Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Ε μην τα ρίχνουμε όλα στη δυσλεξία. Τόσοι δυσλεκτικοί πια στα πανεπιστήμια και στη ζωή, σε λίγο θα είμαστε εξαίρεση οι "φυσιολογικοί".

 

Ένα μικρό (πολύ μικρό) ποσοστό ανθρώπων που δυσκολεύονται να γράψουν σωστά ίσως είναι δυσλεκτικοί. Οι υπόλοιποι είναι απλά ανορθόγραφοι.

 

 

Καλά, εννοείται. Εδώ γιατρούς βρίσκεις που είναι άσχετοι, όχι καθηγητές. Που μπορεί αν μην πάτησαν καν στη σχολή τους....

 

Αυτά που γράφεις για τη δυσλεξία τα γνωρίζεις από κάπου?

Να σ ενημερώσω επειδή έχω σπουδάσει περί δυσλεξίας ότι το ποσοστό δυσλεκτικών είναι αρκετά μεγάλο κι ότι είναι πολύ στενή η σχέση θετικών επιστημών και δυσλεξίας.γι αυτό και ανέφερα τον Εinstein.

Μάλιστα πλέον όταν ένα παιδί είναι ανορθόγραφο το πρωτο πράγμα στο οποίο πάει το μυαλό μας είναι η δυσλεξία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και να συμπληρώσω, @Αγγελίνα_2, ότι ακόμα παλιότερα... το Παιδαγωγικό ήταν 2ετούς φοίτησης ("Παιδαγωγική Ακαδημία"), περνούσαν και μέτριοι μαθητές... Επίσης, και οι απόφοιτοι Πανεπιστημιακών σχολών - Παιδαγωγικού και άλλων - μπορεί να αποφοίτησαν με ένα οριακό 5, έχοντας αντιγράψει σε εξετάσεις, ή σε 7 χρόνια αντί για 4...

Δεν το λέω για να υποτιμήσω κανέναν, απλά ας απομυθοποιήσουμε λίγο το Πανεπιστημιο - δεν μπορεί να θεωρούμε δεδομένο οτι όποιος έχει τελειώσει μια σχολή είναι εξ'ορισμου άψογος.

 

Ειδικά παλιά όταν το παιδαγωγικό ήταν διετούς φοίτησης ήθελες πολύ υψηλή βαθμολογία για να μπεις και τότε καλούς βαθμούς έπαιρναν ελάχιστοι.

Τό ότι μπορεί καποιος να τελείωσε το Πανεπιστήμιο όπως περιγράφεις φυσικά ισχύει άλλα πρώτον έστω και χαμηλότερου επιπέδου έλαβε ανώτατη πανεπιστημιακή εκπαίδευση και δεύτερον και κυριότερο μιλάμε για ένα καλό μαθητή στα μαθητικά χρόνια με πολύ καλές βάσεις για να περάσει στο Πανεπιστήμιο.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Πόσο πίσω πάει η μνήμη σου και μιλάς για "ανέκαθεν"; Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 1994 και στο παιδαγωγικό τότε, ειδικά σε απομακρυσμένες πόλεις, όπως Φλώρινα, Αλεξανδρούπολη ή Ρέθυμνο, περνούσες και με 14. Μη σου πω και με λιγότερο. Ήταν από τις σχολές με τα πιο χαμηλά μόρια εισαγωγής στην 3η δέσμη, λόγω της επετηρίδας. Κανένας δεν ήθελε να μπει και να περιμένει να διοριστεί 20 χρόνια. Ύστερα καταργήθηκε η επετηρίδα, θεσπίστηκε ο ΑΣΕΠ και οι δάσκαλοι ξαφνικά διοριζόντουσαν με το που αποφοιτούσαν σχεδόν. Αυτό ήταν που έκανε τη σχολή εξαιρετικά δημοφιλή κι ανέβασε θεαματικά τα μόρια για κάποια χρόνια.

 

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 95 και θυμάμαι πολύ καλά ότι τότε για να μπείς Φιλολογίες,Νομική ήθελες πάνω από 18 και γενικά για να μπεις Πανεπιστήμιο ήθελες πολύ υψηλή βαθμολογία γι αυτό και περνούσαν πολύ λιγοι.Δε νομίζω ότι έμπαινες τότε Πανεπιστήμιο με 14.

Για Παιδαγωγικό τόσο χαμηλά μου κάνει εντύπωση αλλά και πάλι για Αθήνα Θεσσαλονίκη που θυμάμαι και εκει οι βάσεις ήταν ψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Xαρα αν ο καθηγητης εχει σπουδασει θετικες επιστημες ειναι πιθανο να κανει ορθογραφικα.Υπαρχουν πολλοί ανθρωποι επιστημονες δυσλεκτικοί όπως πχ ο Einstein.

Κλασσικά ο δυσλεκτικός μπορεί να είναι άριστος στα μαθηματικά,φυσική και εντελώς ανορθόγραφος.

Δεν είναι όμως αυτό το αντικείμενό του,αυτό που σπούδασε.

Όσο για τα λυσσάρια,στα μαθηματικά μου έχουν πει συνάδελφοι ότι τα χρησιμοποιούν διότι ειδικά στα μαθηματικά υπάρχουν τόσα πολλά και διαφορετικά προβλήματα,αλγόριθμοι-δε θυμάμαι τί ακριβώς-που είναι λογικό να μη μπορούν με τη μία να τα λύσουν όλα.

