Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίγο πριν την προσπάθεια.....(εμβόλιο ερυθράς)


Ireth74

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

 

Ειμαι κι εγώ καινούρια στο forum αλλά σας διαβάζω καιρο.

Λέμε να βάλουμε μπρος για παιδάκι από Σεπτεμβριο και θέλω να σας ρωτησω το εξής: ερυθρά δεν έχω περάσει και κατα πάσα πιθανότητα δεν έχω εμβολιαστεί.

Τις τελευταίες μέρες διάβασα ότι αν δεν εχω αντισώματα πρέπει να κάνω το εμβόλιο πριν μείνω έγκυος (είναι σίγουρα απαραίτητο αυτό?) και μετά θα πρεπει να μην μεινω έγκυος για τουλάχιστον 3 μήνες ακόμη (δηλαδή καλό χειμώνα.... )

Αν μείνω έγκυος και δεν έχω ανοσία τι γίνεται? ξέρει καμιά σας?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα πρεπει να προσεχεις να μην ερθεις σε επαφη με ατομο που νοσει (κυριως παιδακια).Κι εγω δεν ειχα περασει και ειχα μερικη ανοσια (επειδη ειχα εμβολιαστει μικρη).Δεν ειναι και τοσο τραγικο αν σκεφτεις οτι δεν ειναι γριπη που κολλαει η μιση Ελλαδα το χειμωνα.Παντως αν το σκεφτεσαι πολυ κανε το εμβολιο τωρα ωστε τον Οκτωβριο να ξεκινησετε την προσπαθεια...

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

 

Λέω να πάω να κάνω μια εξέταση αντισωμάτων (μπορώ να την κάνω ιδιωτικά, χωρίς να μου τη γράψει γιατρός φαντάζομαι ε?) και βλέπουμε.

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα κάνει την εξέταση που λες. Είχα πάει ιδιωτικά σε μικροβιολόγο. Αν και δεν το θυμόμουνα και ήμουνα σίγουρη ότι δεν είχα περάσει, η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειαζόταν κανένα εμβόλιο.

Καλύτερα να την κάνεις και να κάνεις το εμβόλιο αν χρειαστεί. Ένας μήνας δεν είναι σίγουρα για να μην έχεις την αμφιβολία...

:):):)

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα η γιατρός μου είχε πει σε περίπτωση που δεν έχω τα αντισώματα θα πρέπει να εμβολιαστώ και να περιμένω 6 μήνες..ρώτησε τον γιατρό σου, και σε κάθε περίπτωση να ακολουθήσεις τη συμβουλή του..αν πρέπει να περιμένεις να περιμένεις,μη διακινδυνεύσεις την υγεία του μωρού σου..μία στις τόσες να συμβεί κατι γιατί να το μετανιώνεις μια ζωή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα η γιατρός μου είχε πει σε περίπτωση που δεν έχω τα αντισώματα θα πρέπει να εμβολιαστώ και να περιμένω 6 μήνες..ρώτησε τον γιατρό σου, και σε κάθε περίπτωση να ακολουθήσεις τη συμβουλή του..αν πρέπει να περιμένεις να περιμένεις,μη διακινδυνεύσεις την υγεία του μωρού σου..μία στις τόσες να συμβεί κατι γιατί να το μετανιώνεις μια ζωή?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Μόλις πήγα και έκανα εξέταση. Τα αποτελέσματα αυριο... και από βδομάδα στο γιατρό για εμβόλιο αν δεν έχω αντισώματα...

Ελπίζω να μην χρειάζεται να περιμένω 6 μήνες (είμαι και σε ώριμη ηλικία... κλεινω τα 34 σε λίγες μέρες....). Βέβαια από το να τρέχω αργότερα καλύτερα να περιμένω μερικούς μήνες ακόμα.

Αχ, γιατί δεν μας κάνουν τα εμβόλια όταν πρεπει οι γονείς.....???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα

σημερα πηγα στο γυναικολογο του ειπα οτι θελω να αρχισω προσπαθειες να μεινω εγκυος και να μου γραψει εξετασεις για ενα προληπτικο ελεγχο οτι ολα ειναι καλα!!!

 

Με ρωτησε αν εχω περασει ερυθρα η εχω κανει το εμβολιο του ειπα οτι δεν θυμαμαι και μου ειπε οτι θα μου γραψει να κανω το εμβολιο αλλα θα περιμενω 6 μηνες πριν αρχισουμε προσπαθειες για παιδi

 

μου ηρθε λιγο αποτομο και ακομα δεν το εχω χωνεψει

 

6 μηνες μου φαινεται αιωνας

 

 

αν ειχα μεινει εγκυος πριν παω στο γιατρο τοτε σε εκεινη την περιπτωση που η γυναικα δεν μπορει να κανει το εμβολιο τι γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε θυμόμουν αλλά στον προγεννετικό έκανα μεταξύ άλλων την εξέταση αίματος για να δω αν εχω αντισώματα.

Γιατί δεν κάνεις και εσύ? Μπορεί να έχεις τα αντισώματα και να μη χρειαστείς το εμβόλιο τελικά!

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα μου το χαν πει για τους 6 μηνες. Αλλοι λενε 2 αλλοι λενε 3...

Αν εισαι ηδη εγκυος κ' δε μπορεις να κανεις το εμβολιο απλα ευχεσαι να μη το κολλησεις, δε μπορεις να κανεις κατι αλλο.

