Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο BCG (αντιφυματικό)


sophimama

Recommended Posts

Αγγελινα, ήσουν στην αίθουσα κατά την διάρκεια του εμβολιασμού; Ήταν κι άλλοι γονείς; Θα ρωτήσω την δασκάλα αύριο, θέλω να είμαι παρούσα τουλάχιστον στο εμβόλιο μιας κ δεν μπορώ να λείψω από την δουλειά κ τις δύο μέρες.

 

Χρύσα, γιατί να κάνειΣ το εμβόλιο στο 4χρονο παιδί σου; Στα βιβλιάρια κ των δύο παιδιών μου είναι προγραμματισμένο από την παιδίατρο για την ηλικία των 6. Ο γιος μου είναι σχεδόν τεσσάρων κ δεν μου έχει αναφέρει η παιδίατρος κάτι διαφορετικό. Μιλάω για το BCG, το Μαντού το έκανε πέρισυ και τις τρεις φορές που μπήκε στο νοσοκομείο οπότε δεν το κάνουμε τώρα...

 

Nαι, ήμουν μέσα. Είμαι στο Σύλλογο και είχαμε συνάντηση με το διευθυντή. Κατεβαίνοντας, είδαμε πως μόλις είχαν έρθει τα εμβόλια κι έτσι μπήκα στην αίθουσα, μαζί με τους άλλους 3 γονείς που είχαν φέρει τα παιδιά τους από άλλα σχολεία. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται γενικά, σε εμάς έτυχε έτσι. Αν πας, έχε στο νου σου πως θα χάσεις πιθανότατα όλο το πρωινό, εμάς είχαν πει πως θα ερχόντουσαν στις 9:30 και ήρθαν μια ώρα αργότερα.

 

Και, όντως, Χρύσα, ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ πριν, γιατί να πας να πληρώσεις να κάνει το παιδάκι σου το εμβόλιο στα 4, τη στιγμή που όλα τα άλλα το κάνουν δωρεάν στα 6;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατάλαβα, είναι δλδ πολύ πιθανό να μην επιτρέπεται η είσοδος σε γονείς. Από την μία το καταλαβαίνω, θα δημιουργηθεί μεγάλη αναστάτωση αν θελήσουν να πάνε όλοι οι γονείς, από την άλλη όμως μου είναι πολύ περίεργο να εμβολιαστεί το παιδί μου κ να μην είμαι εκεί! Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ρωτήσω αύριο όπως σκόπευα να κάνω.

 

Επίσης, η δική μου παιδίατρος είχε πει ότι το εμβόλιο της φυματίωσης δεν γίνεται ιδιωτικά, ούτε καν στο Μάνας κ Παιδιού. Με είχε ρωτήσει αν θα πήγαινε η μικρή σε ιδιωτικό σχολείο ,(δεν ππηγαίνει στα ιδιωτικά η συγκεκριμένη υπηρεσία) και μου είχε πει να περιμένω μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς, σε περίπτωση που δεν περνούσαν (έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τίποτα δεν είναι σίγουρο πια) θα έπρεπε να απευθυνθώ στο ΠΙΚΠΑ κ πουθενά αλλού!

Χρύσα, μηπως να ψαχτεις λίγο;

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nαι, ήμουν μέσα. Είμαι στο Σύλλογο και είχαμε συνάντηση με το διευθυντή. Κατεβαίνοντας, είδαμε πως μόλις είχαν έρθει τα εμβόλια κι έτσι μπήκα στην αίθουσα, μαζί με τους άλλους 3 γονείς που είχαν φέρει τα παιδιά τους από άλλα σχολεία. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται γενικά, σε εμάς έτυχε έτσι. Αν πας, έχε στο νου σου πως θα χάσεις πιθανότατα όλο το πρωινό, εμάς είχαν πει πως θα ερχόντουσαν στις 9:30 και ήρθαν μια ώρα αργότερα.

 

Και, όντως, Χρύσα, ήθελα να το ρωτήσω κι εγώ πριν, γιατί να πας να πληρώσεις να κάνει το παιδάκι σου το εμβόλιο στα 4, τη στιγμή που όλα τα άλλα το κάνουν δωρεάν στα 6;

 

Τί να σας πω, βρε κορίτσια;

Πήγα στο ΙΚΑ να μου γράψει η παιδίατρος τα εμβόλια που πρέπει να κάνει το παιδί σε ηλικία 4χρν (όσα ήταν σημειωμένα στο βιβλιάριο και μέσα σε αυτά δεν ήταν αυτό της φυματίωσης). Όμως η παιδίατρος μόνη της μου ανέφερε ότι εδώ και 5-6 χρόνια δεν γίνονται τα εμβόλια της φυματίωσης στα σχολεία λόγω έλλειψης προσωπικού και έτσι αναλαμβάνουν οι παιδίατροι στα ιδιωτικά τους ιατρεία να τα παραγγέλνουν και να τα κάνουν στα παιδιά. Μου είπε ότι δεν γράφεται το εμβόλιο στο ΕΟΠΠΥ, ότι πρέπει να γίνει σε ηλικία 4χρν και μάλιστα σχολίασε ότι δεν αναφέρει τίποτα το υπούργειο Υγείας με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών για το εμβόλιο φυματίωσης.

