Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν νομιζω να θελει. . .


Recommended Posts

Η κορη μου παει παιδικο σταθμο.εγω τωρα δεν δουλευω λογω εγκυμοσυνης και ξαναγυριζω δουλεια σε 14-15 μηνες περιπου.

Θα την παω μεχρι να κλεισει ο σταθμος για τις γιορτες και μετα τελογιατι μπαινω στον μηνα μου τον φεβρουαριο.

Σκεφτομαστε να την ξαναστειλουμε τον ιουνιο που θα εχει ζεστανει και ο καιρος να μην εχει πολλες ιωσεις.

Το θεμα ειναι δεν φανταζομαι να μου ζητησει η υπευθυνη να της πληρωσω τους πεντε μηνες που δεν θα πατησουμε.θα γελασουμε πολυ.

Ακομη δεν της το εχω πει γιατι λεγαμε να την παμε και τον γεναρη αλλα την προηγουμενη εβδομαδα αρρωστησε και ειπαμε τελος τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν πηγαίνετε σε δημόσιο παιδικό πρέπει να πληρώσεις κανονικά τους μήνες αλλιώς χάνεις την θέση σας.Αν θέλεις να την στείλεις και του χρόνου παιδικό χάνεις κατά συνέπεια και την προεπιλογή σας.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω πως δουλευει το συστημα αλλα φανταζομαι οτι απο την στιγμη που η εκπαιδευσηειναι προεραιτικη γιατι να χασω την θεση μου?υπαρχει περιπτωση παιδακι να ξεκινησει τον ιουνιο?

Και θα πληρωσω δυο χιλιαδες ευρω για να την εχω σπιτι?

Αμα δεν αρεσει στην υπευθηνη θα την ξεκινησω με την καινουργια σεζον

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται αν η συμφωνία σας είναι για το μήνα (πράγμα δύσκολο...) η με τη χρονιά που είναι το πιο σύνηθες. Σε αυτή τη περίπτωση εάν έχετε και συμφωνητικό μπορεί να ζητήσει ακόμα και τα χρήματα για την υπόλοιπη χρονιά ή να σας κρατήσει τη προκαταβολή. Άλλωστε μιλάμε για επιχειρήσεις που κάνουν το προγραμματισμό τους, ξέρουν πόσα παιδιά μπορούν να έχουν και ανάλογα προσλαμβάνουν το προσωπικό τους.Είναι όπως πχ με την ενοικίαση του σπιτιού, κάνεις συμβόλαιο για ενα χρόνο, αν φύγεις νωρίτερα χάνεις την εγγύηση. Διότι θα σου πουν ότι σου έκανε και καλύτερη τιμή για τη χρονιά και όχι για 4-5 μήνες...ή θα σου πει ότι θα έδινε τη θέση σε άλλο παιδί που θα έμενε όλο το έτος και εφόσον το γνώριζες γιατί δε το έλεγες από την αρχή ότι το παιδί θα έμενε μέχρι τότε...

τέλος πάντων είναι και που θα πέσεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω πως δουλευει το συστημα αλλα φανταζομαι οτι απο την στιγμη που η εκπαιδευσηειναι προεραιτικη γιατι να χασω την θεση μου?υπαρχει περιπτωση παιδακι να ξεκινησει τον ιουνιο?

Και θα πληρωσω δυο χιλιαδες ευρω για να την εχω σπιτι?

Αμα δεν αρεσει στην υπευθηνη θα την ξεκινησω με την καινουργια σεζον

 

 

Η φύλαξη (ο παιδικός δεν είναι εκπαιδευτική μονάδα) δεν είναι υποχρεωτική όντως.

ΑΛΛΑ πιθανότατα για να πάρουν το δικό σου παιδάκι αρνήθηκαν σε κάποιο άλλο.

Μπορεί να υπάρχει λίστα αναμονής, άρα αν φύγει το δικό σου για 6 μήνες θα πάρουν το επόμενο (είναι και το πιο δίκαιο)...

Το προσωπικό προσλαμβάνεται ανάλογα με τα παιδιά που γράφονται. Αν γραφτούν 50 παιδιά θα πάρουν 5 άτομα (παράδειγμα δίνω, δεν ξέρω τις αναλογίες παιδιών/προσωπικού), αν στη μέση της χρονιάς για κάποιο λόγο επιλέξουν να σταματήσουν τα 30 παιδιά και μείνουν 20, το προσωπικό τι θα γίνει; Θα απολυθεί και μετά όταν θα επιστρέψουν τα παιδιά θα επαναπροσληφθεί;

Και τι θα γίνει με τις υπόλοιπες παροχές (λεωφορείο, φαγητό....);

 

Τα πράγματα δεν είναι απλά! Γράφομαι, φοιτώ όσο θέλω, σταματάω και επανέρχομαι όποτε θέλω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρα ετσι οπως τα λετε το καλυτερο ειναι να την ξεκινησω τον σεπτεμβρη.

Στους οικονομικους ορους γραφει οτι θα πρεπει να γινεται η πληρωμη οπως εχει συμφωνηθει ασχετα απο ασθενεια η.εγκυμοσυνη της μητερας.

