Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 εμβόλια μαζί σε νεογέννητο....????


Nadine

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καποια κοπελα θα σου πει ποια ειναι η διαδικασια γιατι εγω εχω τεβε..αλλα σιγουρα το infanrix συνταγογραφειται και ειναι δωρεαν.

 

Ξέρεις σε ρώτησα γιατί πήρα τηλ. τον γιατρό μας και μου είπε πως δεν το δικαιολογεί το ΙΚΑ. Θα ρωτησω αύριο το φαρμακείο.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάναμε και τα 2 μαζί, η γιατρός μας ήταν πολύ σίγουρη και πειστική πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..!

Ανεβάσαμε λίγο πυρετό το βραδάκι, αλλά κατέβηκε μα depon και μπανάκι....!!!

Απλά, η γκρίνια του για ένα 2ήμερο ήταν αρκετή..... :rolleyes:

πηρε το βαπτισμα του πυρος ο γιοκας σου!

καλη συνεχεια ευχομαι:D

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρε το βαπτισμα του πυρος ο γιοκας σου!

καλη συνεχεια ευχομαι:D

Σ' ευχαριστώ, "Χρυσή"....!!

Από προχθές το βράδυ έχει και διάρροια, σήμερα είχε και λίγο πράσινο μέσα (συγγνώμη για την περιγραφή..:shock:), αλλά μου είπε η γιατρός ότι μπορεί να είναι σύμπτωμα των εμβολίων... :rolleyes:

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, "Χρυσή"....!!

Από προχθές το βράδυ έχει και διάρροια, σήμερα είχε και λίγο πράσινο μέσα (συγγνώμη για την περιγραφή..:shock:), αλλά μου είπε η γιατρός ότι μπορεί να είναι σύμπτωμα των εμβολίων... :rolleyes:

 

βρε!τι συγνωμη?:D

εχουν δει τα ματια μου (λογω επαγγελματος)πρασινα και πρασινα!

να μην σε στεναχωρει εχει δικιο η γιατρος σου, ισως να ναι και απο τα εμβολια,στενη παρακολουθηση και του μικρουλη και γρηγορη αναρρωση!:-D

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

prin mia vdomada kaname ki emeis ta prwta mas emvolia:pentavac kai synflorix (enesima)kai rotateq (posimo).stin arhi eiha frikarei pou o mikros tha ekane tria emvolia mazemena alla i paidiatros me diavevaiwse oti den tha yparxei provlima.kai pragmati den eihame kanena apolytws provlima meta, oute grinia oute pyreto oute tipota. borw na pw malista oti kana dyo meres meta ta emvolia tou eihe anoiksei i orexi kai den prolavaina na ton taizw!!!!mallon omws auto itan tyhaio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σημερα θα κανουμε και εμεις τα πρωτα μας εμβολια -pentavac & rotateq- .To 2o θα το κανουμε γιατι εγω δουλευω με μικρα παιδακια και μπορει να φερω καποια ιωση στο σπιτι και να κολλησει το μωρο,ετσι μας ειπε η γιατρος,πηγα να το γραψω στο ικα και οχι μονο δε γραφεται αλλα η γιατρος(η οποια εχει πολυ καλο ονομα στην περιοχη) μου ειπε οτι το rotateq δεν το προτινει σε καμμια περιπτωση και πολλα αλλα αρνητικα οπως καταλαβαινεται.... :( Φυσικα σκεφτηκα οτι πολλα απο αυτα που ειπε ηταν για να με ''κερδισει'' στο να με κανει πελατισα αλλα αυτο που με Ανησυχησε ειναι οτι οπως προειπα εχει καλο ονομα!! :/ Η δικια μου η γιατρος επιμενει στο να τα κανουμε και τα 2 και για να ειμαι ειληκρινης αυτο και θα γινει..!! Απλα θελω να καταλυξω στο οτι ειμαι πολυ πιο ηρεμη τωρα γιατι ειδα πως και αλλες μανουλες το εχετε κανει στα μωρακια σας και δεν ειναι κατι το ''αγνωστο'' οπως μου ειπε η γιατρος του ικα!!! Οσο για τον πυρετουλη που μπορει να ανεβει,εχω ηδη εφοδιαστει με σιροπακι ντεπον και αλουμινονερο και πολλες πολλες προσευχες να πονεσει οσο λιγοτερο γινεται η μικρη μου!!! Ααααααααααααχ τελικα δεν ειναι και τοσο ευκολο οπως στις διαφημισεις!!! ;)

Προτιμώ την ανωριμότητα , από την ωριμότητα που προσεγγίζει τα όρια του σάπιου. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας!

