Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ-ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΟΥΡΤΑ?


Recommended Posts

Κορίτσια κ εμείς στα πρώτα του γενέθλια ενώ όλοι μου λέγανε να του δώσω λίγη τούρτα εγώ πάλι επέλεξα να μην του δώσω έχει όλη τη ζωή του να δοκιμάσει πολύ πιο μετά, τι θα κερδίσει δοκιμάζοντας με το δάχτυλο μόνο κ μόνο να πούμε ότι δώσαμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφήστε!! Ολη μερα παιδευτικα για να του φτιάξω τούρτα με δικό μου παντεσπάνι και κρεμα με μαύρη ζαχαρι για να την κάνω λιγο πιο "υγειηνη" και αυτός έβαλε το δάχτυλο στο στόμα και έκανε λες και έπαθε ηλεκτροσόκ!!μετα για πλάκα καθάρισα ενα μανταρίνι,το οποίο και τσακισε!!! Τι να πω.....

Χαχαχαχα, τι μου θύμησες, κι εγώ είχα παιδευτεί όλη μέρα, αλλά μου παραβγήκε υγειϊνή (φαντάσου είχα βάλει μπανάνες αντί για ζάχαρη :rolleyes:) και τελικά την έφαγε μόνο ο μπέμπης και κανείς άλλος :oops: . Τώρα που το σκέφτομαι, τι είχαν τραβήξει κι αυτοί οι καλεσμένοι :-D ! Τώρα, στα 2 που του έδωσα κανονική τούρτα και νόμιζα ότι θα την τσακίσει, δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα, 5 κουταλίτσες έφαγε όλες κι όλες.

Να σου ζήσει Αλεξία.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα, τι μου θύμησες, κι εγώ είχα παιδευτεί όλη μέρα, αλλά μου παραβγήκε υγειϊνή (φαντάσου είχα βάλει μπανάνες αντί για ζάχαρη :rolleyes:) και τελικά την έφαγε μόνο ο μπέμπης και κανείς άλλος :oops: . Τώρα που το σκέφτομαι, τι είχαν τραβήξει κι αυτοί οι καλεσμένοι :-D ! Τώρα, στα 2 που του έδωσα κανονική τούρτα και νόμιζα ότι θα την τσακίσει, δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα, 5 κουταλίτσες έφαγε όλες κι όλες.

Να σου ζήσει Αλεξία.

Ευχαριστω κι εσένα!!...τουλάχιστον την έφαγε!! Τωρα που έχουν περασει και 6 μηνες το μονο γλυκό που θελει ειναι κανά μπισκότο η λιγο κεικ...τα αλλα ουτε να τα φτυσει! Ειναι και λιγο οπως τα μάθεις πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας, ήθελα να μου πείτε αν γνωριζετε κάποια συνταγη για τούρτα για το μωρο. Κάτι ακουσα πως μπορω να κάνω με φαριν λακτε, αλλα δεν βρισκω. Θέλω να φτιαξω κάτι να είναι υγιεινη και προσιτη για το βρεφικο στομαχι.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ήθελα να μου πείτε αν γνωριζετε κάποια συνταγη για τούρτα για το μωρο. Κάτι ακουσα πως μπορω να κάνω με φαριν λακτε, αλλα δεν βρισκω. Θέλω να φτιαξω κάτι να είναι υγιεινη και προσιτη για το βρεφικο στομαχι.

 

Γεια σου, konerm! Για να πω την αλήθεια, εγώ στα πρώτα του γενέθλια είχα φτιάξει αυτήν: https://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-noutela.html και του άρεσε.

 

Επειδή όμως εκείνη την ημέρα είχαμε και χειροποίητο μιλφέιγ στο σπίτι, το δοκίμασε κι εκείνο και του άρεσε πολύ.

 

Μη φανταστείς ότι έφαγε καμιά μεγάλη ποσότητα. 2-3 κουταλίτσες από το καθένα και πολύ σου λέω. Τούρτα με φαρίν λακτέ που λες δεν έχω ξανακούσει, αλλά για ποιο λόγο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; Αφού και η φαρίν λακτέ είναι γεμάτη ζάχαρη (μη σου πω ότι έχει και περισσότερη). Θεωρώ ότι αν κάνεις μια τούρτα με απλές γεύσεις (πχ με κρέμα ζαχαροπλαστικής και σαντιγύ) θα του αρέσει και θα αρέσει και σε σας. Θεωρώ απίθανο να τον πειράξει (ο δικός μου έτρωγε και πέτρες 1 έτους). Εξάλλου το μωρό δεν πρόκειται να φάει πολύ.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να είναι πολύχρονο!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, konerm! Για να πω την αλήθεια, εγώ στα πρώτα του γενέθλια είχα φτιάξει αυτήν: https://www.sintagespareas.gr/sintages/tourta-noutela.html και του άρεσε.

 

Επειδή όμως εκείνη την ημέρα είχαμε και χειροποίητο μιλφέιγ στο σπίτι, το δοκίμασε κι εκείνο και του άρεσε πολύ.

