το ότι θα έπρεπε να είναι πολυ μαζεμένος, συνεσταλμένος, λίγο φοβισμένος και όχι να αρχίσει την πρώτη επαφή με κλωτσιές.... Σκέψου να παραγνωριστεί τι έχει να γίνει.....

 

Σε κάθε περίπτωση, ένα σχολείο που έχει χιλιάδες μαθητές, δεν έχει λόγο να κάτσει να αναθέσει στην ψυχολόγο του σχολείου να λύσει το "γρίφο" για ένα καινούριο παιδάκι, αν έχει πρόβλημα ή όχι τελικά. Σου λένε απλά τι διαπίστωσαν και εσύ απλά απευθύνεσαι σε άλλο σχολείο. Απλά είναι τα πράγματα. Δεν σε έβρισαν. Σου επισήμαναν μία κατάσταση που κανονικά θα έπρεπε να σε κινητοποιήσει θετικά, έστω κι αν λυπάσαι που έχασες ένα θαυμάσιο εκπαιδευτικά σχολείο, παρά να σε εξαγριώσει και να σε κάνει να εξαπoλύεις μύδρους εναντίον του σχολείου και του τρόπου επιλογής μαθητών.

Αν η edit admin έχει διατηρήσει το όνομά της τόσο υψηλά, είναι επειδή ΔΕΝ έχει μπούλινγκ και γενικά επιθετικότητα. Αυτό όμως "κοστίζει" σε μαθητές... αν με καταλαβαίνεις.... Δηλ. η edit admin στο όνομα του κέρδους ΔΕΝ θα δεχτεί παιδί για το οποίο έχει την παραμικρή αμφιβολία ότι θα δημιουργήσει κάποιο θέμα. Γιαυτό είναι αυτή που είναι!

Link to comment
Share on other sites

Eνας λόγος παραπάνω αυτό που αναφέρεις, για το ότι θα έπρεπε να είναι πολυ μαζεμένος, συνεσταλμένος, λίγο φοβισμένος και όχι να αρχίσει την πρώτη επαφή με κλωτσιές.... Σκέψου να παραγνωριστεί τι έχει να γίνει.....

 

 

Συμφωνώ μαζί σου. Και όχι, δε κλωτσάνε όλα τα παιδιά ειδικά παιδιά που δεν γνωρίζουν...να είχε μία άνεση με ένα φίλο του και να το κάνει σαν παιχνίδι μπορώ να το καταλάβω, αλλά να κλωτσάει άγνωστα παιδιά δεν είναι κάτι τόσο συνηθισμένο όσο λες.

Μπορεί να είχε μία άσχημη μέρα αλλά αυτό δε τον δικαιολογεί.

 

Γιατί δε πας από εκεί να το συζητήσεις διεξοδικά μαζί τους, να δεις τι έγινε και έβγαλε αυτή την αντίδραση; Μπορεί να σου πουν κάτι που δεν έχεις παρατηρήσεις εσύ..

