Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κινητικοτητα εμβρυου !


Recommended Posts

Καλημερα ! Ειμαι 20w+5d το μωρο ξεκινησα να το νιωθω απο την 19η εβδομαδα και ακομα εντονοτερα οταν μπηκα στην 20η ! Οι κλωτσιες ηταν δυνατες και σχεδον καθε μερα απο εχθες ομως δεν ειναι τοσο συχνες και ουτε τοσο δυνατες ! Μετα απο συμβουλη του γιατρου εφαγα γλυκο κ ξαπλωσα οπου αρχισε να κλωτσαει αλλες φορες οπως πριν κ αλλες φορες νωχελικα ... Εχει τυχει σε καμια αλλη εγκυουλα? αγχωνομαι ευκολα κ αυτο κοντευει να με στειλει κ στεναχωριεμαι γιατι το νιωθει κ το μωρο ! :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα ! Ειμαι 20w+5d το μωρο ξεκινησα να το νιωθω απο την 19η εβδομαδα και ακομα εντονοτερα οταν μπηκα στην 20η ! Οι κλωτσιες ηταν δυνατες και σχεδον καθε μερα απο εχθες ομως δεν ειναι τοσο συχνες και ουτε τοσο δυνατες ! Μετα απο συμβουλη του γιατρου εφαγα γλυκο κ ξαπλωσα οπου αρχισε να κλωτσαει αλλες φορες οπως πριν κ αλλες φορες νωχελικα ... Εχει τυχει σε καμια αλλη εγκυουλα? αγχωνομαι ευκολα κ αυτο κοντευει να με στειλει κ στεναχωριεμαι γιατι το νιωθει κ το μωρο ! :-(

 

Καλημερα κοριτσι μου!!!! Ειμαι 20 κ 4 ημερων σε διδυμακια. Περαν καποιων γουργουρισματων κ φτερουγισματων δεν εχω νιωσει ουτε μια κλωτσια. Στους υπερηχους συνηθως κοιμουνται κ εχει να κανει πιστευω με τον περιορισμενο χωρο οσο μεγαλωνουν.

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται να ανησυχεις πολυ. Ο γιατρος σου ειπε οτι ειναι ανησυχητικο;

Με το καλο μια τελειομηνη εγκυμισυνη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις,ειναι νωρις ακομα.Το μωρο κοιμαται τις περισσοτερες ωρες της ημερας.Επισης ειναι ακομα πολυ μικρο με αποτελεσμα να μην εχει παντα την ιδια θεση μεσα στην μητρα.Αναλογα με τη θεση που εχει,αλλες φορες θα καταλαβαινεις πιο εντονα κι αλλες λιγοτερο εντονα τις κινησεις του.Να απολαμβανεις καθε στιγμη της εγκυμοσυνης σου και μην γεμιζεις το μυαλο σου με φοβους και αγχη :)

Σου ευχομαι καλο υπολοιπο,μια τελειομηνη κυηση και ενα γερο μωρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα FOP !! Με το καλό το μωράκι σου !!

 

Προσωπικά στις 16 περίπου εβδομάδες άρχισα να νιώθω τα "φτερουγίσματα", που εμένα μου έμοιαζαν περισσότερο σαν "μπουρμπουλήθρες" ή σαν πέρασμα μικρού ψαριού ! :P Ήταν βέβαια τόσο ανεπαίσθητα, που φοβόμουν μήπως ήταν η ιδέα μου :?

Όταν κάπως σιγουρεύτηκα, ανησυχούσα γιατί δεν ήταν συχνά, γιατί πίστευα πως μόνο αν το νιώθω είναι καλά. Το είπα στο ραντεβού με τον γιατρό μου και μου είπε να το βγάλω τελείως από το μυαλό μου, είναι νωρίς να το νιώθω τόσο έντονα από τώρα και να αγχώνομαι. Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω, τις περισσότερες ώρες τα μωράκια μας κοιμούνται, και όσο είναι μικρούλια ακόμη έχουν αρκετό χώρο για να κινηθούν χωρίς να γίνονται αισθητά. Άλλωστε απ' ό,τι έχω διαβάσει στο τρίτο τρίμηνο πρέπει να το καταλαβαίνουμε σταθερά κάποιες φορές μέσα στην ημέρα.

