Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΤΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Σκεφτόμαστε να κάνουμε το πάρτυ γενεθλίων του παιδιού μας (Α' Δημ.) σε μεγάλο παιδότοπο σε τιμή προσφορά, η οποία περιλαμβάνει τα πάντα (πλην της τούρτας). Η προσφορά περιλαμβάνει τα 60 άτομα (μικροί-μεγάλοι). Το πρόβλημα είναι πως ενώ οι συμμαθητές του είναι 20, σε όλα σχεδόν τα πάρτυ καταφτάνουν και τα αδέλφια του καθενός με αποτέλεσμα τα παιδιά να φτάνουν τα 35!!! Αν υπολογίσεις και τους γονείς που κι αυτοί καταφτάνουν σε δυάδες είναι περίπου 40 άτομα και μαζί με ξαδέλφια και παππουδογιαγιάδες, νονούς κλπ. φτάσαμε περίπου τα 100 άτομα!!!

Θέλω να καλέσω όλους τους συμμαθητές και εννοείται και όλα τα ξαδέλφια. Το πρόβλημα είναι πώς να πω στους γονείς των παιδιών ότι η πρόσκληση αφορά στο συμμαθητή του παιδιού μου και σε έναν συνοδό και όχι σε όλη την οικογένεια του συμμαθητή (μαμά, μπαμπάς και 2 αδέλφια) γιατί έτσι τα 2 άτομα που υπολογίζω ανά παιδί γίνονται τουλάχιστον 4!

Εγώ έχω ένα παιδί, αλλά βρε κορίτσια δεν είναι αυτονόητο πως τα πάρτυ απευθύνονται στους συμμαθητές; Γιατί πρέπει εγώ να πληρώσω για όλη την οικογένεια του κάθε συμμαθητή;

Δεν είμαι μίζερη, αλλά στους δύσκολους οικονομικά καιρούς που ζούμε, δεν πρέπει να επικρατεί η λογική και η σύνεση σε κάθε προσκεκλημένο παιδί και γονιό; Πήγαμε πρόσφατα σε πάρτυ συμμαθητή του. Σχεδόν όλοι οι γονείς είχαν φέρει και το αδελφάκι του κάθε παιδιού και μάλιστα μία μαμά είχε φέρει και τα 4 παιδιά της!!!:o:o

Δηλαδή κάπως σα χωριατιά μου κάνει αυτό, βρήκαμε πάρτυ, πάμε να φάμε και να πιούμε όλη η οικογένεια! Και άντε σε άλλους καιρούς δεν θα με πείραζε αυτό, αλλά τώρα ο καθένας μας έχει συγκεκριμένο budget και δεν μπορεί να διθέσει πέραν αυτού! Δηλαδή να υπολογίζεις γύρω στα 500 ευρώ και στο τέλος να πρέπει να πληρώσεις 1000! γιατί κάποιοι γονείς θεωρούν αυτονόητο ότι θα πάρουν και τα άλλα αδέλφια μαζί και κάποιοι και τους συζύγους! Και δεν εννοώ αυτούς τους γονείς, με τους οποίους μπορεί να γνωρίζεσαι καλύτερα, να κάνεις και παρέα και να τους θέλεις, αλλά εννοώ όλους τους άλλους, που μπορεί να μην έχεις δει και ποτέ στη ζωή σου!!!

Πείτε μου λοιπόν σας παρακαλώ, πώς να το χειριστώ; Θέλω να έρθουν και τα 20 παιδιά με το συνοδό τους (20 παιδιά +20 γονείς) και όχι και άλλα μέλη της ίδιας οικογένειας! Δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο! Σας έχει τύχει ποτέ; Πώς το χειριστήκατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 198
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή ακριβώς το κάνεις σε παιδότοπο και όχι στο σπίτι που κάπως είναι πιο χαλαρά ας πούμε τα πράγματα, μπορείς να πεις χωρίς παρεξήγηση τι ζητάς από τους άλλους. Η αδερφή μου είχε παρόμοιο πρόβλημα και το χειρίστηκε ακριβώς με αυτό τον τρόπο. Το αποτέλεσμα ήταν να μην έρθουν κάποιοι, προφανώς να μην τους άρεσε η ιδέα αλλά εσενα αυτό δεν σε απασχολεί, δικά σου τα οικονομικά και εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το αυτονόητο είναι ότι καλείς το παιδί μαζί με την οικογένειά του και πάντα όταν κάνω πάρτυ υπολογίζω όλη την οικογένεια του καλεσμένου. Ούτε και μου έχει τύχει μέχρι στιγμής να μου έρθει πρόσκληση με τέτοιους περιορισμούς.

Δεν πάω για να φάω και να πιω στο πάρτυ (έλεος), αλλά όταν μιλάμε για παιδάκια 6 χρονών προφανώς η πρόσκληση απευθύνεται σε όλη την οικογένεια.

