Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωμοφαγια νηπιου


Recommended Posts

Για να απασχολησω τη μικρη (20μηνων) της δινω συχνα και "μαγειρευει". Της δινω ωμο πληγουρι/ κους κους/ τραχανα/ κριθαρακι και τα ανακατευει στα κατσαρολικα της με λιγο νερο, τα ανακατευει με τις κουταλες, τους βαζει "μπαχαρικα", τα χυνει απο το ενα δοχειο στο αλλο και απασχολειται αρκετη ωρα. Το προβλημα ομως ειναι οτι στο τελος τα τρωει κι ολας.

-Υπαρχει προβλημα που τα τρωει ωμα;δεν εχω παρατηρησει να την ενοχλει σε κατι και γι αυτο την αφηνω. Η παιδιατρος που ρωτησα με επεπληξε για τον αυξημενο κινδυνο πνιγμου και δεν μου ειπε τιποτα αλλο.

-Αν δεν πειραζει τελικα που ειναι ωμα, τουλαχιστον παιρνει τα ωφελη της τροφης, βιταμινες και θερμιδες, ωστε να τα συνυπολογιζω σε αυτα την ταιζω μια που ειναι λιγοδιαιτο παιδακι(ειναι μολις 8,5κιλα);

Ποια ειναι η γνωμη σας;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπουρμπουρ1 μου δεν θα σου συνιστουσα να συνεχιζεις να της επιτρεπεις να τρωει ωμα, οχι μονο για τον κινδυνο πνιγμου αλλα και για τον κινδυνο να παθει κατι το στομαχακι της κατα τη χωνεψη. Δεν ειναι λαχανικα, ειναι ζυμαρικα, τα οποια ειναι κατηγορια τροφιμων που θα επρεπε να τρωγονται αφου περασουν απο την κλασικη διαδικασια βρασιματος για να μαλακωσουν.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κοαλακι για την απαντηση. Τι μπορει να παθει δηλ;δεν παει το μυαλο μου.Τελευταια της δινω μονο πληγουρι που τρωγεται αν απλως το μουλιασεις για 2 ωρες γραφει πανω η συσκευασια.Αν το ρυζι,το κριθαρακι και τα αλλα της τα δωσω βρασμενα δεν τα παιζει καθολου, κι ουτε τα τρωει βεβαια.Τι κολλημα κι αυτο...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που ο παιδιατρος δεν είπε τίποτα.. Μπορεί να κολησουν στο εντερακι της να έχει πρόβλημα με κακακια κλπ δεν χωνεύονται κανονικά!

Μπορεί να κολλήσουν και στο λαιμό δεν ειναι μαλακά :-)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Κοαλακι για την απαντηση. Τι μπορει να παθει δηλ;δεν παει το μυαλο μου.Τελευταια της δινω μονο πληγουρι που τρωγεται αν απλως το μουλιασεις για 2 ωρες γραφει πανω η συσκευασια.Αν το ρυζι,το κριθαρακι και τα αλλα της τα δωσω βρασμενα δεν τα παιζει καθολου, κι ουτε τα τρωει βεβαια.Τι κολλημα κι αυτο...

 

