Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα σκόνη ή εβαπορέ (μετά τον πρώτο χρόνο)?


Recommended Posts

Καλημερα elen! Μεχρι 5;;;:shock::shock::shock: Χαρα στο κουραγιο της μανας! Σκεφτομαι να το δοκιμασω...ειναι η τελευταια μου ελπιδα! Αλλιως θα επανελθω παλι στη σκονη γιατι το εβαπορε δεν ξερω κατα ποσο βολευει να το ετοιμαζω τη νυχτα...

 

Και δεν ξυπναγανε και τα 2 την ιδια ωρα το ενα ξυπνουσε στανταρ στις 2 και το αλλο στις 3 τα ξημερωματα και εκεινη σηκωνονταν στις 6 για να παει στην δουλεια της .Ειναι οντως πολυ κουραστικο γιατι τα συγκεκριμενα παιδια ειναι πολυ ζωηρα και δεν ξεκουραζεται ουτε την ημερα.Εκεινη ξερεις τι εκανε με το εβαπορε το βραδυ?Ειχε σε ενα θερμο ετοιμο ζεστο νερο και εφτιαχνε το γαλα αμεσως!!

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mary τι έγινε με το εβαπορέ? το έδωσες τελικά? είμαι κι εγώ στην ίδια μοίρα μαζί σου. άγρυπνη εδώ κι έναν χρόνο και πίνουμε το φρεζιλακ σκόνη το 3. λέω να το αλλάξω αλλά είπε η παιδίατρος ΄τοι καλό είναι να το κρατήσω μέχρι τα 2. να τα φάω τα μαλλιά μου τώρα ή αύριο????

φρέσκο λέει μετά τα 2. τζιζους κράϊστ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις μεχρι να καταληξουμε σε γαλα αιμα φτυσαμε. Οταν τελειωνε το κουτι το φριζομελ ειπα να δοκιμασω και εβαπορε και το φροζογκροου και το φρεσκο (ανταβνς και ολυμπος). Οντως το φριζογκροου μυριζει βανιλια και εινια πολυ γλυκο. Το ηπιε (με τη δευτερη δοκιμη βεβαια) αλλα δεν αρεσε σε εμας. Δοκιμασαμε το νουλακ αλλα του εφερε δυσκοιλιοτητα. δεν ηπιε το φρεσκο και ετσι τωρα πινει νεσλακ μια χαρα και χωρις προβληματα. Η παιδιατρος στη θεσσαλονικη συστησε σκονη καλυτερα. Το βιολακ που ειναι βιολογικο αλλα δεν το επινε με τιποτα και μυριζε κιολας περιεργα. Ο παιδιατρος στην αθηνα ειπε εβαπορε οποιο θελουμε ή το φρεσκο αντβανς που ειναι εμπλουτισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχε σταματησει να ξυπναει απο 8 μηνων για βραδινο γαλα. Οποτε και τωρα εχει την ιδια συμπεριφορα που ειχε και με τησ κονη. Δεν αλλαξε κατι με το εβαπορε αναφορικα με το φαγητο και τον υπνο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! τελικά μάλλον είναι και στο γιατρό.Εμένα ο παιδίατρος μου είπε να μη δώσω καθόλου εβαπορέ στο γιο μου. θήλαζε μέχρι τους 8 μήνες και μετά που προσπαθούσα να βρω γάλα που να δέχτει να πιει, είχα πει η ίδια στο γιατρό τη λύση του εβαπορέ αλλά να είπε να μη του δώσω καθόλου.Τελικά καταλήξαμε στο Φριζομέλ που έστω κάπως το έπινε. Ο γιατρός μου είπε μετά το χρόνο να του δώσω φρέσκο γάλα και μάλιστα αυτό της Γεωργικής Σχολής. Το φρέκο το έπινε και το πίνει χωρίς προβλήματα και γενικά με όρεξη(του βάζω μέσα και μέλι) εδώ και 1 χρόνο τώρα.Ο γιατρός δεν ήθελε ούτε το φρέσκο γάλα που είναι ειδικά για παιδάκια(δεν το έχω πάρει ποτέ γι αυτό δεν ξέρω πως τα λένε!).Όσο για το βραδινό ξύπνημα ξυπνούσε γενικά μέχρι τους 18 μήνες και του έδινα και τότε γάλα για να ξανακοιμηθεί.τώρα ΄(23 μηνών) ξυπνάει αραιά και που αλλά δεν του δίνω γάλα πια το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι στο γιατρο και στο παιδι. σε παιδακια που εινια πιο μεγαλωσωμα συστηνουν απο νωρις το φρεσκο. εμενα εινια τσιλιβιθρας και χρειαζεται ενισχυση... εγω λεω αναλογα και με τα κιλα του να περασω στο φρεσκο απο αυγουστο με σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Υπερβιταμίνωση πάντως δεν θα πάθουν απο τη σκόνη..καλό θα τους κάνει.Ξέρω γνωστές μου που δίνουν απο 6 μηνών τα noulac και nestle για λόγους οικονομίας...μα είναι δυνατόν! Ας κάνουν απο αλλού οικονομία...όχι απο το γάλα του παιδιου!!!!

