Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιτσιρκουπολη


Recommended Posts

Γεια σας. Κοιτάμε για παιδικό σταθμό για τη μικρή μας που να εξυπηρετεί Ν. Πεντέλη και Ν. Ιωνία (μεγάλη απόσταση και δυστυχώς δεν έχουμε βρειρ αρκετούς στα Β. Προάστεια).

 

Μας έχει αρέσει η Νηπιακή αγωγή προς το παρών αλλά είναι αρκετά ακριβός και δεν εξυπηρετεί τις 2 αυτές περιοχές (αν και με δικιά μας διαδρομή κάπως μπορούμε να το βολέψουμε).

 

Είδαμε και Πιτσιρικοπουλη στο Χαλάνδρι (σύνορα με Βριλήσσια). Ψάξαμε στο parents.gr αλλά δεν είδαμε κάτι για το συγκεκριμένο σταθμό. Γνωρίζει κανείς κατι ?

 

Οι εγκαταστάσεις δεν μας έπεισαν (εώς και χάλια ίσως) αλλά το πρόγραμμα και η ενασχόληση με τα παιδιά φαίνεται καλή (συν το γεγονός ότι εξυπηρετεί και τις 2 περιοχές που θέλουμε και είναι οκ σαν τιμή.

 

Έχουμε ακούσει και για το "Έλα να παίξουμε" αλλά δεν έχουμε καταφέρει να βρούμε στοιχεία στο Internet

 

Ευχαριστώ εκ των προτερών για τα σχολιά σας

 

-Μαίρη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Ψάχνω και εγώ για παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο στην περιοχή των Βριλησσίων, Χαλανδρίου, Γέρακα, για την μεγάλη μου κόρη που σήμερα είναι 3 ετών και 4 μηνών. Και ειλικρινά βρίσκω μεγάλες δυσκολίες. Πολύ περισσότερο γιατί κάποια σχολεία (μεγάλα ιδιωτικά) συνδέουν το νηπιαγωγείο με το δημοτικό, γνωρίζω δε από συζητήσεις με μαμάδες μεγαλύτερων παιδιών, ότι είναι καλό το παιδί να συνεχίσει στο Δημοτικό στον ίδιο χώρο που έχει κάνει νηπιαγωγείο, καθώς αυτή η μετάβαση και εγκληματισμός είναι λίγο δύσκολος. Σε κάθε περίπτωση, ελπίζω να βοηθήσω λίγο με αυτό που βρήκα εγώ από την έρευνα που έκανα τον Φεβρουάριο του 2010, τουλάχιστον για τους δύο χώρους (Έλα να παίξουμε και Πιτσιρικούπολη) που έτυχε και εγώ να επισκεφθώ.

 

Εάν, καμμία από σας, βρήκε ή γνωρίζει ΘΕΤΙΚΑ κάτι άλλο σχετικό, θα ήθελα πολύ να το μάθω. Όπως επίσης θα ήθελα να μάθω για το προνήπιο, νήπιο και Δημοτικό της Μαίρης Αργύρη-Λαιμού στο Γέρακα. Ξέρω ότι η ίδια έχει παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο και στου Παπάγου. Δεν ξέρω όμως κάτι άλλο.

 

Για το Ελα να παίξουμε, λοιπόν, ξέρω με σιγουριά ότι τα παιδιά του μέχρι και την ηλικία των προνηπίων τα "κρατάει" στον χώρο του στο Ψυχικό που βρίσκεται στο δρόμο του Κολλεγίου Αθηνών. Στο Χαλάνδρι στεγάζεται μόνο το νηπιαγωγείο του και το προνήπιο (ένας χρόνος πριν το νήπιο). Η ιδιοκτήτρια φαίνεται πολύ σοβαρή και ότι αγαπάει πολύ τα παιδιά και την δυναμική του καθενός από αυτά ξεχωριστά. Μου έδωσε την εντύπωση ότι ψάχνει καλά αυτό που κάνει. Όπως και από τον χώρο που είδα στο Ψυχικό, μου έκανε πολύ θετική εντύπωση η δουλειά των παιδιών. Όμως λειτουργεί όπως τα σχολεία, δηλαδή δέκα μήνες τον χρόνο, είναι κλειστά Χριστούγεννα και Πάσχα για δέκα πέντε ημέρες κάθε φορά και βέβαια όλες τις άλλες αργίες. Επίσης είναι και αρκετά ακριβό.

