Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ-ΧΡΟΝΟΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ?


Recommended Posts

Η κορη μου πηγαινει ιδιωτικο σταθμο και μεταφέρεται με σχολικό λεωφορείο.

Παρατήρησα τελευταια οτι με την ζεστη, πρωτον μου ερχεται σαν κοτόπουλο, δεν εχει αιρ κοντίσιον, δευτερον κοιμάται τοσο βαριά μεσα στο σχολικο, απο οτι μου λεει η γιαγια μας, δεν ξυπνάει ευκολα, με ζώσανε τα φίδια κ ρώτησα εμμεσα σήμερα απο το τηλεφωνο την δασκάλα της.

 

Μου ειπε οτι ξεκινάει στις 3 παρα τεταρτο με το σχολικό. Η κορη μου, φτανει στην γιαγια μας, στις 4 η ώρα :shock:

Επεσα απο τα σύννεφα, ειναι μεσα 1 ώρα στο σχολικό. Γνωρίζω οτι δεν το κάνουν επιτηδες, αλίμονο, αλλα ο σταθμός απέχει απο το σπιτι 10' με κινηση, βεβαια εχουν βγαλει το προγραμμα τους και το τηρουν οπως βολευει τα παιδάκια...

 

Σκεφτομαι καιρο να την αλλαξω, απο την μια ξερω οτι εχει δεθει με τα παιδάκια, απο την αλλη , εσεις τι θα κανατε?

Εχετε αναλογη εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπερβολικό το βρίσκω, τόση ώρα. Μίλα όμως και με το παιδί. Πώς αισθάνεται γι αυτό. Αν σου λέει ότι δεν την πειράζει, και ότι προτιμά να πηγαίνει στο σχολείο της, τί να σου πώ. Άσε την εκεί. Μπορείς να κάνεις βέβαια και έναν διακανονισμό με τους υπεύθυνους.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου τόση ώρα μέσα στο σχολικό είναι απαράδεκτη ειδικά εφόσον η απόσταση από το σπίτι σας είναι τόσο μικρή. Ό,τι και να πει το παιδί -δεν ξέρω και την ηλικία του-, σίγουρα δεν του κάνει καθόλου καλό όλη αυτή η ταλαιπωρία, χειμώνα-καλοκαίρι, πόσο μάλλον με τόση ζέστη.

 

Ζήτα από τους υπεύθυνους του σταθμού να διορθώσουν άμεσα το δρομολόγιο ώστε να μην είναι πάνω από 20-30 λεπτά στο σχολικό (και πολλά σου λέω δεδομένης της απόστασης) και αυτό να το θέσεις ώς όρο αδιαπραγμάτευτο έστω και τώρα.

Απ΄ότι καταλαβαίνω εγώ έχουν βγάλει το προγραμμά τους και το τηρούν οπως βολεύει τους ίδιους και όχι τα παιδάκια.

Τί εννοείς δεν το κάνουν επίτηδες; Μια καθυστέρηση στην ώρα άφιξης της τάξης των 15 λεπτών είναι ανεκτή αλλά 75 λεπτά στο σχολικό δεν είναι κατά λάθος σε καμία περίπτωση. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει έστω και λίγο καλύτερη οργάνωση των δρομολογίων ώστε τα 10 λεπτά με κίνηση να μη γίνονται κάτι λιγότερο από μιάμιση ώρα; Ακόμα και στην περίπτωση να πρόκειται για παιδικό σταθμό με λίγα σχολικά που δεν έχει μεγάλη ευελιξία, θα έπρεπε να έχουν ενημερώσει τους γονείς για το θέμα αυτό.

Διαφορετικά, η στάση τους δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τα παιδιά και αυτό για μένα σημαίνει πολλά.

 

Επειδή ακριβώς αυτό που περιγράφεις το άκουσα και από άλλους γονείς, θέσαμε ως όρο για την εγγραφή των κοριτσιών μας σε παιδικό -που βρίσκεται στο Άλιμο ενώ εμείς μένουμε Καλλιθέα- τα δρομολόγια με το σχολικό να μην ξεπερνούν 30-40 λεπτά. Είμαστε αδιαπραγμάτευτοι σ'αυτό και μέχρι στιγμής δεν έχουμε πρόβλημα.

 

Καταλαβανω πολύ καλά το "δέσιμο" του παιδιού με το σταθμό που πηγαίνει και με τα παιδιά της της τάξης του και δεν πιστεύω ότι είναι και το καλύτερο να αλλάξει. Και εγώ δεν άλλαξα σταθμό το γιο μου για τον ίδιο λόγο παρόλο που είχα παράπονα τα οποία όμως αφορούσαν τη δική μου επικοινωνία με τη διοίκηση και όχι το ίδιο το παιδί. Άλλο όμως το να μη θέλουμε να αλλάξουμε σταθμό και άλλο να "καταπίνουμε" ως γονείς τέτοια προβλήματα. Υπάρχει η μέση λύση, η συννενόηση με τους υπεύθυνους του σταθμού. Σε περίπτωση που δε λυθεί το θέμα, αν και δεν πιστεύω ότι θα αδαιφορήσουν αν καταλάβουν ότι αυτό αποτελεί προυπόθεση για να συνεχίσετε εκεί, τότε θα κληθείτε να αποφασίσετε για το τί θα κάνετε.