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται λογικό να απογοητεύτηκες αλλά η συμπεριφορά του παιδιού υπό τις δεδομένες συνθήκες και τη δεδομένη στιγμή ήταν αυτή που ήταν. Δεν πρόκειται για εξετάσεις επιδόσεων και γι'αυτό δεν το βρίσκω σωστό να το παίρνεις προσωπικά. Όπως εσύ έχεις κριτήρια (σωστά ή λάθος αυτά είναι) έτσι κι εκείνοι. Επίσης δεν έπεται ότι όλοι ταιριάζουν σε όλα τα σχολεία. Υπάρχουν παιδιά που καταπιέζονται σε αυστηρά σχολεία, υπάρχουν άλλα που αγχώνονται στα φιλελεύθερα. Ίσως αυτή η "αναποδιά" να σας γλύτωσε από μια δυστυχισμένη Α' Δημοτικού. Δες το κι έτσι. Αν σου άρεσε η φιλοσοφία του Ελληνο-γερμανικού συστήματος (και πιστεύεις ότι θα ταιριάζει και στο παιδί σου) μπορείς να δεις κι άλλα σχολεία αυτού του τύπου (αν δεν το έχεις ήδη κάνει). Σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένοι όμως να το ξεχωρίσουν αφου επιλέγουν να έχουν τέτοια διαδικασία ή τουλάχιστον να το συζητήσουν με τους γονείς σε άλλη βάση κι όχι να σε πάρουν τηλέφωνο μια ωραία ημέρα, στη δουλειά σου για να σου ανακοινώσουν ότι το παιδί είναι επιθετικό και αρνητικό και για αυτό δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει το πρόγραμμα του σχολείου. Στο κάτω κάτω, δεν μου είπαν είχε κάποια μαθησιακή δυσκολία, δεν κατανοούσε τί του ζητούσαν? Εδώ, παιδιά με πρόβλημα που οι γονείς τους το ψάχνουν πηγαίνοντας σε ψυχολόγο, για να αποκρυσταλλώσει άποψη ο ψυχολόγος τα βλέπει και τα ξαναβλέπει. Έχουν λογαριάσει ότι ένα παιδί χρειάζεται να νοιώσει ασφάλεια και εμπιστοσύνη για να αφεθεί? Μήπως κάτι δεν έκαναν κι εκείνοι καλά για να το κερδίσουν? Γιατί στο άλλο σχολείο δεν έκανε τα ίδια?

 

καλά μην τρελαίνεσαι... δεν τα περνάνε και από ψυχολογικά τεστ τα παιδιά σε μία συνάντηση :P οι δασκάλες σαφώς και έχουν εμπειρία και μπορεί να αξιολογήσουν κάποιες καταστάσεις... ανάλογα όμως και με τον χρόνο που έχουν .. δηλ. εάν το παιδί ήταν σε κακή ημέρα όπως λες και εκδήλωσε την συγκεκριμένη συμπεριφορά η "διαγνωσή τους" ήταν αυτό που είδαν .. ένα παιδί επιθετικό.. όπως αντιλαμβάνεσαι και εσύ δεν είναι και πολύ νορμάλ στην πρώτη συνάντηση να κλοτσήσει ένα ξένο παιδί... και φαντάζομαι αυτό θα ήταν το αποκορύφωμα γιατί σαφώς θα έδειξε και άλλα αρνητικά δείγματα... εφόσον επρόκειτο για μία κακή ημέρα του παιδιού, ξεπέρασέ το και ψάξε αλλού.. τους συγκεκριμένους σου ξαναλέω δεν μπορώ να τους κατηγορήσω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κανένα σχολείο, είτε είναι φιλελεύθερο, είτε είναι συντηρητικό, δεν επιτρέπεται τα παιδιά να κλωτσάνε. Ας μην μπερδευόμαστε.

 

Τώρα αν κάποια σχολεία μπαίνουν στη διαδικασία της εκπαίδευσης και της διάπλασης χαρακτήρα 'δύσκολων' παιδιών, ενώ άλλα θέλουν έτοιμο υλικό, τότε προφανώς η edit admin δεν ανήκει στα πρώτα.

 

Καλύτερα που δεν θα το πας εκεί. Να επιλέξεις ένα σχολείο που θα δεχτεί το παιδί με αγάπη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί δε μου φαίνεται τόσο φοβερό ένα αγοράκι 6 χρονών να κλωτσήσει ένα άλλο παιδάκι (την αφορμή την ξέρουμε;)! Αναφέρομαι, βέβαια, στην ανάγκη να ψάξετε περαιτέρω την "επιθετικότητα"του παιδιού. Αλλιώς, κατανοώ απόλυτα την ανάγκη του ιδωτικού σχολείου να μη δέχεται μαθητές με την παραμικρή υποψία επιθετικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έβαζα ποτέ το παιδί μου σε τέτοια διαδικασία επιλογής.

Θα φρόντιζα να βρω σχολείο με υποδομές για να βοηθήσει τις δυσκολίες του. Από την άλλη μια τέτοια συμπεριφορά με το καλημέρα σας δεν είναι καλός οιωνός και θα προβληματιζόμουν πολύ για το ποιες δυσκολίες θέλω να δουλέψω με το παιδί μου.

