Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συντηρητικά σε τροφές


Recommended Posts

Γειά χαρά...Ψάχνομαι λίγο με το θέμα της διατροφής του μικρού μου (αλλά και της δικής μας) και θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα που μου έχουν κάνει φοβερή εντύπωση:

 

1. Ο μικρός προσεχώς θα αρχίσει να πίνει φρέσκο γάλα. Εγώ με τον άντρα μου πίνουμε Όλυμπος ελαφρύ. Σκεφτόμουν λοιπόν να πίνει Όλυμπος και ο μικρός, απλά όχι το ελαφρύ αλλά με όλα τα λιπαρά. Ωστόσο, παρατήρησα κάτι που μου έκανε κακή εντύπωση. Είχε μείνει ένα μπουκάλι μισογεμάτο στο ψυγείο και η ημ/νία λήξης είχε περάσει για περίπου 6 μέρες. Δεν το είχα προσέξει καν. Βάζω η καλή σου στο ποτήρι το γαλατάκι μου και το χτυπάω κανονικά. Μετά (ο στράβακας) είδα ότι ήταν ληγμένο. Αλλά η γεύση, το χρώμα κ.λπ. αναλλοίωτα :shock: Πώς γίνεται αυτό? Τελικά μήπως είναι μούφα τα φρέσκα γάλατα? Μήπως ακόμα και η Όλυμπος είναι ψιλούποπτη μάρκα? Ξέρετε κάτι, σας έχει τύχει κάτι ανάλογο? Δεν έχω εμπιστοσύνη πια ούτε στις "αξιόπιστες" εταιρείες. Σημείωση: Καμία παρενέργεια δεν είχα από το ληγμένο γάλα (εάν καταλαβαίνετε....:wink:).

 

2. Στο μικρό δίνω το απόγευμα τοστάκι με ψωμί ολικής αλέσεως επώνυμης εταιρείας που στη συσκευασία γράφει "χωρίς συντηρητικά". Έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα ψωμάκια του τοστ το γράφουν αυτό. Και πώς γίνεται ρε παιδιά χωρίς συντηρητικά να κρατάει το ψωμί 10 μέρες (εντός ψυγείου βέβαια, αλλά και πάλι....)??? Γιατί δε μουχλιάζει? Τί στο καλό βάζουν μέσα και τί στο καλό ταϊζω το παιδί μου?

 

3. Έχω παρατηρήσει την ίδια ταμπέλα "χωρίς συντηρητικά" και σε άλλα προϊόντα, όπως μαγιονέζες, μουστάρδες, κονσέρβες ντομάτα κ.α.

 

Πώς διατηρούνται όλα αυτά τα προϊόντα χωρίς ίχνος συντηρητικού? Διαφωτίστε με παρακαλώ.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για ψωμί του τοστ χωρίς συντηρητικά πάρε από φούρνο. σου το κόβουν επιτόπου. φρεσκότατο.

 

για γάλα κ εγώ όλυμπος δίνω. αυτό πίνουμε κι εμείς. καλό είναι κ το τρίκκη, αν το βρίσκεις.

κάποτε έπινα γάλα από αγελάδες στο χωριό μου. δεν έχει καμιά σχέση με ατυό που πίνουμε στο κουτί. αλλά διαλέγεις αυτό που πιστεύεις εσύ καλύτερο ή για να ακριβολογώ το λιγότερο βλαβερό...

 

κονσερβοειδή μη δίνεις στο παιδί, όσο μπορείς. π.χ. μαγιονέζα, σάλτσες έτοιμες, μουστάρδες, κέτσαπ κλπ έχουν χρώματα κ γενικά όσο διαβάζεις τα συστατικά τους παλαβώνεις από τα άγνωστα...

