Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βουβαλισιο γαλα...το ξερατε?


demi

Recommended Posts

ουτε εγω λοιπον μανουλες μου το ηξερα..αλλα επρεπε να εχω σοβαρο προβλημα με το παιδι μου για να ανακαλυψω τα εξής..

το βουβαλινό η βουβαλισιο γαλα περιεχει 58% περισσοτερο ασβεστιο40% περισσοτερες πρωτεινες απο το αγελαδινο και το κατσικισιο.

περιεχει υψηλες ποσοτητες σιδηρου ,βιταμινης Α και φυσικων αντιοξειδωτικών.

περιεχει 48% λιγοτερη χοληστερολη ενω ενδεικνυται για οσους εχουν δυσανεξια στη λακτοζη...

γινεται πολυ ωραια κρεμα ,γιαουρτι και για τους μερακληδες καζαν τιπι.

η τιμη του ειναι 40 λεπτα πιο ακριβο απο το γαλα γεωργικης σχολης που αγοραζα ως τωρα..

απο την στιγμη που το παιδι πινει φρεσκο γαλα ανετα μπορει να πιει βουβαλινό.

δοκιμαστε και θα με θυμηθειτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι τέλειο!!!!! Και το γιαούρτι το πιο νόστιμο που έχω φάει ποτε!

Και φυσικά το κρεας του βουβαλιού δεν παίζεται! Εγω είμαι πολυ φαν!

Δυστυχώς γαλακτοκομικα δεν τρώω γιατι την πειράζουν αλλα το έχει στο ζαχαροπλαστείο "χατζης".

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Χατζη έχει και στην Αθήνα. Στο Σύνταγμα έχει σίγουρα και στο Κολωνάκι νομιζω!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ διαδεδομενο στην Αμερικη,εκει εκτρεφουνε πολλα....βουβαλια απο οσο ξερω κ το κρεας τους απεχτο...Κανει κατι μπριζαλαρες....:cool:Το αγελαδινο ειναι της βιομηχανιας..κ αυτο απο Αμερικη πρωτοξεκινησε να προωειται,απλα με τα βουβαλια ειναι η νεα μοδα...εχουνε τη καλυτερη αποδοση κ ωραια γευση στα παραγωγα τους.Πανω κατω ολα ιδια ειναι...τι αρεσει στον καενα...και τηα γαιδαρας καλο ειναι αλλα ποιος το πληρωνει...:rolleyes:

 

Παντως εκπλησομαι που πουλανε εδω βουβαλησιο γαλα,δε το ηξερα...:shock:και οικονομικο σχετικα μου φαινεται...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το βουβαλίσιο γάλα πωλείται στο ζαχαροπλαστείο Χατζής?

 

Ναι. Και γιαούρτι και γλυκά. Τα περισσότερα πολίτικα γλυκά καθώς και το παγωτό καιμάκι γίνονται με βουβαλινο γάλα.

Εκτρέφει βουβαλια στην Κερκινη γι αυτο το λόγο.

Νομίζω το λίτρο έχει 3 ευρω. Πίκρα τιμή αλλα είναι τέλειο. Πολυ ανώτερο απο την αγελάδα. Αν ξεπεράσει η μικρη μου την αλλεργία αν ποτε της δώσω ζωικό γάλα σίγουρα θα είναι αυτο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το γαιδουρινο γαλα ειναι οτι πιο ακριβο..διοτι το εχει μονο για το μωρο της και εμεις παμε και το κλεβουμε..αν μεγαλωσει το γαιδουρακι σταματαει και το γαλα ως επισης και αν για καποιο λογο πεθανει το γαιδουρακι η μαμα δεν εχει γαλα..πανακριβο ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι. Και γιαούρτι και γλυκά. Τα περισσότερα πολίτικα γλυκά καθώς και το παγωτό καιμάκι γίνονται με βουβαλινο γάλα.

Εκτρέφει βουβαλια στην Κερκινη γι αυτο το λόγο.

Νομίζω το λίτρο έχει 3 ευρω. Πίκρα τιμή αλλα είναι τέλειο. Πολυ ανώτερο απο την αγελάδα. Αν ξεπεράσει η μικρη μου την αλλεργία αν ποτε της δώσω ζωικό γάλα σίγουρα θα είναι αυτο.

 

πολυ ενημερωμενη..ετσι ακριβως..απλα βρισκεις και πιο φτηνο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενημερωμενη..ετσι ακριβως..απλα βρισκεις και πιο φτηνο γαλα.

 

Είμαι ενημερωμένη καθώς είμαι Θεσσαλονικιά κι εμένα και σχεδόν δίπλα στο Χατζη! Ασε που ειχε και στην Καμαρα κια ήταν και κοντα στο πανεπιστήμιο και κάθε τόσο πηγαίναμε! :P

Και η μοτσαρελα είναι απο βουβαλινο γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΕ ????Εχετε Χατζη στην Αθηνα?ο Χατζης εχει τετοιο γαλα ναι....σιγουρα εχει.