 

Προς το παρόν -προσωπική άποψη- πάρε θέση μάχης και μην υποχωρήσεις.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνουν γιατί βολεύει τα παιδιά αλλά γιατί βολεύει εκείνους, πανε πρώτα τα παιδιά που μένουν πιο μακριά και μετά πηγαίνουν τα παιδιά που είναι κοντά στο σχολείο ώστε μετά να πάνε να αφήσουν το σχολικό έξω από το σχολειο. Είναι απαράδεκτο να κάνει το παιδί όλη αυτή τη βόλτα από τη στιγμή που η απόσταση από το σπίτι του είναι 10 λεπτά. Και εγω πιστεύω ότι δεν πρέπει να το αφήσεις να συνεχιστη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ετσι ειναι. Και εμας φεύγει στις 4 και φτάνει στις 5. Ο παιδικός απέχει κανενα 15-20'αλλά εμεις γραφτήκαμε στη μέση της χρονιάς και τα δρομολογια ειχαν βγει. Εγώ φτανω 4,30-παρα τέταρτο στο σπίτι οπότε δεν μπορώ να ζητήσω να τον φέρνουν νωρίτερα, δεν υπάρχει κανείς να τον παραλάβει. Υπομονή λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια ότι είναι απαρέδεκτο. Ακόμα και αν δεν υπάρχει κάποιος να την παραλάβει. Μήπως αν ζήταγες χάρη από κάποια γειτόνισα; Για αυτό το 15λεπτο μέχρι να γυρίσεις, δεν νομίζω να σου πει κάποιος όχι. Και για να μαθαίνουν όσοι δεν ξέρουν. Στους κλειστούς χώρους πχ. λεωφορεία όταν νιώθουμε ότι νυστάζουμε σημαίνει ότι υπάρχει έλλειψη οξυγόνου. Εφόσον μιλάμε για σχολικό καλό θα ήταν με κάποιο τρόπο να το αναφέρεις. Δεν επιτρέπεται να μην υπάρχει αρκετό οξυγόνο στα παιδιά. :?

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου πηγαινει ιδιωτικο σταθμο και μεταφέρεται με σχολικό λεωφορείο.

Παρατήρησα τελευταια οτι με την ζεστη, πρωτον μου ερχεται σαν κοτόπουλο, δεν εχει αιρ κοντίσιον, δευτερον κοιμάται τοσο βαριά μεσα στο σχολικο, απο οτι μου λεει η γιαγια μας, δεν ξυπνάει ευκολα, με ζώσανε τα φίδια κ ρώτησα εμμεσα σήμερα απο το τηλεφωνο την δασκάλα της.

 

Μου ειπε οτι ξεκινάει στις 3 παρα τεταρτο με το σχολικό. Η κορη μου, φτανει στην γιαγια μας, στις 4 η ώρα :shock:

Επεσα απο τα σύννεφα, ειναι μεσα 1 ώρα στο σχολικό. Γνωρίζω οτι δεν το κάνουν επιτηδες, αλίμονο, αλλα ο σταθμός απέχει απο το σπιτι 10' με κινηση, βεβαια εχουν βγαλει το προγραμμα τους και το τηρουν οπως βολευει τα παιδάκια...

 

Σκεφτομαι καιρο να την αλλαξω, απο την μια ξερω οτι εχει δεθει με τα παιδάκια, απο την αλλη , εσεις τι θα κανατε?

Εχετε αναλογη εμπειρία??

 

Χριστίνα- το ίδιο ακριβώς αντιμετώπισα και εγώ στην τριτη δημοτικού. Το παδί ήταν μέσα στο σχολικό σχεδόν 3 τέταρτα και φυσικά ερχόταν κουνουπίδι. Την μέρα που τους έστειλα την αίτηση για την εγγραφή της τετάρτης δημοτικού τους έγραψα όπως κανονίσουν το παιδί να γυρνάει το αργότερο μέχρι τις 3 το μεσημέρι (20 λεπτά δηλαδή μεσα στο σχολικό) όπως και στην πρώτη δημοτικού και όχι όπως γινόταν πέρσυ. Ετσι και έκαναν. Ζήτα το λοιπόν και εξήγησέ τους το με όμορφο τρόπο. Κάποιο παιδί θα γυρνάει τελευταίο και αυτό έτυχε να είναι το δικό σου. Απλά να τ' αλλάζουν κάθε χρονιά. Να μην είναι συνέχεια το ίδιο παιδί.

