Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο συντομα εξωσωματικη μετα απο σαλπιγγογραφια?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ladida,

 

Θα πρέπει να ρωτήσεις το γιατρό σου για το συγκεκριμένο θέμα. Ο δικός μου δεν μου επέτρεπε στον κύκλο που έκανα τη σαλπιγγογραφία να προχωρήσω αμέσως σε σπερματέγχυση γιατί έλεγε ότι το σκιαγραφικό κάνει κακό στα ωάρια εκείνου του κύκλου.

Υπάρχουν όμως κοπέλες στο forum όπου έχει ξανασυζητηθεί το θέμα που ο γιατρός τους τους είπε ότι ξεκινάν αμέσως.

Οπότε ότι πει ο γιατρός

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλη μου ladida,εμπειρια εξωσωματικης δεν εχω. Ομως απ οσο θυμαμαι,οταν ειχα κανει σαλπιγγογραφια,η γιατρος μουχε πει να κανω εντατικες προσπαθειες,επειδη εκεινες τις μερες οι σαλπιγγες ειναι πιο ανοικτες και η πιθανοτητα εγκυμοσυνης αυξημενη. Γιατι αν υπαρχουν συμφυσουλες,υποχωρουν για λιγο. Αφου επιτρεπεται φυσιολογικη συλληψη,γιατι οχι κι εξωσω; εξαλλου η ακτινοβολια και το σκιαγραφικο υγρο περνανε μονο στις σαλπιγγες κι οχι στις ωοθηκες. Κανουμε αποχη αυστηρη πριν τη σαλπιγγογραφια. Αν την κανουμε στο πρωτο δεκαημερο,αν εχουμε κυκλο 28ημ. η μεγαλυτερο δεν εχει προλαβει να απελευθερωθει ωαριο . Αλλα νομιζω πως εσυ παιρνεις στην εξωσω φαρμακα που ελεγχουν ποτε ακριβως θα γινει ωορρηξια. Ομως μετα δινουν αντιβιωση,αλλα ουτε αυτο δε νομιζω να επηρρεαζει επερχομενη εγκυμοσυνη,αφου αν ηταν ετσι ουτε εμενα δε θαφηναν να προσπαθησω μετα. Αυτη ηταν η γνωμη μου με βαση τη λογικη μου. Κατα τα αλλα,συμφωνω με τη συνονοματη μου,οτι πει ο γιατρος σου! Ευχομαι να γινεις γρηγορα μανουλα! Και μηπως να αφηνες αυτον τον κυκλο στην τυχη,μπας και μεινεις απο μονη σου εγκυος; που ξερεις...Φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, μετά την σαλπιγγο παίρνω vibramycin. Επιτρέπεται η ελεύθερη επαφή όσο τα παίρνω ή, αν συλλάβω, θα υπάρχει πρόβλημα μετα;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μια ερωτηση. Οταν κανει κανεις σαλπιγγογραφια μετα απο ποσο καιρο μπορει να προχωρησει σε εξωσωματικη? Παιζει καποιο ρολο?

 

17 Οκτωβριου εκανα σαλπιγγογραφια και στις 29 Δεκεμβριου την πρωτη μου ενεση gonal Δε παιζει ρολο απλα ο χρονος χρειαζεται εκ των πραγματων γιατι μεχρι να βγουν αποτελεσματα, να περασεις απο επιτροπη ΙΚΑ, να σου γραψουν τα φαρμακα, να τα παρεις, να περιμενεις να σου ερθει η περιοδος και τα σχετικα καταλαβαινεις. Δεν ξερω ανα ειναι αλλη η δικη σου περιπτωση παντως δε παιζει κανενα ρολο.

 

Κορίτσια, μετά την σαλπιγγο παίρνω vibramycin. Επιτρέπεται η ελεύθερη επαφή όσο τα παίρνω ή, αν συλλάβω, θα υπάρχει πρόβλημα μετα;;

 

Το φαρμακο αυτο ειναι αντιβιωση που την περνεις νομιζω 1 μερα πριν και δυο μερες μετα την σαλπιγγογραφια . Δεν επιρρεαζει την συλληψη γιατι αυτη πραγματοποιειται σε καποιες μερες μετα την επαφη. οχι αμεσως.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την αντιβίωση την ξεκίνησα αμέσως μετα τη σαλπιγγογραφία και θα την πάρω συνολικά για 4 μέρες. Μέχρι αύριο το βράδυ δηλαδή. Τώρα είμαι στην 10η μέρα του κύκλου. Αν δηλαδή έρθω σε επαφή σήμερα πχ και μένω έγκυος, δεν θα επηρεαστεί λες η κύηση;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Την αντιβίωση την ξεκίνησα αμέσως μετα τη σαλπιγγογραφία και θα την πάρω συνολικά για 4 μέρες. Μέχρι αύριο το βράδυ δηλαδή. Τώρα είμαι στην 10η μέρα του κύκλου. Αν δηλαδή έρθω σε επαφή σήμερα πχ και μένω έγκυος, δεν θα επηρεαστεί λες η κύηση;

 

σιγουρα οχι. Θα ειναι πολυ νωρις για να μιλησουμε για κυηση ηδη απο την πρωτη μερα επαφης αν και η εγκυμοσυνη μετραται απο την πρωτη ημερα περιοδου σου ωστοσο η υπαρξη εμβρυου υφισταται πολυ αργοτερα. Ομως για να εχεις ηρεμη την συνειδηση σου ρωτησε το γιατρο σου ή μην ερθεις σε επαφη τουλαχιστον σημερα. Ειμαι σιγουρη ομως οτι και ο γιατρος σου θα σου πει τα ιδια. Φιλια

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

 

η Vibramicyn είναι η αντιβίωση που κατά κόρον δίνουν οι γιατροί μετά την ωοληψία και συνεχίζεται η λήψη της μέχρι και μερικές μέρες μετά την εμβρυομεταφορά. Οπότε δεν υπάρχει θέμα. Μπορείς να παίρνεις Vibramicyn και να κάνεις προσπάθεις για σύλληψη.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

μαργκι μου,διαβασες τι σου απαντησαν τα κοριτσια. Αντε,βουρ τωρα,μη θυμωσω! Η σαλπιγγογρ. μας κανει πιο γονιμες για λιγο,αλλα οχι μονη της. Θελει και εργο... Τοσες και τοσες που εμειναν στον ιδιο κυκλο,επαιρναν κι αυτες αντιβιωση. Οι περισσοτερες τη βιτραμισιν. Ελπιζω να εισαι απ τις τυχερες! Φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας και από εμένα...εγώ έκανα τη σαλπιγγογραφία τον Φεβρουάριο και τώρα ξεκιναω διαδικασίες εξωσωματικής ...ένα μήνα μετά ...βασικά υτό το διάστημα χρειάζεται να περάσει προκειμένου να κάνεις εξετάσεις κλπ. Αν τις έχεις κάνει ήδη τις εξετάσεις σου και είσαι έτοιμη από κάθε άποψη, ενδεχομένως να μπορείς και τον ίδιο μήνα μα κάνεις ωοληψία σε φυσικό κύκλο, γιατί όχι? Απλά η ωοληψία σε φυσικό κύκλο έχει μικρότερες πιθανότητς επιτυχίας, ενώ αν έχεις πάρει φάρμακα και ορμόνες, οι πιθανότητες αυξάνονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...