 

Πολύ θα ήθελα να έβλεπα σχόλια αν κάτι παρόμοιο συνέβαινε σε δημόσιο σχολείο (που σε τελική ανάλυση ΔΕΝ έχει και ψυχολόγο για να βοηθήσει αν χρειαστεί). Δηλ να σας πουν ότι το παιδί σας παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά και ότι αυτό είναι θέμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι διαδικασίες είναι κυρίως διαδικασίες screening των παιδιών. Σίγουρα δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί σοβαρά ότι αποκτάται γενική εικόνα ενός παιδιού από μία ωριαία συνάντηση, ειδικά σε μία ηλικία που τα παιδιά μέσα σε μήνες μεταμορφώνονται.

 

Μiriki, στο δημόσιο σχολείο δεν μπορούν να αρνηθούν να πάρουν ένα παιδί, και νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός 'επιθετικό' είναι τεχνικός όρος και πρέπει να είναι τεκμηριωμένος. Αν μου το έλεγαν, θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη μου. Αν όμως τον έβλεπαν μία ώρα και μου το έλεγαν, θα έλεγα ότι είναι γελοίοι.....

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έβαζα ποτέ το παιδί μου σε τέτοια διαδικασία επιλογής.

Θα φρόντιζα να βρω σχολείο με υποδομές για να βοηθήσει τις δυσκολίες του. Από την άλλη μια τέτοια συμπεριφορά με το καλημέρα σας δεν είναι καλός οιωνός και θα προβληματιζόμουν πολύ για το ποιες δυσκολίες θέλω να δουλέψω με το παιδί μου.

 

Πολύ θα ήθελα να έβλεπα σχόλια αν κάτι παρόμοιο συνέβαινε σε δημόσιο σχολείο (που σε τελική ανάλυση ΔΕΝ έχει και ψυχολόγο για να βοηθήσει αν χρειαστεί). Δηλ να σας πουν ότι το παιδί σας παρουσιάζει επιθετική συμπεριφορά και ότι αυτό είναι θέμα.

 

όλα τα ιδιωτιικά έχουν διαδικασία επιλογής οπότε εάν κάποιος επιλέξει να πάει το παιδί του σε κάποιο ιδιωτικό θα πρέπει να το περάσει από την διαδικασία επιλογής.. από την άλλη στο δημόσιο σαφώς και ενημερώνουν τους γονείς για επιθετική συμπεριφορά εάν υπάρξει.. τώρα για το τι κάνουν ή δεν κάνουν οι γονείς είναι άλλο μεγάλο θέμα... και στο δημόσιο όμως τα παιδιά "αξιολογούνται" και εντοπίζονται μη αποδεκτές συμπεριφορές.. απλώς εκεί είναι άλλες οι διαδικασίες... επίσης υπάρχουν ιδιωτικά που δεν σκαναρουν μόνο τα παιδιά αλλά και τους γονείς :P δηλ. εισόδημα τι δουλειά κάνουν κλπ... θέλουν κρατήσουν υψηλά τα στάνταρ τους (όπως ορίζουν αυτοί τα στάνταρς)... εάν δεν συμφωνεί κάποιος με αυτά τα στάνταρ απλά δεν περνά καθόλου από εκεί :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω ότι αυτές οι διαδικασίες είναι κυρίως διαδικασίες screening των παιδιών. Σίγουρα δεν μπορεί κανείς να ισχυριστεί σοβαρά ότι αποκτάται γενική εικόνα ενός παιδιού από μία ωριαία συνάντηση, ειδικά σε μία ηλικία που τα παιδιά μέσα σε μήνες μεταμορφώνονται.

 

Μiriki, στο δημόσιο σχολείο δεν μπορούν να αρνηθούν να πάρουν ένα παιδί, και νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός 'επιθετικό' είναι τεχνικός όρος και πρέπει να είναι τεκμηριωμένος. Αν μου το έλεγαν, θα το λάμβανα σοβαρά υπόψη μου. Αν όμως τον έβλεπαν μία ώρα και μου το έλεγαν, θα έλεγα ότι είναι γελοίοι.....