 

Μη φανταστείς ότι έφαγε καμιά μεγάλη ποσότητα. 2-3 κουταλίτσες από το καθένα και πολύ σου λέω. Τούρτα με φαρίν λακτέ που λες δεν έχω ξανακούσει, αλλά για ποιο λόγο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; Αφού και η φαρίν λακτέ είναι γεμάτη ζάχαρη (μη σου πω ότι έχει και περισσότερη). Θεωρώ ότι αν κάνεις μια τούρτα με απλές γεύσεις (πχ με κρέμα ζαχαροπλαστικής και σαντιγύ) θα του αρέσει και θα αρέσει και σε σας. Θεωρώ απίθανο να τον πειράξει (ο δικός μου έτρωγε και πέτρες 1 έτους). Εξάλλου το μωρό δεν πρόκειται να φάει πολύ.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να είναι πολύχρονο!

 

Συμφωνώ απολυτα.Δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να μπει μια μαμα στη διαδικασια να φτιαξει κατι τετοιο.Δε θα παθει τπτ το παιδακι να δοκιμασει λιγη τουρτιτσα κανονικη.Και τη φαριν λακτε...ενταξει τωρα ...μη τη λεμε και υγιεινη διατροφή.Φτιαξε μια απλη τουρτιτσα να την ευχαριστηθείτε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ούτε εγώ υπόψη μου τούρτα με φαρίν λακτέ και θα συμφωνήσω απολύτως με όσα σου έχουν ήδη γράψει.

Θα δοκιμάσει μια - δυο κουταλίτσες το παιδάκι (αν το θες, βέβαια), δε θα φάει τεράστια ποσότητα και συνεπώς δε θα πάθει τίποτα. Άσε που μπορείς να επιλέξεις να του δώσεις π.χ. περισσότερο παντεσπάνι παρά κρέμα και σαντυγί.

Εκτός αν έχεις διαπιστώσει κάποια διατροφική αλλεργία και για αυτό το λόγο δε θες να δώσεις στο παιδί τούρτα γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!!

 

από ότι θυμαμαι από την κορη μου 1 ετους δε ζητανε ακομη οποτε το πιο πιθανο είναι να μην δωσει καμμια απολυτως σημασια στην τουρτα,,

Τα ίδια κι εμείς, ούτε ζήτησε, ούτε δώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, ήθελα να μου πείτε αν γνωριζετε κάποια συνταγη για τούρτα για το μωρο. Κάτι ακουσα πως μπορω να κάνω με φαριν λακτε, αλλα δεν βρισκω. Θέλω να φτιαξω κάτι να είναι υγιεινη και προσιτη για το βρεφικο στομαχι.

 

Να σου ζήσει κοπέλα μου το μωράκι σου και με το καλό να γιορτάσετε τα γενέθλιά σας!! Είχαμε πάει πρόσφατα σε πάρτυ και η μαμά είχε φτιάξει αυτή την τούρτα για μικρούς και μεγάλους που την είχε βρει στο ιντερνετ....

ήταν πάρα πολύ ωραία, αφού της ζήτησα την συνταγή για να την φτιάξω και εγώ, δεν έχουμε σύντομα γενέθλια αλλά την έφτιαξα και την τιμήσαμε και στο σπίτι :P

σου παραθέτω το link, νομίζω είναι ότι πιο υγειινό μπορείς να φτιάξεις και θα το τιμήσουν και μικροί και μεγάλοι!

 

Το μόνο που δεν έβαλα εγώ ήταν τα βατόμουρα γιατί τα φοβήθηκα έβαλα χυμό πορτοκάλι...

 

https://aplapaidi.wordpress.com/2015/02/23/%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B6%CE%AC%CF%87/

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θυμάμαι μια παλιά μου συναδελφος που είχε τις ίδιες ανησυχίες με σένα με πρόσθετο ότι το παιδάκι της είχε δυσανεξία στη λακτόζη, είχε βρει σε ένα ξενόγλωσσο σαιτ κι είχε φτιάξει τούρτα με μητρικό γάλα. Απ' ότι μοου είχε πει είχε τεράστια επιτυχία. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια παλιά μου συναδελφος που είχε τις ίδιες ανησυχίες με σένα με πρόσθετο ότι το παιδάκι της είχε δυσανεξία στη λακτόζη, είχε βρει σε ένα ξενόγλωσσο σαιτ κι είχε φτιάξει τούρτα με μητρικό γάλα. Απ' ότι μοου είχε πει είχε τεράστια επιτυχία. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

 

:shock: Πες μου οτι κανεις πλακα!

 

Η συναδελφος την γλιτωσε μονο με μηνυσεις? Χωρις κανενα βουλωμενο ματι? Με ολα τα μαλλια της στο κεφαλι?

Link to comment
Share on other sites

:shock: Πες μου οτι κανεις πλακα!

 

Η συναδελφος την γλιτωσε μονο με μηνυσεις? Χωρις κανενα βουλωμενο ματι? Με ολα τα μαλλια της στο κεφαλι?

 

Μαυρισμένο μάτι και καράφλα η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει...για τις μηνύσεις βέβαια όρκο δεν παίρνω....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εαν το μωρο εχει αλλεργια θα το επεφευγα σιγουρα. Αλλα εαν δεν εχει δειξει οτι εχει καποια αλλεργια η καποια αντιδραση στα συστατικα της τουρτας φυσικα γιατι οχι; Δεν εχει να κανει με την ηλικια οταν ειναι για λιγο αλλα βεβαια να μη φαει και ολοκληρο κομματι. Γερο να ναι και θα τα δοκιμασει ολα σιγα σιγα! :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...