Αν ο άλλος δηλαδή έχει 2 παιδάκια κοντινής ηλικίας, πρέπει να βρει νταντά για το δεύτερο; ή να του πει θα πάω με τον αδερφό σου στο πάρτυ αλλά εσύ δεν μπορείς να έρθεις μαζί μας;

Επειδή ακριβώς οι καιροί είναι δύσκολοι, για ποιον λόγο να καλέσεις όλη την τάξη στα γενέθλια + όλο το σόι; Πρέπει να γίνει κάποια επιλογή.

 

Οπότε είτε καλείς όλη την τάξη με την υποσημείωση ότι η πρόσκληση είναι για 1 παιδί + 1 συνοδό (εγώ δεν θα το έκανα), είτε καλείς τα παιδάκια με τα οποία κάνει πιο άμεσα παρέα και υπολογίζεις και τυχόν αδερφάκια (σε αυτή την περίπτωση ζητάς να σε ενημερώσουν λίγες μέρες νωρίτερα για το αν θα έρθουν και για τον αριθμό των ατόμων).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς το κάνεις σε παιδότοπο και όχι στο σπίτι που κάπως είναι πιο χαλαρά ας πούμε τα πράγματα, μπορείς να πεις χωρίς παρεξήγηση τι ζητάς από τους άλλους. Η αδερφή μου είχε παρόμοιο πρόβλημα και το χειρίστηκε ακριβώς με αυτό τον τρόπο. Το αποτέλεσμα ήταν να μην έρθουν κάποιοι, προφανώς να μην τους άρεσε η ιδέα αλλά εσενα αυτό δεν σε απασχολεί, δικά σου τα οικονομικά και εσύ αποφασίζεις.

 

Έχεις δίκιο, αλλά πώς ακριβώς να το πω; Θα δώσω στο παιδί μου προσκλήσεις να δώσει στα παιδάκια. Δηλαδή να γράψω στις προσκλήσεις πως η πρόσκληση αφορά στο συμμαθητή και σε 1 συνοδό του; Πώς το γράφεις αυτό; Δεν τους ξέρω τους περισσότερους γονείς! Ούτε να τους πάρω τηλέφωνο έναν-έναν μπορώ (δεν ξέρω τα τηλέφωνά τους) και φυσικά ντρέπομαι και να το πω. Εσένα η αδελφή σου πώς ακριβώς το είπε/έγραψε;

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε αναλογο θεμα παλιοτερα με παραπονο βασικα λογω τετοιων προσκλησεων. Οτι δεν επιτρεπονται τα αδερφακια στα παρτυ κλπ.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα αλλα λογικο ειναι και ο αλλος που θα του πεις 1+1 να σκεφθει οτι πρεπει να χωριστει η οικογενεια, να παει δλδ μονο ο πατερας με το παιδι στο παρτυ η να αναγκαστει να κουβαληθει εκει με ολη την οικογενεια λογω αυτοκινητου και μετα να γυρισει με τα υπολοιπα παιδια σπιτι να τα απασχολησει. Οποτε λογικο ειναι να εχετε απωλειες. Η επειδη ο συμμαθητης του παιδιου σου επιμενει να παει τελικα να αγνοησουν την επισημανση και να ρθουν ολοι μαζι (σαμπως θα τους διωξεις?). Ειδικα τωρα που εχουν κοπει οι πολλες προσκλησεις παιζει πολυ αυτο το ενδεχομενο.

 

Ασε που οταν καλουν το ενα παιδι συνηθως λυσσανε να πανε στο παρτυ και τα αδερφακια του. Πως να το χειριστουν οι γονεις αυτο? Τον μπελα τους βρισκουνε.

 

Οποτε η καλυτερη λυση κατ εμε επισης ειναι επιλογη συγκεκριμενων ατομων και ολης της οικογενειας οπως ειπαν και οι προλαλησασες. Αλλιως γραφεις πανω στην προσκληση " η προσκληση αφορα ένα παιδί (η τον ταδε αν προτιμας) με ενα συνοδο" και ο Θεος βοηθος!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα αγένεια μου φαίνεται να γράψεις ότι η πρόσκληση ισχύει για ένα παιδάκι + 1 συνοδό.

Δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια πρόσκληση και θα μου φαινότανε κάπως... προσωπικά εγώ παίρνω πάντα τηλέφωνο και ρωτάω αν είναι εντάξει να πάει και το μικρό και προσφέρομαι να πληρώσω την είσοδο.

Γιατί δεν γίνεται, στην περίπτωσή μας, να πάει μόνο ο μεγάλος, η μικρή θα χαλάσει τον κόσμο.

 

Εγώ που έκανα το πάρτυ στον κήπο μας (καλοκαίρι) υπολόγισα όλα τα αδερφάκια και όλους τους γονείς, ήρθανε σχεδόν όλοι αλλά μας βγήκε ο κούκος αηδόνι!

