Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

E-SHOP!ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ????


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!!ηθελα τη βοηθεια σας,εχω ενα κοριτσακι 9 μηνων και μεθαυριο ξαναπαω στη δουλεια.σκεφτομουνα να δημιουργησω ενα ηλεκτρονικο καταστημα πωλησης οικολογικων βρεφικων προιοντων.αυτη η ιδεα προεκυψε για διαφορους λογους αρχικα γιατι τωρα με τη μικρη θα ηθελα να δουλευω απο το σπιτι,δευτερον η δουλεια μου οπως εχει μεχρι τωρα δε με γεμιζει δουλευω σε φαρμακαποθηκη δλδ παιρνω παραγγελιες απο φαρμακεια συν το γεγονος οτι παντα ψαχνω το καλυτερο για το παιδι μου οπως φανταζομαι ολες οι μανουλες!!!το χει επιχειρησει κανεις?????θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας!!!τι λετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα μπορούσες για ένα διάστημα να το κάνεις ταυτόχρονα με τη δουλειά σου και αν πιάσει τότε αφήνεις τη δουλειά σου ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πάντως, τα ηλεκτρονικά καταστήματα πρέπει επίσης να κάνουν έναρξη στην εφορία και να εκδίδουν αποδείξεις, να πληρώνουν ΦΠΑ κ.λπ.

Επίσης για να αντέξεις πρέπει να έχεις χαμηλές τιμές.

Αν όλα αυτά σε συμφέρουν, καλή αρχή!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της γνώμης να το ξεκινήσεις παράλληλα με τη δουλειά σου για να έχεις τουλάχιστον ένα μισθό σίγουρο γιατί πάντα υπάρχει και ο κίνδυνος να μπεις μέσα. Θα πρέπει να δεις αν μπορείς να φτιάξεις εσύ το site και αν όχι πόσο θα σου κοστίσει. Επίσης θα πρέπει να το διαφημίσεις. Δυστυχώς δεν ξέρω περισσότερα για το πρακτικό και πιο ουσιώδες μέρος της δουλειάς αυτής.

 

Όσον αφορά το τυπικό μέρος θα πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία, να εκδίδεις αποδείξεις, να ενημερώνεις βιβλίο εσόδων-εξόδων, να κάνεις δηλώσεις ΦΠΑ (5 φορές το χρόνο μέσω internet) και να αποδίδεις το ΦΠΑ, να κάνεις δήλωση πελατών-προμηθευτών (μια φορά το χρόνο) και να υποβάλεις Ε3 μαζί με το Ε1 στη φορολογική δήλωση.

 

Τα ελάχιστα πάγια έξοδα που θα έχεις κάθε μήνα είναι ο λογιστής (περίπου 50-100 ευρώ το μήνα, αναλόγως ποιον θα έχεις) και κυρίως η ασφάλειά σου (υπολόγισε περίπου 250 ευρώ το μήνα – αν κάποια κοπέλα πληρώνει ΟΑΕΕ ή πρώην ΤΕΒΕ μπορεί να σου πει το ακριβές ποσό το οποίο αν δεν κάνω λάθος εξαρτάται από τα χρόνια που έχεις γραμμένος και αυξάνεται κάθε χρόνο).

 

Μέχρι πριν λίγους μήνες αν είχες ασφάλεια από τη δουλειά σου πχ ΙΚΑ και είσαι νέα ασφαλισμένη (πρώτη ασφάλιση από το 1993 και μετά) έπαιρνες απαλλαγή και δεν πλήρωνες τίποτα στο ΤΕΒΕ. Αλήθεια γνωρίζει κάποιος αν ισχύσει ακόμη αυτό γιατί είχαν πει ότι θα το καταργήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Απότι ξέρω το ΤΕΒΕ είναι περίπου 250 ευρώ το δίμηνο στην πρώτη κλίμακα. Αυτά είναι τα πάγια έξοδα κάθε μήνα, αλλά χρειάζεται και αρχική επένδυση για την καταχώρηση της ιστοσελίδας, το hosting, την κατασκευή της ιστοσελίδας και πιθανότατα τη δημιουργία ενός stock προϊόντων που θα εμπορεύεσαι. Αυτά μπορώ να σκεφτω τωρα, ίσως υπάρχουν κι άλλα. Πάντως καλή επιτυχία αν τελικά απόφασίσεις να προχωρήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ' όσο ξέρω ισχύει ακόμα η απαλλαγή... το ελπίζω δηλαδή αλλιώς θα πνίξω τον λογιστή μου :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας!!!αρχιζω να το σκεφτομαι πολυ σοβαρα....στην αρχη μαλλον θα το κανω παραλληλα οπως πολυ σωστα ειπατε!!απλα πρεπει να ψαξω τα διαδικαστηκα της εφοριας αλλα και τους προμηθευτες.....αν εχω ικα εχω απαλαγη για καποιους μηνες στο τεβε αν καταλαβα καλα......

Link to comment
Share on other sites

...αν εχω ικα εχω απαλαγη για καποιους μηνες στο τεβε αν καταλαβα καλα......

Όσο έχεις ΙΚΑ δεν πληρώνεις ΤΕΒΕ (αρκεί να έχεις πρώτη ασφάλιση μετά το 1993), τουλάχιστον προς το παρόν. Αν βγάλουν καινούριο νόμο πιθανόν να το αλλάξουν. Πιστεύω αν το αλλάξουν ότι θα το μάθουμε οι ενδιαφερόμενοι γιατί θα μας στείλουν φιρμάνι!

 

Προσωπική μου άποψη, μην κάνεις πολύ μεγάλα ανοίγματα για την αρχή (πχ δημιουργία site) και αν κάνεις να είναι με χρήματα που περισσεύουν και όχι με δάνεια.

 

Καλή επιτυχία και καλές δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...