Όπως εμείς οι ξενόγλωσσοι μπορεί να σπουδάσαμε μια γλώσσα αλλά μπορεί να μας ρωτήσουν και λέξεις που δε γνωρίζουμε και να χρειαστούμε λεξικό για να απαντήσουμε.

Από κει και περα όπως σε όλα τα επαγγελματα κορίτσια υπαρχουν οι περισσότερο και οι λιγότερο ικανοί....

 

Miss sunshine τι μου επιασες να μου αναλυεις για τον Αινσταιν, :lol: και για μαθηματικους και δυσλεκτικους μιλαμε για Καθηγητη Πανεπιστημιου, που διδασκει μελλοντικους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ελεος!!! (οχι για εσενα, γι αυτον!!)

Εκτος αν το εγραψε καμμια κοπελιτσα στο γραφειο του και δεν το ειδε πριν το υπογραψει (κι αυτο, κακο)

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine τι μου επιασες να μου αναλυεις για τον Αινσταιν, :lol: και για μαθηματικους και δυσλεκτικους μιλαμε για Καθηγητη Πανεπιστημιου, που διδασκει μελλοντικους ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ελεος!!! (οχι για εσενα, γι αυτον!!)

Εκτος αν το εγραψε καμμια κοπελιτσα στο γραφειο του και δεν το ειδε πριν το υπογραψει (κι αυτο, κακο)

 

Ναι συνήθως άλλοι τους τα γράφουν.Γραμματείς,φοιτητές τους.

Εχω πετύχει και γω σε επίσημες επιστολές της υπηρεσίας μου αλλά και σε βιβλία ορθογραφικά αλλά δεν το απέδωσα ότι αυτός που το γράφει δεν ξέρει ορθογραφία.

Συνήθως είναι τυπογραφικά λάθη ή λάθη πληκτρολόγησης.

Κ ι εγώ ας πούμε όταν γράφω στον υπολογιστή και εναλλάσσω ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες όλο και κάτι ξεφεύγει γι αυτό και συνήθως διπλοτσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι συνήθως άλλοι τους τα γράφουν.Γραμματείς,φοιτητές τους.

Εχω πετύχει και γω σε επίσημες επιστολές της υπηρεσίας μου αλλά και σε βιβλία ορθογραφικά αλλά δεν το απέδωσα ότι αυτός που το γράφει δεν ξέρει ορθογραφία.

Συνήθως είναι τυπογραφικά λάθη ή λάθη πληκτρολόγησης.

Κ ι εγώ ας πούμε όταν γράφω στον υπολογιστή και εναλλάσσω ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες όλο και κάτι ξεφεύγει γι αυτό και συνήθως διπλοτσεκάρω.

 

Συγγνωμη που επιμενω αλλα επειδη εχω εμμονη με το συγκεκριμενο λαθος, δε μιλαμε στη συγκεκριμενη περιπτωση γι αναγραμματισμο, ή να λειπει γραμμα. Ειναι συνηθισμενο λαθος, οπως και το "ως αναφορα"....

 

Προχθες, αλλος καθηγητης, μας εστειλε e-mail λεγοντας "αυτο δεν προβλεπετε στην Αποφαση"....σε κειμενο καθαρα γραμμενο απο αυτον, με λεξεις οπως "καμωμε" και "ευρισκομεθα".

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά παλιά όταν το παιδαγωγικό ήταν διετούς φοίτησης ήθελες πολύ υψηλή βαθμολογία για να μπεις και τότε καλούς βαθμούς έπαιρναν ελάχιστοι.

Τό ότι μπορεί καποιος να τελείωσε το Πανεπιστήμιο όπως περιγράφεις φυσικά ισχύει άλλα πρώτον έστω και χαμηλότερου επιπέδου έλαβε ανώτατη πανεπιστημιακή εκπαίδευση και δεύτερον και κυριότερο μιλάμε για ένα καλό μαθητή στα μαθητικά χρόνια με πολύ καλές βάσεις για να περάσει στο Πανεπιστήμιο.

Χμ...έδωσα Πανελλαδικές όταν υπήρχαν ακόμα οι Ακαδημιες και μάλιστα σε όλες τις δέσμες, οπότε δεν έχω απλά ακούσει τι γινόταν, μάλλον ξέρω ... :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Πόσο πίσω πάει η μνήμη σου και μιλάς για "ανέκαθεν"; Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 1994 και στο παιδαγωγικό τότε, ειδικά σε απομακρυσμένες πόλεις, όπως Φλώρινα, Αλεξανδρούπολη ή Ρέθυμνο, περνούσες και με 14. Μη σου πω και με λιγότερο. Ήταν από τις σχολές με τα πιο χαμηλά μόρια εισαγωγής στην 3η δέσμη, λόγω της επετηρίδας. Κανένας δεν ήθελε να μπει και να περιμένει να διοριστεί 20 χρόνια. Ύστερα καταργήθηκε η επετηρίδα, θεσπίστηκε ο ΑΣΕΠ και οι δάσκαλοι ξαφνικά διοριζόντουσαν με το που αποφοιτούσαν σχεδόν. Αυτό ήταν που έκανε τη σχολή εξαιρετικά δημοφιλή κι ανέβασε θεαματικά τα μόρια για κάποια χρόνια.