Τι να κάνουμε όμως, περάσαμε όμορφα και δεν ήρθα σε δύσκολη θέση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Για τα αδεφάκια, ναι, δεν είναι αυτονόητο. Εμένα αν δεν μου πουν να φέρω το μικρό δεν τον πάω. Και όταν έκανα πάρτυ στο γιο μου, όπου ήθελα να φέρουν και το αδερφάκι, το καλούσα ρητά. Όμως για τους γονείς νομίζω ότι η πρόσκληση περιλαμβάνει και τους δύο, αν μπορούν να έρθουν. Ειδικά στα πάρτυ της α' δημοτικού, είναι μία καλή ευκαιρία να γνωριστούν και οι γονείς. Πάντως στην πρόσκληση δεν θα έγραφα τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σχολιαστείς, όποιος δεν καταλαβαίνει..... δεν θα καταλάβει αν το δει εγγράφως. Ασε που μπορεί να ακούσει και τίποτα το παιδί στο σχολείο και να χαλαστεί.....:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα αγένεια μου φαίνεται να γράψεις ότι η πρόσκληση ισχύει για ένα παιδάκι + 1 συνοδό.

Δεν έχω πάρει ποτέ τέτοια πρόσκληση και θα μου φαινότανε κάπως... προσωπικά εγώ παίρνω πάντα τηλέφωνο και ρωτάω αν είναι εντάξει να πάει και το μικρό και προσφέρομαι να πληρώσω την είσοδο.

Γιατί δεν γίνεται, στην περίπτωσή μας, να πάει μόνο ο μεγάλος, η μικρή θα χαλάσει τον κόσμο.

 

Εγώ που έκανα το πάρτυ στον κήπο μας (καλοκαίρι) υπολόγισα όλα τα αδερφάκια και όλους τους γονείς, ήρθανε σχεδόν όλοι αλλά μας βγήκε ο κούκος αηδόνι!

Τι να κάνουμε όμως, περάσαμε όμορφα και δεν ήρθα σε δύσκολη θέση.

 

Κι εμένα μου φαίνεται κάπως να γράψω κάτι τέτοιο στην πρόσκληση, δεν το τολμώ, αλλά δεν μπορώ να καλέσω τους μισούς συμμαθητές για να έρθει και η οικογένεια τους μαζί. Αυτό είναι χειρότερο, γιατί οι μισοί συμμαθητές που δεν θα λάβουν πρόσκληση, για σκεφτείτε πώς θα νοιώσουν τα παιδάκια αυτά; Έπειτα ο γιος μου θέλει όλους τους συμμαθητές του γιατί με όλους παίζει και προσωπικά δεν θα καλούσα μόνο τα μισά παιδιά της τάξης. Αν καλείς το τμήμα του, τότε για μένα είναι αυτονόητο πως καλείς όλα τα παιδάκια του τμήματος, γιατί τα παιδιά χαίρονται με τις γιορτές (παιχνίδι, νοιώθουν πως είναι ευπρόσδεκτα και τους αγαπούν γι' αυτό τους καλούν κλπ.). Αν μπορούσα να πληρώσω για 100 άτομα θα το έκανα, στους καιρούς που ζούμε που οι γιορτές λιγόστεψαν, δε σημαίνει πως θα του δώσουμε να καταλάβει όταν μας δοθεί η ευκαιρία! Γιατί μπορεί μία μαμά να βολεύεται να πάρει και το άλλο παιδί, ίσως και το μπαμπά, αλλά αν αυτό το κάνουν όλοι, για σκεφτείτε, το 40 γίνεται 80! ΤΟ σωστό είναι να σκεφτούμε αυτόν που πληρώνει και όχι να βολευτούμε εμείς!

Επίσης, αν μ' έπαιρνε τηλ μια μαμά να μου πει πως θα πληρώσει εκείνη για το άλλο της παιδί, δεν θα το δεχόμουν, θα ένοιωθα άσχημα!

Δηλαδή, με συγχωρείτε, αν τα παιδιά ενός τμήματος πήγαιναν σε μια εκδήλωση όλο το τμήμα, όπως συμβαίνει, και πλήρωναν γι' αυτό, τότε θα πήγαινε μαζί και όλη η οικογένεια; Δεν το νομίζω!

Το δικό μου πρόβλημα και αυτό ακριβώς ρωτώ είναι πώς να πω/γράψω πως η πρόσκληση αφορά στο συγκεκριμένο συμμαθητή και στο συνοδό του, χωρίς να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα και αυτό ακριβώς ρωτώ είναι πώς να πω/γράψω πως η πρόσκληση αφορά στο συγκεκριμένο συμμαθητή και στο συνοδό του, χωρίς να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις.

Γραψε πως λόγω περιορισμένου χώρου η πρόσκληση αφορά 1 παιδι και 1 συνοδο. Προσωπικά την βρίσκω λογική δικαιολογια, ότι και καλά ο παιδότοπος δεν μπορεί να φιλοξενήσει πολλά άτομα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το κανεις τις παρεξηγησεις και τα σχολια δεν θα τα γλυτωσεις δυστυχως! Και το παιδι που δεν θα ρθει λογω του περιορισμου θα στενοχωρεθει που θα χασει το παρτυ.

 

Βασικα στο παραδειγμα που αναφερεις με την εκδηλωση, αυτες κατα κανονα γινονται σε ωρα μαθηματος - σε μας τουλαχιστον - και δεν ερχεται φυσικα το ανδρογυνο λογω δουλειας αλλα εχουν φερει μαμαδες και τα αλλα παιδια αν δεν ειχαν που να τα αφησουν. Αν γινει τετοια εκδηλωση απογευμα σιγουρα θα φερουν και τα αλλα παιδια.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο μπαμπάς δουλεύει τότε χρειάζεται baby-sitter για τα άλλα παιδιά ή δεν θα έρθει καθόλου το παιδάκι που κάλεσες.