Μπορει μελλοντικα να μην λειτουργει σωστα το γαστρεντερολογικο-πεπτικο συστημα!!! Προσπαθησε να της τα δινεις με αλλο τροπο, ουτως ωστε να τα τρωει βρασμενα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγαλος μου τα τρωει ωμα...ετσι και με δει να μαγειρευω μακαρονια ερχεται και τα παιρνει και τα τρωει ωμα...μικρος ετρωγε και το ρυζι ετσι...το εβαζε στα μπολακια του επαιζε και τα ετρωγε.Προσωπικα δε νομιζω οτι θα παθει τπτ...αρκει να μην πνιγει βεβαια...οχι ομως οτι αυτο συνυπολογιζεται για φαγητο.Βεβαια μη δινεις μεγαλη ποσοτητα.Στο μικρο μου επειδη δεν ηθελα να κανει τα ιδια κι επειδη ειναι και κακοφαγος του δινω μονο βρασμενα μακαρονια να παιξει η κομματακια φρουτου η βρασμενα λαχανικα η τυρακι σε κομματακια.Βεβαια αυτος παιζει αλλα δεντα τρωει.Οσο ομως τα μαγειρευει και απασχολειται βρισκω ευκαιρια και τον ταιζω.Μιας και το παιδακι σου ειναι πολυ χαμηλα στο βαρος του προσπαθησε να της αλλαξεις αυτη τη συνηθεια και δινε της να παιζει με κανονικο φαγητο μπα και φαει και τπτ περισσοτερο.Θα μου πεις πως να κοψεις τη συνηθεια....απλα το απαγορευεις...θα γκρινιαξει βεβαια στην αρχη αλλα θα συνηθισει να παιζει με αλλα τροφιμα.Εγω στο μεγαλο απλα μια μερα του ειπα τελος δεν παιζουμε παλι με ρυζι.Ειναι και στο παιδι.Ο μεγαλος μου οτι του δωσεις να παιξει το τρωει..και ζυμαρακι που τους δινω να παιξουν αυτος το τρωει...ο μικρος παλι οχι.Δοκιμασε και τοστ σε μικρα κομματακια.

Link to comment
Share on other sites

ειναι αλλο πραγμα να τρωνε τα παιδακια που και που ωμα ζυμαρικα και αλλο σε καθημερινη βαση...περα απο τον κινδυνο πνιγμου, επιβαρυνεται το πεπτικο της συστημα,αν ηταν ενδεδειγμενος τροπος διατροφης αυτος,θα τρωγαμε τις τροφες μας αμαγειρευτες...και σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να συμπεριλιφθει στις καθημερινες της θερμιδες αυτος ο τροπος διατροφης...και απο την αλλη, ποσο καθαρα μπορει να ειναι τα μακαρονακια οταν τα εχει βαλει-βγαλει στα κουζινικα της,τα εχει γεμισει νερο...τα εχει παιξει εδω και εκει...προτεινω να βρεις αλλους τροπους να αξιοποιησει η μικρη σου τα κουζινικα της,πιο υγιεινους ...και να μαθει οτι τις τροφες μας τις τρωμε μαγειρεμενες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η κόρη μου τρώει μισο-ωμά μακαρονάκια, όταν τα μαγειρεύω δεν σταματάει να ζητάει και της δίνω. Κι εγώ ήμουν έτσι. Δεν έπαθα ποτέ τίποτα, μάλιστα μου άρεσαν τα μακαρόνια του παστίτσιου όπου τα έκανα καλαμάκια κι έπινα το γάλα μου και μετά τα έτρωγα.

Δεν νομίζω να κάνει κακό, αρκεί να είναι το παιδί σε θέση να τα φάει - να μην πνιγεί δηλαδή.

Εμείς έχουμε και το άλλο: κέϊκ ωμό, ζυμάρι για κουλουράκια, μπεσαμέλ, οτιδήποτε ΜΕΙΓΜΑ βλέπει θέλει να το δοκιμάζει. Η γιατρός μου διαφωνεί μόνο και μόνο για τα ωμά αυγά, ξέρετε, για την σαλμονέλα. Από την άλλη μου είπε ότι κι εμείς μεγαλώσαμε με χτυπητό και ρουφηχτό αυγό - αλλά φύλαγε τα ρούχα σου καλύτερα γιατί οι εποχές είναι διαφορετικές.

Ετσι, σταμάτησα να παίρνω αυγά από αλλανιάρες κότες για τα παραπάνω και παίρνω του εμπορίου γιατί είναι "αποστειρωμένα".

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι πως τα ωμά ζυμαρικά μόλις βραχούν κολλάνε, οπότε ο κίνδυνος μήπως της κολλήσουν στο λαιμό είναι πολύ μεγαλύτερος από ό,τι αν φάει πχ κάποιον ξηρό καρπό (που και αυτός επικίνδυνος είναι, δεν λέω)

Πρόσεξέ το πολύ αυτό.