 

Ακριβως ετσι ειναι. Και το 2000 που εδωσα εγω, οι βασεις γυρω στο 14- 15 ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 95 και θυμάμαι πολύ καλά ότι τότε για να μπείς Φιλολογίες,Νομική ήθελες πάνω από 18 και γενικά για να μπεις Πανεπιστήμιο ήθελες πολύ υψηλή βαθμολογία γι αυτό και περνούσαν πολύ λιγοι.Δε νομίζω ότι έμπαινες τότε Πανεπιστήμιο με 14.

Για Παιδαγωγικό τόσο χαμηλά μου κάνει εντύπωση αλλά και πάλι για Αθήνα Θεσσαλονίκη που θυμάμαι και εκει οι βάσεις ήταν ψηλές.

 

Μάλλον δε θυμάσαι καλά. Οι Νομικές ήθελαν από 18,5 και πάνω, η Φιλοσοφική Αθηνών και Θεσσαλονίκης σχεδόν το ίδιο κι από εκεί και πέρα έπεφταν οι βάσεις για ΦΠΨ, Ψυχολογία, ξένες φιλολογίες κλπ.

 

Δεν υπήρχε η έννοια "Πανεπιστήμιο", όπως την αναφέρεις, ούτε και υπάρχει. Κάθε Πανεπιστήμιο - δηλαδή κάθε σχολή - ήταν και είναι ένας διαφορετικός κόσμος.

 

Τα θυμάμαι όλα πάρα πολύ καλά, γιατί οι καθηγητές μας της Δέσμης, μας "ανάγκασαν" να συμπληρώσουμε το μηχανογραφικό δηλώνοντας ΟΛΕΣ τις σχολές κατά σειρά προτεραιότητας, ούτως ώστε να έχουμε εναλλακτική, αν τυχόν δεν περνούσαμε στην πρώτη επιλογή μας. Συγκεκριμένα, μας είχαν γράψει στον πίνακα τα μόρια εισαγωγής της προηγούμενης χρονιάς όλων των σχολών της δέσμης μας, τα αντιγράψαμε και με αυτόν το μπούσουλα συμπληρώσαμε το μηχανογραφικό. Νομική και Φιλοσοφική με Παιδαγωγικό, τα χώριζε μια άβυσσος βαθμολογική. Θυμάμαι συγκεκριμένα πως τα Παιδαγωγικά των ακριτικών περιοχών είχαν πάνω κάτω τα ίδια μόρια με τη Νοσηλευτική και τη Βιβλιοθηκονομία. Επίσης, εντυπωσιακά μεγάλη ήταν η διαφορά από τις "επαρχιακές" σχολές με Αθήνας και Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε θυμάσαι καλά. Οι Νομικές ήθελαν από 18,5 και πάνω, η Φιλοσοφική Αθηνών και Θεσσαλονίκης σχεδόν το ίδιο κι από εκεί και πέρα έπεφταν οι βάσεις για ΦΠΨ, Ψυχολογία, ξένες φιλολογίες κλπ.

 

Δεν υπήρχε η έννοια "Πανεπιστήμιο", όπως την αναφέρεις, ούτε και υπάρχει. Κάθε Πανεπιστήμιο - δηλαδή κάθε σχολή - ήταν και είναι ένας διαφορετικός κόσμος.

 

Τα θυμάμαι όλα πάρα πολύ καλά, γιατί οι καθηγητές μας της Δέσμης, μας "ανάγκασαν" να συμπληρώσουμε το μηχανογραφικό δηλώνοντας ΟΛΕΣ τις σχολές κατά σειρά προτεραιότητας, ούτως ώστε να έχουμε εναλλακτική, αν τυχόν δεν περνούσαμε στην πρώτη επιλογή μας. Συγκεκριμένα, μας είχαν γράψει στον πίνακα τα μόρια εισαγωγής της προηγούμενης χρονιάς όλων των σχολών της δέσμης μας, τα αντιγράψαμε και με αυτόν το μπούσουλα συμπληρώσαμε το μηχανογραφικό. Νομική και Φιλοσοφική με Παιδαγωγικό, τα χώριζε μια άβυσσος βαθμολογική. Θυμάμαι συγκεκριμένα πως τα Παιδαγωγικά των ακριτικών περιοχών είχαν πάνω κάτω τα ίδια μόρια με τη Νοσηλευτική και τη Βιβλιοθηκονομία. Επίσης, εντυπωσιακά μεγάλη ήταν η διαφορά από τις "επαρχιακές" σχολές με Αθήνας και Θεσσαλονίκης.

 

Θυμάμαι πολύ καλά διότι εκείνη τη χρονιά με γενικό βαθμό 18,4 στα τέσσερα μαθήματα περνούσα Νομική Κομοτηνής αλλά δεν πέρασα Αγγλική φιλολογία Αθήνα!

Φιλολογία,ΦΠΨ,Ψυχολογία και Αγγλική Φιλολογία Αθήνας είχαν πολύ κοντινές βάσεις.Το Παιδαγωγικό Αθήνας ήταν γύρω στο 16 η βάση.Εμένα μ ενδιέφερε μόνο η Αθήνα.

