Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μα που πηγε το μπουφαν????


Recommended Posts

καλησπεραααα... ειπα να πω και εγω τον καημο μου! δεν ξερω ρε κοριτσια και αγορια τι θα γινει με το θεμα μας αλλα αρχιζω να εκνευριζομαι....

 

λοιπον η μκρη εχει κανα μηνα που ξεκινησε παιδικο σταθμο μεσα στον εναμιση μηνα χασαμε 2 μπλουζες και ενα ζακετακι και κανα 2 φορες ρουχα που αλλαξαν στο μωρο γιατι βραχηκε φτασαν σε μενα με μια καθυστερηση2 ημερων γιατι ισχυριστηκαν οτι "καπου ξεχαστηκαν στο σχολειο". και αντε αυτο κομματια να γινει....

 

σημερα μου φεραν τη μικρη χωρις μπουφαν!!!! "καποιος γονιος λεει που ηρθε να παρει το παιδι μαλλον θα μπερδευτηκε!"δεν ειπα τιποτα... κρατηθηκα. και ρωτω: αντε να το δεχτω παλι οτι εγινε μπερδεμα λογικα επρεπε να περισσεψει ενα πανοφωρι...δεν μπορουσαν τουλαχιστον να της το βαλουν και να μη μου τη φερουν μονο με το μπλουζακι(εδω βορεια ελλαδα) και αυτα τα μποφαν που ειναι τελικα και ολο μπερδευονται.....

 

και με ρωταν και το θεικο...εχετε αλλο μπουφαν ε???

 

τι να κανω? να την κανω τη φασαρια μου???

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απαράδεκτο κατα την γνώμη μου!!!!!! Πρέπει να τους μιλήσεις δεν είναι δυνατόν να χάνουν τα ρούχα και το μπουφάν της μικρής και να το θεωρούν ένα απλό λάθος!! Μπορεί να τους δικαιολογουσα αν αυτο είχε συμβεί μια φορά όμως αυτο έχει ξανασυμβεί και σίγουρα θα συνεχίσει να γίνεται γιατί είναι ανευθυνοι!!! Εάν αυτο είχε συμβεί θα τους εκραζα όχι μόνο για το μπουφάν που χάθηκε αλλα και για την χαζη ερώτηση που έκαναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Χελωνίτσα σε διαβάζω και χαμογελάω γιατί θυμάμαι τα δικά μου....

Έχουν χάσει πολλά ρούχα, ιδιαίτερα ζακέτες , καπέλα και μπουφάν !!!

Συνήθως τα φοράει ένα άλλο παιδάκι και η μαμά του ΔΕΝ τα επιστρέφει !!!

Σε εμένα αυτό συνέβη 2 φορές ! Είδα να φοράει άλλο παιδάκι τις ζακέτες μας !!!!

Ένα μπουφάν το βρήκαμε την επόμενη χρονιά κρεμασμένο σε ένα διαδρομο στην κρεμάστρα....

Βοηθάει πολύ να γράφεις το ονοματεπώνυμο του παιδιού στο ρούχο.

Επίσης το πρωί να του υπενθυμίζεις

"Αυτό είναι το μπουφάν σου, το κόκκινο π.χ. , να θυμηθείς πριν φύγεις από το σχολείο να το φορέσεις, και να προσέχεις μη στο πάρει κατά λάθος άλλο παιδάκι που δε θα θυμάται πιο είναι δικό του και κρυώσεις...."

 

Μετά την πρώτη δημοτικού θα στα φέρνει όλα ! Τα ρούχα τουλάχιστον..

γιατί κασετίνες, μολύβια κλπ....ο μεγάλος μου στην Πέμπτη ακόμα χάνει !!!

 

Υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

κατσε, λογικά οταν διαπιστώσουν στο άλλο σπιτι οτι το μποφάν ειναι άλλου παιδιού, θα το επιστρέψουν..σωστα?

 

επισης, να βαζεις παντα μια ετικετουλα με το ονομα του παιδιου μεσα στο ρουχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατσε, λογικά οταν διαπιστώσουν στο άλλο σπιτι οτι το μποφάν ειναι άλλου παιδιού, θα το επιστρέψουν..σωστα?

 

 

Λογικά όπως είπες !!! Παραλόγως , ο γιος μου είχε συμμαθητή που η μαμά του δε τα επέστρεφε....βρεθήκαμε σε πάρτυ όπου ο γιος της φορούσε μπουφάν με το ονοματεπώνυμο του δικού μου !!!

Της είπα διακριτικά ότι το μπουφάν είναι δικό μας και μου είπε "Σοβαρά ; δε το είχα καταλάβει...έχουμε ένα παρόμοιο .." της είπα να το φορέσει τώρα το παιδί για να πάτε σπίτι- να μη κρυώσει - και αύριο να μου το επιστρέψεις στο σχολείο....Ε, πέρασαν 3 χρόνια ....ακόμα δε το επέστρεψε !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε δημόσιο η ιδιωτικό πας την μικρή σου;

σε ιδιωτικο!!!