Ηρέμησε λοιπόν και όλα θα πάνε καλά ! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη !! :)

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι 17+4 και η κινητικοτητα του μπεμπη μου(πριν λιγες μερες ειδαμε και το φυλο :) ) ειναι αρκετα μεγαλη. Στους υπερηχους απο την 11 βδομαδα κιολας, παντα ειναι ζωηρουλης τεντωνει ποδια, κουνιεται πανω κατω!!! χα χα χα δε θελω να φανταστω τι θα τραβηξω αργοτερα αν συνεχισει ετσι. Σπανια να κοιμαται !! κ τα φτερουγισματα, αχνα μεν, αλλα εχω αρχισει ηδη που και που να τα νιωθω !! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα σε ολες.....εγω ειμαι στην 23 εβδομαδα κ το κοριτσακι μου δε σταματα να ανοιγει ποδαρακια κ χερακια ολη μερα κ νυχτα...... δε σταματα το χορο μεσα στην κοιλια μου με αποτελεσμα πολλες πολλες φορες να με πιανει ενα εκνευριστικο γελιο χωρις να μπορω να σταματησω...... αν απι τωρα κανει αυτα τα κολπα αργοτερα τι θα γινει; μηπως πρεπει ν ανησυχησω;

Link to comment
Share on other sites

Κανενας λογος ανησυχιας! Ολα στο προγραμμα ειναι.Εκτος αν νιωσεις κατι που να σου προκαλει πονο ισως. Εγω εχει 2 μερες νιωθω παραξενα εκει κατω σχεδον. Κατι σα να μετακινειτε . Το αισθανομαι πολυ χαμηλα στην κοιλια τερμα εκει που ξεκιναει το ....μας !!! Ειμαι 21+4. Καμια αλλη με παρομοιο συμπτωμα για μια δευτερη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Κανενας λογος ανησυχιας! Ολα στο προγραμμα ειναι.Εκτος αν νιωσεις κατι που να σου προκαλει πονο ισως. Εγω εχει 2 μερες νιωθω παραξενα εκει κατω σχεδον. Κατι σα να μετακινειτε . Το αισθανομαι πολυ χαμηλα στην κοιλια τερμα εκει που ξεκιναει το ....μας !!! Ειμαι 21+4. Καμια αλλη με παρομοιο συμπτωμα για μια δευτερη γνωμη?

 

κοριτσακι μου θα σου προτεινα να πας να κανεις εναν υπερηχο ετσι προληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ραντεβου για τον μεγαλο υπερηχο σε 5 μερες! και επειδη δεν ενιωσα πονο η κατι τετοιο, και ειναι κ λιγες οι μερες, θεωρησα σωστο να περιμενω!! Αυτο που νιωθω ειναι περιστασιακο!! 2-3 φορες τη μερα !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα εγκυουλες και καλό μήνα..επαναφέρω το θέμα και περιμένω μήπως κάποια έχει να μου πει καμία εμπειρία... Είμαι στην 25.5 εβδομάδα μου και πριν τρεις μέρες πήγα στον γιατρό μου εκτάκτως να με δει γιατι ένιωθα κάποιες συσπάσεις και πόνο κάτω χαμηλά μόνο όταν περπατούσα βέβαια...αλλά επειδή επέμενε ο πονος μου είπε να πάω να με δει. Είχα διαγνωστεί στον πέμπτο με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και πήρα αντιβίωση και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα όλα αυτά να οφείλονται στον στρεπτόκοκκο γιατί δεν έπιασε η αντιβίωση και το μικρόβιο υπάρχει ακόμα ίσως να έκανε κάποια φλεγμονή κ ενοχλεί την μήτρα.. Έτσι περιμένω τώρα να βγουν τα αποτελέσματα για να μάθουμε... Γενικά ο μπέμπης μας ενώ ήταν τρομερά κινητικός μέχρι προχθές από εχθές είναι πολύ ήσυχος...καμία σχέση δλδ με αυτό που γινόταν το πάρτυ μέσα στην κοιλιά μου. Ίσα που ακούγεται κάποιες φορές που χτυπάει...μήπως να ανησυχήσω κι για αυτό τώρα?! Τελευταία φορά τον άκουσα το απόγευμα μετά το γεύμα (με γλυκάκι) αλλά μετά τίποτα μέχρι τώρα (10 ώρες μετά μόνο ανεπαίσθητα και λίγες φορές)! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο... Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?! Καταλαβαίνετε το μυαλό πάει στο χειρότερο σενάριο πάντα λόγω του στρεπτόκοκκου....:? :confused:

