Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ Α ΤΑΞΗΣ- ΠΟΥ, ΠΟΣΟΙ, ΠΟΙΟΙ;


Recommended Posts

Περίμενα πως και πως να πάει το παιδί δημοτικό. Φέτος όλο κι όλο μας καλέσανε ως τώρα σε ένα πάρτυ (δεν έγινε άλλο). Σε έναν ωραίο παιδότοπο, η μητέρα επέμενε να καθήσουμε και οι μαμάδες, περάσαμε τέλεια. Πλησιάζουν και τα δικά μας γενέθλια. Είμαι όμως λίγο επιφυλακτική.

Πρώτο πρόβλημα

Σπίτι μου δε γίνεται. Δε χωράμε με τίποτα.

Στην αυλή επίσης που θα μπορούσα, παρατηρώ οτι τα τελευταία χρόνια βρέχει πολύ συχνά εκείνη την εποχή.

Δεύτερο πρόβλημα

Σε παιδότοπο χρεώνουν 8 μεγάλους/ 8 μικρούς στην καλύτερη. Αν υπολογίσω και τις μαμάδες, πρέπει να πάρω δάνειο!

Τρίτο πρόβλημα

Διαβάζω εδώ και καιρό που λέτε οτι είναι αποδεκτό να μην καλεστούν όλα τα παιδάκια. Το βρίσκω κάπως άδικο. Η πρώτη τάξη έχει πολλή συναισθηματική φόρτιση και σημασία για να αφήσεις παιδάκια εκτός λίστας. Θα ένιωθα άσχημα αν συνέβαινε στο δικό μου να μην καλεστεί και μετά να ακούει τι καλά περάσανε κλπ. Το θεωρώ πληγή για μια ψυχούλα και δεν θέλω να τα αναγκάσω να διαχειριστούν τίποτα σε τέτοια τρυφερή ηλικία. Οπότε ΟΛΑ....είναι 26!

Σκέφτηκα να συνεννοηθώ με την κυρία μας και να κάνω κάτι στο σχολείο. Τι λέτε; Να πάω τούρτα και κεράσματα, να τους βγάλω φωτογραφίες, και να χαρεί με όλη την τάξη του. Είναι το πιο οικονομικό. Aλλιώς φοβάμαι οτι όπως πολλοί γονείς φέτος, δε θα κάνουμε τίποτα:(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω μια άποψη? μόνο παιδάκια από την τάξη θα είναι? άλλοι καλεσμένοι? θείοι, θείες, παιδάκια γειτονιας ξαδέλφια? μια χαρά δεν θα ήταν να επιλέξει το παιδί τους συμμαθητές που κάνει παρέα ας πούμε ? κι εμάς εγιναν περυσι πάρτυ που δεν μας καλεσαν. οκ δε λεω να καλέσεις τα 25 και να αφήσεις το 26ο αλλά και όλη την τάξη?

Link to comment
Share on other sites

To πάρτυ για τους συγγενείς γίνεται άλλη μέρα. Εκεί είναι παππουδογιαγιάδες, νονοί, γειτονάκια άλλων ηλικιών, θείοι κλπ δε μπορώ να κάνω ένα για όλους αυτούς (μεγάλο σόι) μαζί με τα παιδάκια.

Αλλά αυτό με το να διαλέξω μου φαίνεται πολύ "χοντρό" και είναι και οτι δεν έχει γίνει, δλδ να είχα μια επιλογή κάποιου που δε με κάλεσε να μην τον καλέσω.

Δε θέλω να πληγωθεί κανένα παιδάκι, είναι τόσο μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θα κανεις αλλη μερα παρτυ για τους συγγενεις , και αφου θελεις να συμμετεχει ολη η ταξη (και εγω ετσι συναισθηματικα το βλεπω), η καλυτερη (και πιο οικονομικη) λυση ειναι να κανεις το παρτυ στην ταξη του.

Εγω το ειχα κανει για την κορη μου, οπως και αλλοι γονεις.Ειχα συνενοηθει με τη δασκαλα, η οποια το δεχτηκε ευχαριστως, πηγα τουρτα , χυμους, πιατακια κλπ ,εδωσα την φωτογραφικη μηχανη στη δασκαλα και εβγαλε φωτογραφιες και γενικα περασαν πολυ καλα (την τελευταια ωρα του ωραριου).Μπορεις να το οργανωσεις πολυ καλα , σε συνενοηση παντα με την κυρια τους και να ευχαριστηθουν ολοι.