 

Χελωνίτσα σε διαβάζω και χαμογελάω γιατί θυμάμαι τα δικά μου....

Έχουν χάσει πολλά ρούχα, ιδιαίτερα ζακέτες , καπέλα και μπουφάν !!!

Συνήθως τα φοράει ένα άλλο παιδάκι και η μαμά του ΔΕΝ τα επιστρέφει !!!

Σε εμένα αυτό συνέβη 2 φορές ! Είδα να φοράει άλλο παιδάκι τις ζακέτες μας !!!!

Ένα μπουφάν το βρήκαμε την επόμενη χρονιά κρεμασμένο σε ένα διαδρομο στην κρεμάστρα....

Βοηθάει πολύ να γράφεις το ονοματεπώνυμο του παιδιού στο ρούχο.

Επίσης το πρωί να του υπενθυμίζεις

"Αυτό είναι το μπουφάν σου, το κόκκινο π.χ. , να θυμηθείς πριν φύγεις από το σχολείο να το φορέσεις, και να προσέχεις μη στο πάρει κατά λάθος άλλο παιδάκι που δε θα θυμάται πιο είναι δικό του και κρυώσεις...."

 

Μετά την πρώτη δημοτικού θα στα φέρνει όλα ! Τα ρούχα τουλάχιστον..

γιατί κασετίνες, μολύβια κλπ....ο μεγάλος μου στην Πέμπτη ακόμα χάνει !!!

 

Υπομονή !!!

 

ειναι πολυ μικρη για να θυμαται το μπουφαν... η αληθεια ειναι οτι σημερα φορουσε ενα μαυρο ενω τις αλλες μερες τη στελνω με ενα μοβ.

 

 

κατσε, λογικά οταν διαπιστώσουν στο άλλο σπιτι οτι το μποφάν ειναι άλλου παιδιού, θα το επιστρέψουν..σωστα?

 

ετσι θελω να πιστευω!!!:evil:

 

 

ολα της τα πανωφορια γραφουν.

 

θελω να πιστευω οτι θα εντοπιστει αυτος που το πηρε γιατι τα παιδακια τα ντυνουν οι δασκαλες. αυτος που το πηρε ηταν καποιος γονιος(μαλλον)!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικός και μπερδεύονται? Τους πληρώνεις και σου φέρνουν το παιδί χωρίς μπουφάν?

Δεν έχω γράψει ΠΟΤΕ το όνομα του παιδιού ΠΟΥΘΕΝΑ και δεν έχουν μπερδευτεί ποτέ μα ποτέ... Πάντα έρχεται με τα πράγματά της.

Επίσης δεν είναι μικρή, μια χαρά θυμάται.... Η δικιά μου αποκλείεται να ξεχάσει μπουφάν-τσάντα-παπούτσια-ζακέτα-καπέλο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιδιωτικός και μπερδεύονται? Τους πληρώνεις και σου φέρνουν το παιδί χωρίς μπουφάν?

Δεν έχω γράψει ΠΟΤΕ το όνομα του παιδιού ΠΟΥΘΕΝΑ και δεν έχουν μπερδευτεί ποτέ μα ποτέ... Πάντα έρχεται με τα πράγματά της.

Επίσης δεν είναι μικρή, μια χαρά θυμάται.... Η δικιά μου αποκλείεται να ξεχάσει μπουφάν-τσάντα-παπούτσια-ζακέτα-καπέλο...

 

τι να πω! θα περιμενω τη δευτερα οπως μου ειπαν.

αλλα οσο το σκεφτομαι φουντωνω!!! και πιο πολυ οχι για το μπουφαν οσο για το παιδι που ηρθε σπιτι με ενα λεπτο μπλουζακι.

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι μου ειπαν να μαρκαρω λεει τα ρουχα του παιδιου!!!! μα φανταροι ειναι? εκτος απο αυτο αν το παρει κανενα παιδακι πες κατα λαθος κ μετα δεν επιστραφει θα τη νοιαξει τη μαμα του αν ειναι μαρκαρισμενο???? ηθελε κατι να πει κ αυτη!