Κατά τα άλλα, δεν συνυπολογίζονται στις θερμίδες που παίρνει, γιατί δεν επεξεργάζονται σωστά στο πεπτικό σύστημα, οπότε δεν απορροφώνται τα θρεπτικά συστατικά.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παιδάκι έχει θέμα με το βάρος του (που σε αρκετές φορές σημαίνει θέμα με το εντεράκι του) και είναι λιγόφαγο (που σημαίνει ακριβώς το ίδιο με πριν), θα σου πρότεινα να της δίνεις να "μαγειρεύει" πραγματικές τροφές. Συκωτάκι, αβοκάντο, καροτάκια, τυράκι..... Και θα μαγειρεύει και θα τρώει..... Δοκίμασέ το...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ κι εγώ πως δεν είναι το ίδιο να τρώει καθημερινά ωμά ζυμαρικά, με το να φάει μία στο τόσο άψητο κείκ ή ζυμάρι (το κέιν το τρώω κι εγώ). Το στομάχι της επιβαρύνεται πάρα πολύ, πρόσεξε μην σου κάνει καμία ευαισθησία ή καμία δυσανεξία. Μου κάνει εντύπωση που ο γιατρός δεν σου είπε τίποτα! Επίσης εκτός που τίθεται και θέμα υγιεινής, επειδή τα τρώει μετά από παιχνίδι...το παιδί μαθαίνει με λάθος τρόπο την έννοια του φαγητού. Δώσ' της να τρώει μόνο ότι τρώγεται ωμό (καρότα, αγγούρια, ψωμί, κουλούρια κτλ) και κάντ' της σαφές ότι τα ζυμαρικά ΔΕΝ τα τρώμε έτσι..είναι αρκετά μεγάλη για να καταλάβει και στην τελική απαγόρεψε της το, αν δεν το δεχτεί, μην της τα ξαναδώσεις. Ή θα υποχωρήσει εκείνη και θα τα παίζει χωρίς να τα τρώει ή δεν θα τα ξανα-παίξει. Το θέμα είναι εσύ να πιστείς ότι αυτό είναι λάθος και τον τρόπο θα τον βρεις.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου πρότεινα να της δίνεις να "μαγειρεύει" πραγματικές τροφές. Συκωτάκι, αβοκάντο, καροτάκια, τυράκι..... Και θα μαγειρεύει και θα τρώει..... Δοκίμασέ το...

 

ΠΑΙΔΙΑΑΑ!! Ωραία ιδέα και για εμάς τα κακόφαγα!!! Τώρα που το λες, θα πάω να της πάρω κατσαρολάκια/παιχνιδάκια και θα της δώσω να μαγειρεύει!!! Δεν το είχα σκεφτεί!

Τα καροτάκια είναι η δεύτερη φορά που τα ακούω. Τα δίνετε ωμά και δεν πνίγονται;; Τα φοβάμαι λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Την παρατηρουσα ομως και δεν μου εδειχνε καμμια ενδειξη οτι κατι παει στραβα, ουτε η κοιλια της πονουσε, ουτε προβλημα με τις κενωσεις, ουτε καν καποιο σπυρακι δεν εβγαλε, γι αυτο θεωρησα οτι παρολο που δεν ειναι το πλεον ενδεδειγμενο δεν πειραζει κι ολας.Ουτε στα κακα της τα εβρισκα οπως βρισκω αλλες αχωνευτες τροφες.

 

Τον τελευταιο καιρο της εβαζα μονο πληγουρι το οποιο τελικα το αλλαξα με βρωμη, αυτο νομιζω ειναι οκ;Θα σας ακουσω και δεν θα της ξαναδωσω ωμα ζυμαρικα.