Εχω μια κορούλα και σε λίγες μέρες κλείνει τους 2 μήνες. Η γιατρός μου είπε πως πρέπει να κάνουμε 2 εμβόλια μαζί: το εξαδυναμο και αυτό του πνευμονιοκοκκου! Ανησυχώ πολύ ! Εσείς πότε κάνατε αυτά τα εμβόλια ? Να τις τα κάνω μαζί ή όχι ?:confused: Φοβάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!

Εχω μια κορούλα και σε λίγες μέρες κλείνει τους 2 μήνες. Η γιατρός μου είπε πως πρέπει να κάνουμε 2 εμβόλια μαζί: το εξαδυναμο και αυτό του πνευμονιοκοκκου!

το ποσό των ανεμβολίαστων παιδιών έχει ανέβει με την κρίση πολύ (30% των παιδιών είναι ανεμβολίαστα ή δεν είναι πλήρως εμβολιασμένα)... αυτό σημαίνει ότι το φράγμα προστασίας από τους γύρω μας σπάει και θα αρχίσουν να ξεσπάνε μικροεπηδημίες...

νομίζω ότι ο γιατρός σου είναι ποιο κατάλληλος για να απαντήσει στους φόβους σου (και να σου δικαιολογήσει και την προτροπή του, πέρα από αυτό που σου είπα)

εγώ για παράδειγμα έχω ένα παιδί που χρωστάει δυο εμβόλια αλλα με τις απεργείες των φαραμακείων δεν έχω καταφέρει να τα πάρω και κοστίζουν πολύ.... μάλλος όμως θα τα αγοράσω γιατί φοβάμαι πολύ μην "τσιμπήσει" τίποτα (ειδικά τώρα που μπήκε ο χειμώνας και οι επαφές είναι ποιο στενές, και οι χώροι αερείζονται λιγότερο κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Eμεις απο εμβολια εχουμε κανει 3 δοσεις pentavac και τελη του μηνα θα κανουμε 1 ακομα εμβολιο. η μπουμπου μου ειναι 8 μηνων.μηπως ειναι λιγα?

εσας εχουν κανει πιο πολλα?

I

Link to comment
Share on other sites

*Στα πρώτα εμβόλια είχα παιδίατρο που τα έκανε ένα την φορά.2 μηνών κάναμε το πενταπλό σαν πρώτο εμβόλιο.Όταν άλλαξα παιδίατρο ξεκινήσαμε τα διπλά και μάλιστα 8 μηνών τριπλά.Ενζεριξ,μενινγκιτεκ και πρεβεναρ μαζί.Είναι λίγο επίπονο για το παιδί εκείνη την ώρα.Δεν έχω δει κάποια διαφορά στην συμπεριφορά της στο σπίτι.Τον άλλο μήνα έχω μμρ και πνευμονιόκοκου μαζί.Με αγχώνει λίγο το θέμα του πυρετού.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

χθες καναμε το πρωτο εμβολιο στο κοριτσακι μας και εκλαψε παρα πολυ και μαζι της κι εγω! μες στην καρδια με πονεσε! σε ενα μηνα θα κανουμε κι αλλο!

