Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόγραμμα φαγητού 17 μηνών


Recommended Posts

Γεια σας :)

 

Σε λίγο καιρο θα κατεβουμε στην Ελλαδα για να ζήσουμε μονιμα και οπως καταλαβαινετε εχω αγχωθεί για τα παντα που εχουν σχεση με το παιδι!!

 

Μια απορια που εχω ειναι σχετικα με το φαγητο. Τι προγραμμα φαγητου εχουν τα παιδακια γυρω στους 17 μηνες? Φανταζομαι θα υπαρχουν καποιες διαφορες με τη διατροφη εδω στην Αγγλια λογω κλιματος και τροπου ζωης και γι'αυτο θα ηθελα μερικες ιδεες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Σοφία!

Καλώς να μας έρθετε στην Ελλάδα! :D

 

Το πρόγραμμα του Κωστή που τώρα είναι 17 μηνών είναι:

7,30-8,00 Γάλα (καμιά φορά ζητάει και ψωμάκι)

10,30 Φρούτο

14,30 Φαγητό (κρέας ή κοτόπουλο ή ψάρι +λαχανικά, ή όσπρια ή ό,τι άλλο υπάρχει μαγειρεμένο στο σπίτι πλέον)

17,30 Γιαούρτι (καμιά φορά και κανένα βρεγμένο παξιμάδι -ζηλεύει όταν τρώει ο μπαμπάς του)

20,00-20,30 Γάλα

 

Αλήθεια έχει μεγάλη διαφορά από αυτά που τρώτε εκεί ? :roll::roll::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελίζα,

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου :)

 

Λοιπον, εδω απ'οτι εχω καταλαβει τρωνε παραπανω φαγητο τα μωρακια. Και γι'αυτο ρωτησα για τις διατροφικες συνηθειες στην Ελλαδα. Για να ειμαι σιγουρη για το τι γινεται και τι να δινω στη μικρη οταν κατεβουμε. Ισως η διαφορα στην ποσοτητα εχει να κανει με το κλιμα??? Ισως ειναι απλα στις συνηθειες της καθε χωρας? Δεν ξερω. Αν ξερει κανεις ας μας πει.

 

Το προγραμμα της Αννας ειναι το εξης:

8.00 - Γαλα (αν και τωρα τελευταια δεν το πινει :( )

9.00 - Δημητριακα με φρουτο και λιγο γαλα

12.00 - Φαγητο (τωρα πια οτι τρωμε κι εμεις)

16.00 - Βραδυνο στο σπιτι: αυγο ψωμακι και τυρακι και μετα γιαουρτι (σκετο ή με φρουτο). Βραδυνο στον παιδικο (παει 3 φορες την εβδομαδα): κανονικο φαγητο και φρουτο ή καμια φορα γλυκο

19.30 - Γαλα και υπνος

Link to comment
Share on other sites

Σοφία απ'ότι βλέπω τρώτε και εσείς 5 γεύματα.

Η μεγάλη διαφορά είναι ότι τα 2 (αντί το 1) είναι "κανονικό" φαγητό. Δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα περίεργο σ'αυτό :D

Νομίζω ότι με την αλλαγή περιβάλλοντος, καλό θα ήταν να αφήσεις τη μικρούλα σου να σε οδηγήσει ως προς τις ποσότητες που τρώει και όχι να προσπαθήσεις να της αλλάξεις συνήθειες απότομα. :roll::wink:

 

naina :D:D:D:D ευχαριστώ! Με το καλό να έρθει και το δικό σου!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο Ελιζα.

 

Απλα σκεφτομουν να μην την παραταϊζω μεσα στο καλοκαιρι. Αλλα στην τελικη οσο θελει αυτη θα φαει. Παντα ετσι κανουμε ετσι κι αλλοιως. Οσο θελει τρωει.