 

Για το θεμα της καθαριοτητας τα τσουκαλακια που εχουμε πλενονται κανονικα και το τραπεζι ειναι καθαρο.Εν τω μεταξυ δεν τα πεταει απο δω κι απο 'κει, μονο τα μουλιαζει και τα μεταγγιζει απο το ενα δοχειο στο αλλο με το κουταλι.Μετα πινει και το ζουμι που μενει:?...

 

Ειναι εκπληκτικο πως αδιαφορει παντελως για οτιδηποτε μαγειρευτει κανονικα, δεν πλησιαζει να παιξει καν.Εχω δωσει να μαγειρεψει με βρασμενο ρυζι,μακαρονια -δεν τα θελει.

Αν ομως με συλλαβει την ωρα που παω να ριξω τα μακαρονια στο τσουκαλι χαλαει τον κοσμο αν δεν της δωσω να φαει ενα ωμο!Με τις ζυμες επισης.Ακομη και με τις ωμες πατατες που κοβω εκεινη την ωρα.Ωμη κολοκυθα.Της εδωσα πατατα για να δει οτι οντως δεν τρωγεται και εκεινη την εφαγε κανονικα! -κι αντε να της την παρεις- και ζητησε κι αλλη.Εδω εφαγε φασολακι κατεψυγμενο που μου επεσε την ωρα που μαγειρευα!:?:???:

 

Το μονο φυσιολογικο που εχει παιξει&φαει ειναι καροτο τριμμενο. Φρουτα, τυρι τριμμενο,γιαουρτι, δοκιμασα, δεν θελει.Θα ξαναδοκιμασω, τωρα που το λετε ειναι ανοησια να μην το εκμεταλλευτω με ουσιωδεις τροφες και να μεινω στα ζυμαρικα.Ευχαριστω κοριτσια!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τα δημητριακά δεν κάνει να καταναλώνονται ωμά. Πρέπει πρώτα να τα μουλιάζουμε και μετά να τα μαγειρεύουμε. Περιέχουν ουσίες που λειτουργούν ως αναστολής θρέψης και σε ένα παιδί με πρόβλημα βάρους δεν τους δίνουμε ούτε για παιχνίδι.

 

 

Τυρί σε φλύδες; Πλαστελίνη από συκωτάκι; Μπαστουνάκια κοτόπουλο;

Καλό κουράγιο κορίτσι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως ελεγε κι η διαφημιση ..."εχω δοκιμασει τα παντα, δεν γινεται τιποτα".:P

Πραγματικα εχω δωσει μεγαλους αγωνες για να φαει αυτο το παιδι-με οποιο τροπο. Και καποια στιγμη πτοησαι και παραδιδεσαι. Ομως θα τα δοκιμασω ολα απο την αρχη.Αλλωστε τα γουστα των νηπιων αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη...

 

(πλαστελινη απο συκωτακι ε;;; ...μμμμ....λες;)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω όσο κανείς. Μέχρι τους 11 έτρωγε μόνο φρούτα και έφτυνε ΟΛΑ τα άλλα. Από τους 18 και μετά όμως τρώει τα πάντα και σε καλές ποσότητες. Αφού από ένα σημείο και μετά εγώ δεν έτρωγα γιατί δεν είχα υπολογίσει ότι θα έτρωγε κανονική μερίδα. Αν θελήσεις το μυστικό, ευχαρίστως να το μοιραστώ..... Έχει πιάσει και σε πολλά άλλα παιδάκια....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως ελεγε κι η διαφημιση ..."εχω δοκιμασει τα παντα, δεν γινεται τιποτα".:P

Πραγματικα εχω δωσει μεγαλους αγωνες για να φαει αυτο το παιδι-με οποιο τροπο. Και καποια στιγμη πτοησαι και παραδιδεσαι. Ομως θα τα δοκιμασω ολα απο την αρχη.Αλλωστε τα γουστα των νηπιων αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη...

 

(πλαστελινη απο συκωτακι ε;;; ...μμμμ....λες;)

υπομονη...ειναι λιγο δυσκολο παιδι:D

Link to comment
Share on other sites

miriki δεν το λες αυτό το μυστικό μπας κ πιάσει κ σε μας που έχουμε ένα ψιλοθεματακι?