Και πρωτα απο ολα το παιδι δε τα χανει μονο του, για να μην ειναι στις κρεμαστρες του σχολειου η στη ταξη καποιος το πηρε.!!! πριν 2 βδομαδες μου την γυρισε η γιαγια χωρις το απο πανω ελαφρυ πουλοβερακι.λογικο που να ξερει τι φορουσε το πρωι που τη πηγα! εψαξα στις κρεμαστρες κ το βρηκα την επομενη. πριν 3 μερες πηγα εγω τη πηρα κ ψαχναμε τη ζακετα. δε βρεθηκε πουθενα και στο δρομο η μικρη μου λεγε "το αφησα εκει και το πηρε ενα αλλο παιδακι"...τελοσπαντων την επομενη το πρωι το πα στη δασκαλα και μου ειπε αν το εχει αλλο παιδακι θα το φερει πισω. Πραγματικα το μεσημερι πηγα και ειδα στις κρεμαστρες και βρηκα τη ζακετα!

Εγω θα προτεινα να μιλησεις με το σταθμο για το τι συμβαινει και σου φεραν το παιδι χωρις ρουχα. εμενα περσι στον ιδιωτικο ποτε δε ξεχασανε τιποτα, μπορει ενα κοκκαλακι! φετος στο δημοσιο γινονται αυτα τα ωραια που σας λεω...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα...Και μας στον παιδικο του μικρου εχασαν μια φορμα και τον εστειλαν σπιτι με αλλο παντελονι. Ελα ομως που δεν παει καθε μερα.. αρα την επομενη απο καποιο παιδακι θα ελοιπε... Μια μερα ενα αλλο παιδακι εφυγε με το μπουφαν του μεγαλου μου απο το σχολειο(και εδω δεν ειναι βορεια Ελλαδα ειναι απλα βορεια). Τον πηγα σπιτι με το δικο μου! ευτυχως το επεστεψαν οι αλλοι γονεις την ιδια μερα. Ηταν ακριβως το ιδιο σχεδια αλλα αλλο μεγεθος. Και εγω γραφω στα ρουχα (απο εσωρουχα μεχρι μπουφαν) ονομα. Και μαλιστα επειδη συνηθως αλλος τον πηγαινει και αλλος τον φερνει ανταλλασουμε ενα μυνημα με τον πατερα του για τι χρωμα μπουφαν φοραει (ξεχασα να ρωτησω βεβαια αν εφεραν την ομπρελα την τεταρτη)

Link to comment
Share on other sites

να τους κάνεις παρατήρηση...τους πληρώνεις κιόλας και χάνουν και τα ρούχα...εμένα όποτε έχει λερωθεί κατευθείαν μπαίνει στην τσάντα το λερωμένο...επίσης τα μπουφάν τα παίρνουν πάντα πρίν φύγουν απο το σχολείο...τους το λέει η δασκάλα και μια φορά που μπερδεύτηκε η δασκάλα και της φόρεσε άλλο την επόμενη μέρα έγινε η αλλαγή (αλλά όντως το άλλο ήταν σχεδόν ίδιο με το δικό μας)....Επίσης απαράδεκτο οι μαμάδες να κρατάνε στο σπίτι άλλων ρούχα...καλά δεν νιώθουν ρεζίλι να τις βλέπουν οι άλλες μαμάδες και να καταλαβαίνουν ότι το μπουφάν δεν είναι δικό τους??????????

Link to comment
Share on other sites

και το αστειο ειναι οτι σημερα πρωτη φορα της εβαλα καλο μπουφαν γιατι δεν φορουσε φορμα καθοτι ειχαν και γιορτουλα και ειπα να την εχω πιο περιποιημενη,,,,

 

που πας ρε καραμητρο? τα λουσα μας φαγανε:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου ειπαν να μαρκαρω λεει τα ρουχα του παιδιου!!!! μα φανταροι ειναι? εκτος απο αυτο αν το παρει κανενα παιδακι πες κατα λαθος κ μετα δεν επιστραφει θα τη νοιαξει τη μαμα του αν ειναι μαρκαρισμενο???? ηθελε κατι να πει κ αυτη!

 

...

 

γιατι ειναι κακο αυτο που ειπε;λογικο το βρισκω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις χασαμε 1 εδω και 3 μερες και οι δασκαλες ρωτησανε αλλα κανενας γονιος ουτε το εφερε ουτε παραδεχτηκε οτι το πηρε..τι να πεις...αρα υπηρχε δολος!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου ειπαν να μαρκαρω λεει τα ρουχα του παιδιου!!!!...

Αυτό π'αντως συνηθίζεται, βοηθάει στο να μην χάνονται τα ρούχα, εκτός από τις μαμάδες βοηθάει και τις δασκάλες να ξέρουν ποιο σακάκι είναι ποιου.

Υπάρχουν και πολλές μάρκες παιδικών ρούχων που στην ετικέτα έχουν χώρο για να γράψεις το όνομα (σε ζακέτες/ μπουφάν)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..και αμα θελει ο αλλος να το παρει τη σημασια εχει το μαρκαρεις δεν το μαρκαρεις?εμας ο σταθμος ειναι των στρατιωτικων.και τι να πω τωρα στη διευθυντρια?θα μου πει δεν φταιω εγω...μηπως θα πανε να μου παρουν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

αχ τι με περιμένει.......