Είναι δύσκολη η θέση σου το καταλαβαίνω ειδικά που έχεις να πληρώσεις και τον παιδότοπο, αλλά είναι και λεπτές οι ισορροπίες σε τέτοια θέματα.

 

Εμένα προσωπικά οι δύο γονείς μου φαίνονται υπερβολή (αν δεν τους γνωριζεις προσωπικά) και όχι τα αδερφάκια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις κάνω αυτές τις χωριατιές, αν είχα 4 παιδιά θα τα έπαιρνα και τα 4 μαζι...

Λες να το κάνω για να φάω τοστ και να πιω πορτοκαλάδα; Μπορεί, ξέρω γω...

Μα τι είναι αυτά που λέτε; κάλεσε λιγότερα άτομα!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα το αυτονόητο είναι ότι καλείς το παιδί μαζί με την οικογένειά του και πάντα όταν κάνω πάρτυ υπολογίζω όλη την οικογένεια του καλεσμένου. Ούτε και μου έχει τύχει μέχρι στιγμής να μου έρθει πρόσκληση με τέτοιους περιορισμούς.

Δεν πάω για να φάω και να πιω στο πάρτυ (έλεος), αλλά όταν μιλάμε για παιδάκια 6 χρονών προφανώς η πρόσκληση απευθύνεται σε όλη την οικογένεια.

Αν ο άλλος δηλαδή έχει 2 παιδάκια κοντινής ηλικίας, πρέπει να βρει νταντά για το δεύτερο; ή να του πει θα πάω με τον αδερφό σου στο πάρτυ αλλά εσύ δεν μπορείς να έρθεις μαζί μας;

Επειδή ακριβώς οι καιροί είναι δύσκολοι, για ποιον λόγο να καλέσεις όλη την τάξη στα γενέθλια + όλο το σόι; Πρέπει να γίνει κάποια επιλογή.

 

Οπότε είτε καλείς όλη την τάξη με την υποσημείωση ότι η πρόσκληση είναι για 1 παιδί + 1 συνοδό (εγώ δεν θα το έκανα), είτε καλείς τα παιδάκια με τα οποία κάνει πιο άμεσα παρέα και υπολογίζεις και τυχόν αδερφάκια (σε αυτή την περίπτωση ζητάς να σε ενημερώσουν λίγες μέρες νωρίτερα για το αν θα έρθουν και για τον αριθμό των ατόμων).

 

Ακριβως! Και μην ξεχναμε, οτι η ηλικια στην οποια αναφερεσαι, εχει και το θεμα της ζηλιας! Τι θα πεις στο αδελφακι του οταν ετοιμαζεται το προσκεκλημενο παιδι να παει σε παρτυ?

Που να το αφησεις?

Εξ'αλλου, συνηθως οι γονεις πανε μαζι τα παιδια τους,οπου πανε, αλλιως δεν τα πανε καθολου!

Επειτα, μην ανησυχεις και τοσο!

Αυτα που σου λεμε, ισχυουν μονο για αδελφακια κοντινης ηλικιας.

Πολλα παιδια ειναι μοναχοπαιδια, ενω αλλα εχουν πολυ μεγαλυτερα, ή πολυ μικροτερα παιδια, που ουτως ή αλλως δεν κανουν κεφι ενα παρτυ για "μωρα". Τα πολυ μικρουλια, συνηθως δεν χρεωνονται.

 

Οσων αφορα τους συνοδους, εκει, ναι. Οι προσκεκλημενοι πρεπει απο μονοι τους να σκεφτουν οτι επιβαρυνουν εαν πανε και οι δυο. Ομως, δεν ακουγεται σωστο να καλεσεις εναν μονο. Πρεπει να το καταλαβουν οι ιδιοι.

Επισις, θεωρω σωστο, απο πλευρας προσκεκλημενων, να ρωτησουν πρωτα εαν μπορουν να φερουν το αδελφακι, και να μην το φερουν ξαφνικα και βγεις απο τον προυπολογισμο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης γιατι να καλεσεις παππουδογιαγιαδες στον παιδοτοπο? Δεν ειναι και η πιο ευχαριστη εμπειρια για μενα, ποσο μαλλον για ηλικιωμενους ανθρωπους. Απο τη δικη μου εμπειρια στον παιδοτοπο καλεις μονο οσους εχουν παιδια. Τι να κανουν οι παππουδες εκει? Αν θες κανεις μια γιορτουλα σπιτι μονο η οικογενεια και ξαδερφια, χωρις πολλα εξοδα να το ευχαριστηθουν κι αυτοι και να μην υπερβεις την προσφορα. Και καλεσε ολη την ταξη στον παιδοτοπο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω υπερβολή να πάω το αδερφάκι σε ένα άγνωστο πάρτυ, αν δεν μου το πούνε, όμως δεν μπορείς να το αποκλείσεις. Δυστυχώς στην α' δημοτικού υπάρχει αυτή η ... μαζικότητα. Από την τρίτη και μετά, λέει, αραιώνουν, οπότε .... υπομονή.