 

Κοίτα για την edit admin δεν μπορείς να πεις ότι είναι γελοίοι οι άνθρωποι.. είδαν το παιδί, έβγαλε επιθετικό χαρακτήρα κλωτσώντας ένα ξένο παιδί τι άλλη τεκμηρίωση να κάνουν? να περιμένουν να τα πλακώσει όλα? το εάν αυτή η συμπεριφορά ανταποκρίνεται στην γενικότερη φύση του παιδιού δεν μπορούν οι άνθρωποι με μία συνάντηση να το δουν... είδαν έκριναν απέρριψαν.. αυτό δεν είναι λόγος να ακυρώνουμε μία σχολή με εμπειρία ή να λέμε ότι δεν αγαπούν τα παιδιά κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλά δε συζητάμε το δημόσιο να απορρίψει παιδί μην τρελλαθούμε κιόλας. Αλλά να τολμήσει η νηπιαγωγός να πει κάτι του στυλ "α είναι ζωηρούλα ε;" ή "όχι Βαγγελίτσα δεν κλωτσάμε εδώ, τι συνέβη; "

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

όλα τα ιδιωτιικά έχουν διαδικασία επιλογής οπότε εάν κάποιος επιλέξει να πάει το παιδί του σε κάποιο ιδιωτικό θα πρέπει να το περάσει από την διαδικασία επιλογής.. από την άλλη στο δημόσιο σαφώς και ενημερώνουν τους γονείς για επιθετική συμπεριφορά εάν υπάρξει.. τώρα για το τι κάνουν ή δεν κάνουν οι γονείς είναι άλλο μεγάλο θέμα... και στο δημόσιο όμως τα παιδιά "αξιολογούνται" και εντοπίζονται μη αποδεκτές συμπεριφορές.. απλώς εκεί είναι άλλες οι διαδικασίες... επίσης υπάρχουν ιδιωτικά που δεν σκαναρουν μόνο τα παιδιά αλλά και τους γονείς :P δηλ. εισόδημα τι δουλειά κάνουν κλπ... θέλουν κρατήσουν υψηλά τα στάνταρ τους (όπως ορίζουν αυτοί τα στάνταρς)... εάν δεν συμφωνεί κάποιος με αυτά τα στάνταρ απλά δεν περνά καθόλου από εκεί :P

 

 

Στο δικό μας ιδιωτικό (στην εγγραφή για νηπιαγωγείο όμως) δεν είχαν κανένα κριτήριο αξιολόγησης του παιδιού, ούτε ζήτησαν προσωπική συνέντευξη ...

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για την edit adminδεν μπορείς να πεις ότι είναι γελοίοι οι άνθρωποι.. είδαν το παιδί, έβγαλε επιθετικό χαρακτήρα κλωτσώντας ένα ξένο παιδί τι άλλη τεκμηρίωση να κάνουν? να περιμένουν να τα πλακώσει όλα? το εάν αυτή η συμπεριφορά ανταποκρίνεται στην γενικότερη φύση του παιδιού δεν μπορούν οι άνθρωποι με μία συνάντηση να το δουν... είδαν έκριναν απέρριψαν.. αυτό δεν είναι λόγος να ακυρώνουμε μία σχολή με εμπειρία ή να λέμε ότι δεν αγαπούν τα παιδιά κλπ κλπ

 

Δεν χαρακτήρισα κάποιο σχολείο με κανέναν τρόπο. Είναι ότι είναι γελοίος όποιος μετά από μία ώρα (επαγγελματική) συνάντηση με ένα 6χρόνο και χωρίς να έχει κάποια άλλα στοιχεία το χαρακτηρίζει 'επιθετικό'. Επίσης δεν είπα ότι στη edit admin δεν αγαπούν τα παιδιά. Πώς προέκυψε αυτό?

Νομίζω ήμουν σαφέστατη!

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι εξοργιστικό για μένα να με διαλέγουν για να τους πληρώσω. Αυτά τα ελίτ πραγματα δεν τα ανέχομαι.