Και όταν την ρώτησα πόσο κοστίζει, μου απάντησε ότι δεν το χρεώνει ούτε την προμήθειά του ούτε το κούριερ αλλά χρεώνει 2 επισκέψεις (μία για το μαντού και μία για το εμβόλιο)!!!

Και γι΄αυτο αναρωτιέμαι και το συζητώ στο φόρουμ... Τί τελικά συμβαίνει;;; Έχει πέσει κρίση και στους γιατρούς και προσπαθούν να βρουν τρόπους να αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε στα ιδιωτικά τους ιατρεία;;;:(

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα στο παρον...εξακολουθει το εμβολιο της φυματιωσης να γινεται στα σχολεια??και αν ναι, να υποθεσω οτι συναινουν πρωτα οι γονεις γραπτως και δεν γινεται ενα ωραιο πρωι χωρις προηγουμενη ειδοποιηση, ε??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γίνεται στην πρώτη δημοτικού αλλά κατόπιν ενημέρωσης των γονέων και μονο με φόρμα συγκατάθεσης. Στο δικό μας σχολείο δέχτηκαν να εμβολιαστούν λιγότερα από τα μισά παιδιά της τάξης. Πριν το κάνουν γίνεται το μαντού αλλά για να σου κάνουν το μαντού πρέπει να έχεις δώσει συγκατάθεση και για το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται στην πρώτη δημοτικού αλλά κατόπιν ενημέρωσης των γονέων και μονο με φόρμα συγκατάθεσης. Στο δικό μας σχολείο δέχτηκαν να εμβολιαστούν λιγότερα από τα μισά παιδιά της τάξης. Πριν το κάνουν γίνεται το μαντού αλλά για να σου κάνουν το μαντού πρέπει να έχεις δώσει συγκατάθεση και για το εμβόλιο.

 

 

ευχαριστω!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι επάνω που αναρωτιόμουν γιατί φέτος δεν έγινε το αντιφυματικό στα σχολεία, διάβασα αυτή την είδηση:http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/106960/to-ypourgeio-ygeias-kovei-ton-emvoliasmo-ton-mikron-mathiton

 

Ειδικά φέτος, με τα κέντρα φιλοξενίας μεταναστών να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια σε κάθε νομό της Ελλάδας, το Υπουργείο Υγείας έκρινε, για πρώτη φορά μετά από 70 χρόνια εφαρμογής του προγράμματος, πως η πρόληψη κατά της φυματίωσης δεν είναι τόσο απαραίτητη στα παιδιά μας, ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. :evil:

 

Εμένα, που είμαι κακόπιστος άνθρωπος, κάτι μου λέει πως τα εμβόλια έχουν ήδη γίνει και θα γίνονται στο εξής δωρεάν αλλού...

 

Εμείς λεφτά έχουμε, ας το πληρώσουμε μαζί με την επίσκεψη. :rolleyes:

 

Ενημερωθείτε από τους παιδιάτρους σας σχετικά. Εγώ θα ρωτήσω σήμερα το απόγευμα που έχω ραντεβού και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Κι επάνω που αναρωτιόμουν γιατί φέτος δεν έγινε το αντιφυματικό στα σχολεία, διάβασα αυτή την είδηση:http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/106960/to-ypourgeio-ygeias-kovei-ton-emvoliasmo-ton-mikron-mathiton

 

Ειδικά φέτος, με τα κέντρα φιλοξενίας μεταναστών να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια σε κάθε νομό της Ελλάδας, το Υπουργείο Υγείας έκρινε, για πρώτη φορά μετά από 70 χρόνια εφαρμογής του προγράμματος, πως η πρόληψη κατά της φυματίωσης δεν είναι τόσο απαραίτητη στα παιδιά μας, ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. :evil:

 

Εμένα, που είμαι κακόπιστος άνθρωπος, κάτι μου λέει πως τα εμβόλια έχουν ήδη γίνει και θα γίνονται στο εξής δωρεάν αλλού...