Κι απορούσα η χαζή γιατί υπάρχει χώρος για ονοματεπώνυμο σε μπουφανάκι που πήρα για την επόμενη χρονιά.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

εμείς και τις 2 χρονιές είμαστε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό... μπερδέματα έχουν γίνει.... αλλά ποτέ δεν χάθηκε κάτι. Μόνο κάτι αυτοκινήτάκια που έπερναν τα δικά μου μαζί τους και δεν τα επέστρεφαν σπίτι γιατί τους τα είχε πάρει κάποιο άλλο παιδάκι... εξάλλου να σας πω και τα δικά μου επέστρεφαν σπίτι με ξένα αυτοκινητάκια και αν το καταλάβαινα τους ρωτούσα ποια νου είναι και συνήθως μου έλεγαν το όνομα.. οπότε τα έβαζα την επομένη στην τσάντα τους με σημείωση "δεν είναι δικό μας.. μου είπαν είναι του τάδε"..

Όσον αφορά τα ρούχα και εκεί το ίδιο μου ... έβρισκα άλλο σεντονάκι συνήθως .. είχε και το όνομα επάνω... οπότε το έπλενα το σιδέρωνα και το επέστρεφα με ανάλογη σημείωση....

ααα και μια φορά μας έδωσαν λάθος τσάντα... αλλά ήταν ακριβώς ίδια με την δικιά μας.. το άλλο παιδάκι πήγε και πήρε μόνο του την τσάντα και πήρε την δικια μας... την επομένη όλα καλά...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι βλέπουν κάτι που δεν είναι δικό τους και κάνουν την πάπια..

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όπως είπες !!! Παραλόγως , ο γιος μου είχε συμμαθητή που η μαμά του δε τα επέστρεφε....βρεθήκαμε σε πάρτυ όπου ο γιος της φορούσε μπουφάν με το ονοματεπώνυμο του δικού μου !!!

Της είπα διακριτικά ότι το μπουφάν είναι δικό μας και μου είπε "Σοβαρά ; δε το είχα καταλάβει...έχουμε ένα παρόμοιο .." της είπα να το φορέσει τώρα το παιδί για να πάτε σπίτι- να μη κρυώσει - και αύριο να μου το επιστρέψεις στο σχολείο....Ε, πέρασαν 3 χρόνια ....ακόμα δε το επέστρεψε !!!

 

 

πολύ χοντρό....:evil:

Link to comment
Share on other sites

 

ειναι πολυ μικρη για να θυμαται το μπουφαν... η αληθεια ειναι οτι σημερα φορουσε ενα μαυρο ενω τις αλλες μερες τη στελνω με ενα μοβ.

 

 

ο γιος μου ειναι 2,5

μια μερα την προηγουμενη εβδομάδα τον πήγα σταθμό χωρίς μπουφαν

οταν πήγα να τον παρω το μεσημερι, βρηκα τις δασκάλες ανάστατες και τον μικρο να κλαιει, γιατί δεν εβρισκαν το μπουφάν του! και ο ίδιος το ζητούσε πολύ επιμονα, ειδα κι επαθα να τον πεισω ότι δεν το είχαμε παρει μαζι!

πιστεύω ότι ειναι σε ηλικία να θυμάται τα πράγματά της, αρκεί να της υπενθυμίζεις αυτά που ειναι σημαντικά.

 

πάντως πολύ εκνευριστικά αυτά που περιγράφεις

μη σου στειλουν το παιδί γυμνό, καμιά μερα, ξέρω 'γω?...

 

(εγώ παντως δε θα το άφηνα ετσι)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα με αγχωσατε και εμενα. λετε να αρχισω να χανω και εγω πραγματα;

 

λοιπον εμενα 2 μηνες τωρα, μια φορα ξεχαστηκε μια ζακετουλα αλλα την αλλη μετα τη βρηκα κανονικα στην τσαντουλα του. επισης οι κοπελες στον παιδικο εγραψαν το ονομα του στο μπουφαν, και παντα μου επιστρεφουν σωστα ρουχα και ταπερακια και σεντονακια, στα οποια εγραψαν με μαρκαδορο το ονομα του.

 

μας ειπαν επισης οτι αμα καμια μερα δεν βρουμε κανενα ρουχο του μωρου να τους το πουμε γιατι θα ειναι εκει.

 

παντως ειναι απαραδεκτο να βρεις πραγμα αλλου παιδιου και να μην το επιστρεψεις.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να τους επισημανεις οτι εχεις χασει πολλα πραγματα του μωρου μεσα σε μικρο χρονικο διαστημα και οτι δεν θελεις να επαναληφθει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...