 

φρέσκο γάλα στο χρόνο, ανάλογα με την ανάπτυξή του στο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Σεβούλα μου, δε δίνω κονσερβοειδή στο παιδί ΕΠΟΥΔΕΝΙ....παρεξήγησες. Αυτά τα τρώμε εμείς καμιά φορά (μαγιονεζούλα στο σάντουιτς και τέτοια:P). Και στο φαγητό πάντα φρέσκια ντομάτα. Αν δε βρω (ή είναι τέζα ορμόνη, ξέρεις, κατακόκκινες και ομοιόμορφες) χρησιμοποιώ κονσέρβα αλλά στο δικό μας φαγητό και όχι στου μικρού. Απλά μου έκανε εντύπωση η αναγραφή χωρίς συντηρητικά στις συσκευασίες.

 

Ευχαριστώ και για τη συμβουλή, θα παίρνω ψωμάκι από το φούρνο - αλήθεια, βγάζουν και ολικής ή πολύσπορο που θέλω εγώ ή μόνο άσπρο που δεν το προτιμώ?

 

Αφροδίτη, ο γιός μου είναι 16 μηνών. Φρέσκο μας είπε η παιδίατρος από το χρόνο, αλλά εγώ τώρα θα του το ξεκινήσω. Αν και έχει δοκιμάσει πολλές φορές και του αρέσει.

 

Εξακολουθώ να απορώ βέβαια για το θέμα με το ληγμένο Όλυμπος...Έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στη συγκεκριμένη μάρκα μετά από αυτό και μετά από το γεγονός που ανακάλυψα ότι τα βιολογικά παιδικά γιαουρτάκια Όλυμπος είναι ΚΑΙ αυτά επιδόρπια.

 

Μάλλον για Κουκάκη με κόβω γιατί αυτό το Τρικκη δεν το έχω δει πουθενά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολύ αξιόλογα φρέσκα γάλατα στον Βασιλόπουλο, το ΕΒΟΛ και το γάλα της γεωργικής σχολής.Είναι άριστα σε ποιότητα και σε γεύση.Επίσης κορίτσια προσοχή στα ειδόρπια γιαουρτιού ή γάλακτος, τα δήθεν δηλαδή γιαουρτάκια με φρούτα, βανίλια ή μπισκότο που προωθούν οι παιδίατροι αλλά μόνο γιαούρτια δεν είναι...Προτιμήστε κανονικό γιαουρτάκι σαν αυτά που τρώμε εμείς, αφού χρονίσουν τα μπουμπούκια μας.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοκοράκι μου, γιαούρτι η μικρή μου δεν έτρωγε στην αρχή, κι ας της είχα δοκιμάσει τα πάντα. ξεκίνησα με βιολογικά με μύρτιλο, κεράσι, φράουλα, αλλά δεν τα πολυέτρωγε κ μου μύριζαν απαίσια. πρέπει να μύριζε η μαγιά. μπλιαχ. τα έπαιρνα από βιολογικάδικο κ ήταν εισαγωγής από ιταλία.

μετά στράφηκα στα βιολογικά εβολ, όλυμπος κλπ τα κανονικά, αγελαδινό κ κατσικίσιο κ πρόβειο. τίποτα. τζίφος.

τέλος δοκίμασα το τοτάλ κ το έφαγε με μέλι. αυτό τρώει ακόμα σχεδόν μέρα παρά μέρα κάθε απόγευμα. σπάνια το τρώει σκέτο, όταν ζηλεύει από εμένα.

εγώ σου προτείνω κανονικό γιαούρτι για το παιδί, για να συνηθίζει στην πραγματική γεύση του γιαουρτιού.

 

όσο για το ψωμί του τοστ, φαντάζομαι ότι μπορείς να πάρεις όποιο ψωμί επιλέξεις κ να σου το κόψουν στο φούρνο για ψωμάκια τοστ.

 

γάλα καλό είναι το εβολ, όπως κ το τρίκκη, το αμερικανικής γεωργικής σχολής, απλά δεν βρίσκω εύκολα κ δεν μου αρέσει να αλλάζω μάρκα κάθε τόσο.

σίγουρα δεν είναι όπως όταν το πίνεις κατευθείαν από την αγελάδα, όπως το έπινα εγώ ως παιδί, αλλά επιλέγεις αυτό που πιστεύεις εσύ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...