απο μικρη φοβομουν τα εμβολια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

η μπεμπα ειναι 3μ και 20 ημ και καναμε το δευτερο εμβολιο. για την ακριβεια 2 εμβολια ενα στο ενα μπουτακι ενα στο αλλο και ενα ποσιμο(για την γαστρεντεριτιδα). δεν ανεβασε καθολου πυρετο, ουτε την πρωτη φορα ουτε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα θέμα με εμβόλια και τσίμπησα αμέσως! :-P Διαβάζοντας τα πολύ παλιότερα μηνύματα, μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο: η μία άλλαξε παιδίατρο γιατί της έκανε 2 εμβόλια μαζί, η άλλη χαρακτηρίζει το Prevenar "βαρύ" κοκ. Τι παραπληροφόρηση, Θεέ μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Lilaki' date=' το αντίθετο! Μια χαρά γίνονται μαζί![/quote']

 

Επαναφέρω το θέμα, scratee δεν υπάρχει πρόβλημα να τα κάνει δύο δύο τα εμβόλια; Οι παρενέργειες δεν είναι πιο μεγάλες έτσι; Για πιο λόγο κάποιοι παιδιατροι κάνουν ένα ένα εμβόλιο και άλλοι δύο δύο;

Ρωτάω εσένα γιατί ξέρω ότι εχει άλλη βαρύτητα η γνώμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Αν κοιτάξουμε το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, συστήνει συγκεκριμένα εμβόλια, σε συγκεκριμένη ηλικία του παιδιού. Τον πρώτο χρόνο ζωής, τα χρονικά περιθώρια είναι στενά. Μετά την ηλικία των 12 μηνών, υπάρχει μεγαλύτερη άνεση. Αντίστοιχα, στον πρώτο χρόνο ζωής του μωρού, και ιδιαίτερα στο πρώτο 6μηνο, ο παιδιατρικός έλεγχος πρέπει να γίνεται κάθε μήνα, όμως, μετά, αραιώνει (και γίνεται ανά τρίμηνο, 6μηνο και χρόνο).

 

Οπότε, ένα παιδί πρέπει να πάει στον παιδίατρο, στις παρακάτω ηλικίες, το λιγότερο: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 12, 15, 18, 24 μηνών και, από κει και πέρα, κάθε χρόνο. Τα εμβόλια, σύμφωνα με το Πρόγραμμα, συστήνονται στις ηλικίες 2, 4, 6 μηνών (για το βασικό εμβολιασμό) και 12-18 μηνών (για τον επαναληπτικό εμβολιασμό). Πολλοί παιδίατροι, ακολουθώντας το Πρόγραμμα κατά γράμμα, κάνουν τα εμβόλια δύο-δύο, για να τα "χωρέσουν". Άλλοι, προτιμούν να τα κατανείμουν σε περισσότερες επισκέψεις (και να κάνουν και στις ηλικίες 3, 5 και 7 μηνών που, έτσι κι αλλιώς, το μωρό θα πάει στον παιδίατρο).

Link to comment
Share on other sites

Εσύ όμως προτείνεις να γίνονται ένα ένα ή δύο δύο;

 

Αν η μαμά θέλει να κάνει ένα κάθε φορά έχει δικαίωμα να το πει στη παιδιατρο ή πρέπει να αλλάξει γιατρό; Προσωπικά δε καταλαβαίνω τη βιασύνη να γίνουν όλα μαζί αλλά μήπως κάτι μου διαφεύγει...;

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό και τυπικό είναι να γίνονται δύο-δύο στους 2, 4 και 6 μήνες. Από 12-18 μηνών, υπάρχει άνεση να τα κάνεις μονά.

 

Εγώ κάνω το αντίστροφο (μονά από 2-7 μηνών, διπλά 12 και 15 μηνών, μονο 18 μηνών)! Ο λόγος είναι ότι μειώνεται η δυσαρέσκεια των γονέων για τα ταυτόχρονα τρυπηματα, διατηρώντας τον αριθμό των επισκέψεων ( άρα και το κόστος) στο ελάχιστο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχει τύχει να κάνετε 3 εμβόλια μαζί? Όταν ήταν δύο μηνών έκανε το πόσιμο, της διφθερίτιδα τετάνου κοκκυτη και πνευμονιόκοκκο. Και τώρα 3 μηνών πάλι μου είπε 3 θα κάνουμε το ένα πάλι πόσιμο.

Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...