Τότε δεν υπήρχαν και τα ΤΕΙ σε κάθε πόλη της Ελλάδας ουτε κι η νοοτροπία ''ας περάσω κάπου κι όπου να ναι'' οπότε και οι επιτυχίες ήταν πολύ λιγότερες,όπως και οι θέσεις.Το Πανεπιστήμιο λοιπόν ναι ξεχώριζε.Ευτυχώς αυτό το χάλι των τελευταίων ετών αρχίσανε να το συμμαζεύουν .

Εμάς δε μας ανάγκασε κανείς να δηλώσουμε τίποτα,εγώ είχα βάλει μόνο 2 σχολές και μόνο Αθηνα και πέρασα την πρώτη χρονιά στη δεύτερη επιλογή μου ΦΠΨ και επέλεξα να ξαναδώσω -με 18,4 παρακαλώ στα 4 μαθήματα Μ.Ο. - για να περάσω τη δεύτερη χρονιά Αγγλική Φιλολογία οπότε έγραψα Αγγλικά 19,7 και πέρασα 14η στην Αθήνα.:)

Και αυτά μόνο με φροντιστήριο στην τρίτη Λυκείου.Καμμία σχέση με τώρα δηλαδή!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη που επιμενω αλλα επειδη εχω εμμονη με το συγκεκριμενο λαθος, δε μιλαμε στη συγκεκριμενη περιπτωση γι αναγραμματισμο, ή να λειπει γραμμα. Ειναι συνηθισμενο λαθος, οπως και το "ως αναφορα"....

 

Προχθες, αλλος καθηγητης, μας εστειλε e-mail λεγοντας "αυτο δεν προβλεπετε στην Αποφαση"....σε κειμενο καθαρα γραμμενο απο αυτον, με λεξεις οπως "καμωμε" και "ευρισκομεθα".

 

Καλά, για αυτό μην παίρνεις και όρκο, μπορεί να είναι αρχή Αλτσχάιμερ... Και εμένα μου ξεφεύγουν τώρα τελευταία κάτι τέτοια, αλλά όταν έδωσα πανελλήνιες, σπούδαζα και τα πρώτα 20 χρόνια της δουλειάς όχι... :oops::oops::oops:. Ακόμα αν τα ξαναδιαβάσω τα βλέπω πάντως, οπότε και η δασκάλα θα μπορούσε αντίστοιχα. Πάντως καταλαβαίνω πώς το λέει η κοπέλα που έθιξε αρχικά το θέμα και την πιστεύω. Δεν είναι πάντα θέμα ηλικίας... Το έχω ξανακούσει πάντως, από άλλη μαμά... Ευτυχώς, δεν είναι διαδεδομένο, αλλά είναι κάτι ακόμα να διαχειριστει ο γονιός, προσέχοντας πάλι μην υπονομεύσει την εικονα του δασκάλου...

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πολύ καλά διότι εκείνη τη χρονιά με γενικό βαθμό 18,4 στα τέσσερα μαθήματα περνούσα Νομική Κομοτηνής αλλά δεν πέρασα Αγγλική φιλολογία Αθήνα!

Φιλολογία,ΦΠΨ,Ψυχολογία και Αγγλική Φιλολογία Αθήνας είχαν πολύ κοντινές βάσεις.Το Παιδαγωγικό Αθήνας ήταν γύρω στο 16 η βάση.Εμένα μ ενδιέφερε μόνο η Αθήνα.

 

Ε τι θυμάσαι δηλαδή διαφορετικό από εμένα; :confused: Τα ίδια πράγματα λέμε.

 

Παραπάνω έλεγες ότι χρειαζόταν ανέκαθεν μέσο όρο 18 και πάνω για τα παιδαγωγικά (γενικώς) κι εδώ λες ότι χρειαζόταν περίπου 16 μόνο στο Αθηνών, τελικά. :roll: Κι εγώ το ίδιο δεν έλεγα;

 

Τη διαφορά στις βάσεις μεταξύ Αθήνας και λοιπών πόλεων την είχα επισημάνει. :P

Link to comment
Share on other sites

Ε τι θυμάσαι δηλαδή διαφορετικό από εμένα; :confused: Τα ίδια πράγματα λέμε.

 

Παραπάνω έλεγες ότι χρειαζόταν ανέκαθεν μέσο όρο 18 και πάνω για τα παιδαγωγικά (γενικώς) κι εδώ λες ότι χρειαζόταν περίπου 16 μόνο στο Αθηνών, τελικά. :roll: Κι εγώ το ίδιο δεν έλεγα;

 

Τη διαφορά στις βάσεις μεταξύ Αθήνας και λοιπών πόλεων την είχα επισημάνει. :P

 

Εσύ είπες ότι μάλλον δεν τα θυμάμαι καλά.όχι εγώ!:roll:

Εγώ δεν έγραψα πουθενα ότι ήθελες 18 για το Παιδαγωγικό αν ξαναδιαβάσεις τα ποστ μου!Εγραψα ότι για Αθήνα ήθελες και κει υψηλή βαθμολογία γύρω στο 16 και το 16 τότε ήταν υψηλή βαθμολογία γιατί ήταν δύσκολο να το γράψεις!Λίγοι το έγραφαν κι αυτό!18 έγραψα για τις συγκεκριμένες σχολές που ανέφερα!