Επισης κανε αιματολογικες εξετασεις να δεις αν οντως την εχεις περασει η οχι. Εγω πχ ηξερα πως δεμ την ειχα περασει και ομως μου το βρηκαν στις εξετασεις αιματος πως την ΕΙΧΑ!!!! Την ειχα φαινεται περασει τοσο ελαφρια σαν παιδακι που δε το καταλαβαν καν οι γονεις μου.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον προγεννητικό συμπεριλαμβάνεται και αυτή η εξέταση,οπότε θα φανεί αν την έχεις περάσει.Πάντως αν χρειαστεί να κάνεις το εμβόλιο και σου πει να περιμένεις,να το κάνεις γιατί σαν ασθένεια είναι σοβαρή οπότε να έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια.

ncVop3.png
Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψε τελικά εξετάσεις για προγεννετικό?? Αν σου έγραψε μέσα σε αυτές είναι και η εξέταση για ερυθρά. Μου φαίνεται περίεργο να σου πει για το εμβόλιο χωρίς να έχει στα χέρια του τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ε;Μήπως να έκανες πρώτα την εξέταση αίματος και μετά βλέπεις.Μήπως έχεις το βιβλιάριο που έχει όλα τα εμβόλια που έχεις κάνει;Η μαμά σου δεν θυμάται;Πάρε και μια δεύτερη γνώμη αν χρειαστεί.

ncVop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα τωρα μου ηρθε μια απορια! δεν θα πρεπε να το καναμε αυτο το εμβολιο οταν ημαστε μικρες? ειδικα αφου ειναι τοσο σημαντικο για τις γυναικες αργοτερα

 

Κανονικά ναι, έπρεπε να το είχαμε κάνει όλες.

Αλλά άλλες μαμάδες το αμελούσαν, άλλες ίσως να μην ήθελαν να έμβολιάσουν τα παιδιά τους αλλά μπορεί και να το έχει κάνει κάποια κοπέλα και να μην έχει μετά από χρόνια τα αντισώματα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι πριν την εγκυμοσύνη να ελέγχεται.

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι οτι εμενα δεν μου εδωσε να κανω καποια εξεταση πριν

κατευθειαν εμβολιο μου εγραψε

 

κι εμενα πολυ περιεργο μου φαινεται. εκτος κι αν του δωσες το παιδικο σου βιβλιαριο και δε λεει μεσα πως την περασες που ειναι μαλον απιθανο σεναριο!

εγω προτεινω να πας να κανεις εξετασεις αιματος που να περιλαμβανει κ αυτην μεσα να σαι σιγουρη.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν εμεινα εγκυος και εκανα τις πρωτες αιματολογικες μου βρηκαν πολυ χαμηλα τα αντισωματα της ερυθρας και μου ειπε ο γυναικολογος δεν μπορουμε να κανουμε κατι παρα μονον να προσεχεις να μην κολλησεις!!!συγκεκριμενα μου ειχε πει μακρια απο μικρα παιδια. . .

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια λετε να καταλαβα λαθος?

ειμαι σιγουρη οτι δεν μου ειπε να κανω εξετασεις για ερυθρα,μονο για εμβολιο μιλησε και μετα ηταν τετοιο το σοκ που το μονο που εκανα ηταν να μετραω τους μηνες για να δω ποτε δλδ μπορω να μπω στην διαδικασια

 

 

μηπως να κλεισω ραντεβου με το μικροβιολογο και να του ζητησω να του στειλω με φαξ το χαρτι και να μου πει αν λεει μεσα για εξεταση η για εμβολιο?

 

 

το βιβλιαριο το παιδικο το εχω στο πατρικο μου και η μανα μου λειπει σημερα

αυριο γυρναει αρα αναμονη και απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια κανε μια αιματολογικη εξεταση πρωτα και μετα βλεπεις. Αν οντως κανεις το εμβολιο τοτε καλο ειναι να περιμενεις 6 μηνες, μη βιαστεις νωριτερα να προλαβουν να φυγουν τα επικινδυνα του εμβολιου απο τον οργανισμο (για την προστασια του μωρου ειναι η συσταση)

 

Οταν ειμασταν εμεις μικρες δεν γινοταν αυτο το εμβολιο.......εμενα δλδ δεν μου το ειχαν κανει, δεν ηταν στα υποχρεωτικα. Επειτα ακομα κι αν το χαμε κανει αυτο δεν θα σημαινε οτι θα ειχαμε ανοσια δια βιου.......τα αντισωματα απο εμβολια φθινουν σιγα σιγα, γι αυτο και γινεται αυτη η εξεταση. Αντιθετα τα αντισωματα που εχεις περνωντας την αρρωστια ειναι για ολη σου τη ζωη........εγω ημουν τυχερη και την κολλησα στο γυμνασιο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, όπου ο γιατρός μου συνέστησε ... όπου βλέπω παιδάκι να φεύγω μακριά, φοβούμενος να μην κολλήσω ερυθρά και ειδικά μέχρι τον 5ο μήνα απ' οτι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

αυριο πρωι πρωι θα παω να την κανω

 

7 ανοιγει το μικροβιολογικο και ευτυχως ειναι στον δρομο μου για την δουλεια

 

θα τους παω το χαρτι απο το γιατρο και θα τους ρωτησω αν γραφει για εμβολια

αν γραφει θα τους πω να μην μου το κανουν ,να μου κανουν μονο εξεταση για αντισωματα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα κάνει το εμβόλιο και μου είχε πει να περιμένω 3-6 μήνες για να μείνω κι εγώ έμεινα στους 3 μήνες γιατί μπήκα και το έψαξα πολύ στα ξένα site και όλοι λέγανε ότι είναι ασφαλές στους 3 μήνες. Και όντως ... μια χαρά είναι το κοριτσάκι μου!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...