 

Εμείς λεφτά έχουμε, ας το πληρώσουμε μαζί με την επίσκεψη. :rolleyes:

 

Ενημερωθείτε από τους παιδιάτρους σας σχετικά. Εγώ θα ρωτήσω σήμερα το απόγευμα που έχω ραντεβού και θα σας πω.

 

το συγκεκριμενο εμβολιο,δεν το συνιστουν τα τελευταια χρονια,ουτε οι παιδιατροι σαν εμβολιο παρωχυμενο με πολλες παρενεργειες και το κυριοτερο,χωρις να προσφερει προστασια...επισης ειναι πολλοι οι γονεις που δεν συναινουν να το κανουν τα παιδια τους...οποτε φανταζομαι,οτι οποιος θελει να το κανει,θα του πει ο παιδιατρος του που και ποτε...

το οτι δεν θα γινεται στα σχολεια,δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν θα καλυπτεται απο τα ταμεια ξαφνικα...τωρα για την επισκεψη στον παιδιατρο σου...αν τελικα στο κανει ιδιωτης και δεν σε παραπεμψει σε δημοσιο φορεα,δυστυχως θα τον πληρωσεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ οτι διαβασα θα παρεχεται δωρεαν στα παιδια προσφυγων μεταναστων κ δεν θυμαμαι σε ποιες αλλες ομαδες. Ο παιδιατρος μου πριν πολλα χρονια μου ειχε πει να μην το κανω στα παιδια κ δεν το εκανα. Θελω ομως να εχω την δυνατοτητα αν θελω να το κανω στα παιδια μου δωρεαν. Δεν καταλαβαινω λοιπον αυτον τον διαχωρισμο.

Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμενο εμβολιο,δεν το συνιστουν τα τελευταια χρονια,ουτε οι παιδιατροι σαν εμβολιο παρωχυμενο με πολλες παρενεργειες και το κυριοτερο,χωρις να προσφερει προστασια...επισης ειναι πολλοι οι γονεις που δεν συναινουν να το κανουν τα παιδια τους...οποτε φανταζομαι,οτι οποιος θελει να το κανει,θα του πει ο παιδιατρος του που και ποτε...

το οτι δεν θα γινεται στα σχολεια,δεν σημαινει αυτοματα οτι δεν θα καλυπτεται απο τα ταμεια ξαφνικα...τωρα για την επισκεψη στον παιδιατρο σου...αν τελικα στο κανει ιδιωτης και δεν σε παραπεμψει σε δημοσιο φορεα,δυστυχως θα τον πληρωσεις...

 

Μίλησα ήδη με την δική μας παιδίατρο, που εργάζεται και σε δημόσιο νοσοκομείο. Μου είπε πως, και να θέλουμε, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε. Υπάρχουν εμβόλια μόνο στα νοσοκομεία, που προορίζονται για τα νεογέννητα που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου, δηλαδή από οικογένειες τσιγγάνων και προσφύγων. Τα εμβόλια αυτά δεν τα διαθέτει το κράτος σε ιδιώτες παιδίατρους. Θα περιμένουμε να δούμε τι θα μας πουν από το νέο σχολικό έτος, μου είπε.

 

Όσο για τη χρησιμότητα του εμβολίου, έχει ήδη συζητηθεί το θέμα. Καθένας έχει την άποψή του. Στο μεγάλο μου γιο, είχε εμβολιαστεί όλο το τμήμα + κάποια παιδιά από άλλες τάξεις/σχολεία. Μην ξεχνάμε ότι γινόταν στα σχολεία τα τελευταία 70 χρόνια, το έχουμε κάνει όλοι εμείς και οι γονείς μας. Η φυματίωση μέχρι πολύ πρόσφατα ήταν μια ασθένεια ξεχασμένη για την Ελλάδα.

 

Προσωπικά, το θεωρώ απαράδεκτο να θέλω να το κάνω στο παιδί μου και να μη μπορώ ούτε ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα για ποιο εμβόλιο μιλάς; Στο δικό μας σχολείο δεν γινόταν ποτέ κανένα εμβόλιο. Ούτε καν το μαντού (που δεν είναι εμβόλιο).

 

edit: το εμβόλιο της φυματίωσης πράγματι θεωρείται παρωχημένο και αναποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το θεωρώ απαράδεκτο να θέλω να το κάνω στο παιδί μου και να μη μπορώ ούτε ιδιωτικά.