Αυτό που λες για 14 στα περιφερειακά Παιδαγωγικά δεν το αντικρούω γιατί επειδή δε μ ενδιέφερε δεν το θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

@Miss sunshine, με βάζεις να κάνω δεύτερη φορά quote στο ίδιο μήνυμά σου...

Για τις σχολές αυτές επειδή για να εισαχθείς στο πανεπιστήμιο ανέκαθεν ήθελες πολύ υψηλή βαθμολογία σε όλα τα θεωρητικά μαθήματα δε μπορώ να εξηγήσω πως κάποιος πέρασε στο παιδαγωγικό ή στη φιλοσοφική με ορθογραφικά λάθη.

Δεν ξέρω αν κάποια έχει περάσει σε θεωρητική πανεπιστημιακή σχολή αλλά τα ορθογραφικά είναι το πρώτο σημείο από το οποίο κόβονται βαθμοι και θεωρείται δεδομένο ότι γνωρίζεις ΑΨΟΓΗ ορθογραφία για να πας παρακάτω και να πετύχεις τα 18άρια που χρειάζεσαι.

Είναι ας πούμε σα να λέμε για το μαθηματικό ότι δε γνωρίζει πρόσθεση! :confused:

 

Μιλάς για ανέκαθεν εισαγωγή στο παιδαγωγικό εδώ με 18αρια, ναι ή ου;

 

Το ξεκαθαρίσαμε ότι κάνεις λάθος, γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ναι ή ου;

 

Στο είπε και η free dom πιο πάνω, αναφερόμενη μάλιστα σε έτος εισαγωγής 2000.

 

Γραφικές έχουμε καταντήσει με αυτή την ανούσια λεπτομέρεια. Είπα αυτά που έχω να πω. Άμα εσύ θέλεις να συνεχίσεις να επιμένεις στο λάθος σου, εγώ δηλώνω παραίτηση λόγω πλήξης.

Link to comment
Share on other sites

@Miss sunshine, με βάζεις να κάνω δεύτερη φορά quote στο ίδιο μήνυμά σου...

 

 

Μιλάς για ανέκαθεν εισαγωγή στο παιδαγωγικό εδώ με 18αρια, ναι ή ου;

 

Το ξεκαθαρίσαμε ότι κάνεις λάθος, γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ναι ή ου;

 

Στο είπε και η free dom πιο πάνω, αναφερόμενη μάλιστα σε έτος εισαγωγής 2000.

 

Γραφικές έχουμε καταντήσει με αυτή την ανούσια λεπτομέρεια. Είπα αυτά που έχω να πω. Άμα εσύ θέλεις να συνεχίσεις να επιμένεις στο λάθος σου, εγώ δηλώνω παραίτηση λόγω πλήξης.

 

Οκ,το θέμα μας εδώ είναι αν περνούσες στο Παιδαγωγικό με ανέκαθεν 18 ή 16 ή αν έπρεπε να γράψεις πολύ καλά στα θεωρητικά μαθήματα για να περάσεις?Σβήσε το ανέκαθεν 18 λοιπόν.Είχα στο μυαλο μου τη Φιλοσοφική.

Διευκρίνισα ότι και το 16 του Παιδαγωγικού Αθήνας πολύ καλή βαθμολογία θεωρούνταν τότε και τώρα ακόμα είναι καλή βαθμολογία απλά τότε έμπαιναν λιγότεροι.

Μέσο όρο 16 στα 4 θεωρητικά μαθήματα στις Πανελλήνιες με ορθογραφικά λάθη πάντως δεν πετύχαινες.

Από τότε παντως με τον κάθε κουλό νόμο κάθε κουλού υπουργού που νομοθετούσε το μακρύ και το κοντό του ως είθισται στην Ελλάδα οι βάσεις πέρασαν τρελά σκαμπανεβάσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά που γράφεις για τη δυσλεξία τα γνωρίζεις από κάπου?

Από τις σπουδές μου στην ψυχολογία και από τη βιβλιογραφία. Θεωρίες περί δυσλεξίας υπάρχουν πολλές, αλλά η συχνότητά της στο γενικό πληθυσμό πιστεύεται ότι είναι μικρότερη του 5%.

 

Να σου πω και το άλλο. Όταν έκανα την πρακτική μου στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του ΙΚΑ προ 20ετίας, όλες σχεδόν οι παραπομπές ήταν για δυσλεξία. Ελάχιστα όμως ήταν τα παιδιά που διαγιγνώσκονταν με δυσλεξία από εμάς.

 

Να σ ενημερώσω επειδή έχω σπουδάσει περί δυσλεξίας ότι το ποσοστό δυσλεκτικών είναι αρκετά μεγάλο κι ότι είναι πολύ στενή η σχέση θετικών επιστημών και δυσλεξίας.γι αυτό και ανέφερα τον Εinstein.

Αρκετά μεγάλο.... δηλαδή πόσο μεγάλο; 10% Ακόμα και 10% να είναι δεν δικαιολογεί τόση ανορθογραφία σε φόρουμ, σε δημόσιες υπηρεσίες, σε επίσημες επιστολές κλπ.