Η Πιτσιρικούπολη, πάλι, είναι αλήθεια ότι υστερεί σε εγκαταστάσεις, αν και δεν θα έλεγα ότι είναι κακές ή άθλιες. Είναι, βέβαια, μικρές, φαίνονταν όμως καθαρές και περιποιημένες. Η ιδιοκτήτρια φαίνεται πολύ ευγενική, το περιβάλλον αρκετά οικογενειακό και οι συστάσεις που έχω μέχρι σήμερα είναι θετικές. Λίγο με φοβίζει το ότι το προνήπιο και το νήπιο μοιράζονται τον ίδιο χώρο με διαφορετικές δασκάλες, βέβαια, και χωρίζουν μόνο όταν κάνουν διαφορετικές δραστηριότητες.

 

Και πάλι εάν κανείς γνωρίζει κάτι ακόμα, ας επικοινωνήσει. Φεύγω γιατί ξύπνησαν τα δύο μικρότερά μου. Γεια.

Link to comment
Share on other sites

To Ela na paiksoume einai to kati allo! Einai h 2h xronia pou h korh mou paei ekei kai skopeyw na to synexisw kai tou xronou pou tha paei pronhpio. H filosofia tou stathmou einai poly mprosta-pisteyw: wraio programma, polles drasthriothtes kai poly proxwrhmenes aisthitika, endiaferon gia to paidi kai thn proswpikothta tou, enisxyetai h omadikothta xwris na xanetai h proswpikothta kai se ayto symvallei toso to proswpiko oso kai h morfh kai h domh tou programmatos.

Einai anoixto 10 mhnes alla kalyptei ousiastika kai ton Ioulio me extra kalokairino programma. Vevaia to thema ths timhs einai anastaltikos paragontas, einai arketa akrivos stathmos, den prosferei faghto para mono ena klassiko dekatiano kai h timh tou anevainei aisthita me to sxoliko. Ena allo meionekthma kata th gnwmh mou panta, einai oti oi xwroi den einai eparkeis gia ton arithmo twn paidiwn pou dexetai. To pronhpio as poume pernaei th mera tou sto hmiypogeio tou sxoleiou.... epishs o khpos tha hthela na einai megalyteros.

Pantws den yparxei pio polyxrwmos, pio zwntanos kai pio eyxaristos eswterikos xwros apo ayton tou "Ela na paiksoume" kai ayto to lew exontas gyrisei olous tous stathmous tou Halandriou prin katalhksw ekei.

 

 

Enas allos stathmos sto Halandri ton opoio episkefthka prosfata me mia filh pou stelnei to gio ths ekei einai to Gaitanaki, exei site http://www.togaitanaki.gr kai mou fanhke poly sympathis h kyria pou ton exei. Einai anetos se xwrous, exei megalh aylh empros kai pisw, exei poly liga paidakia alla den exei nhpiagwgeio. Kanoun ki ekei wraia pragmata (alla einai ligo "ftwxos" o xwros sxetika me ton prohgoumeno)

Psakste to pantws kai kalh tyxh

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διορθώνω το παραπάνω μήνυμά μου για την Πιτσιρικούπολη. Έπειτα από νεότερη "εξερεύνηση" η δασκάλα στο νήπιο και το προνήπιο είναι μία. Δηλαδή ουσιαστικά μία δασκάλα για 15 περίπου παιδιά. Αυτό βέβαια με προβληματίζει πολύ σε συνδυασμό και με το ότι ο χώρος είναι μικρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Λίγο αργά η απάντηση αλλά....δεν πειράζει. Να σου πω δεν είναι κακό να είναι μικρό εκτός αν σου αρέσουν τα νηπιαγωγεία-π.σταθμοί που για να μιλήσεις σε κάποιον υπεύθυνο πρέπει να κάνεις αίτηση, να κλείσεις ραντεβού κλπ κλπ. Δεν βλέπεις ποτέ κάποιον πέρα από την γραμματεία και τις δασκάλες μόνο στις τακτικές συγκεντρώσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα σας!

νομιζω οτι χρειαζομαι την βοηθεια σας! ψαχνω παιδικο σταθμο στην περιοχη του χαλανδριου για τον 2,4 μηνων γιο μου και εχω μπερδευτει παρα πολυ.

θελω να τον ξεκινησω τωρα μεσα στον μαρτιο για να δω πως θα τα παει. εχω μαθει για μερικους σταθμους οπως ειναι "ΣΟΥΖΑΝΑ" "MARVY'S" "ΜΑΓΙΚΟΣ ΑΥΛΟΣ" "ΓΑΙΤΑΝΑΚΙ" και "ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΙΖΕΙ". ποια ειναι η γνωμη σας? μηπως εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλον? επισης μηπως ξερετε την διευθυνση του"MARVY'S?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ημασταν στην Πιτσιρικουπολη και εμεινα υπερευχαριστημενη. Το προσωπικο πραγματικα ενδιαφεροταν για το παιδι-δεν το "επαιζαν" οτι νιαζοται. Η δασκαλα που εινια μια για τις δυο ταξεις ειναι απίθανη. Μακαρι να την ειχα και φετος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...