 

 

σε αυτο συμφωνω μαζι σου...ψαχτο ομως λιγο γιατι ξερω ατομα που το εκαναν στα παιδια τους ιδιωτικα,αρα καποιοι ιδιωτες εχουν προσβαση...και ηταν οντως το εμβολιο και οχι το δοκιματικο μαντου...στο αναφερω γιατι και εγω αυτο ηξερα,οτι αυτο γινεται μονον απο δημοσιους φορεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα για ποιο εμβόλιο μιλάς; Στο δικό μας σχολείο δεν γινόταν ποτέ κανένα εμβόλιο. Ούτε καν το μαντού (που δεν είναι εμβόλιο).

 

edit: το εμβόλιο της φυματίωσης πράγματι θεωρείται παρωχημένο και αναποτελεσματικό.

 

Για το BCG μιλάω...στην πόλη μου γινόταν μέχρι και πέρυσι κάθε χρόνο σε όλα τα παιδιά της Α' δημοτικού.

 

σε αυτο συμφωνω μαζι σου...ψαχτο ομως λιγο γιατι ξερω ατομα που το εκαναν στα παιδια τους ιδιωτικα,αρα καποιοι ιδιωτες εχουν προσβαση...και ηταν οντως το εμβολιο και οχι το δοκιματικο μαντου...στο αναφερω γιατι και εγω αυτο ηξερα,οτι αυτο γινεται μονον απο δημοσιους φορεις...

 

Δε μπορώ να φανταστώ ποιον άλλον να ρωτήσω, τουλάχιστον στην πόλη μου, δεδομένου ότι η παιδίατρος δουλεύει και σε νοσοκομείο και έχει ιδιωτικό ιατρείο...το μαντού μας το είχε κάνει. Μπορεί στα μεγάλα αστικά κέντρα να υπάρχει και άλλη πρακτική, στην πόλη μου νομίζω πως όχι, όλα τα παιδιά που ξέρω στο σχολείο το κάνανε (ή περιμένανε να το κάνουνε). Θέλω να το κάνω, αλλά εντάξει, δε θα ξενιτευτώ κιόλας. Πιστεύω πως θα δοθεί μια λύση από του χρόνου και για τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Φαντάζομαι επειδή σταμάτησαν το εμβόλιο.

 

Το υποθετει δλδ?Κοιτα εγω σα μαμα ειμαι λιγο καμμενη από εμβολιο.Ωστοσο στα παιδια μου εχω κανει εμβολια.Εγω θα σου προτινα γενικα να εισαι λιγο υποψιασμενη με τα εμβολια.Ναι κανουμε εμβολια...αλλα με φειδω.Δεν τρεχουμε να κανουμε ότι εμβολιο κυκλοφορει γιατι μη φανταστείς ότι και τα εμβολια είναι αθωα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε πως έχει σταματήσει να γίνεται στα σχολεία και οι ιδιώτες παιδίατροι δεν έχουν πρόσβαση σε αυτό.

 

Φέτος το mantoux γινεται στα δημοςια νηπιαγωγεία, για όποιον γονέα το επιθυμεί και μπορει να ειναι παρών αν ο ίδιος επιθυμεί.

Link to comment
Share on other sites

[Το 75% των παιδιών μολύνεται από άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος (γονείς, παππούς, γιαγιά, θείοι, θείες κλπ) και το υπόλοιπο 25% μολύνεται ευκαιριακά από φιλικά πρόσωπα, επισκέπτες, στα μέσα μαζίκής μεταφοράς κλπ./QUOTE]

 

Βηχει η γρια λενε στην επαρχια.Ναι,guess what,βηχει γιατι εχει φυματιωση.

Δεν ειναι αθωος ο συνεχης βηχας.

 

Και οσο για τα μεσα μαζικης μεταφορας,οπως καταλαβαινετε εκει δεν σπανιζουν φορεις απο τριτες χωρες.

 

Σωζει το εμβολιο BCG; Δυστυχως οχι,δεν εχει υψηλη αποτελεσματικοτητα γι αυτο και δεν συνισταται ο μαζικος εμβολιασμος.

 

Ειναι σαφες οτι στο μελλον θα υπαρξει εξαρση,εκτος εαν γινει πολυ καλη δουλεια στον εμβολιασμο των προσφυγων.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαφες οτι στο μελλον θα υπαρξει εξαρση,εκτος εαν γινει πολυ καλη δουλεια στον εμβολιασμο των προσφυγων.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει δουλειά με εμβολιασμό προσφύγων; Δεν ξέρουν ούτε πόσοι είναι ούτε που είναι. Να περιμένουμε τα χειρότερα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος το mantoux γινεται στα δημοςια νηπιαγωγεία, για όποιον γονέα το επιθυμεί και μπορει να ειναι παρών αν ο ίδιος επιθυμεί.

 

Δεν είχαμε καμία τέτοια ενημέρωση, παρότι το σχολείο μας συστεγάζεται με νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...