 

Μάλιστα πλέον όταν ένα παιδί είναι ανορθόγραφο το πρωτο πράγμα στο οποίο πάει το μυαλό μας είναι η δυσλεξία.

Αυτό το πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, για αυτό μην παίρνεις και όρκο, μπορεί να είναι αρχή Αλτσχάιμερ... Και εμένα μου ξεφεύγουν τώρα τελευταία κάτι τέτοια, αλλά όταν έδωσα πανελλήνιες, σπούδαζα και τα πρώτα 20 χρόνια της δουλειάς όχι... :oops::oops::oops:. Ακόμα αν τα ξαναδιαβάσω τα βλέπω πάντως, οπότε και η δασκάλα θα μπορούσε αντίστοιχα. Πάντως καταλαβαίνω πώς το λέει η κοπέλα που έθιξε αρχικά το θέμα και την πιστεύω. Δεν είναι πάντα θέμα ηλικίας... Το έχω ξανακούσει πάντως, από άλλη μαμά... Ευτυχώς, δεν είναι διαδεδομένο, αλλά είναι κάτι ακόμα να διαχειριστει ο γονιός, προσέχοντας πάλι μην υπονομεύσει την εικονα του δασκάλου...

 

Χαχα Alzheimer δεν πιστευω οτι ειναι, παιδια μην το πατε τοσο μακρια.

 

Απλα ενα ποσοστο Ελληνων -ακομα κι αν περασαν και απο ολα τα σταδια της εκπαιδευσης- ειναι ανορθογραφοι ειτε θελουμε να το πιστευουμε, ειτε οχι. Δεν ειναι το ιδιο να κανει καποιος αναγραμματισμο, με το να γραψει "ως αναφορα". ;)

 

Τωρα το να δινουμε little monkey σαν παραδειγμα το φορουμ, δεν ξερω, διαφωνω!!! Αλλο το να διδασκει μια φιλολογος στην ταξη και να πρεπει να συγκεντρωθει στη δουλεια της, αλλο το να γραφεις επισημη επιστολη και να τη διαβαζεις 5 φορες για διορθωσεις πριν τη στειλεις, κι αλλο το να γραφεις βιαστικα σε ενα φορουμ οσο πχ εισαι γραφειο, χτυπουν τηλεφωνα, σου μιλαει ενας συναδελφος κι εχει γενικα φασαρια.

 

 

ΥΓ Εχθες εγραψα 1-2 ποστ τα διαβασα μετα, εφριξα κι εκανα μερικες διορθωσεις. Γιατι? Γιατι ηταν η μικρη επανω μου και τραγουδαγε, ειχε τη τηλεοραση στη διαπασων, απαντουσα ταυτοχρονα στο συζυγο κλπ. Πηγα να γραψω ωφελιμος, εγραψα οφελος, εμεινε το ω. Δεν ξαναδιαβαζεις τα μηνυματα που γραφεις σε ενα φορουμ, 5 φορες....που χρονος για τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Για να επανέλθουμε στο θέμα, αντιγράφω από το vima.gr σημερινή ανάρτηση:

 

Λιγότερη ύλη, καλύτερη προετοιμασία στο Δημοτικό

 

Τι περιέχει το νέο πλαίσιο που προετοιμάζει το υπουργείο για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση

 

Μείωση των αντικειμένων που διδάσκονται στα δημοτικά αλλά και μειωμένη ύλη στα βασικά μαθήματα, σε συνδυασμό με ένα πρόγραμμα «μελέτης» των μαθητών στο σχολείο ώστε να έχουν προετοιμαστεί σωστά όταν έχουν πλέον επιστρέψει στο σπίτι και να μην έχουν επιπλέον φόρτο εργασίας, μελετούν οι υπηρεσίες του υπουργείου Παιδείας στο πλαίσιο των αλλαγών που θα γίνουν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση της χώρας.

 

 

Με θέμα τις αλλαγές στο δημοτικό συνεδριάζει την ερχόμενη εβδομάδα το Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας υπό την προεδρία του πρώην πρύτανη, καθηγητή πανεπιστημίου κ. Σωκράτη Κάτσικα.

 

 

Στη συνεδρίαση όλες οι εκπαιδευτικές ομοσπονδίες της χώρας (δάσκαλοι, καθηγητές, ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί) θα κληθούν να καταθέσουν τις προτάσεις τους για τις αλλαγές που θεωρούν ότι πρέπει να γίνουν.

Από την πλευρά του, το υπουργείο Παιδείας θα καταθέσει συγκεκριμένη πρόταση που επίσης θα συζητηθεί στο ΕΣΥΠ.

 

Η μελέτη στο σχολείο

 

Ενας από τους προβληματισμούς που συζητούνται αυτές τις ημέρες στις συσκέψεις που γίνονται στο κτίριο του Αμαρουσίου είναι «πώς το σχολείο προετοιμάζει τον μαθητή» ώστε να μην έχει φόρτο εργασίας στο σπίτι. Σε αυτό το πλαίσιο αναμένεται ότι θα προταθεί μια μορφή «μελέτης» στα δημοτικά σχολεία που θα γίνεται στη διάρκεια του διδακτικού χρόνου και όχι ως εξωσχολική δραστηριότητα.