Ναι miriki δεν κραταμε μυστικα εδω περα... για πες!...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Miriki κι εγώ περιμένω εναγωνίως!! αντε, μπαίνω κάθε τρεις και λίγο για το μυστικό.

 

Μπουρμπούρ, μόλις είδα πως τα παιδιά μας έχουν ίδια μέρα γενέθλια!! 28/6 κι η μικρή μου, αλλά το 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να απασχολησω τη μικρη (20μηνων) της δινω συχνα και "μαγειρευει". Της δινω ωμο πληγουρι/ κους κους/ τραχανα/ κριθαρακι και τα ανακατευει στα κατσαρολικα της με λιγο νερο, τα ανακατευει με τις κουταλες, τους βαζει "μπαχαρικα", τα χυνει απο το ενα δοχειο στο αλλο και απασχολειται αρκετη ωρα. Το προβλημα ομως ειναι οτι στο τελος τα τρωει κι ολας.

-Υπαρχει προβλημα που τα τρωει ωμα;δεν εχω παρατηρησει να την ενοχλει σε κατι και γι αυτο την αφηνω. Η παιδιατρος που ρωτησα με επεπληξε για τον αυξημενο κινδυνο πνιγμου και δεν μου ειπε τιποτα αλλο.

-Αν δεν πειραζει τελικα που ειναι ωμα, τουλαχιστον παιρνει τα ωφελη της τροφης, βιταμινες και θερμιδες, ωστε να τα συνυπολογιζω σε αυτα την ταιζω μια που ειναι λιγοδιαιτο παιδακι(ειναι μολις 8,5κιλα);

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

καλή μου, όπως δεν θα ήταν καλό να τα τρως εσύ ωμά, έτσι δεν είναι καλό και για την μικρή σου. όσο για τον κίνδυνο πνιγμού, είναι αυξημένος, απορώ που δεν φοβάσαι. όσο για το βάρος της, δοκίμασε να της δώσεις τροφές που είναι θερμιδικά πλούσιες, όπως το ταχίνι και το παντζάρι.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπούρ, μόλις είδα πως τα παιδιά μας έχουν ίδια μέρα γενέθλια!! 28/6 κι η μικρή μου, αλλά το 2013!!!

 

 

Για την ωμοφαγία, εγώ θα φοβόμουν δεν το κρύβω.......αλλά δεν ξέρω πως είναι να έχεις άφαγο παιδί....πάντως είναι πολλοί οι κίνδυνοι που μπορεί να μη φαίνονται από τώρα......καλύτερα να το αφήσει το καρκινάκι σου αυτό το χόμπυ! (ξέρω πόσο δύσκολο είναι!)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά λοιπόν. Πρώτα πρώτα δεν είμαι γιατρός. Ούτε συστήνω κάτι. Σας λέω τι έκανα με το δικό μου παιδί και με τη σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου μου (την οποία εγώ ενημέρωσα και όχι εκείνη μ' εμένα, αλλά το δέχτηκε και το επικρότησε κιόλας).

 

Έκοψα όλα τα άμυλα (δημητριακά, ψευδοδημητριακά, πατάτες, μακαρόνια, ρύζια, καλαμπόκια, ψωμιά, τραχανάδες) και όλη τη ζάχαρη. Πρόσθεσα ζωμούς, προβιοτικά στη φυσική τους μορφή και τώρα τελευταία και μουρουνέλαιο. Με λίγα λόγια κάναμε αυτό που προτείνει εδώ http://gaps.me/preview/?page_id=29 Είδαμε να εξαφανίζεται η δυσανεξία στο αβγό, το γιαούρτι, το ψάρι και φτάσαμε να τρώςι ένα κοτόπουλο σε δυο μέρες (ΟΚ έτρωγε μόνο κοτόπουλο και βρασμένα λαχανικά βέβαια εκείνες τις δυο μέρες και τίποτα άλλο). Δηλ Τετάρτη παρακάλαγα να καταπιει πέντε κουταλιές νηστισιμο τραχανά με "κρυμμένο κρεατάκι" Κυριακή φώναζε "κι άλλο κοτοπουλάκι μαμά" μετά από ένα ολόκληρο μπούτι (όχι μόνο το κοπανάκι.)