 

Αν πάρεις την προσφορά και κάνεις μία ειδική συμφωνία για τα παραπάνω? Νομίζω οι παιδότοποι ξέρουν από τέτοια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο, αλλά πώς ακριβώς να το πω; Θα δώσω στο παιδί μου προσκλήσεις να δώσει στα παιδάκια. Δηλαδή να γράψω στις προσκλήσεις πως η πρόσκληση αφορά στο συμμαθητή και σε 1 συνοδό του; Πώς το γράφεις αυτό; Δεν τους ξέρω τους περισσότερους γονείς! Ούτε να τους πάρω τηλέφωνο έναν-έναν μπορώ (δεν ξέρω τα τηλέφωνά τους) και φυσικά ντρέπομαι και να το πω.

 

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις μόνη σου ότι δεν μπορείς να γράψεις κάτι τέτοιο. Σε τέτοιες ηλικίες η πρόσκληση περιλαμβάνει όλη την οικογένεια. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο. Τι θα τα κάνει δηλαδή η άλλη μάνα τα άλλα παιδιά? Εμάς όταν μας καλούν έτσι παίρνω τηλέφωνο για να ενημερώσω ότι θα έχω την μικρή (προσφέρομαι κι εγώ να πληρώσω). Και σε σπίτι που μας είχαν καλέσει μία φορά πάλι είχα πάρει και την μικρή μαζί μου. Δνε γίνεται αλλιώς.

 

......

Εγώ που έκανα το πάρτυ στον κήπο μας (καλοκαίρι) υπολόγισα όλα τα αδερφάκια και όλους τους γονείς, ήρθανε σχεδόν όλοι αλλά μας βγήκε ο κούκος αηδόνι!

Τι να κάνουμε όμως, περάσαμε όμορφα και δεν ήρθα σε δύσκολη θέση.

 

Κι εγώ που κάνω πάρτυ στο σπίτι το ίδιο κάνω. Το γράφω μάλιστα και στις προσκλήσεις ότι είναι όλοι ευπρόσδεκτοι, προκειμένου να μην αισθανθούν άσχημα οι καλεσμένοι.

 

Για τα αδεφάκια, ναι, δεν είναι αυτονόητο. Εμένα αν δεν μου πουν να φέρω το μικρό δεν τον πάω. Και όταν έκανα πάρτυ στο γιο μου, όπου ήθελα να φέρουν και το αδερφάκι, το καλούσα ρητά. Όμως για τους γονείς νομίζω ότι η πρόσκληση περιλαμβάνει και τους δύο, αν μπορούν να έρθουν. Ειδικά στα πάρτυ της α' δημοτικού, είναι μία καλή ευκαιρία να γνωριστούν και οι γονείς. Πάντως στην πρόσκληση δεν θα έγραφα τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σχολιαστείς, όποιος δεν καταλαβαίνει..... δεν θα καταλάβει αν το δει εγγράφως. Ασε που μπορεί να ακούσει και τίποτα το παιδί στο σχολείο και να χαλαστεί.....:rolleyes::rolleyes:

 

Νομίζω ότι ισχύει το αντίθετο. Δεν είναι δυνατόν να είναι καλεσμένοι και οι δύο γονείς, αλλά όχι όλα τα παιδιά. Τι θα γίνουν τα παιδιά?

 

Να πω βέβαια την αλήθεια, κι εμένα με ξενίζει στον παιδότοπο η παρουσία των μπαμπάδων. Το να είναι οι μαμάδες και τα παιδάκια είναι αυτονόητο. Οι μπαμπάδες τι κανουν? Ο δικός μου δεν έρχεται ούτε για αστείο. Μας πηγαίνει, έρχεται και μας πέρνει, αλλά δεν παρίσταται.

 

Αυτό που ρώταγες για την πρόσκληση, πώς θα σου φαινόταν να έγραφες στις προσκλήσεις:

"Γιωργάκη (λέμε τώρα) είσαι καλεσμένος στο πάρτυ μας που θα γίνει..... Θα χαρούμε πολύ που θα γνωρίσουμε και τη μαμά σου."

Φαίνεται πολύ χοντρό?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω την δικη μου εμπειρια που κανουμε παρτυ σχεδον καθε χρονο σε παιδιτοπο.

Λοιπον το να καλεσεις ολη την ταξη σειναι βλακεια γιατι το εχω κανει με τον παδικο και προσεξε με ποτε πλην ελαχιστων περιπτωσεων(οι κολητοι της) δεν καλεσαν πουθενα την κορη μου!!

Το ιδιο και με το σοι.Στην αρχη (τις 2 πρωτες χρονιες)καλουσα ολα τα παιδακια απο το σοι και εκει μια απο τα ιδια!!!εκτως απο αυτους που εχουμε στενοτατη σχεση ολοι οι αλλοι ουτε που ξερω ποτε εχουν γενεθλια τα παιδια τους!!!