Μην αλλάξεις το παιδί σου απο το σχολείο αφού πλέον έχει κάνει τις παρέες του και έχει συνηθίσει μόνο και μόνο για το σχολικό. Αυτό μπορεί να λυθεί. Εκτός και αν έχεις άλλα πιο σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνουν γιατί βολεύει τα παιδιά αλλά γιατί βολεύει εκείνους, πανε πρώτα τα παιδιά που μένουν πιο μακριά και μετά πηγαίνουν τα παιδιά που είναι κοντά στο σχολείο ώστε μετά να πάνε να αφήσουν το σχολικό έξω από το σχολειο. Είναι απαράδεκτο να κάνει το παιδί όλη αυτή τη βόλτα από τη στιγμή που η απόσταση από το σπίτι του είναι 10 λεπτά. Και εγω πιστεύω ότι δεν πρέπει να το αφήσεις να συνεχιστη αυτό.

 

Εξαρτάται το σχολείο. Στο δικό μας οι οδηγοί παίρνουν τα σχολικά κανονικα στο σπίτι τους, δεν τα γυρνάνε στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες αυτο θα συμβει γιατι βολευει τους γονεις.Ας πουμε οταν δεν υπαρχει κανεις να παρει το παιδι την ωρα επιστροφης του,ή οταν πρεπει να φυγει νωρις για την δουλεια και ζηταει να περασει το πρωι πολυ νωρις.

Καλο ειναι λοιπον να ρωτατε παντα τι ωρα φευγει το δρομολογιο, και να μην ζητατε την ωρα που θελετε να επιστρεψει το παιδι.Να το κανονιζετε αναλογα την ωρα που φευγει το σχολικο απο το σχολειο.Τις περισσοτερες φορες υπαρχουν 2 και 3 διαφορετικα δρομολογια Π.χ ενα γυρω στις 1.00 ενα στις 3 και ενα στις 4 Ρωτηστε τις ωρες και κανονιστε αναλογα :wink:

Σιγουρα το σχολικο δεν ειναι ταξι για εχει μονο ενα η δυο παιδια ομως το να μενει ενα παιδι τοση ωρα μεσα στο σχολικο ειναι πολυ δυσκολο και κουραστικο!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα φέτος και μάλιστα κανένας από τον παιδικό δε μου το είπε το ανακάλυψα κατα τύχη. Όταν ζητήσαμε εξηγήσεις μας είπαν ότι μένουμε πολύ κοντά στο σταθμό και το δρομολόγιο αρχίζει τεσσερεις παρα τέταρτο, δεν υπάρχει άλλο μετά και αρνήθηκαν να κρατάν τα παιδιά εκεί μέχρι τις τέσσερεις για να στέλνω έστω κάποιον να τα παίρνει από εκεί . Και αναγκαστικά ήταν και αυτός ένας΄από τους λόγους που από το Σεπτέμβρη τα έγραψα σε άλλο σχολείο

διδυμάκια 2004!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ζητήσεις να είναι το παιδί σπίτι μέσα σε 20 λεπτά το πολύ. Να γίνει διακανονισμός εξαρχής. Δεν θα σου πουν τίποτα, αν είσαι και λίγο αγριεμένη μ'αυτό το θέμα.

Εμείς φέτος το ζητήσαμε περίπου στον 1 μήνα πάνω, που ανακαλύψαμε ότι τα παιδιά κάνουν μεγάλη διαδρομή. Δεν αφήσαμε όμως πειρθώρια για οποιαδήποτε άλλη λύση. Απλά του ςείπαμε ότι δεν μας πειράζει να αλλάξει λίγο η ώρα αναχώρησης/άφιξης, αρκεί τα παιδιά να είναι τα πρώτα που έρχονται και τα τελευταία που παίρνουν το πρωί πριν το σχολείο. Τελικά τα άλλαξαν δρομολόγιο και όλα καλά.

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα, αντιμετωπιζω και εγω το πρόβλημα με το σχολικό. το παιδί ερχεται το μεσημερι μουσκεμα στον ιδρωτα και ζαβλακομένο. Η παραμονη στο σχολικό ειναι τρία τέταρτα και αυτό που ρωτησα είναι αν υπάρχει κλιματισμός στο σχολικό. μου ειπαν οτι υπαρχει αλλα απαγορευεται απο την νομοθεσια να το ανοιγουν οταν ειναι μικρα τα παιδια. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο? ειναι λογικο να απαγορευεται απο το νομο ο κλιματισμος σε σχολικο λεωφορειο που τις μεσημεριανές ωρες αναπτύσσονται μεγαλες θερμοκρασίες, την ωρα που στα μαιευτήρια που εχουν νεογέννητα ο κλιματισμός λειτουργεί ολο το 24ωρο? αχ αν ξερει κανεις ας με βοηθείσει γιατι στεναχωριεμαι για το παιδακι μου που ψήνεται καθε μερα

h1j394dfv6xtxjej.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...