Μπορει να μη διασκεδασουν οπως σε ενα παρτυ στο σπιτι η σε παιδοτοπο, αλλα για τα παιδια θα ειναι κατι διαφορετικο στο χωρο του σχολειου και την ωρα που κανονικα θα εκαναν καποιο μαθημα, και θα τους αρεσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, και σε μας, ενω πριν 4 χρονια ημασταν καλεσμενοι σε 5-6 παρτυ συμμαθητων, φετος μεχρι στιγμης μονο εμεις εχουμε κανει.Η κριση βλεπεις.....

Η κορη μου φετος πηγαινει τεταρτη και γιορτασαμε τα γενεθλια της με τους συμμαθητες της σε σινεμα και μετα για πιτσα, οπου κοψαμε και την τουρτα.

Τα παιδια ευχαριστηθηκαν πολυ και το συζητουσαν την αλλη μερα στην ταξη τους.

Οσο για μενα, γλυτωσα την προετοιμασια και την φασαρια στο σπιτι και οικονομικα ηταν περιπου το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά αυτό με το να διαλέξω μου φαίνεται πολύ "χοντρό" και είναι και οτι δεν έχει γίνει, δλδ να είχα μια επιλογή κάποιου που δε με κάλεσε να μην τον καλέσω.

 

Το ότι δεν το γνωρίζεις ότι έγινε, δε σημαίνει ότι δεν έγινε πάντως. Μην είσαι και απόλυτα σίγουρη δηλαδή.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα το συζητήσω από βδομάδα κιόλας. Είναι η καλύτερη λύση. :D

 

Μην απογοητευτείς αν η δασκάλα σου πει ότι δεν επιτρέπεται να πραγματοποιήσεις αυτό που σκέφτεσαι. Γιατί, από όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το γνωρίζεις ότι έγινε, δε σημαίνει ότι δεν έγινε πάντως. Μην είσαι και απόλυτα σίγουρη δηλαδή.

 

Είμαι απόλυτα σίγουρη. Είμαστε πολύ δεμένοι οι γονείς, συναντιόμαστε και οι ίδιοι για καφέδες όλο το τμήμα. Δεν υπάρχει περίπτωση να έγινε πάρτυ και να μη μαθευτεί καθόλου. Τώρα αν κάποιος κάλεσε από τα 26 παιδιά τα 2, αλλάζει. Δεν μιλάμε για πάρτυ τάξης εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευτείς αν η δασκάλα σου πει ότι δεν επιτρέπεται να πραγματοποιήσεις αυτό που σκέφτεσαι. Γιατί, από όσο γνωρίζω, δεν επιτρέπεται.

 