 

ευτυχως εχουμε:mrgreen: εχει κ στην ιπποκρατους ....

μαλιστα μου εχουν πει οτι φερνει καθημερινα με κουριερ κ δεν εχει εργαστηρι εδω, μονο καταστηματα!δεν ξερω αν ισχυει βεβαια. θα παω λοιπον, ευχαριστω κοπελες!!:) (το καζαν ντιπι ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα!!)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εχουμε:mrgreen: εχει κ στην ιπποκρατους ....

μαλιστα μου εχουν πει οτι φερνει καθημερινα με κουριερ κ δεν εχει εργαστηρι εδω, μονο καταστηματα!δεν ξερω αν ισχυει βεβαια. θα παω λοιπον, ευχαριστω κοπελες!!:) (το καζαν ντιπι ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα!!)

 

Δοκίμασε και το μαλεμπί πολίτικο!

Φάε κι ένα για μένα που δεν μπορώ! :(

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια άλλο είναι το βουβαλίσιο κ άλλο το γάλα γαιδούρας;;;;γιατί η Demi αναφέρεται στο γαιδουρινό.... Εγω αγοράζω γάλα γαιδούρας από ένα μαγαζι στην Αθήνα κατόπιν παραγγελίας. 20 ευρωτα 250ml. Μετα το μητρικό είναι το πιο θρεπτικο γάλα κ κάνει απίστευτα γλυκά κ παρασκευές. Έχω πάθει την πλάκα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ διαδεδομενο στην Αμερικη,εκει εκτρεφουνε πολλα....βουβαλια απο οσο ξερω κ το κρεας τους απεχτο...Κανει κατι μπριζαλαρες...

 

Μέχρι πριν μερικές δεκαετίες ήταν πολύ διαδεδομένα στην Αν. Μακεδονία και τη Θράκη, σε περιοχές με λίμνες και ποτάμια. Σιγά σιγά εγκαταλείφθηκε η εκτροφή τους, αλλά τώρα ξαναρχίζει και μάλιστα επιδοτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το μαλεμπί πολίτικο!

Φάε κι ένα για μένα που δεν μπορώ! :(

 

καλα μη νομιζεις οτι εγω μπορω:P υποτιθεται ειμαι σε διατροφη, αλλο που λιγουρευομαι πολιτικα γλυκα! για να το φτιαξω στους υπολοιπους το θελω, αχ αχ!!

 

konstantina αλλο ζωντανο ειναι το βουβαλι !:)

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εχουμε:mrgreen: εχει κ στην ιπποκρατους ....

μαλιστα μου εχουν πει οτι φερνει καθημερινα με κουριερ κ δεν εχει εργαστηρι εδω, μονο καταστηματα!δεν ξερω αν ισχυει βεβαια. θα παω λοιπον, ευχαριστω κοπελες!!:) (το καζαν ντιπι ειναι απο τα αγαπημενα μου γλυκα!!)

 

Μη σκας καλέ κάντο γιαούρτι ή sour cream (έχει βουβαλίσια κρέμα γάλακτος), για την εισαγωγή στα γαλακτοκομικά.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη σκας καλέ κάντο γιαούρτι ή sour cream (έχει βουβαλίσια κρέμα γάλακτος), για την εισαγωγή στα γαλακτοκομικά.....

 

οπ!ηρθε ο ανθρωπος μου!:P μα οπωσδηποτε λοιπον!!!!!!!(πειραζει που σκεφτομαι να κανω γλυκακι με κρεμα-μελι-κανελα ;; απομιμηση καζαν ντιπι λεμε τωρα; :mrgreen:)

 

υγ.konstantina ο,τι μαθαινει κανεις καλο ειναι:P

δεν ηξερα τα περι γαιδουρινου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε κορίτσια για την ενημέρωση! Αν έχει στην Ιπποκράτους, είναι πολύ κοντά μου (νομίζω ότι στην Ιπποκράτους έχω προσέξει μόνο Χατζηφωτίου, και όχι Χατζή, θα το δω!)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

οπ!ηρθε ο ανθρωπος μου!:P μα οπωσδηποτε λοιπον!!!!!!!(πειραζει που σκεφτομαι να κανω γλυκακι με κρεμα-μελι-κανελα ;; απομιμηση καζαν ντιπι λεμε τωρα; :mrgreen:)

 

υγ.konstantina ο,τι μαθαινει κανεις καλο ειναι:P

δεν ηξερα τα περι γαιδουρινου!

Άμα το κάνεις θέλω συνταγή!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ο Χατζης ειναι εκπληκτικος (τον γνωριζω και προσωπικα)

το γαλα ειναι απο τα βουβαλια που εκτρεφουν σαν εταιρια για να εχει την καλυτερη πρωτη υλη για τα γλυκα του

 

αν με δειτε θα καταλαβετε ποσο φαν ειμαι :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

συνιστω ανεπιφυλακτα. εμενα μου αρεσε και σαν σκετο γαλα οταν δοκιμασα καποια στιγμη αλλά το προτιμω σαν καζαν ντιπι :lol::lol::lol::lol:

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...