Και ερχομαι να ρωτησω!εγω παντα ξεφραγκιαζομουν και ποτε δεν καναν ολοι αυτοι ουτε ενα "σουαρε" οπως το λεω εγω:P ουτε στο σπιτι τους?μια τουρτιτσα δεν εσβησαν ουτε μια φορα?κανενας?

Ετσι κι εγω απο περσι καλω τους συγγενεις -κουμπαρους που εχουμε στενη σχεση μονο και τους συμαθητες που κανει καλη παρεα.Και ετσι υπολογιζω ολη την οικογενεια και ειναι ολοι χαρουμενοι...και εγω εντως προυπολογισμου χωρις να εχω καλεσει τον καθε ασχετο.

Οσο για παπουδογιαγιαδες θα τους καλεσεις αλλα οχι και τους συγγενεις που δεν εχουν παιδια.(γνωμη μου παντα)

Και οσο για την προσκληση αν τελικα καλεσεις επιλεκτικα θα την παραδωσεις εσυ η ιδια στους γονεις..ετσι κι αλλιως συναντιεστε για να παρετε τα παιδια σας!!Ρωτα το παιδι σου και σιγουρα θα εχει αποψη για το ποιους θα καλεσει.

και θα το δεις και στην πορεια ολοι ετσι καλουν..οι περισσοτεροι τουλαχιστον

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα αδεφάκια, ναι, δεν είναι αυτονόητο. Εμένα αν δεν μου πουν να φέρω το μικρό δεν τον πάω. Και όταν έκανα πάρτυ στο γιο μου, όπου ήθελα να φέρουν και το αδερφάκι, το καλούσα ρητά. Όμως για τους γονείς νομίζω ότι η πρόσκληση περιλαμβάνει και τους δύο, αν μπορούν να έρθουν. Ειδικά στα πάρτυ της α' δημοτικού, είναι μία καλή ευκαιρία να γνωριστούν και οι γονείς. Πάντως στην πρόσκληση δεν θα έγραφα τίποτα. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να σχολιαστείς, όποιος δεν καταλαβαίνει..... δεν θα καταλάβει αν το δει εγγράφως. Ασε που μπορεί να ακούσει και τίποτα το παιδί στο σχολείο και να χαλαστεί.....:rolleyes::rolleyes:

 

Maya, συμφωνώ απολύτως! Κι εγώ έτσι ακριβώς σκέφτομαι! Εγώ έχω βεβαίως ένα παιδί, αλλά και δύο να είχα δεν θα τα πήγαιναι σε όλα τα πάρτυ αν δεν καλούσαν ρητά και τα δύο παιδιά μαζί.

Θυμάμαι πριν από 30 χρόνια όταν εγώ ήμουν στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, αλλά και μεγαλύτερη, τότε που τα πάρτυ γενεθλίων τα κάναμε όλα τα παιδιά στα σπίτι μας, θυμάμαι ακόμη τη μητέρα μου που όταν καλούσαν τον αδελφό μου οι συμμαθητές του, ποτέ δεν μ' έπαιρνε μαζί, αλλά και στα πάρτυ της δικής μου τάξης ποτέ δεν έπαιρνα τον αδελφό μου, εκτός αν συνδεόμασταν φιλικά οι δύο οικογένειες και κάναμε παρέα εκτός σχολείου, οπότε πηγαίναμε όλοι μαζί! Είναι θέμα αρχής έλεγε η μητέρα μου! Αν δεν μας καλούν όλους, δεν μπορούμε να πάμε όλοι!

Τί γίνεται όμως σήμερα; Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ! Δεν έχω κλείσει ακόμη με τον παιδότοπο! Αν το κάνω τελικά στο Allou με βραχιολάκια, μήπως θα είναι πιο εύκολο να ορίσω αριθμό παιδιών και να το αναγράψω στην πρόσκληση; Δεν ξέρω, σκέφτομαι το καλύτερο δυνατό! Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις μόνη σου ότι δεν μπορείς να γράψεις κάτι τέτοιο. Σε τέτοιες ηλικίες η πρόσκληση περιλαμβάνει όλη την οικογένεια. Νομίζω ότι είναι αυτονόητο. Τι θα τα κάνει δηλαδή η άλλη μάνα τα άλλα παιδιά? Εμάς όταν μας καλούν έτσι παίρνω τηλέφωνο για να ενημερώσω ότι θα έχω την μικρή (προσφέρομαι κι εγώ να πληρώσω). Και σε σπίτι που μας είχαν καλέσει μία φορά πάλι είχα πάρει και την μικρή μαζί μου. Δνε γίνεται αλλιώς.

 

 

 

Κι εγώ που κάνω πάρτυ στο σπίτι το ίδιο κάνω. Το γράφω μάλιστα και στις προσκλήσεις ότι είναι όλοι ευπρόσδεκτοι, προκειμένου να μην αισθανθούν άσχημα οι καλεσμένοι.

 

 

 

Νομίζω ότι ισχύει το αντίθετο. Δεν είναι δυνατόν να είναι καλεσμένοι και οι δύο γονείς, αλλά όχι όλα τα παιδιά. Τι θα γίνουν τα παιδιά?