Μας έχει πει ήδη ότι είναι πολύ ανοιχτή σε κάτι τέτοιο και όποιος θέλει απλά να ενημερώσει. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα είπε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μακάρι να επιτρέπεται και στο δικό μας σχολείο το πάρτι στην τάξη αν και χλωμό το κόβω.Ο γιος μου έχει γενέθλια τον Απρίλιο και έχω προβληματιστεί.Το σπίτι μας είναι μικρό και δεν χωράει πολύ κόσμο και από την άλλη , το κλασικό πάρτι στα Goody's της πλατείας ή σε παιδότοπο θα μας πέσει βαρύ οικονομικά.Και ο μικρός θέλει να καλέσει και όλη την τάξη του(25 παιδάκια).Μαζί με παιδιά φίλων/συγγενών , ξεφεύγουμε πολύ.Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.Εάν μας επέτρεπε το σχολείο να κόψουμε τούρτα πχ την τελευταία ώρα , θα ήταν μια λύση.Και άλλη μέρα πάρτι στο σπίτι για φίλους/συγγενείς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω πάρτυ δεν εννοώ να σταματήσει η ροή της ημέρας. Μια τούρτα να κόψεις, ένα τραγουδάκι να πουν, να κεραστούν, άντε και 2 χοροί δεν είναι πάνω από 20 λεπτά όλο μαζί. Πέρσυ το κάναμε στο νήπιο. Οι φωτό είναι λίγο θέμα, αν δεν αφήνουν όλοι να βγουν τα παιδιά τους δλδ, αλλά φέτος υπογράψαμε και δεχτήκανε όλοι όπως ενημερώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο να μην καλεστούν όλα τα παιδάκια γιατί όπως είπε και η μαμάκα πιο κάτω η πρώτη δημοτικού είναι πολύ ιδιαίτερη! Είναι η αρχή ανάπτυξης της κοινωνικότητας και των φιλίων τους.Να θυμάσαι πως όλοι οι καλοί χωράνε.Η ιδέα του πάρτι στην τάξη ειναι πολύ καλή και πάρα πολύ φθηνή λύση! Σου εύχομαι καλή επιτυχία! Περιμένουμε να μας πεις πως πήγε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πέρασε ούτε λεπτό από το μυαλό μου να διαχωρίσω τα παιδάκια, δε μπορώ να το κάνω και ούτε θέλω. Όπως και στο παιδί μου δε θα ήθελα να το κάνουν στην πρώτη του επαφή με το δημοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ και καιρό που λέτε οτι είναι αποδεκτό να μην καλεστούν όλα τα παιδάκια. Το βρίσκω κάπως άδικο. Η πρώτη τάξη έχει πολλή συναισθηματική φόρτιση και σημασία για να αφήσεις παιδάκια εκτός λίστας. Θα ένιωθα άσχημα αν συνέβαινε στο δικό μου να μην καλεστεί και μετά να ακούει τι καλά περάσανε κλπ. Το θεωρώ πληγή για μια ψυχούλα και δεν θέλω να τα αναγκάσω να διαχειριστούν τίποτα σε τέτοια τρυφερή ηλικία. Οπότε ΟΛΑ....είναι 26!

 

 

Πάντως, από τόσα παιδάκια, ένα πάρτυ ως τώρα που έχουμε Μάρτιο, σημαίνει οτι οι γονείς τα κόψανε τα πολλά- πολλά.

 

Ναι αλλά ξέρεις, να έχεις στο μυαλό σου ότι μπορεί τελικά να πληγωθεί το παιδί σου. Όταν εκείνο θα καλεί όλη την τάξη και αργότερα δεν θα κάνουν το ίδιο όλα τα υπολοιπα παιδάκια.

Είτε για οικονομικούς λόγους, είτε από άποψη.

 

Οπότε εγώ θα σου πρότεινα. Είτε να κάνεις κάτι στο χώρο του σχολείου (αλλά δεν ξερω αν επιτρέπεται), είτε να μην δώσεις τόση μεγάλη σημασία στο να καλεστούν και τα 26 παιδιά...

 

Επίσης ακούω να μιλάτε για συναισθηματικό δέσιμο των παιδιών της πρώτης τάξης κτλ. Είναι δυνατόν να δεθεί το ίδιο συναισθηματικά και με τους 25 συμμαθητές; Μέσα στους 25 θα υπάρχουν παιδιά με τα οποία δεν κάνει παρέα, τα οποία μπορεί να του φέρονται άσχημα ή να μην τα συμπαθεί κτλ. για ποιο λόγο να υποχρεώσουμε ένα παιδάκι να τους δεχτεί ή όλους ή κανέναν και να μην επιλέξει κάποια; Δεν πρέπει τα παιδιά να παίρνουν ένα μάθημα ζωής ότι επιλέγουμε τους φίλους μας και ότι δεν πρέπει να προσπαθούμε να αρέσουμε σε όλους;

 

Δεν ξέρω, έτσι το βλέπω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, δε διαφωνώ με τίποτα από όσα λες. Διαφωνώ μόνο στην εφαρμογή τους στην Α δημοτικού. Νομίζω οτι το νόημα της τάξης αυτής, πρέπει να είναι το να μάθουν να υπάρχουν στο σύνολο, να μοιράζονται, να λειτουργούν. Δε θέλω απ την πρώτη τάξη να του δώσω τη γραμμή "διάλεξε και ξεχώρισε". Και καμία τέτοια γραμμή δε θα του δώσω. Θα το κάνει μόνος του όταν θέλει εκείνος. Και ήδη κάποια παιδιά τα συμπαθεί. Δε μου έχει πει να αντιπαθεί κανέναν. Γιατί να το καλλιεργήσω εγώ πχ με ένα "διάλεξε με ποιους κάνεις πιο πολλή παρέα?"