Κι εμάς η μάνα μας μας μεγάλωσε με εβαπορέ από 10 μηνών και δε πάθαμε τίποτα. Υγιέστατα παιδιά είμασταν κι εξακολουθούμε να είμαστε σαν μεγάλοι.

Ας κόψουμε επιτέλους την καραμέλα των εταιριών και του "εμπλουτισμένου" μάρκετιγκ περί σκονόγαλου υπεργάλακτος , μην είμαστε και υπερβολικές . Έλεος. Δεν είναι θέμα οικονομίας , είναι θέμα απλής λογικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Ο μικρός μου χρόνισε και από το novalac 2 που πίναμε θέλω να τον περάσω στο 3, αλλά είδα ότι έχει γεύση βανίλια. Η παιδίατρος μας έδωσε το s 26 αλλά και αυτό το ίδιο, δεν υπάρχει κανένα που να είναι σκέτο; δεν θέλω για κανένα λόγο να δώσω φρέσκο και ειδικά αγελαδινό... δίνει καμιά μανούλα κατσικίσιο; Αν δεν κάνω λάθος έχει η holle σε σκόνη;

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

θεωρώ υπορβολή τη σχοκη μετα το χρονο. Γι αυτο τα παιδιά γεμιζουν αλεργιες γιατί τα κραταμε μακριά απο τις τροφες. Καπου διαβασα για γαλα εμπλουτισμενο με σιδηρο. Συγγνωμη αλλα δε περιμενω το γάλα για να παρει σιδηρο το παιδί, το παίρνει από το κρεας. Δε μου αρέσουν οι υπερβολές. Γενεες γενεών δε γνωρισαν τη σκονη και ουτε αλεργιες είχαν ουτε τιποτα. οι αλεργιες είναι αρωστια της εποχης μας. Μετα το χρονο σιγουρα θα δωσω φρεσκο στο παιδι μου. Θα τρωει τα παντα και δε θα μπορει να πιει γαλα;;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας όταν ο μικρός μου ήταν 15 μηνών μπήκα και εγώ σε αυτό το δίλημα!Ρώτησα τον παιδίατρο μας και μου είπε πως το γάλα σε σκόνη με το παιδικό εβαπορέ είναι ακριβώς το ίδιο θρεπτικά απλά αλλάζει η επεξεργασία τους !!Μου είπε πως απλά προωθούν την σκόνη γιατί έχουν μεγαλήτερο κέρδος;)

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θεωρώ υπορβολή τη σχοκη μετα το χρονο. Γι αυτο τα παιδιά γεμιζουν αλεργιες γιατί τα κραταμε μακριά απο τις τροφες. Καπου διαβασα για γαλα εμπλουτισμενο με σιδηρο. Συγγνωμη αλλα δε περιμενω το γάλα για να παρει σιδηρο το παιδί, το παίρνει από το κρεας. Δε μου αρέσουν οι υπερβολές. Γενεες γενεών δε γνωρισαν τη σκονη και ουτε αλεργιες είχαν ουτε τιποτα. οι αλεργιες είναι αρωστια της εποχης μας. Μετα το χρονο σιγουρα θα δωσω φρεσκο στο παιδι μου. Θα τρωει τα παντα και δε θα μπορει να πιει γαλα;;

 

συμφωνώ απόλυτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

δεν εχω ξεκινήσει ακόμα να της δίνω γαλα θηλάζουμε προς το παρον , όμως τώρα που χρόνισε σκεφτομαι να της δώσω πειραματικά φρέσκο βιολογικό...για να συνηθίζει την γεύση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με ερευνες τα εβαπορέ πριν τους 18 μηνες συντελούν στην ανάπτυξη παχυσαρκιας στην ενήλικη ζωή..Οπότε ή δίνεις φρέσκο, ή σκόνη..Βέβαια κάθε μανούλα έχει εμπιστοσύνη στο ενστικτό της και κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδάκι της!

Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο κατσικισιο της εβολ απο 12 μηνων....συμφωνα με γνωμη της παιδιατρου ειναι το πιο καθαρο γαλα και απαλλαγμενο απο ορμονες σε σχεση με το αγελαδινο...επιπλεον ειναι καλυτερο για την εντερικη λειτουργεια.Το ζεσταινω και το πινει πολυ ευχαριστα! 250 ml πρωι βραδυ! Με τη σκονη ζητημα να επινε 150 ml και αυτο με το ζορι! Η μεγαλη μου κορη 5 ετων επινε σκονη μεχρι 3 ετων και μετα νουνου κιντ φρεσκο...ετσι τωρα δεν πινει με τιποτα γαλα που δεν ειναι γλυκο.οπως τα μαθεις τελικα....

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

. Από 12 μηνών και έπειτα φρέσκο. Ο δικός μας παιδίατρος είχε συστήσει τόσο στο γάλα όσο και στο γιαούρτι το οποίο μπήκε στον 10ο μήνα περίπου, φρέσκο αλλά όχι τύπου advance. Η δική μου προσωπική γνώμη πάντως είναι οτι πάντα θεωρούσα τα γάλατα σκόνες και τα εμπλουτισμένα και τα εβαπορέ ως μια όχι και τόσο ιδανική λύση για την διατροφή του παιδιού μου. Θήλαζα μέχρι 20 μηνών τη μικρή μου αλλά από 14 μηνών περίπου ξεκίνησα να της δίνω και 80 με 100 μ΄λ συμπλήρωμα. Συχνά έδινα το Όλυμπος βιολογικό. Κάποιες φορες ως λύση ανάγκης έδωσα και τα νουλακ και νουνου το οποίο φυσικά και έπινε με μεγάλη ευκολία(είναι πολύ γλυκά, εγώ τα χρησιμοποιώ για μιλκσεικ!). Γενικότερα έχουμε αλλάξει πολλές μάρκες και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Τώρα έχουμε καταλήξει στις τοπικές μάρκες, νεογάλ η ροδόπη. Προσωπική μου άποψη καθαρά, προτιμώ ο,τι χρειάζεται ο οργανισμός του παιδιού μου να το παίρνει φυσικά μέσα από τις τροφές και όχι μέσα από σκόνες και σκευάσματα γάλακτος που είναι τίγκα στην ζάχαρη. Να διευκρινήσω βεβαια οτι εμείς έτυχε να είμαστε γονείς ενός παιδιού που δεν μας ταλαιπωρησε στην διατροφή, τρώει απο μικρή και με άνεση τροφές πλούσιες σε σίδηρο και ασβέστιο ποτε δεν τεθηκε θένα ανάγκης να χρειαζεται δηλαδή συστατικά απαραίτητα για τον οργανισμό της να πρε΄πει να τα πάει απο εμπλουτισμένα σκευάσματα. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά εννοείται αλλά ως λύση ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κ από μένα,

εμείς πίνουμε νουλάκ (είμαστε 13 μηνών)

αναρωτιόμουν πώς θα μπορούσα να το μεταφέρω σε πιθανή βόλτα ή διακοπές;

Υπάρχει αντίστοιχο του δοσομετρητή που είχαμε για την σκόνη;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κι από μένα!

Διάβασα με ενδιαφέρον όσα λέτε κι έχω μπερδευτεί. Αναζητώ κι εγώ το καλύτερο και το πιο θρεπτικό γάλα για τα 2 ζουζούνια μου αλλά να τους αρέσει κιόλας... Αυτή τη στιγμή δίνω το Νουνού Kid εβαπορέ (γιατί έχει πολλά θρεπτικά συστατικά) στο Νικόλα 3 ετών και το Advance στο Δημήτρη. Βλέπω κι εγώ πόσο γλυκό είναι το Advance αλλά το προτιμάει από το Νουνού εβαπορέ που έπινε πιο παλιά.

Υπάρχει κάποιο άλλο θρεπτικό, νόστιμο αλλά λιγότερο γλυκό γάλα; Γιατί κι ο Νικόλας δεν το πίνει με ευχαρίστηση το εβαπορέ πια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

το χω διαβασει με την αδελφη μου

Σε λιγο θα σας στειλω κι εγω παρομοιο link

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...