Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως να σταματήσω το άλεσμα;;;


Recommended Posts

Τaniakar και εγώ μια απο τα ίδια,σαν να περιγραφεις την κόρη μου!!!Μονο που εκείνη Ειναι 22 μηνών!!!Κοριτσια παρακαλώ βοήθεια!!!!!!!Δεν αντέχω άλλο τα ίδια και τα ίδια φαγητά να τρώει....και να μην δοκιμάζει οτιδήποτε και να της δώσω στο χέρι εκτός απο Μιραντα(μόνο).Επισης κάνει εμετο αν πέσει ένα κομματάκι μη αλεσμενης τροφής στο αλεσμενο.Ειχα δοκιμάσει πριν ένα μήνα να της δώσω γεμιστα με κιμά χωρίς να το αλεσω και το καημενο εκλεγε.Μια κουταλια της σούπας περίπου ήταν το τελικό αποτέλεσμα.Επισης έχω θέμα και με το απογευματινό,δίνω ακόμη κρέμα εμπορίου γιατι δεν τρώει κάτι άλλο.Και για να προλάβω τυχόν συμβουλές μην πανε και χαμένες αναφέρω τι δεν τρώει,ούτε κάν δοκιμάζει δηλαδη.Αυγο,τοστ,ψωμί,κουλούρι,γιαούρτι,τραχανα,άνθος αραβοσιτου,φρούτα,λαχανικά κτλ.Οτιδηποτε δηλαδη στο χέρι,πλην μπισκοτου,τίποτα σας λέω.Ερχεται,κοιτάζει τι τρώμε εμείς μέσα στο πιάτο μας και φεύγει τρέχοντας αηδιασμενη.Εχω και θέμα με το βάρος.22 μηνών καθεστε?????10 κιλά με το ζόρι.Δεν με παίρνει δηλαδη για καιρό να την αφήνω νηστικη η με δυο κουταλιτσες μόνο.Σας παρακαλω βοήθεια!!!!!!!!

 

 

 

Καλησπέρα! Κι εμενα ειναι 27 μηνων (λογικα κ η δικια σου τοσο ειναι τωρα) κ δεν μασαει...η απ'οτι εχω καταλαβει τελικα ΔΕΝ ξερει να σπρωχνει το φαγητο απο τη γλωσσα στα δοντια! Μεχρι πριν λιγο καιρο αηδιαζε αν εμπαινε στο στομα της οτιδηποτε ΜΗ αλεσμενο...Ηταν πολυ ευκολη στον πνιγμο κ στον εμετο κ δεν σκεφτομουν να περασω στο επομενο βημα (το φαγητο σε κομματακια κτλ). Εδω κ 2 μηνες εχουμε καταφερει τουλαχιστον να μπαινουν κομματια στο στομα της χωρις να αηδιαζει κ να τα φτυνει κατευθειαν...αλλα οτι βαλει στο στομα το καταπινει ΑΜΑΣΗΤΟ...με αποτελεσμα να υπαρχει κινδυνος πνιγμου σε περιπτωση που καταπιει μεγαλυτερο κομματι...της δειχνω πως να μασησει κ αφου καταπιει αμασητη την τροφη κανει κ η ιδια πως μασαει...τωρα τελευταια της κοβω κομματακια (πχ. κιτρινο τυρι) κ της τα κολλαω στα δοντια (ενα ενα τη φορα) κι ετσι αναγοκλεινει το στομα (μασαει δηλαδη χωρις να το καταλαβαινει ομως οτι ετσι πρεπει να κανει) προσπαθωντας να φυγει απο τα δοντια κ να το καταπιει.Καθ' ολη τη διαρκεια αυτου βεβαια, εγω της λεω "μασα με τα δοντακια,μπραβο μασα" και γενικα την ενθαρρυνω...Ομως κ παλι...δε ξερει να μασαει.Τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω σταματησει να της αλεθω το μεσημεριανο κ της το παταω με το πιρουνι,ακομα κ το μοσχαρι κ το κοτοπουλο...δεν ειναι εντελως στεγνο το "συνολο" ουτε ομως κ ζουμερο και δεν το λιωνω εντελως...δηλαδη εχει κομματακια μεσα , αλλα ΚΑΙ ΠΑΛΙ με το που μπει με το κουταλι η τροφη στο στομα...τσουπ! το καταπινει μονομιας χωρις να μασησει... Την υπολοιπη μερα τρωι: το πρωι αλεσμενα φρουτα, το απογευμα γιαουρτι κ το βραδυ επειδη ΔΕΝ πινει γαλα της φτιανω κρεμα (ή του εμποριου πχ φαριν λακτε και αντι για νερο της την φτιαχνω με γαλα ή ανθος αραβοσιτου που ετσι κι αλλιως φτιαχνεται με γαλα)... Συγνωμη για την..."εκθεση" και τις τοσο αναλυτικες λεπτομερειες!!! Εσενα σου μασάει? Σε τί στάδιο είστε τώρα??? Υπαρχει τροπος να μαθουν τοσο μεγαλες πια να μασανε???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια, δοκιμάστε πρώτα τροφές πατημένες με το πιρούνι αλλά παράλληλα να είναι αρκετά μαλακές. Δηλαδή τα γεμιστά όντως δεν θα μπορεί να τα φάει ένα παιδί που τρώει μέχρι τώρα αλεσμένα. Δοκίμασε πατάτα βραστή με σαλτσούλα πατημένη αλλά με πολλή ζουμί. Και εγώ έτσι ξεκίνησα. Βέβαια αυτό μπορεί να κρατήσει και μήνες μπορεί και όχι, εξαρτάται το παιδί. Μήνες ολόκληρους έκανα διπλά φαγητά. Δηλαδή ένα φαγητό κανονικό (πατημένο με το πιρούνι και πολλές φορές το κρέας μόνο αλεσμένο) και ένα φαγητό που θα μπορεί να το φάει πιο άνετα π.χ. αστράκι, τραχανά, μακαρονάκι ψιλό, ώστε να μην μείνει νηστικός. Δυστυχώς πολλές φορές έμενε με μια κουταλιά φαγητό και έδινα κάτι άλλο σε συμπλήρωμα. Να φανταστείτε έκοψε τα αλεσμένα απο μόνος του 10 μηνών αλλά δεν μπορούσε να φάει ούτε κανονικό φαγητό γιατί είχε μόνο δύο δοντάκια ο καιμένος, με αποτέλεσμα να τρώμε τώρα πλέον κανονικό φαγητό που είναι 32 μηνών. Και πάλι δεν τα τρώει όλα τα φαγητά. Αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα για το οποίο φταίω και εγώ. Υπομονή και δοκιμάστε ζουμερά φαγητά.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...