 

 

Οπως λένε πηγές του υπουργείου που μίλησαν στο «Βήμα», αν ενταχθεί κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα εξωσχολικών δραστηριοτήτων των σχολείων, δεν έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει καθώς οι μαθητές θα είναι κουρασμένοι από την ημέρα τους στο σχολείο.

 

 

Παράλληλα με τη μείωση της ύλης που σχεδιάζεται στα δημοτικά θα αυξηθούν οι εξωσχολικές δραστηριότητες έτσι ώστε τα παιδιά να παραμένουν με ευχαρίστηση στα σχολεία τους και να χαλαρώνουν μετά την ολοκλήρωση των μαθησιακών υποχρεώσεών τους.

 

 

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό που έχει γίνει, η συζήτηση αυτή θα ξεκινήσει την ερχόμενη εβδομάδα στο Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας και το Τμήμα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσής του, όπου και θα κατατεθούν οι προτάσεις του υπουργείου για τις αλλαγές στα αναλυτικά προγράμματα των δημοτικών.

 

 

Στη συνέχεια θα γίνει διάλογος και με τις εκπαιδευτικές ομοσπονδίες της χώρας ώστε έως το τέλος του χρόνου να έχουν ληφθεί οι σχετικές αποφάσεις και τον Ιανουάριο του 2015 να κατατεθεί στη Βουλή για ψήφιση το σχετικό σχέδιο νόμου.

Μειώνονται τα διδασκόμενα αντικείμενα

 

Τα μαθήματα που διδάσκονται στο δημοτικό δεν αναμένεται να μειωθούν αλλά αναμένεται να μειωθούν τα διδασκόμενα αντικείμενα, τα οποία σήμερα είναι 17.

 

 

Πάντως, εκπαιδευτικοί αλλά και επιστημονικές ενώσεις έχουν ζητήσει στο παρελθόν αναδιάρθρωση και εξορθολογισμό της διδακτέας ύλης στα μαθήματα των Φυσικών Επιστημών, των Μαθηματικών και της Γεωγραφίας στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού.

 

 

Και ειδικά σε συγκεκριμένα διδακτικά κεφάλαια τα οποία κρίνονται δυσνόητα ή επουσιώδη και σε ορισμένες περιπτώσεις επαναλαμβάνονται σε διάφορες τάξεις. Επίσης στόχος είναι ο συγχρονισμός της ύλης συναφών μαθημάτων.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από τις σπουδές μου στην ψυχολογία και από τη βιβλιογραφία. Θεωρίες περί δυσλεξίας υπάρχουν πολλές, αλλά η συχνότητά της στο γενικό πληθυσμό πιστεύεται ότι είναι μικρότερη του 5%.

 

Να σου πω και το άλλο. Όταν έκανα την πρακτική μου στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του ΙΚΑ προ 20ετίας, όλες σχεδόν οι παραπομπές ήταν για δυσλεξία. Ελάχιστα όμως ήταν τα παιδιά που διαγιγνώσκονταν με δυσλεξία από εμάς.

 

 

Αρκετά μεγάλο.... δηλαδή πόσο μεγάλο; 10% Ακόμα και 10% να είναι δεν δικαιολογεί τόση ανορθογραφία σε φόρουμ, σε δημόσιες υπηρεσίες, σε επίσημες επιστολές κλπ.

 

 

Αυτό το πιστεύω!

Το ποσοστό που γράφεις σίγουρα δεν εχει καμμία σχέση με το σήμερα.Εκτός κι αν αναφέρεσαι στα ποσοστά που δίνονταν 20 χρόνια πριν.

Σήμερα παρουσιάζεται στο 12-15% του πληθυσμού της γης.

 

http://www.inital.gr/%CE%9C%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%94%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82/4430-%CE%97-%CE%94%CE%A5%CE%A3%CE%9B%CE%95%CE%9E%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%97-%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%97-%CE%A4%CE%97%CE%A3,-%CE%A3%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%94%CE%99%CE%91-%CE%94%CE%A5%CE%A3%CE%9B%CE%95%CE%9E%CE%99%CE%91%CE%A3,-%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%95%CE%99%CE%A3

 

Η δυσλεξία είναι ένα ολόκληρο φάσμα μαθησιακών δυσκολιών με πολλές διαφορετικές μορφές.Πριν από 20 χρόνια δεν είχε μελετηθεί επαρκώς.

Παραθέτω μια πολύ χρήσιμη μελέτη ενός αξιόλογου συναδέλφου ο οποίος αναφέρει ότι το ποσοστό στην Ελλάδα είναι γύρω στο 25%.

 

http://blogs.sch.gr/ndimitriou/2012/10/31/%CE%B4%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CE%AD%CE%BE%CE%B9-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-a%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B5/

 

Οι τελευταίες άλλωστε έρευνες τονίζουν το ότι τα ποσοστά διαφέρουν σημαντικά από χώρα σε χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη στο σχολείο

 

Ενας από τους προβληματισμούς που συζητούνται αυτές τις ημέρες στις συσκέψεις που γίνονται στο κτίριο του Αμαρουσίου είναι «πώς το σχολείο προετοιμάζει τον μαθητή» ώστε να μην έχει φόρτο εργασίας στο σπίτι. Σε αυτό το πλαίσιο αναμένεται ότι θα προταθεί μια μορφή «μελέτης» στα δημοτικά σχολεία που θα γίνεται στη διάρκεια του διδακτικού χρόνου και όχι ως εξωσχολική δραστηριότητα.