 

Αχ. Αυτο το αγχος! Οπως φαινεται θα ξαναγραψω συντομα με νεες αποριες :wink:

 

Φιλια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μια χαρα προγραμμα εχει η μικρη και ειναι σχεδον ιδια ηλικια με τον Κωνσταντινουλη μου . Εμεις το παιζουμε στη λοταρια αν θα φαει σημερα ας πουμε . Το μονο στανταρτ ειναι το γαλα πρωι και βραδυ που λατρευει . Κατα αλλα για πρωινο γυρω στις 9.00-10.00 και τι δεν τον εχω δοκιμασει , φρουτα τα φτυνει , φετα με μελι επισης , φετα με μαρμελαδα δεν τρωει και καταληγει να τρωει η γιαουρτακι με λιγο μελι ή σκετο ψωμι που το εχει λατρεια ή λιγο τσουρεκι ή βαφλα σκετες χωρις σοκολατες κτλ κτλ .Μεσημερι τρωει οτι και εμεις και παλι και εκει αμα φηλοτιμηθει να φαει , πλεον τον ταιζουμε την ωρα που τρωμε και εμεις γιατι του αρεσει να του δινεις μια μπουκια να παιζει και να ξαναρχεται για να συνεχισει. Απογευμα δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι θα φαει , συνηθως τρωει ή γιαουρτακια , ή λιγο τσουρεκακι με χυμους φρουτων ή τυροπιτακι. Και το βραδυ γαλατακι που νομιζω οτι ειναι το μονο που τρελαινεται για να φαει γιατι μολις βλεπει το μπιμπερο αρχηζει να χωροπηδαει .

Link to comment
Share on other sites

Κι η δικια μου εχει αρχισει και κανει κολπα με το φαγητο τωρα τελευταια. Ενω της αρεσαν πολυ και το αυγο και το γιαουρτι τωρα δεν τα θελει! Της δινω αυγο και το μυριζει και ξυνιζει το μουτρακι της. Ενω το γιαουρτι το φτυνει!

Κι εγω αγχωνωμαι βεβαια οτι δεν παιρνει αρκετο ασβεστιο και πρωτεινες. Κατα τ'αλλα ευτυχως τρωει τα παντα. Προς το παρον :)

 

Με το αυγο τι κανετε? Πως το φτιαχνετε? Εγω της το κανω μελατο και της το δινω με ψωμακι ή scrambled σαν ομελετα ανακατεμενη με λιγο γαλατακι. Και οι δυο τροποι της αρεσαν. Τωρα ομως τιποτα! Μηπως αμα της το φτιαξω διαφορετικα να της τραβηξω το ενδιαφερον?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν ήταν όσο και η δικιά σου δεν έτρωγε το αυγό με τίποτα Και εγώ είχα βρει το κόλπο και του το έδινα με μακαρόνια στο φούρνο. Αλλά τα μακαρόνια ήταν ελάχιστα πρώτον ίσα ίσα έτσι για να σπάσει την γεύση του αυγού αλλά και δεύτερον να μην χορτάσει προτού τελειώσει όλο το πιάτο, καθώς σκοπός ήταν να φάει αυγό και όχι μακαρόνια που ήδη τα έτρωγε Ομολογώ πως είχε πιάσει το κόλπο

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

καλησπερα σας....επαναφερω αυτο το μηνυμα γιατι θα ηθελα να μου πουν οι μανουλες που εχουν μωρακια 17 μηνων τι τρωνε ;;;αν τρωνε πολυ;;;ποσο γαλα;;;

 

θα σας πω κ εγω το προγραμμα μας να μου πειτε την γνωμη σας...

-7.30 γαλα 240μλ

-10.30 φρουτοκρεμα

-14.00 μεσημεριανο(ευτυχως τρωμε τα παντα)

-18.30 γιαουρτι 150γρ (δικο μας γιαουρτι ΟΛΥΜΠΟς ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ)

-21.30 λαχανικα η' αν εχω ελαφρυ μεσημεριανο

-23.00 γαλα 270μλ και νανι...

 

 

τι γιαουρτακι δινετε????δινετε απο τα δικα μας η' παιδικο ακομα;;;τα φρουτα τα δινετε κομματακια η' τα αλεθεται???