 

 

Μην το βλέπεις έτσι.... Δες το αλλιώς : Εκατοντάδες γονείς που πληρώνουν το σχολείο θέλουν/απαιτούν το παιδί τους να είναι ασφαλισμένο και προστατευμένο. Το ότι υπάρχει ένας γονιός που ναι μεν είναι διατεθειμένος να πληρώσει, αλλά το παιδί του θα δημιουργήσει πρόβλημα στα εκατοντάδες υπόλοιπα παιδιά..... δεν σημαίνει ότι θα το εγγράψουν το παιδί αυτό, έστω κι αν θέλει να πληρώσει ο γονιός του.

 

Είναι απλό : Δεν εγγράφουν παιδί που εκ προοιμίου έχει δείξει "θέμα", γιατί θέτουν σε κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα των εκατοντάδων/χιλιάδων άλλων παιδιών τους. Προσπαθούν να εξαλλείψουν αυτά τα φαινόμενα. Αλλο να συμβεί στην πορεία του δημοτικού κάτι και άλλο εκ των προτέρων να παρουν παιδί που ξέρουν έστω κι από μία συνάντηση ότι κάτι μπορεί να τους βγάλει...

 

Δε συμβαίνει σε όλα τα ιδιωτικά πάντως αυτό, για να απαντήσω σε μία κοπέλα πιο πάνω. Μόνο στα μεγάλα που έχουν πληθώρα ετήσεων και είναι σε θέση να επιλέγουν, για το καλό των υπολοίπων παιδιών και κατ΄επέκταση της φήμης τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον όρο "αγάπη", "αγαπήσουν"... Τα βρίσκω πολύ βαριά συναισθήματα για σχολείο. Είναι δυνατόν να θέλω η κάθε δασκάλα του παιδιού μου να "ΤΟ αγαπάει" ? Και γιατί δηλαδή να θεωρούμε ότι το συγκεκριμένο παιδάκι πρέπει να πάει σε κάποιο σχολείο που να "το αγαπάνε"; Σχολείο ψάχνουμε όχι ανάδοχη οικογένεια.

Επίσης δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στην edit admin έχει μόνο αγγελούδια που δεν είναι καθόλου ζωηρά και δεν χτυπιούνται κατά καιρούς στο διάλειμμα, δεν φωνάζουνε και δεν τσακώνονται όπως το μέσο 6χρονο. Εγώ προσωπικά θα ήθελα το παιδί μου να είναι σε ένα ασφαλές και ελεγχόμενο περιβάλλον, όχι όμως να το βάλω και στη γυάλα!

Στο κάτω κάτω, αν η edit admin έχει λίστα αναμονής και έχει τη δυνατότητα να επιλέγει με κάποια κριτήρια, καλά κάνει! Μη συγχέουμε όμως την εκπαιδευτική διαδικασία με την "αγάπη".

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε ποιό είναι το θέμα? Ότι το παιδί μου γενικά δεν ανήκει στην κατηγορία "επιθετικό", ούτε "είναι αρνητικό ως προς τα πράγματα".

Οπότε με αυτή τη λογική που έχουν (όποια κι αν είναι, δεν τη χαρακτηρίζω), χάνουν και παιδιά τα οποία θα μπορούσαν να τους βγάλουν "ασπροπρόσωπους" αν είναι αυτό το ζητούμενο για εκείνους!

Επίσης, για να χαρακτηρίσεις ένα παιδί ως "επιθετικό" θα πρέπει να είσαι πολύ πολύ σίγουρος. Ήταν? Κι εγώ σαν μητέρα και κάποιοι άλλοι ακόμα έχουμε πέσει τόσο έξω???

Εν κατακλείδι, αστοχίες δεν έχει αυτό το σχολείο? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μας σχολείο έχει λίστα αναμονής αλλά έχει άλλη φιλοσοφία.

 

Είμαι κατά αυτής της διαδικασίας διότι μόνο σκοπό έχει να φιλτράρει τα παιδιά με κριτήρια όχι εκπαιδευτικά αλλά διευκόλυνσης του σχολείου (να αποφύγει τις "δύσκολες" περιπτώσεις).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...