 

 

Οπως λένε πηγές του υπουργείου που μίλησαν στο «Βήμα», αν ενταχθεί κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα εξωσχολικών δραστηριοτήτων των σχολείων, δεν έχει πολλές πιθανότητες να πετύχει καθώς οι μαθητές θα είναι κουρασμένοι από την ημέρα τους στο σχολείο.

 

 

 

Στο σημειο αυτο, αναφερεσαι στο κοινωνικο φροντιστηριο?

Link to comment
Share on other sites

Miss sunshine, καλό είναι οι δάσκαλοι να εκφράζουν γνώμες για τα πράγματα που έχουν σπουδάσει και όχι για άλλα θέματα που σχετίζονται με αυτό που έχουν σπουδάσει αλλά δεν είναι της ειδικότητάς τους.

 

Η παράθεση ενός άρθρου γραμμένο από δάσκαλο που ισχυρίζεται ότι το 1/4 των Ελλήνων μαθητών πάσχει από δυσλεξία, δεν αποτελεί πηγή. Αποτελεί γνώμη. Και ξέρεις τι λένε για τις γνώμες....

 

Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει επίσημος ορισμός συνεπώς μία γκάμα μαθησιακών και άλλων δυσκολιών βαφτίζεται δυσλεξία. Ίσως γι' αυτό τα ποσοστά είναι τόσο υψηλά (κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα). Προσωπικά πιστεύω πως η δυσλεξία έχει γίνει καραμέλα γιατί βολεύει τόσο τους δασκάλους όσο και τους γονείς. Και αυτό δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 20 χρόνια, να είσαι βέβαιη.

 

Τωρα το να δινουμε little monkey σαν παραδειγμα το φορουμ, δεν ξερω, διαφωνω!!! Αλλο το να διδασκει μια φιλολογος στην ταξη και να πρεπει να συγκεντρωθει στη δουλεια της, αλλο το να γραφεις επισημη επιστολη και να τη διαβαζεις 5 φορες για διορθωσεις πριν τη στειλεις, κι αλλο το να γραφεις βιαστικα σε ενα φορουμ οσο πχ εισαι γραφειο, χτυπουν τηλεφωνα, σου μιλαει ενας συναδελφος κι εχει γενικα φασαρια.

Είναι πολύ εύκολο να δεις αν κάποιος που γράφει σε ένα φόρουμ έκανε ένα λάθος από βιασύνη ή αν απλά αγνοεί βασικούς κανόνες γραμματικής και συντακτικού.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το γνωρίζεις αυτό για την Ελλάδα; Έχεις επαφή με τους φακέλους των παιδιών; Η άποψη που εκφράζεις θα έλεγα πως απέχει κάπως από την τρέχουσα πραγματικότητα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να δεις αν κάποιος που γράφει σε ένα φόρουμ έκανε ένα λάθος από βιασύνη ή αν απλά αγνοεί βασικούς κανόνες γραμματικής και συντακτικού.
... ή (να συμπληρώσω) μπορεί να έχει χαλασμένο πληκτρολόγιο ;):P

π.χ. έχουμε έναν υπολογιστή που έχει χαλάσει το "θ" και το "ω". Έτσι χρησιμοποιούμε το "8" και το "ο" αντίστοιχα. Τα δικά μας κείμενα (από το συγκεκριμένο υπολογιστή) σε ποια κατηγορία μας κατατάσσουν;; (δυσλεκτικοί, ανορθόγραφοι, ασύντακτοι, άσχετοι, αστοιχείωτοι... :P )...

 

 

Επίσης το ότι κάποιο κείμενο σε φόρουμ είναι ορθογραφημένο, δε σημαίνει απαραίτητα για κάποιον ότι ξέρει ορθογραφία. Ο κορέκτορας να είναι καλά... (για όποιον τον έχει). :)

 

Δε νομίζω λοιπόν, πως το κείμενο ενός ανθρώπου που γράφει για το χαβαλέ του σε ένα φόρουμ, είναι κάτι για να τον κρίνει ο οποιοσδήποτε ως προς τις γνώσεις του για την ορθογραφία ή το συντακτικό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το γνωρίζεις αυτό για την Ελλάδα; Έχεις επαφή με τους φακέλους των παιδιών; Η άποψη που εκφράζεις θα έλεγα πως απέχει κάπως από την τρέχουσα πραγματικότητα.

Εμένα ρωτάς; Και αν ναι, πού αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω λοιπόν, πως το κείμενο ενός ανθρώπου που γράφει για το χαβαλέ του σε ένα φόρουμ, είναι κάτι για να τον κρίνει ο οποιοσδήποτε ως προς τις γνώσεις του για την ορθογραφία ή το συντακτικό.

Ο κορέκτορας δεν διορθώνει τα συντακτικά λάθη, δεν διορθώνει τα λάθη κλίσης (ή κλήσης ή κλήσεις) και επιπλέον δεν γράφει για μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...