Link to comment
Share on other sites

Καλως την...

Τα ιδια ακριβως τρωμε και εμεις εκτος απο το βραδυνο φαγητο που σε εμας ειναι γαλα και μετα ξανα το πρωι γαλα που ειναι 180ml.

Τα φρουτα τα τσακιζουμε και το μεσημεριανο επισης.

Γιαουρτακι δινω το κανονικο που τρωμε και εμεις...το νεογαλ, ειναι τοπικο...!!!!

Φρουτα κομματακια....

 

Μονο που δεν ειμαστε ακομα 17 μηνων...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλως την...

Τα ιδια ακριβως τρωμε και εμεις εκτος απο το βραδυνο φαγητο που σε εμας ειναι γαλα και μετα ξανα το πρωι γαλα που ειναι 180ml.

Τα φρουτα τα τσακιζουμε και το μεσημεριανο επισης.

Γιαουρτακι δινω το κανονικο που τρωμε και εμεις...το νεογαλ, ειναι τοπικο...!!!!

Φρουτα κομματακια....

 

Μονο που δεν ειμαστε ακομα 17 μηνων...

 

γεια σου κοαλακι:)

ποσο εισαστε εσεις???εμενα ειναι 16,5 αλλα απο τι φαινεται η' εμεις τρωμε κανονικα η' εσεις πολυ χαχαχα!!!!πλακα κανω ετσι ειμαστε αρκετο καιρο στο φαγητο...απλα επειδη κοιμαται αργα του προσθεσα φαη γιατι ξυπναγε νωρις για γαλα...ενω τωρα κοιμαται σερι 8 ωρες....πιστευω οτι τρωμε καλα,,ενδιαμεσα δινω κ κανενα μπισκοτο η' ψωμι,,δεν θελω να τον κανω χοντρο..γιαυτο με νοιαζει....

μου ειπε μια φιλη μου(με συμβουλη παιδιατρου)οτι πανω απο 500 μλ γαλα(ασβεστιο)την ημερα παει αχρηστο και να αρχιζω να μειωνω το βραδυνο γαλα δινοντας μονο φαγητο πριν κοιμηθει....κουλο δεν ειναι αυτο????

εμεις πινουμε 240+270+150(γιαουρτι)=660

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοαλακι:)

ποσο εισαστε εσεις???εμενα ειναι 16,5 αλλα απο τι φαινεται η' εμεις τρωμε κανονικα η' εσεις πολυ χαχαχα!!!!πλακα κανω ετσι ειμαστε αρκετο καιρο στο φαγητο...απλα επειδη κοιμαται αργα του προσθεσα φαη γιατι ξυπναγε νωρις για γαλα...ενω τωρα κοιμαται σερι 8 ωρες....πιστευω οτι τρωμε καλα,,ενδιαμεσα δινω κ κανενα μπισκοτο η' ψωμι,,δεν θελω να τον κανω χοντρο..γιαυτο με νοιαζει....

μου ειπε μια φιλη μου(με συμβουλη παιδιατρου)οτι πανω απο 500 μλ γαλα(ασβεστιο)την ημερα παει αχρηστο και να αρχιζω να μειωνω το βραδυνο γαλα δινοντας μονο φαγητο πριν κοιμηθει....κουλο δεν ειναι αυτο????

εμεις πινουμε 240+270+150(γιαουρτι)=660

 

Χρονιζουμε σε λιγες μερες...

Ναι ειναι κουλο κατα τη γνωμη μου, διοτι το γαλα παρεχει ασβεστειο και μεχρι καποια ηλικια ειναι το πλεον ιδανικο γευμα τοσο για το πρωι οσο και γιατο βραδυ.

 

Ναι και εγω αρχισα να δινω κατι ενδιαμεσα....γιατι οπως εγραψες μαλλον τρωμε πολυ, χιιχχιιχιχιχχιιχ....,!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως εννοουσε μονο ασβεστιο απο γαλα................?????? εσεις ειστε στα 510, μια χαρα για εμενα.