 

Να πω βέβαια την αλήθεια, κι εμένα με ξενίζει στον παιδότοπο η παρουσία των μπαμπάδων. Το να είναι οι μαμάδες και τα παιδάκια είναι αυτονόητο. Οι μπαμπάδες τι κανουν? Ο δικός μου δεν έρχεται ούτε για αστείο. Μας πηγαίνει, έρχεται και μας πέρνει, αλλά δεν παρίσταται.

 

Αυτό που ρώταγες για την πρόσκληση, πώς θα σου φαινόταν να έγραφες στις προσκλήσεις:

"Γιωργάκη (λέμε τώρα) είσαι καλεσμένος στο πάρτυ μας που θα γίνει..... Θα χαρούμε πολύ που θα γνωρίσουμε και τη μαμά σου."

Φαίνεται πολύ χοντρό?

 

Δεν καταλαβαινω γιατι σε ξενιζει η παρουσια των μπαμπαδων σε παιδικα παρτυ!

Δηλ, οταν θεωρουμε αυτονοητο να βοηθανε με τα παιδια (μπανιο, διαβασμα, κλπ), αλλα και δουλειες σπιτιου, μαγειρεμα, κλπ, ειναι καλα?

Οταν προκειται για καφεδακι και εξοδο, εκει τους εχουμε στην απ'εξω?

Εγω, οπως ειπα πιο πανω, θεωρω οτι 1 και μονο γονιος φτανει για να συνοδευσει, ανεξαρτητου φιλου. Σιγουρα, οπως ειπε και μια αλλη κοπελα, ειναι καλυτερα να πανε και οι δυο, για να γνωριστουνε οι γονεις και μεταξυ τους, ομως, καθαρα σκεπτομενη την οικονομικη επιβαρυνση και μονο, το αποφευγω. Αντιθετα, οταν ειναι σε σπιτι, και αφου συννενοειθω πρωτα, προτιμω να παμε μαζι.

Οσων αφορα τον τροπο που προτεινεις να γραφτει η προσκληση, το βρισκω ακομψο. Εξ'αλλου, τι θα σκεφτει το παιδακι που η μανουλα του λογο υποχρεωσεων δεν μπορει να παει?Εκει αναγκαστικα παει ο πατερας. Καποιες εργαζονται, ή εχουν μωρακια στο σπιτι, ή οτιδηποτε αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ισχύει το αντίθετο. Δεν είναι δυνατόν να είναι καλεσμένοι και οι δύο γονείς, αλλά όχι όλα τα παιδιά. Τι θα γίνουν τα παιδιά?

 

Να πω βέβαια την αλήθεια, κι εμένα με ξενίζει στον παιδότοπο η παρουσία των μπαμπάδων. Το να είναι οι μαμάδες και τα παιδάκια είναι αυτονόητο. Οι μπαμπάδες τι κανουν? Ο δικός μου δεν έρχεται ούτε για αστείο. Μας πηγαίνει, έρχεται και μας πέρνει, αλλά δεν παρίσταται.

 

 

Καλά, τότε έχετε άλλο στυλ μπαμπά!:wink:

Επειδή όμως δεν είναι αυτός ο κανόνας, νομίζω ότι είναι λίγο 'άκομψο' να καλεί κανείς μόνο τη μαμά. Θα είναι βέβαια παγκόσμια πρωτοτυπία αλλά παρόλ' αυτά δεν θα το έκανα.

 

Αγαπητή ceteyes, οι προσκεκλημένοι σε ένα παιδικό πάρτυ είναι απρόβλεπτοι. Μπορεί να πέσει μία ίωση και να μην έρθει κανένα παιδάκι, μπορεί να έρθουν και όλα και να φέρουν και τα ξαδερφάκια που έτυχε να φιλοξενούν εκείνο το Σαββατοκύριακο. Γι αυτό, προτείνω να κάνεις μία άλλη συμφωνία, ώστε να μην έχεις τέτοιο άγχος

 

Βέβαια σκέφτομαι ότι μπορείς να γράψεις και το εξής:

 

Αγαπητέ Γιαννάκη σε καλώ .......

 

Σε παρακαλώ να μου τηλεφωνήσεις μέχρι την Δευτέρα για να με ενημερώσεις εάν θα έρθεις και ποιος θα σε συνοδέψει, ώστε να μπορώ να οργανώσω καλύτερα τη διασκέδασή μας.

 

 

Με αυτό στέλνεις μήνυμα 'έρχεσαι μόνος και σε συνοδεύει ένας'. Αλλά και πάλι τίποτα δεν αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπητέ Γιαννάκη σε καλώ .......

 

Σε παρακαλώ να μου τηλεφωνήσεις μέχρι την Δευτέρα για να με ενημερώσεις εάν θα έρθεις και ποιος θα σε συνοδέψει, ώστε να μπορώ να οργανώσω καλύτερα τη διασκέδασή μας.