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Nena1990 είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες και καλό μήνα..επαναφέρω το θέμα και περιμένω μήπως κάποια έχει να μου πει καμία εμπειρία... Είμαι στην 25.5 εβδομάδα μου και πριν τρεις μέρες πήγα στον γιατρό μου εκτάκτως να με δει γιατι ένιωθα κάποιες συσπάσεις και πόνο κάτω χαμηλά μόνο όταν περπατούσα βέβαια...αλλά επειδή επέμενε ο πονος μου είπε να πάω να με δει. Είχα διαγνωστεί στον πέμπτο με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και πήρα αντιβίωση και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα όλα αυτά να οφείλονται στον στρεπτόκοκκο γιατί δεν έπιασε η αντιβίωση και το μικρόβιο υπάρχει ακόμα ίσως να έκανε κάποια φλεγμονή κ ενοχλεί την μήτρα.. Έτσι περιμένω τώρα να βγουν τα αποτελέσματα για να μάθουμε... Γενικά ο μπέμπης μας ενώ ήταν τρομερά κινητικός μέχρι προχθές από εχθές είναι πολύ ήσυχος...καμία σχέση δλδ με αυτό που γινόταν το πάρτυ μέσα στην κοιλιά μου. Ίσα που ακούγεται κάποιες φορές που χτυπάει...μήπως να ανησυχήσω κι για αυτό τώρα?! Τελευταία φορά τον άκουσα το απόγευμα μετά το γεύμα (με γλυκάκι) αλλά μετά τίποτα μέχρι τώρα (10 ώρες μετά μόνο ανεπαίσθητα και λίγες φορές)! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο... Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?! Καταλαβαίνετε το μυαλό πάει στο χειρότερο σενάριο πάντα λόγω του στρεπτόκοκκου....:? :confused:

 

 

Να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου, να του πεις τι γίνεται και να πας για υπέρηχο!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nena1990 είπε:

Καλησπέρα εγκυουλες και καλό μήνα..επαναφέρω το θέμα και περιμένω μήπως κάποια έχει να μου πει καμία εμπειρία... Είμαι στην 25.5 εβδομάδα μου και πριν τρεις μέρες πήγα στον γιατρό μου εκτάκτως να με δει γιατι ένιωθα κάποιες συσπάσεις και πόνο κάτω χαμηλά μόνο όταν περπατούσα βέβαια...αλλά επειδή επέμενε ο πονος μου είπε να πάω να με δει. Είχα διαγνωστεί στον πέμπτο με β αιμολυτικό στρεπτόκοκκο και πήρα αντιβίωση και μου είπε ότι υπάρχει πιθανότητα όλα αυτά να οφείλονται στον στρεπτόκοκκο γιατί δεν έπιασε η αντιβίωση και το μικρόβιο υπάρχει ακόμα ίσως να έκανε κάποια φλεγμονή κ ενοχλεί την μήτρα.. Έτσι περιμένω τώρα να βγουν τα αποτελέσματα για να μάθουμε... Γενικά ο μπέμπης μας ενώ ήταν τρομερά κινητικός μέχρι προχθές από εχθές είναι πολύ ήσυχος...καμία σχέση δλδ με αυτό που γινόταν το πάρτυ μέσα στην κοιλιά μου. Ίσα που ακούγεται κάποιες φορές που χτυπάει...μήπως να ανησυχήσω κι για αυτό τώρα?! Τελευταία φορά τον άκουσα το απόγευμα μετά το γεύμα (με γλυκάκι) αλλά μετά τίποτα μέχρι τώρα (10 ώρες μετά μόνο ανεπαίσθητα και λίγες φορές)! Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο... Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο?! Καταλαβαίνετε το μυαλό πάει στο χειρότερο σενάριο πάντα λόγω του στρεπτόκοκκου....:? :confused:

 

 

Καλησπέρα και με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου! Πιστεύω ότι ο γιατρός σου θα πρέπει να είναι ενήμερος για κάθε τέτοια αλλαγή κινητικότητας. 