 

οχι...εννοουν οτι τρωει-πινει γαλακτοκομικο...τι να πω...α!ειστε φαγανες εσεις:):) να το χαιρεσαι το μωρακι σου κοαλακι μου

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγω τα δικά μας...

το πρωι γάλα 250μλ, μετά λίγο φρουτο (δεν τα αλέθω) ή κουλουράκι ή ψωμί, το μεσημερι ότι τρώμε κι εμείς αλλά όχι μεγάλη ποσότητα, μόλις αρχιζει και ψιλοχορταίνει ζορίζεται :). Το απόγευμα θα δώσω κρέμα ή γιαουρτάκι advance ή φρούτο ή τοστ ανάλογα και το βράδυ πάλι γάλα 200-230μλ και μετά ύπνο.

Δεν είναι βαρύ το προγραμμα της και μάλλον λίγο ελευθερο θα έλεγα.

Εσένα τι σε ανησυχεί ακριβώς?

MOPDp3.png?EvtKw4ir
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμένα ο μικρός είναι 17 μηνών και πίνει περίπου 300-350 mg γάλα το πρωί και άλλα τόσα το βράδυ. Διαβάζω που εσάς τα μικρά σας πίνουν λιγότερο. Μήπως να του το μειώσω λίγο το γάλα;

Να σημειώσω επίσης ότι είναι καλόφαγος και γενικά τρώει αρκετή ποσότητα φαγητό και φρούτο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμένα ο μικρός είναι 17 μηνών και πίνει περίπου 300-350 mg γάλα το πρωί και άλλα τόσα το βράδυ. Διαβάζω που εσάς τα μικρά σας πίνουν λιγότερο. Μήπως να του το μειώσω λίγο το γάλα;

Να σημειώσω επίσης ότι είναι καλόφαγος και γενικά τρώει αρκετή ποσότητα φαγητό και φρούτο.

 

Φρεσκο πινει.....??????

Εγω στη θεση σου δεν θα το μειωνα....το γαλα προσφερει αν μι τι αλλο γερα οστα....που σε αυτην την ηλικια εχουν αναγκη ενα δυνατο σωμα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

οχι...εννοουν οτι τρωει-πινει γαλακτοκομικο...τι να πω...α!ειστε φαγανες εσεις:):) να το χαιρεσαι το μωρακι σου κοαλακι μου

 

Ευχαριστωωωωωω...!!!!!!!

Επισης....!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

δεν με ανυσηχει κατι απλα ηθελα να ακουσω και αλλα προγραμμα ....γιανα βεβαιωθω οτι τρωμε καλα κ οχι λιγο....αλλα εφαγα σκαλωμα με αυτο που μου ειπε η φιλη μου γιατο ασβεστιο....αυγο τρωτε;;;

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο πινει.....??????

Εγω στη θεση σου δεν θα το μειωνα....το γαλα προσφερει αν μι τι αλλο γερα οστα....που σε αυτην την ηλικια εχουν αναγκη ενα δυνατο σωμα...

 

Ναι, φρέσκο βιολογικό του δίνω. Λες να παίζει αυτό ρόλο που πίνει μεγάλη ποσότητα;

 

"Μπεμπηςς μου" όσο για αυγό, εμείς ούτε να το δούμε δε θέλουμε. Μόνο σε καμιά πίτα ή αν είναι αυγοκομμένο το φαγητό το τρώμε γιατί δεν το καταλαβαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμένα ο μικρός είναι 17 μηνών και πίνει περίπου 300-350 mg γάλα το πρωί και άλλα τόσα το βράδυ. Διαβάζω που εσάς τα μικρά σας πίνουν λιγότερο. Μήπως να του το μειώσω λίγο το γάλα;

Να σημειώσω επίσης ότι είναι καλόφαγος και γενικά τρώει αρκετή ποσότητα φαγητό και φρούτο.

Κι εμένα τόσο πίνει(19 μηνών).Γιατί να του το μειώσεις?Δε νομίζω ότι τους κάνει κακό..Αμα δε το ήθελαν δε θα το έπιναν:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...