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη, δε διαφωνώ με τίποτα από όσα λες. Διαφωνώ μόνο στην εφαρμογή τους στην Α δημοτικού. Νομίζω οτι το νόημα της τάξης αυτής, πρέπει να είναι το να μάθουν να υπάρχουν στο σύνολο, να μοιράζονται, να λειτουργούν. Δε θέλω απ την πρώτη τάξη να του δώσω τη γραμμή "διάλεξε και ξεχώρισε". Και καμία τέτοια γραμμή δε θα του δώσω. Θα το κάνει μόνος του όταν θέλει εκείνος. Και ήδη κάποια παιδιά τα συμπαθεί. Δε μου έχει πει να αντιπαθεί κανέναν. Γιατί να το καλλιεργήσω εγώ πχ με ένα "διάλεξε με ποιους κάνεις πιο πολλή παρέα?"

 

Απλώς μπαίνουν και πρακτικά προβλήματα στη μέση. Το οικονομικό, το θέμα χώρου, το ότι θα αναγκαστείς να κάνεις 2 πάρτυ (ένα για την τάξη και ένα για τους υπόλοιπους κτλ). Αν λοιπόν έλεγες ότι για τους παραπάνω λόγους θα πρέπει να καλέσουμε Χ άτομα και όχι παραπάνω (οπότε για πες μου ποιυς σκέφτεσαι να καλέσουμε από το σχολείο;) και να ανακάτευες σε 1 πάρτυ ξαδέρφια, συγγενείς και λίγους φίλους από το σχολείο, αυτό το θεωρείς άσχημο;

 

Επειδή βλέπω ότι δεν το σκέφτεσαι έτσι, η καλύτερη λύση για εσένα πιστεύω θα ήταν να γίνει κάτι στο σχολείο (μπορείς να μοιράσεις κεράσματα και κανένα μικροδωράκι + τούρτα και φωτογραφίες) και να κάνεις και το πάρτυ με τους υπόλοιπους (συγγενείς, παιδιά εκτός σχολείου κτλ). Έτσι δεν θα σου κοστίσει πολύ και θα μείνει ευχαριστημένο και το παιδάκι σου και οι συμμαθητές του.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω απ την πρώτη τάξη να του δώσω τη γραμμή "διάλεξε και ξεχώρισε".

 

Αυτό ναι θα ακουγόταν άσχημο.

 

Θα του υποδείκνυα απλώς τα πρακτικά προβλήματα. Καλό θα ήταν να τους καλέσουμε όλους, αλλά περιοριζόμαστε λόγω χώρου, χρημάτων κτλ Δηλ. 25 παιδιά + 1 γονιός = 50 άτομα αμέσως αμέσως. Βάλε και συγγενείς, τυχόν φίλους εκτός σχολείου, νονούς κτλ, ε δεν γίνεται να συμμετέχουν στα γενέθλια του παιδιού 100 άτομα. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι θα ακουγόταν άσχημο.

 

Θα του υποδείκνυα απλώς τα πρακτικά προβλήματα. Καλό θα ήταν να τους καλέσουμε όλους, αλλά περιοριζόμαστε λόγω χώρου, χρημάτων κτλ Δηλ. 25 παιδιά + 1 γονιός = 50 άτομα αμέσως αμέσως. Βάλε και συγγενείς, τυχόν φίλους εκτός σχολείου, νονούς κτλ, ε δεν γίνεται να συμμετέχουν στα γενέθλια του παιδιού 100 άτομα. Έτσι δεν είναι;

 

Koίτα βασικά ποτέ δε μπλέκω το πάρτυ των παιδιών του σχολείου με τους νονούς, παππουδογιαγιάδες κλπ γιατί είμαστε μεγάλο σόι. Αλλά το θέμα είναι οτι και 15 παιδάκια + 1 γονιός δε χωράμε... Οπότε θα έπρεπε να διαλέξει 5-6 παιδάκια και αυτό δε θα το ήθελα με τίποτα.

 

Η κυρία μας δέχτηκε να γίνει στο σχολείο οπότε, κανένα πρόβλημα. Θα κάνουν κι άλλες μαμάδες πριν από μας το ίδιο. Χαλεποί καιροί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...