Πάντως κι εμένα περνούσαν μέρες που ένιωθα έτσι ελάχιστα να κινείται κι αγχωνομουν όμως μετά από 1-2 μέρες επανερχόταν στα συνηθισμένα. Είχα παρατηρήσει ένα pattern όπου αυτό συνέβαινε πχ μια φορά την εβδομάδα κι έτσι ηρέμησα λιγάκι όσο περνούσε ο καιρός...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια μου είμαι 18 χρονών και είμαι στην 25η εβδομάδα δηλαδή διανύω των 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου. Πολλές φορές οι κλωτσιές τους είναι τρομερά επώδυνες. Είμαι λογικό?μπορώ να κάνω κάτι για αυτό σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Κορίτσια μου είμαι 18 χρονών και είμαι στην 25η εβδομάδα δηλαδή διανύω των 6ο μήνα της εγκυμοσύνης μου στα δυδιμακια μου. Πολλές φορές οι κλωτσιές τους είναι τρομερά επώδυνες. Είμαι λογικό?μπορώ να κάνω κάτι για αυτό σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Υπομονή! Τώρα που έχουν χώρο μπορούν ακόμη να κολυμπάνε πιο έντονα. Οσο περνάει ο καιρός που θα λιγοστεύει ο χώρος τους λογικά δεν θα σε πονάνε τόσο γιατί δεν θα κινουνται τόσο πολύ. Παρ'όλα αυτά επειδή θα έχουν δυναμώσει τα μωρακια μπορεί και πάλι κάποιες κλωτσιες ή κινήσεις να σου προκαλουν δυσφορία. 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Υπομονή! Τώρα που έχουν χώρο μπορούν ακόμη να κολυμπάνε πιο έντονα. Οσο περνάει ο καιρός που θα λιγοστεύει ο χώρος τους λογικά δεν θα σε πονάνε τόσο γιατί δεν θα κινουνται τόσο πολύ. Παρ'όλα αυτά επειδή θα έχουν δυναμώσει τα μωρακια μπορεί και πάλι κάποιες κλωτσιες ή κινήσεις να σου προκαλουν δυσφορία. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!Απλά νόμιζα από αυτά που έβλεπα και αυτά που ακούς ότι οι κλωτσιές αυτές δεν είναι επώδυνες αλλά είναι διαφορετικό σε κάθε γυναίκα .Έχεις δίκαιο και πάλι ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!Απλά νόμιζα από αυτά που έβλεπα και αυτά που ακούς ότι οι κλωτσιές αυτές δεν είναι επώδυνες αλλά είναι διαφορετικό σε κάθε γυναίκα .Έχεις δίκαιο και πάλι ευχαριστώ!:)

Σιγουρα εχει να κανει και με την ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα του παιδιου. Για παραδειγμα ο πρωτος μου τεντωνοταν αρκετα μεσα στην κοιλια, ειδικα οσο μεγαλωνε αρκετες φορες με πονουσε αλλα ο δευτερος κολυμπουσε πιο ηρεμα, εδινε μια που και που αλλα ποτε δεν πονεσα. Φιλη μου, στο πρωτο της δεν καταλαβαινε οτι εχει μωρο, τοσο ησυχο ηταν, το δευτερο δεν την αφηνε σε ησυχια! Εσυ εχεις δυο, οποτε εχεις δυο διαφορετικους χαρακτηρες μεσα σου! Οσο περναει ο καιρος θα καταλαβαινεις περισσοτερο τον χαρακτηρα του καθενος :)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Σιγουρα εχει να κανει και με την ιδιοσυγκρασια και τον χαρακτηρα του παιδιου. Για παραδειγμα ο πρωτος μου τεντωνοταν αρκετα μεσα στην κοιλια, ειδικα οσο μεγαλωνε αρκετες φορες με πονουσε αλλα ο δευτερος κολυμπουσε πιο ηρεμα, εδινα μια που και που αλλα ποτε δεν πονεσα. Φιλη μου, στο πρωτο της δεν καταλαβαινε οτι εχει μωρο, τοσο ησυχο ηταν, το δευτερο δεν την αφηνε σε ησυχια! Εσυ εχεις δυο, οποτε εχεις δυο διαφορετικους χαρακτηρες μεσα σου! Οσο περναει ο καιρος θα καταλαβαινεις περισσοτερο τον χαρακτηρα του καθενος :)

Αχ να σου ζήσουν τα παιδάκια σου !:)Να σου πω την αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω ποιος από τους δύο  δημιουργεί τόσο ταραχή μέσα στην κοιλιτσα μου αλλά νομίζω θα το καταλάβω όταν γεννηθεί. Ποδοσφαιριστής θα γίνει σίγουρα τόσες κλωτσιές!:-DΠάντως ξέρω ότι ένα από τα δύο θα είναι λίγο ζωηρό αν είναι και τα δύο δεν ξέρω τι θα κάνω:?

 

Εχεις δίκαιο σε ευχαριστώ πολύ σίγουρα κάθε παιδί θα είναι διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...