 

 

 

Εγώ, αν έπαιρνα μία τέτοια πρόσκληση δεν χαλιόμουν καθόλου. Μάλιστα, θα τον έστελνα με τη αδερφή μου:lol::lol: και θα κάναμε κάτι οικογενειακό με το μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Τα σκέφτομαι κι έτσι τα σκέφτομαι κι αλλιώς! Όλες οι θέσεις μου φαίνονται λογικές, απλά πρέπει να καταλλήξω σε λύσεις. Προς το παρόν αποκλείω να καλέσω κάποια παιδάκια κι όχι όλα, διότι ο μικρός μου φέτος ξεκίνησε στο σχολείο αυτό, νοιώθει όπως κάθε παιδί σε καινούργιο σχολείο, δεν έχει κάποιους περισσότερο φίλους από άλλους, δηλαδή δεν έχει κάνει ακόμη κολλητούς και πιστεύω πως είναι μια ευκαιρία να γνωρίσω και τις μαμάδες και τα παιδιά να συσφίξουν τις σχέσεις τους. Επομένως, αποκλείω να καλέσω κάποια παιδιά και όχι όλα τα παιδιά. Να σας πω μόνο πως ήδη 1 παιδάκι έκανε πάρτυ, δεν κάλεσε το δικό μου (προφανώς κι εκείνο έκανε επιλογή) και ο μικρός μου ένοιωθε πραγματικά άσχημα, μου είπε πως δεν τον αγαπούν και πως δεν έπρεπε να πάει σ' αυτό το σχολείο! Αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω, να νοιώσει έτσι οποιοδήποτε παιδάκι δεν προσκληθεί! Τα παιδιά συζητούν στα διαλείμματα και ξέρουν ποιος κάνει πάρτυ και ποιος θα παέι! Δυστυχώς, τις προσκλήσεις δεν μπορώ να τις δώσω εγώ στις μαμάδες, γιατί ο μικρός πηγαινοέρχεται με το σχολικό, άρα πρέπει, αφού συνεννοηθώ με τη Γραμματεία, να στείλω εγώ τις προσκλήσεις και να τις δώσει στα παιδάκια ο μικρός!

Επίσης, αποκλείω να γράψω στην πρόσκληση πως το πάρτυ αφορά σε 1 παιδί και σε 1 συνοδό, είναι άκομψο, όπως και το ότι είναι μόνο για τις μαμάδες, διότι κάποιες οικογένειες έχουν μόνο μπαμπά ή σε κάποιες περιπτώσεις η μαμά έχει σοβαρούς λόγους να μη μπορεί ή ακόμη και παιδάκια που τα συνοδεύουν οι παππούδες-γιαγιάδες, διότι υπάρχει πρόβλημα με τους γονείς, πιο ήπια μου φαίνεται η ιδέα της Maya ("ενημέρωσέ με αν θα έρθεις και ποιος θα σε συνοδεύει για να οργανώσω καλύτερα το πάρτυ").

Αδέλφια ξαδέφια νονοί με παιδιά δεν μπορώ να μη καλέσω, διότι κι εκείνοι μας καλούν πάντα. Έπειτα παππούδες γιαγιάδες έχουμε 2 και η χαρά τους είναι μεγάλη, δεν είναι και τόσο ηλικιωμένοι και δεν μπορώ να μη τους καλέσω!

Κορίτσια, δεν είναι ότι δεν θέλω να έρθει όλη η οικογένεια του καθενός, αυτό θα ήταν το ιδανικό για να γνωριστούμε όλοι, το θέμα είναι ότι τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία αδυνατώ να επωμιστώ ένα τόσο μεγάλο κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν είναι ότι δεν θέλω να έρθει όλη η οικογένεια του καθενός, αυτό θα ήταν το ιδανικό για να γνωριστούμε όλοι, το θέμα είναι ότι τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία αδυνατώ να επωμιστώ ένα τόσο μεγάλο κόστος!

 

Μην απολογείσαι. Είναι απολύτως κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν είναι ότι δεν θέλω να έρθει όλη η οικογένεια του καθενός, αυτό θα ήταν το ιδανικό για να γνωριστούμε όλοι, το θέμα είναι ότι τη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία αδυνατώ να επωμιστώ ένα τόσο μεγάλο κόστος!

 

Κατανοητο, ακρως κατανοητο!

Τοτε, κοψε λιγο απο την ποιοτητα που θα προσφερεις. Για παραδειγμα, για τους γονεις αρκει ενας καφες και βουτηματα. Δεν χρειαζεται φαγητο, ειδικα εαν το κανεις Κυριακη πρωι, γυρω στις 11:00. Για τα παιδια, απλα πραγματα, τοστακι, κανενα τυροπιτακι, κλπ. Προσπαθησε να τα βρεις με τον ιδιοκτητη, να πας εσυ μερικα ή και ολα τα κερασματα, ωστε να μην τα χρεωθεις με τιμες καφετεριας! Οι τουρτες, (περα απο αυτην που θα εχει το σχεδιο και τα κερακια), μπορουν να ειναι απλες, φτιαγμενες απο εσενα. Τα σφολιατοειδη το ιδιο. Οσο μπορεις πιο απλα. Πιστεψε με. Σε μια εποχη που οι περισσοτεροι αδυνατουν να παρεχουν ακομη και αυτα, κανεις δεν θα παρεξηγησει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...