 

Δεν είναι καθόλου εύκολο. Θέλει συνέχεια μαγείρεμα και παζάρεμα. Είναι ακριβό και χρονοβόρο, γιατί πρέπει να εντοπίσεις και καλές πηγές γαι τα υλικά σου και οικονομικές ταυτόχρονα. Έχει τη δυσκολία ότι δεν μπορείς για πολύ καιρό να φας τίποτε έτοιμο από έξω εκτός κι αν ξέρεις ακριβώς πώς έχει παρασκευαστεί. Επίσης βιώνεις τρομερό κοινωνικό αποκλεισμό και ρατσισμό, γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να διανοηθούν ότι δε δίνεις στο παιδί ψωμάκι, ρυζάκι, μπισκοτάκι, σοκολατίτσα και άλλα υποκοριστικούλια.

 

Λύγισα πολλές φορές από οτν πόλεμο του περίγυρου κι από τη ζήλια που εκδήλωνε το μικρό μου για τα απανταχού σκατολοϊδια. Σκασίλα μου όμως. Το παιδί μου τρώει κανονικό φαγητό, κανονικό. Πάμε σε ινδικό εστιατόριο και τρώει δική του μερίδα. Πάμε σε ταβέρνα και παραγγέλνει μόνος του (πχ. γίγαντες....). Επίσης όταν τρώμε σωστά κοιμόμαστε κιόλας όοοοοοολη τη νύχτα. Ενώ όταν δεν τρώμε σωστά άστα να πάνε. Ναι γιατί ήταν και κακόφαγος και κακόϋπνος. Ή τουλάχιστον έτσι μου έλεγαν.

 

Φυσικά εγώ είμαι μια άγνωστη από ένα φόρουμ. Δεν έχετε κανένα λόγο να κάνετε αυτά που λέω. Μπορείτε όμως κάλλιστα να το ψάξετε και να αποφασίσετε εσείς τι είναι καλύτερο για το παιδί σας..... Ευτυχώς για μένα βρέθηκαν εκείνη τη στιγμή κάποιες άλλες άγνωστες σε αυτό εδώ το φόρουμ και με έβαλαν στην πρίζα να ψάξω. Καλό κουράγιο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιρικι οποτε σε διαβάζω σκέφτομαι με αυτήν την κοπελα σίγουρα γνωριζομαστε απο αλλο γκρουπ στο φεις!! Εγω προσωπικά εκανα αυτο ακριβως που λες!! Ειχα ενα παιδι που 14μηνων έτρωγε μονο κρέμα εμπορίου,τραχανά κ ελάχιστο ψωμι ! Εκοψα όλα τα αμυλουχα κ ξεκίνησα να δίνω κρέας,ψάρι,αυγό! Το όλο ζόρι κράτησε 2μερες! Το παιδι μου αυτήν την στιγμη ζωή να έχει τρώει περισσότερο κ απο μένα!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως όλα αυτά τα χαζά έχουν κάνει τα παιδία μας να μην τρώνε φαγητό....τώρα για το παιχνίδι εγώ του δίνω κορν φλεικς(υπάρχουν και χωρίς ζαχαρη και βιολογικά) και έαν είναι μεγάλα τα τρίβω ώστε να γίνουν λιγότερο επικίνδυνα ή του δίνω ρυζογκοφρέτα σε κομματάκια να ανακατεύει και του αρέσει πολύ....βέβαια μετά το χάος....κοιμάμαι και έχω κορν φλεικς στα μαξιλάρια...:mad: αλλά η δουλεία γίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...