Εμεις πληρωνουμε με τον μηνα οποτε δεν τιθεται θεμα να κρατησει καποια χρηματα αλλα δεν το βρισκω λογικο.να πληρωνω και να μην την πηγαινω?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε συμφωνήσει για ετήσια αμοιβή θα πληρώσεις πάει δεν πάει το παιδάκι. Εμενα η κουμπάρα μου εγραψε το μικρό τέλη οκτώβρη με ετήσια συμφωνία το παιδάκι πήγε στον παιδικό μόνο δύο μήνες αλλα πλήρωσε κανονικά όλο το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δυο γνωστες που σταματησαν τα δικα τους (σε αλλους σταθμους) δεν πληρωσαν φραγκο και μαλιστα στον εναν απο αυτους επειδη το παιδακι ενα μηνα ετυχε να ληψει δυο εβδομαδες πληρωσε τα μισα.

Δεν θυμαμαι αν το εγραψα αλλα ο σταθμος μας ειναι ιδιωτικος

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ιδιωτικούς σου λέμε. Σε κάποιους πληρώνεις με το μήνα , πας πληρώνεις σταματας δεν πληρώνεις. Σε κάποιους άλλους πληρώνεις ετήσια εκει πληρωνεις για όλο το χρόνο πας δεν πας. Εσυ τι συμφώνησεις 'οταν την έγραψες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως δυο γνωστες που σταματησαν τα δικα τους (σε αλλους σταθμους) δεν πληρωσαν φραγκο και μαλιστα στον εναν απο αυτους επειδη το παιδακι ενα μηνα ετυχε να ληψει δυο εβδομαδες πληρωσε τα μισα.

Δεν θυμαμαι αν το εγραψα αλλα ο σταθμος μας ειναι ιδιωτικος

 

 

Θεωρώ ότι είναι διαφορετικό πράγμα να σταματήσει για ένα διάστημα να πηγαίνει (1 ή 2 εβδομάδες0 και άλλο πράγμα να σταματήσει για 6 μήνες και μετά να ξαναπάει.

Ο σταθμός είναι επιχείρηση. Λειτουργεί με όρους αγοράς. Κάνει προϋπολογισμούς. Κάνει προσλήψεις με βάση τον αριθμό των πελατών του (ναι τα παιδιά είναι πελάτες). Κανονίζει προσφορά υπηρεσιών με βάση τους πελάτες.

Αν στη μέση της χρονιάς χάσει τους πελάτες του....πάει το μαγαζί!!!!!

 

Εσύ, και λογικό είναι, βλέπεις το δικό σου παιδί ως μεμονωμέννη περίπτωση. Εγώ θα σου το εντάξω στο σύνολο.

Αν είναι 20 τα παιδιά στον σταθμό, και γίνουν οι αντίστοιχες προσλήψεις για 20 άτομα (μάγειρες, οδηγοί, καθαρίστριες, παιδαγωγοί) και σήμερα (Χριστούγεννα) οι 10 μαμάδες για τον Α ή Β λόγο πα΄ρουν τα παιδιά τους για 6 μήνες χωρίς να πληρώνουν αυτό διάστημα, ποιο το αποτέλεσμα για το σταθμό; 50% μέιον στα έσοδα, τα έξοδα να τρέχουν κανονικά. Αποτέλεσμα; Περικοπές, με πρώτους τους εργαζόμενους.

Μετά από 6 μήνες, αποφασίζουν τα 8 από τα 10 παιδάκια που έφυγαν να επιστρέψουν. Όμως το προσωπικό είναι για 10 παιδιά, και τώρα πλέον είναι 18....Θα προσλάβει προσωπικό για 2 μήνες μέχρι να κλείσει για καλοκαίρι; Δύσκολο...Αποτέλεσμα; Ανεπαρκές προσωπικό για τόσα παιδιά και (δικαιολογημένα) παράπονα γονέων.....

 

προσωπικά αν ήμουν ιδιοκτήτρια του σταθμού, δεν θα δεχόμουν τέτοια συμφωνία. Ή πληρωμή για τους μήνες απουσίας ή του χρόνου ξανά από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια συγνώμη αν η μαμα δεν είχε μείνει ευχαριστημένη από τον συγκεκριμένο παιδικό και ήθελε να σταματήσει και να πάει σε άλλο....ή μετακόμιζαν σε άλλη περιοχή..τί θα έκανε θα πλήρωνε ΚΑΙ τον παλιό ΚΑΙ τον καινούργιο???

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια συγνώμη αν η μαμα δεν είχε μείνει ευχαριστημένη από τον συγκεκριμένο παιδικό και ήθελε να σταματήσει και να πάει σε άλλο....ή μετακόμιζαν σε άλλη περιοχή..τί θα έκανε θα πλήρωνε ΚΑΙ τον παλιό ΚΑΙ τον καινούργιο???

 

Άλλο να σταματήσεις τελείως (παύουν να υπολογίζουν στα χρήματα που έδινες) και άλλο να ξαναπας μετά από 6 μήνες (αλλάζει η οργάνωση και ο οικονομικός προγραμματισμός).

Νομίζω ότι το εξήγησα πολύ αναλυτικά παραπάνω....

Link to comment
Share on other sites

Νομικά δεν μπορεί να σου ζητήσει τα χρήματα. Και αν πάει δικαστικά, θα χάσει, που δεν θα πάει. Βέβαια, είναι δικαίωμά της να σου ζητήσει ό,τι θέλει, όταν θα το .... ξαναπάς ή εννοείται, να δώσει τη θέση. Εδώ όμως υπάρχουν και ζητήματα ανταγωνισμού, οπότε, αν δεν έχει κόσμο, μπορεί να το αφήσει να περάσει. Μία φίλη μου που δεν το πήγε δύο μήνες, για τον ίδιο λόγο, τα πλήρωσε κανονικά. Τότε όμως έκαναν ουρά έξω από τους ιδιωτικούς, τώρα δέν ξέρω τί γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...